Dodaj do ulubionych

Ukaz czyli co będzie z maturami 2019.

24.04.19, 16:21
Dyrektorzy szkół otrzymali prawo do klasyfikowania uczniów i decydowania o ich dopuszczeniu do matury. Ile razy można zmieniać prawo żeby rządzącym pasowało? A może dać matury po prostu awansem?
Edytor zaawansowany
  • triss_merigold6 24.04.19, 16:26
    Co do zasady: jeszcze nie otrzymali. Dworczyk był uprzejmy powiedzieć, że chcą to załatwić jutro w trybie projektu pilnego <ja bez żadnego trybu>
  • betty_bum 24.04.19, 16:29
    Nie tylko dyrektorzy, także urzędnicy. Choćby burmistrz jakby trzeba było.
    Ja nie dostałam odpowiedzi co z maturami ustnymi, chyba w nocy będą myśleć.
  • alicia033 24.04.19, 16:39
    betty_bum napisał(a):

> Ja nie dostałam odpowiedzi co z maturami ustnymi, chyba w nocy będą myśleć.

no, katecheci, księża, zakonnice, leśnicy, strażacy, policjanci, żołnierze przeegzaminują.
  • saphire-2 24.04.19, 17:19
    W tym roku egzamin maturalny będzie tylko pisemny. Taki jest projekt. Z konferencji to nie wynika choć jest to pewnie ten ich plan B
  • angazetka 24.04.19, 17:22
    Yyy. Fajne "niby-matury" będą.
  • arwena_11 24.04.19, 17:25
    Nie niby matury, ale wytrącenie broni z ręki idiotów. Wielu nauczycieli mściłoby się na dzieciakach za to, że ich plany się nie powiodły
  • biala_ladecka 24.04.19, 20:08
    arwena_11 napisała:

> Nie niby matury, ale wytrącenie broni z ręki idiotów. Wielu nauczycieli mściłob
    > y się na dzieciakach za to, że ich plany się nie powiodły

Maturzystow trzeba przede wszystkim chronic przed rodzicami roztaczajacymi w domu atmosfere zagrozenia i projektujacymi jakies swoje chore fantazje.

--
    Spongebob, gdybym dostawał dolara za każdy mózg którego nie masz, miałbym dolara ~~ Skalmar
  • arwena_11 24.04.19, 20:15
    Maturzyści doskonale wiedzą, kto im chciał zrobić krzywdę. Wczoraj przyszli do szkoły na rozmowy w całkiem sporym gronie. Popatrz co robią maturzyści w różnych szkołach. Nie rusza cię ich płacz?
  • saphire-2 24.04.19, 20:18
    arwena_11 napisała:

> Maturzyści doskonale wiedzą, kto im chciał zrobić krzywdę. Wczoraj przyszli do
    > szkoły na rozmowy w całkiem sporym gronie. Popatrz co robią maturzyści w różnyc
    > h szkołach. Nie rusza cię ich płacz?

Mnie nie smile
  • arwena_11 24.04.19, 20:37
    dlatego cieszę się, że tacy jak ty dostali po nosie big_grin
  • profes79 25.04.19, 08:50
    Za to Twój dziubdziuś będzie miał mature która będzie mógł spożytkować w celach higienicznych smile Ale pewnie dumna będziesz smile

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • heavy_metal_thunder 25.04.19, 03:51
    A mnie rusza, bo to co robią te belfry to sk......syństwo.
  • betty_bum 24.04.19, 20:21
    Maturzyści, w większości, to nie idioci, których może przekonać Matekłamczuszek. Inteligentni młodzi ludzie wiedzą, że krzywdę robi im rząd.
    Chcą spokojnie podejść do egzaminu, ale to nie znaczy, że solidaryzują się z rządem czy łamistrajkami.
  • arwena_11 24.04.19, 20:37
    Zapewniam cię, że wczoraj nie widziałam ani grama solidarności z nauczycielami. Chcieli usłyszeć, że jak nauczyciele ich oleją - to dyrektorka klasyfikuje. I usłyszeli to. Zobaczyli na kogo mogą liczyć.
  • betty_bum 24.04.19, 20:47
    Dyrektorka sprawdzi matury z geografii? Po co absolwentom liceum poparcie nauczycieli i nauczycielom absolwentow, o rąbniętych mamusiach nie wspominając?
  • baaba69 25.04.19, 05:26
    Świadectwo ma miejsce na podpis WYCHOWAWCY. Sama arwenka będzie podpisywać świadectwa w całej Polsce. Tylko wtedy poświadczy nieprawdę i czekać ją będzie ZIOBRO!!!
  • arwena_11 25.04.19, 08:07
    No popatrz, wychowawca syna nie strajkował big_grin
  • sumire 24.04.19, 20:29
    Tak tak, kuzynka wróciła zapłakana ze szkoły. Dziwnym trafem okazało się, że tę samą kuzynkę miało kilkaset osób w PL...
  • arwena_11 24.04.19, 20:35
    Mówię o dziewczynie, która się poniżała prosząc nauczycieli o klasyfikację. Szkoła w Opolu - poszukaj zdjęć w internecie
  • betty_bum 24.04.19, 20:43
    Pewnie marzy, żeby zdać maturę i zostać nauczycielem😂
  • arwena_11 24.04.19, 20:46
    Nie wiesz o czym marzy. Ale jakieś debile chcą jej te marzenia zniszczyć i zmuszają do poniżania się. To są psychopaci.
  • betty_bum 24.04.19, 20:49
    Twoje dzieci nie marzą o karierze nauczyciela, ona nie marzy, to kto?
  • arwena_11 24.04.19, 20:56
    Skąd wiesz o czym ta dziewczyna marzy?
  • ewcia1980 24.04.19, 20:53
    > Popatrz co robią maturzyści w różnych szkołach. Nie rusza cię ich płacz?

A ty tak chodzisz po tych szkołach i sprawdzasz co robią maturzyści czy tak tylko klepiesz w klawiaturę bo przeczytałaś w necie o "kuzynce która wróciła ze szkoły zapłakana" ??

W mojej szkole od 5 kwietnia nie było ani jednego maturzysty.
    Jacyś wszyscy stabilni emocjonalnie i ucząc się czekają na egzaminy.
  • dzikka 25.04.19, 12:05
    Ile ty masz znajomych, no proszęsmile To pewnie takie samo spore grono uczniów jak te liczne kuzynki czy siostrzeńcysmile))
  • 7katipo 25.04.19, 08:39
    A Ty jakiś uraz z dzieciństwa masz czy co?!?!?
    To, co napisałaś, jest tak głupie, że aż nie śmieszne uncertain
  • milka_milka 24.04.19, 17:30
    A do kogo pretensje? Do maturzystów?

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • saphire-2 24.04.19, 17:54
    A ktoś ma pretensje? Maturzyści się cieszą, że nie będzie egzaminu ustnego z polskiego. Również bez dużej znajomości języka angielskiego będzie można zdać maturę. Rewelacja, dla nich dwa egzaminy mniej i mniej stresu smile
  • arwena_11 24.04.19, 18:04
    Bez przesady. Ci co dotrwali do matury muszą coś umieć. A przynajmniej nie będzie stresu, że ktoś się będzie mścił.
  • triss_merigold6 24.04.19, 18:08
    O, serio? Muszą? W czasach kiedy od lat uczelnie walczą o każdego studenta, bo za nim idzie dotacja?
  • triss_merigold6 24.04.19, 18:09
    To miało być gdzie indziej.
  • milka_milka 24.04.19, 18:24
    A skąd masz informację, że ustnej matury nie będzie na 100%? Bo ja takich nie znalazłam.

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • natalia.nat 25.04.19, 11:55
    Jakoś nie widać, żeby się maturzyści cieszyli. Nerwówkę mają nie do pozazdroszczenia. A że egzaminy będą jakie będę, to też najmniejsza ich wina.
  • kolibeer2 24.04.19, 17:51
    będą tylko pisemne tongue_out

--
    Jędza_do_kwadratu
  • betty_bum 24.04.19, 17:56
    Czy to już oficjalne czy zgadujesz?
  • angazetka 24.04.19, 16:36
    Cyrk.
  • sumire 24.04.19, 16:43
    Nie rozumiem, po co w ogóle matury organizować, niech dzieciaki od razu są przyjmowane na wymarzone studia w tej sytuacji, a co. Albo może od razu dajmy im tytuł licencjata.

I pomyśleć, że nadal, mimo traktowania edukacji per noga i udowadniania tego, ci idioci mają takie poparcie.
  • saphire-2 24.04.19, 17:20
    Za mało. Od razu magister.
  • moadek 24.04.19, 17:36
    ale przecież nie chcą dać im matury tylko umożliwić podejście do tego egzaminu
  • ola5488 24.04.19, 21:59
    sumire napisała:

> Nie rozumiem, po co w ogóle matury organizować, niech dzieciaki od razu są przy
    > jmowane na wymarzone studia w tej sytuacji, a co. Albo może od razu dajmy im ty
    > tuł licencjata.
    >
    > I pomyśleć, że nadal, mimo traktowania edukacji per noga i udowadniania tego, c
    > i idioci mają takie poparcie.

10/10
  • vivyan 24.04.19, 16:44
    Fajnie jest być u władzy: jak prawo nie pasuje do okoliczności - zmieniamy prawo i problem rozwiązany! indifferent
  • heavy_metal_thunder 25.04.19, 06:01
    Mądra władza musi umieć być gotowa na kryzysowe sytuacje i działać wtedy pod presją czasu, szukając najlepszego z możliwych sposobów rozwiązania problemu.
  • yva-na 24.04.19, 16:45
    I bardzo dobrze. A po maturach zwolnić wszystkich strajkujących nauczycieli i zatrudnić chętnych na nowych zasadach. Znieść kartę nauczyciela i wprowadzić takie zmiany by podobna sytuacja nigdy więcej się powtórzyła. Amen.
  • vivyan 24.04.19, 16:49
    No zapewne tabuny chętnych będą waliły drzwiami i oknami. Praca marzeń, doprawdy.
  • yva-na 24.04.19, 16:50
    pożyjemy, zobaczymy big_grin
  • buursztynka.80 24.04.19, 18:52
    Każdy sąd przywróci zwolnionego w tych okolicznościach nauczyciela do pracy. Podatnicy przez jakiś czas będą utrzymywać podwójny komplet nauczycieli - tych przywróconych do pracy i tych na nowo zatrudnionych, bo na razie w naszym kraju nie zwalnia się nikogo z dnia na dzień. Toż to będzie oszczędność wink
  • lena2222 25.04.19, 07:18
    buursztynka.80 napisał(a):

> Każdy sąd przywróci zwolnionego w tych okolicznościach nauczyciela do pracy. Po
    > datnicy przez jakiś czas będą utrzymywać podwójny komplet nauczycieli - tych pr
    > zywróconych do pracy i tych na nowo zatrudnionych, bo na razie w naszym kraju n
    > ie zwalnia się nikogo z dnia na dzień. Toż to będzie oszczędność wink

W większości się zwalnia z dnia na dzień. Tylko nauczyciele mają chore przywileje.
  • profes79 25.04.19, 08:51
    Znaczy się kodeks pracy przestał obowiązywać? Coś mnie ominęło?

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • kub-ma 24.04.19, 18:53
    Obecnie w Warszawie mamy ponad 80 ofert pracy dla matematyków.

--
    "Jeśli ludzie nie wierzą, że matematyka jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie." John von Neumann.
  • buursztynka.80 24.04.19, 19:04
    Oj tam, oj tam, na co komu matematyka. W sierpniu zmieni się podstawa programowa i będą zamiast matematyki nauki polityczno-społeczne (w programie palenie książek i bicie kukły Żyda) - najważniejsze, że dzieci będą się dobrze bawiły.
  • saphire-2 24.04.19, 19:05
    Nie podpowiadaj
  • liberica1 24.04.19, 22:44
    U mnie w małym mieście etaty nauczycielskie obstawione tak, że nie ma żadnego wolnego wakatu. Robotę dostają ludzie po znajomości. Na każdy etat jest spora ilość chętnych. Wiele osób z pocalowaniem w rękę rozpoczęłoby pracę w szkole. W moim najbliższym środowisku znam 6 osób, które naprawdę bardzo chciałyby pracować w szkole. Niestety dostać się do naszych szkół miejskich to jak wygrana w totka. Miasto 20 tys. mieszkańców.
  • yva-na 24.04.19, 22:47
    strajkują?
  • buursztynka.80 24.04.19, 22:56
    Zapraszam do Warszawy, etety są. Jest jeden szczegół, nie utrzymają się za te pensje.
  • angazetka 24.04.19, 16:49
    Komunizm już był.
  • yva-na 24.04.19, 16:52
    Teraz mamy kapitalizm. Mam też nadzieję, że posypią się pozwy cywilne.
  • angazetka 24.04.19, 16:55
    Mamy też prawo do strajku. Ups.
  • yva-na 24.04.19, 17:01
    a uczniowie do nauki - k o n s t y t u c y j n e
  • sumire 24.04.19, 17:13
    O, nagle konstytucja zaczęła być ważna?
  • yva-na 24.04.19, 17:23
    to dla was
  • livia.kalina 24.04.19, 17:46
    Obowiązek konstytucyjny zorganizowania publicznej edukacji spoczywa na władzy. Zorganizowanie w kraju dekokratycznym, oznacza zatrudnienie nauczycieli, na warunkach, które zatrudnianym pasują. A nie zmuszanie szantażem do pracy jak w obozach pracy w Korei Północnej.

--
    super_hetero_dyna:
    "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
  • arwena_11 24.04.19, 17:53
    No to zorganizowali. I co? Dalej wam się nie podoba? No jakże mi przykro big_grin, big_grin
  • 35wcieniu 24.04.19, 18:00
    "które zatrudnianym pasują"

Czytaj do skutku, aż pojmiesz.
  • arwena_11 24.04.19, 18:03
    No ale jak im warunki nie pasują - to niech się zwolnią. Szkoła jest dla UCZNIÓW. To oni są tam najważniejsi.
  • sumire 24.04.19, 18:05
    Jeśli tych uczniów w szkole nie będzie kto miał uczyć, bo nauczyciele uznają gremialnie, że mają dość i pójdą trzaskać faktury w korpo, to twoja dobra rada okaże się o kant tyłka rozbić.
    Acz całkowicie szczerze, mam nadzieję, że naprawdę zaczną się zwalniać. Jeden po drugim.
  • yva-na 24.04.19, 18:41
    Już widzę, jak wszyscy pędzą do korpo trzaskać faktury i jak owacyjnie zostaną tam przyjęci. Do trzaskania faktur to korpo zatrudnia sobie absolwentów za minimalne stawki. Niepotrzebne im odpady ze szkół z rozbuchanym ego. Tam się liczy czysty zysk.
  • betty_bum 24.04.19, 18:47
    Tylko ta minimalna stawka w korpo to pensja nauczyciela po latach pracy i jest perspektywa podwyżek i awansów. Czy zatrudnią zależy od człowieka lub tego kto go poleca.
  • saphire-2 24.04.19, 18:49
    yva-na napisała:

> Już widzę, jak wszyscy pędzą do korpo trzaskać faktury i jak owacyjnie zostaną
    > tam przyjęci. Do trzaskania faktur to korpo zatrudnia sobie absolwentów za mini
    > malne stawki. Niepotrzebne im odpady ze szkół z rozbuchanym ego. Tam się liczy
    > czysty zysk.

Widać, że nie masz pojęcia o pracy w korpo smile
  • yva-na 24.04.19, 19:11
    No wlaśnie mam smile
  • saphire-2 24.04.19, 19:16
    To ratuj smile
    Przyjdź do pracy w szkole. To jest misja, poświęcenie, zrób to dla nas. To jest bycie Korczakiem i kim tam jeszcze.
  • saphire-2 24.04.19, 19:17
    A nie korpo
    To nuda
  • yva-na 24.04.19, 19:40
    ale to nie moja misja
  • saphire-2 24.04.19, 19:41
    Nauczycieli też nie, dlatego wielu odchodzi z zawodu.
  • buursztynka.80 24.04.19, 23:04
    yva-na napisała:

> ale to nie moja misja

Nie ma, że nie moja misja. Nie żal ci dzieci? Jeśli szczujesz na nauczycieli, to jesteś odpowiedzialna za jakość edukacji. Trzeba brać odpoiwiedzialność za swoje słowa, chyba, że tylko w gębie jesteś mocna. Jak nie będzie moje dziecko miało nauczycieli, to przychodzisz uczyć. Koniec kropka. Trzy miesiące masz wypowiedzenia w korpo? No to już się szykuj, od września widzimy się w szkole. Najlepiej to stać z boku i szydzić licząc, że magiczne siły będą pracować za pół darmo.
  • yva-na 24.04.19, 23:14
    upiłaś się? big_grin
  • buursztynka.80 24.04.19, 23:33
    yva-na napisała:

> upiłaś się? big_grin

Tylko na tyle cię stać...
  • yva-na 24.04.19, 23:44
    Nie przenoś belferskich zwyczajów na forum bo brzmi to dość zabawnie. Tymczasem dobranoc.
  • kub-ma 24.04.19, 18:57
    yva-na napisała:

> Niepotrzebne im odpady ze szkół z rozbuchanym ego.

Bardzo obraźliwy wpis

--
    "Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka." Hugo Steinhaus
  • arwena_11 24.04.19, 19:07
    Kub-ma, jesteś nauczycielką jeśli mnie pamięć nie myli. Zatrudniłabyś się w szkole - dostając np 5000 i musząc pracować np 23 h przy tablicy?
  • saphire-2 24.04.19, 19:09
    Ona zdaje się ma pewnie 27 godzin już od dawna bo nie ma kto uczyć. Więc to jest chyba codzienność nauczyciela matematyki.
  • sumire 24.04.19, 19:09
    yva-na napisała:

> Już widzę, jak wszyscy pędzą do korpo trzaskać faktury i jak owacyjnie zostaną
    > tam przyjęci. Do trzaskania faktur to korpo zatrudnia sobie absolwentów za mini
    > malne stawki. Niepotrzebne im odpady ze szkół z rozbuchanym ego. Tam się liczy
    > czysty zysk.

W moim byłym korpo i tylko w moim dziale pracowało kilku eks-nauczycieli. Problemu nie mieli najmniejszego z dostosowaniem się do korpo rzeczywistości, nadgodzin do odbioru, prywatnej opieki medycznej i całkiem przyzwoitej jak na spokojne zajęcie pensji. Da się. Oczywiście nie w świecie trolli.
  • lena2222 25.04.19, 07:25
    sumire napisała:

> Jeśli tych uczniów w szkole nie będzie kto miał uczyć, bo nauczyciele uznają gr
    > emialnie, że mają dość i pójdą trzaskać faktury w korpo, to twoja dobra rada ok
    > aże się o kant tyłka rozbić.
    > Acz całkowicie szczerze, mam nadzieję, że naprawdę zaczną się zwalniać. Jeden p
    > o drugim.

Wczoraj czytałam post na fb dyrektorki szkoły prywatnej która oferuje nauczycielom 50% więcej pensji niż w państwowej i jakoś chętnych brak. A przecież oni tak bardzo pragną uczyć, ale jakoś boją się z swoich przywilejów zrezygnować. Wiara że jakiś nauczyciel przeżyje w korpo jest naiwnością.
  • araceli 25.04.19, 07:32
    lena2222 napisał(a):
    > Wczoraj czytałam post na fb dyrektorki szkoły prywatnej która oferuje nauczycie
    > lom 50% więcej pensji niż w państwowej i jakoś chętnych brak.

Poprosimy link.

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • saphire-2 25.04.19, 07:50
    Ja też poproszę. Bo na razie mam wieści od koleżanek nauczycielek, że w szkole prywatnej zarabia się mniej. Bywa nawet 30% mniej niż w szkole publicznej. Nie twierdzę, że nie ma żadnej szkoły w Polsce gdzie zarobki są większe ale na razie o takiej nie słyszałam. Do szkoły prywatnej z niskimi zarobkami i słabymi uczniami nie chce iść żaden nauczyciel, choć czasem idą na rok czy dwa i potem szukają szybko lepszej pracy. Nawet nasza arwena przyznała, że w Warszawie nauczyciele w szkołach prywatnych zarabiają mniej więcej tyle samo co w publicznych. A arwena zna całą Warszawę smile
  • lena2222 25.04.19, 20:20
    Nie chce mi się tego szukać. Było to bodajże na stroni Dom nie jest filią szkoły o ile dobrze pamiętam.
    Poza tym kompletnie wasze argumenty do mnie nie przemawiają.
    Z jednej strony w szkole źle tak że już gorzej być nie może - nie ma co jeść itd. Tylko utrzymanie męża lub rodziców (zam wiele samotnych nauczycielek). Wszyscy odejdą i nie będzie miał kto uczyć. Jakoś boja się o to tylko nauczyciele, żaden rodzic. Z drugiej stronie udawadniacie że w szkole prywatnej jest jeszcze gorzej. Tylko jakoś tam ma kto uczyć mimo gorszych warunków. Gdzie logika? Ponadto jeśli nie robicie tego z powołania - bo tym się rodziny nie wykarmi, to co jeszcze w tej szkole robicie. Jeśli wszędzie jest łatwiej a praca nauczyciela najtrudniejsza i najgorzej wynagradzana. Ja i większość rodziców naprawdę nie mamy problemu że nie będzie miał kto uczyć nasze dzieci - z naszej perspektywy nie wiele się zmieni. Więc kompletnie nie rozumiem po co ten cały cyrk i szantaż. Odejdziecie i będziecie szczęśliwi.
  • betty_bum 25.04.19, 07:45
    To bardzo przeczyłoby teorii, że na rynku jest mnóstwo chętnych do pracy nauczyciela, jeśli nawet za większe pieniądze i w komfortowych warunkach są wakaty.
    Z perspektywy rodzica praca nauczyciela w prywatnej szkole wcale nie różni się od tego ze szkoły państwowej.
    Wakacji i wolnego nauczyciele mają tyle samo, prac do sprawdzenia mniej, bo w klasie jest kilkanaście osób, a nie 30, dochodzi jakieś kółko, może konsultacje, ale żaden nauczyciel w prywatnej szkole nie siedzi 40 godzin.
  • saphire-2 25.04.19, 07:57
    Bo praca w szkole prywatnej jest jeszcze gorsza. Uczniów w klasie mniej i to jest na pewno plus. Ale są szkoły, gdzie są bardzo słabi uczniowie, którzy nie dają sobie rady gdzie indziej. Trzeba iść przepuścić do wyższej klasy. Dzieci słabe, bez ambicji, bez żadnych zainteresowań. Ten typ szkoły prywatnej.
    Oczywiście są też szkoły z wybraną młodzieżą, ambitną. Tam pomimo pensji niezbyt wysokiej, z pewnością pracuje się dużo lepiej.
  • sumire 25.04.19, 08:14
    Tak tak, wszyscy czytaliśmy na Fesjbuku różne rzeczy. Jaki przekaz na dziś, dokąd dziś pójdą nauczycielki ze Starbucksa?

I to nie wiara, trolliku, to fakt.
  • triss_merigold6 25.04.19, 08:35
    Na hybrydę za 500+. tongue_out
  • 35wcieniu 24.04.19, 18:10
    No i kto sieroto jedna będzie tych najwazniejszych uczył, jak warunki zatrudnianym nie pasują?
  • bo_ob 24.04.19, 18:14
    Zadajesz za trudne pytanie smile
  • 35wcieniu 24.04.19, 18:19
    Wiem, juz skumałam że ona nie rozumie pytań albo ich nie czyta, tylko papla non stop to samo. Mea culpa.
  • arwena_11 24.04.19, 18:19
    Jak się wszyscy zwolnią - będzie można zatrudniać na nowych warunkach za inne pensje. I nie wszystkich. Niestety system jest do całkowitej zmiany.
  • betty_bum 24.04.19, 18:25
    Zgłosiłaś się do okrągłego stołu?
  • arwena_11 24.04.19, 19:07
    Nie mogę - nie jestem w RR, a chyba tylko tacy rodzice mogą.
  • betty_bum 24.04.19, 18:32
    Już widzę jak się twoje dzieci rwą do pracy w szkole, nawet za lepsze pieniądze niż są teraz.
  • saphire-2 24.04.19, 18:39
    betty_bum napisał(a):

> Już widzę jak się twoje dzieci rwą do pracy w szkole, nawet za lepsze pieniądze
    > niż są teraz.

W ogóle teraz każdy młody Polak pędzi do pracy w szkole smile
  • kub-ma 24.04.19, 18:59
    Po ostatnich miesiącach to już chyba nikt.

--
    "Jeśli ludzie nie wierzą, że matematyka jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie." John von Neumann.
  • sumire 24.04.19, 18:41
    Jak się wszyscy zwolnią - jak zapewnisz ciągłość edukacji?
    Będzie można zatrudniać - kogo? Ukraińców? Czym zachęciłabyś do pracy w szkole człowieka, który ma inne możliwości do wyboru?
  • saphire-2 24.04.19, 18:48
    Jak to czym? Nieważne że praca za dwa tysiące ale przecież dla idei. To jest misja, to jest zaszczyt, nieważne, że muszą utrzymać cię rodzice czy mąż. Praca w szkole to misja, pasja i co tam jeszcze smile
  • arwena_11 24.04.19, 19:04
    Wtedy będzie można zatrudniać na nowych warunkach. Dać wyższe pensje, ale zwiększyć pensum.
    Jesteś pewna, że obecni nauczyciele nie zatrudnili by się za 5000, nawet jeżeli mieliby 22-23 h przy tablicy? Bo mam dziwne wrażenie, że by się zatrudnili
  • buursztynka.80 24.04.19, 19:16
    Zwolnić wszystkich, a potem zatrudnić za 5000 tych samych? Yyyyy, to jest ten plan B?
  • arwena_11 24.04.19, 19:30
    Nie tych samych, ale najlepszych. Nikt nie mówi, że wszyscy są źli. Ale nie można dać świetnemu matematykowi 5000, a kiepskiemu 2000. I niestety kiepskiego nie można właściwie zwolnić.
    Jak odejdą wszyscy - to będzie nowe rozdanie, na nowych zasadach. Wtedy będzie można wybrać najlepszych, dać im większe pensje.
  • sumire 24.04.19, 19:32
    Powtórzę pytanie - kto będzie uczył w szkole, gdy odejdą wszyscy nauczyciele?
  • iuscogens 24.04.19, 20:04
    Wszyscy nie odejdą, mogą odejść młodsi, starsze osoby przeżyłyby szok na normalnym rynku pracy. Poza tym rynek wszystkich nie wchłonie, nawet w Wawie, nie mówiąc o mniejszych miejscowościach.

--
    "- Jadowity gad na trzy litery...??
    - mąż..."
  • saphire-2 24.04.19, 20:11
    Młodzi odejdą a starzy zostaną.
  • saphire-2 24.04.19, 19:35
    Ale skąd ty to wszystko wiesz? Czy to jest projekt ministra edukacji? Ja o tym nie słyszałam. Może i jest to dobre a może złe, nie wiem. Kim ty jesteś, aby to ustalać? Przedstaw się, jesteś z rządu, masz jakieś kwalifikacje, pracujesz w kuratorium? Konkretnie. Czy jesteś bezrobotną osobą, która się nudzi?
  • paniusiapobuleczki 24.04.19, 20:17
    Najlepszych kochana to nie za pięć tysięcy.
  • saphire-2 24.04.19, 20:21
    No dokładnie. Dobry matematyk po dobrym uniwersytecie nie przyjdzie za 5000 brutto do szkoły, skoro może zarobić więcej na własnej działalności. A już na pewno nie przyjdzie ani do szkoły podstawowej ani do prywatnej.
  • buursztynka.80 24.04.19, 21:56
    Akurat nauczycieli matematyki, to biorą w warszawskich szkołach jak leci, aby się statystyki zgadzały, bo już się zdarza, że w niektórych klasach uczy nauczyciel bez przygotowania.
  • saphire-2 24.04.19, 22:36
    Widocznie inni nie chcą pracować, mówię o młodych oczywiście
  • little_fish 24.04.19, 19:17
    5000 to oni wg rządu zarabiają już teraz. Najpierw uściślijmy o jakich 5000 mówimy. Podstawy brutto ? Na rękę ze wszystkim? Czy znowu jakiejś enigmatycznej średniej?
  • saphire-2 24.04.19, 19:20
    Tylko 5000? Co ty, 8000 podobno smile
  • arwena_11 24.04.19, 19:31
    Mówię na rekę. 8000 to chyba brutto
  • saphire-2 24.04.19, 19:40
    arwena_11 napisała:

> Mówię na rekę. 8000 to chyba brutto

Ty wierzysz, że nauczyciele zarabiają 8000 brutto i jeszcze nie są zadowoleni i strajkują? To nie mam więcej pytań.
  • saphire-2 24.04.19, 18:50
    35wcieniu napisał(a):

> No i kto sieroto jedna będzie tych najwazniejszych uczył, jak warunki zatrudnia
    > nym nie pasują?

Ja wiem kto. PiSowscy nauczyciele.
  • gaga-sie 24.04.19, 23:31
    Otworzy się u Rydzyka w Toruniu kilka ekstra kierunków i będą rozsyłani do szkół.
  • heavy_metal_thunder 25.04.19, 03:57
    Mam nadzieję, że przeciwko strajkującym nauczycielom uczniowie lub rodzice będą wytaczać pozwy cywilne. Bogatych na to stać, życzę pozwanym nauczycielom by robili w portki, musieli się wiecznie zwalniać z pracy i tłumaczyć być może przed nowym szefem już z prywatnej firmy i brać kredyt na papugę.
  • 7katipo 25.04.19, 08:57
    Bzdurzysz waść.
    A jaki przepraszam stosunek cywilnoprawny łączy nauczyciela z rodzicem/uczniem, który to stosunek miałby dawać podstawę do roszczeń? big_grin
  • ola5488 24.04.19, 22:01
    sumire napisała:

> O, nagle konstytucja zaczęła być ważna?

big_grin
  • betty_bum 24.04.19, 17:17
    No to niech im rząd zapewni warunki do nauki, ale bez naruszania praw innych obywateli, czyli nauczycieli
  • angazetka 24.04.19, 17:20
    Prawo do strajku też jest konstytucyjne. Mogę to nawet wyboldować tongue_out
  • kub-ma 24.04.19, 18:53
    yva-na napisała:

> a uczniowie do nauki - k o n s t y t u c y j n e

Ale to zapewniają rządzący

--
    "Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka." Hugo Steinhaus
  • buursztynka.80 24.04.19, 18:58
    To niech rząd zatrudni nauczycieli na zastępstwo na czas strajku, jak się tak martwi o konsytucję. Co stoi na przeszkodzie?
  • saphire-2 24.04.19, 19:00
    No ale skąd ten rząd ma ich wziąć? Podpowiedz.
  • buursztynka.80 24.04.19, 19:10
    yva-na twierdzi, że to żadnej problem, znajdą się tabuny chętnych na miejsce strajkujących, więc taka moja skromna propozycja wink U mnie w szkole od początku roku są wakaty, a mamy kwiecień.
  • lena2222 25.04.19, 11:22
    Obyście się nie zdziwili.
  • 7katipo 25.04.19, 08:43
    Yhy. A zobowiązanym do zagwarantowania obywatelom ich konstytucyjnych praw jest kto? Nauczyciele?
    Nie, władzunia otóż.
  • lena2222 25.04.19, 20:22
    angazetka napisała:

> Mamy też prawo do strajku. Ups.
    Oby się to szybko zmieniło.
  • sumire 24.04.19, 16:51
    Po tym, co się dzieje, na pewno będzie mnóstwo chętnych. Jestem przekonana, że wąscy specjaliści z tytułami naukowymi rzucą dobrze płatne prace i będą się zabijać o miejsce w szkole. Tak tak. Troll harder.
  • zazou123 24.04.19, 16:51
    A skąd tych nowych wziąć?
  • yva-na 24.04.19, 16:54
    Korporacje, żabki i biedronki czekają na was z otwartymi ramionami. Naprawdę jesteście oderwani od rzeczywistości.
  • 35wcieniu 24.04.19, 17:45
    To jest odpowiedź na pytanie skąd wziąć nowych nauczycieli? big_grin Nieźle.
  • saphire-2 24.04.19, 17:52
    Dokładnie. Panie z biedronki z wykształceniem zasadniczym idą do pracy w szkole. Nie ma kto przygotować do matury rozszerzonej z matematyki, fizyki i języków obcych. Nauczyciel matematyki, fizyki i angielskiego w liceum pójdzie do Biedronki. Tylko PiSpwiec może na to wpaść. Ciekawe co ten PiSowiec powie, gdy Pani po zawodówce będzie naprawdę za chwilę zatrudniona w szkole i będzie uczyła jego dziecko matmy w liceum.
  • arwena_11 24.04.19, 18:02
    Cały czas słyszę, że na kasach siedzą ludzie z wyższym wykształceniem big_grin
  • triss_merigold6 24.04.19, 18:04
    Tak, ale po kierunkach typu licencjat z kulturoznawstwa, marketingu i zarządzania czy turystyki, a nie po dających uprawnienia do pracy w szkole.
  • arwena_11 24.04.19, 18:18
    No po kulturoznawstwie to chyba WOK-u można uczyć
  • triss_merigold6 24.04.19, 18:19
    To tylko ścieżka międzyprzedmiotowa, doskonale zbędna przy masie innego materiału.
  • betty_bum 24.04.19, 18:29
    Etatu nauczyciel woku raczej nie uciuła nawet w dużej szkole, a błąkanie się po wielu szkołach to nic fajnego. Pewnie uczą tego poloniści i historycy po podyplomówce.
  • 35wcieniu 24.04.19, 18:07
    I często zarabiają lepiej niż nauczyciele. Już lecą.
  • azja001 24.04.19, 16:53
    Może Ty pierwsza jako ochotniczka do klas 1-3 np do klasy z 28 dzieci
  • dzidzia_ch 24.04.19, 17:12
    Naprawdę tak wam to przeszkadza ,że Ci młodzi ludzie napiszą maturę w terminie tak jak pozostało maturzyści?
    Co oni w tym wszystkim zawinili ?!
    Mam dwie siostry nauczycielki i obie zgodnie twierdzą ,że strajk powinien być przeprowadzony z jak najmniejszą stratą dla dzieci.

--
    Aniołek (5.X.2009)
    Oleńka
    Antos
  • angazetka 24.04.19, 17:19
    Czyli tak konkretnie to jak?
  • arwena_11 24.04.19, 17:29
    czyli nie blokując egzaminów. Wczoraj na spotkaniu z dyrekcją dowiedzieliśmy się, że była próba sabotowania egzaminów gimnazjalnych. Jacyś debile zgłosili się do UM, że mogą pilnować na egzaminach i 15 minut przed egzaminem zadzwonili, że nie przyjdą. Na szczęście udało się kogoś zorganizować i egzamin się odbył. Te osoby powinny mieć odebrane uprawnienia pedagogiczne i odpowiadać karnie. Nikt im nie kazał się zgłaszać.

Dlatego proszono o znalezienie zaufanych osób do matur.
  • dzidzia_ch 24.04.19, 17:38
    U córki w szkole na egzaminie ósmoklasisty strajkujący nauczyciele ubrani w koszulki ze znakiem protestu ustawili się w szpaler po obu stronach korytarza .
    Uczniowie szli środkiem .
    Oczywiście egzamin odbył się tylko dzięki pomocy z zewnątrz.

--
    Aniołek (5.X.2009)
    Oleńka
    Antos
  • yva-na 24.04.19, 17:41
    masakra
  • 35wcieniu 24.04.19, 17:47
    Lol, karnie. Udowodnij że jeden z drugim nie dostał rozwolnienia 5 minut przed wyjściem z domu, no, dalej. big_grin
  • betty_bum 24.04.19, 17:53
    Tak się kończą pomysły rządu. Ściąganie do komisji, dzięki zmianie przepisów, przypadkowych osób to proszenie się o kłopoty.
  • arwena_11 24.04.19, 18:01
    Nie - to nauczyciele do tego zmusili. To ludzie bez honoru.
  • kub-ma 24.04.19, 19:02
    arwena_11 napisała:

> Nie - to nauczyciele do tego zmusili. To ludzie bez honoru.

Nie obrażaj ludzi których nie znasz i nic o nich nie wiesz.

--
    "Kraj bez matematyki nie wytrzyma współzawodnictwa z tymi, którzy uprawiają matematykę." Hugo Steinhaus
  • arwena_11 24.04.19, 19:10
    Wiem wystarczająco dużo. Rozmawiałam z nauczycielami, którzy przerwali strajk, żeby być na egzaminach czy zrobić klasyfikację. Bardzo niepochlebnie wyrażali się o swoich "kolegach", którzy olali uczniów. Zastanawiali się jak będzie wyglądała praca po strajku. Bo nie wyobrażają sobie zwykłych rozmów z tymi, którzy nie zawiesili strajku i jeszcze utrudniali innym pracę.
  • saphire-2 24.04.19, 19:24
    arwena_11 napisała:

> Wiem wystarczająco dużo. Rozmawiałam z nauczycielami, którzy przerwali strajk,
    > żeby być na egzaminach czy zrobić klasyfikację. Bardzo niepochlebnie wyrażali s
    > ię o swoich "kolegach", którzy olali uczniów. Zastanawiali się jak będzie wyglą
    > dała praca po strajku. Bo nie wyobrażają sobie zwykłych rozmów z tymi, którzy n
    > ie zawiesili strajku i jeszcze utrudniali innym pracę.

Ja wiem wystarczająco dużo na temat lekarzy. Ostatnio rozmawiałam z czterema smile
  • yva-na 24.04.19, 19:47
    Jesteś nauczycielem? W podobny sposób prowadzisz każdy dialog?
  • betty_bum 24.04.19, 19:40
    Niestrajkujących nauczycieli w Reytanie jest kilku, a to wielka szkoła. Trzeba było porozmawiać z większością, jak sobie wyobrażają współpracę z tymi osobami.
  • saphire-2 24.04.19, 19:42
    A dziecko Arweny tam chodzi?
  • arwena_11 24.04.19, 19:48
    Akurat rada się odbyła dzisiaj. Mamy już potwierdzenie. Oceny zostały wystawione wczoraj.
    Pani od polskiego jeszcze przed świętami umawiała się z nimi, że jak strajk będzie trwał - to spotkają się w kawiarni i pogadają o literaturze wink. Na szczęście dzisiaj już mogła zrobić normalną lekcje.
  • betty_bum 24.04.19, 19:54
    Do sprawdzania matur też się zgłosiła?
  • arwena_11 24.04.19, 20:03
    A skąd ja mam wiedzieć?
    Powiedz tak szczerze, dlaczego zależy ci na uwaleniu przyszłości maturzystów? Co oni ci zrobili, że im tak źle życzysz?
  • mdro 24.04.19, 21:34
    "Niestrajkujących nauczycieli w Reytanie jest kilku"

Przecież Arwena zmyśla... (a raczej bierze własne rojenia za rzeczywistość - nie pierwszy raz).

--
    "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
  • saphire-2 24.04.19, 21:38
    Ale napiszcie, jest kilku, więcej niż kilku, o to chodzi? Czy jej dziecko w ogóle nie chodzi do tej szkoły?
  • arwena_11 24.04.19, 21:59
    według pani dyrektor strajkuje ok 80%
  • betty_bum 25.04.19, 05:02
    Jakie to „około” jeśli pisałaś, że do przeprowadzenia egzaminu dla dwóch czy trzech klas gimnazjalnych potrzebna była łapanka na ulicy?
  • arwena_11 25.04.19, 08:11
    Nie mam pojęcia. Na wtorek tyle strajkowało. Ale we wtorek nie było w szkole żadnego. Tak bidule mocno strajkowali.
  • betty_bum 25.04.19, 08:22
    Nawet niestrajkujących? Idąc twoim tokiem myślenia ci też powinni w dzien wolny od zajęć siedzieć w szkole.
  • angazetka 25.04.19, 10:00
    Dlaczego mieli być, skoro we wtorek szkoły mają wolne?
  • buursztynka.80 24.04.19, 22:29
    Alternatywna wersja opowieści o zapłakanej kuzynce smile
  • sumire 24.04.19, 23:10
    Kuzynka we łzach już nieaktualna - dziś mamy nową wersję, o roześmianych nauczycielkach ze szkoły siostrzeńca (sic!) w Starbaksie z zakupami.
    Arwena je na pewno widziała.
  • buursztynka.80 24.04.19, 23:17
    big_grin
  • maadzik3 24.04.19, 17:26
    Nie. Przeszkadza mi ze rzad silowo rozwiazuje wszystko. Prawo nie pasuje - zmieniamy badz lamiemy. Ktos strajkuje - lamiemy kregoslupy (od swin i krow poczynajac), niepelnosprawne w Sejmie - zamykamy sejm (latwij mi wejsc teraz do brytyjskiego parlamentu), sedziowie nie wspolpracuja - oskarzamy it'd. Itp. Nie lubie autorytaryzmu

--
    "Gdy się wyleje, szuka się ścierki. Gdy się przewróci, podaje się rękę. Reszta później.by Pesteczka
  • arwena_11 24.04.19, 17:38
    A inni nie lubią terrorystów. A nauczyciele nimi się stali.
  • argentea 24.04.19, 18:28
    👍
  • argentea 24.04.19, 18:29
    Czyli zgadzam się z maadzik3
  • saphire-2 24.04.19, 17:22
    Zgadzam się 😅
    Za 1800 są już tysiące chętnych ludzi do pracy w szkole, nawet niech będzie podwyżka i zarobią 2200 to już w ogóle będą walić drzwiami i oknami, szczególnie że teraz wszyscy tak kochają nauczycieli
  • arwena_11 24.04.19, 17:32
    To się zwolnijcie. Skoro tacy nie zastąpieni jesteście - to będą was zatrzymywać jak się da i spełnią wszystkie wasze wymagania big_grin. A może boicie się, że zostaniecie na lodzie?
  • saphire-2 24.04.19, 17:57
    Kto? Ja nie jestem nauczycielem. Boże broń, nie lubię dzieci. Poza tym mam dobrze płatną pracę.
  • kub-ma 24.04.19, 19:05
    arwena_11 napisała:

> To się zwolnijcie. Skoro tacy nie zastąpieni jesteście - to będą was zatrzymywa
    > ć jak się da i spełnią wszystkie wasze wymagania big_grin. A może boicie się, że zost
    > aniecie na lodzie?

Zmartwię Cię: koleżanki już to właśnie rozważają, świetne nauczycielki. I co gorsze w Warszawie (jakby tu były tłumy w kolejce)

--
    "Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno – piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby." Bertrand Russell
  • saphire-2 24.04.19, 19:07
    Czasem myślę, że ludzie po prostu nie chcą aby ich dzieci były uczone przez świetnych matematyków w szkole. Chyba wolą zapłacić za korepetycje.
  • arwena_11 24.04.19, 19:12
    Chcą, ale chcą też się pozbyć miernot, które nie wykonują swoich obowiązków. A danie podwyżki wszystkim nic nie zmieni. Naprawdę potrzeba bardzo gruntownych zmian. Dobrych pensji i zatrzymania najlepszych - ale pozbycie się słabych, psychopatów - to też jest niezbędne.
  • saphire-2 24.04.19, 19:14
    To tak, ale nie jesteś ministrem edukacji. Na razie młody człowiek nie chce pracować w szkole a podwyżki większej niż 100 zł nie otrzyma ani świetny ani słaby nauczyciel.
  • arwena_11 24.04.19, 19:33
    Dlatego trzeba rozmawiać i wypracować zmiany. Poczynając od możliwości zwalniania nauczycieli, którzy się nie nadają do zawodu.
  • saphire-2 24.04.19, 19:37
    Ale kto to mówi? Kurator, minister edukacji, naukowiec czy kura domowa? 😉
  • betty_bum 24.04.19, 19:44
    Zwolnić można kogoś, jeśli ktoś lepszy stoi w kolejce. Twoje dzieci już się w niej ustawiły czy się nie chcą zniżać do bycia nauczycielem?
  • little_fish 24.04.19, 19:11
    To akurat nierealne. Zwolnić się mogę u mojego bezpośredniego przełożonego, czyli dyrektora. A on nie ma żadnych narzędzi, żeby mnie zatrzymać
  • arwena_11 24.04.19, 19:12
    A powinien mieć. Ale bez zmian systemowych, nie będzie miał.
  • little_fish 24.04.19, 19:25
    No tak. Ale mówimy o tym co tu i teraz. Jeśli teraz będzie się chciał zwolnić nawet genialny nauczyciel, to odejdzie. Bo dyrektor nie ma czym go przekonać
  • saphire-2 24.04.19, 19:29
    To jest przykre. Niestety.
  • yva-na 24.04.19, 19:54
    Dlaczego odrzucacie dialog ?
  • tanebo2.0 24.04.19, 19:56
    Bo to jak dialog z III Rzeszą...

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • yva-na 24.04.19, 19:59
    za polityków w szkole dziękuję
  • okruszek_a 24.04.19, 17:33
    Jakby wszystkich pozwalniać/pozwalnialiby się sami to można już całkiem inne stawki proponować nauczycielom, uprzednio likwidując KN i podnosząc pensum. Mniej nauczycieli, wyższe pensum, brak przywilejów i stawki rynkowe, ale równiez wymagania rynkowe. Jakoś prywatne szkoły, w których wcale nauczyciele lepiej nie zarabiają pustkami nie świecą.
  • okruszek_a 24.04.19, 17:37
    Polską szkołę da się uzdrowić, ale potrzeba radykalnych ruchów, a ani ten rząd ani poprzedni nie ma jaj żeby to zrobić, zamiast tego cackają się z nauczycielami jak z jajkiem.
  • yva-na 24.04.19, 17:40
    KN to komunistyczny relikt. W sumie nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Im szybciej zostaną przeprowadzone zmiany tym lepiej.
  • saphire-2 24.04.19, 17:46
    Oczywiście, że przyjdzie masa nowych ludzi do pracy w szkole. Bez karty nauczyciela. Za 2000. Już pędzą.
  • arwena_11 24.04.19, 17:51
    A dlaczego wy tam jeszcze siedzicie, skoro tak złe warunki? Zwolnijcie się i zobaczymy co będzie
  • betty_bum 24.04.19, 17:55
    Przecież już się pozwalniali. W wielu szkołach miesiącami nie odbywają się lekcje, bo nie ma nauczyciela.
  • arwena_11 24.04.19, 18:00
    To niby dlaczego tak płaczą, że podniesienie pensum sprawi, że 30% nauczycieli zostanie zwolnionych?
    Jakaś schizofrenia? Jest ich za mało czy za dużo?
  • saphire-2 24.04.19, 18:12
    Na wioskach może być inaczej. Ja mam wiadomości z miasta. Teraz nauczyciel na wsi ma w jednym miejscu 9 godzin lekcyjnych, w drugiej też 9 ale do każdej ze szkół musi jechać 15 km. Przy 24 godzinach będzie pracował w 3 szkołach w 3 miasteczkach. Więcej wyda na paliwo. Fajnie jest jednak pracować w 1 miejscu a nie 3.
  • arwena_11 24.04.19, 18:16
    No niezupełnie - bo zwolnią część i reszta będzie miała pełne etaty w jednej szkole.
  • saphire-2 24.04.19, 18:22
    Dobrze, będą mieli etaty, ponieważ część zwolnią. Zwolnią młode nauczycielki a zostaną stare i sfrustrowane, bo te młode prawdopodobnie nie miały jeszcze umowy na czas nieokreślony i ich umowa wygasnie. Przy pensum 25 godzin te stare nauczycielki będą zarabiać całkiem ok, ponieważ teraz zarabiają trzy tysiące a to nie jest tragicznie. No więc pensum większe, nauczycielka 50+ będzie zarabiała ok. Czy ona będzie lepiej uczyć????
    Poprzez samo zwiększenie pensum? A jaką szansę ma w tej chwili młody i ambitny nauczyciel? To on albo sam odejdzie z pracy za 1800 albo jego umowa wygasnie albo to właśnie jego zwolnią. Dla niego dobrze, bo on jest młody i sobie pracę poza szkołą znajdzie a nasze dzieci będą uczone przez babcie, zmęczone i sfrustrowane.
  • arwena_11 24.04.19, 19:02
    A jaką szansę ma ten nauczyciel teraz dostać się do szkoły? Dlatego cały czas mówię, że powinny pójść porządne zmiany. Nie może być tak, że nauczyciel dyplomowany jest właściwie nie do zwolnienia.

Jestem za naprawdę dobrymi pensjami - ale coś za coś. Nauczyciel nie może być świętą krową. Musi być możliwość jego zwolnienia, jeżeli się nie sprawdzi.
  • saphire-2 24.04.19, 19:04
    W dużym mieście młody człowiek ma ogromną szansę. Są etaty w szkole dla fizyka, matematyka, chemika, anglisty. Nie ma chętnych. Dyrektorzy szukają. Skoro młody człowiek nie chce przyjść teraz, to przyjdzie za rok za 150 zł więcej? Wątpię.
  • okruszek_a 24.04.19, 18:17
    Zawsze można podpatrzeć systemy z innym państw, gdzie uczeń spędza w szkole więcej godzin i ma więcej zajęć, ale już nic nie ma zadawane do domu, książki zostawia w szkole i ma wolne, zwłaszcza miałoby to zastosowanie w podstawówkach.Może w końcu nauczyciele przestaliby się tłumaczyć, że brakuje im czasu na realizację materiału.
  • betty_bum 24.04.19, 18:22
    W którym kraju nie ma prac domowych i nauki w domu? Są takie, gdzie maluchom się nie zadaje, ale przez cały cykl edukacji nie słyszałam. Jestem pewna, że podasz przykłady.
  • okruszek_a 24.04.19, 18:28
    Nie wiem czy zauważyłaś, ale napisałam wyraźnie, że zwłaszcza miałoby to zastosowanie w podstawówkach, więc nie sugeruje rozciągnięcia tego na cały cykl edukacji. Może dzieci w starszych klasach mając do dyspozycji w większej ilości nauczycieli danych przedmiotów nie musiałby nagminnie brać korków, a rodzice płacić dodatkowo nie małych pieniędzy.
  • yuka12 25.04.19, 09:55
    Tak, tak, a trawa jest szafirowo-zielona i nigdy deszcz nie pada.
    Ps.W UK moja córa będzie mieć 9 egzaminów na zakończenie szkoły średniej. Na pewno ma mnóstwo wolnego czasu i nic nie zadawane do domu 😂 🤣. A i tutaj też jest coraz więcej wakatów nauczycielskich.

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • yva-na 25.04.19, 10:48
    W UK dzieci przebywają w szkole 8-15, podręczniki w placówce. Przekonałam się też, że powszechne mniemanie o przepaści w poziomie nauczania to już dzisiaj mit.
  • little_fish 24.04.19, 19:35
    A gdzie te dzieci mają spędzać więcej godzin - w przepełnionych, dwuzmianowych szkołach???
  • sarah_black38 24.04.19, 18:07
    betty_bum napisał(a):

> Przecież już się pozwalniali. W wielu szkołach miesiącami nie odbywają się lekc
    > je, bo nie ma nauczyciela.

W mojej szkole zachorował nauczyciel. Dyrektor nie mógł przez miesiąc znaleźć zastępstwa za niego. W końcu przyszedł do pracy emeryt pod siedemdziesiątkę.

--
    Poddasze...
  • saphire-2 24.04.19, 18:09
    Niemożliwe, arwena nie wierzy. Na pewno dyrektor miał 10 kandydatów ale wybrał emeryta. Bo w Polsce jest cała masa nauczycieli. Ciekawe tylko dlaczego w wielu szkołach dyrektorzy nie mogą ich znaleźć. W dużych miastach.
  • arwena_11 24.04.19, 18:22
    A u mojego syna w pierwszej klasie nauczycielka była na zwolnieniu - nie można było zatrudnić nikogo na stałe - bo zgodnie z przepisami musiała być równo 4 miesiące ciągle na zwolnieniu. Ostatni tydzień wszyscy drżeli żeby nie wróciła nawet na 1 dzień ( baba ma proces cywilny o mobbing ). I w dniu kiedy mijał 4 miesiąc, zatrudniono inną nauczycielkę. Potem dyrektor wystarał się o dodatkowy etat dla niej.
  • sarah_black38 24.04.19, 18:29
    arwena_11 napisała:

I w dniu kiedy mijał 4 mie
    > siąc, zatrudniono inną nauczycielkę. Potem dyrektor wystarał się o dodatkowy et
    > at dla niej.

Sama widzisz, że jak się dyrektor mocno postara to i KN mu nie przeszkadza. Za to ,że w szkole pracują nieodpowiednie osoby są odpowiedzialni dyrektorzy,którzy nie chcą zwalniać ,,swoich".

--
    Poddasze...
  • arwena_11 24.04.19, 18:58
    Tylko tamta dalej pracuje. Cytując poprzedniego dyrektora - "dostaje tylko 1 klasy, bo zrobi im najmniej krzywdy". Rewelacja
  • lena2222 25.04.19, 20:44
    sarah_black38 napisała:

> arwena_11 napisała:
    >
    > I w dniu kiedy mijał 4 mie
    > > siąc, zatrudniono inną nauczycielkę. Potem dyrektor wystarał się o dodatk
    > owy et
    > > at dla niej.
    >
    > Sama widzisz, że jak się dyrektor mocno postara to i KN mu nie przeszkadza. Za
    > to ,że w szkole pracują nieodpowiednie osoby są odpowiedzialni dyrektorzy,którz
    > y nie chcą zwalniać ,,swoich".
    >
    >
    Tylko raz że jej nie zwolnił, a dwa że najpierw sama musiała iść na L4, gyby nie to to nawet zastępstwa by nie było.
  • betty_bum 24.04.19, 18:41
    Ty chyba w kółko piszesz o tej kobiecie, bo nie masz innych przykładów, a to przemawia na korzyść tej grupy zawodowej.
  • arwena_11 24.04.19, 18:57
    Mam wiele przykładów, ale nie mam potrzeby każdego opisywać. Opisuję najbardziej spektakularne przypadki.
  • iuscogens 24.04.19, 19:21
    Nie ma takiego przepisu dotyczącego 4 miesięcy ciągiem. To musiał być wymysł organu prowadzącego. Po 33 dniach za zwolnienie zaczyna płacić ZUS (chyba, ze nauczyciel starszy to wcześniej) i spokojnie można kogoś zatrudnić. W sumie można i wcześniej, ale często op chce czekać te 33 dni.

--
    "- Jadowity gad na trzy litery...??
    - mąż..."
  • maslova 24.04.19, 22:39
    > bo zgodnie z przepisami musiała być równo 4 miesiące ciągle na zwolnieniu

Jakie przepisy o tym mówią?
  • saphire-2 24.04.19, 17:59
    U moich dzieci w szkole brakuje matematyków i anglistów, nie ma od dwóch lat. Nikt nie chce przyjść. Dyrektor już nawet szukał przez librusa wśród rodziców.
  • okruszek_a 24.04.19, 17:59
    A kto mówi że za 2000zł? ceny rynkowe oznaczałby tak jak w innych zawodach, że w psiej wólce nauczyciel pracowałby może za 2000zł, a w warszawie za dużo więcej, ale już bez tego reliktu jakim jest KN,bez przywilejów jakie mają tylko nauczyciele, zwiększone pensum do 24-25h przy tablicy oznaczałoby też redukcję etatów.
  • saphire-2 24.04.19, 18:02
    Ale skąd ty o tym wiesz? Jesteś ministrem edukacji? Na razie nigdzie nie czytałam o takim planie. Na razie nauczyciel zarabia mniej niż dwa tysiące a stary nauczyciel trzy tysiące.
    Oczywiście, że system jest do zmiany.
  • arwena_11 24.04.19, 18:05
    Ale tak powinno być. I jest jakaś szansa, że na tym się skończy, jak związki się do końca skompromitują
  • okruszek_a 24.04.19, 18:05
    To takie rozważania na temat tego co byłoby gdyby nagle wszyscy nauczyciele się pozwalniali i jaka to by tragedia nie była, luźne przemyślenia na temat uzdrowienia polskiej szkoły.
  • yva-na 24.04.19, 18:32
    przecież są konkretne propozycje, chyba całkiem atrakcyjne płacowo. Ale nie - bo nie.
  • betty_bum 24.04.19, 18:34
    15% od 2000 to 300 złotych. Szaleństwo normalnie.
  • betty_bum 24.04.19, 18:36
    Dla uściślenia. Takie 2500 brutto to 375 podwyżki. Policzysz ile to netto?
  • saphire-2 24.04.19, 18:43
    yva-na napisała:

> przecież są konkretne propozycje, chyba całkiem atrakcyjne płacowo. Ale nie - b
    > o nie.

Atrakcyjne?????
    100 zł podwyżki czy nawet 200 zł ale mówię o brutto. Przy pensji 2000?
    To nadal będzie śmieszna pensja. Może idź popracuj bo moje dzieci nie mają anglisty i matematyka. Masz uprawnienia? Pójdziesz za te pieniądze?????
  • lena2222 25.04.19, 22:41
    z tego co wiem to minimalna płaca w tej chwili to 2250 brutto - więc jakie 2000?
  • alicia033 24.04.19, 18:17
    okruszek_a napisała:

> A kto mówi że za 2000zł? ceny rynkowe oznaczałby tak jak w innych zawodach, że
    > w psiej wólce nauczyciel pracowałby może za 2000zł, a

rotfl
    Psie Wólki też już mają problemy z przedmiotowcami, zwłaszcza z przedmiotów ścisłych.
    Już widzę, jak matematyk, fizyk, czy informatyk weźmie pracę w tej Psiej Wólce za 2000 zł.
    Powiedz wprost, że, jak pis, masz w odwłoku edukację dzieci en masse, a tych z terenów wiejskich zwłaszcza.

• okruszek_a 24.04.19, 18:19
    To jest przykład, a nie sztywna rama. Jak nie ma matematyka za 2000zł to się szuka i proponuje wyższe wynagrodzenie, to jest tzw. wolny rynek w którym za poszukiwanego specjalistę płaci się więcej.
  • saphire-2 24.04.19, 18:26
    W szkole publicznej???? Dyrektor może dać dodatek motywacyjny 100 zł, może 200 zł. Na pewno ktoś się połasi na 2000 zamiast 1800. Ludzie, dobry matematyk czy fizyk czy filolog angielski znajdzie gdziekolwiek pracę za 3000 na dzień dobry, a po dwóch latach będzie miał podwyżę do 3500 - 4000 a nie 2050 jak w szkole.
  • okruszek_a 24.04.19, 18:41
    TY wiesz co odpisujesz czy już całkowicie nie ogarniasz drzewka? bo odpisujesz od czapy, jakby nie wiedząc na jakie argumenty odpowiadasz, jak zacięta płyta.
    Powtórzę jeszcze raz: ja nie opisuje szkoły w takim kształcie jak obecnie, a rozważam co można zrobić, aby polską edukację uzdrowić, a że potrzeba zmian to chyba nikogo nie trzeba przekonywać.
  • alicia033 24.04.19, 18:54
    okruszek_a napisała:

> a rozważam co można zrobić, aby polską edukację uzdrowić,

rotfl
    Nie, ty duby smalone wypisujesz dla samego wypisywania i nic więcej.

Ale nawet z tego, co wypisujesz wynika, że polskiej edukacji potrzeba dużo PIENIĘDZY na pensje dla nauczycieli.
    Btw. pamiętaj też, że kodeks pracy zakazuje dyskryminacji płacowej, czyli za taką samą pracę należy się taka sama pensja. Więc (nie)stety opcja, że nauczycielowi matematyki zapłacisz więcej, niż polonistce odpada. I nie, zmiana kodeksu pracy w tym zakresie odpada z wielu względów.
  • okruszek_a 24.04.19, 19:08
    alicia033 napisała:

> okruszek_a napisała:
    >
    > > a rozważam co można zrobić, aby polską edukację uzdrowić,
    >
    > rotfl
    > Nie, ty duby smalone wypisujesz dla samego wypisywania i nic więcej.

To jest twoja opinia, masz prawo z moim zdaniem nie zgadzać się.

> Ale nawet z tego, co wypisujesz wynika, że polskiej edukacji potrzeba dużo PIEN
    > IĘDZY na pensje dla nauczycieli.

jakby tak podliczyć te 13ste pensję, urlopy dla poratowania zdrowia + dodatkowo redukcję etatów to okazałoby się, że wcale tak dużo albo wcale do tej polskiej edukacji nie trzeba dołożyć. Należy pamiętać też, że polska na edukację przeznacza 5% PKB, a to wcale nie jest mało i plasuje nasz na wysokim miejscu w UE.

> Btw. pamiętaj też, że kodeks pracy zakazuje dyskryminacji płacowej, czyli za ta
    > ką samą pracę należy się taka sama pensja. Więc (nie)stety opcja, że nauczyciel
    > owi matematyki zapłacisz więcej, niż polonistce odpada. I nie, zmiana kodeksu p
    > racy w tym zakresie odpada z wielu względów.

Jednak to nie jest taka sama praca, bo przedmiot wykładowy jest inny. Podam przykład spółka zatrudnia inżyniera drogowego za wyższą płacę, niż np inżyniera chemii, przy czym warunki pracy są takie same, nie narusza to kodeksu pracy, bo wymagania względem tych osób są różne, różne kierunki kończyły, w związku z tym mają różne uprawnienia, jedne mniej poszukiwane inne bardziej na rynku pracy, tak samo jest z lekarzami czy każdym innym specjalistą, tak samo powinno być z nauczycielami.
  • ola_fatyga 24.04.19, 21:37
    >Oczywiście, że przyjdzie masa nowych ludzi do pracy w szkole. Bez karty nauczyciela. Za 2000. Już pędzą.

Mało sobie nóg nie połamią. Na osłodę niskiej pensji mogą usłyszeć, że do szkoły ciągną nieudacznicy i nieroby. Już widzę te tłumy chętnych do pracy w szkole smile))))))))))
  • saphire-2 24.04.19, 21:41
    Ja też. Szczególnie po tych strajkach i hejcie. Każdy student o tym marzy. Każdy maturzysta idzie na matematykę, polonistykę czy biologię i marzy o tym, aby za 3 lata zacząć pracować dla idei i uczyć wasze dzieci.
  • ola5488 24.04.19, 22:14
    saphire-2 napisała:

> Ja też. Szczególnie po tych strajkach i hejcie. Każdy student o tym marzy. Każd
    > y maturzysta idzie na matematykę, polonistykę czy biologię i marzy o tym, aby z
    > a 3 lata zacząć pracować dla idei i uczyć wasze dzieci.

Otóż to. Od ponad 8 lat nie ma absolwentów kierunków ścisłych, którzy wybierają pracę nauczyciela (publiczna szanująca się uczelnia w dużym mieście).
  • kub-ma 24.04.19, 19:10
    okruszek_a napisała:

> Mniej
    > nauczycieli, wyższe pensum, brak przywilejów i stawki rynkowe, ale równiez wym
    > agania rynkowe.

Widzisz, nie da się połączyć wyższego pensum z tą papierologią i wymaganiami nie związanymi bezpośrednio z nauczaniem.

> Jakoś prywatne szkoły, w których wcale nauczyciele lepiej nie z
    > arabiają pustkami nie świecą.

To co ich tam trzyma skoro nie mają tych sławnych przywilejów i zarabiają tyle samo co w państwowej?

--
  • zona_glusia 24.04.19, 20:20
    Zwolnić na jakiej podstawie? Strajk jest legalny. Może od razu zakazać strajków i protestów w Polsce a opornych zamknąć.
  • arwena_11 24.04.19, 17:23
    Wielu dyrektorów już wcześniej to zastosowało.
  • nangaparbat3 25.04.19, 07:26
    Mylisz się. Wielu dyrektorów wystawiło oceny. Teraz chodzi o zatwierdzenie klasyfikacji. To dwie różne rzeczy.

--
    "Koło Wiedeńskie najchętniej z Heideggera czerpało przykłady dla swej tezy, że twierdzenia filozoficzne pozbawione są sensu."
  • aga_mon_ber 24.04.19, 17:45
    To co? Dzieciaki mają nie pisać matur i mają powtarzać rok?
    To by ci pasowało? A może gdyby tak było, to też byś piała, tylko w inną stronę?
  • livia.kalina 24.04.19, 17:51
    Nie, władza ma się dogadać z nauczycielami tak, żeby nauczyciele zadowoleni wrócili do pracy i normalnie przeprowadzili matury. Serio, tak trudno się domyślić, że to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich? Nie wydawanie kolejnyvh miliardów na propagandę w TVPIS, nie zatrudnianie armii płatnych trolli do szkalowania nauczycieli, nie poodpisywajie fikcyjnego porozumienia ze służalczym Proksą, nie organizowajie pajacowania na Stadionie Narodowym. Uczciwe dogadanie z nauczycielami, żeby sfrustrowani nie pracowali za pół darmo.

--
    super_hetero_dyna:
  • arwena_11 24.04.19, 17:57
    Z terrorystami się nie dyskutuje. I nie, dać miernotom podwyżkę oznaczałoby, że ŻADNYCH zmian nie będzie
  • livia.kalina 24.04.19, 18:00
    Używasz słów, których znaczenia nie rozumiesz.

--
    super_hetero_dyna:
  • saphire-2 24.04.19, 18:05
    Nie rozumie, bo to jest kura domowa. Mąż jest prawnikiem a ona siedzi w domu i wychowuje dwoje dzieci, które chodzą do liceum. Wydaje jej się, że ma jakieś możliwości, poza wyborem co ugotować na obiad. Biedna kura domowa.
  • arwena_11 24.04.19, 18:06
    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
  • gaga-sie 24.04.19, 23:48
    No popatrz, a policjanci dostali, bo ładnie poprosili...
  • zawsze-w-drodze 24.04.19, 18:30
    Dosyć prymitywna propaganda.
    Rząd ma „rozwiązać problem” zgadzając się na wszystko. A jakby nauczyciele zarządali 3000 tysięcy netto miesięcznie podwyżki tez? A 8000? A 12000? A jakby dodatkowo chcieli dla każdego służbowy samochód, wymieniany co 2 lata na nowy, to tez? Jak rząd nie da, to zablokują matury i wina rzadu? Fajnie.
  • saphire-2 24.04.19, 18:34
    To można negocjować. Oni 1000 a rząd 100. Nie ma zgody. Oni 1000 a rząd 150. Nie ma zgody.
    A jak było? Oni 1000, rząd 0.
    Oni dwa razy po 15 % a rząd zero.
    Oni dwa razy po 15 % ale dopiero za jakiś czas a rząd, no niech będzie 5%
    To się nie zgodzili. Ja się nie dziwię.
  • zawsze-w-drodze 24.04.19, 18:46
    A ja się dziwie. Bo przegrywają to wizerunkowo
    Ośli upór plus kretyńskie kuplety i szpalery wstydu plus satysfakcja, aż bijąca z niektórych strajkujących rozmawiających z uczniami plus ochocze i z entuzjazmem przyjęte podpięcie się pod nauczycieli etatowych kontestatorów PiS, sprawiły, ze poparcie z dnia na dzień spada. Obietnice wyrównania pensji za strajk okazują się obietnicami, zaraz majówka - naród zajmie się grillem i piwem, potem matury pisemne w terminie i tyle z pospolitego ruszenia. A potem przyjdzie rata kredytu, dopłata za kolonie dzieciaka, rachunek za prąd i będzie smutno. Szkoda potencjału. Kolejny raz.
  • betty_bum 24.04.19, 18:50
    Teraz w czasie strajku wielu nauczycieli ma żniwa. Maturzyści uczą się na korepetycjach, co mądrzejszy rodzic płaci, żeby dzieciom nie porobiły się zaległości i nie padły, kiedy strajk się skończy.
  • saphire-2 24.04.19, 18:52
    No dokładnie tak to wygląda. Tak też będzie później. W szkole nie będzie nauczycieli, a matematyk, fizyk, chemik i anglista będą uczyć po południu na działalności i zarabiać dobre pieniądze. Właściwie to już się dzieje.
  • zawsze-w-drodze 24.04.19, 18:59
    Niom. Szczególnie nauczycielki nauczania początkowego z podstawówki się obłowią. Jak dzikie. Razem z wuefistami, nauczycielami plastyki, muzyki, szkolnymi pedagogami i polonistami. Będą się tarzać w mamonie.
    A swoją drogą - kiedy oni te „żniwa” maja? W szkole tych korepetycji udzielają podczas strajku? Bo jeśli PO szkole - to mieli by je i tak. Gorzej, gdy poza szkołą w trakcie strajku i w trakcie przewidzianych grafikiem zajęć. Wtedy to chyba pod paragrafy podpada. Ja bym sie tym zreszta nie chwaliła tak czy tak - bo przy złej woli można skleić narracje, że nauczyciele SPECJALNIE strajk przedłużają, żeby mieć „żniwa”. Wizerunkowa kaplica.
  • saphire-2 24.04.19, 19:02
    Dlaczego? Po 16.00, na własnej działalności, z płaceniem podatku.
  • betty_bum 24.04.19, 19:07
    Strajk jest pierwszy raz, a uczniowie do matury uczą się na korepetycjach od niepamiętnych czasów.
    W czasie strajku nauczyciel wraca do domu wypoczęty, bez klasówek do sprawdzenia, czasu na korepetycje jest więc więcej.
    Jeśli rząd nie dba o swój wizerunek, to dlaczego nauczyciele powinni?
  • buursztynka.80 24.04.19, 23:28
    zawsze-w-drodze napisała:

> Niom. Szczególnie nauczycielki nauczania początkowego z podstawówki się obłowią
    > . Jak dzikie. Razem z wuefistami, nauczycielami plastyki, muzyki, szkolnymi ped
    > agogami i polonistami.

Muzyk i plastyk u nas w szkole co roku nowy. Sami odchodzą. Poprzedni muzyk woli na organach w kościele grać, a plastyczka w domu kultury pracuje. Polonistów u nas też już brakuje, wszyscy mają dużo ponad etat. O matematykach, fizykach, informatykach, anglistach to już nawet nie będę wspominać. Wakat na pedagoga po oligofreno już od początku roku wisi.
    Nauczanie początkowe jest najbardziej stabilne, ale sporo nauczycielek +50.
  • oqoq74 24.04.19, 18:54
    Nikt się nie będzie podkładał z wyrównywaniem pensji. Samorządy mówią, że decyzję zostawią dyrektorom, a dyrektorzy wiedzą, że jeśli pieniądze przeznaczą na wynagrodzenia, to będą odpowiadać za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
  • yva-na 24.04.19, 20:08
    to są jakieś bajki?
    propozycja rządu dla nauczyciela dyplomowanego w wariancie pensum 22 godz.: w 2020 r. - 6128 zł, 2021 r. - 6653 zł, 2022 r. - 7179 zł; 2023 r. - 7704 zł; propozycja rządu dla nauczyciela dyplomowanego w wariancie pensum 24 godz.: w 2020 r. - 6335 zł, 2021 r. - 7434 zł, 2022 r. - 7800 zł; 2023 r. - 8100 zł.
    rząd podtrzymuje wszystkie dotychczasowe propozycje dla nauczycieli. Są to: w sumie 15 proc. podwyżki w 2019 r., skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.
  • saphire-2 24.04.19, 20:10
    To jak to? Przecież najpierw należy zwolnić wszystkich a nie dać podwyżki jak leci
  • yva-na 24.04.19, 20:12
    Kto mówi o zwolnieniu, rząd? big_grin
  • saphire-2 24.04.19, 20:13
    Arwena_11
  • betty_bum 24.04.19, 20:17
    To są bajki dla tępego suwerena. Nauczyciele znający realia wiedzą, że to jak sprzedawanie działek na Marsie
  • yva-na 24.04.19, 21:35
    I żądają gruszek na wierzbie?
  • nangaparbat3 25.04.19, 07:27
    To najlepsze rozwiązanie dla wszystkich poza krótkoterminową perspektywą rządzących.

--
    "Koło Wiedeńskie najchętniej z Heideggera czerpało przykłady dla swej tezy, że twierdzenia filozoficzne pozbawione są sensu."
  • kub-ma 24.04.19, 19:18
    aga_mon_ber napisała:

> To co? Dzieciaki mają nie pisać matur i mają powtarzać rok?
    > To by ci pasowało? A może gdyby tak było, to też byś piała, tylko w inną stronę
    > ?

Wystarczy żeby rząd mądrzej gospodarował pieniędzmi z budżetu, nie dawał tylko tam, gdzie ma korzyści

--
    "Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno – piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby." Bertrand Russell
  • oqoq74 24.04.19, 19:22
    A znasz jakiś rząd, który tak nie robi?
    Serio jak czytam niektóre wypowiedzi, to mam wrażenie, że niektórzy dopiero teraz zdają sobie sprawę z tego jak wygląda ta brudna polityka.
  • kub-ma 24.04.19, 19:30
    oqoq74 napisał(a):

> A znasz jakiś rząd, który tak nie robi?
    > Serio jak czytam niektóre wypowiedzi, to mam wrażenie, że niektórzy dopiero ter
    > az zdają sobie sprawę z tego jak wygląda ta brudna polityka.

Nie, nie dopiero teraz smile Ale mam wrażenie, że obecny rząd przekroczył granice, które wydawały mi się nieprzekraczalne. O ja naiwna smile

--
  • oqoq74 24.04.19, 19:37
    No sprawa TK czy SN pokazała, że są gotowi na wszystko.
  • livia.kalina 24.04.19, 20:07
    W Europie zachodniej nauczyciele zarabiają bardzo dobrze. Więc jednak można.

--
    super_hetero_dyna:
  • oqoq74 24.04.19, 20:35
    My jeszcze długo nie będziemy zarabiać jak w Europie Zachodniej i dotyczy to nie tylko nauczycieli.
    Co więcej, prawdopodobnie nigdy w tym względzie nie dogonimy Europy Zachodniej.
  • livia.kalina 24.04.19, 21:13
    Narracja pisu jest taka, że cała Europa Zachodnia zazdrości nam rozwoju i sukcesów gospodarczych.

--
    super_hetero_dyna:
  • oqoq74 24.04.19, 21:27
    Ale chcesz mówić o faktach czy fantasmagoriach?
  • livia.kalina 24.04.19, 21:31
    Próbuje podpowiadać, że rząd może powinien nieco spuścić pary z propagandy sukcesu to mniej problemów będzie z kolejnymi żądaniami kolejnych grup społecznych. Natomiast faktem jest, ze budżet 38 milionowego kraju zupełnie pusty nie jest i może warto nie marnować pieniędzy na rzeczy typu przekop Mierzei a zainwestować choćby w edukację.

--
    super_hetero_dyna:
  • oqoq74 24.04.19, 21:43
    Przed wyborami zawsze jest sporo protestów i podgrzewanie emocji. Bo ludzie kierują się przy wyborach emocjami.
    A rząd robi to co mu na rękę, a nie to czego ludzie chcą, czy co jest sensowne. Politycy chcą władzy. A jak już ją zdobędą, to chcą ją utrzymać. W edukację nie zainwestują więcej niż im wychodzi, że to jest konieczne. A patrząc jak topnieje poparcie dla strajku, to z ich punktu widzenia - inwestowanie teraz w edukację czy podwyżki nie ma sensu, skoro szala przechyla się na ich stronę. Poza tym wiedzą, że stoi kolejka następnych grup zawodowych. Jeśli nie ustąpią nauczycielom - to będę mieli w ręku argument, im nie daliśmy, Wam też nie damy.
    To jest polityka.
    A za zmianę w edukacji nikt się nie chce brać, bo to wymaga i sporych nakładów i całkowitej przebudowy systemu.

Nawiasem mówiąc, ja uważam, że potrzebna jest kompleksowa reforma, bo dorzucanie kasy do tego systemu nie ma najmniejszego sensu, bo on się nie sprawdza. Począwszy od kształcenia nauczycieli.
  • saphire-2 24.04.19, 21:50
    To wszystko prawda. Edukacja nauczycieli też. Mogliby uczyć dwóch przedmiotów jak w Niemczech to znaczy jednocześnie przez 5 lat studiować na przykład język polski i biologię.
    Z drugiej strony co jest złego w wykształceniu wielu nauczycieli po filologii polskiej, germańskej, angielskiej, po matematyce, fizyce na Uniwersytecie we Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku? 5 lat studiów. To jest złe wykształcenie?
  • livia.kalina 24.04.19, 21:58
    >Z drugiej strony co jest złego w wykształceniu wielu nauczycieli (...) fizyce na Uniwersytecie we (...), Poznaniu (...)

Tu się akurat mogę wypowiedzieć jako specjalistka. To wykształcenie jest FATALNE. Specjalizacja nauczycielska na Fizyce na UAM to jest dno. Osoby, które tam idą, nie skończyłyby żadnej inne specjalizacji na fizyce. My na studiach zwykliśmy ją nazywać "sekcja specjalna". Kompletnym dnem jest też Doktoranckie Studium dla Nauczycieli Fizyki. Każda obrona doktoratu od nich to kompletna żenada.

I to się nie bierze znikąd. Tam po prostu idą osoby, które nie ukończyłby normalnych studiów i nie dostałyby dobrej pracy. I tak będzie dotąd, aż zawód nauczyciela nie zacznie być dobrze płatny.

--
    super_hetero_dyna:
  • saphire-2 24.04.19, 22:31
    O tej fizyce faktycznie nie wiedziałam
  • ola5488 24.04.19, 22:59
    livia.kalina napisała:

> Tu się akurat mogę wypowiedzieć jako specjalistka. To wykształcenie jest FATALN
    > E. Specjalizacja nauczycielska na Fizyce na UAM to jest dno. Osoby, które tam
    > idą, nie skończyłyby żadnej inne specjalizacji na fizyce. My na studiach zwykli
    > śmy ją nazywać "sekcja specjalna". Kompletnym dnem jest też Doktoranckie Studiu
    > m dla Nauczycieli Fizyki. Każda obrona doktoratu od nich to kompletna żenada.
    >
    > I to się nie bierze znikąd. Tam po prostu idą osoby, które nie ukończyłby norma
    > lnych studiów i nie dostałyby dobrej pracy. I tak będzie dotąd, aż zawód nauczy
    > ciela nie zacznie być dobrze płatny.
    >

To prawda. Na kilku największych wydziałach nie ma od lat specjalizacji "nauczycielskiej". Z w/w powodów głównie.
  • oqoq74 24.04.19, 22:35
    O co chodzi? O to, że według badań poziom nauczania przedmiotów ścisłych jest katastrofalnych, a gros nauczycieli podstawówek i dotychczasowych gimnazjów wykłada się na zadaniach z zakresu materiału, którego uczą. Podyplomówki robione w różnych filiach uczelni, byle był papier itd. - Żeby nie było, opieram się na tym co sami nauczyciele mówią i o czym ematki nauczycielki pisały.
    Zamiast skupiać się na tym kto gdzie uczelnię kończył, należy się skupić na tym, co z tych studiów wyniósł.
  • little_fish 25.04.19, 07:02
    A dodatkowo dydaktyka i metodyka leżą i kwiczą. Minimalna ilość praktyk bez żadnego nadzoru.
  • yva-na 25.04.19, 08:19
    Znów mam dysonans poznawczy. Przed chwilą czytałam, że nauczyciele przedmiotów ścisłych znajdą pracę wszędzie za kilkakrotność pensji nauczycielskiej?
  • sumire 25.04.19, 08:20
    yva-na napisała:

> Znów mam dysonans poznawczy. Przed chwilą czytałam, że nauczyciele przedmiotów
    > ścisłych znajdą pracę wszędzie za kilkakrotność pensji nauczycielskiej?

Nie, no przecież zdaniem twoim i różnych świeżych nicków wykwitłych na forum wraz ze strajkiem w żadnej innej pracy sobie nie poradzą, choć każecie im się zwolnić.
  • yva-na 25.04.19, 10:15
    Ośmieszasz się doszukując się pisowskiego trollowania, zmiany nicków i pewnie jeszcze pobierania za to wynagrodzenia dając świadectwo umysłowego zaczadzenia. Owszem, mamy wojnę światów ale to nie jest wojna PO-PIS big_grin
    Ps. pracę pewnie znajdą ale czy będzie wiele więcej płatna, bardziej satysfakcjonująca i lepiej uprzywilejowana to można polemizować. Jednostkowo może tak, reszta będzie musiała zejść na ziemię. Jest już osobny wątek o płacach w całej budżetówce a obawiam się, ze wszyscy nauczyciele nie zasilą szeregów menadżerskich stanowisk w prywatnym biznesie. Zwłaszcza jak chętnych tzw. spadochroniarzy ustawi się cała kolejka. A czy będą szczęśliwi "trzaskając faktury" i wydając decyzje na akord?
  • sumire 25.04.19, 11:00
    Mhmm.
    Mamy taki uroczy ciąg logiczny, typowy dla fanek "niech odejdo, jak im się nie podoba":
    1. Niech odejdą
    2. Lepszej pracy i tak nie znajdą
    Czy tylko ja zauważam w tym sprzeczność?
  • yva-na 25.04.19, 11:50
    doprecyzuj
  • little_fish 25.04.19, 08:38
    To, że ktoś kiepsko uczy dyskwalifikuje go we wszystkich zawodach świata?
    Problem jednak polega na tym, że najszybciej odejdą ci najlepsi. I wtedy matematyki nauczać będą panie po edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej i rocznej podyplomowe "matematyka dla nauczycieli"
  • yva-na 25.04.19, 09:40
    W większości już tak jest. Dobrych matematyków jak na lekarstwo.
  • little_fish 25.04.19, 10:02
    A za chwilę nie będzie ich wcale. O to chodzi?
  • yva-na 25.04.19, 10:09
    Zupełnie nie o to. I to jest w tym najsmutniesze, że strajkujący kompletnie tego nie nie rozumieją.
  • little_fish 25.04.19, 10:11
    Strajkujący? A rządzący rozumieją? Co robią, żeby zatrzymać tych najlepszych? Co robią, żeby tych dobrych przyciągnąć do szkół?
  • yva-na 25.04.19, 10:26
    Myślę, że jednak rozumieją i ciąg dalszy mam nadzieję nastąpi bo w obecnej sytuacji po prostu musi. Na razie interweniują i gasza pożar tak, by uczniowie jak najmniej ucierpieli. Ze strony nauczycieli nie dostrzegam cienia dobrej woli. I to jest największy dramat. O ile nie wytrzeźwieją, powinni się pożegnać z pracą w oświacie.
    Czy wyobrażasz sobie, że lekarze zamykają na tak długi czas szpitale i sory i broniąc dostępu do sprzętu i leków? Wiem, przykład mocno przerysowany. Cieszę się jednak, że ci ludzie są "tylko" nauczycielami a nie lekarzami.
  • bo_ob 25.04.19, 10:31
    yva-na napisała:

> Ze strony nauczycieli nie dostrzegam cienia dobrej woli.

A co powinni zrobić nauczyciele. aby uniknąć takiego zarzutu?
  • yva-na 25.04.19, 10:42
    Odwiesić strajk na czas matur i spokojnie usiąść do dialogu negocjując zaproponowane warunki.
    Aha, nie Z TYM rządem, bo podpalaczom nie chodzi przecież ani o nauczycieli ani o uczniów, tak jak nie chdzi o rezydentów czy niepełnosprawnych, tylko żeby "nie z tym rządem, nie z tym rządem". Wiec podpalają kolejne środowiska. Jak trzeba być ślepym by tego nie widzieć?
    ps. Mieć swój honor i zachowywać się z godnością a nie urządzać jakieś artstyczne szopki niczym gwiazda Mucha w sejmie.
    Nie, nie jestem płatnym pisowskim trolliszczem (bosze co za nowomowa) zmieniającym nicki
  • bo_ob 25.04.19, 10:51
    yva-na napisała:

> Odwiesić strajk na czas matur i spokojnie usiąść do dialogu negocjując zapropon
    > owane warunki.

Rozumiem, że chodziło ci o odwieszenie strajku na czas wszelkich egzaminów, nie tylko matur. Jest to jakiś argument.
    Nauczyciele nie mają dużego wyboru: mogą strajkować podczas egzaminów albo podczas roku szkolnego - wtedy, strajkując, nie uczą, po prostu nie ma lekcji.
    Może rzeczywiście lepiej by było, gdyby strajkowali od września do skutku.

• little_fish 25.04.19, 10:53
    Tylko, że ten rząd nie jest skory do negocjacji. Na kolejne rozmowy przychodzi z tą samą propozycją. P. Gardias sama w pewnym momencie stwierdziła, że strona rządowa nie rozumie pojęcia "negocjacje". Skoro pod naciskami rząd nie chciał negocjować, to negocjowałby gdyby nauczyciele odpuścili? Wątpię..
  • yva-na 25.04.19, 11:45
    Jest skory do negocjacji, nie zaklinaj rzeczywistości. W mojej subiektywnej ocenie jest nawet za miękki w negocjacjach - nie tylko tych ale wielu, wielu innych, ważniejszych i bardziej strategicznych niż aktualna inspiroana przez totalnych hucpa.
  • sumire 25.04.19, 11:55
    Na przykład jakich negocjacjach? Reparacji wojennych czy Caracali?
  • yva-na 25.04.19, 11:59
    nie dryfuj
  • little_fish 25.04.19, 11:57
    Jeżeli negocjacje polegają na trzymaniu się jednej propozycji (ewentualnie zmienianie jej na coraz mniej korzystne) to faktycznie jest skory
  • yva-na 25.04.19, 12:00
    Czego trzymają się nauczyciele?
  • little_fish 25.04.19, 12:09
    Nauczyciele trzymają się podwyżki, gdyż to jest postulat strajkowy.
  • araceli 25.04.19, 12:03
    yva-na napisała:
    > Odwiesić strajk na czas matur i spokojnie usiąść do dialogu negocjując zapropon
    > owane warunki.

To napisz nam proszę jakie KONKRETNIE rząduś zaproponował warunki. I przedstaw możliwości negocjowania.

Czekamy z niecierpliwością big_grin

--
    Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
  • yva-na 25.04.19, 12:27
    Już pisałam, nie będę kolejny raz wklejać. Nie jestem stroną w tym sporze, nawet mnie to tymczasem osobiście nie dotyka więc w pseudonegocjatora bawić się nie będę.
    Czyli stanowisko nauczycieli jest "chcemy tysiąc (bruto? netto?) na łebka od dzisiaj i ani grosza mniej, od przedszkola do liceum! buuuuu!"
    Dobrze zrozumiałam?
    (rząduś? i wy chcecie by was, tablicowych dla dziubdzisiów i bombelków traktować poważnie i pieniążków wam więcej dać?)
  • araceli 25.04.19, 12:38
    yva-na napisała:
    > Już pisałam, nie będę kolejny raz wklejać. Nie jestem stroną w tym sporze, nawe
    > t mnie to tymczasem osobiście nie dotyka więc w pseudonegocjatora bawić się nie
    > będę.

Znaczy się - król jest nagi. CBDU.

I nie - nie jestem nauczycielką.

--
    Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
  • yva-na 25.04.19, 12:53
    araceli napisała:

> Znaczy się - król jest nagi. CBDU.

Trzeba czytać ze zrozumieniem, pierwsze zdanie odnosi się do propozycji rządu, możesz wyguglać albo poszukać w postach
    >
    >
    > I nie - nie jestem nauczycielką.
    - tu zalecam kosekwencję w myśleniu (król nagiitd.)
    - uff, odetchnęłam (żę nie jesteś nauczycielką - dopowiadam, by nie było kolejnych nieporozumień) big_grin serio
    >
    >
  • araceli 25.04.19, 13:03
    yva-na napisała:
    > Trzeba czytać ze zrozumieniem, pierwsze zdanie odnosi się do propozycji rządu,
    > możesz wyguglać albo poszukać w postach

Ależ ja doskonale wiem o propozycjach rządu. Przekładanie nauczycielom kasy z jednej kieszeni do drugiej - 'dostaniecie tę samą kasę pod inną nazwą'. Pytałam jak widzisz te propozycje w kontekście NEGOCJACJI. Nie ogarnęłaś (czemu zupełnie się nie dziwię).

--
    Emigrancka troska o ojczyznę:
    araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
    black_halo: Na zlosc tobie spale.
  • yva-na 25.04.19, 13:25
    Zwyczajnie, przede wszystkim zgoda na negocjacje a nie postawa "nie bo nie, bo i tak się nie uda".
    A o szczegóły mnie nie pytaj bo jak już powiedziałam - to nie moje kompetencje i nie moja rola.
    I twoja chyba też nie big_grin ale jak masz coś konkretnego do powiedzenia w "kontekście NEGOCJACJI" (bo jak pewnie wiesz do negocjacji trzeba co najmniej dwojga) poza brakiem zdziwienia to ja chętnie posłucham big_grin
  • araceli 25.04.19, 13:38
    yva-na napisała:
    > Zwyczajnie, przede wszystkim zgoda na negocjacje a nie postawa "nie bo nie, bo
    > i tak się nie uda".
    > A o szczegóły mnie nie pytaj bo jak już powiedziałam - to nie moje kompetencje
    > i nie moja rola.

Czyli - król jest nagi. Pitu pitu, sritu, sritu - wypowiem się choć pomysłu żadnego nie mam. Typowa przedstawicielka suwerena ery internetu...

Negocjacje były PRZED strajkiem. Może sobie o nich wyguglaj?

--
    - What if people try to corroborate all this information?
    - Don't worry. They won't.
  • yva-na 25.04.19, 23:54
    A mój brat to jest większy od twojego, buuuu
    tak to jest jak się nieopatrznie wejdzie w dialog z człowiekiem niemądrym
  • yva-na 24.04.19, 21:39
    Narracja ke jest taka, że jesteśmy w tej Europie tylko monterem i już niedługo czeka nas obniżenie a nie wzrost płac
  • buursztynka.80 24.04.19, 23:07
    aga_mon_ber napisała:

> To co? Dzieciaki mają nie pisać matur i mają powtarzać rok?
    > To by ci pasowało? A może gdyby tak było, to też byś piała, tylko w inną stronę
    > ?

Rok powtarza się uchwałą rady pedagogicznej. Nie ma zwołanej rady, nie ma powtarzania.
  • sarah_black38 24.04.19, 17:51
    argentea napisała:
    > Ile razy można zmieniać prawo żeby rządzącym pasowało?

To to się dzieje rodzi precedensy. Dziś są to nauczyciele, jutro przyjdzie czas na kolejne grupy społeczne i zawodowe ... . PIS stworzy na kolanie ustawę/rozporządzenie, nocą przegłosuje wszystko co będzie tylko im pasować. Już nie ma demokracji ...

--
    Poddasze...
  • arwena_11 24.04.19, 17:58
    Właśnie to jest demokracja - chcecie to strajkujcie, ale nie będziecie brać zakładników.
  • sarah_black38 24.04.19, 18:11
    arwena_11 napisała:

> Właśnie to jest demokracja - chcecie to strajkujcie, ale nie będziecie brać zak
    > ładników.

Nie przejmuj się , jutro przyjdą po ciebie tongue_out

--
    Poddasze...
  • arwena_11 24.04.19, 18:13
    Czyli ci pasowałoby, gdyby maturzystom nie dali klasyfikacji?
  • sarah_black38 24.04.19, 18:23
    arwena_11 napisała:

> Czyli ci pasowałoby, gdyby maturzystom nie dali klasyfikacji?

Nie , nie pasowałoby, bo zależy mi na moich uczniach. Sama mam w domu ucznia ósmej klasy. Chodzi o brak kompromisu i lekceważenie przez rząd nauczycieli, o propagandę w TVP,o naginanie prawa do okoliczności, o szczuciu społeczeństwa na siebie, czego dowodem jest m.in. Twoje zacietrzewienie ... .

--
    Poddasze...
  • arwena_11 24.04.19, 18:28
    Ja to widzę inaczej. To nauczyciele powtarzają jak mantrę - 1000 zł, 1000 zł. Nie chcą sę dogadać i nie chcą żadnych kompromisów. Do tego strajkujący hejtują tych co chcą normalnie pracować i prowadzić lekcje.
  • betty_bum 24.04.19, 18:29
    Już od dawna zrezygnowali z tysiąca, w Tvpis ci nie powiedzieli?
  • ola_fatyga 24.04.19, 18:34
    >Już od dawna zrezygnowali z tysiąca, w Tvpis ci nie powiedzieli?

raczej nie, chociaż nawet jakby powiedzieli to i tak by nie zrozumiała, bo to intelektualny beton
  • saphire-2