Dodaj do ulubionych

kto ma/miał dziecko w technikum? lub wybiera teraz

16.05.19, 12:19
no własnie.

mam chyba najbardziej nieogarnietego gimnazjalistę na ematce, który nadal nie wie, jaka szkołę wybrać (rekrutacja trwa, u nas do 31 maja, mamy 2 tygodnie...)
prymusem nie jest, bardzo dobre i dobre licea sa poza jego zasięgiem, wiec zamiast iść do słabego liceum lepiej, zeby się dostał do technikum. konkretnych zainteresowań brak (takich które można by łatwo "przełozyć" na wybór szkoły), zdecydowanie humanistą nie jest, raczej ścisłe przedmioty.

wszystkie ematki pisza o liceach, czy którejkolwiek dzieci wybieraja technika?
lub czyje dziecko uczy się w technikum? lub ukonczyło technikum.
napiszcie jakie.
Edytor zaawansowany
  • gulcia77 16.05.19, 12:23
    Ja skończyłam technikum, a potem bardzo humanistyczne studia i niehumanistyczną podyplomówkę. Da się.
    Mój młody oczywiście startuje do SMS, ale jako drugi wybór wypatrzył technika obsługi ruchu lotniczego. Nasze Pyrzowice rozkwitają i praca jest ciągle.

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"
  • czarna_kita 16.05.19, 13:30
    Mój syn idzie do technikum. Jest taki jak Twoj, czyli żaden przymus, sredniak. Nie wie co by chciał robić, więc zapisał się do Technikum Eksploatacji Portów i Terminali. Bo samoloty, bo statki... Coś może w tym kierunku.
  • joanna_poz 16.05.19, 13:37
    no jest u nas coś takiego, tylko to tzw. klasa celna, mundurowa.
    i inna, ale podobna - technik lotniskowych słuzb operacyjnych - a lotnisko Lawica pod nosem.
  • czarna_kita 16.05.19, 14:30
    Mundurowe u nas też jest, ale to co innego ( służba więzienna, celnik, policja) i tam go nie ciągnie. Mamy jeszcze Technikum kolejowe i to jest drugi jego wybór a trzeci to Logistyk.
  • troompka 16.05.19, 15:32
    gulcia, syn zdaje do sms na Techników?...juz po testach sprawnosciowych....macie wyniki czy czekacie. Moj syn takze tam uderza, mam nadzieje, że z sukcesem, bo to jego wymarzona szkoła, choc niestety ocen za dobrych miec nie bedzie, ale liczy ze nadrobi dobrymi wynikami ze sprawnosci. Szkola drugiego wyboru to Technikum o profilu logistyka (z uwzglednieniem ruchu lotniczego), ale nie to w Kato, bo tam w sumie troche drogo jest, szkoła 3 wyboru to bedzie Technikum o specjalnosci mechatronika (ale to juz z musu, bo tak naprawde to liczy ze znajdzie sie w SMS).
  • gulcia77 16.05.19, 17:46
    Nie, w Bytomiu. Tam gdzie kończył Marek Plawgo.

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"
  • troompka 16.05.19, 18:18
    nawet nie wiedzialam ze tam jest sms. Powodzenia zatem smile
  • 45rtg 16.05.19, 13:42
    joanna_poz napisała:

> wszystkie ematki pisza o liceach, czy którejkolwiek dzieci wybieraja technika?
    > lub czyje dziecko uczy się w technikum? lub ukonczyło technikum.

Moje dziecko ma technikum jako drugą z dwóch wybranych szkół.
  • joasia_koo 16.05.19, 13:51
    Koleżanka ma syna w technikum logistycznym, chwali sobie.
  • triss_merigold6 16.05.19, 13:52
    Obstawiamy 2 szkoły wojskowe w rekrutacji poza MEN.
    W Warszawie technikum lotnicze, kilka klas mat-fiz czy mat-inf-fiz w średnich liceach, mechatronika i awaryjnie jakieś technikum elektroniczne.
  • myfaith 16.05.19, 19:00
    Triss - my co prawda nie w tym roku (więc teoretycznie profile moga się zmienić) ale zdradź proszę które to LO srednia półka mają klasy z informatyką ? Póki co to zdaje się być obszar zainteresowań syna

triss_merigold6 napisała:

> Obstawiamy 2 szkoły wojskowe w rekrutacji poza MEN.
    > W Warszawie technikum lotnicze, kilka klas mat-fiz czy mat-inf-fiz w średnich l
    > iceach, mechatronika i awaryjnie jakieś technikum elektroniczne.
  • triss_merigold6 16.05.19, 19:52
    Wyspiański, Mickiewicz, Lisa-Kuli, dwujęzyczne dawne gimnazjum na Twardej.
  • andaba 16.05.19, 14:33
    Miałam, mam, będę miała.
    Uważam, że technikum to bardzo dobry wybór, zwłaszcza dla facetów.
  • volta2 16.05.19, 15:28
    u nas technikum raczej na drugim, trzecim miejscu, ale biorąc pod uwagę że w wybranym liceum będzie tylko jedna klasa w jego profilu to cienko widzę, że mu się tam uda dostać(w tym roku będzie to lo oblegane, do tej pory nie było)

ja bym obstawiała technikum na pierwszym, ale widzę, że jest chęć do spróbowania liceum, więc też ok.

• raczek47 16.05.19, 18:32
    Mój syn idzie do technikum budowlanego- na geodezję.Jest uczniem dobrym, będzie miał świadectwo z paskiem, nie byłoby dla niego trudne dobre liceum.Wybieramy świadomie-perspektywicznie-musi mieć zawód, który da mu solidny kawałek chleba,bo ja, jako samotna matka nie będę mogła długo go utrzymywać.
    Statystyka: na 26 osób w jego klasie, tylko on i jeszcze jeden kolega idą do technikum.Trzy osoby ( w tym wspomniany w innym wątku patol) do branżówki, reszta do liceów.
  • volta2 17.05.19, 17:13
    ja też swojego chciałam dać do budowlanki, ale jakoś tak bez entuzjazmu (ale ojciec w branży gwiazda i może się zblokował?)
  • damakama 16.05.19, 18:43
    Mój syn. Wybrał mechatronikę w ŚTZN w Katowicach. Uczy się bardzo dobrze, egzaminy poszły mu nieźle. Zobaczymy. Wspieram go w tym wyborze. Mam nadzieję, że się dostanie. Alternatywą jest klasa pllitechniczna w lo.

--
    Rudy to nie kolor, rudy to charakter!
  • ykke 16.05.19, 18:44
    Witaj w klubie. Wczoraj przerwalysmy rejestracje,bo moja nadal.nie wie. I tez bez zainteresowań.

--
    Izka

"Dzień bez śmiechu to dzień stracony"
  • bominka 16.05.19, 22:12
    Moja córka uczęszcza od roku do technikum ekonomicznego. Był to w 100%świadomy wybór. Od zawsze byla przymusem, z bardzo dużą ilością punktów. Liczę że będzie miała solidny zawód. Oczywiście studia w planach.
  • thaures 16.05.19, 19:07
    Moje dziecko właśnie skończyło technikum. Wybrał najlepsze w mieście, kierunek związany z mechaniką. Rok temu nam zakomunikował, że kierunek go nie interesuje, zawodowego egzaminu nie zda ( i nie zdał) , zda za to na pewno maturę ( chyba nawet uda mu się zrobić to nieźle)
    W trakcie technikum porobił różne kursy, zdobył cenne certyfikaty, ale niektóre bez tytułu technika chyba na nic. Do poprawkowego egzaminu będzie podchodził, ale zdecydowanie to nam, rodzicom na nim zależy, a nie jemu.
    Mój starszy syn skończył ogólniak i jęczał, że nie wybrał technikum, bo miałby zawód.
    I gdyby teraz moi synowie wybierali szkołę, to sama nie wiem co mogłabym im doradzić. Najgorsze, gdy dzieci nie wiedzą co chcą robić. Wśród moich znajomych tylko trójka dzieci wiedziała z czym wiążą przyszłość, zawsze twierdziłam, że to wielka zaleta. Ale z tej trójki tylko jedno trwa na studiach w danym kierunku. I też jęczy,cze to nie to co sobie wyobrażał.
  • wlazkotnaplot 16.05.19, 20:03
    Mój syn miał podobnie. Dys oceny słabe. Wybraliśmy technikum logistyczne kierunek z dość niskim progiem punktowym. Wolałam LO..integracyjne... Dziecię słyszeć o integracyjnym nie chciało a do innego by się nie dostało. Minął prawie rok. Zawalił pierwszy semestr (choć poziom niski, lenistwo) i jest ryzyko że zostanie w 1 kl.
    Refleksje, w szkole brak nauczycieli z zapałem, checiami 8 pasją (pewnie jak w większości szkół). Może inaczej byłoby w Lo?
  • berdebul 17.05.19, 17:38
    Jestes pewna, że to najlepszy zawód dla dyslektyka?
  • molik28 17.05.19, 20:46
    Ciężko doradzić dyslektykowi. Masz jakieś pomysły poza branżową?
  • tol8 16.05.19, 20:18
    U nas dwie na trzy to technika.

--
    W weekendy ematka staje się matką.
  • oqoq74 16.05.19, 20:18
    Mój syn wybrał technikum, kierunek informatyczny. Nie chce słyszeć o żadnym liceum. Ewentualnie zgodził się na mat-fiz w lo, jako, któraś tam opcja.
  • lidka73 16.05.19, 22:17
    Mój na pierwszym miejscu ma technikum leśne. Niestety tylko jedna klasa, trudno się dostać, więc na drugim jest technikum informatyczne, klasa dla programistów. Dopiero potem liceum, jako opcja "no, ostatecznie niech będzie".
  • kokosowy15 17.05.19, 08:34
    Mój starszy wnuk skończył rok temu technikum samochodowe. Jeszcze przed końcem matur załatwił sobie pracę w sieci, w której miał praktyki z Erasmusa. Teraz robi to, o czy marzyl: restauracja oldtimerow w Coventry. Młodszy kończy Gastronomika, też wyjeżdża do Francji na staż. W technikum trzeba się liczyć z tym, że zajęć jest znacznie więcej niż w liceum, jeden dzień w tygodniu to praktyki, więc pozostałe dni po 7 - 9 godzin.
  • jagoda2 17.05.19, 09:03
    Jeśli syn nie ma zainteresowań, które można by przełożyć na wybór konkretnego profilu w technikum, to czy nie lepiej byłoby jednak, żeby poszedł do liceum? Nie topowego, ale przyzwoitego (czwórka, dziewiątka, jedenastka, dwunastka, innych poza "pierwszą 12-tką" nie znam). Wydaje mi się, że w liceum ogólnokształcącym zawsze ma jednak większy wybór, w którym kierunku się rozwijać. Jak pójdzie do technikum, to od razu trafia na konkretny profil i w zasadzie poza zmianą klasy/szkoły niewiele można już potem zrobić. Jeśli dziecko ma sprecyzowane zainteresowania to ok, ale jeśli jest tak, jak w przypadku Twojego syna, to wydaje mi się to dosyć ryzykowne, że się nie wstrzelicie z wyborem szkoły/klasy.
    Poza tym, najlepsze technika w Poznaniu też są dosyć oblegane (w sensie wysokie progi punktowe), a do Technikum Komunikacji trzeba mieć nawet więcej punktów niż do niektórych klas w topowych poznańskich liceach. W ubiegłym roku zdaje się, że minimum to było ciut ponad 160 pkt.
    Które technika bierzesz pod uwagę?
  • joanna_poz 17.05.19, 10:46
    przyzwoite licea, które wskazałaś, w tamtym roku to MINIMUM 140 punktów rok temu.
    nie, tyle to on mieć nie będzie.. 120 uznam za cud.
    licea ze 100 punktami i poniżej to jakieś "wymyślne" profile typu aktorski, fit-dietetyka, manager kultury, kryminologia, wojskowe, policyjne.
    NIE BIERZEMY kategorycznie pod uwagę: samochodowego, gastronomicznego, odziezowo- usługowego, żadnych kierunków turystyczno- hotelarskich.
    zastawia się nad elektronicznymi, energetycznymi (choć po prawdzie sam nie wie dokładnie z czym to się je). informatycznie - niechętnie.
  • kokosowy15 17.05.19, 11:29
    Energetyczne to albo maszyny elektryczne (transformatory, generatory, silniki), albo maszyny cieplne czyli turbiny, albo automatyka streownicza, zabezpieczenia, pomiarowa. Na wszystkich kierunkach informatyka i mechatronika.
  • jagoda2 17.05.19, 13:47
    Podobno mechatronika jest bardzo perspektywiczna, ale nie wiem, czy któreś technikum w Poznaniu oferuje taki kierunek.
    Przyzwoite jest (podobno) Technikum Łączności na Wilczaku. Wiele dobrego słyszałam też o Technikum Komunikacji - co prawda tylko o klasach informatycznych, ale są tam też inne profile (ze znacząco niższymi progami), chociaż na ich temat nie mam żadnych informacji. Na Ogrodach jest też jakieś technikum elektryczno/energetyczne, ale TŁ jest od niego lepsze.

Swoją drogą nigdy się nad nie zastanawiałam, ale to rzeczywiście duży problem, kiedy dziecko zupełnie nie wie, w jakim kierunku chciałoby się kształcić, a zwykły ogólniak nie wchodzi w grę. Właściwie dlaczego Twój syn nie może/nie chce pójść do liceum w tej sytuacji? Najwyżej pójdzie do jakiegoś słabszego ogólniaka, bo do przyzwoitych techników też może mu zabraknąć punktów. W sumie nie wiem, co gorsze: słabe liceum czy słabe technikum, hmm
  • joanna_poz 17.05.19, 14:03
    jagoda2 napisała:

>
    > Swoją drogą nigdy się nad nie zastanawiałam, ale to rzeczywiście duży problem,
    > kiedy dziecko zupełnie nie wie, w jakim kierunku chciałoby się kształcić, a zwy
    > kły ogólniak nie wchodzi w grę. Właściwie dlaczego Twój syn nie może/nie chce p
    > ójść do liceum w tej sytuacji? Najwyżej pójdzie do jakiegoś słabszego ogólniaka
    > , bo do przyzwoitych techników też może mu zabraknąć punktów. W sumie nie wiem,
    > co gorsze: słabe liceum czy słabe technikum, hmm

bo mając 100 punktów (no może 120) ma do dyspozycji najgorsze licea z wydumanymi profilami, takie jak opisałam wyżej, w dodatku daleko od nas (jazda pewnie z trzema przesiadkami), albo średnie technikum.
  • jagoda2 17.05.19, 17:47
    Myślisz, że technikum z progiem 120 punktów jest lepsze niż liceum z takim samym progiem?

Co do wydumanych profili w liceach, to zupełnie nie warto kierować się ich nazwą, tylko tym, jakie przedmioty będą rozszerzone, a to akurat we wszystkich liceach wygląda podobnie. Nazwy są może nieco "medialne" (jak widać efekt może być odwrotny od zamierzonego, jak w Waszym przypadku), ale rozszerzenia generalnie takie same lub bardzo podobne we wszystkich szkołach. Moja córka, kierując się wyłącznie rozszerzeniami (polski, angielski, historia) - z myślą o studiowaniu prawa bądź psychologii - wybrała klasę teatralno-filmową mając do wyboru profile: humanistyczno-językowy, dziennikarsko-historyczny, humanistyczno-prawny, medialny i nie pamiętam, co tam jeszcze było, w trzech różnych liceach. Wszędzie ten sam zestaw rozszerzeń. Nota bene jest bardzo zadowolona z wyboru, ale gdyby kierować się wyłącznie nazwą profilu, to wynikałoby, że w tej klasie same przyszłe gwiazdy kina i reżyserii się tam. Próg punktowy zaczynał się od 153,5 pkt. w ubiegłym roku.

Weź też pod uwagę, że w technikum jest znacznie więcej nauki niż w liceum, nie chodzi już nawet o poziom, tylko o ilość różnych przedmiotów, więc czy syn będzie dobrze się czuł w takiej szkole?
  • spanish_fly 17.05.19, 11:35
    Moje dziecko ma na liście technikum fotograficzne. Brało też pod uwagę naukę pszczelarstwa, ale w Warszawie nie ma takiej szkoły.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.