Dodaj do ulubionych

Optyk czy okulista

02.06.19, 01:48
Czy, żeby dobrać odpowiednie okulary musi mnie zbadać okulista czy optyk? Potrzebuję na już, bo mi skradziono. Okulary miałam od wielu lat, kompletnie nie wiem, jakie miały szkła, używam do jazdy autem, zakładam do teatru, kina, itd.
Edytor zaawansowany
  • dyzurny_troll_forum 02.06.19, 02:08
    alfa36 napisała:

> Czy, żeby dobrać odpowiednie okulary musi mnie zbadać okulista czy optyk? Potr
    > zebuję na już, bo mi skradziono. Okulary miałam od wielu lat, kompletnie nie wi
    > em, jakie miały szkła, używam do jazdy autem, zakładam do teatru, kina, itd.

Zawsze lepiej, żeby zrobił to okulista. I to dobry. Okulary to jest niemały pieniądz, i fajnie jest to mieć zrobione dobrze. Ale jeżeli terminy są tragiczne, to optyk, zwłaszcza wyposażony w maszyny, też coś dobierze w pobliżu.

I piszę to z własnego doświadczenia.

--
    Nic nie zostało wybaczone!
  • alfa36 02.06.19, 02:18
    Dzięki. Do dobrego (od czasu do czasu sprawdzam) jestem zapisana na wrzesień, ale nie dam rady funkcjonować tak długo bez okularów. Do pierwszego z brzegu (no ale ze sprzętem) dostanę się w tygodniu.
  • tairo 02.06.19, 02:50
    Specjalistą od wad wzroku jest optometrysta.
    Okulista jest specjalistą od chorób oczu, wada wzroku nie jest chorobą. Optyk nie bada, tylko obrabia szkła i montuje okulary według recepty.
  • presens 02.06.19, 04:48
    Dokładnie, idź do optometrysty. Doskonale dobrał mi szkła
  • bardzo-dobry-kochanek 02.06.19, 06:24
    tairo napisała:
    Optyk nie bada, tylko obrabia szkła i montuje okulary według recepty.

Niekoniecznie.
    Prawie każdy sklep z okularami (potocznie optyk) oferuje badanie wzroku nowoczesnymi urządzeniami. Po badaniu dobiera się na miejscu oprawki i szkła.
  • tairo 02.06.19, 06:47
    Na podstawie pięciominutowego "badania" wzroku "nowoczesnym urządzeniem" przez technika optycznego to można sobie kupić awaryjnie okulary, jak na wakacjach zgubisz i bez nich nic nie widzisz, a nie okulary do używania na co dzień.

• bardzo-dobry-kochanek 02.06.19, 07:16
    tairo napisała:
    > Na podstawie pięciominutowego "badania" wzroku "nowoczesnym urządzeniem" przez
    > technika optycznego to można sobie kupić awaryjnie okulary

W vision expres na przykład, badanie trwa chyba z pół godziny. Wiem bo kilka lat temu wynudziłem się czekając w poczekalni na partnerkę.
  • tairo 02.06.19, 19:50
    Niewykluczone, że zatrudniają optometrystę w salonie.
  • esperantza 02.06.19, 08:54
    Nie wiem gdzie Ty robisz badania ale ja i moja rodzina chodzimy do takiego gdzie badanie jest mega dokładne i trwa godzinę. Okulista owszem obejrzy dno oka ale o dobieraniu szkieł to ma marne pojęcie
  • dyzurny_troll_forum 02.06.19, 13:12
    esperantza napisała:

> Okulista owszem obejrzy dno oka al
    > e o dobieraniu szkieł to ma marne pojęcie

Serio!?

--
    Nic nie zostało wybaczone!
  • asfiksja 02.06.19, 13:41
    Tak, serio. Potwierdzam.
    Do lekarza okulisty to po okulary chodzą emeryci, żeby mieć receptę (taniej). Ale ludzie pracujący przy komputerze, kierowcy itp. powinni mieć porządnie dobraną korekcję przez optometrystę.
    Oczywiście istnieją wyjątkowi okuliści, którzy to robią też dobrze. Z naciskiem na "wyjątkowi".
  • esperantza 02.06.19, 13:54
    Takie mam doświadczenia. A sama nosze okulary ponad 30 lat, mam astygmatyzm.
    Moi najbliżsi to tez okularnicy wiec już próba całkiem spora. Dobry optometrysta to podstawa. do okulisty z chorobami oczu tak ale po okulary to do dobrego optyką
  • mikams75 02.06.19, 16:19
    takie badanie przez optometryste trwa o wiele dluzej niz 5 min i dobral mi idealne szkla, w duzym zakladzie optycznym. I nie z biegu na szybko tylko trzeba sie umowic, ale terminy nie sa odlegle.
  • marcowa_aprilla 02.06.19, 07:30
    Teraz w kazdym optyku zbadasz wzrok ale szukaj profesjonalnego ktore trwa te 20 minut. Popytaj czy uzywa tarczy greena i cylindra skrzyzowanego w czasie badania. Jak zlapia karpia to szukaj innego 🙂
  • alfa36 02.06.19, 07:35
    Oki, to poczytam co to tarcza greena...
  • alfa36 02.06.19, 07:34
    To napiszcie, mi proszę na co zwrócić uwagę. Podejrzewam, ze szkła mogą być różne. Okulary noszę dość często ale nie zawsze. Latem raczej sporadycznie, jakoś latem lepiej widzę, no i słońce (przy słońcu zamienialam na przeciwsłoneczne). No i... Rozumiem, że tu też jest moda... Ja miałam uniwersalne, ponadczasowe....
  • presens 02.06.19, 07:41
    Idź do optometrysty, kto nie był nie pojmie różnicy, moje badanie i dobór okularów trwało ze 2 godziny.I zleciało , jak z bicza strzelił.Poleciłam tego fachowca kilku osobom i wszyscy b zadowoleni.Mój mąż był u dwóch różnych okulistów w krótkim czasie- akurat tak wyszło i dostał 2 całkowicie róźne recepty na okulary
  • bardzo-dobry-kochanek 02.06.19, 07:48
    presens napisała:
    Mój mąż był u dwóch różnych okulistów w
    > krótkim czasie- akurat tak wyszło i dostał 2 całkowicie róźne recepty na okular
    > y

A skąd pewność że dwóch różnych optometrystów wyda taką samą receptę?
  • presens 02.06.19, 07:53
    Pewności braksmile te recepty od okulisów różniły się o dioptrię albo i więcej, o jakieś cylindry itp nie znam się na tym
  • agrypina6 02.06.19, 07:57
    Umiwersalne i ponadczasowe? Pokaż jakie, bo ja noszę od lat, i jeszcze takich nie widziałam. A optometrysta to dobre rozwiązanie, tylko sprawdzony.
  • glanaber 02.06.19, 21:31
    Jak ma pokazać, skoro jej skradziono?
  • kadfael 02.06.19, 10:17
    Zdecydowanie optometrysta! Mam trudną wadę wzroku, ciężko mi się dobiera szkła. Ostatnio pani optometrystka bawiła się ze mną ponad 40 minut. Ale dobrała idealnie. Niedługo potem byłam na badaniu okresowym i okulista się ze mną pokłócił, że nie mam żadnej skomplikowanej wady - w jednym oku -3 w drugim trochę więcej. No cóż...
  • afro.ninja 02.06.19, 10:26
    Niestety, tak to jest z tymi okulistami. Szkla dobieraja w piec minut i do widzenia. Mnie jedna optometrystka poswiecila godzine, a i tak dobrze szkieł nie dobrala, przypadkowo trafilam na dobrego fachowca, ktory po prostu ma doswiadczenie i wie co robi.
  • afro.ninja 02.06.19, 10:24
    Zalezy jaka masz wade. Najlepiej isc do okulisty jak zupelnie nie wiesz co sie dzieje z oczami. Pozniej ewentualnie do optometrysty, ale dobrego optometrysty to ze swieca szukac, o czym sie osobiscie przekonalam.
  • asfiksja 02.06.19, 13:24
    Optyk to ten, co wykonuje okulary (wprawia odpowiednio przygotowane soczewki). Okulista to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby oczu. Tobie prawdopodobnie chodzi o optometrystę, do którego warto iść, jeśli wymagamy nie leczenia chorób oczu, a jedynie doboru odpowiedniej korekcji. Z osobistego doświadczenia - dobry optometrysta dobierze ci lepiej korekcję niż okulista, a tym bardziej optyk. To trochę trwa, czasem nawet godzinę!, ale warto.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.