Dodaj do ulubionych

A, propos Unii

02.05.19, 08:16
Ciekawy tekst na onecie - analiza Snydera. Mniej do dyskusji, bardziej do refleksji.
Bez względu na to, czy są przyjaciółmi, czy wrogami Unii, Europejczycy wierzą w bajkę o mądrym narodzie. Według tej narracji europejskie państwa narodowe mają długą i bogatą historię. W szczególności uważa się, że te państwa narodowe wyniosły z II wojny światowej naukę, że wojna jest zła i dlatego połączyły się w jej następstwie w pokojowej współpracy."
Edytor zaawansowany
 • tanebo2.0 02.05.19, 08:26
  A jakieś wnioski?

  --
  Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
 • profes79 02.05.19, 11:51
  Bo takie były pierwotne założenia EWWiS - Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali - kontrola nad Zagłębiem Ruhry i Saary bogatym w węgiel oraz Lotaryngią z bogatymi zasobami rudy żelaza. I wynikło to bezpośrednio z kwestii chęci zakończenia okupacji Niemiec a równocześnie wprowadzenia jakiegoś mechanizmu ochronnego aby nie powtórzyła się sytuacja z okresu 20-lecia międzywojennego. Potem powstało EWG i EURATOM a potem się całą idea i jej efekty spodobała na tyle, że po wygaśnięciu traktatu powołującego EWWiS jego miejsce zajęła Wspólnota Europejska a miejsce WE zajęła Unia Europejska (po 2009 roku).
  Pytanie czy ta integracja idzie w dobrym kierunku; część rozwiązań jest na pewno dobra (współpraca gospodarcza; cztery swobody) a część niekoniecznie (zbyt duża ingerencja prawa europejskiego w prawo państw członkowskich biorąc pod uwagę bardzo duże zróżnicowanie systemów prawnych).

  --
  Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
 • alpepe 02.05.19, 11:59
  Idea jest piękna, ale nikt nie przewidział inwazji ludzi z innych kontynentów ze skrajnie inną mentalnością i inną historią.

  --
  "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
 • tiszantul 02.05.19, 12:18
  > Idea jest piękna, ale nikt nie przewidział inwazji ludzi z innych kontynentów z
  > e skrajnie inną mentalnością i inną historią

  Jakiej inwazji? Tych ludzi zaprosiła Merkel, oferując specjalne wysoce preferencyjne warunki, jak np. wjazd do strefy Schengen bez dokumentów (spróbujcie chociażby na chwiejącą się w posadach Ukrainę wjechać bez dokumentów) oraz zasiłki, zakwaterowanie, wikt i opierunek. Przy takim zaproszeniu byłoby dziwne, gdyby szanowni imigranci zostali w swoich krajach
 • maaria33 02.05.19, 12:25
  Miałam się nie wpisywać, ale

  Tylko ktoś zupełnie, ale to zupełnie niedouczony może twierdzić, że "Merkel zaprosiła ludzi z innych kontynentów..."
  Ktoś kto nie wie, że Merkel "zaprosiła" słusznie czy nie ludzi, ktorzy już w Europie byli
  Ktoś kto nie wie że kryzys migracyjny się zaczął znacznie wczesniej

  lub

  ktoś kto celowo usiłuje wprowadzać innych w błąd poprzez monotonne, nieprzerwane powtarzanie kłamstw.

  eot.
 • tiszantul 02.05.19, 12:14
  Tak, Niemcy z Polakami wspólnie doszli do wniosku, że wojna jest zła i ludobójstwo metodami przemysłowymi też jest złe. Wzruszające

  PS linkowany portal Onet należy do niemieckiego kapitału. Czyli Niemcy opowiadają Polakom, że wojna jest zła. Bardzo dziękujemy za wyjaśnienie
 • olena.s 02.05.19, 13:03
  Przestań głupio łżeć.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.