Dodaj do ulubionych

Ogrodniczki - porady potrzebuję :)

24.05.19, 06:53
Poszukuję rośliny podobnej do funki, ale nie będącej funkią:
- znoszącej cień,
- tworzącej okazałe kępy,
-mającej dekoracyjne liście (o kwiatach to nawet nie marzę)
- nie zimozielonej. Tracącej liście na zimę. (ważne)

Grządka od strony zachodniej, mocno zacieniona rosnącymi drzewami. Co prawda, dolne gałęzie przycięte do wysokości ok 1,5 m - żeby doświetlić rosnące tam rododendrony (dobrze się mają). Leżąca w strefie zrzutu śniegu ze stromego dachu - stąd nie może to być nic, co by się połamało. Generalnie podłoże jest "zabarwinkowane". Ale coś tam jeszcze chciałabym wsadzić.
Funkie mam obok, od strony północnej. Jeżeli nic innego nie znajdę - wsadzę funkie. Ale chętnie spróbowałabym coś innego - o ile jest.
Gleba raczej kwaśna, lekka (zadna glina, piach pod spodem).

Znacie coś, co spełniałoby moje wymagania?
Edytor zaawansowany
  • heca7 24.05.19, 07:17
    To może Języczka- ligularia? Albo syberyjska albo pomarańczowa. Dodatkowo w zależności od odmiany ma liście w różnych kolorach i kształtach (kwiaty zresztą też wink ).
    A do większego cienia tylko niskie niestety polecam białą całkowicie funkię.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • lellapolella 24.05.19, 15:58
    Języczek jest sporo i wszystkie cudowne i zimotrwałesmile Masz syberyjską, hessei, Przewalskiego, veitchii, tangucką, japońską, monumentalną Gold Torch, łaciatą "Confetti" i czerwonolistne "Osiris Fantasie" lub "Britt Marie Crawford". Jeśli ślimaki nie są u ciebie plagą, to serdecznie polecam. Jeżeli drzewa, które tam rosną są liściaste, to wsadź pierwiosnki Siebolda, które tworzą przepiękne kobierce o tej porze, a potem zanikają. Rutewki też są super, biała i różowa orlikolistna, r. mniejsze oraz niziutka kiusjańska- kwitną długo, nic ich nie żre. Z traw kosmatka śnieżna- rośnie i kwitnie w każdych warunkach, jeśli śnieg ją przywali, po prostu ścinasz do ziemi- odrośnie jeszcze ładniejsza.

--
    Zanim piękno zniknie z tego świata, będzie jeszcze przez chwilę istnieć jako pomyłka. M. Kundera
  • heca7 24.05.19, 19:25
    Ja muszę dwa razy dziennie zajrzeć do jezyczek i sprawdzić czy jakiś winniczek mi ich nie żre.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • bo1 24.05.19, 07:23
    Parzydło leśne, rutewka orlikolistna, konwalia majowa, kokorycz.
  • rasowaematka 24.05.19, 07:26
    Żurawki? Jest jeszcze bergenia ale ona jest zimozielona. I ma piękne kwiaty wiosną. Ma dość wytrzymałe liscie, nie powinien połamać jej śnieg.
  • kochamruskieileniwe 24.05.19, 10:13
    bergania wchodzi brzegiem na tę grządkę od strony północnej.
    Zresztą o zurawkach myślałam jako obrzezenie (są od N strony)
  • tymianek21 24.05.19, 07:54
    myślałam, że pytasz o spodnie ogrodniczki i szukasz porady w jakim sklepie je dostać. chciałam napisać, żebyś nie kupowała!!!! Do dziś nie mogę znieść że w Mama Mia Meryl ciągle chodzi w ogromnych ogrodniczkach.
    Jeśli chodzi o rośliny to też polecam żurawki oraz bodziszki.
  • bei 24.05.19, 08:06
    Tawulki, kokoryczne, paprocie, golteria, runianki, konwalie
  • jola_ep 24.05.19, 08:19
    Parzydło leśne, kokoryczka,brunera, epimedium, niektóre odmiany bodziszków (np. żałobny), epimedia. Z niskich pierwiosnek lekarski, parzydło blekolistne, zawilec wielkokwiatowy,triallela. W cieniu radzą sobie też języczka pomarańczowa, świecznica, paprocie (szczególnie narecznica), ale są dość wrażliwe na brak wody. Lubię też żywokost wielkokwiatowy (nazwa myląca), rośnie u mnie od północy pod drzewami, jak kwitnie to szumi od zapylaczy wink
  • ichi51e 24.05.19, 08:41
    Hortensja?

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • kochamruskieileniwe 24.05.19, 10:08
    śnieg z dachu ją połamie uncertain
    Zresztą zaraz obok, od strony północnej sa dwie wielkie hortensje i jedna malutka
  • thea19 24.05.19, 10:35
    załóż płotki śniegowe
  • kochamruskieileniwe 24.05.19, 17:13
    Byly... Hmmm..Szlag je trafi (znaczy snieg).
  • inguszetia_2006 24.05.19, 08:46
    Witam
    Rodgersja kasztanolistna albo może tarczownica? Rodgersja ma kwiaty, ładne liście i lubi cień, kwitnie od czerwca do sierpnia. Tarczownica rośnie ogromna, ale w cieniu nie będzie olbrzymką, kwiaty ma nieciekawe moim zdaniem, ale liście ma fajne.
    Pzdr.
    Ing
  • anna.karenina 24.05.19, 09:31
    Brunnera, brunnera i jeszcze raz brunnera! Ta roslina kocha cien i wymaga kwasnej gleby. Ma przepiekne sercowate liscie o srebrzystym zabarwieniu pokryte jakby siecia neuronowwink No i przepieknie i dlugo kwitnie kwiatuszkami jak niezapominajki! Nazywana jest niezapominajka kaukaska. Polecam odmiany Looking glass, Jack frost, Alexander's Great.. Tylko brunnerasmile
  • magia 24.05.19, 09:37
    Tawułki - lubią cień, pięknie kwitnące w wielu kolorach, mają śliczne paprociowate liście.
    Piękna jest też Liriope, i spełnia wszystkie wymagania ale jest zimozielona.
  • anna.karenina 24.05.19, 09:39
    Acha, i jest to bylina, wiec traci liscie na zime jak funkie. Tworzy kepy i rozrasta sie. Ma same zalety i juz z daleka robi wrazenie.
  • kochamruskieileniwe 24.05.19, 10:09
    Dzięki za porady, czeka na więcej- choc juz teraz otworzyły się przede mną duże możliwości.
    Zaraz będę wszystko sprawdzać i oglądać smile
  • kochamruskieileniwe 24.05.19, 10:24
    cofam - nie chcę więcej.
    Oglądam co polecilyście i nie wiem co wybrać. Potrzebuję 4 kępy (maksymalnie 5) i .... wszystko mi się podoba....
    aaaaaa!!!!

Kombinuję miejsce od połnocnej strony na jeszcze dwie kępy big_grin
  • heca7 24.05.19, 10:39
    Zabrakło cienia? 😀
    Ja jakbym miała więcej miejsca to bym sobie gunnere kupiła 🤗

--
  • heca7 24.05.19, 16:57
    Przy okazji takich wątków stwierdzam, że mam za mały ogródek big_grin

--
  • solejrolia 24.05.19, 19:06
    Więc jeśli chodzi o cień/półcień to ostatnio kombinuję z rodgersją+paprocie (pióropusznik strusi przede wszystkim), i łączę je z funkami. Świetnie wizualnie to wygląda.
    Albo bodziszki, i w nie wsadź czosnek typu Gladiator. Absolutnie hitowo smile
    A jeśli jest więcej słońca to w bodziszki można też wsadzić serduszka. Albo mieczyki. Albo irysy. Albo orliki. Albo cokolwiek wyższego- świetny efekt . smile

--
    Biorąc pod uwagę, że mogło być gorzej, to może lepiej, że jest lepiej niż wtedy, gdy wydawało się, że jest doskonale, a w rzeczywistości, jak zwykle, było jak zwykle, czyli byle jak...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.