Dodaj do ulubionych

Do ematek w okularach

02.05.19, 20:02
Jestem w trakcie wybierania swoich pierwszych okularów (dotychczas zawsze tylko soczewki). Oczy zdrowe, przebadane ostatnio aż do dna, dostałam też pierwszą receptę na szkła (bez zniżki). Mam dużą moc -5,5 dioptrii. Poszłam do optyka, radośnie poprzymierzałam oprawki, wybrałam cienkie metalowe, prawie okrągłe, dość duże. I nagle zonk, bo mi pani optyk mówi, że taka moc to nie do tych oprawek, bo mimo jakiejś tam pocienionej opcji będą bokami wystawać grube, pieruńsko ciężkie szkła indifferent I że rekomenduje mi grube plastikowe oprawki.
Ale żeby nie było za łatwo, to drugi optyk mówi, że wręcz przeciwnie, że ślicznie wyszlifują i będą super cienkie i lekkie. No i nie wiem, komu wierzyć. A cena wysoka, ok 1k zł za szkła. Jak zamówię, to już się nie da wycofać oczywiście.
Czy któraś z Was ma podobne moce i lekkie, metalowe oprawki, a szkła nie są ciężki i grube?
To oprawki podobne do tych wybranych:
Okulary
Edytor zaawansowany
  • eliszka25 02.05.19, 20:11
    Mój syn ma taką samą „moc” szkieł, plus do tego ma astygmatyzm. Cieniutkie metalowe oprawki nie wchodzą w grę, bo szkła wystają. Oprawki ma plastikowe, ale nie jakieś mega wielkie i grube, takie nawet delikatne dość, bo na drobniutką twarz. Szkła ma nie naprawdę szklane, ciężkie denka od szampana, tylko z tworzywa sztucznego, takie trochę lepsze, żeby cieńsze były. Są bardzo leciutkie. Z ceną nie pomogę, bo okulary zamawiamy zawsze u fielmanna, a oni mają zupełnie inną taryfę dla dzieci.
  • rozalia_olaboga 02.05.19, 20:19
    Ostatnie okulary robiłam 2 lata temu, moc podobna do twojej. I też mi mówiono, że im mniejsze oprawki tym lepiej, bo soczewki bliżej środka są cienkie, a im dalej od zrenicy, tym grubsze, więc jeśli oprawki duże to tak, będą wystawiać.
    Jeśli drugi optyk obiecuje ci cienkie, to pociągnij temat, zapytaj, dlaczego słyszałaś inaczej, a najlepiej niech ci pokaże na jakichś okularach, jak to będzie wyglądało. Oni mają takie pokazowe szkla.
  • krowa_morska 02.05.19, 21:32
    Poprosiłam o prezentację, ale największa moc, jaką mieli na stanie, to -4 chyba. I były grube po bokach, nawet bardzo grube, ale gadka-szmatka jak to się pięknie będzie ścinać.
  • rozalia_olaboga 02.05.19, 22:17
    Noooo to chyba jasne - gadka szmatka aż zapłacisz, potem powiedzą, że przecież widziałaś szkła. Cudów nie ma.
    Swoją drogą, drogie te soczewki za 1000 zł.
  • little_fish 02.05.19, 20:31
    Ja mam podobne moce ( - 5 i - 6), teraz oprawki z tworzywa, ale nie mega grube. Poprzednie były trochę słabsze (o 0,75 dioptrii każde) i oprawki były metalowe, ale od dołu otwarte i dużo mniejsze niż te zalinkowane. Szkło mimo pocienienia było dość grube, z tej "twojej" oprawki z pewnością by wystawało
  • krowa_morska 02.05.19, 20:36
    No szlaczek. A tak się napaliłam na te metalowe, dobrze mi w nich było sad
  • little_fish 02.05.19, 20:49
    Nastąpiło połączenie dwóch cech - cienka oprawka i duże szkło, a przy minusach niestety im dalej od środka tym grubsze szkło. Faktem jest, że widuję ludzi w takich okularach - to zapewne kwestia gustu, niektórym to chyba nie przeszkadza
  • agrypina6 02.05.19, 20:39
    Moja babcia ma takie oprawki, ale wada dużo mniejsza, niż u Ciebie. Tak, szkła będą wystawaly, weź grubsze oprawki. Jest duży wybór, można spokojnie coś dopasować, niezależnie od ceny
  • daniela34 02.05.19, 20:52
    Zgadzam się, nosiłam takie (moda wraca) przy mniejszej wadzie (trochę poniżej -3) i już wtedy wystawały. Teraz mam -4,5 i solidne plastikowe oprawki
  • konsta-is-me 02.05.19, 21:00
    Mam podobna moc, troche wiecej.
    Szkla beda wystawac, w dodatku beda ciezkie a oprawka plastikowa jeszcze ciezsza.
    Niestety, nie dobierzesz sobie każdej oprawki, jska chcesz, musi byc masywniejsza.
    Metalowe mi pekaja po prostu, nie utrzymuja szkla.
    Dlatego zdecydowanie wole soczewki.
  • nelamela 02.05.19, 21:15
    Mam plusy i oprawki też nie mogą być za cienkie pomimo wyszlifowania szkieł.Ale na rynku jest tyle fajnych oprawek że można coś ciekawego znaleźć.Nie żałuj pieniędzy na wzrok.Pozdrawiam.

--
    O Dzizasss, gdyby glupota mogla fruwac, to Pani Plastyczka lunche jadalaby ze Swietym
    Piotrem....crying
  • krowa_morska 02.05.19, 21:19
    Eh, no i po marzeniach o fajnych, lekkich okularkach. Albo może kupię sobie zerówki i będę nosić razem z soczewkami big_grin Może na starość wada mi się cofnie. Mój ojciec też miał taką jak ja, obecnie bliżej mu do zera.
  • little_fish 02.05.19, 21:21
    Moje aktualne (z tworzywa) są bardzo lekkie. Mimo sporych szkieł
  • krowa_morska 02.05.19, 21:33
    Szkła plastikowe, tak? Je też się pocienia czy u mnie mowa była na pewno o szklanych?
  • konsta-is-me 02.05.19, 21:38
    Mam plastikowe i te sa ciezkie i grube. Do szklanych musialabym chyba podporke nosic.
    Zreszta w ogole sie chyba juz nie wyrabia szklanych?
  • esperantza 02.05.19, 22:29
    Wyrabia się jak najbardziej.
  • little_fish 02.05.19, 21:48
    Tak, soczewki z tworzywa. Też się je pocienia
  • taje 02.05.19, 21:24
    Wierz drugiemu. Mam - 5 i od lat noszę cienkie oprawki (niektóre całkiem duże) i wyglada to dobrze, nawet jeśli szkło lekko wystaje. A do tego nawet nie biorę maksymalnie pocienionych szkieł, poczatkowo chciałam ale odwiódł mnie od tego optyk i miał rację. Oczywiście dużo zależy od kształtu i jakości oprawek, no i oczywiście od optyka (mogę polecić świetnego, choć nie taniego, w Warszawie).
  • krowa_morska 02.05.19, 21:29
    Ooo, jakiś zwrot akcji smile Czy te Twoje oprawki też są takie cienkie i metalowe? W tych moich po prostu nie ma gdzie ukryć grubszego szkła, więc ma wystawać. Tym, co mnie najbardziej martwi, jest ich waga. Nie jestem przyzwyczajona do niczego na nosie poza słonecznymi (też metalowe, leciutkie), a bez sensu, żeby z tego powodu leżały w szufladzie.
  • nocnamagia 02.05.19, 21:42
    Nie słuchaj jej. Szkła na brzegach będa miały ok. pół cm (zależnie od indexu pocieniania). Nie będa dobrze wygladać w takich oprawkach. Im mniejsze szkła tym węższe brzegi. I zastanów się, czy pasuje ten fason (wiem że modny), bo IMO mało komu w takim do twarzy.
  • krowa_morska 02.05.19, 21:53
    Mierzyłam dużo różnych, dopiero przy tych uznałam, że mogę wyglądać dobrze w okularach. Optycy (w obu salonach) też cmokali, jak ładnie mi w tych dużych (bo w innych to niekonieczniewink. Dopiero po podaniu mocy lekko zwątpili (tzw. pierwszy, bo drugi chyba miał parcie na sprzedażwink.
  • nocnamagia 02.05.19, 21:58
    Tu sobie jeszcze poczytać o indexie i abberracjach. Ja noszę index 1,6 (asferyczne), w większym indexie miałam duże zniekształcenia obrazu.
    www.forum.optyczny.pl/viewtopic.php?f=7&t=112
  • budyniowatowe 02.05.19, 22:56
    nocnamagia napisał(a):

> Nie słuchaj jej. Szkła na brzegach będa miały ok. pół cm (zależnie od indexu po
    > cieniania). Nie będa dobrze wygladać w takich oprawkach. Im mniejsze szkła tym
    > węższe brzegi. I zastanów się, czy pasuje ten fason (wiem że modny), bo IMO mał
    > o komu w takim do twarzy.

Moj syn ma -6 i jego szkla maja 2 mm grubosci a nie 5.
  • krowa_morska 02.05.19, 23:23
    Ale czy ma duże te szkła, czy takie malutkie, w małych oprawkach? Środek szkła jest właśnie cienki i jeśli oprawka go obejmie, to zostanie cienki. Im dalej od środka, tym grubiej. Dzieci mają małe twarze, więc pewnie i oprawki małe.
  • taje 02.05.19, 22:02
    Mam kilka par, niektóre metalowe, inne z metalem tylko u góry, mam też przeciwsłoneczne korekcyjne w cienkich oprawkach. Szkło zawsze trochę wystaje ale mnie nie przeszkadza a poza tym nie sa to maksymalnie pocienione soczewki, można jeszcze ciebiej. Linki do zdjęć tutaj, sama zdecyduj czy będzie Ci to przeszkadało.

fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4163226,2,3,FC217AED5AD6488280F59BFC40F4D5A2.html
    fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4163224,2,1,F5048147935B4202A3AB5F08D0A9CB82.html
    fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/4163225,2,2,CD63AB7BEE5E433F91138DA36194DBE1.html

• krowa_morska 02.05.19, 22:11
    Dziękuję Ci bardzo. Nie wygląda to wcale źle. Te okrągłe metalowe są podobne do "moich". Tylko na jednym zdjęciu widzę, że coś tam jakby wystaje, ale niewyraźnie. Chyba do zaakceptowania. Robiłaś je w Polsce w jakiejś sieciówce może?
  • taje 02.05.19, 22:25
    W Polsce ale nie w sieciówce.
  • taki-sobie-nick 02.05.19, 22:09
    Nie jestem przyzwyczajona do nic
    > zego na nosie poza słonecznymi

O, biedactwo. I minus 5,5 dioptrii ci dotąd nie przeszkadzało? Ciekawe.
  • krowa_morska 02.05.19, 22:13
    Tak, wiem, jestem trollem, który na co dzień chodzi w okularach, ale z nudów wymyślił wątek o dobieraniu oprawek big_grin
  • taki-sobie-nick 02.05.19, 22:23
    krowa_morska napisała:

> Tak, wiem, jestem trollem (...)

Po prostu zadziwia mnie, jak można być przyzwyczajonym jedynie do przeciwsłonecznych przy takiej wadzie.
  • krowa_morska 02.05.19, 22:39
    Byle co powoduje Twoje zdziwienie. Soczewki noszę od okresu nastoletniego (byłam sportowcem i dopasowali mi je zaraz po wykryciu wady), od wielu lat już takie do przedłużonego noszenia - ściągam je tylko czasem, normalnie się w nich śpi. Tak, badam się regularnie, ostatni raz miesiąc temu. Oczy jak nowe - opinia dobrego lekarza. A przepraszam, miałam jedne okulary do porodu, bo mnie nastraszyli, że trzeba wyjąć soczewki. Kupiłam pierwsze lepsze, najtańsze plastiki z gotowymi szkłami. W sumie to gdzieś chyba leżą, nie użyłam ich ani razu, bo strzelili mi z zaskoczenia cc bez pytania, co mam w oczach.
  • al_sahra 02.05.19, 21:41
    Po prostu idź do dobrego optyka i zamów ultra-cienkie szkła (high index: 1.71 albo 1.74 ). Przy -5 to żaden problem, mogą być lekkie jak piórko. Niestety trzeba za to odpowiednio zapłacić. Nie znam cen w Polsce, w USA to będzie duże kilkaset dolarów na same szkła.
  • nocnamagia 02.05.19, 21:42
    Te ultra- cienkie bardziej zniekształcają obraz, nie polecam.
  • nocnamagia 02.05.19, 21:46
    Tu jest to fajnie wytłumaczone
    optykomat.pl/optyk/co_to_sa_soczewki_pocieniane
    Polecam soczewki asferyczne (z jednej strony płaskie), one mniej zniekształcają obraz. Zapytaj u optyka.
  • pani-nick 02.05.19, 21:58
    Nie ma takiego indexu jak 1,71... jest 1,61 , 1,67 oraz 1,74 nie licząc mid indexu jak 1,53 i 1,59.
  • krowa_morska 02.05.19, 22:01
    Okulistka mi napisała na odwrocie recepty index 1,6. Znaczy się, że nie mogą być cieńsze?
  • pani-nick 02.05.19, 22:12
    Napisz do mnie na priv
  • al_sahra 02.05.19, 22:53
    pani-nick napisała:

> Nie ma takiego indexu jak 1,71...

Nie jestem optykiem, ale można takie zamówić

www.luzerneoptical.com/polycore-1.71-lenses.html

• smoczy_plomien 02.05.19, 21:44
    Ja mam -6 w cienkich metalowych oprawkach, aczkolwiek raczej mniejszych. Szkła są pocienione w II stopniu. Wystają wyraźnie z oprawek, zostałam poinformowana, że mogą być bardziej narażone na uszkodzenia, ale mija już z 8 lat i nic się nie stało.
  • chatgris01 02.05.19, 21:51
    Miałam cienkie druciane oprawki przy szkłach -13 dioptrii (plus cylindry), ale szkła były syntetyczne (cienkie i lekkie).
  • krowa_morska 02.05.19, 21:54
    Ooo, no to dlaczego mnie optycy proponują tylko szklane (chyba)?
  • pani-nick 02.05.19, 21:56
    Szklane są już technologia przedpotopowa.
  • krowa_morska 02.05.19, 21:59
    Czyli jednak tworzywo. No to może nie będą ciężkie, mimo grubości. Dobre i to.
  • taki-sobie-nick 02.05.19, 21:53
    to dla mnie absurdalna cena, więc ścieniania nie biorę w rachubę, niezależnie od tego, czy wychodzi, czy nie. tongue_out
  • krowa_morska 02.05.19, 21:58
    Mnie ta cena jakoś bardzo nie zaskoczyła, znajomi mnie wcześniej informowali, ile płacili za swoje szkła. Do tego niektórzy jeszcze dobierają znacznie droższe oprawki. W sumie nie dziwię się, bo niektórzy mają okulary na twarzy non stop, są więc ważniejsze niż jakieś tam torebki czy kurtki. No i jeśli się dba, to są na długie lata.
  • taki-sobie-nick 02.05.19, 22:10
    "Ma się wciąż na twarzy" to nie jest argument, jeśli się nie ma pieniędzy. tongue_out
  • rozalia_olaboga 02.05.19, 22:24
    Ja też mam okulary cały czas na twarzy - naprawdę piękno nie zawsze jest wprost proporcjonalne do jakości wink szukaj dalej, po prostu.
    Ja za swoje zapłaciłam 150 funtów - oprawki, pocieniane soczewki z antyrefleksem (plastikowe), robocizna.
  • rozalia_olaboga 02.05.19, 22:25
    *piękno nie ma związku z ceną, chcialam napisać
  • pani-nick 02.05.19, 21:54
    Pierwszy optyk miał racje. Soczewki minusowe są grube na krawędzi, a nie w środku. Można je pocienac poprzez optymalizacje pod katem oprawki, a także przez wybór wyższego indeksu niż 1,5.
    Drugi optyk nie zna się na rzeczy, albo kłamie.
  • pani-nick 02.05.19, 21:54
    Daj namiary (może być na priv) na tego drugiego optyka.
  • krowa_morska 02.05.19, 22:07
    Żadna tajemnica, ogólnopolska sieć Paris Optic. Akurat mieli duże zniżki i mierzyłam wszystko, co wpadło mi w ręce.
    Ci pierwsi, którzy mnie zniechęcili, to Vision Express.
  • pani-nick 02.05.19, 22:10
    wyjątkowo w sieciówce trafiłaś na przeszkolona kadrę. Rzadkość. Wyjątek potwierdza regule. Idź do sprawdzonego optyka.
  • pani-nick 02.05.19, 22:11
    Mówię o vision - w Paris optic trafiłaś na potwierdzenie reguły - zatrudniają w nich ludzi po 2 Tygodniowych kursach...
  • krowa_morska 02.05.19, 22:18
    O widzisz, a ja myślałam, że to optycy. Pójdę jeszcze do małego zakładziku blisko domu, tam już na pewno optyk siedzi.
  • bo1 02.05.19, 21:57
    Przy tak dużej wadzie soczewki nawet indeksowe ("pocieniane") będą grube. Minusy są grube właśnie na brzegach w przeciwieństwie do plusów, które są grubsze na środku. Takie oprawki, jakie sobie wybrałaś, faktycznie nie nadają się do grubych na brzegu soczewek. Rozważałabym oprawki bezramkowe tzw. patentki. Takie okulary będą miały tylko nosek i zauszniki, dzięki czemu będą lekkie i mało widoczne na twarzy. Chyba że oczekujesz zupełnie innego efektu, a ciężar okularów jest dla Ciebie sprawą drugorzędną.
  • yuka12 02.05.19, 22:08
    Miałam różne oprawki poza metalowymi, bo przy swojej wadzie -9 lepsze są jednak nieco grubsze oprawki. Ale i tak zawsze szkła nieco odstają pomimo cieniowania. 1000 złotych? Ja już w 2006 płaciłam za szkła i oprawki 850 zł (z czego 750 szkla).

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • sineado 02.05.19, 22:23
    Ja mam - 4,5. Z drucianych oprawek będą wystawiać. A im większe szkło, tym grubszy brzeg. Nie ma opcji żeby były super cienkie. A te o najwyższym indeksie przy takiej mocy będą zniekształcać obraz a dalej będą grube. Są 4 chyba indeksy, ja mam 3, ten najwyższy optyk odradził. Brzegi mam zeszlifowane, ale cienkie to one nie są. Drugi optyk jakieś głupoty ci naopowiadał. A poza tym soczewki plastikowe nie są ciężkie.
    Przy dużych szkłach możesz mieć brzeg 0,5cm w tym najwyższym indeksie, w plastikową oprawkę jeszcze to da się zamaskowac ale w drucik to sama sobie wyobraź.
  • sunflowerin 02.05.19, 22:52
    Ja mam mniej dioptrii ale cylindry i pocienienie 1.76. Cena soczewek ponad 1000zl. Niestety soczewki wyszly grubsze niz myslalam ale ja nie mam drucikow. Twoje soczewki nie beda dobrze wygladaly w tych oprawkach.
  • zlehaslo 02.05.19, 23:07
    Nie rozumiem dlaczego dziwi cena szkieł. Ja za - 0.5 słoneczne zapłaciłam 800 zł
  • liberica1 02.05.19, 23:07
    Mój mąż ma taką moc szkieł. Ma cienkie szkła. Fakt, że płacił za nie właśnie tyle ile piszesz. Oprawki ma grubsze. Ale właśnie te pocieniane mozna wstawiać do delikatnych oprawek jak najbardziej. Po to właśnie szła się cieńsze. Także śmiało rób jeżeli optyk ma taką możliwość.
  • ichi51e 03.05.19, 07:23
    Nosze okulary pd 30 lat z hakiem. Duzo czasu mi zajelo zeby sie nauczyc mowic mnie to nie przeszkadza i nie chce szkiel super pocienianych. Roznicy nigdy widac nie bylo

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • pani_tau 03.05.19, 07:38
    Nosiłam podobne oprawki i potwornie mnie piekł nos od tych silikonowych trzymajek.
    Moja koleżanka ma -8 a szkła cienkie jak papier w metalowych oprawkach, więc nie jest to niemozliwe do wykonania.

• gulcia77 03.05.19, 07:48
    Mam soczewki z tworzywa, pocieniane z antyrefleksem. Oprawki półpatentki, czyli metalowa góra, dołem żyłka. Moc -3,25 (jestem szczęśliwym posiadaczem krótkowzroczności bez wodotrysków, więc po czterdziestce wzrok zaczął mi się poprawiać). Całkiem ładnie to wygląda. Ale za okulary zapłaciłam raptem 350 zł. Może fakt, że to Bytom, nie Warszawa ma jakieś znaczenie wink. Okulary robię od wieków tylko w jednym salonie, do którego mam pełne zaufanie, nigdy nie korzystałam z usług sieciówki.

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.