Dodaj do ulubionych

Są tu bliscy osób chorujących na CHAD?

01.07.19, 09:15
Choroba ujawniła się w okolicach 40 roku życia. Nie jest dobrze. Jest pod opieką lekarza, bierze leki, chodzi na terapię, niestety jest coraz gorzej.
Czy da się to zaleczyć na dłużej, jest szansa na powrót do pracy zawodowej? Czy z wiekiem będzie lżej czy gorzej?
Stan trwa już dwa lata. Wszystko było - lekarze, leki, terapia (zwykła, grupowa), próby chodzenia do dotychczasowej pracy.
Edytor zaawansowany
 • slonko1335 01.07.19, 09:29
  Niestety nie pocieszę. Z wiekiem jest zdecydowanie gorzej aczkolwiek u nas delikwent spokojnie dopracował do emerytury na wysokim stanowisku, w okresie pracowania choroba miała lżejszy przebieg(długie okresy normalności między manią a depresją) i lepiej reagował na leki.

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • gam.ka 01.07.19, 09:40
  A w przypadku Twojego bliskiego kiedy ujawniła się choroba? Kiedy było najgorzej? Ta osoba cały czas pracowała, to jest pierwszy raz kiedy poszła w ogóle na chorobowe.
 • slonko1335 01.07.19, 09:45
  choroba ujawniła się ok. 30 , nie mam pojęcia kiedy poszełd na chorobowe pierwszy raz bo wtedy się nie znaliśmy. Generalnie nikt nie miał pojęcia z otoczenia, że jest chory. Małżonka jak tylko widziała pierwsze objawy leciała do lekarza, wdrażała leczenie, pacjent szedł na zwolnienie i potem wracał do pracy ale między mania a depresją wtedy były dwa,trzy lata normalności a najdalej po miesiącu wychodził z obu, potem niestety okresy normalności zaczęły się skracać a depresji i manii wydłużać w pewnym momencie był to rok depresji, miesiąc normalności i pół roku manii. Obecnie jest okres normalności po mani którae tym razem połączona była z silną agresją, pacjent wylądował na oddziale bo nei dawało się go opanować...

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • gam.ka 01.07.19, 09:50
  Ale cały czas był na lekach czy wtedy gdy pogarszało się po prostu ich nie brał?
 • slonko1335 01.07.19, 09:55
  był cały czas na lekach

  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • filemonibonifacy 01.07.19, 09:43
  Stan znanej mi osoby specjalnie nie pogarsza się z wiekiem. Problem stanowią natomiast długofalowe konsekwencje przyjmowania leków psychotropowych (starszej generacji) - objawy przypominające nieco chorobę Parkinsona
 • gam.ka 01.07.19, 09:49
  Leczenie antydepresyjne (początkowo podejrzewano zwykłą depresję) trwa dopiero od dwóch lat. Obecnie są to sole litu oraz leki nasenne na noc (nie pamiętam nazwy).
  Muszę jednak przyznać, że obiektywnie całe życie miała do bani (łącznie ze stanem obecnym), wiecznie pod górkę, myśli o samobójstwie, a ja nie mam jak jej pomóc bo obiektywnie nie ma zbyt wiele powodów do radości ani do życia.
 • filemonibonifacy 01.07.19, 10:04
  Tu choroba zaczęła się po 35. r.ż. (chora ma teraz 70.). W twoim przypadku najlepiej byłoby trafić na psychiatrę-psychoterapeutę, specjalistę "dwa w jednym". Taka osoba nie tylko zna się na psychologii, ale potrafi właściwie ustawić i modyfikować (np. okresowo zwiększać) dawki leków. "Zwykły" psycholog może nie dać rady.
 • princesswhitewolf 01.07.19, 09:52
  Znam jednego ktory twierdzi ze jego zycie bylo pieklem do momentu az nie otrzymal diagnozy i leczenia farmakologicznego. Jak twierdzi skutecznie bo chodzi do pracy i zyje normalnie.
 • nuzini 01.07.19, 10:10
  Też znam. Mama mojej przyjaciółki. Jest już ustabilizowana lekami, żyje jej się bardzo dobrze z tego co wiem, z tym że ona bardziej w kierunku manii i życie zatruwała raczej bliskim niż sobie, tyłek ratowała jej matka.
 • konsta-is-me 01.07.19, 11:17
  Moja mama.
  Z wiekiwm gorzej, az do samozniszczenia i totalnego zdziwaczenia.
  Okresy normalności po pare dni, a potem ju prawie wcale.
  Glownie mania polaczona z agresja.
 • meredith4321 01.07.19, 11:24
  Ja miałam podejrzenie chad Ale wykluczono jest grupa na Facebooku choroba afektywna dwubiegunowa masa cennych informacjismile
 • nika_n 01.07.19, 11:31
  Grup jest kilka, ale one trochę zamazują obraz. Na grupach zdecydowana większość jest lekooporna, ludziom stabilnym nie chce się codziennie wałkować tematu choroby (sprawdzone na sobie i znanych chadowcach)
 • bei 01.07.19, 13:20
  Znam forumkę, emamę, diagnozę ma ok 10 lat, może dłużej?
  Na manii cudownie kreatywna, w pracy wymiata, leki pomagają w depresji. Świetna mama i żona. Niestety, nie jestem bliżej...było kiedys forum CHAD...
 • elena_greco 01.07.19, 14:20
  Ja jestem, choruje mój mąż.
  Jest po dwóch długich pobytach w szpitalu, terapii indywidualnej i grupowej.
  W tej chwili na rencie, ale mimo to pracuje i funkcjonuje bardzo dobrze.
  W sumie to super, bo rok temu okazało się, że ja nie mam depresji tylko ChAD - w tej chwili jestem po pobycie na oddziale dziennym i w trakcie psychoterapii. Leki mam dobrane dobrze, czuję się ok.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka