Dodaj do ulubionych

A co, jeśli ktoś...

30.05.19, 19:15
...ma 66 lat, pije, pali, naduzywa Apapu, nie leczy POChP, chorej wątroby, nadcisnienia i zawrotow glowy? Nie, bo nie? To co: umrze, dostanie zawalu, udaru...? Ma sztuczna zastawke serca, jeśli to ma znaczenie. Namawiać na leczenie czy musi sam zechciec?
Edytor zaawansowany
  • bazia8 30.05.19, 19:26
    Jest ubezwłasnowolniony? Nie? Wytłumaczyć konsekwencje. Pomóc, jeśli oczekuje pomocy.
    Nie? To nic nie robić.

--
    www.fundacjaavalon.pl/
  • lilia-anna 30.05.19, 19:32
    Nie jest. Oczekuje pomocy w stylu "umyj mnie, tylko mnie nie zamocz". Jakie mogą być konsekwencje? Tak konkretnie? Czym straszyć? Zawałem, udarem?
  • tt-tka 30.05.19, 19:48
    lilia-anna napisała:

> Nie jest. Oczekuje pomocy w stylu "umyj mnie, tylko mnie nie zamocz". Jakie mog
    > ą być konsekwencje? Tak konkretnie? Czym straszyć? Zawałem, udarem?

Nie strasz. Powiedz, i to informacyjnie, a nie straszaco, ze nie umyjesz, lub myc bedziesz do czasu - dopoki ci sil i checi starczy. Aha, mozesz dodac, ze w takim wypadku osoba bedzie miala wybor - palenie albo platna opiekunka myjaca nie moczac.
    Niemniej wybor nadal nalezy do osoby.

--
    Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
  • betty_bum 30.05.19, 19:31
    Sam musi zechcieć. Niestety jeśli to rodzina to skutki odczujecie wy, a nie on.
  • cruella_demon 30.05.19, 19:37
    No umrze i to raczej niedługo.
    Przy sztucznej zastawce powinien brać leki przeciwzakrzepowe regularnie bo ją szlag trafi albo dostanie zatorowości.
    Nieleczone POCHP jeszcze u czynnego palacza też zabija szybko. A nieleczone nadciśnienie prowadzi właśnie do udaru lub zawału.
    Natomiast jeszcze nie widziałam, żeby udało się do leczenia zmusić kogoś kto tego nie chce.
  • cruella_demon 30.05.19, 19:40
    Aha do tego dorzuciłabym jeszcze niewydolność serca, a w postępującej obrzęk płuc w pakiecie.
    W przypadku tego ostatniego, czy POCHP, śmierć przez uduszenie jest straszna.
  • betty_bum 30.05.19, 19:44
    Wujek mojej koleżanki, ciężki alkoholik, z przebytą gruźlicą od 30 lat się nie postarzał. W wieku 30 lat wyglądał na 50, w wieku 50 na 50, teraz ma więcej niż 50 i wygląda tak samo.
  • lilia-anna 30.05.19, 19:44
    Leków przy zastawce tego typu (sztuczna? biologiczna? Nie wiem) podobno nie trzeba brać.
  • anika772 30.05.19, 19:42
    Niech się cieszy, że aż 66 wiosenek dożył.
    Trudno powiedzieć, co go wykończy- może niewydolność wątroby, może wylew, może rak płuc.
    Musi sam zechcieć. Szkoda Twojej energii.
  • mrs.solis 30.05.19, 19:44
    Od mojej kolezanki ojciec (mniej wiecej taki z twojego opisu) najpierw dowiedzial sie , ze ma raka pluc po czym zanim zaczeli sie zastanawiac co z tym poczac umarl na rozlegly wylew. Moj ojciec do lekarzy tez nie chodzi, a ja go przeciez nie zmusze.

--
    http://s17.rimg.info/94f1aa849ae7d6fc1cd7782d5aa29dac.gif
  • lilia-anna 30.05.19, 19:50
    Mnie konsekwencje nie dotkna bezpośrednio, bo nie mam szczęśliwie z tą osobą nic wspólnego, ale już ktoś mi bliski - owszem. Stąd pytanie uncertain
  • tt-tka 30.05.19, 19:53
    Nie szkodzi, i tak mozesz to powiedziec. Albo ten ktos ci bliski.

Z moich doswiadczen - nie pomoze. Poki osoba nie odczuwa dolegliwosci jako ograniczen bolesnych dla niej - nie bedzie sie leczyc, skoro nie chce.

--
    Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
  • smillla 30.05.19, 19:51
    Nie wiem, co robić, ale wyznam, że z opisu: Lubię tego gościa! smile
  • cruella_demon 30.05.19, 20:13
    Bardzo byś lubiła jakbyś musiała się takim dziadem opiekować.
    Tacy ludzie umierają długo i w męczarniach (zaawansowane niewydolności czy POCHP) udręczając osoby które się muszą nimi zajmować, bo zwykle się duszą, chyba ze szczęśliwie dla wszystkich zabije ich zawał, czy udar (gorzej jak nie zabije, tylko zmieni w śliniącego się leżaka).
  • katja.katja 30.05.19, 20:30
    To straszne sad
    Powinna być eutanazja na życzenie, choćby odpłatna.
    Znałam "z widzenia" Panią, która 5 lat była w takim stanie.

--
    Nie dam się wygasić!
  • lilia-anna 30.05.19, 20:01
    Czyli tak, jak myslalam: przemówienie do rozsądku wątpliwe, a sytuacja potencjalnie groźna. Ok...
  • tt-tka 30.05.19, 20:26
    lilia-anna napisała:

> Czyli tak, jak myslalam: przemówienie do rozsądku wątpliwe, a sytuacja potencja
    > lnie groźna. Ok...

Lepiej pogadaj z tym kims bliskim ci i zacznij przekonywac, ze naprawde nie musi sprawowac osobistej opieki w razie czego. Niech sie na to mentalnie i organizacyjnie przygotowuje.

--
  • pani-nick 30.05.19, 20:45
    Ograniczyć Apap!
  • szafireczek 30.05.19, 21:48
    Ma depresję i chce jak najszybciej zakończyć koszmar?
  • lilia-anna 30.05.19, 22:05
    Nie wykluczam takiego scenariusza...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.