Dodaj do ulubionych

Ile zarabia europoseł

26.05.19, 12:41
To, ile zarabia europoseł, ustaliła w 2000 roku grupa ekspertów powołana przez Parlament Europejski. Zdecydowano, że będzie to 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości. Obecnie to 8757,70 euro miesięcznie, czyli ok. 37,649 tys. zł (przeliczając po kursie z 21 maja - 4,299 zł za euro). To kwota brutto. Na konto europosła co miesiąc wpływa pensja o równowartości 37 tys. zł. Oznacza to, że przez pięć lat trwania kadencji zarobi ponad 1,7 mln zł. Każdy deputowany PE może liczyć też na tzw. dietę mieszkaniową i darmowe podróże. A po zakończeniu kadencji w Parlamencie Europejskim dostanie kolejny zastrzyk finansowy. Bo trzeba pamiętać, że europoseł nie otrzymuje od UE jedynie samego wynagrodzenia. Za każdy dzień pracy (w Brukseli lub Strasburgu) dostaje też 320 euro dziennie (ok. 1375 zł) na zakwaterowanie oraz inne koszty z tym związane. Warunek jest jeden: polityk musi podpisać listę obecności na posiedzeniu parlamentarnym.
W przypadku posiedzeń poza terenem Unii dieta ta wynosi 160 euro (ok. 687 zł), jednak eurodeputowany z własnej kieszeni nie płaci już hotelu . Ponadto europoseł każdego miesiąca otrzymuje 4513 euro (19,4 tys. zł) na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem mandatu europosła. Chodzi tu m.in. o wynajem biura, koszty jego prowadzenia, rachunki telefoniczne, sprzęt komputerowy czy też koszty reprezentacyjne.
Jeśli jednak poseł PE nie weźmie udziału w więcej niż połowie posiedzeń w roku (bez usprawiedliwienia), otrzyma jedynie połowę powyższej kwoty.Darmowe podróże
Kolejną korzyścią z bycia europosłem są darmowe podróże. Zwracane są im pieniądze za bilety lotnicze i kolejowe (maksymalnie za klasę biznes), a także inne koszty podróży, jeśli wykonuje ją w związku ze działalnością deputowanego UE. Za każdy kilometr przejechany samochodem Unia zwraca swoim przedstawicielom 53 eurocenty. przejściowy
Profity z bycia posłem nie znikają po wygaśnięciu mandatu. Po zakończeniu kadencji każdy europoseł otrzymywać będzie tzw. odprawę na pożegnanie.
Za każdy rok sprawowania mandatu w PE należy się jedna miesięczna pensja. Nie może być jednak ona wypłacana dłużej niż dwa lata. Każdy europoseł ma też prawo do unijnej emerytury, którą otrzymuje po skończeniu 63 lat.
Wynosi ona 3,5 proc. miesięcznego wynagrodzenia (ok. 306 euro) za każdy - co ważne - pełny rok wykonywania mandatu, Kwota ta nie może jednak przekroczyć 70 proc. pensji podstawowej. Po pełnej, pięcioletniej kadencji europoseł będzie dostawać więc ok. 1530 euro miesięcznie (przy obecnym kursie to ponad 6,5 tys. zł).
Emerytury byłych europosłów wypłacane są z budżetu UE. Ja cię kręcę.
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka