Dodaj do ulubionych

PPK - cóż z tym począć?

28.06.19, 14:51
Zaczęło się. I nie wiem czy na dzień dobry wypisać się z imprezy, czy machnąć ręką i zostać na zasadzie "a co to szkodzi".

Z jednej - kwota nie boli, z drugiej - nie ufam pomysłom rządzących w tej materii, a już obecnemu rządowi w szczególności.

Czytam, że w moim przypadku kapitał ma być lokowany w obligacje, z opłatą manipulacyjną - to gdzie ten niby zysk? obligacje to mogę se sama kupić bez dodatkowych opłat... w przypadku wypłaty jednorazowej - podatek od zysków kapitałowych.

Kalkulator netowy mi podaje, że w przypadku deklaracji wypłaty przez 10 lat dostanę coś koło 450 zł (czyli dużo więcej niż im ode mnie wpadnie przez czas do emerytury, co samo w sobie jest niewiarygodne), przy czym o ile założenie wzrostu wynagrodzeń na poziomie 2% rocznie jest realne, to już drugie
Stopa zwrotu z tytułu zarządzania aktywami na poziomie 3% rocznie z kapitalizacją miesięczną to pobożne życzenia, szczególnie biorąc pod uwagę podatki i opłaty.

A co z tym fantem planuje zrobić ematka?
Edytor zaawansowany
  • profes79 28.06.19, 14:55
    Ja planuję się wypisać jak tylko będzie to możliwe (na razie jeszcze mnie PPK nie objęły).

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • spanish_fly 28.06.19, 15:01
    Zdaje się w ustawie jest srogi zakaz odradzania komuś przystąpienia do PPK.
  • koronka2012 28.06.19, 15:09
    spanish_fly napisała:

> Zdaje się w ustawie jest srogi zakaz odradzania komuś przystąpienia do PPK.

Srogi zakaz dotyczył pracodawcy zdaje się smile
  • starczy_tego 28.06.19, 15:09
    u mnie tez to planują, ja się oczywiście wypisuję. daj spokój, przecież to chodzi o skok na kasę.
  • aankaa 28.06.19, 16:51
    wypisać się przy pierwszej możliwej okazji
    doczytałaś, że składkę policzą od dochodu brutto a zabiorą z wypłaty netto ? to dopiero szatańskie posunięcie big_grin

--
    jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
  • droch 28.06.19, 16:59
    Jeśli tak jest, to jakim cudem chcieliby nakładać podatek w przypadku wypłaty całości środków przed emeryturą?
  • aankaa 28.06.19, 18:11
    bo się wzbogacasz tongue_out

--
    jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
  • aankaa 28.06.19, 18:28
    pocieszę wink Cię - jeśli to w ogóle przetrwa i dojdzie do jakichkolwiek wypłat to też będą opodatkowane
    a i składkę zdrowotną chętnie pobiorą big_grin

--
  • droch 28.06.19, 19:52
    To nie jest odpowiedź. Pytanie brzmi, na jakiej podstawie zostanie miałby zostać pobrany dwa razy PIT?
  • mail-na-gazecie 28.06.19, 20:44
    U nas w pracy była niedawno rozmowa i każdy się wypisuje. Lepiej samemu odkładać
  • bywalec.hoteli 28.06.19, 20:55
    Ale jak się wypiszesz to część pracodawcy przepada.

--
    Lato smile
  • riki_i 28.06.19, 22:03
    mail-na-gazecie napisał:

> U nas w pracy była niedawno rozmowa i każdy się wypisuje. Lepiej samemu odkładać

Hahahaha! A to że pracodawca dokłada drugie tyle i jeszcze masz co roku dopłatę od państwa to xuj?
  • profes79 28.06.19, 23:05
    Państwo daje - państwo odbiera. Wystarczy mi to, co przećwiczyłem przy okazji OFE.
    Państwo chce mi pomóc? Niech mi obniży składki i podatki tak, żebym mógł samodzielnie odkładać więcej, niż to w tej chwili robię a nie dokłada kolejne obciążenia, których efektem jest to, że ja jako pracownik dostanę do ręki jeszcze mniej a pracodawca za moją pracę będzie musiał zapłacić jeszcze więcej...

--
  • riki_i 29.06.19, 00:30
    profes79 napisał:

> Państwo daje - państwo odbiera. Wystarczy mi to, co przećwiczyłem przy okazji O
    > FE.

Tak? Co niby przećwiczyłeś? Co Ci państwo dało przy okazji OFE?

> Państwo chce mi pomóc? Niech mi obniży składki i podatki tak, żebym mógł samodz
    > ielnie odkładać więcej, niż to w tej chwili robię a nie dokłada kolejne obciąże
    > nia, których efektem jest to, że ja jako pracownik dostanę do ręki jeszcze mnie
    > j a pracodawca za moją pracę będzie musiał zapłacić jeszcze więcej...

Ciężkie farmazony wciskasz, w stylu dziadzia Korwin-Mikkego. Obniżka składek na ZUS , tudzież zmniejszenie podatku dochodowego miałyby taki wpływ na Twoje prywatne odkładanie na emeryturę jak kazanie księdza proboszcza na pożycie seksualne gościnnej w kroku panny Mariolki.

Jest to oczywiste dla każdego z IQ powyżej jamochłona (z wyjątkiem aktywnej w necie grupy mundralińskich kucy, którzy jednakowoż po osiągnięciu życiowej dojrzałości i nabraniu pewnego doświadczenia zawodowego zazwyczaj z tych "mądrości" wyrastają).

Dla porządku - PPK kosztuje cię 2% pensji, 1,5% dokłada pracodawca z własnej kieszeni, do tego państwo dopisuje 240 zł premii (rocznie). Nie twierdzę, że instytucje prowadzące PPK nie narobią szamba i nie sprzeniewierzą powierzonych im środków. Tym niemniej, od strony ponoszonych kosztów program jest ok.
  • biologiczny_zegar 29.06.19, 00:57
    Aha. A za tydzień idzie kolejna nowelizacja.

Władzy, która codziennie zmienia prawo, się nie ufa...
  • profes79 29.06.19, 01:07
    "Tak? Co niby przećwiczyłeś? Co Ci państwo dało przy okazji OFE?"
    W pysk i to dwa razy. Przy czym za drugim razem jeszcze każe sobie suto za to lanie po pysku płacić.

"Dla porządku - PPK kosztuje cię 2% pensji",
    Świetnie; to oznacza, że zamiast 29% z pensji będzie mi odchodzić 31. Czysty zysk.

"Obniżka składek na ZUS , tudzież zmniejszenie podatku dochodowego miałyby taki wpływ na Twoje prywatne odkładanie na emeryturę jak kazanie księdza proboszcza na pożycie seksualne gościnnej w kroku panny Mariolki."
    Nie wiem, ja tam uważam, że dla mojego portfela lepiej jak zostaje w nim więcej a nie mniej ale jak widać ty należysz do tej rzeszy mądrych inaczej, którzy uważają, że podwyżka danin powinna spowodować czołobitne podziękowania pracownika, że nie zabrano mu wszystkiego.

240 złotych premii rocznej państwo może sobie w dudę wsadzić bo to będą grosze w porównaniu z tym, co ukradnie ode mnie i od pracodawcy. A przykład OFE pokazuje, że jakikolwiek filar emerytalny pod skrzydełkami państwa w każdej chwili można rozwiązać a pieniądze zabrać. "Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz".

--
  • riki_i 29.06.19, 12:07
    profes79 napisał:

> "Tak? Co niby przećwiczyłeś? Co Ci państwo dało przy okazji OFE?"
    > W pysk i to dwa razy. Przy czym za drugim razem jeszcze każe sobie suto za to l
    > anie po pysku płacić.

W pysk dał Buzek, kierując strumień pieniędzy że składek emerytalnych do prywatnych podmiotów (prowizja od składki na OFE długo wynosiła absolutnie skandaliczne 10%). Teraz jeśli chodzi o rozliczenie tych pieniędzy. Wyniki finansowe OFE z uwzględnieniem bandyckich prowizji oraz spadku wartości jednostek uczestnictwa po kryzysie 2008 r. kształtują się gorzej niż waloryzacja na koncie w ZUS. Co było do przewidzenia, ale powtarzam - pretensje proszę kierować do rządu Buzka i "ekspertów" typu profesor Góra.

Pierwsze przeniesienie j. u. w OFE nastąpiło w styczniu 2014 r. przy relatywnie dobrej koniunkturze. Zamiast pomstować powinieneś się cieszyć, że nie nastąpiło to np. w lutym 2009 roku. Kasę zapisano ci na subkoncie w ZUS i jest ona uczciwie waloryzowana. Powtarzam pytanie, gdzie jest ta kradzież? No qrwa, gdzie?

Drugie przeniesienie nastąpi w styczniu 2020r. i jeśli nie nastąpi nieoczekiwana zwała na giełdzie, również będzie w miarę korzystne (przypominam że w Chile uczestnicy tamtejszych OFE stracili ponad 60% składek). Kto jest nie głupi, zażąda przeniesienia środków do Zusu, dzięki czemu pozbędzie się ryzyka spadku wartości jednostek, zyska coroczne waloryzacje oraz dożywotnie świadczenie emerytalne z tych pieniędzy. Kto zaś uważa, że szybko umrze, albo ma fiksację aby za pieniądze na emeryturę pojechać w wieku emerytalnym na wycieczkę, może zgodzić się na ich prywatyzację i wypłatę jednorazową w wieku emerytalnym.

> ja tam uważam, że dla mojego portfela lepiej jak zostaje w nim więcej
    > a nie mniej ale jak widać ty należysz do tej rzeszy mądrych inaczej, którzy uw
    > ażają, że podwyżka danin powinna spowodować czołobitne podziękowania pracownika
    > , że nie zabrano mu wszystkiego.

Uważam, że promil ludzi (powtarzam - promil) odłożyłby jakiekolwiek pieniądze dane im do ręki na emeryturę. Reszta by je natychmiast wydała. Nie jest to żadna wiedza tajemna. A potem rzesze sfrustrowanych ćmoków szturmowałyby parlament oraz placówki opieki społecznej. Bo im się przecie należy...

> 240 złotych premii rocznej państwo może sobie w dudę wsadzić bo to będą grosze
    > w porównaniu z tym, co ukradnie ode mnie i od pracodawcy.

Gdie qrwa ukradnie? Przecież to będą twoje pieniądze. Nawet będziesz mógł je od razu wyjąć, za potrąceniem podatku i zusu (potrącenie musi być takie same jak z etatu, bo inaczej cebulaki traktowalyby PPK jako sposób na podwyższenie pensji).

A przykład OFE pokazu
    > je, że jakikolwiek filar emerytalny pod skrzydełkami państwa w każdej chwili mo
    > żna rozwiązać a pieniądze zabrać. "Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zro
    > bisz".

Nikt ci nic nie zabrał, pieniądze z OFE masz zarachowane w zus, resztę dostaniesz na nowe IKE.
  • profes79 29.06.19, 12:50
    Tylko jakbym chciał, żeby te pieniądze były w ZUS to bym je tam wkładał. Całą siłą zarówno OFE jak i PPK ma być to, że są to środki od ZUS niezależne. Tylko w każdej chwili państwo może stwierdzić, że te pieniądze to w zasadzie są mu potrzebne w ZUS na bieżące emerytury i bez pardonu je zabierze.

"Gdie qrwa ukradnie? Przecież to będą twoje pieniądze."
    Pieniądze w OFE też miały być moje. Niestety ale uważam, że lepiej od państwa wiem na co wydawać własne pieniądze i znam lepsze zastosowania dla nich niż wkładanie do kolejnego pseudopomysłu mającego tylko ściągnąć od pracujących kolejne pieniądze, żeby im za dobrze nie było..

--
  • riki_i 29.06.19, 14:46
    profes79 napisał:

> Tylko jakbym chciał, żeby te pieniądze były w ZUS to bym je tam wkładał.

Wiadomo doskonale, że nic byś do zusu nie wkładał, bo jesteś najmadrzejszy i doskonale sobie sam odlozysz na emeryturę. W zasadzie to pochwal się nam zatem, ile już niezależnie od zusu odlozyles. Zero? Aha, no tak nie miałeś z czego, bo ten wstretny zus przymusowo zabrał. Ale jak byś dostał tę kasę do ręki, to hohohoho! świat byś zadziwił swoimi talentami do pomnażania pieniędzy.

> Całą s
    > iłą zarówno OFE jak i PPK ma być to, że są to środki od ZUS niezależne. Tylko w
    > każdej chwili państwo może stwierdzić, że te pieniądze to w zasadzie są mu pot
    > rzebne w ZUS na bieżące emerytury i bez pardonu je zabierze.

Myślisz jak w PRL-u. Na razie na likwidacji OFE nie straciłeś nic, wbrew temu co nam opowiadasz. Bo przecież ni hoooja nie miałeś dostępu do tej kasy wcześniej, a to gdzie i jak są te środki zarachowane nie ma znaczenia z punktu widzenia jednostki.

> "Gdie qrwa ukradnie? Przecież to będą twoje pieniądze."
    > Pieniądze w OFE też miały być moje.

No i będą. 48,5% salda dostaniesz na nowe IKE. Prywatne w całości.

Niestety ale uważam, że lepiej od państwa w
    > iem na co wydawać własne pieniądze i znam lepsze zastosowania dla nich niż wkła
    > danie do kolejnego pseudopomysłu mającego tylko ściągnąć od pracujących kolejne
    > pieniądze, żeby im za dobrze nie było..

Pogadamy jak skończysz 65 lat i zaczniesz biadolić jak tysiące przed tobą. Ale wtedy będziesz nadawał inną śpiewkę - "pane dajte, bo ja ni mom i bidny jezdem"
  • profes79 29.06.19, 18:02
    65 lat skończę za 25 lat. Biorąc pod uwagę stabilność prawa w tym kraju to przepisy dotyczące PPK zdążą się zmienić ze trzy razy; wiek emerytalny ze dwa a przeznaczenie składek na PPK przynajmniej z raz.

--
  • riki_i 29.06.19, 19:03
    Ale to nie znaczy, że cię całkowicie wyruchają jak w PRL-u na przedpłatach, książeczkach mieszkaniowych czy polisach posagowych. Od czasów Polski Ludowej, którą niestety doskonale pamiętam i od czasów harców Balcerowicza, trochę się zmieniło. Prywatne pieniądze to są prywatne pieniądze. PPK to program prywatnych oszczędności emerytalnych ze wsparciem pracodawcy i państwa. Dopóki jesteśmy w UE nie można ot tak sobie, zabrać tego, ani zniszczyć hiperinflacją. Poza tym jeszcze raz przypominam, z tego można się już po roku wycofać, oplaciwszy ZUS i podatek.
  • profes79 29.06.19, 20:12
    Skąd ta pewność?

"Dopóki jesteśmy w UE"
    Przez 25 to też się może zmienić.

--
  • riki_i 29.06.19, 21:42
    Cegłówka też może mi jutro spaść na głowę, sorry, ale nie używajmy takich argumentów. Ryzyko nieoczekiwanych zdarzeń różnego typu jest zawsze, choć to b. mało prawdopodobny scenariusz.
  • profes79 29.06.19, 23:34
    To ryzyko nieustannie rośnie przez ostatnie lata.

--
  • dyzurny_troll_forum 30.06.19, 19:53
    riki_i napisał:

> Wyniki finansowe OFE
    > z uwzględnieniem bandyckich prowizji oraz spadku wartości jednostek uczestnictw
    > a po kryzysie 2008 r. kształtują się gorzej niż waloryzacja na koncie w ZUS.

Pragnę zauważyć, że porównujesz mniej lub bardziej realny pieniądz do opowieści z much i paproci dla totalnych głupków.

--
    Nic nie zostało wybaczone!
  • riki_i 30.06.19, 23:28
    dyzurny_troll_forum napisała:

> riki_i napisał:
    >
    > > Wyniki finansowe OFE
    > > z uwzględnieniem bandyckich prowizji oraz spadku wartości jednostek uczes
    > tnictw
    > > a po kryzysie 2008 r. kształtują się gorzej niż waloryzacja na koncie w
    > ZUS.
    >
    > Pragnę zauważyć, że porównujesz mniej lub bardziej realny pieniądz do opowieści
    > z much i paproci dla totalnych głupków.

Nie kompromituj się. ZUS wypłaca z tego realne pieniądze. I w perspektywie mojego życia będzie nadal wypłacal.
  • natalia.nat 02.07.19, 14:51
    Można się wypowiedzieć tak jak się uważa, czy tylko tak jak ty uważasz? Uszanuj że ktoś ma inne zdanie i daruj sobie marne wycieczki osobiste. Zwłaszcza, że profesor ma rację. Zresztą jakiekolwiek obietnice tej populistycznej władzy przy obecnym nieprzewidywalnym i nieudolnym systemie emerytalnym w Polsce są zupełnie nic niewarte.
    Wypisać się.
  • riki_i 02.07.19, 16:19
    Bronisz profesora Góry, czy dobrze zrozumiałem? Sorry, ale nawet gazeta wyborcza uznała zgodę na 10% prowizji od składek na OFE za rażące złodziejstwo. Sam koncept OFE, który wylobbował profesor Góra, nie sprawdził się w żadnym kraju świata.
  • natalia.nat 02.07.19, 16:54
    Nie bronię żadnego Góry.
  • droch 29.06.19, 00:05
    A że drugą ręką państwo czesze opłatę za zarządzanie *od całości salda* to...?
    Ja wiem, to dla naszego wspólnego dobra, żeby nie zawróciło się w głowach od bogactwa.
  • riki_i 29.06.19, 12:37
    Opłatę czeszą prywatne podmioty, które tym zarządzają. Państwo nie czesze, bo w Zusie nie ma żadnych opłat od kwot zarachowanych na koncie.

Państwową opłatę od całości salda masz na razie jedynie w trzeciofilarowym IKZE (po osiągnięciu wieku emerytalnego), ale jest to związane z tym, że dzięki IKZE otrzymuje się nieopodatkowane zwroty podatkowe.
  • kryzys_wieku_sredniego 29.06.19, 00:23
    Błagam, niech sp....
    Były już książeczki mieszkaniowe, były fundusze emerytalne i ze wszystkiego pięknie kasę wyciągnęli.
    Teraz uwolnili ziemię z użytkowania wieczystego, to jest forsa na 20 lat dla SP, po tym zarządzą nacjonalizację więc chyba strach mieć więcej niż jedną nieruchomość w Polsce.
    Pozostaje mieć forsę w skarpecie albo skrzynkę ze złotem zakopaną pod drzewem.

• riki_i 29.06.19, 00:39
    kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> Błagam, niech sp....
    > Były już książeczki mieszkaniowe,

Były, za głębokiego PRL-u. Pretensje proszę kierować do Balcerowicza, dlaczego nie objął ich waloryzacją.

> były fundusze emerytalne i ze wszystkiego pięknie kasę wyciągnęli.

Ktoś ci wyciągnął kasę z funduszu emerytalnego? Jakiego funduszu??? O czym radośnie pindolisz? Jeśli masz na myśli OFE, to 31 stycznia 2014 roku połowę zgromadzonego salda zarachowano Ci na subkoncie w ZUS i od tego czasu kilkakrotnie tę kwotę zwaloryzowano. Uczciwie (średnio 4,33% netto rocznie, począwszy od 2014r.). Teraz pozostałą część forsy dostaniesz na swoje prywatne konto IKE (po potrąceniu haraczu 15%), albo jeśli będziesz mieć minimum oleju w głowie, to przelejesz ją sobie do ZUS. Ponawiam pytanie, kto i gdzie "wyciągnął twoją kasę"? Kto i jak cię okradł?

> Teraz uwolnili ziemię z użytkowania wieczystego, to jest forsa na 20 lat dla SP
    > , po tym zarządzą nacjonalizację więc chyba strach mieć więcej niż jedną nieruc
    > homość w Polsce.
    > Pozostaje mieć forsę w skarpecie albo skrzynkę ze złotem zakopaną pod drzewem.

Wódkę kup. Podobno ma zdrożeć.
  • kryzys_wieku_sredniego 30.06.19, 13:38
    Nie piję, także nie ten target.
  • riki_i 29.06.19, 00:47
    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
  • fawiarina 29.06.19, 09:00
    No w tych kwestiach się z tobą zgadzam. Zakłady opieki społecznej są pełne tych wszystkich niebieskich ptaków, co to kiedyś uznali, że wolą całe życie zarabiać na czarno, bo przecież sami lepiej zadysponują własnymi pieniędzmi i uzbierają większe oszczędności na emeryturę.
    Brat mój kilka lat temu wyjął "żelazne oszczędności", które miały być "wyłącznie na emeryturę i czarną godzinę", ażeby... Kupić nowy samochód.
    Ja tam z chęcią przyjmę ppk.
  • droch 29.06.19, 12:13
    Naprawdę potrzebujesz rządu, żeby samemu odkładać na emeryturę?
  • riki_i 29.06.19, 12:34
    Jakiego rządu? Rząd jedynie zmusił pracodawców aby dodatkowo dołożyli 1,5% od pensji oraz będzie fundował prezent 240 zł rocznie.
  • droch 29.06.19, 13:07
    fawiarina chętnie wejdzie w PPK. No to ja pytam, czy samemu nie unie odłożyć na emeryturę, tylko czeka na ustawę? BTW, 1.5% pracodawcy będzie ZAMIAST podwyżki, proste.
  • riki_i 29.06.19, 13:11
    Są takie branże, gdzie od kilkunastu lat nie było podwyżki np. prywatne szkolnictwo wyższe. Więc wymuszone przez państwo 1,5%, to i tak coś jest dla tych ludzi.
  • profes79 29.06.19, 13:34
    No. Dostaną 2% niższą pensję. Pewnie się ucieszą.

--
  • riki_i 29.06.19, 14:50
    profes79 napisał:

> No. Dostaną 2% niższą pensję. Pewnie się ucieszą.

Plus 1,5% od pracodawcy plus 240 zł od państwa.
  • profes79 29.06.19, 15:27
    te 1,5 od pracodawcy i 240 od państwa to papierowe pieniądze które jednym podpisem można skasować, przenieść gdzie indziej, przelać na inne cele i których pracownik na oczy nie zobaczy. Te 2% mniej to realny ubytek w comiesięcznej wypłacie, który jak najbardziej będzie widoczny na koncie.

--
  • riki_i 29.06.19, 17:30
    Wiedziałem, że ostatecznym argumentem będzie "kradzież" zawrotnej kwoty 2% z wynagrodzenia. To, że jednocześnie pracodawca został zmuszony aby dołożyć prawie drugie tyle i to, że państwo dopisuje premię co roku to za przeproszeniem hooj. "Okradli mnie biednego, okradli!". No więc leć w te pędy i składaj formularz rezygnacji z PPK. Wyobraź sobie, że te wstrętne, chciwe, obrabowywujące cię państwo, dopuszcza taką możliwość. Nie dobiorą się do twojej krwawicy 2% z pensji. Co prawda też i nic nie będziesz miał na starość, ale to hooj. Wszak jesteś geniuszem finansów i na pewno sam sobie odłożysz miliony jak guru Korwin Mikke (który to głównie odziedziczył grunty w Józefowie, ale to pikuś).

PS. Tekst o papierowych pieniądzach powinienem litosciwie pominąć. Nie masz zielonego pojęcia o PPK. To jest prywatny program emerytalny, z którego możesz wyjść już po roku. I potem co rok też. Zanim ci wstrętne państwo chapnie tę kasę.
  • profes79 29.06.19, 17:35
    No i dlatego wychodzę z niego zanim w ogóle do niego wejdę. O to się całą dyskusja rozchodzi, a Ty bronisz PPK jak niepodległości próbując mnie przekonać, że powinienem się cieszyć, że państwo wie lepiej czego mi potrzeba.

--
  • riki_i 29.06.19, 18:52
    Rób jak uważasz. Zobaczymy gdzie się obaj obudzimy w 65 r. ż.
  • droch 30.06.19, 00:26
    Jasne, super sprawa mieć jeszcze mniej z głodowej pensji za obietnicę wakacji pod palmami.
  • riki_i 30.06.19, 10:31
    Nie każdy w tym kraju ma głodową pensję, albo ułamek etatu dla picu i resztę pod stołem.
  • fawiarina 29.06.19, 14:28
    Ja się cieszę z takich rozwiązań systemowych. Każdy narzucony odgórnie system oszczędzania na czarną godzinę uważam za korzystny dla mnie osobiście,bo zwiększa szansę na to, że tych utracjuszy nie będę musiała na starość z własnych podatków utrzymywać.
    Mój kuzyn był super fachowcem, zarabiał dwukrotność tego, co ja zarabiałam na uczelni, a chłopak był po zawodówce. I spoko. Ale nie chciał płacić Zusu, bo "on sobie sam odłoży". Zachorował na serce, oszczędności przejadł w miesiąc, żyje od lat na garnuszku rodziny i mopsu. W naszym pokoleniu nie opłacanie żadnych ubezpieczeń społecznych jest nagminne. Wokół mnie mnóstwo ludzi będzie głodować na stare lata.
  • droch 29.06.19, 16:19
    Oczywiście, że będziesz musiała, bo PPK jest stworzony w celu ściągnięcia przez rząd nadmiaru gotówki z rynku, a nie, żebyś miała wyższą emeryturę.
  • riki_i 29.06.19, 17:37
    Inflacyjny nadmiar gotówki to ściągano z rynku w PRL przedpłatami na maluchy. Celem programu PPK jest to, aby kompletni debile, jakich jest w tym kraju większość, przymusowo odkladali jakąkolwiek kasę na starość. Państwo zmusza pracodawców aby w tym także partycypowali (niezależnie od pensji, jako dodatkowa danina), dokłada jeszcze bonus z budżetu, a ludziska i tak krzyczą, że krzywda im się dzieje. No cóż, a to Polska właśnie.
  • droch 29.06.19, 17:55
    Przecież kompletnie nie wiesz, jaka będzie stopa zwrotu z PKK i czy nie lepiej te pieniądze od razu przepić. Dopóki rząd swoim osobistym majątkiem nie gwarantuje, że po x latach z PKK wybierzesz co najmniej tyle a tyle, to grasz w ruletkę z szulerem.
  • riki_i 29.06.19, 18:55
    Stopa zwrotu będzie marna i zgadzam się, że 3% netto można sobie między bajki wsadzić. Ale przecież stopa zwrotu będzie się liczyła także od tych pieniędzy 'podarowanych', czyli wkładu pracodawcy oraz państwa. Darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy.
  • droch 30.06.19, 00:25
    Zwłaszcza, że stopa zwrotu może być ujemna. Luzik. Albo rząd nałoży nowatorski podatek od wypłaty potrącany z góry. A co. Rozsądny człowiek trzyma się od szulera z daleka, Ty chcesz z nim usiąść do stołu. Powodzenia.
  • riki_i 30.06.19, 10:27
    W OFE też mogła być ujemna i w kilku latach była. Tym niemniej OFE wychwalane są pod niebiosa, netowi "specjaliści" grzmią z powodu ich likwidacji ("bo mnie Panie dzieju okradli"), a ZUS jest przez nich gnojony. Teraz - przy okazji ostatecznego końca OFE - mądrale też chcą wkładać forsę na nowe IKE, gdzie można będzie stracić kupę forsy niż bezpiecznie przelać to do ZUS-u.
  • riki_i 30.06.19, 10:29
    Więc jak się tak boisz strat, to powinnaś wychwalac ZUS, a jednak jakoś tego nie robisz.
  • a23a23 29.06.19, 20:23
    riki_i napisał:

> Celem programu PPK jest to, aby kompletni debile, jakich jest w tym kraju więks
    > zość, przymusowo odkladali jakąkolwiek kasę na starość.

A czy przypadkiem nie jest tak właśnie teraz? Czy dobre państwo nie zmusza mnie do odkładania w ZUSie? Więc jaka niby różnica, z punktu widzenia ideologii?

> Państwo zmusza pracodawców aby w tym także partycypowali (niezależnie od pensji,

A teraz tak nie jest? Przecież pracodawca też płaci swoją część haraczu do ZUSu?
    Więc jaka niby ideologiczna różnica?

> jako dodatkowa danina dokłada jeszcze bonus z budżetu, a ludziska i tak krzyczą, że
    > krzywda im się dzieje.

Bo wybacz, ale doświadczenie mówi, że jeśli Państwo chce mojego dobra, to mam te dobra jak najlepiej ukryć.

Wprost powiedziane "podnosimy składki do ZUSu" byłoby źle widziane nawet przez suwerena, więc z punktu widzenia propagandowego opakowano to g... w ładny papierek. PMM jako były bankier (przypomnę litościwie tylko "polisolokaty") ma w tym wielkie doświadczenie.
    I gdyby rzeczywiście chodziło o dowolność, wymagana byłaby deklaracja od każdego - czy chcę, czy nie chcę przystąpić. Jeśli automaycznie się wszystkich wpisuje, to wiadomo, że to skok na kasę.
  • riki_i 29.06.19, 21:37
    No jednak jest zasadnicza ideologiczna różnica między PPK a ZUS.

To pierwsze to program dobrowolny. Sam zapis jest co prawda z automatu, ale możesz się wypisać. Koszty programu rozkładają się na uczestnika, pracodawcę i budżet państwa. Środki są prywatne. Nie ma z nich renty dożywotniej (emerytury), tylko wyplata okresowa lub jednorazowa.

A ZUS to forma stricte państwowego zabezpieczenia na starość, z gwarantowaną i waloryzowaną dożywotnią emeryturą. ZUS obecnie jest silnie dotowaną przez państwo formą socjalu (gdzie masz komercyjne oprocentowanie środków na poziomie 9,2% netto?).

W PPK wsparcie państwa będzie dużo mniejsze niż w ZUS i odpada ryzyko długowieczności przy wypłacie dożywotniego świadczenia. Stąd też, z punktu widzenia budżetu państwa to lepsza forma zabezpieczania ludzi na starość niż ZUS.
  • profes79 30.06.19, 12:05
    Dobrowolny program do którego się nie zapisujesz tylko z którego musisz się wypisać
    Bareja by tego nie wymyślił.

--
  • riki_i 30.06.19, 15:55
    profes79 napisał:

> Dobrowolny program do którego się nie zapisujesz tylko z którego musisz się wyp
    > isać
    > Bareja by tego nie wymyślił.

Jaki Bareja? Przecież sam z siebie żaden ćwok nigdy by się nie zapisał, nawet jakby dopisywali 10.000 zł powitalnego. Bo dyć panie , przecie to nie do ręki, a więc na pewno oszukają i zabiorą. Co innego jakby od razu dali w gotówce, ooooo, wtedy to by były dobre Pany. Można by se kupić flache, zagryche i zrobić gryla że szwagrem.
  • natalia.nat 02.07.19, 15:12
    Dobrowolny, to znaczy że deklaruję jak chcę korzystać, a nie że deklaruje, jak nie chcę korzystać. Nie muszę o wszystkim wiedzieć i o wszystkim pamiętać. Nie wymagam i nawet nie potrzebuję, żeby ktoś mnie uszczęśliwiał na siłę.
    Ciekawe że 500+ też nie jest w ten sposób "dobrowolny" i nie działa na tej zasadzie, że domyślnie i z automatu przysługuje wszystkim którym się należy, a jak ktoś nie chce korzystać musi się wypisać. Teraz pincet przysługuje przecież wszystkim dzieciom do osiemnastki. Żaden problem ogarnąć to w systemie. I taniej i wygodniej.
  • riki_i 02.07.19, 15:43
    natalia.nat napisała:

> Dobrowolny, to znaczy że deklaruję jak chcę korzystać, a nie że deklaruje, jak
    > nie chcę korzystać. Nie muszę o wszystkim wiedzieć i o wszystkim pamiętać. Nie
    > wymagam i nawet nie potrzebuję, żeby ktoś mnie uszczęśliwiał na siłę.

Wiesz, tak się dziwnie złożyło w moim życiu, że musiałem pomóc paru osobom, które całe życie miały w dudzie żeby wiedzieć to i owo, pamiętać o tym i owym, tudzież nie chciały być przez nikogo uszczesliwiane na siłę. A potem... potem okazało się, że są biedne i poszkodowane. Bo emerytura niska, pieniędzy nie ma, są za to choroby różne (niektóre w wyniku nałogów), a tak w ogóle to je w życiu oszukali. Kto? No ci "oni", oczywiście. Bo te osoby same, absolutnie winne niczemu przecie nie są. One są poszkodowane.

> Ciekawe że 500+ też nie jest w ten sposób "dobrowolny" i nie działa na tej zasa
    > dzie, że domyślnie i z automatu przysługuje wszystkim którym się należy, a jak
    > ktoś nie chce korzystać musi się wypisać. Teraz pincet przysługuje przecież wsz
    > ystkim dzieciom do osiemnastki. Żaden problem ogarnąć to w systemie. I taniej i
    > wygodniej.

Gdzie taniej i gdzie wygodniej? Dziecko ma dwoje rodziców. Państwo ma być Pytią, żeby wiedzieć komu i na jakie konto ma przelać pieniądze? Najlepiej może wysyłać do każdego Murzynów z lektyką i darami, żeby unizenie prosili czy jaśnie Pan (jaśnie Pani) raczy przyjąć ten skromny dar...
  • natalia.nat 02.07.19, 16:52
    Jasne!
    1. Ja nie potrzebuję być uszczęśliwiana na siłę (czyt. okradana). I jeżeli coś jest dobrowolne, to chcę świadomie sama zadecydować, że biorę udział. A nie że ktoś mnie wpisze na listę z automatu.
    2. Ależ oczywiście, że się da zorganizować systemowo przelewanie pinceta, które to byłoby i tańsze i wygodniejsze. Można to zrobić choćby w formie transferu poprzez pracodawcę, drugi przelew obok pensji. W sytuacjach wątpliwych (np. jeśli ktoś nie pracuje lub jest rozwiedziony) oczywiście byłaby wymagana deklaracja z konkretnymi danymi przesyłana elektronicznie. Metod jest mnóstwo w dobie cyfryzacji i połączonych instytucji. No więc się da, tylko trzeba chcieć. Ale państwo nie chce, bo nie ma w tym korzyści. Bo jak będzie tradycyjnie, to nie wszyscy złożą wnioski, może bogaty oleje, a ktoś inny czegoś nie dopełni, więc państwo będzie płacić później albo wcale. I tak to się kręci. A po co się składa te wnioski co roku? Przecież można by już składać tylko druki zmiany, a jeśli nie złożono takich to wypłacane jest na tych samych zasadach. Ano z tego samego powodu. A PPK to już można (i trzeba) wciskać wszystkim z automatu. Bo korzyści są większe, jak przystąpi jak najwięcej osób. W przeciwieństwie do 500+.
  • dyzurny_troll_forum 30.06.19, 20:04
    riki_i napisał:

> ZUS obecnie jest silnie dotowaną przez państ
    > wo formą socjalu (gdzie masz komercyjne oprocentowanie środków na poziomie 9,2%
    > netto?).

Komercyjne instytucje tym różnią się od ZUS, że coś (przynajmniej) powinny wypłacić. I biorą jakąś tam odpowiedzialność za swoje obietnice...

--
  • riki_i 30.06.19, 23:34

> Komercyjne instytucje tym różnią się od ZUS, że coś (przynajmniej) powinny wypł
    > acić. I biorą jakąś tam odpowiedzialność za swoje obietnice...

Rotfl! ☺ Wrzuć może w wujka Google hasełka takie jak pareto, libra, lucro i sprawdź sobie jaką to odpowiedzialność wzięli na siebie sprzedawcy tego badziewia.
  • dyzurny_troll_forum 30.06.19, 20:00
    riki_i napisał:

> Inflacyjny nadmiar gotówki to ściągano z rynku w PRL przedpłatami na maluchy.

Naprawdę nie dostrzegasz analogii?! Nazwij sobie PPK przedpłatą na zajebistą emeryturę to może dotrze..

--
  • hanusinamama 30.06.19, 11:29
    Rząd nam funduje?? Ze swoich ? Nie z naszych....ziekuje bardzo tutaj dadzą 240 a odbiore gdzie indziej 400. Ja wole sama sobie odkładać...
  • miedzymorze 30.06.19, 13:33
    Zarówno opłata powitalna, jak i roczna dopłata od 'państwa' ma pochodzić z Funduszu Pracy, czyli zrzucą sie na nią pracodawcy...
    pozdr,
    mi
  • riki_i 30.06.19, 15:58
    No więc jest janosikowe łupienie pracodawców, tak jak to nasz zawistny narodek uwielbia. A i tak się nie podoba. Bo pensja całe 2% będzie mniejsza. Istny koszmar! ☺
  • droch 30.06.19, 16:40
    Rewelacja, ja też uważam, że w Polsce zarobki są za wysokie, a podatki za niskie.
    Ale, ale, można chyba samoopodatkować się kwotą nawet wyższą niż te 2%, na szczęście big_grin
  • hanusinamama 30.06.19, 17:07
    NO czyli komus zabiorą. Tak samo jak ten procent od pracowacy. Pracodawca jakos musi to sobe zrekompensować ( i ja mu sie nie dziwie)...
  • aankaa 30.06.19, 18:44
    miedzymorze napisała:

> Zarówno opłata powitalna, jak i roczna dopłata od 'państwa' ma pochodzić z Funduszu Pracy, czyli zrzucą sie na nią pracodawcy...

a na fundusz pracy zrzuca się też każdy pracownik w ramach składki ZUS
    jednym słowem - sami sobie dopłacimy big_grin

--
  • riki_i 30.06.19, 23:45
    To jak byłoby dobrze? Kto miałby dopłacić aby forumowa rada mędrców była usatysfakcjonowana? Może sąsiad z bloku, bo kupił nowy samochód za gotówkę, więc na pewno jest menda i złodziej?

Albo były mąż niech dopłaci - dobrze będzie? Aaaa, zapomniałem, ni_dy_rydy bo to gołodupiec (o czym e-mamusia napisała pod jednorazowym nickiem).
  • hanusinamama 01.07.19, 14:42
    Nie. Niech sie wypchają sama sobie odłoże. Ja tu bede stratna a i tak pewnie gwno zobacze za 30 lat. Po co tak reklamujesz ze Panstwo mi dołoży, pracowca dołozy jak koniec konców wychodzi ze sama sobie musze dołożyć???Płacą ci riki za reklame??
  • koronka2012 29.06.19, 16:59
    riki_i napisał:

> Państwo zmusił
    > o właśnie pracodawców w Polsce do dodatkowej daniny na rzecz pracownika, coś ta
    > m jeszcze dodatkowo dokłada z budżetu, ale stado mądrali widzi tylko to, że im
    > qrwa pensja spadnie o całe 2%.

Zapominasz, że ta danina nie bierze się znikąd, ale wpływa na budżet firmy, która przy dodatkowym obciążeniu mniej jest skłonna do wydatków na inne cele - np. podwyżek dla pracowników. Zysk firmy nie jest z gumy. Więc nie jest to takie proste, że pracodawca został zmuszony do daniny - i ot, tak - weźmie to na klatę z pieśnią na ustach i nie będzie to miało żadnych negatywnych konsekwencji.

Moja kasa będzie inwestowana w wyłącznie w obligacje, za których obsługę mam dodatkowo płacić firmom, co jest kompletnie bez sensu, bo akurat zakup obligacji nie stanowi wiedzy tajemnej i nie wymaga przesadnego wysiłku, analiz ryzyka itd, mogę to zrobić sama bez dodatkowych kosztów. 20 zł miesięcznie od państwa nie jest wystarczającą marchewką, żeby zapomnieć o tym, że podatki i opłaty pochłoną znacznie więcej.

Rażą mnie netowe kalkulatory pokazujące złudnie jak fajnie wyjdziemy na tym programie. Większość przy tym nie publikuje w ogóle żadnych założeń, zaś te, które zacytowałam są absurdalne - skąd założenie 3% stopy zwrotu, skoro 10 letnie obligacje mają 2,7% tylko w pierwszym roku, i to bez kosztów manipulacyjnych?

Wszystko to jest grubymi nićmi szyte, więc nie dziw się że ludzie są sceptyczni.
  • hanusinamama 30.06.19, 11:31
    Oczywiscie. Pracowaca musi sobie odebrac w innym miejscu. Wiec da rządowi (bo narazie to rząd te pieniądze zobaczy...jak widać brakuje im na 500+) a nie da pacownikowi ( nie ma sie co dziwić, firma musi zarabiac zeby zatrudniać, a własciel po to ma firme zeby na niej zarobić a nie charytatywnie robić na pracowników...). Wiec teraz pracownik nie zobaczy podwyżki czy premii, teraz rząd dostanie kase....a co z tego bedzie za 20 lat....
  • riki_i 30.06.19, 16:06
    koronka2012 napisała:

> Moja kasa będzie inwestowana w wyłącznie w obligacje, za których obsługę mam do
    > datkowo płacić firmom, co jest kompletnie bez sensu, bo akurat zakup obligacji
    > nie stanowi wiedzy tajemnej i nie wymaga przesadnego wysiłku, analiz ryzyka itd

Nie tylko w obligacje, domyślnie mają być fundusze cyklu życia, udział obligacji będzie się zwiększał wraz z wiekiem oszczedzajacego.

> , mogę to zrobić sama bez dodatkowych kosztów.

No pewnie. Możesz też polecieć w tym tygodniu na Majorke, ale chyba raczej wybierzesz inne plany. Czcza gadanina nigdy nic nie kosztuje.

> 20 zł miesięcznie od państwa nie
    > jest wystarczającą marchewką, żeby zapomnieć o tym, że podatki i opłaty pochło
    > ną znacznie więcej.

Jeszcze pracodawca ci dorzuci 1,5% od pensji.

> Rażą mnie netowe kalkulatory pokazujące złudnie jak fajnie wyjdziemy na tym pro
    > gramie. Większość przy tym nie publikuje w ogóle żadnych założeń, zaś te, które
    > zacytowałam są absurdalne - skąd założenie 3% stopy zwrotu, skoro 10 letnie ob
    > ligacje mają 2,7% tylko w pierwszym roku, i to bez kosztów manipulacyjnych?

Tak, te kalkulatory to ściema. Niestety.

Szkoda, że pozwala się na coś takiego. Potem netowi frustraci będą mieli amunicję, żeby pociskac że jakakolwiek forma oszczędzania na emeryturę pod państwowym przymusem to syf.

> Wszystko to jest grubymi nićmi szyte, więc nie dziw się że ludzie są sceptyczni

Ja też jestem w pewnym stopniu sceptyczny, ale z racjonalnych pobudek. Nie chrzanię głupot.
  • droch 30.06.19, 16:38
    > Jeszcze pracodawca ci dorzuci 1,5% od pensji.

Jak grochem o ścianę. Dorzuci 1,5% do wirtualnego worka. A nie da realnej premii czy podwyżki. Albo kogoś zwolni. Świetny deal.
  • hanusinamama 30.06.19, 17:11
    Dokładnie. Jakby tak panstwo wzieło mniej o 1,5% i ten procent dostał pracownik to ok...a tak pracowawca teraz musi dac 1,5% czyli gdziieś indziej musi zabrać (bo pracodawca to nie centrum charytatywne) a dostanie i tak rząd. Bo teraz Kowalski nie dostanie nic, jezeli juz to np przez to nie dostanie premii...a co dostanie za 30 lat...o tego to najstarsi Indianie nie wiedzą.
  • riki_i 30.06.19, 17:18
    Rzeczywiście jak grochem o ścianę. Jak nie ma kasiorki do ręki, to znaczy chcą oszukać. Tylko kura trzymana w garści jest coś warta. Jak sąsiadka hoduje nam kurę, to na pewno oszuka i oszwabi. Będzie stara i żylasta albo chora. Aha.
  • droch 30.06.19, 18:23
    Tak, tak, rząd podnosi podatki dla naszego dobra, ROTFL. Ja tego nie kupuję, ale dopuszczam odmienne zdanie.
  • a23a23 30.06.19, 18:38
    riki_i napisał:

> Rzeczywiście jak grochem o ścianę. Jak nie ma kasiorki do ręki, to znaczy chcą
    > oszukać. Tylko kura trzymana w garści jest coś warta. Jak sąsiadka hoduje nam k
    > urę, to na pewno oszuka i oszwabi. Będzie stara i żylasta albo chora. Aha.

Serio, płacą Ci za te głupoty? Masz w tym jakiś interes, że usiłujesz przekonać (wbrew wszelkim racjonalnym pobudkom), że to jest robione w interesie obywateli, a nie rządu?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytać jest twierdząca, to ok - rozumiem. Nie popieram (bo nie uważam każdej formy zarabiania za moralną), ale rozumiem.

Jeśli nie, to pojawiają się poważne wątpliwości do Twoich zdolności poznawczych albo po prostu to przemijające skutki udaru cieplnego lub jakichś środków psychoaktywnych.
  • miedzymorze 30.06.19, 19:20
    Dla chętnych do oszczędzania są juz IKE i IKZE ale jakoś tłumy tam nie ciągną, a dla pracodawców chętnych do zadbania o pracowników są PPE - też niespecjalnie oblegane. Także moim skromnym zdaniem głównie chodzi o to, żeby jednak zagarnąć do programu jak najwięcej ludzi - dlatego zapisywany jesteś z automatu, a o tym żeby się wypisać musisz sam pamiętać. Żeby też 'nie wydało się' ze te kwoty z minimalnych procentów wcale jakieś powalające nie będą, kalkulatory są ustawione domyślnie na wypłatę 1/4 zgromadzonego kapitału w momencie ukończenia 60 lat (ktoś widział jakieś uzasadnienie czemu akurat wtedy i akurat tyle ?) a reszta jest dzielona na miesięczne wypłaty przez 10 lat....
    Nie mam nic do idei długotrwałego oszczędzania, ale ten program wygląda jakby był pisany przy założeniu, że sporo ludzi machnie ręką i nie będzie im się chciało wypisywać
    To trochę słaba zachęta wink
    pozdr,
    mi
  • riki_i 30.06.19, 23:49
    miedzymorze napisała:

> Dla chętnych do oszczędzania są juz IKE i IKZE ale jakoś tłumy tam nie ciągną,

Ciągną, ciągną. Mam jedno i drugie.

> a dla pracodawców chętnych do zadbania o pracowników są PPE - też niespecjalnie
    > oblegane.

Trzeba przebrnąć przez sporą biurokracje. Ale liczba PPE rośnie ostatnio bardzo dynamicznie.

> Nie mam nic do idei długotrwałego oszczędzania, ale ten program wygląda jakby b
    > ył pisany przy założeniu, że sporo ludzi machnie ręką i nie będzie im się chcia
    > ło wypisywać
    > To trochę słaba zachęta wink
    > pozdr,
    > mi

Nie ma innej metody aby zmusić ludzi do oszczędzania.
  • droch 01.07.19, 00:05
    > Nie ma innej metody aby zmusić ludzi do oszczędzania.

Ależ jest - ciąć socjał, pozwolić ludziom uczciwie zarabiać, naprawić służbę zdrowia, skorelować wiek emerytalny z długością życia i takie tam...
    Że łatwiej podnieść podatki? Pewno tak, ale jak mówią anglojęzyczni "fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me".
  • riki_i 01.07.19, 10:50
    droch napisał:

> > Nie ma innej metody aby zmusić ludzi do oszczędzania.
    >
    > Ależ jest - ciąć socjał, pozwolić ludziom uczciwie zarabiać, naprawić służbę zd
    > rowia, skorelować wiek emerytalny z długością życia i takie tam...

Buhahahahaha! Też wierzysz w bajki kuców Korwina? Obcięcie socjalu spowoduje wzrost indywidualnych oszczędności? Chyba w bajeczce o Nibylandii.
  • zuleyka.z.talgaru 01.07.19, 09:33
    Dlaczego chcesz zmuszać ludzi do oszczędzania? Zdaje się, że każdy niech robi to na co ma ochotę, a potem poniesie tego konsekwencje.
  • dyzurny_troll_forum 01.07.19, 09:52
  • riki_i 01.07.19, 10:54
  • hanusinamama 01.07.19, 14:44
    Riki ty udajesz głupiego??? Myslisz ze rząd martwi sie czy bedziesz miał emeryture?? Rządowi sie kasa konczy bo sie wypśtykali na 500 plusach, 300 plusach i reszcie kiełbasy wyborczej. Skądś kase teraz muszą miec...halo tu ziemia!!!! Nie chodzi o to ze zawsze ktos chce oszukać ale akurat tych Panstwa w rządzie zajączek interesuje czy ty za 20 lat bedziesz miał emeryture. Oni teraz muszą budżet domknąc!! Ze chrzanisz tu 3 po 3 to sie przyzwyczaiłam ale ze taki naiwny jesteś to nie sądziłam...
  • dyzurny_troll_forum 01.07.19, 14:49
    hanusinamama napisała:

> Riki ty udajesz głupiego??? Myslisz ze rząd martwi sie czy bedziesz miał emeryt
    > ure??

Punkcję robią bez znieczulenia, i to dzieciom. Nawet w Botswanie są wyższe standardy opieki medycznej.
    Ale dla rikiego zawsze będzie....no nie mogę się przestać śmiać.....

--
  • koronka2012 30.06.19, 19:27
    riki_i napisał:

> Nie tylko w obligacje, domyślnie mają być fundusze cyklu życia, udział obligacj
    > i będzie się zwiększał wraz z wiekiem oszczedzajacego.

Napisałam MOJA kasa, tzn w moim przypadku 100% ma być zainwestowane wyłącznie w obligacje, więc naprawdę żaden to dla mnie interes, żeby jeszcze płacić za to prowizję.

> Jeszcze pracodawca ci dorzuci 1,5% od pensji.

NIE DORZUCI. Odda haracz, więc zaoszczędzi na czym innym, obcinając podwyżki, premie i inne koszty pracownicze, bo tym łatwiej nawigować niż rynkiem. Tak to działa, firmy mają odgórne plany i nikogo np. w USA nie obchodzi że w Polsce jakieś dodatkowe 1,5% trzeba wydać i że to pogarsza zyski. HQ oczekuje konkretnego wyniku finansowego, który trzeba po prostu zrobić, a ja się nie uda - to nie będzie premii rocznych i itp benefitów, które dziwnym zbiegiem okoliczności - jakoś są mi bliższe (i wyższe wartościowo) niż miraże wypłaty z PPK.
    Tak to działa w świecie biznesu.

Więc wybacz, ale nie skaczę z radości że firma mi "da" bo doskonale wiem, że ten prezent może mnie kosztować o wiele, wiele więcej niż jest wart.
  • miedzymorze 30.06.19, 19:37
    Plus będzie to też bardzo dobra wymówka dla pracodawców że oni i by chcieli ale nie mogą, bo muszą płacić na PPK...

pozdr,
    mi
  • riki_i 30.06.19, 23:53
  • koronka2012 01.07.19, 12:25
    riki_i napisał:

> Biadolisz jakby pracodawca miał Ci z p
    > owodu PPK obciąć pensję co najmniej o połowę.

riki_i napisał:

> Biadolisz jakby pracodawca miał Ci z powodu PPK obciąć pensję co najmniej o połowę.

Zamierzam się wypisać, bo nie widzę wartości dodanej. Patrzysz wyłącznie doraźnie, krótkoterminowo, bez najmniejszego zastanowienia nad skutkami w szerszym zakresie.

Dla dużych firm te 1,5% oznaczają dodatkowe obciążenie roczne rzędu kilku-kilkunastu milionów, których nie da się wyrównać inaczej jak tnąc ostro koszty.

PPK niesie dla wielu ludzi realne ryzyko braku lub zmniejszenia premii rocznej i innych benefitów pracowniczych. I wypisanie się z PPK tego ryzyka do końca nie niweluje, bo jak ktoś napisał wyżej - nawet gdyby wypisali się wszyscy (mimo wszystko nierealne), to i tak daje to pracodawcy pretekst do obniżenia bonusowych wypłat czy obcięcia podwyżek.

A są firmy, które takie premie mają rzędu kilku-kilkunastu tysięcy, więc nie chodzi wcale o te 100-200 zł mniej, które pracownik zauważy na pasku, ale może to być znacznie bardzo odczuwalne.
  • riki_i 01.07.19, 14:03
    Mimo wszystko, pracownik odniesie namacalną korzyść. Pamiętam doskonale jazgot pracodawców, jak to podniesienie płacy minimalnej rozwali im biznes - w całkiem nieodleglych czasach, gdy ta płaca wynosiła niecałe osiem stów. Obecnie jest bodajże 1633 zł na rękę i jakoś świat się nie zawalił. Ni hu hu! Więc racz mi nie pociskac farmazonów, że PPK zniszczy przedsiębiorców, bo to humbug.
  • droch 01.07.19, 14:19
    Świat się może nie zawalił, ale cebula jest droższa niż banany. Jak wiadomo, w Polsce dominują plantacje bananów?
  • dyzurny_troll_forum 30.06.19, 20:07
    riki_i napisał:

> Szkoda, że pozwala się na coś takiego. Potem netowi frustraci będą mieli amunic
    > ję, żeby pociskac że jakakolwiek forma oszczędzania na emeryturę pod państwowym
    > przymusem to syf.

Ooo poświęcono mi akapit wink

--
  • dyzurny_troll_forum 30.06.19, 19:56
    riki_i napisał:

> Państwo zmusił
    > o właśnie pracodawców w Polsce do dodatkowej daniny na rzecz pracownika,

Jak myślisz kto zapłaci tę dodatkową daninę?

--
  • aankaa 30.06.19, 20:38

> riki_i napisał:
    >
    > > Państwo zmusił
    > > o właśnie pracodawców w Polsce do dodatkowej daniny na rzecz pracownika,
    >
    > Jak myślisz kto zapłaci tę dodatkową daninę
    ?

m,in, riki, który co miesiąc, w ramach ZUS, płaci też na fundusz pracy big_grin
    ale tego jeszcze nie pojął

--
  • riki_i 30.06.19, 23:46
    No i co z tego? Przynajmniej ta kasa do mnie częściowo wróci.
  • zuleyka.z.talgaru 01.07.19, 09:34
    Nie wróci, bo to zabiorą. Za rok, dwa....
  • riki_i 01.07.19, 13:54
    Sralis magdalis. To jest prywatne konto. Nikt nic nie zabierze, poza tym, że wartość jednostki uczestnictwa może spaść. Jak we wszelkich programach częściowo opartych na giełdzie (ale jak koronka2012 ma mieć z racji wieku inwestowana kasę wyłącznie w bezpieczne obligacje, to też pomstuje i jest źle - ludziom nie dogodzisz...)
  • droch 01.07.19, 14:18
    Nie zabierze. Ale rząd może... opodatkować. A co, nie może? big_grin
  • zuleyka.z.talgaru 01.07.19, 14:55
    OFE też mieli nie ruszać.
  • dyzurny_troll_forum 01.07.19, 09:56
    aankaa napisała:

> m,in, riki, który co miesiąc, w ramach ZUS, płaci też na fundusz pracy big_grin
    > ale tego jeszcze nie pojął

Riki, ja widzę, że do Ciebie nie dociera sens.

Jest to kolejny podatek. Nałożony głównie na pracodawców, w wyniku którego wszystko znowu zdrożeje oraz nakręci się inflacja. I za swoje 160 000 z ZUSu kupisz sobie znowu dwa bochenki chleba i paczkę fajek....

--
  • riki_i 01.07.19, 13:49
    Tiaaa, biedni pracodawcy! Pani Bochniarz się zapłacze. No i od PPK nakręci się inflacja, pff! ☺ Lepiej dymać za miskę ryżu, co nie?
  • profes79 01.07.19, 15:04
    Zapomniałeś dodać, że to, co jest tym tak wychwalanym prezentem od pracodawców wlicza się do podstawy opodatkowania. Czyli mało, że zabierają nam 2% to jeszcze do tego dzięki tym 1,5% o które nam się podniesie pensję brutto zostaniemy obrobieni na kolejnych parę groszy z tytułu zwiększonego podatku dochodowego. Ludzie, którzy sa na skraju progu będą przeszczęśliwi.

Od miski ryżu to akurat Twój guru jest. No i starannie nie zauważasz, że PPK w żaden sposób nie przełożą sie na wzrost wynagrodzenia pracownika (miska ryżu pozostanie miską ryżu) ale wręcz przełożą sie na jego obniżkę (więc miska będzie ale ryżu nieco mniej).

--
  • riki_i 01.07.19, 15:56
    Ja już jestem ponad progiem (brak waloryzacji progów od lat to skandal), ale co mam zrobić? Akurat PPK wiele tu mi nie pogorszy.

• aankaa 01.07.19, 17:24
    profes79 napisał:

> Zapomniałeś dodać, że to, co jest tym tak wychwalanym prezentem od pracodawców
    > wlicza się do podstawy opodatkowania. Czyli mało, że zabierają nam 2% to jeszcz
    > e do tego dzięki tym 1,5% o które nam się podniesie pensję brutto zostaniemy ob
    > robieni na kolejnych parę groszy z tytułu zwiększonego podatku dochodowego.

O dodatkowym podatku warto pamiętać, kiedy będziemy cieszyć się z dorocznej dopłaty rządowej dla osób odkładających na PPK. Będzie ona wynosić 240 zł. Wychodzi więc na to, że w dużej części (a czasem wręcz w całości) pracownicy sami ją sobie sfinansują płacąc wyższy podatek

więcej:
    next.gazeta.pl/next/7,151003,24952522,oszczedzasz-na-ppk-zaplacisz-wyzszy-podatek-sam-sfinansujesz.html#a=88&c=145&s=BoxBizImg3

--
  • riki_i 02.07.19, 11:16
    Ufff. Dzięki za tę wypowiedź. Chciałbym w takim razie przypomnieć dyskusję na tym forum w nieodleglych czasach gdy rząd PO-PSL rzekomo fundował składkę na ubezpieczenie społeczne dla legalnie zatrudnionych niań. Tę składkę niania musiała potem oddać w całości w rocznym picie, ponieważ "prezent" z budżetu państwa był nieodliczany od przychodu/dochodu, całość stanowiła przychód z tzw. 'innych źródeł' i wychodził wielki podatek do dopłaty. Za zwrócenie uwagi na ten fakt zostałem zakrzyczany zgodnym gromkim chórem e-mamusiek, które pouczaly mnie, że roczny pit to prywatna sprawa każdego człowieka, a kwestia podatku do zapłaty nie ma związku z tematem "zalegalizowania" niań. Takie to obrotowe widzenie tych samych kwestii tutaj panuje...
  • claudel6 29.06.19, 18:10
    to będą obligacje rządowe czy obligacje spółek Skarbu Panstwa?
    tak czy owak w obu przypadkach te pieniądze zasilą kasę obecnej ekipy rządowej lub spółek-synekurek, które grubym strumieniem kasy zasilają obecnie prawicowe media siejące nienawistną propagandę i robiące Polakom wodę z mózgu.
    jednym słowem po moim trupie. nie dam temu rządowi ani złotówki dobrowolnie z mojego portfela czy portfela mojego pracodawcy.
    a propos zarzutów rikiego, że Polak sam gówno zaoszczędzi. to tak, w większości przypadków riki ma rację. ale dopóki mi osobiście sytuacja finansowa pozwoli będę robiła jakieś oszczędności/drobne inwestycje przynajmniej dla mojej córki. Dziś właśnie złożyłam pierwsze zlecenie na NYSE smile
  • dyzurny_troll_forum 30.06.19, 20:14
    claudel6 napisała:

> to będą obligacje rządowe czy obligacje spółek Skarbu Panstwa?
    > tak czy owak w obu przypadkach te pieniądze zasilą kasę obecnej ekipy rządowej
    > lub spółek-synekurek, które grubym strumieniem kasy zasilają obecnie prawicowe

I to jest istota programu: oddalić bunt społeczny o przynajmniej jedną kadencję....

--
  • riki_i 30.06.19, 23:55
    Ty siebie czytasz? Oddalić bunt społeczny przepompowujac kasę do spółek skarbu państwa? Nie wiedziałem, że całe społeczeństwo pracuje w tych spółkach.
  • dyzurny_troll_forum 01.07.19, 09:54
    riki_i napisał:

> Ty siebie czytasz? Oddalić bunt społeczny przepompowujac kasę do spółek skarbu
    > państwa?

Bunt społeczny kiedy ZUS przestanie wypłacać cokolwiek... Jeżeli władza ma cokolwiek więcej niż TicTaca zamiast mózgu to musi się z tym liczyć....

--
  • zuleyka.z.talgaru 30.06.19, 19:27
    "Z przynależności do PPK będzie można zrezygnować, ale dopiero po złożeniu wniosku o wypisanie z PPK na piśmie. Rezygnacja będzie ważna przez 4 lata. Po tym czasie pracownik zostanie ponownie zapisany do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Aby wypisać się z programu, powinien powtórzyć całą procedurę."

To jest dopiero chu...stwo.
  • aankaa 30.06.19, 20:39
    na to właśnie liczą, że człowiek zapomni i będzie bulił

--
  • zuleyka.z.talgaru 30.06.19, 19:34
    Olać ciepłym strumieniem moczu.

Nie ufam państwu.
  • dyzurny_troll_forum 01.07.19, 10:12

77,6% pracowników nie ufa Pracowniczym Planom Kapitałowym

Aż 41,3% pracowników ma zamiar wypisać się z PPK od razu po starcie programu. Moim zdaniem to imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że państwo staje na głowie, by zachęcić ludzi do pozostawania w PPK.

W całym internecie, również naszym serwisie, od miesięcy uprawiany jest nielegalny marketing szeptany zachwalający PPK

Jednocześnie badanie Pracodawców RP wskazuje, że tylko 18,1% ze wszystkich uczestników PPK ma zamiar zwiększyć składkę ponad wpłatę podstawową.

bezprawnik.pl/pracownicy-rezygnuja-z-ppk/
    Komentarz:
    Zaufanie do tego państwa na poziomie 20% to wciąż fantastyczny wynik!

--
  • bywalec.hoteli 01.07.19, 10:56
    ty pisałeś ten artykuł na Bezprawniku?

--
    Lato smile
  • dyzurny_troll_forum 01.07.19, 11:01
    bywalec.hoteli napisał:

> ty pisałeś ten artykuł na Bezprawniku?

wszystko dobrze z głową?

--
  • bywalec.hoteli 01.07.19, 11:16
    Skoro nie zamieściłeś informacji, że cytujesz ani nawet cudzysłowia.

--
    Lato smile
  • dyzurny_troll_forum 01.07.19, 11:28
    bywalec.hoteli napisał:

> Skoro nie zamieściłeś informacji, że cytujesz ani nawet cudzysłowia.

Chyba było oczywiste, że jest to cytat oraz podane źródło. Jak również oddzielone moje prywatne zdanie.... więc mam jakieś takie odczucie, że się przypie**alasz....

--
  • bywalec.hoteli 01.07.19, 15:30
    Nie, nie jest to oczywiste. Dlatego pytałem czy jestes autorem artykułu z którego sobie skopiowałeś

--
    Lato smile
  • dyzurny_troll_forum 01.07.19, 15:32
    bywalec.hoteli napisał:

> Nie, nie jest to oczywiste. Dlatego pytałem czy jestes autorem artykułu z które
    > go sobie skopiowałeś

Nie, nie jestem, a mój prywatny komentarz zaczyna się po słowie "komentarz"

--
  • hanusinamama 01.07.19, 14:46
    BYwalec a ty skad nagle taki dbały o poprawność pisania tutaj?? Pierwsze słysze ze cie to interesuje...
  • profes79 01.07.19, 14:57
    Systemy istniejące za czasów Bismarcka nie były projektowane do sytuacji w której w społeczeństwie zaczyna być więcej osób pobierających świadczenia niż osób w wieku produkcyjnym (że o pracujących nie wspomnę).
    I nie wycieraj sobie twarzy intelektualizmem bo twoje naganianie do PPK akurat z intelektualizmem nie ma nic wspólnego a o tym że systemy zabezpieczenia społecznego w Polsce i nie tylko trzeszczą w szwach mówią mądrzejsi od ciebie.
    W grudniu 2017 pracowało w Polsce 9,2 miliona ludzi. W 2017 emerytury i renty pobierało średnio 8,9 miliona osób. Jak myślisz, ile wytrzyma system w którym każda pracująca osoba niesie na garbie jednego emeryta/rencistę (nie licząc coraz bardziej wszechobecnego socjalu). [dane GUS]

--
  • riki_i 01.07.19, 16:04
    System wytrzyma wszystko, tylko wypłaty z niego dla ludzi którzy nie mają kapitału początkowego będą b. niskie. Mnie to na szczęście nie dotyczy, jeśli dam radę tyrać do 65 r. ż, w zusie wyjdzie mi kapitału tak ze dwie duże bańki. Dodawszy do tego około 7 kloców na rękę z prywatnej polisy emerytalnej powinno być całkiem ok.
  • profes79 01.07.19, 16:21
    Kapitał początkowy nie ma nic do rzeczy. ZUS ciągnie na wpłatach obecnie pracujących plus suty zastrzyk dodatkowego dofinansowania z budżetu państwa - bo składek nie wystarcza na spłatę bieżących zobowiązań. Kiedy jeden albo drugi strumyczek finansowania wyschnie, to kapitałem początkowym będziesz mógł się podetrzeć. Bo te pieniądze nie leżą i nie czekają na ciebie tylko natychmiast po zebraniu od ciebie składki są wydawane na emeryturę/rentę innego obywatela. A zapisy w ZUS? Papier jest cierpliwy; wszystko przyjmie. A jak nie będzie pieniędzy to możesz sobie mieć w ZUS i dwadzieścia dużych baniek a usłyszysz co najwyżej "nie mamy pańskich pieniędzy i co nam pan zrobisz".

--
  • riki_i 01.07.19, 16:45
    Dopłaty z budżetu państwa do ZUS niezwykle ostatnio zmalały i ZUS rezygnuje z kolejnych transz tego wsparcia. Wygooglaj sobie. Ale nawet jeśli mamy rozmawiać o odległej przyszłości, gdzie piramida zastępowalnosci pokoleń się odwróci, to kwestia dopłat z budżetu instytucji zus nie wywroci. Stałoby się tak tylko wtedy, gdyby system obiecywał nierealne wysokie świadczenia. A tak w Polsce nie jest, w relacji do ostatniego wynagrodzenia mamy dziś prognozowane emerytury zdaje się że najniższe na świecie (na poziomie Meksyku). Młode pokolenie ma przesrane. Ale dzięki temu system się nie wywróci (na dziś, bo zawsze może jeszcze przyjść jakiś populista i obiecać 10.000 PLN dla każdego).

Starsze pokolenia, które mają na kontach kapitał początkowy są wygrane, bo był on liczony b. hojnie. Znam jednego typa co mu wychodzi 9000 zł brutto (ma 68 lat i do tej pory pracował)
  • 123zielona123 01.07.19, 17:54
    Jeżeli kwota Cię nie boli to ciułaj sama. Zakładasz na koncie stałe zlecenie po terminie otrzymania wynagrodzenia i dajesz na konto do którego nie masz karty itp.
    Jak można z własnej woli tracić kontrolę nad własnymi pieniędzmi? Nie proponuję trzymania złotych monet w skarpecie, ale to jest druga skrajność.
    Pracodawca jak będzie musiał dołożyć to po prostu nie da podwyżek. opłaca się tylko w tedy gdy pracujesz za najniższą krajową i na pewno nigdy żadnego awansu.
  • mackowy2003 02.07.19, 08:45
    Dla mnie PPK to ściema zaprojektowana na ściągniecie dodatkowej kasy i dodatkowe obciążenie kosztami pracodawcy. Ale przede wszystkim przestańcie proszę powielać propagandowe stwierdzenie, że jest to zrzuta pracownika, pracodawcy i PAŃSTWA. U ustawie o PPK jest wyraźnie napisane, że zarówno 'kwota powitalna' jak i 'dopłata roczna' są finansowane z Funduszu Pracy. A z czego są pieniądze w Funduszu Pracy? Płatnikiem tej składki jest pracodawca, opłaca składkę za osoby, które zatrudnia, co miesiąc 2,45% podstawy wymiaru. Państwo nic nie dokłada, bo państwo z zasady nie ma własnych pieniędzy. Jest tylko 'łaskawym' dysponentem zasobów wypracowanych przez osoby pracujące.
    Moje pieniądze są najbezpieczniejsze na moim prywatnym koncie. A system oszczędzania, do którego państwo na siłę mnie wtłacza co 4 lata i z którego muszę się wypisywać nie jest w moim rozumieniu zupełnie dobrowolny.
  • riki_i 02.07.19, 10:54
    No nie do końca pieniądze są najbezpieczniejsze na prywatnym koncie. Nie tak dawno miałem konto w banku spółdzielczym w Nadarzynie i gdyby nie to wstrętne państwo, to z 20 tysiecy zlotych zostałoby mi ZERO.
  • dyzurny_troll_forum 02.07.19, 11:16
    riki_i napisał:

> No nie do końca pieniądze są najbezpieczniejsze na prywatnym koncie. Nie tak da
    > wno miałem konto w banku spółdzielczym w Nadarzynie i gdyby nie to wstrętne pań
    > stwo, to z 20 tysiecy zlotych zostałoby mi ZERO.

Widać nie od wczoraj, że ty jesteś wybitnym specjalistą od lokowania pieniędzy.

Cóż, jak powiedział kiedyś jeden pisarz: "są ludzie, którzy nie są w stanie odnaleźć własnej doopy nawet szukając obiema rękami i pomagając sobie latarką"

--
  • riki_i 02.07.19, 11:25
    Buhahahahaha! Specjalnie wybrałem ten bank i doskonale wiedziałem, że Radziak i Kukulska pójdą siedzieć za przekręty. Bank był pod ścianą i musiał dawać najwyższe oprocentowanie na rynku. A wkłady do 100.000 EUR są gwarantowane przez BFG jak byś nie wiedział, "mądrasku" .
  • dyzurny_troll_forum 02.07.19, 11:30
    riki_i napisał:

> Buhahahahaha! Specjalnie wybrałem ten bank i doskonale wiedziałem, że Radziak i
    > Kukulska pójdą siedzieć za przekręty. Bank był pod ścianą i musiał dawać najwy
    > ższe oprocentowanie na rynku. A wkłady do 100.000 EUR są gwarantowane przez BFG
    > jak byś nie wiedział, "mądrasku" .

Cfaniura z Ciebie! 20 000 wrzuciłeś na potężny procent!
    Ależ sprytny ruch!!!!

--
  • riki_i 02.07.19, 11:50
    20tys miałem w chwili bankructwa jelonku
  • dyzurny_troll_forum 02.07.19, 11:57
    riki_i napisał:

> 20tys miałem w chwili bankructwa jelonku

Ale dlaczego?! Dlaczego nie wyciskałeś tego ogromnego procentu aż do ostatniego dnia z całego ekwiwalentu 100 000E!? Taka strata....

--
  • riki_i 02.07.19, 13:50
    Dlatego że BFG mimo ścisłych terminów ustawowych działa dość opieszale. Gwarancja pierwotnego oprocentowania w upadłym banku działa tylko do dnia bankructwa, potem masz zero % i czekasz na kasę z BFG. Wcześniej trzeba skutecznie zawiadomić likwidatora banku oraz udać się do placówki banku wyznaczonego przez BFG jako operator wypłat z banku bankruta. Suma summarum wychodzi na to, że trochę ponad miesiąc środki są nieoprocentowane. Przy kwocie ponad 400.000 zł jest to licząca się strata, więc lepiej uciec za pięć dwunasta, o ile jeszcze się da.
  • nisar 02.07.19, 12:03
    Ale wiecie oczywiście, że te 1,5 procent od pracodawcy to będzie dochód pracownika? Do opodatkowania, a zgodnie z przepisami podejrzewam, że także oskladkowania co dodatkowo obniży wypłatę netto?

--
    Jeśli idziesz na szczyt, nie dziw się że jest pod górę.
  • eweliska18 02.07.19, 12:42
    składkę pracodawcy trzeba doliczyć do przychodu pracownika i pracownik zapłaci podatek, z Zus-u ma być zwolnione
  • dyzurny_troll_forum 02.07.19, 13:35

Wyborcza postanowiła przypomnieć co młodszym i naiwnym czytelnikom jeden z większych wałów w historii Polski:

wyborcza.pl/7,155287,24942658,ponad-1-mln-posiadaczy-ksiazeczek-mieszkaniowych-pozostawionych.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy
    Zwróćcie uwagę na historię pana Kubasiaka, który żeby ratować "wkład" wpompował w pańśtwo równowartość parceli pod Krakowem. Gdzie byłby dzisiaj Pan Kubasiak gdyby pozwolił wkładowi przepaść a kupiłby za uratowane pieniądzę tę parcelę?

Pamiętajcie o tej przypowieści, gdy rząd (ten albo jakiś następny) będzie się domagał natychmiastowej dopłaty, żeby wasze środki z PKK nie przepadły....

--
  • riki_i 02.07.19, 13:55
    Podziękuj komunie i ruskim za najwspanialszy ustrój świata. A jak chcesz epatowac ludzi na forum, to poproszę podobny przykład po wejściu Polski do UE (po 2004 r.). Tylko mi tu nie wyjeżdżaj z likwidacją OFE, bo już pisałem, że wszystkie kwoty są nadal uczciwie zarachowane.
  • dyzurny_troll_forum 02.07.19, 14:02
    riki_i napisał:

> Podziękuj komunie i ruskim za najwspanialszy ustrój świata. A jak chcesz epatow
    > ac ludzi na forum,

Ja epatuję!? Serio???

--
  • riki_i 02.07.19, 14:41
    Nic nie poradzę na to, że kojarzysz mi się z faciem który nagle wyskakuje z krzaków i pokazuje pindolka.
  • dyzurny_troll_forum 02.07.19, 14:52
    riki_i napisał:

> Nic nie poradzę na to, że kojarzysz mi się z faciem który nagle wyskakuje z krz
    > aków i pokazuje pindolka.

Przecież to ty uprawiasz tutaj nachalną propagandę po 2PLN od posta, wbrew logice, wbrew doświadczeniu, wbrew wszystkim i wszystkiemu....

--
  • riki_i 02.07.19, 15:45
    Nie uprawiam żadnej propagandy ani nie jestem pisiorem. Spytaj kolegi tisza, elki itp. Po prostu uważam, że lepiej mieć jakieś pieniądze niż nie mieć żadnych. Wszystko w temacie.
  • bialeem 02.07.19, 16:59
    Jesteś. Bluzgająca zacięta propaganda. Do tego kompletnie nie znasz się na realiach rynkowych.
    Po tym wątku po raz pierwszy pomyślałam, że pisi muszą ci płacić, bo nikt nie jest aż tak... odwrotnie mądry.
  • dyzurny_troll_forum 02.07.19, 19:13
    bialeem napisał:

> Jesteś. Bluzgająca zacięta propaganda. Do tego kompletnie nie znasz się na real
    > iach rynkowych.

Był tu mój cytat z Kinga o poszukiwaniach tylnej części ciała, ale moderacja uznała, że forum wyborczej to nie miejsce na wielką literaturę i wywaliła bez śladu....

--
  • droch 02.07.19, 14:44
    > Tylko mi tu nie wyjeżdżaj z likwidacją OFE, bo już pisałem, że wszystkie kwoty są nadal uczciwie zarachowane.

1 stycznia 2020, OIDP, powyższe przestanie być aktualne...
  • riki_i 02.07.19, 15:47
    Możesz przenieść kasę do ZUS oświadczeniem, wtedy nie zabiorą prowizji 15%.
  • droch 02.07.19, 17:02
    Owszem, ale wówczas dziedziczenie idzie się...
    Jakby to nie tłumaczyć, część wyparowuje z systemu.
  • zuleyka.z.talgaru 02.07.19, 15:52
    U męża PPE jest na poziomie 3,5% i nie musieli wprowadzać PPK big_grin huehue.
  • riki_i 02.07.19, 16:25
    Ok, PPE jest lepsze, to niezaprzeczalny fakt.

Ale dlaczego ujadasz na PPK skoro w PPE pracodawca tak samo dostaje po kieszeni? Z jakich względów PPE być dla zuleyka husband dobre, a PPK złe?
  • zuleyka.z.talgaru 02.07.19, 16:33
    PPE - całość finansuje pracodawca, masz możliwość wyboru w co będzie inwestowane, płacisz tylko podatek, masz zagwarantowane, że państwo Ci tej kasy nie capnie.
  • riki_i 02.07.19, 16:41
    Wszystko prawda co napisałaś, z tym, że status prawny PPE jest taki sam jak IKE i IKZE (trzeci filar), a te dwa ostatnie produkty są tu na forum krytykowane. "Bo państwo może zabrać". No jeśli miałoby zabrać z IKE i IKZE, to tak samo zabierze z PPE.
  • zuleyka.z.talgaru 02.07.19, 17:55
    Z PPE możesz przenieść gdzieś indziej po ustaniu zatrudnienia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka