Dodaj do ulubionych

Wenezuela - historia upadku.

17.06.19, 12:05
Poniewaz poprzedni, rozpoczety przez trolla, wątek z trefnym tytulem wylecial na Osla Lawke, wkleje jeszcze raz linki do znakomitego reportazu:

Dlaczego jeden z najbogatszych krajów na świecie stał się jednym z najbiedniejszych?

Wenezuela. Historia upadku 1/3:
www.youtube.com/watch?v=4Tg4Gkr9578
Chavez - Wenezuela. Historia upadku 2/3
www.youtube.com/watch?v=IrRDXsBqV8U
Wenezuela. Historia Upadku 3/3
www.youtube.com/watch?v=Eo-jDyh5nrA
i dodatek
Kraj bez prądu - Wenezuela
www.youtube.com/watch?v=QdidlqKc6k4

Wenezuelczycy, którzy jeszcze 10 lat temu zarabiali po 2 tys. dolarów miesięcznie, teraz żywią się resztkami jedzenia znalezionymi w śmietnikach. Dlaczego w kraju z ogromnymi zasobami ropy klasa średnia została zamieniona w głodujących bezdomnych?

PS. Dzieki jeszcze raz A23a23 wklejenie linkow w tamtym watku.
--
po prostu, prosto z mostu..
Edytor zaawansowany
  • a23a23 17.06.19, 13:30
    Cieszę się, że Ci się spodobało smile chociaż nie wiem, czy "spodobało" to w tym kontekście dobre określenie. I nawet nie wiedziałam, że tamten wątek poleciał.

Btw. dla mnie te reportaże są trochę przerażające - bo czy bym chciała, czy nie analogie nasuwają się same.

Z drugiej strony, jednak trochę widać, że nasza mentalność jest zupełnie różna od ludzi z latynoameryki - u nas (raczej) by nie przeszedł przywódca w czymś w stylu ortalionowego dresu, tańczący i śpiewający w telewizji - taki jowialny starszy pan. Ale dla sporej grupy ludzi stamtąd przez wiele lat to był wręcz ideał prezydenta - taki gospodarz, nasz gospodarz, który wprowadzi porządek w kraju, pochyli się nad sprawę kogoś kogo skrzywdziło państwo (na pokaz ofc) - nasz człowiek tam na górze.
    Ale czy naprawdę jesteśmy tak bardzo inni? Przecież nawet w ostatnich wyborach do pe triumf odnosili ludzie w niedopasowanych garsonkach czy garniturach, objeżdżający większe i mniejsze miasta i na "wiecach" pozujący na "swojskich sołtysów".
  • asia.sthm 17.06.19, 13:42
    Ja widze cala serie analogii - nie przeszedly ortalionowy dres ale wystarczyla smierc w katastrofie lotniczej i juz jest swiety.

U nas pojawilo sie wiele programow o Wenezueli, z zapartym tchem sledze wiadomosci, ale tu ten mlody czlowiek patrzy polskim okiem i filmuje. Troche takie moje spojrzenie big_grin
    Fantastyczny dokument, musze sprawdzic nazwisko tego mlodego czlowieka. Bardzo zdolny reporter.

--
    https://forumdlazycia.files.wordpress.com/2014/06/linia-ozdobna_www-margonem-pl.gif
  • evolventa 17.06.19, 14:13
    Ten człowiek to Bartek Czukiewski, który prowadzi blog podróżniczy o nazwie "Bez Planu". Na YouTubie ma wiele filmików z różnych zakątków całego świata, między innymi z Naddniestrza, Haiti, Dominikany itp. Bardzo ciekawe, ale tutaj chyba po raz pierwszy zrobił takie zaangażowane reportaże, zdaje się, że Wenezuela to jego ulubiony kraj, jakiś czas był związany z Wenezuelką, która z nim jeździła po świecie.
  • evolventa 17.06.19, 14:18
    a co do tematu wątku, to jak się to ogląda, to włos się jeży na głowie, że być może (oby nie) jesteśmy na podobnej drodze..... ale czy partykularne interesy ludzi, którzy czuli się dotąd niedoceniani, ciągle w ogonie, uciśnieni przez tych wrednych wykształciuchów nie zwyciężą? dla wielu liczy się tylko 500+ i nic więcej......
  • tanebo2.0 17.06.19, 14:49
    Takie czasy. Plebs buntuje się bo stracił na kryzysie a nie zyskuje na rosnącej gospodarce, w przeciwieństwie do elit. Podobnie jest w Wenezueli - rząd daje ochłapy plebsowi a tak naprawdę zarabiają enchufado...

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • asia.sthm 17.06.19, 14:31
    > Ten człowiek to Bartek Czukiewski...."Bez Planu"

Dzieki, juz jestem jego wielka fanka - rzucam sie do czytania i ogladania reszty.

--
    Antygona pochowała brata, splunęła moralnie na króla i powiesiła się.
  • ck2 17.06.19, 16:30
    Ja oglądam bezplanu od dawna, a ciekawehistorie to chyba kanał brata Bartka. W wolnej chwili z przyjemnością obejrzę.
  • allatatevi1 17.06.19, 16:49
    > Ten człowiek to Bartek Czukiewski, który prowadzi blog podróżniczy o nazwie "Be
    > z Planu". Na YouTubie ma wiele filmików z różnych zakątków całego świata, międz

Żałosny cwaniaczek z Legionowa, który 20-letnią pracę reporterską twórców portalu Tierra Latina próbuje przedstawić jako swoją...

"Inteligencja" subskrybująca Bartka nawet nie wie o istnieniu Tierra Latina, czyli najsolidniejszego polskojęzycznego portalu o Ameryce Południowej istniejącego ponad 20 lat!
  • ck2 17.06.19, 16:54
    Que? Że ktoś pisze o Ameryce Łacinskiej znaczy, że nikt inny już nie może?
  • allatatevi1 17.06.19, 17:06
    Oczywiście, ale skoro ktoś opowiada "ciekawe historie" i w zamian żebrze o wsparcie na patronite czy paypall, to chyba pracę reporterską powinien wykonać samodzielnie, czyż nie?
    No, ale ze swoim poziomem hiszpańskiego Bartek miałaby problem nawet z samodzielnym trafieniem do szaletu miejskiego... więc... gdzie Rzym, a gdzie Krym?

Jeśli natomiast zżyna wszystko z Tierra Latina, to raczej ewentualne donejty należą się autorom tych publikacji, a nie jemu.
  • asia.sthm 17.06.19, 17:32
    I po co te zlosliwosci? Typowe dla zazdrosnikow umniejszanie czyichs zaslug jest paskudna maniera.
    Co on zzyna? Sam filmuje jak reporter z prawdziwego zdarzenia.
    Materialy archiwalne sa wlasnoscia Tierra Latina?
    Odczep sie i idz sobie jesli nie masz nic do powiedzenia na temat jego dokumentu.

--
    http://s4.tinypic.com/2z40pdi_th.jpg
  • ck2 17.06.19, 18:19
    Ale ciekawe historie to akurat brat Bartka.
  • asia.sthm 17.06.19, 21:05
    allatatevi1, łyso ci teraz ? Jak to łatwo przyjsc i kogos oczernic dla perwersyjnego sportu.

--
    http://s4.tinypic.com/2z40pdi_th.jpg
  • a23a23 17.06.19, 17:54
    allatatevi1 napisała:

> "Inteligencja" subskrybująca Bartka nawet nie wie o istnieniu Tierra Latina, cz
    > yli najsolidniejszego polskojęzycznego portalu o Ameryce Południowej istniejące
    > go ponad 20 lat!

Nie mam zamiaru nikogo bronić, bo i nie mam w tym żadnego interesu, ale bardzo nie podoba mi się Twój ton. Po pierwsze - chłopaków z kanału jest dwóch - Tomek (ciekawehistorie - on ma patronite, z tego co publicznie podaje za zebrane pieniądze kupuje głównie materiały archiwalne) i Bartek (bezplanu - nigdy żadnych pieniędzy na siebie nie zbierał).

Poza tym, weszłam właśnie na tierralatina i w zakładce "o tierralatina" znalazłam między innymi:

tierralatina.pl tworzą m.in. :
    [...]
    Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, El Mercurio, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Mieszka w Buenos Aires, ale trudno go tam zastać. Pisze (czasami) bloga Sur del Sur.
    [...]

Czyli po pierwsze - Polak, o którym stosunkowo niedawno było dosyć głośno, bo został dosyć dotkliwie pobity w Wenezueli najprawdopodobniej za napisanie artykułu niezbyt pochlebnie wypowiadającego się o tamtejszej władzy. A po drugie - to ten sam człowiek, który gościnnie pojawia się na wielu filmach na obu kanałach, są z nim długie wywiady etc. Więc chyba jednak nie jest tak do końca, jak przedstawiasz. Bo przecież sam twórca z tierralatina nie poszedłby do wroga, który kradnie czyjś content.

Z mojej strony tyle - reportaże poleciłam, bo mocno podpasowało mi takie ujęcie tematu i sama byłam zdziwiona jak wiele analogii do naszej obecnej sytuacji można znaleźć we w sumie nie tak odległej historii. I coraz bardziej jestem przerażona tym, dokąd jako kraj zmierzamy.
  • a23a23 17.06.19, 17:55
    Ucięło mi - wklejony z tierralatina tekst dotyczył Tomasza Surdela.
  • ck2 17.06.19, 21:01
    Na końcu tych wywiadów są linki do tierralatina.
  • bistian 17.06.19, 18:16
    allatatevi1 napisała:

> Żałosny cwaniaczek z Legionowa, który 20-letnią pracę reporterską twórców porta
    > lu Tierra Latina próbuje przedstawić jako swoją...

Oglądałem filmiki z "Bez planu" w zeszłym roku. Wszystkie. Nie zauważyłem żadnego zżynania, za to zauważyłem rozmowy ze znajomymi, wejście w trudne dzielnice samotnie i w grupach tubylców o zacięciu dziennikarskim, sensowne pytania zadawane w różnych grupach, nawet filmowane zamieszki. Ogólnie, było to trudne, o czym mówił autor, choćby z tego powodu, że byle głupi telefon, to obecnie w Wenezueli wartość 10 lat pracy, więc taki człowiek z bogatszego świata, to chodząca okazja na to, żeby się szybko dorobić i w końcu najeść przez dłuższy czas.
    Tak z rozmów z tubylcami wynikało, że są dwie tendencje. Niech nasz zrobi porządek, bo przez tamtych innych jest, jak jest. Kojarzą mi się Polaków rozmowy.
    Druga frakcja to: Niech będzie biednie, ale przewidywalnie, chcemy spokoju i pracy, za którą dałoby się utrzymać, nawet bez wodotrysków.

A ogólnie, to smutek, przerywany wiecami, na których są osoby, które na coś jeszcze stać. Niektórzy potrafią się ustawić w każdej sytuacji. W Polsce też tak było w trudnych czasach.
  • ira_08 17.06.19, 16:56
    Tak, on mieszka (mieszkał?) w Wenezueli.
  • ck2 17.06.19, 21:02
    Mieszkał, napisał, że zrobiło się zbyt hardkorowo i na razie tam nie wraca.
  • asia.sthm 17.06.19, 21:14
    Bardzo sie zaognilo.
    W piatek odbylo sie spotkanie amerykanskich i rosyjskich dyplomatow na temat kryzysu w Wenezueli.
    Poprzednie negocjacje w Norwegii nic nie daly, teraz w Szwecji probuja. Ktores wojska pewnie wejda przypilnowac demogratycznych wyborow - zeby Maduro znowu nie wygral z 67%.
    Poki co 90 % ludnosci cierpi na brak najpotrzebniejszych srodkow do zycia- nieliczna elita ma wode i co jesc.
    Maduro zablokowal transport zagranicznej pomocy, teraz laskawie wpuszcza co dziesiaty transport. (wersja optymistyczna)

--
    - Halo, pralnia?
    - Sralnia, k... Ministerstwo Kultury, słucham.(podobno autentyczne)
  • chicarica 17.06.19, 18:31
    U nas przeszedł przywódca w rozdeptanych butach z powiązanymi sznurówkami i z czarnymi pieńkami zamiast zębów, bez prawa jazdy i konta w banku. I dla sporej grupy ludzi to ideał przywódcy, taki naczelnik.
    Mam znajomą z Wenezueli, w marcu zeszłego roku uciekła z nastoletnią córką do Ekwadoru, ciężko im tam, obecnie kombinujemy ze znajomymi z Hiszpanii jak ją ściągnąć do Europy/ Hiszpanii. Ciekawe czy kiedyś będzie trzeba tak robić z rodziną z Polski.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • asia.sthm 17.06.19, 20:54
    > I dla sporej grupy ludzi to ideał przywódcy, taki naczelnik.

Gdyby mial rope to tez by dresy do telewizji zalozyl, jak szalec to szalec jak poddani big_grin

> Ciekawe czy kiedyś będzie trzeba tak robić z rodziną z Polski.

Nie pierwszy i nie ostatni raz tak bedzie. Wystarczy jeszcze jedna, tfu tfu, kadencja. Chyba, ze ropa wytrysnie...to tez na krotko pomoze bo za chwile bedzie tylko bio paliwo obowiazkowe, nie kopalne.

--
    - Halo, pralnia?
    - Sralnia, k... Ministerstwo Kultury, słucham.(podobno autentyczne)
  • a23a23 18.06.19, 12:21
    Przepraszam, jeśli to będzie zbyt nachalne pytanie, jak nie chcesz odpowiedzieć, to zrozumiem - po prostu ciekawa jestem, jak to tam funkcjonuje, a wygląda na to, że masz informacje z prawie pierwszej ręki smile

Mogę zapytać, dlaczego wybrały Ekwador? I czy była wtedy/jeszcze jest możliwość po prostu swobodnego wyjazdu (oficjalnie jest, ale w praktyce - nie utrudniają?) czy trzeba jakoś próbować nielegalnie przekroczyć granicę? I w ościennych krajach tacy emigranci z Wenezueli są traktowani po prostu jako emigranci ekonomiczni czy proponuje się im chwilowo jakieś formy pomocy (w końcu są konwoje z pomocą humanitarną, więc może też jest coś innego?)
  • asia.sthm 18.06.19, 12:49
    O tak, podlacze sie do prosby.

Ze szwedzkiej prasy ucieczki wygladaja mniej wiecej tak:
    most Simón Bolívar i Cúcuta codziennie zapelnia sie uciekinierami z Wezezueli. Okolo 5000 dziennie przybywa do Colombii
    https://www.gp.se/image/policy:1.11948325:1545376836/Uh48DOmHRlUXbrkAxpHghbipkM8.jpg?f=Wide&w=960&$p$f$w=e677d60

--
    Stop! Latać tylko prawą stroną
  • chicarica 18.06.19, 13:16
    Ekwador wybrały dlatego, że ojciec koleżanki ma korzenie ekwadorskie i są szanse na obywatelstwo.
    Co do przekroczenia granicy, nie musiały nielegalnie, po prostu przyleciały samolotem.
    Emigranci z Wenezueli są traktowani bardzo źle. Ekwador ogólnie, powiedzmy sobie szczerze, potęgą gospodarczą nie jest i ludziom nie żyje się tam super bogato, ale dla Wenezuelczyków obecnie jedyna praca jaka tam jest to uliczna sprzedaż czegokolwiek - pasty do zębów, chusteczek, gum do żucia, a dla kobiet - sprzątanie w domach. Koleżanka moja jest akurat specjalistką HR/kadr, ale o takiej pracy bez obywatelstwa nawet nie ma co marzyć na chwilę obecną. Jest jej bardzo ciężko, córka teraz dopiero zaczyna chodzić do szkoły publicznej, ona sama za bardzo nie ma pieniędzy na cokolwiek poza prostym jedzeniem ale i tak jest lepiej niż w Wenezueli, gdzie po kilo ryżu trzeba było iść 2 godziny na drugi koniec miasta i płacić za nie jakieś kosmiczne pieniądze, czyli po prostu był głód. Jest o tyle lepiej, że chociaż przesłane z Europy pieniądze do niej docierają, bo jak mieszkała w Wenezueli to cokolwiek przesłanego ginęło w czarnej dziurze. Pomocy humanitarnej jako takiej specjalnie tam nie ma, a życie w Ameryce Południowej to nie jest bajka, również jeśli chodzi o przestępczość jest to coś dla Europejczyka całkowicie nie do wyobrażenia. Wenezuelczykom w Ekwadorze w uzyskaniu pracy nie pomaga opinia wyrobiona na podstawie tego, że jest bardzo wielu Wenezuelczyków zajmujących się wszystkim co nielegalne: narkotykami, rabunkami, kradzieżami, sutenerstwem itp. Koleżanka stara się o obywatelstwo i chce przeczekać do czasu uzyskania decyzji, wtedy jest szansa na normalną pracę i życie. Jeśli to się nie uda, to będzie próbowała do Europy albo (choć tu ciężej mimo że bliżej) do USA.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • asia.sthm 18.06.19, 13:46
    > w Wenezueli, gdzie po kilo ryżu trzeba było iść 2 godziny na drugi koniec miasta i płacić za nie jakieś kosmiczne pieniądze, > czyli po prostu był głód.

W czwartym reportazu o wielodniowej awarii pradu kiedy ludzie lapia wode z peknietej rury w Caracas, widac jak walaja sie tam banknoty - nikt na nie nie zwraca uwagi bo inflacja jest tak galopujaca ze nie maja juz znaczenia. Wody zas nie bylo tygodniami bo bez pradu nie dzialaly wodociagi.

--
    http://1.bp.blogspot.com/-P2HXVmRDoW4/VYrC3IqVzPI/AAAAAAAAB6o/0VKo6vEbt6I/s1600/linia_ozdobna.gif
  • mysiulek08 18.06.19, 16:10
    a życie w Ameryce Południowej to nie jest bajka, również jeśli chodzi o przestępczość jest to coś dla Europejczyka całkowicie nie do wyobrażenia

Lecisz stereotypem. Mieszkam od 15 lat w jednym z krajow Am Pld, z tego dlugi czas w stolicy i wiesz, nigdzie nie czulam sie bezpieczniej.

Byc moze Ekwador ma taka polityke dla obcokrajowcow, ale u nas posiadanie obywatelstwa kraju nie jest absolutnie potrzebne zeby pracowac, na najwyklejszej wizie prace dostaniesz, im lepsza tym szybciej dostaniesz rezydencje. Obywatelstwo daje praktycznie dwie rzeczy, mozliwosc glosowania w wyborach powszechnych i bezwizowy wjazd do USA.

W zaprzyjaznionej piekarni pracuje Wenezuelka, dentystka, jest w trakcie certyfikacji dyplomu, nasz ksiegowy zatrudnil u siebie ksiegowego z Wenezulei, oczywiscie samodzielnie klientow na razie nie prowadzi, ale papierowa prace wykonuje.

--
    Podłość ludzka nie zna granic! drastyczne!
  • chicarica 22.06.19, 11:13
    Ja wiem tylko to, co mi opowiedziała koleżanka. Podejrzewam, że jak wszędzie, jedni sobie radzą lepiej a inni gorzej, oraz że są różnice między krajami.

--
    ---
  • mamaaspiama 17.06.19, 18:07
    "Dlaczego w kraju z ogromnymi zasobami ropy klasa średnia została zamieniona w głodujących bezdomnych?"

To jest coś nie do pojęcia sad Ale pięknie pokazuje jak polityka wpływa na życie ludzi.
  • super_hetero_dyna 18.06.19, 07:25
    Budowa komunizmu tak się własnie kończy. Co do ogromnych zasobów ropy - za pierwszej komuny popularne było pytanie, co by było, gdyby wprowadzić socjalistyczną gospodarkę na Saharze. Odpowiedź: po 5 latach zabrakłoby piasku.
    Będziemy to przerabiać jeszcze raz, bo budowa komunizmu trwa nadal.
  • alicia033 18.06.19, 13:01
    szykuj się, dyńka. Niedługo podobnie będzie to nad Wisłą wyglądać.
  • ck2 21.06.19, 20:31
    Wreszcie obejrzalam wszystkie trzy części.
    Czy dobrzd zrozumialam, że lud, ktory wyniósł do władzy Chaveza, teraz jest przeciwko Maduro (bo sytuacja w kraju, a nie łykają propagandy, że to wszystko Amerykanie)? A popierającymi Maduro są tzw. elity, którym jako jedynym coś kapie z wierzchołka władzy? Chociaz to elity, zapewne wtedy inne, swojego czasu były przeciwko Chavezowi.
  • asia.sthm 22.06.19, 00:15
    Ja tez tak zrozumialam, trudno inaczej.
    Maduro zostal namaszczony przez Chaveza, wiec go lud wielbil odruchowo, slepo wierzac jak w poprzednika....do czasu.

--
    Casanova: Jak pani na imię?
    Nieznajoma: Nabuchodonozor.
  • ck2 22.06.19, 10:35
    No ale ja właśnie zrozumiałam, że jest odwrotnie, co wyżej napisałam. Że lud, udręczony sytuacją w kraju, odwrócił sie od Maduro.
  • tanebo2.0 22.06.19, 00:42
    Nie do końca tak jest. Wenuzelczycy są społeczeństwem bardzo spolaryzowanym na dwa obozy. Czyli na plebs - ludzi którzy z naszego punktu widzenia cierpieli niewyobrażalną biedę i elity (przeważnie kreoli) które czerpały zyski z sektora paliwowego i żyły nawet nie na poziomie szejków. Raczej maharadżów. Ale cena ropy runęła i zaczęło się zaciskanie pasa. Biedota nadal popiera Maduro. Oni nie mają alternatywy. Mimo dzisiejszej klęski czewiści coś dla nich zrobili - dostali dostęp do edukacji i medycyny. Nie poprą więc dawnych elit. Dawne elity są za małe by obalić Maduro. A Maduro stopniowo je pauperyzuje. Nowe elity - "podłączeni" - dawny plebs który awansował głównie przez sektory siłowe - tym bardziej nie obali Maduro. Jak się to skończy? Ja myślę że drugą Somalią.

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • ck2 22.06.19, 10:40
    Czyli w zasadzie przeciwko Maduro jest dawna klasa średnia czy coś w jej kształcie, żyjąca teraz blisko poziomu plebsu, tak?
    W jednym z ostatnich filmów Bartka pojawia się polska pracownica naukowa pracująca w Wenezueli. Mówi że kilka lat temu zarabiała około 2000 dolarów, a teraz zaproponowano jej 10 dolarów, za co można kupić dwa kebaby. To są pensje miesięczne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.