Dodaj do ulubionych

Mały domek + ocena sytuacji

04.06.19, 20:52
Para (27 i 28 lat) mieszka w kawalerce 24 m w mieście wojewódzkim. Wynajem. Powierzchnia jest dla nich ok, ale w bloku czują się nieszczęśliwi. Całe życie mieszkali w domu. Babcia chłopaka podarowała wnukowi działkę i 100 tys. złotych.
Tak, chcą wybudować mały, malutki, skromny, jak najskromniejszy domek.
Działka jest położna w fajnym miejscu, dojazd do tego miasta (gdzie zresztą oboje pracują, choć bez problemu mogą też pracować zdalnie) zajmuje samochodem ok. 20 minut, autobusem powiedzmy 30? w korkach 40? Para to lekkoduchy wink podróżnicy, minimaliści, weganie, którzy potrafią cały tydzień jeść shake'i bananowe big_grin Absolutnie nie planują rozmnażania się.

Ja jestem w tej historii przyjaciółką, która kibicuje, ale ma obawy, jak to wyjdzie od strony praktycznej. Z całego serca odradziłam domek holenderski, bo przecież to jest koszmarne, no naprawdę... Nie... Oni twierdzą, że chcą czuć się wolni.
Czy za te 100 tysięcy jest szansa wybudować mały 30, 40 m domek?
Edytor zaawansowany
  • aqua48 04.06.19, 21:25
    pannazmokraglowa123 napisała:

> Czy za te 100 tysięcy jest szansa wybudować mały 30, 40 m domek?

Jeśli się umie budować, zna na elektryce i hydraulice, to może...
  • pannazmokraglowa123 04.06.19, 21:30
    A jak się nie zna? Jak będą chcieli do wszystkiego wziąć firmy?
    Zakładam, że wśród wielu znajomych mają kogoś, kto poleci sprawdzoną ekipę.
    Kredytów nie chcą brać, bo nie. Nie oceniam, każdy ma inne podejście.
  • bukietlisci 04.06.19, 21:35
    jak do wszystkiego będą brać firmy to czarno to widzę.
  • aqua48 04.06.19, 21:46

> A jak się nie zna? Jak będą chcieli do wszystkiego wziąć firmy?

To będą mieli spory problem, bo nawet biorąc firmę trzeba się na budowie choć trochę znać.

> Zakładam, że wśród wielu znajomych mają kogoś, kto poleci sprawdzoną ekipę.

Hmmm...
  • taki-sobie-nick 05.06.19, 00:46
    To mogą się wypchać z takim budżetem.
  • princy-mincy 04.06.19, 21:35
    Jaki jest sens budowania domku 30m2?
  • agrypina6 04.06.19, 21:39
    Też się zastanawiam😀. A jak się odwidzi bezdzietnosc? Ale przynajmniej sytuacja jasna, działka pana. Niech pani przypadkiem nic nie inwestuje w ten domek.
  • zlajedza 04.06.19, 21:42
    Sens żaden. A ciąża nie musi być planowana. I co wtedy ? Przecież dziecka nie zjedzą skoro weganie.
  • cauliflowerpl 05.06.19, 08:32
    😂😂😂😂
    A tak serio, dajcie spokoj, niech sobie ludzie zyja jak chca i gdzie chca, 60 metrow w bloku to nie jest jedyny dopuszczalny sposob na zycie.
  • mebloscianka_dziadka_franka 05.06.19, 08:58
    I tak lepiej 30 m2 domek, niż kawalerka 24... Przecież równie dobrze dziecko mogłoby sie urodzić w tej kawalerce.
  • joanna266 04.06.19, 21:43
    Ja mam holendra. Jest to co prawda domek wakacyjny ale ma 3 sypialnie ,2 łazienki (co prawda bez bidetu ale jednak 2),sporą kuchnię z częścią jadalniową oraz salon z sofa większa niż mam w domu docelowym winkDomek ma centralne ogrzewanie więc spokojnie da radę w nim przetrwać srogie wink polskie zimy. Do tego dochodzi taras który powiększa domek razy dwa.A teraz najlepsze to cudo można mieć spokojnie za 100 tysięcy(z tarasem)I nie trzeba urządzać.Dla wegańskich podróżników nie chcących dzieci jak znalazł...

--
    gdybyś mówił językami ludzi i aniołów a internetu byś nie miał..smile
  • pannazmokraglowa123 04.06.19, 21:58
    Dzieci raczej nie będzie. Pani jest po zabiegu u naszych zachodnich sąsiadów. Podwiązanie, nie aborcja wink żeby było jasne.
    A jeśli chodzi o rozwiązania prawne, to pewnie zrobią tak, żeby było na pół.
    joanna266, jaką powierzchnię ma Twój domek? smile
  • ichi51e 04.06.19, 22:06
    Ten nawet nie najgorszy allegro.pl/oferta/domek-holenderski-caloroczny-ocieplony-zabudowa-7071921174

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • memphis90 04.06.19, 22:17
    Z zewnątrz...

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • ichi51e 04.06.19, 22:55
    O boze... faktycznie... ciekawe czy te kanapy przymusowe...

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • 35wcieniu 05.06.19, 08:53
    A skąd. Dlaczego miałyby być przymusowe big_grin Tylko że jak ktoś chce sprzedać całość to pewnie wywalasz na własną rękę.
  • aaa-aaa-pl 05.06.19, 07:39
    Gdyby nie to " wnętrze" - całkiem fajna rzecz.
  • chatgris01 04.06.19, 21:48
    Projekt domu Maluch z Archetonu? Chociaż ich projekt Ziarko o wiele sensowniejszy (ale i trochę droższy).

--
    http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
  • stara-a-naiwna 05.06.19, 21:04
    o kurde to pierwsze jak altanka na działce wink

• berdebul 04.06.19, 21:49
    A kanadyjski może być? Ta firma domyzpaczki.pl/project/dom-na-zgloszenie Proponuje budowę za 100k, w ramach reklamy. Firma solidna, znana na rynku. Do stanu deweloperskiego, ale wykończenie takiego maleństwa jest niezbyt drogie.
  • aqua48 04.06.19, 21:58
    berdebul napisała:

> A kanadyjski może być? Ta firma domyzpaczki.pl/project/dom-na-zgloszenie Proponuje budowę za 100k, w ramach reklamy. Firma solidna, znana na rynku. Do stanu deweloperskiego, ale wykończenie takiego maleństwa jest niezbyt drogie.

Stan deweloperski to nie stan w którym da się mieszkać, a na wykończenie nawet takiego maleństwa trzeba włożyć jeszcze co najmniej 30 tysięcy doliczając też wszystkie instalacje i przyłącza, podłogi, schody, montaż jakiegoś ogrzewania itp.
  • pannazmokraglowa123 04.06.19, 22:03
    Chyba może wink Dzięki, przekażę zainteresowanym. Nie słyszałam o tym.
  • ichi51e 04.06.19, 22:07
    Zdecydowanie ladniejszy

--
  • fomica 04.06.19, 21:55
    30 m domek? To już prościej postawić przyczepę kempingową, podciągnąć drut z prądem, pompę elektryczną do wody i przemieszkać ze dwie zimy. A po dwóch zimach wrócić grzecznie do czystej i ciepłej kawalerki w bloku.
  • stara-a-naiwna 05.06.19, 21:05
    albo zmądrzeć i dołożyć i wybudować mały ale nie klaustrofobiczny dom przypominający altankę sezonową
  • asiairma 04.06.19, 21:57
    Według tego pana da się
    www.zbudujsamdom.pl/
  • cosmetic.wipes 04.06.19, 22:03
    Domek 30 m to można kupić w w każdym markecie budowlanym. Nazywa się szopa ogrodowa.

--
    Przychodzi Ziobro do apteki:
    - Poproszę czopek.
    - Jaki?
    - Może być.
  • cruella_demon 04.06.19, 22:56
    big_grin
  • jeziorowa 04.06.19, 23:14
    Dokładnie tak😀. Ewentualnie „domek do zabawy dla dzieci”. Tak naprawdę mikroskopijne domki całoroczne mają 60-70m2.
  • chatgris01 05.06.19, 08:23
    Nie wszystkie, są i poniżej 40 metrów: www.archeton.pl/projekt-domu-maluch_445_opisogolny
    www.archeton.pl/projekt-domu-ziarko_1458_opisogolny

--
  • jeziorowa 05.06.19, 10:20
    Ten zalinkowany przez ciebie ma 83 m2, a więc zdecydowanie nie poniżej 40 m2.
  • chatgris01 05.06.19, 11:58
    Ten ma przecież 37,9 m2: www.archeton.pl/projekt-domu-maluch_445_opisogolny
    I możliwość kosztów poniżej 100 tys.

--
  • kosmos_pierzasty 05.06.19, 12:43
    Łączny koszt 123 tys. a nie poniżej 100. A to nigdy nie wychodzi tak jak podają.
  • jeziorowa 05.06.19, 12:55
    Ale to jest działkowy domek a nie dom całoroczny. Łóżko w jedynym pokoiku to tymczasowe rozwiązanie w kawalerce dla studentów a nie plan domu.
  • chatgris01 05.06.19, 13:01
    To jest dom całoroczny. A ci konkretni ludzie z tego wątku obecnie mieszkają w kawalerce 24 m i są zadowoleni.

--
  • jeziorowa 05.06.19, 13:24
    OK, rozumiem, ludzie potrafią być zadowoleni z różnych rozwiązań. Nie moja sprawa - dla mnie mogą mieszkać nawet w domku dziecięcym na drzewie.
  • caponata75 04.06.19, 22:11
    Jeśli znają niemiecki mogą poprzeglądać trochę niemieckich stron na ten temat. W Niemczech istnieje dość szeroki ruch na rzecz takiego sposobu mieszkania. Korzystają z tego głównie młodzi artyści , weganie, cykliści itd.smile Wpisz w wyszukiwarkę "tiny house". Tu jest przykład strony z fajnymi projektami :tiny-houses.de/minihaus-ratgeber-bauen/bauplan-grundriss-minihaus/
  • biala_ladecka 05.06.19, 08:45
    Na netflixie jest aktualnie serial o budowie tiny houses. Wygladaja bosko, ale jednak po obejrzeniu kilku odcinkow wyleczylam sie z romantyzmu. To jest dobre rozwiazanie jezeli mieszkasz na Florydzie, gdzie wiekszosc roku mozesz spedzic z nogami wyciagnietymi na tarasie. W polskim klimacie tiny house grozi wzajemnym mordem juz kolo listopada wink

--
    Spongebob, gdybym dostawał dolara za każdy mózg którego nie masz, miałbym dolara ~~ Skalmar
  • heca7 05.06.19, 11:23
    🤣

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • jkl13 04.06.19, 22:12
    Da się. Nazywa się to minidom i o dziwo są w Polsce firmy trudniące się budową takich mikro domków typu 15-20-30m2. Niech pogrzebiä w necie, na pewno znajdą namiary.
  • heca7 04.06.19, 22:13
    Niech sobie kupią tzw drewniany dom całoroczny- ekipa przyjedzie i złoży. Taki mały to koszt około 60 tys plus wykończenie pod klucz. Pewnie się zmieszczą. Ale nie będzie większy niż 40m2.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • pannazmokraglowa123 04.06.19, 22:22
    Pomysł super, tylko kurczę, czy to jest wystarczająco wytrzymałe w mrozy? wichury? ulewne deszcze?
  • heca7 04.06.19, 22:28
    Pewnie zależy od jakości wykonania. Ale spokojnie im wystarczy. Widzę zresztą taki domek gdzie mieszka parka z dzieckiem. Działkę mają małą, jakieś 300m i domek całoroczny , drewniany. Już z 5 lat stoi i wygląda dobrze a oni mieszkają cały rok.

--
  • budyniowatowe 04.06.19, 22:14

>
    > Ja jestem w tej historii przyjaciółką, która kibicuje, ale ma obawy, jak to wyj
    > dzie od strony praktycznej. Z całego serca odradziłam domek holenderski, bo prz
    > ecież to jest koszmarne, no naprawdę... Nie...

Panie boze strzez mnie od przyjaciol, od wrogow sam sie obronie.
  • bo_gna 04.06.19, 22:19
    IMO poczekać, trochę uskładać i budować, ale 100 m2. Niestety 100 tys nie starczy nawet na domek 40 m, chyba że sami będą budować, to wtedy co innego.
  • pannazmokraglowa123 04.06.19, 22:23
    Ale po co im 100 metrów, skoro oni mieszczą się w jednej walizce?
  • joanna266 04.06.19, 22:28
    Mówię wam niech biorą holendra.Jak się zmieni koncepcja to sprzedadzą. Jak kupią fajny to szybko pójdzie i można w to miejsce postawić coś na stałe.

--
  • joanna266 04.06.19, 22:35
    Drewnianego fajnego za 100 tysięcy nie postawią.Nikt nie liczy wylewki, instalacji elektrycznych, hydraulicznych,ogrzewania (fakt przy drzewie wystarczy dobra koza i w całej chalupie trzeba przy -10 okna otwierać) pomalowania minimum 2 razy całości.Ze już o urządzeniu nie wspomnę.

--
  • bo_gna 04.06.19, 23:27
    To po co im ten dom, niech sobie postawią altanke na działce
  • cauliflowerpl 05.06.19, 08:34
    "IMO poczekać, trochę uskładać i budować, ale 100 m2. "
    A co tak skromnie? Dwiescie! Trzysta!!!
  • zuleyka.z.talgaru 05.06.19, 09:04
    Wiara ma jakiegoś pier**ca w Polsce. Budują landary a potem mają problem.
  • heca7 05.06.19, 11:30
    Po co dwojgu bezdzietnym osobom 100m2?! Skoro nawet jednego dziecka nie planują, dużo wyjeżdżają i są minimalistami jeśli chodzi o graty?
    Mam 29m2 mieszkanie w kwadracie. Jakby je przykryć dachem wyglądałoby jak domek. I składa się z korytarzyka, łazienki z wielkim prysznicem, garderoby z pralką i szafami, pokoju z malutkim aneksem i widnego, odzielonego aneksu sypialnego. Skoro mieszczą się w 24 m to 30 to jakby dodatkowy pokoik dostawić.

--
  • mamtrzykoty 04.06.19, 22:28
    Można ,iec dom za 100 tys. na przykład taki:

www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/dom-bez-powzwolenia-za-100-tys-zl-w-1-dzien-mozna-juz-skladac-zamowienia-aa-dczd-9RGu-Ro4f.html

dla vegan będzie w sam raz.
  • pannazmokraglowa123 04.06.19, 22:37
    A tak z ciekawości - jak nie trzeba pozwolenia na budowę, to można się w tym zameldować?

Dzięki za wszystkie wpisy smile
  • agnieszka_kak 05.06.19, 08:00
    W stanie developerskim, bez urządzenia, pociągniecia np. wody, i bez pomalowania. Wyjdzie drugie tyle.
  • memphis90 05.06.19, 08:40
    A tu z kontenera za 64 tys
    www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/domy-z-kontenerow-ile-trzeba-zaplacic-zeby-zamieszkac-w-kontenerze-aa-JtJp-vHNc-p2JN.html

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • bigzaganiacz 04.06.19, 22:46
    Da sie bez problemu 35m z poddaszem uzytkowym drugie 30m
  • tryggia 04.06.19, 23:09
    Są drewniane domy całoroczne. Ja się jaram takim 75m za 90tys.wlasnie w wersji całorocznej.

--
    Hope
  • kosmos_pierzasty 04.06.19, 23:29
    Za co to 90 tys?
  • zuleyka.z.talgaru 05.06.19, 08:29
    Oblukaj sobie domy firmy katalpa - tam mają też ceny podane. Bardzo porządne domki, znajomym stawiali i naprawdę solidna robota. W Wielkopolsce za takie domki się płaci prawie 1/2 ceny więcej....byłam zdziwiona, że 400km dalej opłaca się budować bez osb i styropianu w niższej cenie (a przecież pro bono tego nie robią).
  • kosmos_pierzasty 05.06.19, 10:24
    Znalazłam, ale tam nie ma cen. Nawet oferty domów całorocznych tak naprawdę nie ma, hasło tylko jest.
  • zuleyka.z.talgaru 05.06.19, 16:02
    Są ceny.
  • kosmos_pierzasty 04.06.19, 23:26
    Niech się zainteresują "Tiny house". Z tego co piszesz to opcja w sam raz da nich.
    en.wikipedia.org/wiki/Tiny_house_movement
    tinyhouse.pl/
  • zuleyka.z.talgaru 05.06.19, 08:26
    Jest możliwe. Jest firma w Ostródzie, która buduje domki drewniane (szkieletowe) i mają naprawdę fajną ofertę. Bez osb i styropianu. Można wygoogolować.

Dla dwóch osób taki domek spoko, przy założeniu, że mają jeszcze kawałek ogrodu - przecież od wiosny do jesieni i tak się głównie siedzi na dworze smile
  • an.16 05.06.19, 09:01
    A młodzi ludzie mnie nie planują zarabiać, oszczędzać, rozwijać się zawodowo? Kasa po babci to ich sposób na życie i jedyne oszczędności?
  • pannazmokraglowa123 05.06.19, 19:03
    Zarabiają dobrze, a odkładają z myślą o podróżach, bliższych i dalszych. Z tego co zrozumiałam, mają jakąś "poduszkę finansową", a to co odłożą - wydają na podróże.
    Mnie akurat nie dziwi, że ktoś z wyboru chce mieszkać na 40 metrach, a nie na 200 wink Bo ja mam podobnie jeśli chodzi np. o ciuchy - dostałam premię, mogę kupić buty czy torebkę za 1500 zł. Ale nie chcę. Te za 120 zł w 100% spełniają moje oczekiwania.
  • ienerta 05.06.19, 10:27
    Za 100 tys. będzie ciężko, ale za 150 domek spokojnie można postawić. Dużo zależy jaki jest status owej kawalerki, w której obecnie mieszkają. Jeśli jest ich własnościowa, niech biorą kredyt hipoteczny na brakujące 50 tysięcy, a ratę będą spłacać z jej wynajmu + ewentualnie trochę z zarobków. Młodzi ludzie lubią wygodne, bezproblemowe życie, nie ma w tym nic złego. W przyszłości dostaną coś po rodzicach jednych i drugich, więc będzie jeszcze lepiej.
  • berdebul 05.06.19, 10:32
    Pierwsz linijka postu „wynajem”.
  • jeziorowa 05.06.19, 10:35
    ienerta napisała:

Młodzi ludzie lubią wy
    > godne, bezproblemowe życie, nie ma w tym nic złego. W przyszłości dostaną coś p
    > o rodzicach jednych i drugich, więc będzie jeszcze lepiej.
    Naprawdę nic złego? No cóż.... kwestia poglądów... Kiedy planują dostać spadek po rodzicach? Zgodnie ze statystykami w okolicach swoich 55-60 urodzin? Cudne...
  • kosmos_pierzasty 05.06.19, 10:38
    A przepraszam co jest złego w tym, że ktoś chce żyć inaczej? Jest jakiś obowiązek zapieprzać na maksa, żeby nakupować na maksa?

I nie nie mam nic przeciw temu, żeby np.moje dziecko spokojnie żyło z tego, co wypracowałam ja czy moi rodzice. Ja jej życzę jak najlepiej, a nie jak najgorzej - w wiecznym kieracie.
  • jeziorowa 05.06.19, 19:23
    Ze skrajności w skrajność..... Pani z postu startowego (lat prawie 30) nie ma nic, przeprowadzi się z wynajmowanej kawalerki do mikro domku należącym do pana i w razie jakiejkolwiek wtopy wraca do starych rodziców, bo po kolejnych 10-20 latach nadal nie ma nic, bo się „nie przemęczała”. Pan oczywiście jest zabezpieczony spadkiem, jak mu pomysł na minimalizm przejdzie to znajdzie panią, która też będzie coś tam miała, połączą majątek i założą rodzinę. Gdyby w sytuacji z tego wątku był mój syn to ok, niech się chłopak relaksuje, ale gdyby córka... nie, nie i jeszcze raz nie.
  • pannazmokraglowa123 05.06.19, 20:03
    Jak ich znam, zrobią tak, że będzie 50/50 (prawnie).
  • jeziorowa 05.06.19, 20:33
    Acha, czyli pan ociężały na umyśle.....
  • pannazmokraglowa123 05.06.19, 20:40
    Kwestie podziału nie są tematem wątku. Jak tak bardzo chcecie wiedzieć wink pani ma przepisaną jakąś działkę z domem na zadupiu i pewnie prędzej czy później zostanie to sprzedane...
    Ale nie o tym jest wątek.
    Wątek jest o tym, że młodzi wymyślili sobie mały (max 40-50 m) domek. Bo nie chcą większego. Bo mają taką fantazję.
  • jeziorowa 05.06.19, 20:47
    Ooooo! Domek przez dobę urósł o 10m2🤣🤣🤣🤣. Jak tak dalej pójdzie to zanim dostaną pozwolenie na budowę to „domek” będzie wielkości zamku w Malborku 🤪🤣🤪🤣🤪
  • pannazmokraglowa123 05.06.19, 21:46
    50 wymyśliłam ja wink Dzisiaj młodzi twierdzą, że mają projekt domku 40m, ale nie wiem czy te 40m to powierzchnia użytkowa czy jakaś inna... I nie wiem skąd go wzięli. Ale na pewno dam im wątek do przeczytania.
  • jeziorowa 05.06.19, 21:58
    Zakładając, że ci ludzie istnieją to tak - daj im koniecznie do przeczytania ten wątek. Niech wiedzą kto w ich otoczeniu jest plotkarzem.
  • pannazmokraglowa123 05.06.19, 22:01
    Zapytałam "A chcielibyście, żeby ktoś na to spojrzał tak z boku, realnie ocenił wasze możliwości...?"
    Powiedzieli "czemu nie, posłuchać zawsze można, a i tak zrobimy co postanowimy i my będziemy ponosić tego konsekwencje " wink
  • leann32 05.06.19, 11:20

Powiem tak.
    Doprowadzenie wod kanu do dZialki a prowadzilam niecale 15 m wiec tyle co nic- 12 tys zl. Tyle samo znajoma dala za studnie.
    3000 - gaz i prad.
    Studzienki kanalizacyjne z wlozeniem wykopem - 9 tys
    Zbiornik na wode ogrodowa - 2 tys
    10 tys to koszt utwardzenia drogi dojazdowej, zeby przynajmniej jadaca betoniarka sie nie zapadła.
    2000 lacznie skasował geodeta.
    4500 placilam za wywoz ziemii ktora zostala po kopaniu fundamentu.
    Ogrodzenie zwyklym plotem - 13 tys.
    Wyrownanie dzialki i nawiezienie ziemii zeby nie zbierala sie woda - 10 tys

Zatrzymam sie tutaj. Wydane 65,5 tysiaca i nie ma na razie mowy o domu.
    Za 35 to moze wylejesz fundament i postawisz troche scian z więźbą dachowa.
    A sciany? Tynk? Wylewki? Ogrzewanie?
    Okna? Parapety? Gładziie, plytki, wykonczeniowka? Meble/
    Kuchnia/ skrzęty/ oswietlenie/ prąd z gniazdkami? Armatura?
    Ocieplenie, dach, komin - to juz nie wspomne. O drzwiach tez. Ludzie sa oderwani od rzexzywistosci.
    I to jest opcja lux jak zrobia to sami. A niech sobie przejrza
    Oferte firm budowlanych gdzie polak zarabia 36zl za h a ukrainiec 27. Powodzenia smile
  • hanusinamama 05.06.19, 13:29
    Ja bym kupiła kanadyjski. Za te kwote kupią taki z ociepleniem. A jak im bedzie potrzebny wiekszy metraż to domek sprzedadzą...i postawią coś wiekszego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.