Dodaj do ulubionych

Raport NIK o zatrważających skutkach reformy szkół

22.05.19, 12:29
Przyćmiony innymi wydarzeniami dziś ma swoją prasową premierę raport NIK o sytuacji w szkołach po wprowadzeniu reformy.

Niby o tym wszystkim wiemy i piszemy od trzech lat, ale na poziomie szkoły własnych dzieci, czy własnego miasta. Dane wynikające z przebadania sytuacji w 48 gminach i ze szczegółowych kwestionariuszy wypełnionych przez 6846 dyrektorów i 1935 organów prowadzących szkoły tysiącach szkół robią wrażenie.

Ogólne wnioski są takie - reforma był fatalnie przygotowane, zbyt pośpiesznie wdrożona. Spowodowała pogorszenie się warunków nauki w większości szkół. Podstawy programowe pisały przypadkowe osoby - podstawę do przedmiotu przygotowanie do życia w rodzinie - pracownicy MEN. Dyrektorzy źle oceniają te podstawy i domagają się ich zmiany. Wzrosła liczba nauczycieli, którzy pracują w kilku szkołach, by dopełnić etat. Między 2016 a 2018 r. o prawie 55% – z ok. 35 000 do ponad 54 000. Koszty tej destrukcji są gigantyczne i w dużej części zostały przerzucone na samorządy. To nie koniec kosztów, bo cały czas brakuje miejsc w szkołach średnich dla dzieci z podwojonego rocznika, co pokazuje mapa.

Nic nowego, a jednak policzone w skali całego kraju boli bardziej.

oko.press/nik-miazdzy-reforme-edukacji-zalewskiej-pisana-na-kolanie-niedofinansowana-w-1-3-szkol-pogorszyla-warunki/?fbclid=IwAR3cgCt5ufqZky8zpYM3s4NR33SmdrRcPj8g2KAC-QZihvaqoVWZO_biDl8
Edytor zaawansowany
  • zona_glusia 22.05.19, 15:15
    Nie chcę ci psuć humoru do końca, ale jest już odpowiedź MEN-u na raport NIK-u.
    "Wprowadzona reforma edukacji jest odpowiedzią na oczekiwania większości Polaków.
    Stanowczo podkreślamy, że reforma oświaty została staranie przygotowana, a jej wdrażanie jest stale monitorowane. Analizy organizacyjne i finansowe skutków zmian zostały opracowane."
    Czyli bla bla sami tego chcieliście, bla bla wszystko działa bla bla więc się odczepcie.
    Jak pisałam w innym wątku mam skromne marzenie wyborcze. Wiadomo, że ktoś tam z PiSu dostanie mandat europosła, ale niech to nie będzie Zalewska.
  • milka_milka 22.05.19, 15:18
    Było już dziś.

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • maniaczytania 22.05.19, 15:27
    jedna uwaga - reforma się jeszcze nie skończyła, cały czas trwa, więc nie da się jeszcze ocenić jej skutków.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • angazetka 22.05.19, 15:30
    Da się ocenić skutki je wprowadzenia.
  • spanish_fly 22.05.19, 15:31
    Ależ jak najbardziej da się ocenić te skutki, które już zaistniały.
  • betty_bum 22.05.19, 15:33
    Przecież dzieci już pokończyły szkoły bez pracowni, już napisały klasówki z niepotrzebnych wiadomości, już zarwały noce na naukę, już nie mają kółek, bo nauczyciel leci do następnej pracy, już siedzą w szkole. To są opłakane skutki reformy, które już się zadziały i jak najbardziej podlegają ocenie. Straconego czasu i możliwości już im nic nie przywróci.
  • malia 22.05.19, 15:36
    To w takim razie , to czego doświadcza moje dziecko TERAZ, a wraz z nim wiele innych dzieci, to co to jest jak nie skutki reformy. Nie da się ocenić wszystkich skutków i bezmiaru głupoty tej reformy, ale skutki już są
  • zona_glusia 22.05.19, 15:49
    Nie da się ocenić jej skutków? Widzę, że podzielasz stanowisko ministerstwa: bla bla monitorujemy sytuacje, bla bla odczepcie się.
    I wiesz lepiej niż NIK big_grin
    Wieloletnich teraz na pewno, ale te które już wywołała to tak.
  • asia_i_p 22.05.19, 18:01
    Jak mi podczas burzy na głowę zleci gałąź i mi rozwali tę głowę, to nie będę czekała z oceną skutków burzy na jej koniec. Dojdę do natychmiastowego wniosku, że mam rozwaloną głowę.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • araceli 22.05.19, 18:03
    asia_i_p napisała:
    > Jak mi podczas burzy na głowę zleci gałąź i mi rozwali tę głowę, to nie będę cz
    > ekała z oceną skutków burzy na jej koniec. Dojdę do natychmiastowego wniosku, ż
    > e mam rozwaloną głowę.

No ale może Asiu zawiozą cię do szpitala, poznasz przystojnego lekarza, trafi cię piorun sycylijski i będziecie żyć długo i szczęśliwie! big_grin

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • asia_i_p 22.05.19, 18:21
    To by jeszcze jego musiał trafić. wink

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • gulcia77 22.05.19, 19:54
    Konar czy piorun? wink

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"
  • jla-2 23.05.19, 08:31
    ależ ta burza była zgodna z oczekiwaniami wiekszosci Polaków!!, gdyż ponieważ deszcz jest bardzo ważny dla przyszłych plonów. A Ty, gdybyś była prawdziwą Polcą, nie eksponowałabyś swojej rozwalonej głowy zbyt nachalnie, ba, w ogołe byś nie eksponowała, tylko zakryła bandaże skromnym (nawet jeśli złotym) beretem i zainicjowała posadzienie w czynie społecznym 1000 drzew, wszak gałąź się ułamała!
  • milka_milka 23.05.19, 08:41
    Jakiej większości?

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • araceli 22.05.19, 18:02
    maniaczytania napisała:
    > jedna uwaga - reforma się jeszcze nie skończyła, cały czas trwa, więc nie da si
    > ę jeszcze ocenić jej skutków.

Nooo... te dzieci, dla których zabraknie miejsca w szkołach średnich będą edukowane domowo i może wśród nich znajdzie się nowy noblista - wtedy odtrąbicie sukces! big_grin

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • anorektycznazdzira 22.05.19, 19:25
    >nie da się jeszcze ocenić jej skutków.
    to może poczekajmy aż pokolenie obecnie uczniów będzie około emerytury. Wtedy uczciwie prześledzimy ich drogę kariery i rozwój gospodarczy kraju z kilku dekad i podamy tę ostateczną informację w extra-kompetentny sposób. Gdyż albowiem przepełnione szkoły, dziurawe i pisane na kolanie "podstawy programowe", praca na zmiany, podwójny rocznik i jeszcze kilka przytoczonych skutków deformy nie dają szans na ocenę. No normalnie nie da rady big_grinbig_grin
    Nawet bardzo głupie trolle powinny się choć trochę zastanawiać, co tam bazgraja. Przekraczając granice śmieszności robicie pod górkę chlebodawcom.

--
    zasady są po to, by je zobojętniać
  • maniaczytania 22.05.19, 21:23
    Najwcześniej to można oceniać za jakieś trzy lata ( jak teraźniejsze 5 klasy skończą podstawówkę)

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • gris_gris 22.05.19, 21:33
    maniaczytania napisała:

> Najwcześniej to można oceniać za jakieś trzy lata ( jak teraźniejsze 5 klasy sk
    > ończą podstawówkę)
    >

Wide, ze zarty sie ciebie trzymaja.

--
    Moje otoczenie to głównie pracujący i dzieciaci ludzie 35+, trudno żeby byli lewicowi (triss_merigold6)
  • maniaczytania 22.05.19, 21:36
    Tak, śmieszne bardzo, haha.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • gris_gris 22.05.19, 21:41
    No widac przeciez, ze ty jak zawsze w humorze. Zarciki o ocenie skutkow za trzy lata sa okropnie wprost smieszne.

--
    Moje otoczenie to głównie pracujący i dzieciaci ludzie 35+, trudno żeby byli lewicowi (triss_merigold6)
  • maniaczytania 22.05.19, 22:14
    Nie da się teraz w pełni ocenić chociażby zmiany podstaw, podwójny rocznik jest 'jednorazowy' , reforma obejmuje również szkoły średnie.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • gama2003 22.05.19, 22:32
    Jednorazowy, czyli wywalony do kosza i jego losy nie liczą się do oceny reformy ? Czyżby reformatorzy czekali na pojawienie się w dobrej szkolnej zmianie jakiś plusów i wtedy dokonają oceny ?
    To są żarty, reformę oceniać trzeba i można na każdym etapie. Z nastrojami przed włącznie.
    Biedne dzieciaki.
  • gris_gris 23.05.19, 00:06
    Widocznie jednak sie da, skoro NIK to wlasnie zrobil. Myslisz, ze sie myli?

--
    Bardzo lubię Afrykę i jej kulturę, świetnie się czuję w towarzystwie Afrykanow. Jako dziewczynka marzyłam o lalce niemowlaku Murzynku i taka dostałam. (bergamotka77)
  • betty_bum 23.05.19, 07:28
    Jak to nie da się ocenić zmiany podstaw? Spodziewasz się, że po latach ktoś uzna, że niespójne, przeładowane, oderwane od realiów współczesnego świata były dobre dla dzieci? Jednorazowe jest też życie człowieka z jednorazowego rocznika. Drugi raz nie pójdzie sobie do liceum.
  • dzikka 23.05.19, 09:58
    taki poziom intelektualny prezentują zwolennicy PiS. Czyli obecni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych to ofiary ginące za sukces partii, tacy na odstrzał. Bo ta reforma wprowadzana na łapu capu, bez żadnego przygotowania była kolejnym punktem aby stwierdzić "realizujemy nasz program". I nieważne, ze nieprzygotowana, droga, niemerytoryczna, bez udziału fachowców. Ważne ze można powiedzieć preziowi "zadanie wykonano".
  • maniaczytania 23.05.19, 11:04
    widzę, że muszę rozwinąć, bo za trudne do zrozumienia.
    Wymienione rzeczy to te, przez pryzmat których nie można teraz oceniać całej reformy, a jedynie cenia się jej niepełny wycinek.
    Chociażby zmiany podstaw - te można ocenić w pełni po przejściu pełnego etapu najwcześniej;
    podwójny rocznik jest 'jednorazowy' - jako taki więc nie jest czymś, co reforma wprowadza na stałe, nie powinien więc mieć znaczenia dla oceny całej reformy (przypomnę, że moje dziecko jest w 8 klasie);
    reforma obejmuje również szkoły średnie - i dopiero po pełnym cyklu obejmującym i szkoły średnie będzie można ocenić całościowo reformę

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • jla-2 23.05.19, 11:28
    podwojny rocznik moze jest jednorazowy, ale dzieci z tych roczników już nie, czy może wg waszych ustaleń jednak tak?

• jan.nowak.7 23.05.19, 11:32
    No więc mamy ocenę niecałościową, która wypada fatalnie. Podobnie zresztą jak wcześniejsze podsumowania - raport warszawski z września 2018, czy Raport Rzecznika Praw Dziecka z 20 VIII 2018.

Dla mnie dywagacje, że fatalna organizacja pracy (teraz w SP, za chwilę w szkołach średnich) może nie przynieść złych skutków są hurra optymizmem. Zupełnie nie rozumiem jak ludzie mający dzieci w szkole i interesujący się funkcjonowaniem szkół mogą nie widzieć jak pogorszyła się praca nauczycieli - tylko i wyłącznie na skutek tego nieudolnego mieszania w kotle. Te przesunięcia, wakaty, te bezproduktywne zastępstwa z panią od biblioteki. Tygodniami brak matematyki czy fizyki. Przecież od września to samo będzie w liceach. I co, na koniec bilans wyjdzie dodatni?
  • betty_bum 23.05.19, 12:15
    Ośmieszasz się!
    To, że ty nie potrafisz ocenić reformy już teraz, nie znaczy, że nie potrafią zrobić tego mądrzejsi od ciebie.
    Metodycy mówią tak się nie da nikogo nauczyć, nauczyciele mówią nie damy rady tego nauczyć, eksperci mówią nie tego trzeba uczyć i nie tak, dyrektorzy mówią nie ma kto uczyć i nie ma gdzie uczyć, dzieci krzyczą nie dajemy rady, żaden „ekspert”, który układał podstawy nie chce się do tego bubla przyznać.
    Nawet Zalewska widzi, że to katastrofa przez duże K. i zwiewa z kraju.
    Zostałaś ty, chyba ostatnia na planecie Ziemia bezrefleksyjna fanka deformy. Najgorsze, że bronienie jej stawiasz wyżej niż dobro swojego dziecka, o ile tu nie piszesz tych bzdur, a prowadzisz ED albo masz je w prywatnej szkole.
  • milka_milka 23.05.19, 12:15
    Wyrzucenie jednego rocznika «na śmietnik» edukacyjnie określasz czymś bez znaczenia?

--
  • dzikka 23.05.19, 12:49
    za trudne do zrozumienia dla ciebie. ocenione zostało wdrożenie reformy. Skutki można oceniać także po 2,5, 10 czy 50 latach. Na ten moment ocena NIK dotyczy stanu faktycznego a to obraz nędzy i rozpaczy. Właśnie "fachowcy" myślący tak jak Ty wdrożyli tę reform, a nawet nie, bo oni maja w zasadzie w du..pie tę cała reformę. To była tylko zagrywka wizerunkowa dla swoich wyborców. Szatan i zło w Wprowadzili i odtrąbili sukces a teraz już maja inne sprawy na głowie.
  • anorektycznazdzira 23.05.19, 17:57
    już raz dawałam znać, że pisząc farmazony robisz pod górkę chlebodawcom
    ale jak sobie chcesz big_grin

--
    'Nie musicie dziękować. Wystarczy mnie wielbić na klęczkach' by król Julian
  • maadzik3 23.05.19, 12:06
    czyli twoim zdaniem życie można 700.000 młodych Polaków zmarnować ot tak bo wszak urodzą się następni. No tak. Już wiem czemu ludzie nie chcą mieć dzieci - nie chcą ukochanych istot oddawać na zabawki dla psychopatycznych rządów i ich popleczników. Bo to jest zabawa ludźmi. Dziećmi. Które coraz częściej popełniają samobójstwa i doświadczają zaburzeń psychicznych

--
    www.christianzionist.blox.pl
  • triss_merigold6 22.05.19, 21:36
    Teraźniejsze piąte klasy mają fatalną podstawę programową, przeładowaną absurdalnymi szczegółami i rozbuchaną archaicznie siatką pojęciową.
  • 7katipo 23.05.19, 08:22
    Obecne szóste - to jest dopiero porażka!
    Zwłaszcza, gdy w przyszłym roku nagle magicznie przeskoczą ze starej podstawy w nową.
  • araceli 22.05.19, 21:37
    maniaczytania napisała:
    > Najwcześniej to można oceniać za jakieś trzy lata ( jak teraźniejsze 5 klasy sk
    > ończą podstawówkę)

Do pieca na 3 zdrowaśki a potem zobaczymy co wyjdzie!

--
  • morekac 23.05.19, 00:16
    Zakalec.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • morekac 23.05.19, 00:22
    maniaczytania napisała:

> ończą podstawówkę)
    >

Jak najbardziej można reformę ocenić. W najbliższą niedzielę i w październiku br.

--
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • maniaczytania 23.05.19, 07:17
    Ależ proszę bardzo.
    Przykład z burzą jest ciekawy, tak, jak w niej każdy może sobie sam ocenić swoje straty/zyski już w trakcie, natomiast na skutki dla ogółu trzeba poczekać na zakończenie burzy.
    Proste. Ocena NIKu teraz jest ocena cząstkową i niepełną, na to tylko zwracam uwagę.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • araceli 23.05.19, 07:22
    maniaczytania napisała:
    > Ależ proszę bardzo.
    > Przykład z burzą jest ciekawy, tak, jak w niej każdy może sobie sam ocenić swoj
    > e straty/zyski już w trakcie, natomiast na skutki dla ogółu trzeba poczekać na
    > zakończenie burzy.
    > Proste. Ocena NIKu teraz jest ocena cząstkową i niepełną, na to tylko zwracam u
    > wagę.

Ludzie myślący potrafią przewidywać skutki zdarzeń. Głupi i ślepi idą za partiunią.

--
  • morekac 23.05.19, 07:30
    No fakt - burza pewnie może i zyski jakieś przynieść.
    Dziękuję, że niesiesz kaganek oświaty pomiędzy głupców.

--
  • maniaczytania 23.05.19, 07:37
    Może, może, tylko czasem te pozytywne skutki dostrzega się po latach. I dotyczy to każdej burzy, tej życiowej zwłaszcza.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • araceli 23.05.19, 07:50
    maniaczytania napisała:
    > I dotyczy to każdej burzy, tej życiowej zwłaszcza.

Specjalnie piep..cie wszystko co się da, żeby ludzi hartować! big_grin

--
    Emigrancka troska o ojczyznę:
    araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
    black_halo: Na zlosc tobie spale.
  • milka_milka 23.05.19, 07:52
    Pojechałaś. Ten chaos, ten bubel i zagranie pod publiczkę życiem dzieci nie może przynieść dobrych skutków.

--
  • maniaczytania 23.05.19, 07:58
    Bez przesady.
    Ale ja z tych, co uważają, że powtarzanie klasy czy to, że się nie zdało matury lub nie dostało do tej szkoły, do której chciało najpierw, to nie jest życiowa tragedia.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • betty_bum 23.05.19, 08:11
    Dla ambitnych dzieci to jest życiowa tragedia i takie tragedie zafundowaliście dzieciom.
    A całemu narodowi rzesze niedouczonych, przegrywających na rynku pracy z narodami lepiej wykształconymi. To będzie miało przełożenie na gospodarkę w przyszłości.
  • maniaczytania 23.05.19, 08:40
    Te ambitne dzieci to co roku taką tragedię przeżywały, bo nie chcesz mi chyba powiedzieć, że wszyscy dostawali się do szkoły pierwszego wyboru?

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • milka_milka 23.05.19, 08:51
    Ja wiem, gotowa jesteś głowę pod tramwaj podłożyć w obronie reformy.

--
  • betty_bum 23.05.19, 08:52
    W Warszawie jest 7.000 dzieci, które chcą iść do liceum i nie pójdą, bo nie ma dla nich miejsc. Nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji. To inny dramat niż nauka w Prusie zamiast w Batorym. Jeśli trafią do technikum zostanie im skradziony rok życia, bo trwa ono dłużej niż LO, przy czym dobre technika odpadają, bo te chętni mają jako pierwszy wybór. Zostaną kiepskie technika i branżówki i to niekoniecznie w samej Warszawie.
  • triss_merigold6 23.05.19, 09:10
    Nie wszyscy, ale jest zasadnicza różnica między dostaniem się do liceum drugiego czy trzeciego wyboru, a byciem umieszczonym w ramach rekrutacji uzupełniającej w branżowce, do której w poprzednich latach było zero chętnych.
  • dzikka 23.05.19, 10:01
    Maniaczytania weź zmień nick, bo i tak nikt ci nie uwierzy. Albo naucz się czytać ze zrozumieniem, Albo odstaw broszury partyjne, jest tyle pięknych książek....
  • milka_milka 23.05.19, 08:18
    Musisz bardzo kochać pomysły ministerstwa edukacji.

Uważasz, że poślednia szkoła branżowa zamiast wybranego LO to nie tragedia?

--
  • angazetka 23.05.19, 12:23
    Nie, skąd, żadna. Nie wiedzieć tylko czemu ludzie się jednak na ogół tylko bardzo przejmują.
  • maniaczytania 23.05.19, 13:10
    moim zdaniem nie powinni, tragedią jest śmierć bliskich osób, choroba. Ale wielką rolę odgrywają tu rodzice i oczekiwania, które mają względem dzieci, często zamiast wsparcia zwiększając presję.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • betty_bum 23.05.19, 13:25
    Twoje zdanie dzieci i rodzice mają głęboko w dudzie, bo to ich jedne życie.
  • betty_bum 23.05.19, 07:57
    Jakie mogą być pozytywne skutki pogorszenia warunków i jakości edukacji? Po latach naukowcy odkryją, że matematyka nauczana o 17.30 lepiej wchodzi do głowy, a chemia wykładana w sali muzycznej zamiast pracowni przez nauczyciela, który spieszy się na autobus jest ciekawsza?
    Nie wstyd ci wypisywać takie bzdury?
    Nawet jeśli ministra załatwiła ci miejsce dla dziecka w wybranej szkole i problemy z rekrutacją cię nie dotyczą, to przecież w liceum nie zapewni mu indywidualnego warunków nauczania. Usprawiedliwiasz krzywdy, które zostały i zostaną wyrządzone Twojemu dziecku.
  • maniaczytania 23.05.19, 08:01
    Może już byś skończyła z wyjeżdżaniem z tą minister, co?
    Moje dziecko uczestniczy jak najbardziej w rekrutacji, jak wszyscy, uwaga - jest wpisany w system warszawski. Nigdy nie brałam pod uwagę żadnej szkoły prywatnej, na żadnym etapie, mnie się ta idea nie podoba.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • betty_bum 23.05.19, 08:14
    Powinno wylądować w branżówce w Koziej Wólce, żebyś zrozumiała problem.
  • joxanna1 23.05.19, 09:00
    Tak, zawsze tak jest, to życiowe.
    "Nie ma tego złego", tylko, że to nie wynika z jakiegoś prawa fizyki, tylko z tego, że ludzie jak wpadną w kanał to wkładają bardzo dużo wysiłku, żeby się wydostać i utrzymać na powierzchni. Więc to, że za parę lat uznamy, że jest system jakoś działa będzie wynikiem nie reformy /deformy, tylko tego, że się uklepie, ułoży, ogromnych dzisiejszym wysiłkiem.

W dodatku - gdyby ta reforma miała inny dowolny kształt, np 4+7+3, albo 2+9+15 - to też by się ułożyło. Bo to nie wynika z genialności reformy, tylko z tego, żę wszystko z czasem ludzie dopracują i oswoją.

Uwaga - tak samo było z gimnazjami. Na początku panika, potem się ułożyło.
    Problem w tym, że jak już się ułożyło, to PIS znowu zmienia. Po nic. Dużo wysiłku, dużo pieniędzy, nerwy- a efekt będzie jaki? ułoży się. Bo nie ma żadnych powodów wierzyć, że 8+4 jest lepsze niż 6+3+3
  • turzyca 23.05.19, 09:23
    >tak samo było z gimnazjami. Na początku panika, potem się ułożyło.

Przy czym jest jedna poważna różnica: reforma gimnazjalna miała sprecyzowane, mierzalne cele. I te cele udało się osiągnąć. Niektóre od razu, inne wymagały ewaluacji i poprawienia systemu, ale wiadomo było, w którym kierunku chcemy iść i co osiągnąć.
    Obecna reforma nie ma mierzalnych celów oprócz "wróćmy do 8 klas."

--
    Pani Grzyb tlumaczy
  • nangaparbat3 23.05.19, 09:08
    Nieprawda. Wszystko, absolutnie wszystko ma skutki pozytywne i negatywne - zależy od perspektywy czasowej i punktu widzenia. Dlatego warto też patrzec na koszty. Te już są wielkie, a za chwilę wzrosną dramatycznie. Żadne odległe ewentualne skutki, które może zobaczymy, nie są ich warte.

--
    "Koło Wiedeńskie najchętniej z Heideggera czerpało przykłady dla swej tezy, że twierdzenia filozoficzne pozbawione są sensu."
  • maadzik3 23.05.19, 12:09
    powiedz to tym 66 milionom które zginęły w czasie II wojny. I kilkukrotnie większej rzeszy poranionych i osieroconych. Dzięki tej burzy na 80 lat powstrzymaliśmy się od wojen w Europie. Mów ofiarom w oczy. Śmiało. Zmieścisz się. Podobnie chwal deformę wobec dzieci którym zmarnowała życie i ich rodziców

--
    Bojar bez brody pozostaje bojarem który wierzy, że ziemia jest płaska. Bojar wyedukowany, choć z brodą, staje się filozofem Leninem...
  • maniaczytania 23.05.19, 13:08
    czy gdzieś chwalę? Zwróciłam uwagę, że nie da się ocenić całości reformy, napisałam dlaczego, a forum od razu się zagotowało.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • betty_bum 23.05.19, 13:23
    Bo na wypisywanie takich głupot, typu poczekajmy 10 lat, poświęćmy kilka milionów dzieci, żeby upewnić się, że eksperci, nauczyciele, metodycy, dzieci i rodzice nie mieli racji każdy normalny człowiek stuka się w głowę lub reaguje alergicznie. Mojego dziecka już ten burdel nie dotyczy, a jak cię czytam załamuję ręce, że ktoś może tak mocno zaprzeczać faktom i to jeszcze twierdząc, że ma dziecko po uszy umoczone w tym gufnie.
  • 7katipo 23.05.19, 08:25
    Jesteśmy przygotowani, że będą ofiary. Tylko czy one, te ofiary, są na to gotowe? uncertain
  • betty_bum 23.05.19, 07:35
    Myślisz, że do tego czasu na świecie wysiądzie prąd i internet i nasze dzieci ze strzępami niepotrzebnych wiadomości wygrają z rówieśnikami z krajów, gdzie jest dobra, nowoczesna edukacja?
  • morekac 23.05.19, 08:03
    To nie o to chodzi, by dzieci wygrały. Chodzi o to, by PiS wygrał.

--
  • alicia033 23.05.19, 12:16
    czy mańka to nie anna ostrowska?
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24815771,w-liceach-i-technikach-w-warszawie-brakuje-7-tys-miejsc-mamy.html#a=167&c=159&t=5&g=x&s=BoxNewsLink
  • mamablue 22.05.19, 23:23
    maniaczytania napisała:

> jedna uwaga - reforma się jeszcze nie skończyła, cały czas trwa, więc nie da si
    >
    Ja pie..lę, a ta ciamka dalej tym samym ciamkaniem. Żal. Ślepa czy dobrze opłacana?
  • zofijkamyjka 23.05.19, 20:15
    maniaczytania napisała:

córka jest obecnie w pierwszej technikum i juz ma zapowiedziane że w przyszłym roku nauka będzie na zmiany bo będzie podwójnas ilośc klas pierwszych. Tak, że reforma dotknie nawet dzieci spoza tzw podwójnego rocznika. Mam w d.... te potencjonalne dobre skutki reformy. Zalewska do Trybunału

--
    Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
  • betty_bum 22.05.19, 15:29
    Przerażająca jest ta mapka. 15.000 dzieci, realnych osób, zostanie bez miejsca w szkole. Nie wymarzonej, a jakiejkolwiek.
  • berdebul 22.05.19, 15:48
    Upchnie się w branżowkach.
  • betty_bum 22.05.19, 15:52
    To są braki już po uwzględnieniu 100% obłożenia najgorszych branżówek w każdym województwie. 15.000 dzieciaków, które odprawi z kwitkiem nawet najgorsza szkoła w okolicy.
  • betty_bum 22.05.19, 15:55
    Chociaż doczytałam, że to stan na styczeń. Może coś wykombinowali i bardziej się to spina.
  • gulcia77 22.05.19, 19:56
    A to nie zauważyłyście, że reklamuje się usilnie OHP?

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"
  • asia_i_p 22.05.19, 18:02
    No, chyba, że nie mają skończonych 15 lat.

--
  • iza232 22.05.19, 16:17
    betty_bum napisał(a):

> Przerażająca jest ta mapka. 15.000 dzieci, realnych osób, zostanie bez miejsca
    > w szkole. Nie wymarzonej, a jakiejkolwiek.

No przerażająca. A najbardziej wkurza jak szydełkowa i reszta bandy (uups: rządu) piali tak niedawno o olbrzymim stresie dzieci i młodzieży, którzy z powodu strajku nauczycieli nie będą mogli zdawać egzaminów. Obecny stres jest bez porównania większy. Hipokryci i kłamcy.
  • jan.nowak.7 22.05.19, 16:58
    W Warszawie ujawniło się właśnie zjawisko, które dotknie rekrutację w całej Polsce: na 3000 miejsc w branżówkach o nietrafionych profilach nie ma chętnych. Jest za to ponad 7000 naddatku w liceach. Gdyby nie możliwość wpisywania dowolnej liczby szkół byłoby jeszcze gorzej. Tymczasem Anna Zalewska liczyła, że szkoły, w których do tej pory brakowało chętnych zapełnią się do ostatniego miejsca.
  • zwyczajnamatka 22.05.19, 17:58
    a jakie to są nietrafione profile?
  • kurt.wallander 22.05.19, 18:02
    zwyczajnamatka napisał(a):

> a jakie to są nietrafione profile?

Te, na które od lat nie ma chętnych?
  • zwyczajnamatka 22.05.19, 18:12
    kurt.wallander napisała:
    >
    > Te, na które od lat nie ma chętnych?

Czyli które? Nie orientuję się w kierunkach szkół branżowych.

• triss_merigold6 22.05.19, 18:17
    Po prostu przejrzyj zakładkę statystyka w systemie Vulcan czy coś.
  • kurt.wallander 22.05.19, 18:17

> > Te, na które od lat nie ma chętnych?
    >
    > Czyli które? Nie orientuję się w kierunkach szkół branżowych.
    >
    Nie wiem dokładnie które, bo branżówki nie interesują moich dzieci.
  • jan.nowak.7 22.05.19, 18:24
    Wklejam fragment artykułu o ubiegłorocznej rekrutacji w Warszawie z lipca 2018:

Większość techników ma progi na poziomie 40–80 punktów i wolne miejsca. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w szkołach branżowych. W wielu z nich, mimo liftingu wizerunku dokonanego siłami MEN i nowych szyldów, chętnych jest zbyt mało, by wypełnić klasy. A są i takie, do których nie zgłosił się nikt, jak Szkoła Branżowa nr 18 na Bielanach, czy w Branżowa Szkoła Ogrodnicza na Mokotowie. Progi w kilku wypadkach spadły. Dla przykładu w szkole nr 41 na Targówku, w klasie wielozawodowej z 24 do 11 punktów, a w klasie fryzjerskiej z 27 do 19,5 punktu. (...) Na dziś dzień w 17 szkołach branżowych w Warszawie są wolne 323 miejsca. A w tym zastawieniu nie ma szkół, w których rekrutacja w ogóle nie ruszyła, bo nie było chętnych.

źródło:
    niedlachaosuwszkole.pl/2018/07/16/w-metnych-wodach-rekrutacji/
  • alicia033 22.05.19, 18:53

zapewne te, które men uważa za najbardziej potrzebne na rynku pracy.
    Widziałyście tę "analizę" men?:
    next.gazeta.pl/next/7,151003,24781713,programista-daleko-za-slusarzem-men-opublikowal-liste-zawodow.html
  • zwyczajnamatka 22.05.19, 21:27

> zapewne te, które men uważa za najbardziej potrzebne na rynku pracy.
    > Widziałyście tę "analizę" men?:
    > next.gazeta.pl/next/7,151003,24781713,programista-daleko-za-slusarzem-men-opublikowal-liste-zawodow.html

Ale pierniczą głupoty. Poza tym nie ma już od dawna takiego zawodu jak rehabilitant. Jest fizjoterapeuta.
  • kurt.wallander 22.05.19, 19:15

O, proszę, znalazłam szkołę, do której jest dokładnie 0 chętnych:

Branżowa Szkoła I stopnia nr 61 - RAZEM 0 0* 0(0)
  • betty_bum 22.05.19, 19:42
    Tam to nauczyciele się cieszą. Będzie full, pewnie pierwszy raz w historii, a że wypełniony dzieciakami, które będą miały poczucie przegrania w życiu to tylko drobny szczegół. Tak swoją drogą to wyjątkowo przegrane są dziewczyny, bo która marzy o kładzeniu kabli czy fachowym kopaniu rowów? Te puste klasy to głównie profile dla chłopców.
  • berdebul 23.05.19, 09:15
    Wolałabym kłaść kable, niż robić rzęsy/paznokcie.
  • gris_gris 22.05.19, 21:47
    Prezes NIK w sierpniu konczy kadencje. Nie udalo sie go usunac, ale teraz sie wybierze odpowiedniego, nowy, uzdrowiony NIK wyda nowy raport, i bedzie git.

--
  • ga-ti 22.05.19, 22:32
    Czyli we wrześniu wszystko będzie już grało.
  • ga-ti 22.05.19, 22:37
    I zdziwienie, że sporo szkół nie podwoiło liczby planowanych klas pierwszych, no, no, faktycznie, dziwne, że dzieci w piwnicach nie zamkną.
    I jeszcze taka myśl: pani minister przyznała sobie i współpracownikom premie za wspaniałe przygotowanie i wdrożenie reformy. Skoro wyszło w kontroli NIK (a to już nie narzekania rodziców, czy nauczycieli), że reforma jest źle przygotowana, źle wprowadzana, że narobiła więcej złego niż dobrego, to czy premie zostaną zabrane? Lub może ktoś, kto tak fatalnie przygotował poniesie karę (finansową)?
    Mam dziecko w ósmej klasie i szlag mnie trafia!
  • madami 22.05.19, 23:15
    Ta ministra powinna za karę do końca życia zostać sprzątaczką w poślendniej ośmioklasowej podstawówce za 1500 na rękę - tylko do tego się nadaje.
  • morekac 23.05.19, 00:19
    madami napisała:

> Ta ministra powinna za karę do końca życia zostać sprzątaczką w poślendniej ośm
    > ioklasowej podstawówce za 1500 na rękę - tylko do tego się nadaje.

Chyba przeceniasz jej kompetencje.

--
  • morekac 23.05.19, 00:19
    Albo nie doceniasz niekompetencji.

--
  • molik28 23.05.19, 19:42
    Ja na szczęście nie, ale jak mi kolega w pracy powiedział w rozmowie o podwojnym roczniku, że ofiary muszą być to do dziś go unikam, bo nie mam ochoty w ogole rozmawiać z takim zaślepionym idiotą. Te zatłoczone szkoły przez kilka lat odbiją się na psychice tysięcy dzieci. Szkoła miala iść w kierunku mniejszych klas, indywidualnego podejścia do ucznia. Ile zdolnych dzieci straci, ile dzieci z roóżnymi dys, z problemami z koncentracją zostanie zniszczonych przez ten system. Smutno mi i wstyd że nasz kraj im to funduje w majestacie prawa. Że znów górą będą bogaci i sprytniejsi. A zwykły Kazik i jego plany. Co tam. Zdeptać za młodu, złamać kręgosłup, pokazać gdzie jeho miejsce
  • madami 22.05.19, 23:14
    Piszemy o tym i grzmimy już od trzech lat, nic nowego, zdarłyśmy już opuszki palców narzekając na tę kretyńską antyreformę i co? I nic, oczywiście nikt nie poniesie żadnych konsekwencji za demolkę oświaty choć ja uważam, że pół PISu i ich ministrów powinno za to trafić do pierdla. No nie można ludziom robić takich rzeczy. Mam nadzieję, że ktoś ich kiedyś rozliczy z każdej durnej, nieprzemyśłanej, bublowatej ustawy
  • dzikka 23.05.19, 10:09
    nie wolno zapominać o tym, który mógł zastosować tzw. veto i uratować kilkaset tysięcy polskich dzieci. Bo przecież w liceach nauka do późnego wieczora ( a może i soboty) dotknie wszystkie klasy, chaos w klasach VI, VII trwać będzie nadal. O największych ofiarach tej katastrofy napisaliśmy już dużo.
  • morekac 23.05.19, 07:39
    Zalewska wyszczerzy zęby i powie o tej mapce: " Te dane są nierzetelne i tendencyjne, gdyż nie pokazują liczby województw, w których jest nadmiar miejsc. A przecież wszystko jest policzone i te województwa na niebiesko mogłyby przyjąć uchodźców edukacyjnych z innych województw."

--
  • lauren6 23.05.19, 08:18
    NIK to szczekaczka propagandowa opozycji. Trzeba to zlikwidować, albo usunąć lewaków z jego składu. Na przewodniczącą proponuję znaną ze swojej rzetelności i uczciwości panią profesor Krystynę Pawłowicz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.