Dodaj do ulubionych

Dziś Wielki Czwartek. Ktoś był na liturgii?

18.04.19, 22:00
U mnie Triduum Paschalne: zaczęło się o 18. Byłem i zapraszam innych smile, to najpiękniejsze liturgie w całym roku.j

--
Dzielmy się wiarą jak chlebem
Edytor zaawansowany
  • lot_w_kosmos 18.04.19, 22:04
    Byłam, jutro też idę.
    Lubię obchody triduum.
    Rozważam jeszcze pójście jutro o 20.00 na drogę krzyżową ulicami osiedla . Ale mogę niestety paść po całym dniu.
  • a2-a 18.04.19, 22:15
    lot_w_kosmos napisała:

> Byłam, jutro też idę.
    > Lubię obchody triduum.
    > Rozważam jeszcze pójście jutro o 20.00 na drogę krzyżową ulicami osiedla . Ale
    > mogę niestety paść po całym dniu.

No nie jest lekko, u mnie w parafii tłumy, więc trzeba wcześniej przyjść, żeby zająć miejsce siedzące...
    Życzę dużo siły i wytrwałości smile

--
  • beneficia 18.04.19, 22:19
    >pójście jutro o 20.00 na drogę krzyżową ulicami osiedla<
    Droga krzyżowa ulicami osiedla...
    Człowieka bili do utraty przytomności, przybili nadgarstkami do krzyża, polamali nogi, umarł w upale, a tu ludzie chodzą jego drogą po osiedlu.
    Nie chodzę do żadnego kościoła, ale to brzmi jak profanacja.
  • lot_w_kosmos 18.04.19, 22:35
    No to lepiej nie chodź, faktycznie.
  • aqua48 19.04.19, 10:06
    lot_w_kosmos napisała:

> Byłam, jutro też idę.
    > Lubię obchody triduum.

Ja też, to nabożeństwa w których uczestniczę całym sercem.
  • krejzimama 18.04.19, 22:06
    Ja jutro zacznę triduum.
    Drużyna Pierścienie, Dwie Wieże, Powrót Króla.

--
    Nolite te bastardes carborundorum!
  • a2-a 18.04.19, 22:24
    krejzimama napisał:

> Ja jutro zacznę triduum...

Trylogię chyba smile

--
  • piataziuta 20.04.19, 16:33
    big_grin
  • asia-loi 18.04.19, 22:11
    a2-a napisał:

... najpiękniejsze liturgie w całym roku.j

A ja się dzisiaj pozłościłam na jakiegoś dobrego katolika. Kupiłam sobie dzisiaj w sklepie sprzęt elektryczny i okazało się w domu, że brakuje jednej końcówki i jutro muszę to reklamować i oddać. Postawię dolary przeciwko orzechom, że ukradł to ktoś kto będzie zajadał śniadanie wielkanocne w święta i może jeszcze pójdzie do komunii. suspicious

--
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • grru 18.04.19, 22:18
    Tak z ciekawości - na czym opierasz te przypuszczenia?

--
    Nadal jem gluten smile
  • asia-loi 18.04.19, 22:25
    grru napisał(a):

> Tak z ciekawości - na czym opierasz te przypuszczenia?
    >
    Ponieważ w Polsce katolicy to zdecydowana większość.

--
  • janja11 19.04.19, 10:09
    grru napisał(a):

> Tak z ciekawości - na czym opierasz te przypuszczenia?
    >

Na fanatycznych uprzedzeniach.
    fanatyzm w każdej formie jest obrzydliwy.
    Nie ma znaczenia, czy religijny, czy ateistyczny.
  • a2-a 18.04.19, 22:18
    asia-loi napisała:

> A ja się dzisiaj pozłościłam na jakiegoś dobrego katolika...

Tia, pewnie zostawił wizytówkę: "ja katolik" smile

--
  • stephanie.plum 18.04.19, 22:25
    raczej: "tu byłem. katolik."

--
    idę tam, gdzie idę
  • maslova 19.04.19, 09:44
    A może to był pijak? Bo przecież wiadomo, że każdy pijak to złodziej! wink
  • stephanie.plum 18.04.19, 22:16
    nie byłam!
    pierwszy raz od nie wiem ilu lat...
    młodziak mi się rozchorował i nie było mowy. okropnie mi przykro.

jest tak pięknie, słońce, księżyc, kwitną drzewka, okna nawet pomyłam niektóre,
    ale dla mnie Wielkanoc to triduum właśnie, więc dziwnie się czuję.

--
    idę tam, gdzie idę
  • andaba 18.04.19, 22:40
    No to współczuję.

Ja dziś siedząc w kościele pomyślałam sobie, że problemy z uczestniczeniem w Triduum to był największy minus małych dzieci na stanie i męża pracującego na zmiany. Nigdy nie odczuwałam niedogodności powyższych, poza Wielkim Tygodniem.
  • stephanie.plum 18.04.19, 23:12
    to jest dokładnie coś, co mogłaby powiedzieć moja mama!

ja mam, cóż, tylko jedno, więc problem powinien być mniejszy, ale nawet zdrowego, w porze zasypiania, trudno wlec do kościoła na zbyt długo.
    ha, no najgorzej to z liturgią Wielkiej Soboty, jeśli ktoś celuje w tę nocną, zakończoną rezurekcją.

--
    idę tam, gdzie idę
  • arwena_11 19.04.19, 10:20
    Triduum to najpiękniejsze nabożeństwa. Mam wrażenie, że jak były małe - to logistyka była łatwiejsza. Teraz ciężej nam zgrać się żeby pójść razem. Syn zaliczał wszystkie części, w czwartek i piątek szedł ze mną ( mąż często jeszcze w pracy był ). W piątek ja po nabożeństwie Krzyża wracałam z córką do domu, a przychodził mąż i z synem szli na drogę Krzyżową. W sobotę mąż z synem szli na Liturgię na 20, wracali o 24. Ja zostawałam z córką, bo ona by nie wytrzymała. Za to my na rezurekcję - syn z nami. Do tej pory podziwiam go. Zaczynał jak miał z 4,5 roku. Był chyba najmłodszy na rezurekcji.
  • piataziuta 20.04.19, 16:37
    Echh Stefka...
    Tak bliska mej duszy jednych dziedzinach, a tak odległa w innych.
    Ale to nic! smile

Lepiej Lwiątku?
  • aaa-aaa-pl 18.04.19, 22:21
    W sumie to wam zazdroszczę- potrzeby uczestniczenia w tych obrzędach.Ja tego nie mam w sobie.
  • alicia033 18.04.19, 22:30
    czego tu zazdrościć?
    Nie umiesz sobie miło/efektywnie zorganizować czasu?
  • szalona-matematyczka 19.04.19, 10:02
    Alicio, chodzi o POTRZEBE uczestnictwa w obrzedach. Tego nie mozna Vzorganiziwac. ".😀 Chociaz, chociaz, gdyby sie wprowadzilo publiczna chloste na rynku za nieuczestniczenie w obrzedach, to moze by sie dalo i "zorganizowac" "potrzebe" uczeetnictwa w obrzedach u 100% spoleczenstwa.😁
  • chicarica 19.04.19, 16:18
    Chwała bogini, żyję w kraju wolnym od molestowania religijnego, w tym roku po dość przykrych przeżyciach w tzw. boże narodzenie zdecydowałam się pozostać w Szwecji na święta i napawam się błogim spokojem. Jajka akurat dekoracyjnie pomalowane bo lubię, drzewko led na balkonie poobwieszane pisankami, bratki posadzone, a ja korzystając z obłędnej pogody byłam na rowerze i na mieście. Nie umyłam natomiast okien dla Jezusa ani dla nikogo innego, ponieważ o dziwo po zimie są czyste (obstawiam, że z braku smogu) oraz za miesiąc zmieniam miejsce zamieszkania, więc po co mam myć wink Za chwilę będę natomiast leżeć do góry wentylem z książką na balkonotarasie i napawać się wiosennym ciepłem.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • jak_matrioszka 20.04.19, 17:21
    Chica, a znasz może szwedzkie tradycje wielkanocne? Ja nie mam na kim zaobserwować i aż głupio, ale nie mam najmniejszego pojecia 😐
    Wiem, że jaja zdobia, ale co z nimi później robia? Zdobia też drzewka (chociaż Szwedzi bardziej), i znosza do domu påskeliljer (czyli żonkile), ale tradycji jedzeniowych nie znam wcale.
  • chicarica 20.04.19, 19:41
    Gałęzie przyozdobione piórami
    Äggjakt czyli szukanie jaj, poza tym dzieci dostają na wielkanoc wielkie jajo wypełnione słodyczami
    Obżeranie się słodyczami kupionymi na wagę
    Czarownice chodzące po domach w wielki czwartek
    Jedzenie jagnięciny
    Kolacja w sobotę
    Stukanie się jajami

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • jak_matrioszka 20.04.19, 22:55
    O czarownicach nie słyszałam, pewnie szwedzki wynalazek smile Sobotnia kolacja i Janssons frestelse pewnie też, na moje szczeście wink
    Moje dziecie domaga sie Äggjakt, słodyczy na tony i påskeegg, i to jedyne znane mi motywy.

Dopisz jak Ci sie coś przypomni smile
  • chicarica 20.04.19, 19:46
    A z jedzenia to poza jagnięciną je się łososia wędzonego, kawior, oczywiście jaja, kiełbaski prinskorv, Janssons frestelse czyli taką zapiekankę z ziemniaków z anchois... jak coś mi się więcej przypomni to napiszę.

--
    ---
  • biszkopty35 28.04.19, 01:58
    W tej zazdrości to jest. To tęsknota. Czasem nie ma się nic więcej. "Pragnie Ciebie dusza moja. Ciało moje tęskni za Tobą jak ziemia zeschła i łaknąca wody. Oto wpatruję się w Ciebie w świątyni, by ujrzeć Twą potęgę i chwałę. Myślę o Tobie na moim posłaniu i o Tobie rozważam w czasie moich czuwań. Gdzie jest twój Bóg? Pytają mnie co dzień" Psalm 42, 43, 63
  • alicia033 18.04.19, 22:32
    www.youtube.com/watch?v=sy_BaUwOGjI

tylko że papierosa nigdy nie miałam w ustach.
  • ga-ti 18.04.19, 22:41
    Ja byłam. Bardzo lubię liturgię Wielkiego Tygodnia. Jutro zapowiada się baaardzo długo, ze 3 godziny lekko licząc, ale czekam na to nabożeństwo cały rok i właśnie w tej parafii, w której teraz mieszka lubię najbardziej, mimo że miewam 'ale' do naszych księży, to oprawa jest cudna, a i czas na zadumę jest.
  • arwena_11 19.04.19, 10:29
    My jeździmy do naszej starej parafii. Jest bardzo długo i pięknie. Tłumy ludzi, więc trzeba być co najmniej pół godziny wcześniej aby zająć miejsca
  • koralik37 18.04.19, 22:44
    Ja byłam i zamierzam i jutro i w sobotę. Niezwykle przeżycie, ale musiałam do tego dojrzeć. Gotować i sprzątać będę jutro po, czyli w nocy, ale co tam😉
  • ficus_carica 18.04.19, 23:06
    Nie byłam, ale za to jutro zjem steka 😀

--
    kiedy dorośnie wtedy on przyniesie wojnę pod twój dom
    i ojca synów i bratu brat stawi naprzeciw pana świat
    nie ma wiary bez niewoli nie ma bólu co nie boli
  • lot_w_kosmos 19.04.19, 05:53
    I, co? Myślisz, że kogoś obrazisz tu tym stekiem? Że tak powiesz na złość, że mięso w Wielki Piątek zjesz, a my tu się zaplaczemy z oburzenia? Wróć do przedszkola.
  • ficus_carica 19.04.19, 07:03
    Myślę, że mam takie samo prawo do opowiadania o swoich zwyczajach, jak ty.

--
    kiedy dorośnie wtedy on przyniesie wojnę pod twój dom
    i ojca synów i bratu brat stawi naprzeciw pana świat
    nie ma wiary bez niewoli nie ma bólu co nie boli
  • beaucouptrop 19.04.19, 09:57
    Smacznego i na.zdrowie.
  • szalona-matematyczka 19.04.19, 10:03
    Dziekuje, wlasnie zjadlam syneczke na sniadanie.
  • beaucouptrop 19.04.19, 10:10
    Z nitratami, nafaszerowana konserwantami i hormonami. Tez smacznego zycze.
  • disco-ball 19.04.19, 10:32
    A Ty szklana kule masz?
    Jeśli samo się tak żywisz, nie projektuj tego na innych smile
  • szalona-matematyczka 19.04.19, 10:40
    Beau, tak to moze ty jesz, bo kupijesz najtansze badziewie.
  • szalona-matematyczka 19.04.19, 10:40
    *kupujesz
  • beaucouptrop 19.04.19, 15:53
    Powiedz mi w jakim polskim sklepie kupisz szynke bez nitratow to sama skorzystam. A co do tego co jem i za ile nie bede z toba polemizowac, jak rowniez nie zaprosze cie do siebie zebys obejrzala co mam w lodowce, wiec szkoda naszego czasu na dyskusje 😀
  • chicarica 19.04.19, 16:19
    Szynkę bez nitratów kupuje się w stanie surowym, moczy w przyprawososie i piecze własnoręcznie. Lepszej nigdy nie jadłam.

--
    ---
  • szalona-matematyczka 20.04.19, 16:29
    Nie kupuje w polskich sklepach.😛
  • beaucouptrop 20.04.19, 17:01
    Bo w niemieckich to tylko bez nitratow i prosto z eko-fermy od wypieszczonycg, szczesliwych prosiaczkow 😂
  • szalona-matematyczka 27.04.19, 14:53
    Tak, sa niemieckie sklepy eko.
  • szalona-matematyczka 27.04.19, 14:54
    Eko i bio.
  • asia-loi 19.04.19, 15:07
    szalona-matematyczka napisała:

> Dziekuje, wlasnie zjadlam syneczke na sniadanie.

Ja też.
    Dzisiaj świadomie zjadłam na śniadanie szynkę, ale nie uknułam żadnej intrygi, nie napisałam kłamliwego donosu, trochę poobrabiam tyłki "tzw. dobrym katolikom", zjem święconkę w święta, ale nie łyknę komunii w święta, ponieważ w święta też nie pójdę do kościoła.
    Natomiast moje byłe koleżanki z pracy: zachowają post, uknują perfidną intrygę, napiszą kłamliwy donos, obrobią tyłki rodzinie, sąsiadom, znajomym - w święta zjedzą święconkę, a w kościółku pójdą do komunii. Tak zrobiły w tamtym roku tuż przed świętami wielkanocnym (nie pierwszy raz). Ubolewam, że nie ma Boga na świecie i nie ma kary za te świętokradzkie komunie. A tak w ogóle, to uważam, że w święta w kościele jest niesamowity pokaz obłudy i fałszu, (znaczy się kultury i grzeczności big_grin)
    Jak lepiej robić?

--
  • aerra 20.04.19, 19:53
    Skoro Boga nie ma, to komunie z definicji nie mogą być świętokradcze, nieprawdaż?
  • biszkopty35 28.04.19, 02:02
    Pycha, uprzedzenia, ateistyczny fanatyzm. Choć możliwe, że tak akurat w przypadku Twoich koleżanek jest. Strach pomyśleć, co robiłyby, gdyby jeszcze nie chodziły do Kościoła.
  • kryzys_wieku_sredniego 18.04.19, 23:54
    Odkąd nie palą ognisk z opon na 3m to już nie to samo ;P
  • dziennik-niecodziennik 19.04.19, 00:09
    Ja pojde jutro, z corka, co mnie zniecheca bardzo.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • 123zielona123 19.04.19, 00:35
    Już dawno nie wierzę. Gdzieś w wieku 12 lat droga krzyżowa i to wszystko razem zrobiło sie dla mnie Makabryczne i nie do przejścia. Jak można sie fascynować torturami i znęcaniem się nad człowiekiem czy bogiem. Tymi wszystkimi szczegółami. Dobrze, że go nie zgwałcili i nie był kobietą.
    Gdyby ktoś wam bliski zginął czy został zamordowany to też celebrowalibyście kazdy szczegół agonii?
  • dziennik-niecodziennik 19.04.19, 01:45
    Gdybym wierzyła ze owa bliska osoba zginela po to bym ja zyc mogla to tak, pewnie bym celebrowala.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • dramatika 19.04.19, 01:53
    123zielona123 napisała:

> Już dawno nie wierzę. Gdzieś w wieku 12 lat droga krzyżowa i to wszystko raz
    > em zrobiło sie dla mnie Makabryczne i nie do przejścia. Jak można sie fascynowa
    > ć torturami i znęcaniem się nad człowiekiem czy bogiem. Tymi wszystkimi szczeg
    > ółami. Dobrze, że go nie zgwałcili i nie był kobietą.
    > Gdyby ktoś wam bliski zginął czy został zamordowany to też celebrowalibyście k
    > azdy szczegół agonii?

Zawsze, kiedy bliski człowiek umiera, to jest trauma. Nieestetyczność śmierci obezwładnia. Jeśli przeszłaś przez życie chroniona przed tym, czym jest śmierć i związane z tym cierpienie, to póżniej śmierc bliskiej osoby może spowodować, że nie będziesz w stanie po tym się otrząsnąć i żyć dalej.
    W "epatowaniu" cierpieniem Chrystusa jest ukryty czysty pragmatyzm, tak jak w każdej religii. Oswaja nas z czymś okrutnym i złym i dając nadzieję, ze będzie lepiej.
  • disco-ball 19.04.19, 10:33
    Bo o gorzej to już ciężko...
  • iwles 20.04.19, 21:58
    disco-ball napisała:

> Bo o gorzej to już ciężko...

No jak ktos umrze, to faktycznie o gorzej juz ciezko.

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • aguar 19.04.19, 13:19
    Ja mam duże wątpliwości czy słuszne jest oswajanie małych dzieci z tymi trudnymi tematami zaczynając od czegoś aż tak okrutnego.
  • ga-ti 19.04.19, 16:09
    Nie zauważyłam traumy u moich dzieci, a są już nastoletnie. Oczywiście, że nie puścimy przedszkolakowi 'Pasji' Gibsona, treści, jak każde inne, oraz formę przekazu trzeba dopasować do wieku dziecka.
  • chocolatemonster 19.04.19, 08:01
    Obchodzilam i uczestniczylam. Kazdy dzien Wielkiego Tygodnia. Juz nie. I nigdy juz nie bede.
  • zielonecurry 19.04.19, 09:25
    12 lata temu odeszłam od sekty zwanej KK. Już nigdy nie wrócę.
  • biszkopty35 28.04.19, 01:39
    Wolno tak obrażać KK? Poprawność polityczna i takt obowiązuje tylko chrześcijan wobec ateistów, lewakow i LGBT? W drugą stronę to nie jest nic niewłaściwego?
  • iwles 28.04.19, 02:23
    biszkopty35 napisał(a):

> Wolno tak obrażać KK?

> lewakow

A slowo "lewak" obraźliwe nie jest?
    Piętnujesz obrażanie, sama obrażając?

--
    Paweł

• biszkopty35 28.04.19, 02:37
    Nie wiedziałam, że lewak jest obraźliwe. Ja się za prawak nie obrażam.
  • pani07 19.04.19, 09:33
    Byłam i będę na całym Triduum.
  • agnieszka_kak 19.04.19, 09:50
    U mnie w domu chodziło się tylko w niedzielę, czasem babcia szła na triduum. Raz mnie wzięła na mszę, gdzie każdy musiał całować krzyżyk. Ten sam krzyżyk, tysiące osób. Odmówiłam całowania i więcej po tym nie poszłam.
  • jematkajakichmalo 19.04.19, 12:28
    A ja właśnie siedzę przed błękitnym meczetem w Stambule i przysłuchuję się piątkowej modlitwie. Piękne, a widok na całe miasto z góry zapiera dech w piersiach.

--
    "Bosze, dziewczyno to tylko wszy!!!! Mogłabyś mieć raka trzustki to był by problem!" by zefirkowapola
  • katriel 19.04.19, 13:12
    Byłam. Ze starszym synem - młodszy nie chciał, ale zgodził się zostać sam w domu. Mąż w tym czasie jechał do nas pociągiem.
    A wcześniej ten sam starszy syn poszedł sam na mszę krzyżma. Trochę byłam przestraszona, on ma 10 lat i zespół Aspergera, sam się jeszcze po mieście raczej nie porusza. No ale tak chciał. Jakoś uznał, że jak matka w pracy, ojciec w delegacji, brat w przedszkolu, a szkoła ma ferie, to przynajmniej sobie biskupa na żywo zobaczy.
    Co dalej, zobaczymy. U nas się takie rzeczy okazują w ostatniej chwili. Wczoraj też do 17:30 nie wiedziałam, czy starszy będzie chciał iść na liturgię, skoro był już rano; jeśli tak, to czy młodszy da radę zostać sam w domu na dwie godziny; a jeśli tak i nie, to czy starszy będzie w tej sytuacji chciał iść sam, czy zrezygnuje. Jak już to ustalili, to miałam 10 minut, żeby się ogarnąć i wyjść.

--
    Ach, jaki pyszny jest szpinaczek!
    Ach, jaki pyszny jest buraczek!
    Ach, jaki brudny mam śliniaczek!
    Ach, jaki cudny niemowlaczek!
  • chicarica 19.04.19, 16:12
    Dobre pytanie. Ktoś tam jeszcze w ogóle chodzi?

--
    ---
  • szalona-matematyczka 20.04.19, 16:31
    Rozne babcie z Radia Maryja z wnuczetami. Glownie one. Ostarnio zablakalam sie do kosciola i 70% osob mialo siwe wlosy. Fajnie - i optymistycznie - to dla mnie wygladalo.
  • piataziuta 20.04.19, 16:36
    >Fajnie - i optymistycznie - to dla mnie wygladalo.

A po co tam poszłaś? Zasilić szeregi? tongue_out suspicious
  • szalona-matematyczka 20.04.19, 17:54
    Zwiedzalam przybytki jednego z najbogatszych i najstarszych koncernow swiata.😉
  • vasaria 20.04.19, 20:36
    Nie byłam. Ani w czw, ani w pt, ani w sb. W ndz i pn też nie będę wink
  • biszkopty35 28.04.19, 01:46
    Chodzi. Tłumy. Staruszek brak ze względu na możliwość niewystania a nawet niewysiedzenia trzech godzin. Dzieci z poduszeczkami pod pupą na podłodze. Moja niespełna czterolatka w Wielką Sobotę zdecydowała się zasnąć mi na rękach w połowie ceremonii, ktoś ustąpił nam miejsca. Światło Chrystusa zapalone od paschału przynieslismy do domu o północy. Świeciło nam na śniadaniu. Jest w nas.
  • iwles 28.04.19, 02:29
    Powiadasz, ze tlumy?
    Czy bylo wiecej niz suma wszystkich uczestnikow wszystkich mszy w jedną niedzielę?
    A tak procentowo, to ile to bylo w stosunku do ogółu parafian?

--
    Paweł

• biszkopty35 28.04.19, 02:39
    Ależ zapraszam za rok. Sama sobie policzysz i przeprowadzi statystyki. Lub zlecisz jakiejś firmie.
  • satur13 27.04.19, 16:20
    Nie. Szkodliwe gusła dla idiotów w wykonaniu globalnej pedofilskiej organizacji przestępczej to zdecydowanie nie rozrywka dla nas.
  • woman_in_love 27.04.19, 16:32
    dobrze, że mam w lodówce zapas jajek na święcenie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.