Dodaj do ulubionych

Wstrząsający film

07.05.19, 10:37
Skoro wszystkie tu mają Netflixa, to polecam film "Pustynna burza".
Długo po obejrzeniu nie mogłam pozbyć się uczucia przygnębienia.
Nie chcę spojlerować, ale mnie ruszył.
Edytor zaawansowany
  • katja.katja 07.05.19, 11:23
    Ciekawy opis.
    Chętnie obejrzę.

--
    Nie dam się wygasić!
  • cruella_demon 07.05.19, 11:28
    No dobra mały spojler.
    Film opowiada o traktowaniu kobiet w islamie.
  • cruella_demon 07.05.19, 11:30
    Z punktu widzenia tych kobiet, co istotne.
  • katja.katja 07.05.19, 11:38
    Polecam zatem Olenie i innym tolerancyjnym Paniusiom. Ja chętnie też obejrzę.
    Z nieco innych klimatów (teraz niestety nie wiem gdzie obejrzeć, kiedyś był na CDA) film "Gra" - dramat szwedzki. Majstersztyk, aż się dziwiłam że nie zakazano jeszcze tego filmu i w ogóle ktoś w tym kraju miał odwagę go nakręcić.

--
    Nie dam się wygasić!
  • janja11 08.05.19, 08:58
    O tak. Jest parę forumek plotących głupoty w temacie kobiet w islamie, ale Olena to zdecydowany forumowy top bzdur.
  • cruella_demon 08.05.19, 13:51
    Głównym argumentem jest to, że one same tego chcą, że to dla ich ochrony, że chroni je kontrakt ślubny.
    No w filmie świetnie widać jak są zadowolone.
    Każda z tych kobiet jest ofiarą. Główna bohaterka, którą ojciec sprzedaje jak kozę na targu. Matka, która wydaje się być główną strażniczką patriarchatu, a po czasie okazuje się, ze doskonale wie jaką kanalią jest jej mąż i stara się chronić córkę przed wdepnięciem w jeszcze większy kanał. Druga żona, na pierwszy rzut oka uprzywilejowana, a padają znamienne słowa "ciesz się przynajmniej nie skończysz jak ja", czyli łatwo się domyślić, ze została sprzedana staremu dziadowi jako druga żona. I w końcu ta mała dziewczynka, która obserwuje i jest w niej mnóstwo gniewu, bo wie, że podzieli ten sam los.
  • janja11 08.05.19, 14:13
    I tu dyżurna forumowa "ekspertka" od islamu przekonuje, że ta kilkuletnia dziewczynka sprzedana staremu dziadowi jest szczęśliwa, bo "wierzy, że budząca się seksualność powinna znaleźć pole w małżeństwie, a nie bezsensownym wzdychaniu do Brada Pitta, czy co gorsza, obściskiwaniu się z jakimś pryszczatym kumplem w krzakach".

I te mundrości naczelna forumowa "ekspertka" umieściła w komentarzu do wątku o 8 latce, która wykrwawiła się w czasie nocy poślubnej z takim właśnie starym dziadem...

• olena.s 08.05.19, 18:03
    Nie, kłamczuszko. Ale łżyj dalej, nawet zabawne to jest
  • katja.katja 08.05.19, 19:35
    Ale ja też pamiętam Twoje słowa, choć akurat nie jestem pewna czy w tym konkretnie wątku.

--
    Nie dam się wygasić!
  • olena.s 08.05.19, 20:22
    Bzdura. Klasyczne złe intencje plus brak umiejętności rozumienia czytanego tekstu.
  • janja11 08.05.19, 20:41
    Raczej bzdury, do których Olena nie chce się przyznać ( co akurat nie dziwi).
    Forum pamięta smile
  • olena.s 08.05.19, 21:02
    Kłam, kłam. Co mi to wadzi, zajączku?
  • claudel6 08.05.19, 23:51
    pamiętasz tytuł wątku?
  • szarsz 09.05.19, 06:51
    No to niech forum rzuci linkiem, bo ja nie pamiętam. A chętnie przeczytam
  • katja.katja 09.05.19, 07:58
    forum.gazeta.pl/forum/w,567,166751748,166751748,Zyje_w_ciemnogrodzie_.html#p166766618
    --
    Nie dam się wygasić!
  • olena.s 09.05.19, 08:14
    Dziekuję uprzejmie za zalinkowanie wątku, w którym obnażam kłamstwa i manipulacje janji.
  • znowu.to.samo 09.05.19, 13:48
    Kontrola całkowita pod niewinnym płaszczykiem "opiekuńczości" i "ochrony" Kobiety traktowane są jak półinteligentne istoty, które bez odpowiedniego nadzoru natychmiast sie puszczą.

--
    *Jeśli nie masz po co żyć, żyj innym na złość*
  • olena.s 08.05.19, 18:19
    To ja ci polecam do kompletu tematycznego dwa produkty arabskie: jeden film i jeden serial. Serial to Black Crows: o kobietach w ISIS. Dodam, że celem twórców było zniechęcenie do udania się do kalifatu.
    vimeo.com/236301013.

Drugi film to Barakah meets Barakah. Saudia. Saudyjczyk usiłuje umówić się z influencerką, co w Saudii nie jest łatwe. Film, nakręcony przez aktywistę/performera jest refleksją nad tym, jak zmieniło się życie w czasie jednej-dwóch generacji, gdzie te wspólczesne mają mniej swobody obyczajowej niż te dawniejsze.

• olena.s 08.05.19, 21:03
    I oba dostępna na netflixie, naturalnie.
  • rosapulchra-0 08.05.19, 21:05
    Jestem dziwnie pewna, że żadna z twoich oponentek nie obejrzy tych filmów.

--
    Na forum najrozsadniej jest ze wszystkim sie ukrywać, bo nigdy nie wiadomo co Ci wypomna wink by jak_matrioszka
  • olena.s 08.05.19, 23:18
    A, pewnie nie, ale może ktoś inny obejrzy. Warto, bo są ciekawe. Pokazują świat z innej perspektywy i innej wrażliwości.
    Ten serial - ciut dydaktyczny prowadzi akcję tak, żeby pokazać np. dlaczego poszczególne kobiety trafiają do ISIS (jedna w tym celu truje rodzinę, dwie chcą się wydać, jedna ucieka po wykończeniu w afekcie męża-zdradzacza, jedna postawnawia z ofiary zamienić sie w drapieżnika, jedna jest fanatyczką itd).
    A film jest uroczy. Głównym aktorem jest koleś, znany z tej doskonałej satyry na zakaz prowadzenia dla kobiet w Saudii:
  • rosapulchra-0 08.05.19, 23:35
    Dzięki!

--
    A to nie wiesz, że jak kobieta "rozkłada nogi", to jej się otwiera taka czarna dziura, co zasysa z niespotykaną siłą wszystkie samce jak leci, aż po horyzont zdarzeń...? by memphis90
  • beneficia 08.05.19, 23:55
    Na czym polega doskonałość tej satyry, zdaje się, że dopiero od roku tam kobiety mogą prowadzić?
  • olena.s 09.05.19, 07:44
    Na ośmieszeniu argumentów używanych przez konserwatystów. Przy użyciu w pełni konserwatywnych środków (brak instrumentów muzycznych). "No women" zostało nagrane 5 lat temu.
    Zresztą podobnej poetyki używa w Barakah: "Wypikselowane kadry są całkowicie normalne. Nie jest to komentarz ani cenzura". smile
  • amsterdama 07.05.19, 14:04
    Ogladałam. Warto.
  • pitupitt 07.05.19, 14:11
    Mnie ruszył "Free solo" ale to trzeba zobaczyć w kinie...

--
    Z zasady nie wchodzę dwa razy do tego samego wątku, więc prawdopodobieństwo, że przeczytam wasze "cięte" riposty, jest żadne big_grin
  • boo-boo 07.05.19, 22:19
    Na cda.pl też jest.

--
    "All I ever wanted _ All I ever needed _ Is here in my arms _ Words are very unnecessary _ They can only do harm "
  • czekoladazkremem 08.05.19, 13:44
    Tak, wstrząsający. Debilizm tego faceta.
  • bywalec.hoteli 08.05.19, 14:33
    dzięki za polecenie.

--
    "Snejkowa nie wynajmuje. Snejkowa jest stara ropucha" snakelilith
  • krowa_morska 08.05.19, 17:37
    Obejrzyj w takim razie Ukamienowanie Sorai M. Jeden z mocniejszych filmów, jakie widziałam w życiu.
  • katja.katja 08.05.19, 19:34
    Oglądałam. Wstrząsające.
    Jak czytam jojczenia Olena, że w Polsce jeszcze gorzej bo nie ma aborcji na życzenie, a podobno "arabskie" kobiety mogą to robi mi się niedobrze.

--
    Nie dam się wygasić!
  • olena.s 08.05.19, 21:02
    Ale drogę do łazienki, gazeciarz, masz opanowaną, nie?
  • saszanasza 08.05.19, 19:50
    Nie mogę znaleźć takiego tytułu😡

--
    Chciałabym się kiedyś wyspać na tyle, żeby rano poczuć, że się budzę a nie zmartwychwstaję.
  • cruella_demon 08.05.19, 21:06
    Aż sprawdziłam czy jeszcze jest. Jest. Może coś źle wpisałaś.
  • olena.s 08.05.19, 23:25
    Poszukaj pod "Desert storm".
  • fabryka.lodow.napatyku 09.05.19, 04:04
    sand storm

przygnebiajoce, ale powszechne. Znam osobiscie osoby, ktore poznaly mezow w dniu slubu. Zyja, pracuja, wychowuja dzieci, maja sie dobrze. Dla naszej kultury jest to kosmos, dla nich normalnosc, oni sa przekonani, ze rodzice wiedza najlepiej co dla nich jest dobre, a to w naszej kulturze sa rozwody, to my jestesmy nieszczesliwi wedlug nich.
    Nie ma sie co rozczulac, jest garstka osob swiadomych swej niewoli, osob wyksztalconych, ktore walcza o swe prawa, pozostali, a wlasciwie pozostale kobiety sa przeciwne tej walce I raczej z tego nie wyjda, bo nie chca
  • katja.katja 09.05.19, 07:42
    Te co trafiły na normalnych mężczyzn mają się dobrze. Nieśmiało spytam co z pozostałymi, których mężowie okazywali się agresorami?

--
    Nie dam się wygasić!
  • cruella_demon 09.05.19, 13:23
    A np. tak
    www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,150462,24715251,wiele-omanek-nie-uwaza-przemocy-domowej-za-cos-nadzwyczajnego.html
  • cruella_demon 09.05.19, 13:24
    I uprzedzając. Tak, u nas też zdarza się przemoc domowa, ale jednak kobieta bez problemu dostanie rozwód i nie doprowadzą jej do męża sadysty w kajdankach.
  • znowu.to.samo 09.05.19, 13:53
    Albo tak wyborcza.pl/1,75399,11439260,Afganistan___najgorszy_kraj_dla_kobiet.html

--
  • znowu.to.samo 09.05.19, 13:55
    I tu pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawa_kobiet_w_Afganistanie

--
  • boo-boo 09.05.19, 13:34
    Podobnie chyba co z Polkami, których mężowie Polacy okazali się agresorami.
    Osobiście znam jedną dziewczynę muzułmankę. Pierwszy mąż- wybrany przez rodziców. Szału i problemów nie było ale się rozeszli bo jej się nie podobał i nie chciała z nim być. Drugiego sama sobie wybrała- też poszło nie tak już po ślubie- kilka lat i znowu rozwód. O trzeciego męża poprosiła rodziców- żeby jej znaleźli. No i z tym w końcu jest ok- kilkanaście lat są razem. Jedyne co to dzieci nie mogą mieć niestety.

--
    "All I ever wanted _ All I ever needed _ Is here in my arms _ Words are very unnecessary _ They can only do harm "
  • katja.katja 09.05.19, 13:53
    Polki mogą się rozwieść, więcej.. Nawet nie tylko z powodu przemocy czy czegoś równie drastycznego, ale całkiem i bezczelnie... Tylko dlatego, że tak chcą bo uczucie im się "wypaliło" czy nawet kogoś poznały. To dopiero koszmar! Dorosłe baby decydują sobie, że z tym chłopem już nie chcą być do końca życia i robią co chcą sad Rozwodzą się, odchodzą, nierzadko zawierają drugie, a nawet trzecie małżeństwa. Tak osobiście z powodu przemocy (fizycznej czy psychicznej) to znam 2 rozwódki, wszystkie pozostałe "bo zdrada, bo się wypaliło", a nawet "bo nie pomagał przy dziecku" lub "poznałam Janusza".

--
    Nie dam się wygasić!
  • boo-boo 09.05.19, 14:12
    Tak, tak...zwłaszcza te co są ofiarami przemocy domowej. Nie rozśmieszaj mnie.

--
  • katja.katja 09.05.19, 14:38
    Tak. Mogą się rozwieść. Mają takie prawo. Mężowie stosujący przemoc są karani. Problemem jest współuzależnienie, wtedy kobieta nie dzwoni na policję, nie szuka pomocy. Ale prawne środki ma by się rozwieść lub by wsadzić go do więzienia.
    Kobieta w islamie nawet jeżeli nie jest współuzależniona psychicznie od przemocowca i chciałaby odejść to nie ma prawnych możliwości.

--
    Nie dam się wygasić!
  • olena.s 09.05.19, 15:06
    Naprawdę? big_grin
  • nenia1 09.05.19, 17:58
    Nie, na niby. Prasa kłamie

wyborcza.pl/7,75399,24342587,saudyjka-w-bangkoku-sciga-mnie-ojciec-pozwolcie-mi-wyjechac.html

forsal.pl/artykuly/1398202,coraz-wiecej-mieszkancow-arabii-saudyjskiej-prosi-o-azyl-za-granica.html

wyborcza.pl/7,75399,24508185,saudyjskie-siostry-blagaja-z-hongkongu-nie-odsylajcie-nas.html

• olena.s 09.05.19, 18:34
    A cóż to ma wspólnego?
    Pytałam, czy nasz drogi Gazet jest istotnie pewny, że w szarii nie ma rozwodów na wniosek kobiet (..."nie mają możliwości prawnych"). Otóż są, z różnych powodów, które gdzieś tam linkowałam, a same rozwody są dość częste (jakoś rzędu 10%, mniej więcej porównywalne z Polską w latach 60-70, teraz przekraczamy 30%).
  • nenia1 09.05.19, 19:50
    Nie no, nic nie ma wspólnego, wcale a wcale nie pokazuje sytuacji kobiet i możliwości wyboru. Fajnie, że może się rozwieść, szkoda, że nie może opuścić kraju bez zgody mężczyzn z rodziny, a po trzaśnięciu drzwiami, bez mężczyzny, staje się nikim. Tak, możesz to porównać do Polski, tu też dla niektórych baba bez chłopa nie ma wartości, właściwie identycznie tak samo, tylko ropy mniej, czyli nawet gorzej.

O wiele łatwiej jest się rozwieść mężczyźnie: wystarczy, że trzy razy powie żonie, że jest rozwódką, i sprawa załatwiona. Podczas gdy kobieta musi złożyć pozew rozwodowy w sądzie. W dodatku – o ile nie uda jej się udowodnić, że do rozstania doszło z winy mężczyzny – musi oddać często pokaźny posag, który ten zapłacił jej rodzinie przed ślubem. Przy czym sądy orzekają o winie męża tylko wówczas, jeśli był tak brutalny, że zagrażał życiu żony albo sprawił, że ma ona trwałe obrażenia. W innym przypadku, nawet jeśli są dowody, że żona jest bita, sędziowie często uznają, że mąż miał prawo ją dyscyplinować i nie jest to powodem rozwodu.

Równouprawnienie i prawa kobiet wręcz w kwitnącym stanie. Ale idzie ku dobremu

www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/arabia-saudyjska-kobiety-dowiedza-sie-o-rozwodzie-sms-em,898033.html
  • katja.katja 09.05.19, 20:49
    A te sms-y (pytanie do Oleny) działają w dwie strony? Czyli żona też może wysłać mężowi sms-em info o rozwodzie i zostanie to tak samo uznane?

--
    Nie dam się wygasić!
  • olena.s 09.05.19, 21:09
    GAzeciarz, chętnie ci odpowiem, ale dopiero jak napiszesz wyraźnie "przepraszam, że skłamałem" albo "przepraszam że podawałem nieprawdziwe informacje, ale to z niewiedzy i uprzedzeń".
  • katja.katja 09.05.19, 21:19
    Zależy które posty. Około 80% moich postów jest szczera.

--
    Nie dam się wygasić!
  • olena.s 09.05.19, 21:34
    Masz problem z drzewkiem?
  • olena.s 09.05.19, 21:04
    Jeżeli chcesz wtrącić się w rozmowę o rozwodach, to mów o rozwodach, a nie o córkach wiejących od ojców. Proste jak drut.
  • boo-boo 09.05.19, 20:47
    A jak to się ma do faktu, że muzułmanka może się na własne życzenie rozwieść i to według prawa szariatu?
    Mało to było Polek co się rozwiodły z Polakami, a potem eks mąż je zaciukał bo nie mógł przeżyć faktu, że go kobita zostawiła ?
    Trzymaj się faktów, a nie historii o zrytych łbach.

--
  • boo-boo 09.05.19, 20:44
    A teraz to już łżesz. Owszem- w Islamie kobieta też może się rozwieść- z własnej inicjatywy. Jak już chcesz poważną rozmowę prowadzić to trzymaj się faktów, a nie legend. Wiesz, które z własnej inicjatywy w islamie się nie rozwodzą ? Te zastraszone, uzależnione od męża i nie znające swoich praw- czyli podobnie jak te Polki o których piszesz.

--
  • ravny 09.05.19, 13:55
    Moje obserwacje sa takie, że jak się córkę wychowuje despotycznie i uczy ją głównie, że ma nie myśleć samodzielnie ale być posłuszna starszym i robić co jej każą inni - to zwyczajnie dorastając ona nie ma podstawowych umiejętności by samodzielnie mądrze wybrać faceta. Zanim się nauczy oddzielać samodzielnie ziarna od plew to się zdąży zestarzeć. Więc wybieranie mężów dzieciom przez rodziców jawi się całkiem rozsądnie, instytucja swatki wcale nie taka odległa, gdyby nie fakt, że niektórzy z tych rodziców są patologiczni albo patrza na biznes, konwenanse i własny zysk a nie dobro dziecka.
  • ravny 09.05.19, 13:57
    A, oczywiście sankcjonowanie przez państwo całej reszty typu mąż może się rozwieśc żona nie, albo dzieci są własnością tylko ojca a matka nie ma praw, to już duzo grubsza patologia.
  • olena.s 09.05.19, 14:36
    Masz świadomość, że zgodnie z Koranem i hadisami kobieta ma prawo się rozwiesc z wielu powodów?

• znowu.to.samo 09.05.19, 14:39
    Taaaaa. W teori. A w praktyce.....

--
  • olena.s 09.05.19, 15:06
    W praktyce rozwodow w krajach islamskich jest sporo. Emiraty
    Katar
    Saudia
  • katja.katja 09.05.19, 14:39
    A zgodnie z Biblią usunięcie bardzo wczesnej ciąży, zwłaszcza żeńskiej nie jest grzechem. Ale jednak katolicy przerobili to po swojemu, więc pewnie islamiści też to przerobili tak jak katolicy z aborcją. Niby można (pod kilkoma warunkami), ale jednak nawet na legalu w praktyce często nie można, prawda?

--
    Nie dam się wygasić!
  • znowu.to.samo 09.05.19, 14:46
    Zapewne. Prawo sobie, święte księgi sobie a obyczaje sobie

--
  • boo-boo 09.05.19, 20:48
    Według prawa koranicznego akurat kobieta może zażądać rozwodu- chociażby z powodu, że mąż sobie chce przygruchać kolejną żonę...

--
  • katja.katja 09.05.19, 13:58
    W dzisiejszych czasach 40-latki rodzą dzieci, a wiek 30-parę lat na pierwsze dziecko jest w wielu krajach "normalny". Przecież nie trzeba koniecznie wiązać się i rozmnażać w wieku 22 lat.

--
    Nie dam się wygasić!
  • znowu.to.samo 09.05.19, 13:51
    Dokładnie, one nie znają innego życia a nam, kobietom zachodu współczują, że nie jesteśmy tak zaopiekowane przez męźczyzn jak one

--
  • katja.katja 09.05.19, 13:55
    Jedne współczują, pozostałe zazdroszczą, ale nikt o tym nie wie bo i nikt ich o to nie pyta.
    A nawet jak pyta lepiej odpowiedzieć politycznie poprawnie, jak w dowcipie PRL-owskim o wyjeździe do Związku Radzieckiego, znacie?

--
    Nie dam się wygasić!
  • olena.s 09.05.19, 14:59
    Mężczyzn ale i przez klan. W przeciwieństwie do nas, gdzie ślub niejako rozwiazuje cześć formalnych więzów z rodziną pochodzenia (widać to nie tylko po dyskusjach forumowych, ale i poprzez np. prawo dziedziczenia). W islamie te więzi nie ustają.
  • kryzys_wieku_sredniego 09.05.19, 20:19
    Ale u nas yeż jest podobnie, garstka kobiet widzi niedole rodzących, pracujących, gotujących i ogarniających dom kobiet i walczy o równość a przeważająca większość myśl " o co tym babochłopom chodzi".
  • katja.katja 09.05.19, 20:22
    U nas przede wszystkim nie ma takiej nierówności jak w krajach muzułmańskich. I (niestety) nie licząc dostępu do aborcji poziom praw kobiet jest europejski.

--
    Nie dam się wygasić!
  • cruella_demon 09.05.19, 20:27
    Naprawdę? Podobnie?
    W Polsce bita kobieta nie dostanie rozwodu, bo mąż nie chce i brodate dziady liczą się tylko z nim? Jak tego rozwodu nie dostanie jest doprowadzona do męża sadysty w kajdankach? Dziecko należy do ojca, nawet jak leje je i matkę bo jest mężczyzną? Ta sama kobieta nie może poruszać się nigdzie bez zgody męża albo ojca? Mąż może się rozwieść bo ma taką zachciankę i nawet nie musi poinformować o tym żony? A dziewczyna nie ma prawa rozmawiać z chłopakiem o ile nie jest jej ojcem lub mężem, bo skończy się to dla niej tragicznie?

No to chyba w innych Polskach żyjemy.
  • katja.katja 09.05.19, 20:46
    U nas odnośnie dzieci jest wręcz odwrotnie. Matce (nawet pijaczce i nieodpowiedzialnej) niezwykle rzadko odbierane są dzieci. Po rozwodzie bodaj grupo powyżej 90% dzieci zostaje przy matce, a ojciec może najwyżej obejrzeć dzieci dwa razy w miesiącu w co drugi weekend.

--
    Nie dam się wygasić!
  • cruella_demon 09.05.19, 20:54
    Zostają, ale nie są jej własnością i nie może sobie z nimi zrobić co chce. Ba, ojciec niepozbawiony praw rodzicielskich współdecyduje i również np. musi wydać zgodę na paszport. W tamtej kulturze po prostu z dnia na dzień kobieta przestaje mieć dziecko.
  • olena.s 09.05.19, 21:06
    Gdzie, w Saudii? Nie, tam teraz matka dostaje paszport, acz zgody na wyjazd dziecka musi udzielić sąd.
    ALe matka staje się wówczas również prawnym opiekunem dziecka.
  • cruella_demon 09.05.19, 21:28
    O no łaskawi (i to od jakiegoś roku), ale ups.. nie do końca jednak

wyborcza.pl/7,75399,23161275,saudyjki-beda-mogly-latwiej-sie-rozwiesc-i-czesciej-zatrzymac.html
    Od dziś wystarczy, że Saudyjka po rozwodzie złoży wniosek o opiekę, a sąd odda jej dzieci automatycznie, o ile nie jest ona w wyraźnym sporze z ojcem dzieci. bo jak jest, to na korzyść mężczyzny.

Nie znaczy to, że Saudyjki nagle stały się wolne. W kraju nadal obowiązuje surowy system męskiej kurateli, zgodnie z którym kobieta nie odpowiada sama za siebie, bo zawsze musi mieć prawnego opiekuna, którym jest najpierw ojciec, później mąż, a w dalszej kolejności – brat, a nawet syn. Bez zgody mężczyzny Saudyjka nie może wyjechać za granicę, pójść do pracy, a nawet poddać się operacji.

Weź się nie ośmieszaj.

A ostatnio czytałam o Omanie, tam, jak zresztą w większości krajów muzułmańskich dziecko z automatu należy (należy jak przedmiot i może sobie z nim zrobić co chce) do ojca.
  • olena.s 09.05.19, 21:33
    Nie, nieprawda. Jeżeli jest spór, to rozstrzyga sąd. Co do zasady szariackiej, to młodsze dzieci zostają z matką, a kiedy są starsze przechodzą pod opiekę ojca, sądzę więc, ze najczęściej decyzja idzie w tę właśnie stronę. Jednak bynajmniej nie jest tak, że kiedy istnieje spór, to wygrywa automatem facet.
  • cruella_demon 09.05.19, 21:37
    Nie no, bo oddanie siedmiolatka to takie nic.
    I nadal pozostaje kwestia kurateli.
  • nenia1 09.05.19, 21:45
    oj, oj tam, w Polsce to samo, o postrzyżynach nie słyszałaś?
  • cruella_demon 09.05.19, 21:55
    Piękny obyczaj, szkoda tylko, że zginął razem z Popielem tongue_out Ale jak widać miłośnicy kóz kultywują historię i dbają o to, żeby średniowiecze trwałowink
  • olena.s 09.05.19, 21:49
    A kto mówi, że "to takie nic"?
    Możesz dowolnie oceniać takie czy inne teoretyczne lub praktyczne rozwiązania, ale lepiej moim skromnym jest oceniać fakty, niż fantazje.
  • cruella_demon 09.05.19, 21:59
    Ale fakty są takie, że nawet jeżeli w jednym, jednym! z muslimskich krajów nie odbiera się niemowląt, to i tak odbiera się malutkie dzieci potrzebujące matki. No ludzcy panowie, że odbierają dopiero siedmiolatki. Oczywiście nie bez powodu, szanowny tatuś nie musi się już użerać z pieluchami i około niemowlęcą opieką, upierdliwą dosyć.I nawet matka może w szufladzie paszport potrzymać, a co! Ciul, że nie może go użyć bez zgody sądu (co w praktyce oznacza brak sprzeciwu ojca).
  • cruella_demon 09.05.19, 22:01
    Już pomijając, że sama zainteresowana nie może w ogóle zadecydować o sobie, czy wyjść z domu, jak tatuś czy brat nie pozwolą.
    No kto by nie chciał tak żyć, prawda?
  • olena.s 09.05.19, 22:21
    Cóż, osobiście bym nie chciała. Ale nie chciałabym też być oficerem, zakonnicą, sprzedawczynią, matką 7 dzieci, szpiegiem etc. etc.
    I doskonale rozumiejąc, że tobie by się takie rozwiązanie nie podobało, zastanawiam się, jakim cudem nie pojmujesz, że są baby - i niemało ich, o nie - którym ono odpowiada. Możesz uważać to za głupotę czy cokolwiek innego - to jest ocena, do której masz prawo - ale najpierw warto by zwyczajnie uznać taki fakt. U nas w jednej z książek z dwudziestolecia Rodziewiczówna pisze o zmianach obyczajowych (wkładając swoje opinie w usta bohatera pozytywnego, który właśnie wrócił z większego miasta) mniej więcej tak: "kobiety noszą krótkie włosy i pokazują nogi. Jest strasznie". Pewnie Rodziewiczówna też by nie chciała żyć tak, jak kobiety młodsze od niej o raptem 4 dekady.
  • cruella_demon 09.05.19, 22:40
    Ale widzisz, różnica jest taka, że zakonnicą zostajesz z własnej woli. Mało tego, jak ci się odwidzi, to możesz w każdej chwili odejść i nikt ci nic nie zrobi.
    Problemem nie jest to, że są baby którym to odpowiada, niech sobie żyją jak chcą, tylko to, że jest sporo tych którym nie odpowiada, a one jedyne co mogą zrobić samodzielnie, to co najwyżej się zabić. A jak spróbują żyć po swojemu, to zostaną zabite.
  • znowu.to.samo 09.05.19, 23:35
    Olena głupie pitolenie, za przeproszeniem. Prubójesz zaklinać rzeczywistość.

--
  • olena.s 09.05.19, 22:15
    7-13 latki, powiedzmy konkretnie.
    Sądzę, iż twierdzenie "co w praktyce oznacza brak sprzeciwu ojca" opierasz na powietrzu i domysłach, bo żadnymi danymi nie dysponujesz? Przypomnę też uprzejmie, że i w Polsce wyjazd dziecka rozwiedzionych rodziców zależy od decyzji sądu....
  • me-lissa 10.05.19, 22:27
    O matko, czy ja dobrze rozumiem że w przypadku rozstania rodziców małe dziecko zostaje z matką a po paru latach ZOSTAJE JEJ ZABRANE i przechodzi pod opiekę ojca?! Sorry Oleno, ale to przebija wszystko co słyszałam (i dzieliłam przez 10) o krajach islamskich. Tak się składa że mam siedmioletnie dziecko. I jeśli facet z którym się rozstałam bo, dajmy na to, zdarzało mu się mnie uderzyć, zabrał mi je to ... wolałabym żeby mnie ujamieniowano. Serio piszę. Oleno, ja zawsze myślałam że to co wypisują o krajach islamskich w necie to bzdury. Czy to prawda?!
  • katja.katja 10.05.19, 08:12
    Wygodne. Dziecko starsze jest już samoobsługowe i nie trzeba zmieniać obsranych pieluch.

--
    Nie dam się wygasić!
  • katja.katja 10.05.19, 08:10
    Rzygać się chce.
    U nas prawnego opiekuna mają osoby dorosłe jeżeli są trwale upośledzone umysłowo.
    A jeszcze spytam Olenę bo ona zwykle gardłuje, że muzułmanki mają większą wolność bo w odróżnieniu od Polek mogą legalnie poddać się aborcji.
    No tak jak w końcu z tą aborcją? Mogą same decydować o aborcji, chociaż na operację musi wyrazić zgodę mąż? Aborcja jest tu wyjątkiem od reguły?

--
    Nie dam się wygasić!
  • znowu.to.samo 10.05.19, 08:26
    Tak, widział ktoś muzułmanke poddającą sie aborcji...one mają mieć jak najwięcej dzieci.

--
  • katja.katja 10.05.19, 08:58
    Olena twierdziła, że muzułmanki (w odróżnieniu od Polek) mogą samodzielnie decydować w tej kwestii. Też uważałam, że ściemnia, ale może coś źle zrozumiałam?

--
    Nie dam się wygasić!
  • cruella_demon 10.05.19, 12:30
    No aż pogrzebałam sobie w necie o aborcji w krajach arabskich i też uważam, ze ściemnia.
    Już widzę jak w takiej Arabii Saudyjskiej lekarz abortuje bez zgody męża. Albo niezamężnej kobiecie, pytanie raczej jak szybko by została aresztowana.
  • cruella_demon 10.05.19, 12:33
    Już pomijając, ze w większości krajów muzułmańskich albo jest nielegalna albo jak w Polsce pod pewnymi warunkami.
  • katja.katja 09.05.19, 21:07
    I jaką linię obrony wymyśli nam Olena?

--
    Nie dam się wygasić!
  • znowu.to.samo 09.05.19, 23:30
    Ty w ogóle nie porównuj sytuacji polek i muzułmanek, bo to przepaść

--
  • leann32 08.05.19, 23:29
    Zaluje ze obejrzalam plac zabaw na netflix.
    To najgorszy i najciezszy film jaki widzialam.
  • cruella_demon 08.05.19, 23:51
    Po przeczytaniu spojlera nawet nie zamierzam się za to zabierać.
  • ravny 09.05.19, 12:45
    Plac zabaw obejrzałam, przejmujący ale cóż - o życiu codziennym całkiem wielu osób, dobrze pokazane.
    Za to omijam z daleka Wołyń itp.
  • cruella_demon 09.05.19, 13:22
    O Wołyń też. Mam na dvd i nie mogę się zmusić żeby to obejrzeć.
  • boo-boo 09.05.19, 13:36
    Obejrzałam Night Will Fall- przez dwa tygodnie nie mogłam do siebie dojść.

--
  • znowu.to.samo 09.05.19, 13:59
    Wołyń??? Nigdy!!!

--
  • katja.katja 09.05.19, 13:57
    Ja oglądałam w kinie i przeżyłam, więc na mniejszym ekranie tym bardziej powinnaś dać radę.
    "Pianista", którego oglądałam w kinie był dla mnie filmem drastycznym, ale drugi raz oglądanym na laptopie już nie tak straszny.

--
    Nie dam się wygasić!
  • znowu.to.samo 09.05.19, 14:29
    Pianista drastyczny??? Poza sceną z katowanym chłopcem da się oglądać...

--
  • katja.katja 09.05.19, 14:35
    Scena z zupą i scena z wpychaną do pociągu kobietą w ciąży.

--
    Nie dam się wygasić!
  • beaucouptrop 09.05.19, 15:09
    Kolejny watek pelen absurdow, w ktorym kilka pan probuje udowodnic, ze kobiety w Europie sa na rowni, jak i nie bardziej, zniewolone niz kobiety na bliskim czy tez srodkowym wschodzie. Porownywanie noszenia bikini i burki to manipulacja level master.
  • znowu.to.samo 09.05.19, 15:24
    Ja też wierzyłam w te opowieści z mchuni paproci, dopóki nie pomieszkałam sobie obok i nie popracowałam. Zniewolenie kobiet w krajach islamskich ogromne i nikt mi nie wmówi że jest inaczej.
    Jedynie te co mieszkają w europie, żyją w jako-tako cywilizowany sposób.

--
  • janja11 09.05.19, 17:42
    Przynajmniej jedna z tych pań występuje na forum pod kilkoma nickami (co całkiem niedawno w jednym z wątków zostało zdemaskowane)...
    Wyjaśnia to sporo w temacie licznych nicków zachwycających się pozycją kobiet w islamie.
  • skumbrie 09.05.19, 15:36
    Dziękuję za polecenie
  • kryzys_wieku_sredniego 09.05.19, 20:04
    Wpisuje się, żeby znaleźć tongue_out
    Oglądałam/widziałam bardziej dobitne.
  • mag1_k 10.05.19, 10:56
    podaj proszę te inne tytuły jeśli pamiętasz. Tamten polecany właśnie skończyłam oglądać
  • mag1_k 10.05.19, 09:34
    włączyłam sobie, super film
  • katja.katja 10.05.19, 22:07
    Obejrzałam. Film nie tak drastyczny jak inne o tym, że tak powiem kręgu kulturowym, ale ciekawy i smutny.
    Nie skumałam - o co chodziło tej grubej (w filmie jest tylko jedna wink ), gdy mówiła do Leyli, że Leyla ma szczęście bo inaczej skończyłaby jak ona?
    I o co chodziło z tym burzeniem budynków?
    I do znawczyni kultury islamskiej Oleny - co by się stało gdyby Leyla odmówiła ojcu wydania za mąż? Ojciec jak na standardy tamtejsze nie był agresorem, raczej taką ciućmą.

--
    Nie dam się wygasić!
  • cruella_demon 10.05.19, 22:56
    No właśnie dlatego ten film jest tak poruszający. Bo tam nie ma bicia, przemocy, a ojciec to ciućma. A mimo wszystko te kobiety i tak obrywają. A co by było gdyby ojciec ciućmą nie był? Zabójstwo honorowe. Akurat dawno co prawda, ale byłam w tamtych rejonach, beduinów poznałam i jeden z bardziej cywilizowanych przedstawicieli opowiedział mi o ich zwyczajach. Oni żyją na pustyni, nikt ich nie nadzoruje, o ile nie będzie zeznawać cała wieś pies z kulawą nogą się nie zainteresuje.
    Wiesz co się robi z kobietą która shańbiła rodzinę? Wywozi na pustynię, kopie dół i kula w łeb. Do dołu wrzuca się martwą kozę, żeby ją pohańbić.
    A grubej chodziło o to, że Leyla ma szczęście, że ojciec znalazł jej stosunkowo młodego, uległego męża, dla którego będzie pierwszą żoną, czyli zachowa chociaż cień decyzyjności. Łatwo się domyślić, że gruba została przehandlowana staremu, żonatemu i dzieciatemu despocie.
  • katja.katja 11.05.19, 09:28
    To straszne, te rzeczy (z zabijaniem kobiet na pustyni) dzieją się obecnie?
    I czy islam nie nakazuje by każda z żon miała zapewniony status materialny? Bo tam widzimy, że druga mieszka w o wiele lepszych warunkach niż pierwsza żona.

--
    Nie dam się wygasić!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.