Dodaj do ulubionych

Wełniany sweter

10.06.19, 17:44
Zagapiłam się i sweter (100%wełna z merynosów) został wyprany w pralce ( w temperaturze 30st.)
No i rozmiar się zmniejszył...Teraz ma rozmiar dziecięcy, może dla 6latka.
Da się to jakoś naprawić?
Edytor zaawansowany
  • kosmos_pierzasty 10.06.19, 17:46
    Nie sądzę. Współczuję.
    Też w tym tygodniu wrzuciłam sweter ze 100% wełny, owczej, ale wyszedł z tego w tym samym rozmiarze, co był - na szczęście.
  • mysiulek08 10.06.19, 17:52
    nie ma szans, mozesz probowac moczyc w wodzie z plynem do plukania, na mokro rozciagac ale powodzenia nie wroze,

piore w pralce w 30 stp koldry, swetry z merynosow i nic sie dzieje, ale raz do suszarki sie zaplatal jeden sweter, nie dalo sie uratowac

--
    Podłość ludzka nie zna granic! drastyczne!
  • myfaith 10.06.19, 18:13
    M0że włoż do miski z zimną wodą i zostaw na jakiś czas choć z rozmiaru dla 6 latka do rozmiaru kobiecego to raczej nie wróci
  • 21mada 10.06.19, 18:20
    Musisz teraz schudnąć do rozmiaru swetra.
  • chatgris01 10.06.19, 18:26
    Możesz spróbować z wodą spod fasoli i gliceryną www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a/3/b/8/c/46/d/0/id/155

--
    http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
  • qs.ibidem 10.06.19, 19:25
    Naprawić da się; mam dwójkę sześciolatków, przysyłaj.
    wink
  • ajrisz.ka 10.06.19, 20:24
    smile
  • ajrisz.ka 10.06.19, 20:25
    Dziękuję za rady...i po co ja tak ten sweter zachwalałam...
  • tairo 10.06.19, 20:47
    Może się da, ale będzie to wymagało sporo wysiłku i nie gwarantuję, że do oryginalnego rozmiaru.
    Najpierw przyjrzyj się, czy się sfilcował - jeżeli tak, to małe szanse niestety.
    Jeżeli się nie sfilcował: do miski z letnią wodą dodaj sporo odżywki do włosów albo szamponu dziecięcego (tak z ćwierć do pół szklanki) i wymieszaj. Włóż sweter, pougniataj go delikatnie, żeby nasiąkł - najlepiej, żeby cały leżał pod powierzchnią wody i zostaw na pół godziny-godzinę. Wyjmij bez płukania, wyciśnij nadmiar wody, ułóż płasko na ręczniku kąpielowym i zwiń w rulon, żeby odcisnąć większość wody. Teraz kłopotliwy kawałek: rozłóż sweter płasko na czymś, do czego go możesz przypiąć szpilkami - najlepsza np. duża tablica korkowa albo coś podobnego, w ostateczności materac, tylko warto podłożyć ręcznik. Rozłożony sweter delikatnie rozciągnij, ile się da, zachowując kształt, przypnij szpilkami do podłoża i zostaw do wysuszenia. Po godzinie zajrzyj i spróbuj jeszcze bardziej rozciągnąć, tylko znowu - z wyczuciem, żeby nie pozrywać szwów ani wełny.
    Po wysuszeniu oceń efekt i ewentualnie powtórz procedurę.
    Mi się kiedyś podobnie skurczony udało rozciągnąć do rozmiaru jakiś numer mniejszego od oryginalnego, wymagało to dwóch podejść.
  • double-facepalm 11.06.19, 10:09
    O, dzięki - ten patent z odżywką pomógł mi na lekko sfilcowany po wirowaniu szal z cienkiej wełny.
  • ajrisz.ka 11.06.19, 11:29
    Nie jestem pewna czy się sfilcował. Podziwiam za wytrwałość. Spróbuję, w sumie nie mam już nic do stracenia.
  • tairo 11.06.19, 18:46
    Przyjrzyj mu się z bliska, jak masz, to przez lupę: widać pojedyncze włókna wełny, czy zbiły się w jedną masę? Jak złapiesz palcami w odległości kilku centymetrów i spróbujesz rozciągnąć, poddaje się czy czuć opór?
  • ajrisz.ka 11.06.19, 19:50
    Przetestowałam. I po swetrze sad
  • tairo 11.06.19, 20:30
    Oj, przykro sad
    Mimo wszystko spróbuj może - zobacz, jak się będzie zachowywał po namoczeniu w odżywce. Jest (niewielka co prawda, ale jednak) szansa, że nie sfilcował się na amen i da radę te włókna rozluźnić jeszcze.
  • angazetka 11.06.19, 11:14
    Gorąco mi od samego tytułu.
  • double-facepalm 11.06.19, 11:19
    O a ja chodzę w tshircie z 50%merino w składzie, przyjemnie chlodzi.
  • ajrisz.ka 11.06.19, 11:30
    U mnie tylko 16 stopni na plusie...jutro 14...Zimno mi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.