Dodaj do ulubionych

Rodzice gimnazjalistów i 8-klasistów z Warszawy...

29.06.19, 13:36
...powinni zacząć robić dym, żeby wyniki były wcześniej. Kraków mógł policzyć do piątku a te stołeczne jełopy będą kisić wyniki do 16 lipca.
Edytor zaawansowany
  • volta2 29.06.19, 13:39
    ale po co komu dym? każdy wie, kiedy są wyniki i opracował już strategię wakacyjną, my będziemy odczytywać wyniki z urlopu, mamy 3 dni potem na dowiezienie świadectwa. gdyby nam zmieniono terminy moglibyśmy mieć problemy logistyczne.
  • bardoszka 29.06.19, 13:47
    Ale ja nie pisałam o zmianie pozostałych terminów. Reszta niech sobie zostanie, jak było wcześniej ustalone. Chodziło mi tylko o podanie wyników, bo lada dzień prawdopodobnie już system elektronicznych wszystko policzy i wszystkich dopasuje do szkół.
  • little_fish 29.06.19, 13:48
    Wielkopolska też dopiero 16. Nie sądziłam, że będą aż takie różnice w terminach. A co, jeśli dziecko rekrutuje w dwóch różnych województwach?
  • indra2 29.06.19, 17:46
    Śląskie też16.07
  • little_fish 29.06.19, 18:10
    To co, tylko Małopolska taka szybka?
  • mokrasa71 29.06.19, 13:58
    Wydaje mi się, że chodzi czas na tworzenie ewentualnie dodatkowych klas/miejsc w przypadku laureatów. Słyszałam tez plotki, że w niektórych szkołach będą tworzone jednak jeszcze dodatkowe klasy
  • mum2004 29.06.19, 18:20
    Ciekawe w których? Tych najbardziej obleganych czy też z końca listy - żeby każdy się załapał? Podejrzewam to drugie, bo w lepszych liceach trudno liczyć na dodatkowe klasy, zresztą musieliby wybrać 1 profil, bo kilku dodatkowych raczej nie stworzą. Niestety najbardziej pokrzywdzeni są ósmoklasiści, myślę że to im wyszło jak wół w statystykach... W wielu szkołach jest tyle samo klas dla gimnazjalistów co ósmoklasistów, jest to mega niesprawiedliwe.
  • mokrasa71 29.06.19, 18:30
    A są gdzieś jakieś statystyki ile osób pokończyło klasy 8 i 3 a ile jest miejsc w LO z podziałem na 4 i 3-letnie liceum?

mum2004 napisała:

> Ciekawe w których? Tych najbardziej obleganych czy też z końca listy - żeby każ
    > dy się załapał? Podejrzewam to drugie, bo w lepszych liceach trudno liczyć na
    > dodatkowe klasy, zresztą musieliby wybrać 1 profil, bo kilku dodatkowych raczej
    > nie stworzą. Niestety najbardziej pokrzywdzeni są ósmoklasiści, myślę że to i
    > m wyszło jak wół w statystykach... W wielu szkołach jest tyle samo klas dla gim
    > nazjalistów co ósmoklasistów, jest to mega niesprawiedliwe.
  • mum2004 29.06.19, 18:34
    Wiem, że ósmoklasistów jest sporo więcej, w Warszawie chyba o ok 30%. Klas w większości liceów tyle samo, w niektórych tylko dodano, najczęściej tych najsłabszych np Curie na Nadnieprzańskiej. Żeby się wszystko zgadzało....
  • mum2004 29.06.19, 18:43
    Zresztą wystarczy popatrzeć na statystki do wybranych klas/szkół, wszędzie przewaga 8 klasistów sad
  • mokrasa71 29.06.19, 21:02
    z wypowiedzi władz Warszawy wynika że jest więcej ale padały określenia "trochę, nieznacznie" wiec chyba nie 30%??
  • mum2004 29.06.19, 21:54
    Mam wrażenie, że celowo unikają liczb... W Warszawie poszło wcześniej ok 30% rocznika 2005, rocznika 2004 poszło wcześniej zaledwie kilka procent (szacuję, że tyle o ile mniej liczny jest rocznik 2003), czyli te 30 % jest bardzo realne. Biorąc pod uwagę, że w pierwszej 30 liceów jest tyle samo klas na gimnazjów i 8 klas - celowo unikają liczb.
  • morekac 29.06.19, 22:05
    Akurat to, ile klas i miejsc przygotowano, można sobie podsumować z xls ze strony biura edukacji.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • mum2004 29.06.19, 22:07
    Pytanie gdzie te klasy, niestety dodatkowe miejsca dla ósmoklasistów są w najsłabszych liceach.
  • mum2004 29.06.19, 22:09
    Z 12 szkół, które mamy wybrane 11 ma tyle samo klas dla gimnazjów i i klas, 1 (ostatnia) dwie więcej. Wszystko policzone, nie?
  • morekac 29.06.19, 22:21
    Zajrzyj tutaj (jeśli macie dostęp)
    biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,24808372,rekrutacja-liczba-kandydatow-do-kazdej-klasy-w-warszawie-sprawdz.html
    Mnie nie wynika, żeby po podstawówce było jakoś strasznie trudniej dostać się do danej szkoły.

--
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • mokrasa71 29.06.19, 22:37
    nie mam dostępu sad możesz podać jakieś liczby jeśli podają?
  • morekac 29.06.19, 22:25
    Ale dlaczego zakładasz, że w tych najsłabszych liceach wylądują dobrzy uczniowie? Nawet jeśli do jakiś topowych będzie im się trudniej dostać, to przecież powinni się dostać do trochę gorszych niż te topowe, ale nie do tych najsłabszych. Problem to mają ewentualnie ci z końca stawki.

--
  • mokrasa71 29.06.19, 22:30
    I wtedy te trochę słabsze będą miały lepsze wyniki bo dostaną lepszy materiał do obróbki smile Przynajmniej ja na to liczę
  • mum2004 29.06.19, 23:00
    morekac napisała:

> Nawet jeśli do jakiś topowych będzie im się trudniej dostać, to przecież pow
    > inni się dostać do trochę gorszych niż te topowe

I uważasz, że to sprawiedliwe?
  • morekac 29.06.19, 23:08
    Nie, nie uważam. Ale nie jest to jeszcze tragedia i nie warto z tego powodu rozdzierać szat i wpadać w aż taka panikę. Dziecku to nie pomoże w zaakceptowaniu ewentualnej "porażki".

--
  • mum2004 29.06.19, 23:12
    Gadasz jak Zalewska.
  • mum2004 29.06.19, 23:56
    morekac napisała:

>Dziecku to nie pomoże w zaakceptowaniu
    > ewentualnej "porażki".
    >
    Ale wiesz, że to nie wybór przedszkola? To dziecko ma 15 lat, w liceach, progach, punktach orientuje się lepiej ode mnie, od miesięcy wybiera wymarzone klasy. Moja "panika" nie ma tu nic do rzeczy, dziecko doskonale zdaje sobie sprawę komu zawdzięcza ten burdel.
  • morekac 30.06.19, 00:08
    Przecież wiem, ale postaraj się dziecko nieco uspokoić. To naprawdę nie jest dramat, jeśli człowiek nie dostanie się np. do Staszica, tylko do Kochanowskiego. Wybraliście szkoły, dziecko zrobiło wszystko, co mogło - nic już więcej nie zrobicie - cała reszta zależy od wyborów i wyników innych ludzi, nie od was. Teraz możecie już tylko czekać i starać się nie nakręcać paniki w domu. Powodzenia życzę.

--
  • mum2004 30.06.19, 00:13
    morekac napisała:

> Tera
    > z możecie już tylko czekać i starać się nie nakręcać paniki w domu. Powodzenia
    > życzę.
    >
    Dokładnie tak robimy, dziecko już dawno na obozie, moja panika (a raczek wkurw) niespecjalnie ją obchodzi.
  • kurt.wallander 30.06.19, 00:13
    morekac napisała:

> Przecież wiem, ale postaraj się dziecko nieco uspokoić. To naprawdę nie jest dr
    > amat, jeśli człowiek nie dostanie się np. do Staszica, tylko do Kochanowskiego.

Taaak, bo to serio chodzi o spadek ze Staszica do Kochanowskiego uncertain
  • mum2004 30.06.19, 00:18
    Dokładnie, szczególnie biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku do Staszica było min 200 punktów... Propaganda Zalewskiej działa...
  • morekac 30.06.19, 10:45
    Wypluj te słowa o Zalewskiej, bo akurat w wyszukiwarce można sprawdzić, co sądzę o tej pani i całej deformie. Niemniej - jako osoba niezaangażowana w proces rekruracji - i osoba "doświadczona edukacyjnie" twierdzę, że w przypadku bardzo dobrych uczniów naprawdę nie ma co panikować i drzeć szat, to te dzieci dostaną się do bardzo dobrych i dobrych szkół. Gorzej, jeśli ktoś ma na stanie delikwenta ze stosunkowo niską punktacją.
    BTW: w Staszicu i kilku innych szkołach progi rzędu laureat zdarzają się od lat (w tym roku też tak będzie - Lewkowicz wypowiadała się, że będą otwierali dodatkową klasę), to nie jest żadna nowość z zeszłego roku. Siostrzenica kilka lat temu ze swoją bardzo wysoką punktacją zamykała stawkę - trafiła na jedno z kilku miejsc niezajętych przez laureatów.
    W Czackin tak bywa, w Batorym, w kilku innych też się zdarzało.

--
  • mum2004 30.06.19, 10:56
    Skoro piszesz o spadku ze Staszica do Kochanowskiego to chyba nie wiesz o czym piszesz, do Staszica bez 200 punktów się nie startuje. Niestety z reguły spadek o kilka szkół w dół
    powoduje pogrzebanie marzeń o wybranych rozszerzeniach, zajęciach doodatkowych w konkretnych szkołach, dobrym dojeździe itp.
  • morekac 30.06.19, 11:38
    Teraz to już histeryzujesz, serio piszę.
    Się startuje i jest duże prawdopodobieństwo niedostania się, jak do każdej innej topowej szkoły. W czasach, kiedy do wyboru były 3 szkoły, a nie wszystkie, być może łatwiej było się dostać do topowych szkół, bo mało który nie-laureat z wysoką punktacją wstawiał sobie 3 bardzo wysokoprogowe licea i nie asekurował się czymś niżej progowym, a wciąż niezłym. Za duże ryzyko było zostania na lodzie.
    Chociaż niektórym się i to się udawało.
    Różnice dojazdowe w granicach Śródmieścia i bliskich obrzeży nie są aż tak duże, by nie można było sobie wybrać przyzwoitej szkoły z pasującym profilem.
    BTW: w Staszicu występują profile ścisłe, te można znaleźć w formie akceptowalnej w bardzo wielu innych bardzo dobrych szkołach.

--
  • mum2004 30.06.19, 11:49
    Szkoda dyskusji, sprawa jest jasna: dzieciak, który rok temu byłby w wymarzonej szkole - ląduje w szkole, która powinna być awaryjna. Może patrząc globalnie to nie ma znaczenia i wszystko jest policzone, ale ile jednostkowych pogrzebanych marzeń, dzieciaków które włożyły mega dużo wysiłku, walcząc z chorym systemem - to już nikogo nie obchodzi.
  • mum2004 30.06.19, 11:52
    Aha - i nie patrzę na dzieciaki z punktami 180-200, tylko o bardzo dobrych uczniach, z czerwonymi paskami, egazminami na 90% i punktacją 150-170, które z pierwszej 20 są zrzucane do 40, które w zeszłym roku były zarezerwowane dla uczniów, którzy nawet palcem nie kiwnęli.
  • kurt.wallander 30.06.19, 13:31
    Dokładnie o to chodzi.
  • morekac 01.07.19, 11:58
    W zamierzchłych czasach z 3 szkołami do wyboru - nawet z bardzo dobrymi wynikami były duże szanse na wylądowanie w szkole 2 czy 3 wyboru. Nikt rozsądny nie wpisywał sobie 3 szkół typu: Staszic, Czacki i Batory.
    I też często szkoły marzeń nie było.

--
  • bella_roza 01.07.19, 10:46
    morekac napisała:

> BTW: w Staszicu i kilku innych szkołach progi rzędu laureat zdarzają się od lat
    > (w tym roku też tak będzie - Lewkowicz wypowiadała się, że będą otwierali doda
    > tkową klasę),
    czy wiesz którą?

--
    Fryzjer jest wazniejszy niż pasztet, to oczywiste. Przynajmniej do póki nie masz dziecka z własciwym facetem. [by Piepe]
  • morekac 30.06.19, 10:21
    Tak, w Warszawie to dla bardzo dobrych uczniów to jest ta proporcja - spadek ze szkoły z pierwszej piątki rankingu do drugiej dziesiątki, a nawet w trzeciej wciąż są dobre szkoły.

--
  • mum2004 29.06.19, 23:05
    morekac napisała:

> Ale dlaczego zakładasz, że w tych najsłabszych liceach wylądują dobrzy uczniowi
    > e?
    >
    Tego nie zakładam, uważam że miejsc dla ósmoklasistów powinno być proporcjonalnie więcej w każdej szkole, a nie tylko tych z końca stawki. Niestety dla wielu uczniów oznacza to przesunięcie o kilka szkół w dół, i zabiera szanse na szkołę wymarzoną.
  • morekac 29.06.19, 23:14
    Ale niektóre z tych topowych szkół są małe i nie dało widocznie się zrobić inaczej.
    Zresztą na tym etapie należałoby przewidzieć, jakie profile będą wybierane i w których szkołach, by było równo i sprawiedliwie. Raczej się nie da.

--
  • mum2004 29.06.19, 23:18
    morekac napisała:

> Ale niektóre z tych topowych szkół są małe i nie dało widocznie się zrobić inac
    > zej.

I dlatego to najbardziej poszkodowany rocznik sad Mam się z tego cieszyć?
  • morekac 29.06.19, 23:21
    A myślisz, że eksgimnazjaliści nie są?

--
  • mum2004 29.06.19, 23:25
    Też, ale nie aż tak jak ósmoklasiści, jest ich po prostu mniej, a w lepszych szkołach klas jest tyle samo.
  • esperantza 30.06.19, 08:43
    To nie prawda. Jeśli porównać to klas jest albo tyle samo albo z korzyścią dla ósmoklasistów, nigdy odwrotnie.
  • kurt.wallander 30.06.19, 08:57
    esperantza napisała:

> To nie prawda. Jeśli porównać to klas jest albo tyle samo albo z korzyścią dla
    > ósmoklasistów, nigdy odwrotnie.

odwrotnie nie ma, ale jednak ósmoklasistów jest więcej, więc ta sama liczba miejsc w szkołach de facto oznacza, że jest tych miejsc mniej
  • esperantza 30.06.19, 10:35
    Nie, jest proporcjonalnie wiecej
  • mum2004 30.06.19, 10:47
    Proporcjonalnie może tak, ale tak jak mówię: w słabszych szkołach. Szkoły typu Batory, Poniatowski, Władysław 4, Witkacy, Prus i praktycznie wszystkie z czołówki mają TYLE SAMO klas, przy większej o 30% liczbie ósmoklasistów. Co z tego, że dodali 3 klasy w Curie Skłodowskiej (szkoła z progiem 85 pkt)? Niby wszystko policzone i tylko dzieciaków szkoda sad
  • mokrasa71 30.06.19, 11:19
    Prus jest szkołą z czołówki? Jak ja sprawdzałam to zamykał chyba 4 dziesiątkę i zainteresował nas ze względu na nową klasę IBi dwujęzyczność
  • mum2004 30.06.19, 11:26
    Dorzuciłam bo akurat cieszy się dużą popularnością. Ale to samo dotyczy Staszica, Reja, Reytana, Żmichowskiej, chyba jedyny Czacki z pierwszej 20 dorzucił 1 klasę. Masakra, chyba celowo nie podają danych o 8 klasistach bo niesprawiedliwość jest rażąca.
  • mokrasa71 30.06.19, 11:28
    To podobną szkołą jest Fredry na Miłej - ze środka rankingu a oblegana jak mało która
  • mum2004 30.06.19, 11:36
    Zgoda, wrzuciłam parę szkół z pamięci, ale to samo dotyczy praktycznie całej czołówki.
  • mokrasa71 30.06.19, 11:39
    Znalazłam info, że w skali kraju egzamin ósmoklasisty pisało o 7-8% uczniów więcej niż gimnazjalny. Myslicie że w W-wie są aż tak inne proporcje - ponad 20% różnicy?

mum2004 napisała:

> Proporcjonalnie może tak, ale tak jak mówię: w słabszych szkołach. Szkoły typu
    > Batory, Poniatowski, Władysław 4, Witkacy, Prus i praktycznie wszystkie z czoł
    > ówki mają TYLE SAMO klas, przy większej o 30% liczbie ósmoklasistów. Co z teg
    > o, że dodali 3 klasy w Curie Skłodowskiej (szkoła z progiem 85 pkt)? Niby wszys
    > tko policzone i tylko dzieciaków szkoda sad
  • mum2004 30.06.19, 11:44
    Tak, w Warszawie rekordowo dużo 6 latków z rocznika 2005 poszło wcześniej.
  • mokrasa71 30.06.19, 11:53
    Znalazłam info że 15tys ósmoklasistów pisało egzamin w Warszawie.

mum2004 napisała:

> Tak, w Warszawie rekordowo dużo 6 latków z rocznika 2005 poszło wcześniej.
  • mum2004 30.06.19, 11:57
    To źle znalazłaś, razem w tym roku w rekrutacji w Warszawie startuje 47 tys. dzieciaków.
  • mokrasa71 30.06.19, 12:03
    Wydaje mi się że dobrze smile W rekrutacji startuje też województwo mazowieckie i dzieci z Polski. Czyli 15tys 8-klasistów w samej Warszawie może być poprawnym info
  • mum2004 30.06.19, 12:38
    Tyle jest w rekrutacji, nie ma znaczenia czy z Warszawy czy z okolic.
  • esperantza 30.06.19, 11:56
    W informacji w warszawskiej oke do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 56 0000 uczniów i 52 000 gimnazjalistów. . Różnica 4 000 czyli poniżej 10% .
  • esperantza 30.06.19, 11:57
    To zestawienie dla mazowieckiego.
  • maniaczytania 30.06.19, 12:26
    według planu naboru Warszawa przygotowała 20694 miejsc dla gimnazjalistów i 22352 miejsca dla tych po 8 klasie - różnica ok. 2 - czyli podobnie ok. 10%. Nie wiem, skąd mum2004 wzięła informacje, że tych po 8 klasie jest o 30% więcej.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • mum2004 30.06.19, 12:39
    Tyle przygotowali, problem ile brakuje....
  • kurt.wallander 30.06.19, 13:34
    esperantza napisała:

> Nie, jest proporcjonalnie wiecej Ale nie w każdej szkole. W co najmniej połowie szkół wybranych przez moją córkę, jest po tyle samo oddziałów.
  • plasmaplus 30.06.19, 10:42
    Nieprawda, najlepsze technikum (mechatroniczne) przygotowało więcej klas po gimnazjum. A okazało się że więcej chętnych jest po 8 klasie, co jeszcze bardziej zwiększa dysproporcje między liczbą miejsc i kandydatów. Gdzie tu sprawiedliwość?
  • mokrasa71 30.06.19, 12:05
    ALe Czacki więcej dla ósmoklasistów. Chyba nie ma reguły po prostu...
  • mum2004 30.06.19, 12:42
    Czacki jako jedyny wyjątek, podałam to. Po prostu ósmoklasiści będą spychani do słabszych szkół. Nie wiem o co walczycie? Macie gimnazjalistów i uważacie, że mają gorzej od 8 klas, czy uważacie za Zalewską, że wszystko jest policzone? Ja sprawdzałam statystyki w każdej szkole mojego dziecka, wszędzie 8 klas jest wyraźnie więcej. Podajcie mi 1 gdzie jest mniej.
  • mokrasa71 30.06.19, 13:00
    Mam 8-klasistkę, która we wrześniu będzie miała jeszcze 13 lat. Punktów ma 170-172 bez egzaminu kompetencji czyli nie mam wcale komfortowej sytuacji. Staram się po prostu nie nakręcać i podchodzić do tematu opierając się na konkretach i liczbach. I nie chce mi się wierzyć trochę żeby władze warszawy, które tak stawiały na 6-latków, a ekipa przecież się nie zmieniła nagle miały dać im dużo mniejsze szanse niż gimnazjalistom.
    Inna sprawa, że zawsze na początku rekrutacji brakowała miejsc bo starują dzieci, które już mają zaklepane miejsce w szkole prywatnej lub dzieci z kraju, które próbują a co z tego wyjdzie to inna sprawa.
    W naszym przypadku jak spadnie młoda do połowy listy swoich wyborów to nie będzie jakiejś tragedii smile
  • mama.nygusa 30.06.19, 13:10
    okazało się że więcej chętnych jest po 8 klasie, co jeszcze bardziej zwiększa dysproporcje między liczbą miejsc i kandydatów.

To chyba pretensje do tej konkretnej szkoly, prawda?

--
    bip.inowroclaw.pl/?cid=72759&bip_id=8677
    78,954,90zl tyle zarabia nauczyciel.
  • mum2004 30.06.19, 13:31
    mama.nygusa napisał(a):

>
    >
    > To chyba pretensje do tej konkretnej szkoly, prawda?
    >

Każdy normalnie myślący wie do kogo mieć pretensje. Za ten burdel odpowiada jedna osoba (obecnie.na wczasach w Brukseli), sterowana przez jedno środowisko!
  • morekac 01.07.19, 10:33
    mama.nygusa napisał(a):

> okazało się że więcej chętnych jest po 8 klasie, co jeszcze bardziej zwiększa
    > dysproporcje między liczbą miejsc i kandydatów.
    >
    > To chyba pretensje do tej konkretnej szkoly, prawda?
    >

Akurat w Warszawie to nie szkoły ustalają sobie dowolnie, tylko jest to koordynowane przez władze miasta. Ale nie jest winą władz Warszawy ani nieprzemyślane działania MEN powodujące kumulację roczników ani to, że do szkół aplikują też uczniowie spoza Warszawy w liczbie większej od założonej. Dla swoich 32 tys absolwentów Warszawa przygotowała 43 tys miejsc.

--
  • kurt.wallander 01.07.19, 10:40
    morekac napisała:

Dla swoich 32 tys abs
    > olwentów Warszawa przygotowała 43 tys miejsc.

Rozumiem, ze władze Warszawy mogło zaskoczyć, ze kandydatów spoza miasta jest więcej niz zwykle, ale gadanie, że dla "swoich" 32 tys. miejsca przygotowali, a reszta ich zaskoczyła, to jakieś brednie. Zawsze z gmin ościennych szły dzieciaki do średnich szkół warszawskich.
  • esperantza 01.07.19, 10:52
    Bądź obiektywna. Jeśli porównasz ilość miejsc rok do roku i ilość warszawskich absolwentów to jest to dokładnie taka sama proporcja. Wyglada, ze naprawdę nabór z poza Warszawy przyczynił się do ekstra nadwyżki.
  • morekac 01.07.19, 11:47
    Czytaj uważnie i licz. "Swoich" absolwentów mieli 32 tys. Przygotowali 43 tys miejsc.
    Więc przygotowali o 11 tys miejsc więcej - właśnie dla kandydatów spoza Warszawy. Ale o przyjęcie do warszawskich szkół ubiega się 47 tys uczniów. Dlaczego nie masz pretensji do np. Łomianek, że nie przygotowali atrakcyjnej oferty i miejsc dla swoich absolwentów, tylko do Warszawy?

--
  • kurt.wallander 01.07.19, 11:52
    morekac napisała:

Dlaczego n
    > ie masz pretensji do np. Łomianek, że nie przygotowali atrakcyjnej oferty i mie
    > jsc dla swoich absolwentów, tylko do Warszawy?
    >

Drzewko juz mi nie pokazuje, czy to do mnie pytanie, ale jesli tak, to ja nie mam pretensji. Dziwi mnie tylko zdziwienie, ze jest tylu chętnych. Szczególnie, gdy można wpisac dowolną liczbę szkół - to zachęca do próbowania sił w rekrutacji do szkół, o których przy ograniczeniach nawet by się nie pomyślało.
  • esperantza 01.07.19, 12:07
    I to jest pewnie odpowiedz. Oby faktycznie się okazało, ze w szkołach pierwszego wyboru tez mam sztuczny tłok
  • morekac 01.07.19, 12:26
    Ty nie masz, ale mnóstwo ludzi się oburza, że tylu miejsc w Warszawie brakuje. No bo brakuje. Tyle tylko, że m.st. Warszawa nie ma większego wpływu na indywidualne wybory ludzi i tego, ile osób spoza Warszawy wpisze sobie warszawskie szkoły w systemie rekrutacyjnym, zwłaszcza że nic to ich nie kosztuje (koszt w sensie ryzyka niedostania się gdziekolwiek).

>Szczególnie, gdy można wpisac dowolną liczbę szkół - to zachęca do próbowania sił w rekrutacji do szkół, o których przy ograniczeniach nawet by się nie pomyślało.

To na pewno. Szczerze? W takiej sytuacji trudno nie wpisywać, aż kusi. Tyle tylko, że potem jest na forum histeria, że tyle osób na miejsce, zwłaszcza w średniakach typu Fredro, bo jest 40 os na miejsce z wszystkich preferencji. Ale we tego typu szkołach nawet w czasach, gdy można było zaznaczyć tylko 3 szkoły, było 8-10 osób na miejsce. To była to szkoła 1 czy 2 wyboru dla jednych, szkoła zapasowa dla innych, położona w dodatku nieperyferyjnie (czyli z dobrym dojazdem z dalszych dzielnic czy wręcz spod Warszawy).

--
  • esperantza 01.07.19, 12:29
    Jedyne co biuro edukacji mogło zrobić to wpisać kryterium zamieszkania, ale wtedy byłby i tak jazgot tylko o co innego.
  • kurt.wallander 01.07.19, 12:34
    esperantza napisała:

> Jedyne co biuro edukacji mogło zrobić to wpisać kryterium zamieszkania, ale wte
    > dy byłby i tak jazgot tylko o co innego.

Pewnie, sama zrobiłabym jazgot smile
  • kurt.wallander 01.07.19, 12:33
    morekac napisała:

> To na pewno. Szczerze? W takiej sytuacji trudno nie wpisywać, aż kusi. Tyle tyl
    > ko, że potem jest na forum histeria, że tyle osób na miejsce, zwłaszcza w śred
    > niakach typu Fredro, bo jest 40 os na miejsce z wszystkich preferencji.

Dokładnie, dlatego (w miarę) spokojnie staram sie czekac na wyniki i weryfikację tej liczby chętnych. Z tego, co zauwazyłam w rekrutacji w Krakowie, progi po gimnazjach wzrosły nieznacznie. gdyby tak było i w Warszawie, to córka ma realną szansę na szkołę drugiego wyboru (do pierwszego progi musiałyby nieznacznie spaść, więc raczej małe szanse, z drugiej strony, kiedys był wybór drugiego języka, a teraz jest narzucony, to mogło niektórych zniechęcić, więc jakieś tam szanse są).

Ale we
    > tego typu szkołach nawet w czasach, gdy można było zaznaczyć tylko 3 szkoły, b
    > yło 8-10 osób na miejsce. To była to szkoła 1 czy 2 wyboru dla jednych, szkoła
    > zapasowa dla innych, położona w dodatku nieperyferyjnie (czyli z dobrym dojazde
    > m z dalszych dzielnic czy wręcz spod Warszawy).

Tak, moja starsza córka w zeszłym roku tez miała tę szkołę na którymś wyborze. Do tego szkoła robi dobre wrażenie na dniach otwartych, nie dziwię się, że sporo osób daje ją na dalsze wybory.
  • morekac 01.07.19, 13:05
    >, z drugiej strony, kiedys był wybór drugiego języka, a teraz jest narzucony, to mogło niektórych zniechęcić, więc jakieś tam szanse są).

No nie wiem. Kilka lat temu do którejś top-szkoły (chyba Czacki, ale głowy nie dam) były jakieś mniejsze grupy rekrutacyjne - podział był ze względu na drugi język. Znajome dziecko wpisało wszystkie grupy w danej klasie, również te w których była kontynuacja języka. Z założeniem, że w razie czego spędzi wakacje na nauce nieznanego wcześniej języka. I takich osób było więcej.

--
  • kretka42 01.07.19, 13:19
    To Czacki i tak jest w tym roku dla gim. Po sp rekrutują po 31 osób do klasy i przydzial jezykowy zaznacza się w formularzu dla już przyjętych.
  • kurt.wallander 01.07.19, 15:58
    morekac napisała:

> No nie wiem. Kilka lat temu do którejś top-szkoły (chyba Czacki, ale głowy nie
    > dam) były jakieś mniejsze grupy rekrutacyjne - podział był ze względu na drugi
    > język. Znajome dziecko wpisało wszystkie grupy w danej klasie, również te w kt
    > órych była kontynuacja języka. Z założeniem, że w razie czego spędzi wakacje na
    > nauce nieznanego wcześniej języka. I takich osób było więcej.

Mnie chodzi o to, że do tej pory mozna było wybrać w szkole drugi język sposród chyba trzech, teraz jest tylko jeden narzucony, a wybór jest tylko między kontynuacja lub od podstaw. Myslę, ze niektórych może to zniechęcić. Np. moja córka z niektórych klas w niektórych szkołach zrezygnowała, lub dała je na zdecydowanie dalsze wybory, bo drugi język był inny niż ona preferuje. Takich osób może być więcej.
    >
  • esperantza 30.06.19, 08:49
    W którymś z przywołanych artykułów padają konkretne liczby : gimnazjalistów jest 355 tys a ósmoklasistów 372. Różnica wiec poniżej 10%
  • mum2004 30.06.19, 09:02
    OK ale to dla całej Polski. Wiadomo, że w Warszawie poszło najwięcej rocznika 2005 - bo 30%.
  • maniaczytania 30.06.19, 12:24
    skąd masz te informacje? Podaj źródło.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • asia_i_p 30.06.19, 05:36
    Na konkrecie był fajny artykuł, ale niestety bez czterech województw:
    konkret24.tvn24.pl/polska,108/podwojny-rocznik-wychodzi-ze-szkol-czy-wszyscy-znajda-miejsce-w-szkolach-srednich,900779.html

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • mum2004 29.06.19, 18:15
    W Warszawie jeszcze w tym tygodniu ludzie mają wgląd w egzamin, mogą zmieniać punktację. Też mnie nie cieszy to oczekiwanie ale już tyle przeżyłam z tą deformą że teraz to już pikuś
  • maniaczytania 29.06.19, 19:27
    wgląd można mieć i do pół roku po egzaminie, to raczej nie wpływa na termin ogłoszenia

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • morekac 29.06.19, 21:10
    No wiesz, a jak się punktacja zmieni? A OKE dała ciała ze sprawdzaniem.

--
  • maniaczytania 29.06.19, 21:13
    owszem, może się zmienić. Ale zgodnie z przepisami o wgląd można wystąpić do pół roku - to co przedłużyć wyniki do pół roku? No nie da się.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • mokrasa71 29.06.19, 21:14
    w matematyce, dyslektycy, gimnazjum. Pewnie to jakoś bardzo nie wpłynie na wynik chociaż nie wiem czy już podali nową średnią mazowiecka po poprawkach crying
  • ankar_a 30.06.19, 06:35
    Na termin ogłoszenia w dużej mierze wpływa to, że komisje rekrutacyjne w wielu szkołach mają dosłownie tony dokumentów kandydatów do zweryfikowania. Znajoma mówiła, że jest ich tylko 5, a rocznik podwójny. Wnioski elektroniczne wypełniane w niezwykle nonszalancki sposób - to też nie rzadkość, a komisje muszą to odkręcać. Opowiadała mi, że tylko w piątek miały 3 osoby, które wpisały sobie laureata OLIMPUSA tak, że wyskakiwały jako "olimpijczyk" z pierwszeństwem w rekrutacji. Nawet trudno to interpretować, czy to cwaniactwo i zła wola, czy kompletny brak wiedzy nt. zasad rekrutacji. U nas np. dokumenty składane 21 czerwca a status "zweryfikowany" uzyskały dopiero 28 czerwca. Uważam zatem, że 16 lipca to w tej sytuacji i tak ambitny termin.
  • little_fish 30.06.19, 08:59
    W Małopolsce nie było ton dokumentów do rekrutacji? Kandydaci wszystko odpowiednio wpisali? Generalnie początkowo ten termin (16.07) wcale mnie specjalnie nie dziwił, bo wiem że to kupa roboty. Ale jakimś cudem Małopolska uporała się z tym ponad dwa tygodnie szybciej. To mnie dziwi
  • esperantza 30.06.19, 09:07
    Maja chyba mniej niż polowe kandydatów w porównaniu do mazowieckiego .
  • little_fish 30.06.19, 10:52
    Ja jestem, Wielkopolski akurat. Poza tym większa ilość kandydatów wiąże się z większą ilością szkół, a co za tym idzie większą ilością komisji rekrutacyjnych. Więc ta praca się rozkłada
  • iwoniaw 30.06.19, 13:13
    W Małopolsce kandydaci wypełniali tylko część z danymi osobowymi i kolejność preferencji w wyborze klas. Oceny, osiągnięcia w konkursach i wyniki egzaminów wpisywały szkoły pierwszego wyboru po otrzymaniu świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu. Konkursy musiały być wpisane na świadectwie, a liczba liczących się do punktacji konkursów to było z 20 czy 30, a nie ponad 1000. Podejrzewam, że te dwie różnice spowodowały, że w Warszawie komisje mają dużo więcej pracy. Większa liczba kandydatów do tego też ma jakiś wpływ, choć wbrew pozorom nie największy.

--
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
  • kretka42 30.06.19, 09:12
    Wniosek elektr. a dokladniej arkusz osiągnięć 2 nauczycieli z komisji sprawdziło przy mnie. Do tego kilka zaświadczeń o konkursach. Trwało to kilka minut. Byly w sumie 3 komisje. Podczas mojej wizyty byłam sama. Ale w pt po Bożym Ciele stało się 1.5 h ponoć. Liceum topowe . Dużo wskazań na 1szy wybór.
  • esperantza 01.07.19, 09:29
    Wpływa. Właśnie byłam w oke. Reklamacje zgłoszone przed 16 lipca będą uwzględnione w pierwszej rekrutacji. Oke przewidziała duża ilość wniosków (zapewne związaną z podwojeniem ilości uczniów w rekrutacji) choć i tak da zalani ilością wniosków , która pojawiła się po wpadce z matematyka dla gimnazjalistów.
  • morekac 29.06.19, 21:48
    Kuratorium się wypowiedziało;
    Za portalplock.pl/pl/11_wiadomosci/22680_rekrutacja_trwa_kuratorium_otrzymalo_ponad_500_maili_od_rodzicow.html
    "Dlaczego rekrutacja trwa tak długo? Od ostatecznego wyboru szkoły do otrzymania wyników rekrutacji minie miesiąc.

- W Płocku kandydaci mogą składać aplikacje do trzech szkół, ale np. w Warszawie nie ma co do tego ograniczeń. Dokumenty są dostarczane tylko do szkoły pierwszego wyboru. W niektórych szkołach jest po 5-6 kandydatów na jedno miejsce. Komisja ma mnóstwo pracy, muszą mieć czas na spokojną analizę. Chcemy uniknąć niedociągnięć i niewłaściwych interpretacji. Wszystko będzie się odbywało zgodnie z zapisami prawa oświatowego i z korzyścią dla uczniów. Komisje muszą zweryfikować prawdziwość oświadczeń uczniów w systemie - wyjaśnił Fidelus. "

--
  • iwoniaw 30.06.19, 13:16
    To sprawdzanie poprawności danych wprowadzonych przez kandydatów to jest właśnie robota głupiego, którą wydłuża cały proces - gdyby te dane wprowadzały szkoły, jak w Małopolsce, to byłoby szybciej.

--
    "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
  • plasmaplus 01.07.19, 11:54
    W Warszawie informacje o osiągnięciach wprowadzały szkoły macierzyste, nadal jednak wnioski poddawane są weryfikacji przez szkoły pierwszego wyboru.
  • kurt.wallander 01.07.19, 11:59
    plasmaplus napisał(a):

> W Warszawie informacje o osiągnięciach wprowadzały szkoły macierzyste, nadal je
    > dnak wnioski poddawane są weryfikacji przez szkoły pierwszego wyboru.

Ale duże grono absolwentów szkól nie prowadzonych przez Warszawę wprowadzało osiągnięcia samodzielnie. I tu zapewne zdarzały się pomyłki, albo celowe przekłamania, np. zaznaczanie konkursu czy miejsca w konkursie niezgodnego z rzeczywistością sad Już wolę dłużej poczekać na sprawdzenie wszystkiego, niż miałyby przejśc takie nieprawidłowości.
  • plasmaplus 01.07.19, 12:09
    Ja to już widzę, jaka będzie burza po 16 lipca po ogłoszeniu pierwszych list.
    I ciekawe czy zdecydują się niektóre szkoły na utworzenie dodatkowych klas.
  • mokrasa71 01.07.19, 12:16
    Wydaje mi się, że liceum po gimnazjum na Smoczej planowało otworzyć więcej klas, ale miasto pozwoliło im tylko na 3 na każdą z grup. Takich szkół pewnie jest więcej.
  • plasmaplus 01.07.19, 12:19
    Ale szkoły już wewnętrznie wiedzą, kto jest przyjęty? Znają już progi punktowe? Można mając kogoś znajomego w danej szkole dowiedzieć się jak to wygląda? Czy system jeszcze nic nie zwraca i szkoły także czekają do 16 lipca?
  • bbkk 01.07.19, 12:21
    Szkoly czekaja do 15.07

--
    http://www.cosgan.de/images/midi/teufel/f020.gif
  • mokrasa71 01.07.19, 12:22
    Zakładam, że to bardziej do wiadomości samorządów, które teraz mają czas na pokombinowanie co i gdzie da się jeszcze zrobić.
  • esperantza 01.07.19, 12:26
    Szkoły maja wciąż otwarty system .
  • jan.nowak.7 01.07.19, 12:20
    Ja tam słyszę o naciskach miasta idących w przeciwnym kierunku, i to nawet jeszcze teraz - po pierwszych symulacjach. A to nie jest w interesie szkół, by tych klas/uczniów było zbyt wiele. Warunki nauki będą fatalne...
  • esperantza 01.07.19, 15:39
    Nie żartuj. Będą likwidować?
  • bbkk 01.07.19, 12:17
    iwoniaw napisała:

> To sprawdzanie poprawności danych wprowadzonych przez kandydatów to jest właśni
    > e robota głupiego, którą wydłuża cały proces - gdyby te dane wprowadzały szkoły
    > , jak w Małopolsce, to byłoby szybciej.
    >

Szkoly podstawowe popelnialy baaardzo duzo i to grubych bledow.

--
    http://www.cosgan.de/images/midi/teufel/f020.gif
  • plasmaplus 01.07.19, 12:22
    Prawda, sama interweniowałam. W ogóle podstawówki były nieogarnięte w wielu kwestiach związanych z reformą. U nas pod koniec września dopiero po zwróceniu uwagi panie w sekretariacie zaczęły zbierać zdjęcia do nowych legotymacji (bo wcześniej się nie kończyły miejsca na pieczątki). Miałam też przypadek przydzielenia złych formularzy egzaminacyjnych (dyslektycy zamienieni na autytyków), no i złe wpisy konkursów w systemie.
  • iwoniaw 01.07.19, 13:25
    Miałam na myśli szkoły średnie, szkoły podstawowe w Małopolsce nie wprowadzały niczego. Faktem jest, że w ten sposób najwięcej roboty mają komisje rekrutacyjne w szkołach, do których jest najwięcej wskazań pierwszego wyboru, bo muszą przerobić nawet kilkaset wniosków, a ci, do których nie ma chętnych albo są, ale w kolejnych wyborach, mają plażę, ale to nadal jest do ogarnięcia w te dwa-trzy dni przez kilka osób.

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • slonko1335 30.06.19, 09:44
    Szczecin wyniki 5 lipca ale u nas można było wybrać 3 szkoły a nie 50 może dlatego?

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • indra2 30.06.19, 11:53
    Katowice też 3 szkoły i 16 lipiec ☹️
  • pade 30.06.19, 12:02
    We Wrocławiu też tylko 3 szkoły, a wyniki 17 lipca.

--
    "> Mogłabyś używać dużych liter Minnie? Ciężko się Ciebie czyta.
    > nie. poradzilas sobie z czytaniem , to poradzisz se znowu. a jak ci sie nie podoba mój styl to mnie nie czytaj. i nie zawracaj głowy. to watek o finansach. uprzejmie spłyń proszę trolować gdzie indziej. Minnie z forum Savoir Vivre"
  • slonko1335 30.06.19, 13:19
    Ciekawe. Może w takim razie liczba absolwentow /szkół ma znaczenie Wrocław na pewno ma ich więcej ale czy Katowice tez?

--
  • iwoniaw 30.06.19, 13:25
    Katowice to jeszcze inna sytuacja, bo tam jest jeden system elektroniczny naboru dla całej aglomeracji śląskiej, obejmujący różne miasta, mające różne zasady naboru, np. dopuszczalną liczbę szkół, jaką można zaznaczyć w danym powiecie.

--
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • asia_i_p 01.07.19, 07:49
    Może chodzi też o liczbę brakujących miejsc. We Wrocławiu brakowało bardzo dużo, około 1000, i nie mówimy o miejscach w liceach, tylko w ogóle w szkołach średnich (licea, technika, branżówki), więc może chcą mieć jasność, ile ewentualnie odpłynie do nowych województw, zanim zaczną tworzyć nowe klasy.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • moadek 01.07.19, 08:47
    Trzy lata temu w Warszawie można było wybrać 3 szkoły i wyniki tez były nastego lipca. Wiec to żadne wytłumaczenie ze można wybrać bez ograniczeń.
  • slonko1335 01.07.19, 09:39
    a wnioski o wgląd do prac? z tego co czytam bardzo dużo osób chce mieć wgląd i trudno z terminami, może też to wzięli pod uwagę bo się spodziewali takiej sytuacji?

--
  • little_fish 01.07.19, 09:42
    A w Krakowie się nie spodziewali.
  • esperantza 01.07.19, 10:23
    Nie mam pojęcia o czym myślała krakowska oke. Skoro dostała cztery razy tyle wniosków o wgląd to może faktycznie tego nie przewidziała.
  • ga-ti 01.07.19, 15:21
    No nie bardzo. Terminy były znane duuużo wcześniej i mimo że się niecierpliwimy, to mamy plany wakacyjne ułożone pod terminy, w dniach 16-17 dziecko jest w domu, ma czas na dowiezienie świadectwa, czy zrobienie badań,czy złożenie odwołania. W innych dniach lipca ma zaplanowane wyjazdy.
  • cosinuss 01.07.19, 15:35
    "stołeczne jełopy"
    Ty tak serio?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka