Dodaj do ulubionych

Sezon komunijny w pełni

12.05.19, 10:18
Jak myślicie ile z tych dzieci zostało wykorzystane przez księży podczas przygotowan?
Trzeba o tym pomyśleć podczas imprez komunijnych.
O rosyjskiej ruletce, w którą zagrali rodzice posyłajac swoje dzieci do komunii.
Czy ich ksiądz będzie pedofilem czy nie?
Edytor zaawansowany
  • ichi51e 12.05.19, 10:20
    Zawsze mialam wrazenie ze jednak bardzije zagrozone sa dzieci „sluzace” w kosciele. Ministanci, bielanki, dzieci rodzicow ktorzy pozwalaja zeby dziecko spalo (?!?) na plebanii. Nie tacy zwykli komunisci

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • ewa_2009 12.05.19, 12:17
    Kto to są bielanki? Nigdy nie słyszałam takiego słowa.
  • ichi51e 12.05.19, 12:48
    Takie dziewczynki w sukienkach komunijnych sluzace w kosciele - nosza poduszki szarfy od choragwi sypia kwiatki

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • slonko1335 13.05.19, 07:11
    żeński odpowiednik ministranta

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • 21mada 12.05.19, 10:21
    Oczywiście że tak. Pedofilia pedofilią, ale Komunia musi być.
  • madami 12.05.19, 12:54
    Sezon komunijny to sezon imprez rodzinnych, ludziom takie rytuały są bardzo potrzebne i nie mają one dużo wspólnego z wiarą, są za to pretekstem do rodzinnego świętowania. KK mistrzowsko wykorzystał tę ludzką potrzebę. Komunie to ładny obrzęd choć w Polsce przez spowiedź nieco wypaczone ale dzieci za to łądnie uczą się ściemniać i wymyślać grzechy by wpasować się w rolę by zaraz po komunii i przeliczeniu kasy zapomnieć o tym co wkuwały przez ostatni rok bo nie jest to im do niczego potrzebne, następną ładną uroczystością będzie ślub - będzie bogato bo rodzina weźmie kredyt, będzie miło i hucznie. A życie swoje.
  • mid.week 12.05.19, 15:33
    mogliby sobie grilla zrobić.
  • thea19 12.05.19, 22:28
    na grillu dzieciak PS4 raczej nie dostanie
  • izabelka55 12.05.19, 20:24
    Myślę, że to już histeria... Żyje 38lat i księdza pedofila nie spotkałam, mój brat był ministrantem i też źle tego czasu nie wspomina, ba był lektorem i nadal do kościoła chodzi i dzieci tam prowadza. Mój syn w zeszłym roku miał przygotowania do komunii. Jakie wykorzystanie? 100 dzieci prawie i większość rodziców z nimi w kościele, więc spokojnie. Zło trzeba pietnowac, ale zachowania histeryczne też.
  • madami 12.05.19, 21:52
    Jak zyje nie spotkałam mordercy. Morderstw nie ma? Histeria?
  • tryggia 12.05.19, 21:57
    Zła analogia. Idąc za twoją - należałoby zamknąć się w domu i strzec się przed każdym.

--
    Hope
  • katja.katja 13.05.19, 08:15
    A każdy znany Ci ksiądz był pedofilem?

--
    Nie dam się wygasić!
  • 35wcieniu 12.05.19, 10:29
    Nie wiem jak teraz wyglądają przygotowania do komunii, kiedy ja byłam dzieckiem to po prostu była nauka różnych modlitw i takich rzeczy, nie było żadnych spotkań z księdzem sam na sam ani nic podobnego. Jeżeli nadal tak wygląda to też przychylałabym się do opinii że bardziej narażone są dzieci angażujące się w coś bezpośrednio w kościele, jak ministranci.
  • milva24 12.05.19, 10:31
    Też tak to pamiętam.
  • ajaksiowa 12.05.19, 10:37
    Jak to ile! 98%(co najmniej)😮

--
    ,,Czy wyzwolenie społecznei ekonomiczne jest możliwe bez przemocy?Nie.Czy jest mozliwe z uzyciem przemocy?Nie,,
  • 21mada 12.05.19, 10:36
    I z tego później był egzamin z księdzem.
  • 35wcieniu 12.05.19, 10:46
    Sam na sam?
    Nie miałam niczego takiego.
  • heca7 12.05.19, 11:22
    Ja też nie a teraz modlitwy "zalicza" się na lekcji religii w szkole.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • asia.sthm 12.05.19, 12:49
    > Sam na sam?

Podczas spowiedzi kazde dziecko jest z ksiedzem sam na sam i to wlasnie przy konfesjonale kazde dziecko jest narazone na werbalne molestowanie. Ja do dzis nie moge sie otrzasnac z tych pytan ktore spowiednik mi zadawal z tak oblesna ciekawoscia, ze prawie zaslablam z szoku. Przed pierwsza komunia to bylo, niezapomniane przezycie. I nigdy nie odwazylam sie nikomu nawet o tym piknac sad

--
    Stop! Latać tylko prawą stroną
  • hanusinamama 12.05.19, 11:22
    Ale sam na sam?? Chyba zartujesz?? Było jakies odpytywanie z modlitw ale przy nauczycielach od religii i innych dzieciach. I to wybiórczo...mnie omineło smile
  • izabelka55 12.05.19, 20:33
    Tak ksiądz był i dziecko i nawet 2 rodziców, a że mieliśmy jeszcze niemowlaka to też na egzamin wzięliśmy.
  • triss_merigold6 12.05.19, 10:39
    Zdecydowanie bardziej zagrożone są dzieci posługujące w kościele, jacyś ministranci, dziewczynki z chóru, no i oczywiście dzieci, którym rodzice pozwalają gdzieś wyjeżdżać z księdzem, nocować na plebanii czy w jakimś domu księży.
  • katja.katja 12.05.19, 10:41
    Nastolatek z mojego osiedla z tzw. normalnej rodziny zgwałcił dwie dziewczynki. Był ministrantem. Zastanawiam się nad korelacją.

--
    Nie dam się wygasić!
  • tryggia 12.05.19, 10:57
    Jak we wszystkim - nie lubię przesady.
    Problem jest ogromny i przerażający, ale nie wiesz jak jest to czemu się wypowiadasz?
    Byłam z dzieckiem na próbach, mszach i innych przygotowaniach. Ksiądz miał osobisty kontakt z dzieckiem na długość odległości ołtarz - ławka. Nikt u nikogo z powodu I Komunii nie spał na plebanii.
    Ale wyobrażam sobie dzieci zaangażowane w oazy, schole, caritasy, gdzie są większe, niestety, możliwości dla degeneratow.

--
    Hope
  • 3-mamuska 12.05.19, 12:45
    Kurczę wiele lat śpiewałam w scholi, czasem próby były u księdza na plebani bo w kościele zimą zimno , jeździliśmy na wycieczki ,na pielgrzymki pod jego opieką. Najlepszy czas jaki spędziłam. Grupa dziewcząt około 12-15. 5 lat fajnych wspomnień. Ogniska ,chodzenie po niedużych górach on miał taka pasje i chciał zaszczepić w dzieciakach coś fajnego.
    Opowiadał nam o swojej dziewczynie Kaśce i o tym jak jej powiedział ze czuje powołanie. Po kilku latach udzielił jej ślubu z innym.
    Do dziś pisze do pewnej gazety i wspomina on o tamtych czasach ,a mieszka na Syberii świetny człowiek. Nawet od czasu do czasu mamy kontakt.

Nigdy tez nie było podejrzanych sytuacji zawsze byliśmy grupa z nikim się nigdy nie oddalał nie zamykał.
    Nigdy tez nie przekraczał granic.

Nie wierze ze 100 księży molestuje i koniec i kropka.
    Zreszta potem jak już wyjechał udzielałem się w kościele i nigdy na nic nie trafiłam.

--
    -----------------
    Życie ma ty­le ko­lorów, ile pot­ra­fisz w nim dostrzec.
  • asia.sthm 12.05.19, 12:55
    3-mamuska:
    > nigdy na nic nie trafiłam.

Mialas wielkie szczescie lub ten jeden wspanialy ksiadz z prawdziwego zdarzenia uspil twoja czujnosc i po prostu nie widzialas nic podejrzanego, bo nie patrzylas wystarczajaco bacznie.

--
    - Jezusicku, Jendrek, psecie ty mas ciupaske w plecach!
  • tryggia 12.05.19, 13:21
    Ależ tak. Mam podobne doświadczenia. Jeśli już, molestowali nas beznadziejni chłopcy, którzy tylko w kościele znaleźli jakąś akceptację. Ale po prostu ich spławiałyśmy. ŻADEN duchowny nie przekroczył granic.
    Niestety, ale spolaryzowany atak (100% duchownych to zwyrole) rodzi spolaryzowaną obronę oraz relatywizm, a to nie jest w żaden sposób dobre dla ofiar. Konkrety, nie histeria, to jest , moim zdaniem odpowiednia droga.

--
    Hope
  • katja.katja 12.05.19, 13:28
    Zgadzam się z Tobą.
    Każdy atak pedofilii powinien być surowo karany, czy to ksiądz, czy harcmistrz czy opiekun na koloniach.
    Mam wrażenie (a jak wiecie nie znoszę kleru), że teraz 100% pedofilów to księża.

--
    Nie dam się wygasić!
  • czarniejszaalineczka 12.05.19, 22:17
    to ze ktos nie molestowal ciebie nie znaczy ze nie molestowal kogos innego
    albo nie molestowal sam, ale chronil pedofili

--
    "Emocje, ciepło, tęsknota... wtf? Facet to nie kot, nie trzeba miziac. "
  • yenna_m 12.05.19, 23:03
    100 procent nie molestuje.
    Bylam parę lat Dzieckiem Maryi. To było bardzo fajne doświadczenie.
    Ale gdy mialam 17-19 lat, trochę latał za mną jeden ksiądz. Aż mu moja matka zwrociła uwagę czy on się do mnie nie zaleca big_grin
    Niestety - to nie był mój target. Okiem nawet nie rzuciłam wink
  • katja.katja 13.05.19, 08:12
    Dziecko Maryi big_grin

--
    Nie dam się wygasić!
  • yenna_m 13.05.19, 11:17
    Nie podejrzewalabys, co?
    Tego, ze w wieku 19 laf chciałam sie zamknąć w klasztorze w Nowym Sączu zapewne też nie big_grin
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 11:19
    Ale wiesz jak obecnie wygladaja te przygotowania czy tak sobie gdybasz tylko?...
    Poza tym - naprawde nie kazdy ksiadz to pedofil. Winnych nalezy ukarac, oczywiscie, ale nie szkalujmy niewinnych.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • betty_bum 12.05.19, 11:34
    Nie każdy ksiądz to pedofil, to fakt, ale faktem jest też, że nigdzie pedofile nie są tak chronieni jak w kościele, więc po co bez potrzeby zwiększać ryzyko dla własnego dziecka?
  • sattwaguna 12.05.19, 11:52
    A ty myślisz ze rodzice zgwałconych dzieci myśleli: a tam ten ksiądz jest jakiś dziwny ale nic to zaryzykujemy.
    Nie, myśleli że ich ksiądz na pewno nie jest pedofilem. Byli tez pewnie przekonani ze ich dzieci są w pełni bezpieczne.
    A tymczasem jak jest szczera chęć to sposób się znajdzie.
    Taka kościelna odmiana rosyjskiej ruletki. Jak się uda to ksiądz nie pedofil. Albo nie będzie miał okazji. A jak się nie uda....
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 12:18
    Z jednej strony rozumiem. Z drugiej strony - traktowanie czlowieka jak przestepce seksualnego tylko dlatego ze ma taki zawod jaki ma - wydaje mi sie głęboko niesprawiedliwe. Tak po prostu. Tak samo jak traktowanie wszystkich lekarzy jak chciwych lapowkarzy, wszystkich pielegniarek jak suk bez serca i wszystkich prawnikow jak bezwzględnych karierowiczow. To po prostu niesprawiedliwe.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • asia.sthm 12.05.19, 12:42
    dziennik-niecodziennik napisała:

> Z jednej strony rozumiem. Z drugiej strony - traktowanie czlowieka jak przestep
    > ce seksualnego tylko dlatego ze ma taki zawod jaki ma - wydaje mi sie głęboko n
    > iesprawiedliwe. Tak po prostu. Tak samo jak traktowanie wszystkich lekarzy jak
    > chciwych lapowkarzy, wszystkich pielegniarek jak suk bez serca i wszystkich pra
    > wnikow jak bezwzględnych karierowiczow. To po prostu niesprawiedliwe.

Jedno zgnile jajo zasmrodzi cala chalupe i nalezy, nie tylko je wyrzucic, lecz i zrobic dezynfekcje calego otoczenia. Taka metafora mi sie ulęgła big_grin
    Jedynie KK z cala swiadomoscia pielegnuje to jajo jakby i ono swiete bylo, a wyrzucenie go to jakies swietokradztwo. Malo tego, hoduje sobie z luboscia nastepne smierdziele i
    w tym smrodzie sie kisi od wiekow. Prawdziwa farsa religii.
    --
    po prostu, prosto z mostu...
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 13:11
    Czy ta metafora oznacza rowniez ze pozostale jajka nalezy wyrzucic?...

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • asia.sthm 12.05.19, 13:18
    > Czy ta metafora oznacza rowniez ze pozostale jajka nalezy wyrzucic?...

Tak, jesli skorupka bardzo nasiąknie, tym i wnetrze juz trąci tongue_out

--
  • bazia8 12.05.19, 12:45
    Widziałas film?

--
    www.fundacjaavalon.pl/
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 13:13
    Nie, i raczej nie obejrze, ja od takich rzeczy jestem chora od razu.
    W zaden sposob nie kwestionuje zdarzen pokazanych w filmie oraz tych niepokazanych. Winni powinni zostac ukarani i nie moga byc chronieni przez swoich zwierzchników. Licze na to ze w koncu cos drgnie, a potem pojdzie juz lawina.
    I w dalszym ciagu protestuje wobec robienia z niewinnego czlowieka pedofila tylko dlatego, ze nosi sutanne.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • szarsz 12.05.19, 22:25
    Nie drgnie, póki wierni tego nie wymogą. A wymóc mogą tylko w jeden jedyny sposób. Bo Twoje "winni powinni zostać ukarani", to sorry, ale możesz sobie w skarpetki wsadzić. Nie istnieje ksiądz, który by się tym przejął.
  • beataj1 12.05.19, 12:54
    Jak idziesz ciemną ulicą i idzie za tobą facet to z automatu traktujesz go jako potencjalne zagrożenie. I w większości wypadków go takim traktowaniem krzywdzisz. Bo w większości wypadków to zwykły facet na ulicy. Ale wiesz ze należy dbać o swoje bezpieczeństwo i stosować zaufanie ograniczonego zaufania.
    Ksiądz chodźby przyzwoity należy do instytucji ktora jest DEMORALIZUJACA. która kryje i zapewnia bezkarnosc bestiom w sutannach. Tu zasada ograniczonego zaufania powinna działać jeszcze ścisłej niz w stosunku do obcego faceta w ciemnej ulicy. I sorry, nie ma że sie krzywdzi niewinnych księży.

--
    Szkoda, że nazwiska zasłonięte.
    Uważam, że dane kretynów, podobnie jak pedofilów, należy ujawniać, dla dobra ogółu. by cauliflowerpl
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 13:21
    > Jak idziesz ciemną ulicą i idzie za tobą facet to z automatu traktujesz go jako
    > potencjalne zagrożenie. I w większości wypadków go takim traktowaniem krzywdzi
    > sz. Bo w większości wypadków to zwykły facet na ulicy. Ale wiesz ze należy dbać
    > o swoje bezpieczeństwo i stosować zaufanie ograniczonego zaufania.

I dlatego ksiadz na mszy lub na lekcji religii jest zagrozeniem? Nie mowie ze na spotkaniu sam na sam na parafii itd, ale tak po prostu, ksiadz spotkany w miejscu wykonywania swoich obowiazkow sluzbowych jest z automatu zagrozeniem i podejrzana persona?... przeciez to bez sensu. Patrzac w ten sposob i nawiazujac do Twojej metafory musialabym kazdego mezczyzne traktowac jak gwalciciela, bo przeciez ma penisa.

> I sorry, nie ma że sie krzywdzi niewinnych księży.

Serio? Nie ma? Wszyscy sa winni, tak z automatu?... Winni sa winni, a nie wszyscy. Jest oskarzenie, ba - podejrzenie - sprawe nalezy zbadac, jak winny to ukarac. Ale nie mozna zakladac ze jak sutanna to na bank pedofil, po prostu nie mozna. To nielogiczne.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • asia.sthm 12.05.19, 13:33
    dziennik-niecodziennik:
    > Wszyscy sa winni, tak z automatu?...

Cala organizacja jest winna, tak po prostu za caloksztalt chronienia zwyrodnialcow seksualnych.

--
    http://s4.tinypic.com/2z40pdi_th.jpg
  • 35wcieniu 12.05.19, 13:38
    I z tym się pewnie wszyscy zgadzają. Tylko że nie ma sensu nagle traktować każdego księdza jak potencjalnego pedofila.
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 13:43
    Organizacja tak. Ale wina organizacji nie oznacza ze automatycznie kazdy jej czlonek jest winny, nawet jesli nigdy nie zrobil nic zlego.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • betty_bum 12.05.19, 13:53
    Jest winny przynajmniej grzechu zaniechania.
  • 35wcieniu 12.05.19, 13:57
    W jaki sposób?
  • szarsz 12.05.19, 22:27
    Ano w taki, że nie zrobił niczego, poza ewentualnym jojczeniem po cichu, by sprawa wyszła na jaw.
  • beataj1 12.05.19, 14:04
    Ale jest częścią tej organizacji. Ma kontakt z dziećmi tylko dlatego że ta organizacja go tam posłała. Korzysta z pieniędzy, autorytetu i zaufania związanego z tą organizacją. To ta organizacja daje mu pieczątkę zaufania i sprawia że ludzie zostawiają z nim dzieci. Jako rodzic nie pozwoliłabyś by przypadkowy facet opowiadał twojemu dziecku co jest dobre a co złe. By mógł twojemu dziecku powiedzieć kto będzie zbawiony a kto nie. To sutanna (uniform) legitymizuje księdza.
    I jeżeli ta organizacja jest chora, ukrywa i przenosi pedofilów. Jeżeli ich wspiera i przez zaniechanie promuje ich działania to, tak - każdy ksiądz jest z automatu podejrzany. W końcu jest częścią demoralizującej struktury/.

--
    To nie cellulit. To moje ciało mówi, że jest atrakcyjne. Brajlem.
  • 35wcieniu 12.05.19, 14:10
    Pytam ponownie: przez jakie zaniechanie?
    Jeżeli ksiądz wie o pedofilii, a jej nie zgłasza - tak, jest to zaniechanie.
    Ale równie dobre może być księdzem w miejscu gdzie takich przypadków nie było. Gdzie wtedy zaniechanie?
    Czy jak się (przykładowo) po latach okazało że właściciel mojej firmy ukrywał siłą swojej sławy i dobrej opinii przestępstwa pracowników w Kołobrzegu, a ja pracowałam w Rzeszowie i tych pracowników nawet na oczy nie widziałam - jestem winna zaniechania?
  • beataj1 12.05.19, 14:19
    Przecież o księżach szukających zbawienia w dziecięcych majteczkach wiadomo nie od dziś. I jeżeli my osoby kompletnie nie będące tam w środku wiemy że to jest ukrywane (nawet jeżeli nie w Polsce to na zachodzie bo tam to udowodniono) to każdy ksiądz na bank o tym słyszał. No chyba że wciakamy sobie ciemnotę na miarę Jana Pawła II w stylu - nie powiedzieli mu.
    Nie musi znać nikogo osobiście ale na bank słyszał że jakiś jego szef na którymś poziomie nagle oślepł i ogłuchł. Nie róbmy z księży osób niepełnosprawnych intelektualnie - żyją dokładnie tym samym świcie co my. I pewnie ten brak reakcji (zaniechanie) góry ich w jakiś sposób demoralizuje. W pewnym momencie każdy ksiądz bierze na własne sumienie to że jego przełożeni kryją zwyrodnialców.
    Czy sami są winni - nie. Czy pracowicie udawali że nic się nie dzieje - tak.
    Czy masz pewność że przebywanie w tak wykoślawionej atmosferze krycia pedofilii (nawet jeżeli oni sami personalnie nic nie zrobili) nie wykrzywiło ich moralnego kompasu?

--
    Nie mam bałaganu. Moje rzeczy prowadzą koczowniczy tryb życia.
  • 35wcieniu 12.05.19, 14:24
    "Czy pracowicie udawali że nic się nie dzieje - tak. "

No właśnie chodzi mi mniej więcej o to że nie wszyscy. Nie w każdej parafii były takie przypadki i tyle. Jak nie było to co kto miał "pracowicie ukrywać"?

Jak czytasz w necie opinie o swojej firmie że podejrzana, że szemerane towarzystwo a tak w ogóle chyba robią przekręty finansowe, ale sama osobiście nic podobnego nie zauważyłaś - to jesteś czemuś winna? Bo "słyszałaś i na mieście mówią i w internecie piszą"?
  • beataj1 12.05.19, 14:49
    Jeżeli piszą takie rzeczy o mojej firmie to biorę na klate ze ludzie będą traktować mnie z ostrożnością. Skoro uznaje ze potrafię żyć z tymi występkami i dalej u nich pracuje i biorę kasę to znaczy że zyski są większe niz straty. Jakie by to nie były zyski.
    Coś ukaja moje sumienie.

--
    Ludzkość wyznaje ponad 5000 rożnych bóstw. Ale nie martw się - TWÓJ BÓG to ten jedyny właściwy...
  • 35wcieniu 12.05.19, 14:58
    Co ma "ukajać Twoje sumienie", jak sama nic złego nie zrobiłaś, żadnego przypadku przestępstwa nie widziałaś, a tylko wiesz że "na mieście gadają".
  • beataj1 12.05.19, 15:24
    No ale pracuje dla ludzi o dyskusyjnym sumieniu. W tym konkretnym przypadku pracowałabym dla ludzi którzy kryją przestępców (bo pedofilia jest zagrożona więzieniem). No mi osobiście na sumienie by to nie robiło dobrze. I pewnie jakaś porządna kasa musiałaby mi to osłodzić. Ukoić to nieprzyjemnie uczucie i zmusić do racjonalizacji że przecież sama nic złego nie robię.

--
    Uważam, że dane kretynów, podobnie jak pedofilów, należy ujawniać, dla dobra ogółu. by cauliflowerpl
  • ichi51e 12.05.19, 14:59
    W kosciele to jednak inaczej
    1. Nie bardzo masz wyjscie po a rzuceniem wszystkie w diably w skandalu a wyksztalcenie masz scisle kierunkowe
    2. Ty nic zlego nie robisz wielu pomagasz autentycznie wierzysz dlaczego mialabys sie wypisywac i rezygnowac z dobrej robity?

--
  • triss_merigold6 12.05.19, 15:25
    Hm... a czy nie Ty rozważałas posłanie córki na katechezę, bo katechetka miała fajny tamburynek czy inny bębenek i bajdurzyłaś słodko coś o decydowaniu przez sześciolatkę?
  • szarsz 12.05.19, 22:41
    > Nie w każdej parafii były takie przypadki i tyle. Jak nie było to co kto miał "pracowicie ukrywać"?

Ja na początku Wrocławiu, bo sama tu mieszkam.
    W raporcie o pedofilii Joanny Scheuring - Wielgus wspomniani są obaj ostatni arcybiskupi wrocławscy, Gulbinowicz i Gołębiewski. To znaczy, że szefowie każdego wrocławskiego księdza przenosili pedofila z parafii do parafii. Każdy wrocławski ksiądz mógł i powinien przeczytać ten raport, każdy wrocławski ksiądz mógł i powinien się do niego ustosunkować. Nie zrobił tego żaden, każda jedna sztuka księdza udaje, że problemu nie ma i nie było. Więc nie, nawet jeśli to nie była "moja" parafia, to z pewnością była to parafia niedaleka.

I w momencie, kiedy Dziwisz przyznaje otwartym tekstem, że JPII wiedział, wiedział i nie zrobił NIC, w momencie, kiedy JPII mianował arcybiskupa Lawa archiprezbitrem Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, w momencie, kiedy Franciszek nie godzi się na wyjazd Pella na przesłuchania do Australii, to Twoje argumenty stają się śmieszne.

I nie, nie chodzi o miejskie plotki, chodzi o wielkoświatową aferę, na którą katolicy w Polsce zamykają uszy. Bo wolą nie wiedzieć. Do diabła ze skrzywdzonymi dziećmi. Ważne, że ojojoj, mój proboszcz jest dobry.
  • asia.sthm 12.05.19, 14:11

> Organizacja tak. Ale wina organizacji nie oznacza ze automatycznie kazdy jej cz
    > lonek jest winny, nawet jesli nigdy nie zrobil nic zlego.

Kazdego jej czlonka nalezy traktowac ze wzmozona ostroznoscia, z bardzo ograniczonym zaufaniem. Niestety, reputacje teraz beda odbudowywac wieki cale, tak jak ja sobie burzyli od zarania swej dzialalnosci. To nie jest rach ciach i odbudowane.

I nie, ja nie uwierze w ksiedza, ktory nigdy nie zrobil nic zlego. Milczenie w wypadku wykorzystywania dzieci jest zlem - samo milczenie jest wtedy zlem.

Na marginesie mam z pierwszej reki - moj wlasny rodzony szwagier wytrzymal rok w seminarium i tam mu to wielkie powolanie przeszlo jak od siekierki. Zrozumial ze to nie dla niego ten caly kram - nie wiem co sie stalo, nie mowi o tym - wiem tylko ze od Kosciola odwrocil sie raz na zawsze. Poszedl na farmacje i tam poznal moja siostre - kope juz lat zgodnie zyja.
    --
  • 35wcieniu 12.05.19, 14:16
    "I nie, ja nie uwierze w ksiedza, ktory nigdy nie zrobil nic zlego."

I Twoje prawo, ale nie da się w żaden obiektywny sposób stwierdzić że takich księży nie ma.
  • livia.kalina 12.05.19, 15:02
    Jeśli ksiądz, choćby najlepszy, pracuje w korporacji, która systemowo kryje zbrodniarzy i umożliwia im dalsze bezkarne dokonywanie zbrodni, to tę organizację uwiarygadnia. W filmie Sekielskiego jest wyraźnie pokazane, że dzieci były bezbronne bo nie miały komu powiedzieć o krzywdzie bo dla rodziców ksiądz był zawsze nieskazitelny i jak jeden z księży powiedział, ksiądz był jak Chrystus. Organizacja, w której jakiś człowiek jest poza oskarżeniami, czego by nie zrobił, jest z gruntu zła bo doprowadza do patologii. Zawsze w końcu pojawi się ktoś, kto to wykorzysta. W sumie nikt o tym nie mówi ale film przede wszystkim o zbrodnie pedofilii oskarża JPII, który stworzył tajną instrukcję krycia pedofila za wszelką cenę. Tę instrukcję musieli znać wszyscy księża i bezwględnie się do niej stosować.

--
    super_hetero_dyna:
    "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
  • ichi51e 12.05.19, 13:57
    Wydaje mi sie ze to chodzi tez o to ze polskie spoleczenstwo przywyklo traktowac ksiedza jako istote aseksualna. Ksiadz celibat wiadomo ciagot nie posiada. Jak lekarz! I dlatego ludzie sa az tak poruszeni - nie dosc ze nie aseksualny to jeszcze seksualny predator...

--
  • milva24 12.05.19, 13:52

traktowanie czlowieka jak przestep
    > ce seksualnego tylko dlatego ze ma taki zawod jaki ma - wydaje mi sie głęboko n
    > iesprawiedliwe.

Też tak to widzę.
  • beataj1 12.05.19, 14:08
    Nie zawód. Należy do organizacji, która systemowo się tym zajmuje.
    To tak jakby mówić że członek mafii to taki miły chłopiec jest bo on tylko wie kto wykonywał zabójstwa na zlecenie, ale sam przecież nie jest zły. Dlatego spokojnie niech się bawi z naszymi dziećmi.

--
    Moje nowe motto życiowe:
    Mniej dramatu, więcej brokatu!
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 14:33
    To jest zle porownanie. Mafia co do definicji robi rzeczy zle, Kosciol co do definicji robi rzeczy dobre. Wstepujac do mafii odgornie zakladasz ze bedziesz przestepca. Wstepujac do Kosciola zakladasz ze bedziesz sluzyl Bogu i ludziom.
    Tak, wiem, napiszesz ze jestem naiwna.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • beataj1 12.05.19, 15:26
    Oj niekoniecznie. Na południu Włoch mafia to najbardziej znany dobroczyńca. Co to staruszkom daje na życie, dzieci do szkół posyła i najwięcej płaci na kościół.
    A to że przy okazji spali żywcem swoich wrogów i gwałci i morduje. Trudno - przecież nikt tego na własne oczy nie widział.

--
  • szarsz 12.05.19, 22:46
    > Kosciol co do definicji robi rzeczy dobre.

A to jest akurat nieprawda. Kościół dba o własny biznes, czyli kościół dba o kościół i to jest jego główny cel. Przeczytaj sobie historię Degollado, to może oczy Ci się otworzą.
  • betty_bum 12.05.19, 14:20
    A mi się wydaje głęboko niesprawiedliwe, że to dzieci muszą udowadniać, że są skrzywdzoneuncertain
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 14:34
    Ja bardzo przepraszam, ale zgodnie z polskim prawem ZAWSZE trzeba udowodnic wine.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • betty_bum 12.05.19, 15:09
    Jakie szanse ma dziecko w konfrontacji z księdzem i własnymi rodzicami, którzy uważają, że większość księży to dobrzy ludzie?
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 15:32
    Marne, ja wiem. Tym niemniej sytuacja ze wystarczy slowo by kogos skazac jest bardzo niebezpieczna dla kazdego obywatela.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • szarsz 12.05.19, 22:48
    Linkiem nie rzucę, myślę, że można wygooglać, fundacja nie lękajcie się cytowała. 96% dzieci, które mówią, że było molestowane, było molestowane.
  • ravny 12.05.19, 23:03
    Cóż, znajomą molestował jej ojciec alkoholik, gdy przyznała się matce jak trochę dorosła to ta kazała jej nie przesadzać i nie kłamać. Komu ma zgłosić to po latach, dowodów żadnych nie ma, oboje rodzice zaprzeczą bo wypierają swoją odpowiedzialność.
    Patrząc jak działa państwo w ściganiu takich przestępstw (czy to przypadkowych gwałtów czy przemocy domowej) ofiary wolą milczeć bo tylko doznają dodatkowej opresji na przesłuchaniach a na końcu sąd umorzy sprawę z braku dowodów.
    Tu na forum też przecież kiedyś była dziewczyna molestowana przez ojca, która jeszcze własne dzieci do tych dziadków-molestowaczy zawoziła...
  • solejrolia 12.05.19, 15:10

> Ja bardzo przepraszam, ale zgodnie z polskim prawem ZAWSZE trzeba udowodnic win
    > e.
    >

I zgodnie z prawem winny ponosi karę. Tak, każdy winny... oprócz księdza.
    Ten sobie dalej bezkarnie funkcjonuje.

--
    Biorąc pod uwagę, że mogło być gorzej, to może lepiej, że jest lepiej niż wtedy, gdy wydawało się, że jest doskonale, a w rzeczywistości, jak zwykle, było jak zwykle, czyli byle jak...
  • 35wcieniu 12.05.19, 15:16
    Raczej nie. Problem polega na tym że oni zwykle nie są sądzeni (i uznani winnymi) w sądach, tylko wszystko dzieje się wewnątrz organizacji.
    Jeżeli już dochodzi do normalnego procesu to rzadko kiedy funkcjonują dalej bezkarnie.
  • uomo_dos 12.05.19, 16:10
    Uwaga spoiler: jest u Sekielskiego pokazany taki przypadek ksiedza, który został skazany prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego i ma sądowy zakaz pracy z dziećmi, ale dalej pracuje z dziećmi, bo sąd kanoniczny go uniewinnia czy unieważnia ten wyrok sądu powszechnego - nie znam sie wcale na prawie kanonicznym, ale jakoś tak sad
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 15:30
    No nie, jak juz takich sadza to wyroki leca.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • szarsz 12.05.19, 22:49
    Chyba że sprawą zajmuje się Piotrowicz, jak tym z Tylawy.
  • uomo_dos 12.05.19, 16:01

> Z jednej strony rozumiem. Z drugiej strony - traktowanie czlowieka jak przestep
    > iesprawiedliwe. Tak po prostu. Tak samo jak traktowanie wszystkich lekarzy jak
    > chciwych lapowkarzy, wszystkich pielegniarek jak suk bez serca i wszystkich pra
    > wnikow jak bezwzględnych karierowiczow. To po prostu niesprawiedliwe.
    >

To trochę nie jest kwestia sprawiedliwości tylko świadomości, na jakiej zasadzie muszą funkcjonować ludzie, którzy poczują tzw. powołanie, wstępują do seminarium i na koniec zostają księżmi. Otóż ksiądz to nie jest zawód jak każdy inny. Żeby zostać księdzem, trzeba się zgodzić wstąpić do zhierarchizowanej formacji mundurowej (tu: sukienkowej smile, która ma świetnie rozwinięty aparat wywierania presji na swoich funkcjonariuszy. Jednym ze sposobów wywierania presji jest instytucja celibatu. Do seminarium zazwyczaj wstępuje młody, czasami nie w pełni jeszcze dojrzały chłopak, zaraz po maturze, rzec by można uduchowiony młokos. Na tym etapie życia nie w pełni może zdawać sobie sprawę ze swoich emocjonalno-seksualnych potrzeb albo wręcz przeciwnie zdaje sobie sprawę i stwierdza, że w właśnie w kościele odnajdzie się optymalnie. Ale przyjmijmy, że jest to człowiek, który nie zwraca uwagi na swoje potrzeby nazwijmy to cielesne, a kiedy wstępuje do seminarium, jest jeszcze uduchowionym i pełnym ideałów humanistą i prawdziwym chrześcijaninem. No ale tu zaczynają się schody, bo już w seminarium jest skoszarowany (seminarium nie jest instytucją koedukacyjną) i zaczyna się proces wkładania tego młodego jeszcze humanisty w ramy organizacji, która z seksualności robi tabu. W trakcie posługi duszpasterskiej niektórym księżom uda się powstrzymać swój naturalny popęd seksualny, a niektórym nie. No i z humanisty, któremu nic co ludzkie nie powinno być obce robi się człowiek zniewolony. I teraz świetnie tłumaczy to pani psycholog występująca w dokumencie Sekielskiego: pedofilami w krk stają się z czasem nie tylko ci księża, którzy są nimi w uproszczeniu od kołyski, czyli tacy, którzy swój popęd seksualny mają skierowany na dzieci i tylko takie kontakty dają im satysfakcję seksualną ale i ci księża, którzy stają się pedofilami, ponieważ realizują swoje potrzeby seksualne z dziećmi, ale mogliby być może zrealizować go w kontaktach z dorosłymi partnerami obojętnie homo czy hetero, grunt, że dorosłymi, gdyby nie zostali wcieleni w szeregi krk. I tu masz trochę racji, że rzeczywiście żal się robi również tych księży, którzy znaleźli się w pułapce. Obowiązuje ich celibat, a kiedy nie mogą poradzić sobie z napięciem seksualnym, czasami robią to w sposób społecznie nieakceptowalny czyli z dziećmi. Tutaj również ksiądz staje się ofiarą okoliczności, w których się znalazł. Teraz uwaga spoiler: jest u Sekielskiego relacja molestowanego chłopaka, który koniec końców sam zostaje księdzem - horror level max!
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 16:20
    Celibat to jest tak durny pomysl ze gorszego juz chyba nie mieli. Oczywistym jest dla kazdego normalnego czlowieka ze seksualnosci sie nie da zgluszyc bez konsekwencji. Gdyby mogli normalnie miec rodziny - byloby zdrowiej.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • uomo_dos 12.05.19, 16:31
    Ale nie jest zdrowo! Tylko ale co dziecko jest winne, że księży obowiązuje celibat? Że ksiądz znalazł się w pułapce i nie potrafi nawiązać normalnych relacji emocjonalno-seksualnych z dorosłym partnerem? I najważniejsze pytanie: kto ma chronić dziecko? I jak je chronić skutecznie? Dzięki Sekielski, powinieneś chłopie dostać order uśmiechu od dzieci i pomnik za życia od Rzecznika Praw Dziecka za ten ponury dokument, który sprawia że człowiek w trakcie oglądania ma odruch wymiotny.
  • ichi51e 12.05.19, 12:49
    kiedys czytalam wywiad z matka chlopaka ktorego wykorzystywal Jankowski. Kobit sprzatala parafie widziala ze do kaiedza chlopcy przychodza jej wlasny syn od kaiedza prezenty dostawal (zegarek itd) a ta sie nic nie skapnela...

--
  • heca7 12.05.19, 11:21
    U nas nie sądzę aby jakiekolwiek. Bo po pierwsze dzieci są przygotowywane do komunii na religii szkolnej przez katechetkę (siostrę zakonną ale taką bezhabitową) a po drugie nie ma żadnych spotkań z samym księdzem. Są tylko raz w miesiącu w niedzielę msze dla "komunistów", na które mają przyjść z rodzicem. Ustawienia kto za kim , w jakim porządku i co czyta na uroczystości pilnują starsi ministranci, tacy po 18 lat.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • betty_bum 12.05.19, 11:41
    Moi rodzice do dziś nie wiedzą jak katechetka traktowała dzieci, kolega ze strachu przed nią zsikał się w majtki, a to była 4-5 klasa (bal się poprosić o wyjście z sali). Nikt nie cofnął jej misji, uczy do dziś.
  • dziennik-niecodziennik 12.05.19, 12:20
    Jesli rodzice do dzis nie wiedza, to jak moglo sie cokolwiek zmienic?...

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • betty_bum 12.05.19, 13:51
    Przecież to ten babsztyl dbał o to, żeby rodzice nigdy się nie dowiedzieli. Wiesz jak łatwo zastraszyć dziecko? Twoje niestety teżuncertain
  • marial_uiza 12.05.19, 13:28
    Nasz ksiądz ma kochankę i dziecko więc nie w głowie mu molestowanie jakichś komunistów.
  • uomo_dos 12.05.19, 16:14
    OOOO, czyli jesteśmy już na takim etapie rozwoju cywilizacji polsko-chrześcijańskiej, że potrafimy rozróżniać pomiędzy normalny ksiądz = ma kobietę albo innego partnera seksualnego i ksiądz pedofil = redukuje swoje napięcie seksualne w kontaktach z dziećmi. Jest postęp!
  • marial_uiza 12.05.19, 13:30
    Aha, mnie molestował w dzieciństwie facet niewiadomego zawodu - przyjechał jako "letnik" na wakacje w okolice gdzie mieszkałam. Nie mam w związku z tym przekonania, że każdy wczasowicz to potencjalny gwałciciel.
  • beataj1 12.05.19, 14:05
    A czy konfederacja letników przeniosła go na inne wakacje by ukryć fakt molestowania?

--
    Życie jest jak striptiz transwestyty. Wszystko ładnie, pięknie aż tu nagle...
  • marial_uiza 12.05.19, 14:06
    oh, myślę, że co roku letniczył się w innej miejscowości jeszcze przez wiele lat.
  • beataj1 12.05.19, 14:11
    ale jakieś zrzeszenie letników go przenosiło po Polsce, a jak się skończyła Polska to wysłali go na zagraniczne wakacje czy sam samodzielnie działał?
    Tu nie chodzi o pojedynczych zwyrodnialców, a o system - o największe na świcie instytucjonalne biuro podróżny dla pedofilów.

--
    Ludzkość wyznaje ponad 5000 rożnych bóstw. Ale nie martw się - TWÓJ BÓG to ten jedyny właściwy...
  • marial_uiza 12.05.19, 14:15
    Akurat biura podróży dla pedofili to wożą swoich klientów do Tajlandii i różnych innych krajów gdzie dzieci są dostępne od ręki dla białego zagranicznego z kasą.
  • beataj1 12.05.19, 14:22
    Ale to małe biura - lokalne. KK to globalna instytucja, chroniona immunitetem dyplomatycznym, posiadająca nieograniczone środki i zasoby. W całym świecie ma miejscówki gdzie można cichaczem upchnąć pedofila.

--
    Nie mam bałaganu. Moje rzeczy prowadzą koczowniczy tryb życia.
  • marial_uiza 12.05.19, 14:35
    Tak działa większość "wspólnot". Tak jak rodziny, gdzie członków tej rodziny reszta chroni przed odpowiedzialnością karną. losyziemi.pl/kwitnie-turystyka-pedofilska-wykorzystuja-dzieci-w-biednych-krajach-a-pozniej-nawet-zabijaja

fdds.pl/wp-content/uploads/2016/05/Kuhn_G_Komercyjne_wykorzystywanie_seksualne_dzieci.pdf

www.rp.pl/artykul/631906-Seksturystyka-dziecieca-w-Kambodzy.html

www.youtube.com/watch?v=WHeT_x_wLnM

newsbook.pl/2018/08/05/macron-sprzyja-pedofilom-nowe-francuskie-prawo-zezwala-na-seks-z-dziecmi/

www.mojanorwegia.pl/aktualnosci/najwieksza-afera-pedofilska-w-historii-zatrzymano-51-osob-w-tym-politykow-i-biznesmenow-wsrod-ich-ofiar-sa-niemowleta-12123.html

itd itp
  • livia.kalina 12.05.19, 15:13
    Ale ten letnik wyznał ci, że nie jest księdzem?

--
    super_hetero_dyna:
    "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
  • chicarica 12.05.19, 14:11
    Nikt nie twierdzi, że każdy ksiądz to pedofil.
    Każdy ksiądz jest jednak funkcjonariuszem organizacji chroniącej pedofili.
    W każdym innym przypadku, organizacja taka zostałaby nazwana siatką pedofilską, rozwiązana, a jej członkowie osądzeni i skazani. Tu jednak każdy boi się ruszyć to zgniłe jajo bo się coraz więcej szamba wyleje.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • feniks_4 12.05.19, 15:29
    100/100
  • madami 12.05.19, 21:53
    Wielu księży to normalni porządni ludzie, należą jednak do zbrodniczej organizacji, która ma wiele grzechów na sumieniu, zatajanie przestępstwa jakim jest pedofilia to jeden z nich.
  • tryggia 13.05.19, 07:19
    Prawdę mówiąc - są tacy co twierdzą, nawet tu na forum. Że albo pedofil albo i tak jakiś degenerat.

--
    Hope
  • ga-ti 12.05.19, 22:22
    Dwójka moich dzieci już po pierwszej komunii, księdza to widziały na mszy św. Wcześniej na spowiedzi, w konfesjonale, oddzielała ich ścianka i kratka, rodzice stali obok. Wszelkie przygotowania, odpytywania były w szkole z katechetką. Próby w kościele z katechetkami i rodzicami.
    Ja nawet na katechezę do salki chodziłam i ksiądz odpytywał i próby prowadził, nie było za moich czasów katechetki, i księdza pedofila nie spotkałam.
  • kornelia_sowa 12.05.19, 22:53
    Wiesz jak wyglądają przygotowania do I komunii św?
    No, nie wiesz, ale lubisz bredzić , nie?

To ci powiem, bo syn był rok temu.

4 próby ( w tym jedna nie z księdzem, tylko organistą). Kazda max 1 h, ale raczej 45 min.

Nie opłacało się rodzicompo przywiezieniu dziecka do kościoła, wracać do domu, bo nim by usiedli, już trzeba by było wracać, więc sobie w kościele siedzieli i obserwowali.

Odpowiem na twoje pytanie
    Zadne z dzieci podczas przygotowań do I komunii w mojej parafii w roku ubiegłym ani w żadnym nie zostało wykorzystane.

No, nie poszło ci. Zdecydowanie

Za to mając w pamięci niewierzącego oblecha, który uczył mnie historii w LO, zastanawiam się, czy dzieci są bezpieczne na wycieczkach i zielonych szkołach. Myślisz o tym?
    Można nie posyłać.
    No, ale w sumie niebezpiecznie jest też chodzić do szkoły

Taka ruletka.
    Ematka zdecydowanie twierdzi, ze nauczyciel nie komandos i jak wleci do szkoły szalony dziubdziuś z nożyczkami, to tylko idiota by te nozyczki mu wyrywał.
    To w sumie wysoce p-e że w szkole zdarzy sie dziecku coś złego, bo szalonych coraz więcej.

• szarsz 12.05.19, 23:01
    > zastanawiam się, czy dzieci są bezpieczne na wycieczkach i zielonych szkołach. Myślisz o tym?

Ja myślę. I uczę moje dzieci, jakie zachowania są niebezpieczne, które części ciała są intymne, i że właśnie wtedy, kiedy dorosły mówi "tylko nie mów mamie" to trzeba powiedzieć. Ale to inny temat niż organizacja AKTYWNIE CHRONIĄCA pedofili, udajesz czy nie widzisz?
  • kornelia_sowa 12.05.19, 23:38
    Autorka wątku postawiła dość jasno sformułowaną teze (ruletka /przyg.komunijne) i pytanie (doczytaj sobie)

Otóż odnoszę się do jej rozkmin i tejże bezsensownej tezy.
    Akurat ogromnie trudno byłoby komukolwiek molestować dziecko w kościele pełnym rodziców.

Dużo łatwiejsze jest to w miejscu i czasie gdzie rodziców brak, etc.
    Chciała błysnąć, nie udało się. Trudno.

Nigdzie nie napisałam, zę pedofilii w KK nie ma, etc.
    Udajesz ze nie rozumiesz, czy naprawdę nie przyswajasz ze zrozumieniem czyichś wypowiedzi?

Akurat polska szkoła chroni równie aktywnie wszelkich świrów, których zatrudnia w swoich szeregach ( psycholi i innych frustratów, których w szkołach pełno i są bezkarni) co KK, ale to moze być zbyt trudne do ogarnięcia. Jedno drugiego nie tłumaczy, nie wyklucza, itp.

W każdym razie moja wypowiedż odnosiła się dość konkretnie do rzekomych możliwośći molestowania akurat na próbach do komunii.

Niech się autorka najpierw douczy, doinformuje jak takie próby wyglądają, kto w nich uczestnczy a dpiero potem p..li trzy po trzy.

EOT

• szarsz 12.05.19, 23:51
    > Akurat polska szkoła chroni równie aktywnie wszelkich świrów, których zatrudnia w swoich szeregach co KK,

Nie słyszałam o ogólnoświatowym stowarzyszeniu dyrektorów szkół, podsyłających sobie wzajemnie co bardziej kłopotliwych nauczycieli, a w razie naprawdę dużych problemów zapewniających im spokojną emeryturę w państwie nauczycielskim pod ochroną dyrektorskich paszportów dyplomatycznych. Jeśli masz jakieś źródło, to chętnie poczytam. No ale nie poczytam, bo se zapobiegliwie walnęłaś EOT.
  • yenna_m 13.05.19, 08:02
    Wygrałaś Internety tym komentarzem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.