Dodaj do ulubionych

Nauczycielki - rada pedagogiczna klasyfikacyjna

03.06.19, 09:08
Jak wygląda?
Wiem, że zależy od rozmiarów szkoły, ale tak z grubsza. Omawia się każdego ucznia z każdego przedmiotu czy tylko tych problematycznych i pozytywnie wyróżniających? Czy może jest abstrakcyjne dla innych pytanie czy zatwierdzić wszystkie wystawione oceny, kto jest za, kto przeciw, protokół, dziękuję, dowidzenia?
Z ciekawości pytam.
Edytor zaawansowany
 • slonko1335 03.06.19, 09:10
  ja dopiszę się bo mnie nurtuje czy ktoś sprawdza czy oceny są wystawione zgodnie z wso czy tylko dziecko/rodzic musi zwrócić na to uwagę? pytam o sytuację gdy jest dziennik elektroniczny i wszystkie średnie i wyniki na dłoni podane?

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • thaures 03.06.19, 09:25
  Wychowawca klasy przedstawiał wyniki klasy- stan, średnią, najlepsi uczniowe i ci najsłabsi. Potem kto ma jedynkę czy nieklasyfikowanie. Zaraz po tym następowało głosowanie ktogo dopuszczamy do poprawki ( jeżeli mu to nie przysługiwało z urzędu )
  Tak było u mnie. Nigdy nie omawialiśmy każdego pojedynczo, tylko te ekstremalne przypadki
 • little_fish 03.06.19, 09:54
  U nas co prawda nie ma dziennika elektronicznego, ale nie sądzę żeby ktoś to sprawdzał. Raczej uczeń /rodzic musi pilnować sam
 • slonko1335 03.06.19, 10:05
  czy po zatwierdzeniu ocen po radzie można się odwołać od wystawionej oceny jeżeli jest wystawiona niezgodnie z wso(póki co to tylko proponowana)? moje dzieci mają wystawione póki co oceny niezgodnie z wso-akurat żadnego z tych nauczycieli nie ma bo są na zielonkach. Dwóch ocen w ogóle nie mają wystawionych mimo, że termin był do czwartku i trudno tą ocene przewidziec nawet bo maja po jednej ocenie cząstkowej z przedmiotu. Syn nie ma wystawionej oceny z zachowania, chociaż tu jak mniemam wychowawczyni się zastanawia czy mu przy wysokich wynikach to zachowanie podwyższyć żeby był pasek...ale te dwie niezgodnie z wso wystawione to jednak słabo jak będą takie ostateczne...

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • little_fish 03.06.19, 10:10
  Raczej przed radą
 • dziennik-niecodziennik 03.06.19, 11:08
  Jesli juz to przed rada. Po radzie mozesz po prostu nie zdazyc. Teraz, po zaproponowanej, jest czas zeby prostowac sytuacje.
  A czemu oceny sa niezgodne z wso?

  --
  "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
  Pietrek + Solejuk wink
 • slonko1335 03.06.19, 11:54
  Zgodnie z WSO: "Oceny śródroczne i roczne wystawiane są na podstawie średniej ważonej z ocen cząstkowych według schematu: średnia ważona: 4,65≤ x < 5,6 ocena: bardzo dobra[....]. Nauczyciel może podwyższyć ocenę śródroczną lub roczną uczniowi o jeden stopień względem średniej ważonej uwzględniając indywidualne predyspozycje ucznia. "
  Moje dziecko numer jeden ma średnią ważoną z całego roku z przedmiotu 4,75, dziecko numer dwa 4,82 (dwa różne przedmioty) - oboje mają wystawiony dobry. Oboje na pierwszy semestr mieli bardzo dobry z tych przedmiotów i oboje nieco się zdziwili....

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • asia_i_p 03.06.19, 12:03
  Sprawdź całe WSO, czy w ogóle uwzględniany jest pierwszy semestr, bo to nie jest oczywistość. U nas statut twierdzi, że ocena z drugiego semestru jest automatycznie oceną roczną i niestety sprzyja temu dziennik, nie rozróżniając tych dwóch ocen. W starym dzienniku papierowym, o ile pamiętam, osobno wystawiało się semestralną i roczną.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • slonko1335 03.06.19, 12:07
  U moich rozróżnia i rozdziela średnią ważoną na pierwsze, drugie i roczną-tak czy owak dzieci mają powyżej 4,65 każdą z tych średnich(podałam średnia roczną). Możliwe, ze nauczyciel tak postawił proponowaną żeby nie włączyło się olewactwo, bo często oceny przed radą jeszcze oceny są zmieniane ma plus ale wolałabym żeby nie było za późno jeżeli to jakaś pomyłka..

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • little_fish 03.06.19, 12:29
  Po prostu dopytaj nauczyciela. A macie zapis w statucie /wso dotyczący różnicy między proponowaną a ostateczną? W starej szkole dzieci był zapis, że ostateczna nie może być niższa od proponowanej. Dlatego bywało tak, że nauczyciel wiedząc, że będą jeszcze np oceny ze sprawdzianu, na wszelki wypadek proponowaną dawał niższą.
 • slonko1335 03.06.19, 12:48
  Ostateczna nie może być niższa niż proponowana. Możliwe, ze nauczyciel chce sobie zabezpieczyć możliwość postawienia niższej oceny chociaż nie będzie już sprawdzianów bo nie byłoby możliwości poprawy przed radą klasyfikacyjną która będzie w przyszłym tygodniu. Z powodu nieobecności nauczycieli w tym tygodniu dzieci nie mają jak zapytać a nie chciałabym żeby potem było za późno. Rada odbędzie się w środę 12 podobno , więc na wszelki wypadek rzeczywiście zapytam na początku przyszłego tygodnia jak nic się nie zmieni przez komunikator z kopią do wychowawcy.

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • little_fish 03.06.19, 13:11
  Dokładnie, najlepiej zapytać nauczyciela. Może faktycznie zabezpiecza tyły. Bo jak rozumiem, żadnej pracy (kartkówki, zad dom.) do oddania nie ma?
 • slonko1335 03.06.19, 13:24
  jeden z przedmiotów to...wf....drugi to anglik z którego generalnie młodszy nie ma żadnych problemów ale faktycznie zdarza mu się jakieś zadanie domowe czy słówka olaćwink

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • little_fish 03.06.19, 13:28
  No to może z tego wf jeszcze będzie jakieś zaliczenie na ocenę?
 • slonko1335 03.06.19, 13:31
  córka mówi, że nie bo teraz nie ma nauczyciela a w poniedziałek maja jakiś turniej szkolny i nie ma wf, wiec nie zdąży już przed rada ale cholera wie...

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • asia_i_p 03.06.19, 12:00
  Nie, nikt tego nie sprawdza. Nasza szkoła to ponad 500 uczniów mających średnio po 10 przedmiotów (w pierwszych klasach więcej, pod koniec edukacji mniej), kto miałby te 5000+ ocen sprawdzać? Jeżeli w momencie wystawiania swoich widzę, że kolega ma jakąś ostrą rozbieżność między średnią a oceną, albo jeśli to widzi wychowawca, to pyta, czy się nie pomylił, ale u nas WSO pozostawia ostateczną decyzję nauczycielowi, nie jesteśmy zobowiązani trzymać sie średniej. Co w sytuacji, kiedy uczniowie potrafią złapać dwie piątki na początku semestru i przestać chodzić na dane lekcje ma sens.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • slonko1335 03.06.19, 12:08
  nie wiem jak wygląda dziennik z punktu widzenia nauczycieli i czy po prostu widać te rozbieżności dlatego pytam

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • iwoniaw 04.06.19, 13:34
  Chodzi Ci o to, czy np. nauczyciel matematyki widzi, że w 6a Jaś Kowalski ma 5 z historii przy ocenach 4446, a Zosia Nowak 4 przy 5544? No może zajrzeć i zobaczyć, ale jeśli nie jest wychowawcą klasy, to nawet nie ma powodu, by to robić, bo dlaczego miałby? Tym bardziej nie ma podstaw by dyskutować na temat tych ocen z kolegą historykiem, nie będąc ani jego przełożonym, ani nie znając metodyki jego przedmiotu.


  --
  'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
  'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
 • slonko1335 04.06.19, 13:54
  Mniej więcej. W pracy mam ustawione w programie wartości zgodnie z przepisem(zatwierdzone przez dyrektora) i jeżeli ręcznie z jakiegoś powodu wpiszę za niskie lub za wysokie w porównaniu do wytycznych to mi wyskakuje alert i jak jest duża odchyłka musi to zatwierdzić dyrektor. Nie wiem jak to wygląda akurat w dzienniku szkolnym bo my inna placówka dlatego pytam czy nauczycielowi wywali że wystawił ocenę niezgodnie ze średnią czy po prostu można to przeoczyć łatwo. Inni nauczyciele to oczywiste, ze nie muszą a nawet chyba nie powinni widzieć pozostałych przedmiotów...

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • little_fish 04.06.19, 14:06
  Nie wywali mu, bo ocena nie musi być zgodna ze średnią.
 • iwoniaw 04.06.19, 14:14
  Nie, nic mu nie wywali, bo jak little fish pisze, ocena nie musi być odbiciem średniej, zresztą WSO są b. różne. Dlatego trzeba sprawdzać, czy nauczyciel się nie pomylił i interweniować w razie czego - jako uczeń/rodzic - od razu. Niestety można z pozycji nauczyciela łatwo przeoczyć, że coś jest nie w porządku, zwłaszcza że część dzienników el. ma postać koszmarnie niefunkcjonalnie rozwijającej się tabeli, która jest jeszcze w miarę przejrzysta dla rodzica, który ma jedno-dwoje-troje dzieci, z czego każde na ogół w innej klasie, ale jeśli patrzy się na oceny cząstkowe i podsumowanie całej klasy, to jest to istny oczopląs.


  --
  'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
  'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
 • slonko1335 04.06.19, 15:01
  córka mi zameldowała, że jej zaniżoną ocenę już wypatrzył już wychowawca, więc tu on zapewne zadziała

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • dziennik-niecodziennik 03.06.19, 09:27
  z tego co ja wiem to omawia się uczniów zagrożonych, a resztę się akceptuje zbiorczo. ostatecznie to dany nauczyciel wie co jego uczniowie umieją. gdyby miano omawiac kazdego ucznia z osobna w całej szkole to rada klasyfikacyjna trwałaby tydzień.
  w moim krótkim romansie z nauczaniem bylam na radzie klasyfikacyjnej omawiającej dwie klasy. owszem, tam sie chrzanilismy z kazda osoba po kolei, omawialismy wyniki, gdzies tam sie spieralismy ze sobą, a i tak zajęło to trzy godziny. nie wyobrazam sobie w ten sposob omawiac klasyfikacji szkoly liczącej osiem klas po 30 uczniów...


  --
  "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
  Pietrek + Solejuk wink
 • dziennik-niecodziennik 03.06.19, 09:28
  chyba ze pytasz wyłącznie o klasyfikację uczniów kończących szkołe, to nie wiem, mzoe ich sie akurat omawia kazdego z osobna. ale wątpię.

  --
  "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
  Pietrek + Solejuk wink
 • little_fish 03.06.19, 09:42
  Nie omawia się. Podaje się: liczba uczniów, liczba kladyfikowanych, uczniowie z ocenami niedostatecznymi. Frekwencja. Najlepsi i najslabsi uczniowie. Liczba poszczególnych ocen z zachowania. Uzasadnienia dla ocen wzorowych i nagannych. Tu czasem są dyskusje. U nas jeszcze (szkoła specjalna) podaje się i czyta uzasadnienia przedłużenia etapu edukacyjnego. To chyba najdłuższa część.
 • asia_i_p 03.06.19, 11:57
  Przed radą wyłożone są sprawozdania wychowawców, zawierające między innymi uzasadnienia wszystkich ocen niedostatecznych i obniżonych ocen z zachowania.
  Na radzie te sprawozdania są czytane lub nie. Dyrektorka odczytuje i pokazuje na wyświetlaczu protokół zbiorczy i to jest moment, żeby wychwycić nieprawidłowości. Większość rady klasyfikacyjnej to nie omawianie poszczególnych uczniów, tylko przedstawianie kandydatur do nagród, głosowanie nagród, sprawdzanie, którzy z niepromowanych mają szanse na poprawki, ustalanie, komu przyznać nagrody i dyplomy za wolontariat, sport, itd., ustalanie, co jest wpisywane na świadectwa.

  Zdecydowanie jeżeli zastrzeżenia rodzic ma co do pojedynczej oceny, musi zgłosić to sam.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • saphire-2 03.06.19, 19:08
  Są szkoły, do których chodzi 800 uczniów. Trochę trudno by było dokładnie omówić każdego ucznia. Z tego co wiem, jest coś takiego jak tajemnica rady pedagogicznej, chyba. Nic więcej nie wiem, nigdy nie byłam na takiej radzie
 • little_fish 03.06.19, 19:13
  A co tajemnica rady ma do tego???
 • kryzys_wieku_sredniego 04.06.19, 15:26
  Rada wygląda tak, że jeśli jesteś uczniem znanym, lubianym to jak ci jeden nauczyciel wystawi mierną a resztę ocen masz przyzwoitą to pada pytanie od innych "a dla czemu;P?"
  I później dowiadujesz się, że polonistka wstawiła się za twoją tróją z fizyki ;P
 • little_fish 04.06.19, 15:32
  Na radzie nie czyta się pojedynczych ocen każdego ucznia. Polonistka może się wstawić w pokoju nauczycielskim w sprawie tej trójki z fizyki
 • nocnamagia 04.06.19, 16:57
  A czy omawia się uczniów na pograniczu czerwonego paska? Syn (ósmoklasista) będzie miał średnią 4,72. Niestety nauczycielka przedmiotu, na ktorym mu najbardziej zależało, jest na zwolnieniu lekarskim. Wystawiła mu 5 (był między 5 a 6) i nie ma teraz szansy poprawićsad
 • 35wcieniu 04.06.19, 17:05
  Nie omawia się indywidualnie uczniów. Z pogranicza paska też nie. A "poprawianie" na 6 to absurd, swoją drogą.
 • iwoniaw 04.06.19, 17:12
  W czym konkretnie poprawianie na 6 jest bardziej absurdalne niż poprawianie na 3,4 czy 5?


  --
  Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
  Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
 • nocnamagia 04.06.19, 17:15
  Dlaczego tak uważasz? To jest ulubiony przedmiot mojego syna, z którego jest najlepszy w klasie, jako jedyny z całej klasy miał wystawioną oceną proponowaną 5, potem pani podniosła oceny kilku innym osobom a jemu zostawiła tę 5 i poszła na zwolnienie.
 • little_fish 04.06.19, 19:30
  Nie omawia się indywidualnie uczniów. Co niby miałoby to dać - ocenę wystawia nauczyciel uczący, rada nie ma tu nic do gadania. Dyskutować można co najwyżej nad oceną z zachowania, ale i tak głos decydujący należy do wychowawcy. Rada może co najwyżej wyrazić swoją opinię na ten temat
 • elenelda 04.06.19, 19:53
  U nas w takich przypadkach ostateczną decyzję podejmuje wychowawca. Skontaktuj się z nim i zapytaj czy jest możliwość poprawienia / zmiany oceny.
 • little_fish 04.06.19, 20:02
  Wychowawca ma prawo do zmiany decyzji nauczyciela innego przedmiotu? Na jakiej podstawie? Może jedynie próbować wpłynąć na decyzję przedmiotowca
 • elenelda 04.06.19, 22:01
  Jeden z przedmiotowców odchodząc na dłuższe zwolnienie pod koniec maja wystawił oceny, dwóch nie zdążyło i nie wrócą przed radą klasyfikacyjną. Są rozpisane zastępstwa, wychowawcy są w kontakcie z przedmiotowcami, ale tam, gdzie oceny były na pograniczu ostatnie słowo ma wychowawca. Taką decyzję podjął dyrektor.
 • little_fish 05.06.19, 06:39
  No to jednak trochę inna sytuacja, bo nocnamagia pisze o ocenie już wystawionej. Tej wychowawca nie ma prawa zmienić

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.