Dodaj do ulubionych

Cytowanie Biblii niewinną czynnością?

03.07.19, 23:54
Pożądaną i usprawiedliwioną?
W nawiązaniu do cytatów, za które IKEA wręczyła swojemu pracownikowi wypowiedzenie. NIe przeszkadzałoby wam gdyby ktoś we wspólnej przestrzeni (np pracy) wygłaszał cytaty z Biblii i mówił, że zgodnie z nimi należy postępować?

Tak trochę zainspirowana tym twittem:
https://pbs.twimg.com/media/D9fUTGdWwAAqbUi.png

Ale przecież Biblia w ogóle pełna jest okrucieństwa i przemocy. Oto kilka przykładów:

Zabić swoich nieposłusznych synów

Księga Powtórzonego Prawa 21:18-21

Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, i powiedzą starszym miasta: «Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu». Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go, aż umrze. Usuniesz zło spośród siebie, a cały Izrael, słysząc o tym, ulęknie się.

Prawo co do gwałtów

Księga Powtórzonego Prawa 22:28-29

Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.

Bicie niewolników

Księga Wyjścia 21:20-21

Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością.
Bić dzieci z małżeństw mieszanych

Księga Nehemiasza 13:23-27

W owym czasie widziałem też Żydów, którzy poślubili kobiety aszdodyckie, ammonickie i moabickie. A co do synów ich - to połowa mówiła po aszdodycku czy językiem takiego lub innego narodu, a nie umieli mówić po żydowsku. Wtedy zgromiłem ich i złorzeczyłem im, i niektórych z nich biłem, i targałem ich za włosy, i zaklinałem ich na Boga: «Nie wydawajcie córek swoich za ich synów! Nie bierzcie córek ich dla synów swoich ani dla siebie za żony! Czyż nie przez to zgrzeszył Salomon, król izraelski? A przecież między wielu narodami nie było króla jak on. Był on miły Bogu swemu, i ustanowił go Bóg królem nad całym Izraelem: nawet jego skusiły do grzechu cudzoziemskie kobiety. Czy mimo tej przestrogi ma się słyszeć o was, że popełniacie zupełnie to samo wielkie zło, sprzeniewierzając się Bogu naszemu przez poślubianie kobiet cudzoziemskich?»
Bóg aprobuje kazirodztwo

Księga Rodzaju 19:30-38

Lot wyszedł z Soaru i zamieszkał wraz z dwiema swymi córkami w górach, gdyż bał się pozostawać w tym mieście. A gdy mieszkał z dwiema swymi córkami w pieczarze, rzekła starsza do młodszej: «Ojciec nasz wprawdzie już stary, ale nie ma w tej okolicy mężczyzny, który by przyszedł do nas na sposób wszystkim właściwy. Chodź więc, upoimy ojca naszego winem i położymy się z nim, a tak będziemy miały potomstwo z ojca naszego». Upoiły więc swego ojca winem tej samej nocy; wtedy starsza poszła i położyła się przy ojcu swoim, on zaś nawet nie wiedział ani kiedy się kładła, ani kiedy wstała.

Nazajutrz rzekła starsza do młodszej: «Oto ostatniej nocy ja spałam z ojcem; upójmy go winem także tej nocy i idź ty, i śpij z nim, abyśmy obie miały potomstwo z ojca naszego». Upoiły więc i tej nocy ojca swego winem i poszła młodsza i położyła się przy nim; a on nawet nie wiedział, kiedy się kładła i kiedy wstała. I tak obie córki Lota stały się brzemienne za sprawą swego ojca. Starsza, urodziwszy potem syna, dała mu imię Moab. Ten był praojcem dzisiejszych Moabitów. Młodsza również urodziła syna i nazwała go Ben-Ammi. Ten zaś stał się praojcem dzisiejszych Ammonitów.

I tak można by bez końca.

--
super_hetero_dyna:
"Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
Edytor zaawansowany
  • yva-na 04.07.19, 00:08
    Jezus nie przyszedł znieść prawa ale je wypełnić...
    "Jeden z faryzeuszów, uczony w Prawie, zapytał Jezusa, wystawiając Go na próbę: „Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?”
    On mu odpowiedział: „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie.
    Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.
    Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy”."
  • woman_in_love 04.07.19, 08:36
    Jak widzisz Iwan, nie ma tu nigdzie grożenia śmiercią innym. A wręcz przeciwnie.
    A więc zaprawdę godne to i sprawiedliwie, by ten nienawistnik opętany przez szatana, który wtłoczył mu w usta mowę nienawiści, został zwolniony z pracy.
  • yva-na 04.07.19, 09:39
    Akurat to jest niezmienne. Karą za grzech jest śmierć. I ta fizyczna (gdyby nie grzech nie istniałaby śmierć) i przede wszystkim śmierć duchowa.
    "Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić. Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony. Któż więc poznał zamysł Pana tak, by Go mógł pouczać?"

ps. Śmieszne jest uparte i szydercze nazywanie mnie Iwanem, tak cię to "chłpopczę" zabolało?
  • woman_in_love 04.07.19, 10:12
    Ależ ja ma 100% pewność że jesteś Iwanem. To raz.
    A dwa, to nie każdy musi wierzyć w te bzdury ze śmiercią (zwłaszcza duchową): niektórzy wierzą, że panbuk jest niewyobrażalnie litościwy i że wystarczy się nawrócić przed śmiercią big_grin.
  • yva-na 04.07.19, 10:24
    "Ależ ja ma 100% pewność że jesteś Iwanem"
    I jak cię traktować poważnie? Innych rzeczy też jesteś na 100% pewny/a? To lepiej głowy i ręki nie daj sobie za te przekonania ucinać.
    Pan Bóg jest też sprawiedliwy. Problem w tym, ze nie łatwo jest się nawrócić, nawet w obliczu śmierci, zwłaszcza w obecności panbuka, któremu się całe życie służyło.
  • woman_in_love 04.07.19, 10:41
    Jak to nie łatwo? Łatwo. Skoro ludobójca Chazan się nawrócił to każdy może.
  • yva-na 04.07.19, 10:56
    Błędne założenie. Wyobrażasz sobie, że nagle staniesz się aktywnym działaczem Pisu i szczerym wielbicielem Kaczyńskiego?
    A tujest ktoś większy niż prezes....
  • bo_ob 04.07.19, 10:59
    yva-na napisała:

> A tujest ktoś większy niż prezes....

Akurat o to nietrudno.
    Nawet ja jestem większa smile
  • yva-na 04.07.19, 11:04
    cudny przykład ograniczonego rozumienia, tak własnie interpretujecie Pismo święte
    nie mogłaś podać lepszego 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂
  • bo_ob 04.07.19, 11:06
    yva-na napisała:

> cudny przykład ograniczonego rozumienia, tak własnie interpretujecie Pismo świę
    > te

To prezes jest bohaterem Pisma? Pojęcia nie miałam. ale OK.
  • ur-nammu 04.07.19, 14:14
    yva-na: A tujest ktoś większy niż prezes....
    bo_ob: Akurat o to nietrudno. Nawet ja jestem większa
    yva-na: cudny przykład ograniczonego rozumienia

Ograniczone rozumienie ja tu widzę w twoich wpisach, Bo_ob wykorzystała wieloznaczność słowa większy, i wyszło jej to całkiem dobrze, bo udanie ośmieszyła twój religiancki patos (ktoś większy niż prezes).
    Twoje zestawienie jest chybione również dlatego, że prezes – niezależnie od tego, co się o nim myśli – jest jak najbardziej realny, a bozia z Biblii jest tylko ludzkim wymysłem. Zestawianie jednego z drugim nie świadczy dobrze o rozumie zestawiającego.

yva-na: tak własnie interpretujecie Pismo święte nie mogłaś podać lepszego

Tylko durnie wierzą w realność bajek i mitów. W Babę-Jagę też wierzysz?

A teraz pewnie pier..lniesz jakimś biblijnym cytatem, bo samodzielnie myśleć nie potrafisz.
  • yva-na 04.07.19, 14:57
    1.To był z mojej strony przykład i drwina a nie psalm pochwalny na cześ JK
    2. bozia jest tylko ludzkim wymysłem
    3. "Mówi głupi w swoim sercu: «Nie ma Boga».
    Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają"
  • ur-nammu 04.07.19, 15:33
    yva-na: 1.To był z mojej strony przykład i drwina a nie psalm pochwalny na cześ JK

To była z twojej strony kompromitacja wynikająca z tego, że nie radzisz sobie ze sformułowaniami wieloznacznymi – to częsta słabość umysłów nienawykłych do wysiłku. Jeśli zaś chodzi o uwagę dotyczącą psalmu pochwalnego, to ja niczego takiego nie napisałem, a zatem nie manipuluj lub poćwicz sobie czytanie ze zrozumieniem.

yva-na: 2. bozia jest tylko ludzkim wymysłem

Bozia wiele ma imion – Pan Bóg, Jahwe, Adonai, Elohim i co tam się jeszcze komu podoba. Niezależnie od tego, jaką nazwą się posłużymy, jest to bajeczka dla głuptasków i źródło kasy dla cwaniaków.

yva-na: 3. "Mówi głupi w swoim sercu: «Nie ma Boga».
    Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają"

Tak jak przypuszczałem, musiałaś się schować za biblijnym cytatem. Czujesz się bezpieczniej za taką atrapą myślenia?
  • yva-na 04.07.19, 15:49
    ad. 1 "To była z twojej strony kompromitacja wynikająca z tego, że nie radzisz sobie ze sformułowaniami wieloznacznymi"
    - [nie]pobożne życzenie big_grin

ad. 2 aha bozia ma też na imię: pieniądz, władza, pożądliwość, wyuzdanie.....
    "Ich bogiem brzuch a chwała w tym czego winni się wstydzić"...

ad. 3 "Ponieważ nie wy jesteście tymi, którzy mówią, lecz Duch Ojca waszego, który mówi w was."
  • ur-nammu 04.07.19, 17:27
    yva-na: „Ich bogiem brzuch a chwała w tym czego winni się wstydzić”
    „Ponieważ nie wy jesteście tymi, którzy mówią, lecz Duch Ojca waszego, który mówi w was.”

Masz zryty beret.
    Bez odbioru.
  • gragi_tara 06.07.19, 22:25

>
    > Bozia wiele ma imion – Pan Bóg, Jahwe, Adonai, E
    > lohim

A bozia to nie matka boska?
    Całe życie tak myślałam😂

• ur-nammu 06.07.19, 22:51
    ur-nammu: Bozia wiele ma imion – Pan Bóg, Jahwe, Adonai, Elohim i co tam się jeszcze komu podoba.
    gragi_tara: A bozia to nie matka boska? Całe życie tak myślałam

Cóż, źle myślałaś.

bozia
    1. Bozia pot. zob. Bóg w zn. 1.
    2. pot. «medalik, krzyżyk, obrazek z wizerunkiem Chrystusa, Matki Boskiej lub świętego»

bóg
    1. Bóg «w religiach monoteistycznych: istota nadprzyrodzona, stworzyciel i pan wszechświata»
  • tapatik 04.07.19, 19:30
    ur-nammu napisał:

> Tylko durnie wierzą w realność bajek i mitów. W Babę-Jagę też wierzysz?

Baba Jaga istnieje. smile

--
    Pieniądze nie zmieniają człowieka.
    Pieniądze pozwalają mu być sobą.
  • ur-nammu 04.07.19, 19:49
    tapatik: Baba Jaga istnieje.
    He, he, piekło też.
  • yva-na 04.07.19, 11:12
    tak przy okazji, to była parafraza
    "Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni wskutek nawoływania Jonasza się nawrócili15, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz. 42 Królowa z Południa16 powstanie na sądzie przeciw temu plemieniu i potępi je; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona,
    a oto tu jest coś więcej niż Salomon."
  • bo_ob 04.07.19, 11:19
    A to może ja też jakiś cytacik

"W doskonale nieruchomym głęboko niebieskim jeziorze kolory zielonych i fioletowych drzew odbitych pośrodku wody, która była otoczona zielonymi trzcinami i żółtymi irysami, a całe niebo i fioletowe wzgórze, no, dosyć. Powinnam być malarką. Jako pisarka czuję piękno, które jest niemal całkowicie barwą, przelewającą się przez moje pióro, jak gdyby nalać duży dzban szampana na spinkę do włosów.
    Jesteśmy na Skye i mamy poczucie, jakbyśmy byli na morzach południowych – całkowite oddalenie, morze wokół, ludzie mówiący po gaelicku, nie ma kolei, nie ma londyńskich gazet, prawie nie ma mieszkańców. Szkoci to tacy czarodzieje i śpiewają przez nos jak muzyczne czajniki."
  • yva-na 04.07.19, 11:23
    big_grin
  • bo_ob 04.07.19, 11:27
    Ładne, prawda? Jedna taka znakomita lesbijka to napisała smile
  • yva-na 04.07.19, 11:38
    tak, tak, wiem
    ale jaka w tym treść głęboka i ukryta poza [nie odkrywczym zresztą] zachwytem stworzonego świata? Całe to piękno jest ledwie mglistym odbiciem jego Stwórcy
  • bo_ob 04.07.19, 11:40
    Tak... i jaką piękną oraz mądrą lesbijkę Stwórca nam dał w prezencie smile
  • yva-na 04.07.19, 11:45
    To do czego i w jaki sposób używa swojego talentu, rozumu, wrażliwości, sromu, waginy, pochwy i ust - należy do niej i jej wolności.
  • bo_ob 04.07.19, 11:53
    Tak jest. A sądzić ją będzie Stwórca a nie inny człowiek. Nawet jeśli pracuje w IKEI.
  • yva-na 04.07.19, 12:04
    Czy pracownik Ikei osądził kogoś personalnie?
    «Powiadam wam: Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą».
  • bo_ob 04.07.19, 12:25
    yva-na napisała:

> Czy pracownik Ikei osądził kogoś personalnie?

Oooo, zapewne osądzałby Virginię Wolf, gdyby o niej coś słyszał - w co wątpię.

• yva-na 04.07.19, 12:32
    zapewne... zapewne mógłby wymienić w swoim poście wiele nazwisk zamiast cytować Biblię.
  • yva-na 04.07.19, 11:41
    "Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę."
  • woman_in_love 04.07.19, 13:48
    No właśnie Iwan. Czyli Bóg najwyraźniej jest nie tylko biseksualny ale i transseksualny.
  • yva-na 04.07.19, 13:57
    i ma durszlak na głowie, chłopcze
  • bi_scotti 04.07.19, 14:03
    A tu unforgettable podsumowanie by JK
    Life.

--
    "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
    Leonard Cohen
  • yva-na 04.07.19, 15:24
    Też lubię Kaczmarskiego, od -dziestu lat słucham... mam nadzieję, że wiesz po której stronie w tym absurdalnym narodowym sporze stanął Gintrowski? I znasz może jego wypowiedź, iż nie miałby wątpliwości, po której byłby Jacek, gdyby tego czasu dożył?
  • bo_ob 04.07.19, 14:14
    yva-na napisała:

> i ma durszlak na głowie, chłopcze

Chyba nie wątpisz, że Bóg jest wszystkim?

• yva-na 04.07.19, 14:50
    "Bóg jest wszystkim we wszystkich" - prócz grzechu
  • valla-maldoran 04.07.19, 15:09
    bo_ob napisała:

> yva-na napisała:
    >
    > > i ma durszlak na głowie, chłopcze
    >
    > Chyba nie wątpisz, że Bóg jest wszystkim?

Nie wątpię. Wiem, że nie jest, bo nie istnieje. smile
  • bo_ob 04.07.19, 15:12
    valla-maldoran napisała:

> Nie wątpię. Wiem, że nie jest, bo nie istnieje. smile

Muszę skorygować smile
    W Boga można wierzyć lub nie. Nie można wiedzieć, że on istnieje albo nie wiedzieć.

• yva-na 04.07.19, 15:19
    można
  • valla-maldoran 04.07.19, 15:46
    bo_ob napisała:

> valla-maldoran napisała:
    >
    > > Nie wątpię. Wiem, że nie jest, bo nie istnieje. smile
    >
    > Muszę skorygować smile
    > W Boga można wierzyć lub nie. Nie można wiedzieć, że on istnieje albo nie wiedz
    > ieć.
    >
    Filozoficznie do tego podchodząc, przyznaję Ci rację.
    Osobiście twierdzę, że obiektywnie coś takiego nie istnieje.
  • woman_in_love 04.07.19, 16:23
    Iwan, ty masz chłopie durszlak na głowie i ogólnie poprzestawiane klepki big_grin.
  • yva-na 04.07.19, 16:34
    Opinia człowieka małego, niezbyt inteligentnego, uporczywie złośliwego jest dla mnie obojętna, nie chce mi się spierać na takim poziomie, zwłaszcza, że poza chamskim słownym "szturchaniem" nie masz nic istotnego do powiedzenia. Jako kobieta musisz być odpychająca, a jesli jesteś chłopem - prostak z ciebie. By
  • woman_in_love 04.07.19, 16:57
    Iwan, odpychający to jesteś niewątpliwie ty. Jesteś zwykłym dewiantem religijnym. Cytujesz biblię po to, by uzasadniać najgorsze instynkty ludzkie. Od 1700 lat zresztą tak czynicie, uzasadniając w ten sposób każde możliwe draństwa popełniane w imię Panbuka.
  • yva-na 04.07.19, 16:36
    tak czy siak - wychowała cie ulica
  • bi_scotti 04.07.19, 17:09
    https://i.guim.co.uk/img/static/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2008/10/20/atheistbus.jpg?width=300&quality=85&auto=format&fit=max&s=4c47c8b0dc33d8b3e087d13dc8b6f5f6

--
    Leonard Cohen
  • cosmetic.wipes 04.07.19, 18:11
    yva-na napisała:

> gdyby nie
    > grzech nie istniałaby śmierć

Wszystkie żywe organizmy zgrzeszyly? Bakterie też?

--
    Zakładanie stanika na mokrą skórę jest jak walka wręcz z szatanem.
  • yva-na 04.07.19, 18:20
    "Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
    uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
    A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła
    i doświadczają jej ci, którzy do niego należą."
  • aerra 04.07.19, 18:23
    A diabła to kto stworzył?
  • yva-na 04.07.19, 18:29
    „Ty, który byłeś odbiciem doskonałości, pełnym mądrości i skończonego piękna … Obok cheruba, który bronił wstępu, postawiłem cię; byłeś na świętej górze Bożej … Nienagannym byłeś w postępowaniu swoim od dnia, gdy zostałeś stworzony …”
    x
    „O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów! A przecież to ty mawiałeś w swoim sercu: Wstąpię na niebiosa, swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże i zasiądę na górze narad, na najdalszej północy. Wstąpię na szczyty obłoków, zrównam się z Najwyższym. A oto strącony jesteś do krainy umarłych, na samo dno przepaści”
  • aerra 04.07.19, 19:20
    Bla bla bla. Pomogę ci. Wg wierzących w tę konkretną religię diabła stworzył ich Bóg.
  • yva-na 04.07.19, 19:23
    Tak, jw.
  • aerra 04.07.19, 19:37
    Czyli jako wszechwiedzący i wszechmocny wiedział czym to będzie skutkować i się na to godził.
  • yva-na 04.07.19, 20:59
    Wolność, poza tym Bóg jest wieczny, bez początku i końca. Czas jest pojęciem względnym. Bóg JEST.
    "To, co było, jest tym, co będzie,
    a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie:
    więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem. "
  • aerra 04.07.19, 23:24
    Boga nie ma, a to co cytujesz to bzdury napisane przez pastuchów, przykro mi.
  • cosmetic.wipes 04.07.19, 18:41
    Czyli wszystkie zwierzęta prócz homo sapiens są nieśmiertelne. Interesująca teoria, tylko ciut się rozmija z rzeczywistością.

--
    Przychodzi Ziobro do apteki:
    - Poproszę czopek.
    - Jaki?
    - Może być.
  • yva-na 04.07.19, 18:54
    "Ze względu na synów ludzkich [tak się dzieje].
    Bóg chce ich bowiem doświadczyć, żeby wiedzieli,
    że sami przez się są tylko zwierzętami.
    Los bowiem synów ludzkich jest ten sam,
    co i los zwierząt;
    los ich jest jeden:
    jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego,
    i oddech życia ten sam. "
  • cosmetic.wipes 04.07.19, 19:08
    Czyli zwierzęta grzeszą. To trochę glupawy pogląd w obliczu waszego twierdzenia, że nie mają duszy, ale mniejsza z tym.
    Czy rośliny również grzeszą? Wszak umierają.

--
    - Poproszę czopek.
    - Jaki?
    - Może być.
  • yva-na 04.07.19, 19:22
    Nie zrozumiałaś, grzech spowodował skażenie całej natury.

" I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową,
    bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły,
    i morza już nie ma.
    I Miasto Święte - Jeruzalem Nowe
    ujrzałem zstępujące z nieba od Boga,
    przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża.
    I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu:
    «Oto przybytek Boga z ludźmi:
    i zamieszka wraz z nimi,
    i będą oni Jego ludem,
    a On będzie "BOGIEM Z NIMI"
    I otrze z ich oczu wszelką łzę,
    a śmierci już odtąd nie będzie.
    Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu
    już [odtąd] nie będzie,
    bo pierwsze rzeczy przeminęły"
  • cosmetic.wipes 04.07.19, 19:26
    Przypominam, że natura to także formy nieozywione - np. skały. One nie umierają. Czyżby nie zostały skażone przed niedopatrzenie.

--
    niepokalaność przebiśniegów jest faktem
    natura brzydzi się dogmatem jak nikt
  • aerra 04.07.19, 19:39
    Jest też taki rodzaj meduz, które są w stanie przepoczwarzyć się do stanu larwalnego (przetrwalnikowego), po czym przechodzą pełen cykl rozwojowy jeszcze raz. I tak w nieskończoność - chyba, że coś je zeżre.
  • biologiczny_zegar 05.07.19, 01:22
    yva-na napisała:

> Nie zrozumiałaś, grzech spowodował skażenie całej natury.
    >
    Wolny od katastrof naturalnych i plag "Raj na ziemii" VS "Grzech pierworodny" i jego konsekwencje...

Kto jest przekonany, że katastrofy naturalne (potop), plagi, śmierć, czy bóle porodowe, to kara boska za "dziedziczny grzech pierworodny" + wybrakowana Ewa stworzona z Adama (Ks. Rodzaju, Paweł z Tarsu, Tomasz z Akwiun) + emerytki w ciąży, typu Sara od Abrahama i Elżbieta matka Jana Chrzciciela - ten kupi resztę...

Ja tego pakietu nie kupuję i nie polecam.
  • yva-na 05.07.19, 13:03
    "O, wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody,
    przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy!
    Kupujcie i spożywajcie, <dalejże, kupujcie> bez pieniędzy
    i bez płacenia za wino i mleko!
    2 Czemu wydajecie pieniądza na to, co nie jest chlebem?
    I waszą pracę - na to, co nie nasyci?
    Słuchajcie Mnie, a jeść będziecie przysmaki
    i dusza wasza zakosztuje tłustych potraw.
    3 Nakłońcie wasze ucho i przyjdźcie do Mnie,
    posłuchajcie Mnie, a dusza wasza żyć będzie."
  • aerra 05.07.19, 20:47
    Tłuste jest niezdrowe, źle ten twój bóg życzy ludziom czy co?
  • biologiczny_zegar 06.07.19, 20:10
    yva-na napisała:

> "O, wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody,
    > przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy!"

No proszę. Pasuje jak ulał do Potopu, czyli mordu "Boga" na ludzkości, od ciężarnych matek, dzieci, po starców.

Ach ta niezwykle urocza Biblia...

p. s.
    A tu co krok, jak się jakiś kleryk nie powiesi lub zastrzeli na plebanii - to odejdzie z "wielebnej" firmy...

Strach pomyśleć, co będzie jutro.

• iwles 04.07.19, 08:52

to teraz iwano, wytłumacz, co te przykazania znaczą, bo taki jeden twój pobratymiec stwierdził, że oznaczają one: JA jestem dla siebie najważniejszy, nie mogę kochać nikogo innego bardziej niż siebie.

• yva-na 04.07.19, 09:45
    "To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."
  • woman_in_love 04.07.19, 10:15
    No więc sam widzisz, że nie ma tu żadnego miejsca dla dewianta religijnego pana Tomasza, który bluźni przeciw samemu bogu głosząc swoją mowę nienawiści, którą podszepnął mu szatan. Albowiem "to wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali", a nie głosili nienawiść przeciw innym.
  • yva-na 04.07.19, 10:26
    Miłość Boga jest równoznaczna z nienawiścią grzechu. Im głębsza miłość tym większa świętość. Miłość to nie ckliwe sentymentalne emocje.
  • woman_in_love 04.07.19, 10:39
    big_grinbig_grinbig_grin
    Wiem, wiem. I dlatego w imię tej miłości przez 1700 lat paliliście, mordowaliście, kradliście i niewoliliście każdego kto wam nie pasował. Zachowanie godne tego co głosił Jezus.
  • yva-na 04.07.19, 11:01
    «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane3:
    Ten lud czci Mnie wargami,
    lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
    7 Ale czci Mnie na próżno,
    ucząc zasad podanych przez ludzi.
    [...]
    «Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją, oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie. A wy mówicie: "Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem [złożonym w ofierze] jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie" - to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki. 13 I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie».

"Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, 22 cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. 23 Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym".
  • woman_in_love 04.07.19, 12:22
    Ależ nieprawda. Historia ostatnich 1700 lat pokazuje, że także z dogmatów papieskich i dogmatów ustalanych na soborach pochodzą "złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota."
    Dlatego zaprawdę powiadam wam, zajmijcie się sobą i własnymi grzechami a nie rzekomymi grzechami innych.
  • yva-na 04.07.19, 12:31
    Nie będę już tego rozbierać na czynniki ale nie istnieje coś takiego jak dogmat papieski, dogmaty dotyczą prawd wiary.
    Nawet dogmat o nieomyślności papieskiej nie dotyczy przecież wszystkiego co głosi i robi każdy z papieży ale dotyczy wyłącznie oficjalnego nauczania Kościoła w dziedzinie wiary i obyczajów;
  • yva-na 04.07.19, 10:28
    "Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże,
    gdy miłujemy Boga i wypełniamy Jego przykazania,
    3 albowiem miłość względem Boga
    polega na spełnianiu Jego przykazań,
    a przykazania Jego nie są ciężkie."
  • cosmetic.wipes 04.07.19, 19:51
    Coś wam poszło nie tak z drugim przykazaniem. Tym o zakazie czczenia rzeźb i obrazów.

--
  • yva-na 04.07.19, 21:08
    Przykazania nie są ponumerowane, to raczej w ostatnim oddzielono z szacunkiem żonę - osobę od każdej innnej rzeczy.
    Fragment, który uznajesz za II przykazanie jest rozwinięciem I - dotyczy bałwochwalstwa, kultu stworzeń i przedmiotów
    big_grin
  • livia.kalina 04.07.19, 21:17
    Fakt, Świadkowie Jehowy tak mówią.

--
    super_hetero_dyna:
  • cosmetic.wipes 04.07.19, 21:18
    No właśnie. To dlaczego czcicie przedmioty?

--
  • yva-na 04.07.19, 21:29
    O jakich przedmiotach mówisz? Krzyżu? relikwiach? To nie jest bałwochwalczy kult przedmiotów.
    Ten sam Bóg, który zakazał czcić przedmiotów, rzekł do Mojżesza "«Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu».
    a św. Paweł mówi zaś:
    "racia! Nauka krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia. Napisane jest bowiem: "Wytracę mądrość mędrców, a przebiegłość przebiegłych zniweczę". Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne? Czyż nie uczynił Bóg głupstwem mądrości świata?
    Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących. Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi."
  • yva-na 04.07.19, 21:30
    przedmioty
  • cosmetic.wipes 04.07.19, 21:57
    >To nie jest bałwochwalczy kult przedmiotów.

To wyrzuć krzyż/relikwię do śmietnika.

--
  • yva-na 04.07.19, 22:04
    Mylisz pojęcia. Wąż wywyższony na pustyni jest zapowiedzią Krzyża.
  • cosmetic.wipes 04.07.19, 22:11
    Niczego nie mylę. Krzyż, fiolka z krwią, wafel, medalik z komunii, obrazek jezuska to wszytko przedmioty. Dopóki żaden katolik nie wywali ich bez żalu w kosz, dopóty będziecie czcić przedmioty, czyli łamać przykazanie.

--
  • yva-na 04.07.19, 22:28
    Sąd i ocenę pozostaw Bogu, którego masz przecież głęboko w dudzie. Powoływanie się przez ateistkę na dekalog, zwłaszcza w tej materii, jest absurdem.
  • woman_in_love 04.07.19, 22:46
    Powtórzmy: dekalog to nie jest żaden pomysł chrześcijaństwa czy żydów.

Żyd Mojżesz, gdy zwiewał ze swoimi pastuchami z WYSOKOROZWINIĘTEJ CYWILIZACJI egipskiej, która istniała już z tysiąc lat i miała już rozwinięte prawo, postanowił dać im jakiś uproszczony wyciąg z tego prawa, bo wiedział że za dużo nie pojmą swymi małymi rozumkami. I wymyślił: dekalog czyli streszczenie egipskich praw.

Bo nie sądzisz chyba Iwanku, że w tym starożytnym Egipcie przed Mojżeszem i dekalogiem, to nie znali tych praw i masowo się tam mordowali, okradali, czy nie znali małżeństw oraz wierności. Bo wiesz, gdyby tak robili, to by się wcześniej pomordowali i żadna cywilizacja by tam nie powstała.
  • yva-na 05.07.19, 12:57
    "[...[ poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem. Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające. [Okaże się to] w dniu, w którym Bóg sądzić będzie przez Jezusa Chrystusa ukryte czyny ludzkie według mojej Ewangelii."
  • woman_in_love 05.07.19, 13:17
    buhahhahahahhaha najlepiej ukraść coś innym, a potem kłamać, że tego nie mieli big_grinbig_grinbig_grin
  • yva-na 05.07.19, 13:28
    "Głupi przy śmiechu podnosi swój głos, natomiast człowiek mądry ledwie trochę się uśmiechnie."
  • woman_in_love 05.07.19, 16:18
    Iwan jesteś naprawdę niezłym odpałem big_grin.
  • cosmetic.wipes 05.07.19, 06:30
    yva-na napisała:

> Sąd i ocenę pozostaw Bogu, którego masz przecież głęboko w dudzie

Nie mogę mieć w dupie czegoś, czego nie ma.

Powoływanie
    > się przez ateistkę na dekalog, zwłaszcza w tej materii, jest absurdem.

Nie powołuje się. Jedynie zwracam uwagę, że nie ogarniacie własnych zasad. Co mnie nieustająco bawi 😄

--
  • yva-na 05.07.19, 13:00
    "Szczęśliwy, kto nie słucha bezbożnych, Nie chodzi drogami grzeszników i nie zadaje się z szydercami"
  • cosmetic.wipes 05.07.19, 20:11
    Masz już tak wyprany mózg, że własnych słów brakło? 😄

--
  • dramatika 05.07.19, 20:27
    cosmetic.wipes napisała:

> Masz już tak wyprany mózg, że własnych słów brakło? 😄

Czego ty w ogóle od niej chcesz? Temat o cytowaniu Biblii, to cytuje Biblię.

W temacie, ale bez cytowania Biblii - mnie fascynują dwie rzeczy.
    Po pierwsze idiotyzm przekonania niektórych katolików o skuteczności stosowania tych argumentów w dyskusji publicznej, które powołują się na autorytet Boga.
    Po drugie kalizm niektórych ateistów, którzy w jednej sytuacji oczywiście odrzucają argumenty religijne w dyskusji, a w innej sytuacji przyjmują je, ale tylko wtedy, kiedy mogą się poczuć obrażeni, zaatakowani i tradycyjnie czerpać korzyści z bycia ofiarą.
    Dobra rada dla katolików - nie stosujcie argumentów religijnych w dyskusji. Nie z powodu tego, że ateiści będą ich używać jak im wygodnie, ale zwyczajnie dlatego, ze na pewno znajdziecie jakieś argumenty świeckie na poparcie swoich przekonań.
  • cosmetic.wipes 05.07.19, 20:50
    > Czego ty w ogóle od niej chcesz? Temat o cytowaniu Biblii, to cytuje Biblię

Widzę. Cytowanie biblii zastępuje pracę mózgu 😁

--
    - Poproszę czopek.
    - Jaki?
    - Może być.
  • aerra 05.07.19, 20:51
    A dlaczego? Tzn owszem, dla mnie to średni sens ma, bo mnie argumenty religijne nie dotyczą, więc są bez znaczenia, co zresztą zupełnie nie przeszkadza wierzącym je głosić w stosunku do mnie - idiotyzm.
    Ale dlaczego uważasz, że niewierzący w dyskusji z wierzącym nie może skierować w stronę wierzącego argumentów religijnych? Przecież ten wierzący zapewnia, że tym się właśnie kieruje, więc to właściwy argument.
  • dramatika 05.07.19, 22:32
    aerra napisał(a):

> Ale dlaczego uważasz, że niewierzący w dyskusji z wierzącym nie może skierować
    > w stronę wierzącego argumentów religijnych? Przecież ten wierzący zapewnia, że
    > tym się właśnie kieruje, więc to właściwy argument.

To jak rozmowa ze ślepym o kolorach. Pozbawiona jakiegokolwiek sensu - niezaleznie od tego kto w dyskusji jest ślepcem.
    Jedno jest pewne - mamy świeckie państwo, więc dyskusja światopoglądowa powinna odbywać się na poziomie pozbawionym autorytetu Boga, przynajmniej jeśli naszym celem jest przekonanie kogokolwiek. Uważam, że nie ma problemu, aby katolicy używali tylko świeckich argumentów.

• yva-na 05.07.19, 22:10
    dramatika

Jak zwykle trafnie. Temat jest o cytowaniu Biblii więc trochę przewrotnie odpowiadam cytatami.

Biblia to księga niezwykła i fascynująca - nie tylko dla katolików czy w ogóle chrześcijan ale żeby to przyjąć trzeba po pierwsze nie być skończonym ignorantem, po drugie być wolnym od uprzedzeń i po trzecie otwartym na dialog. Dla wierzących to Księga Życia - Jezus jest Słowem.
    Tu powinnam przypomnieć przypowieść o siewcy ale już swoim adwersarzonm daruję, pewnie większość pamięta ją jeszcze z okresu niewinnego dzięcięctwa smile
    W swoim życiu widziałam już wiele spektakularnych nawróceń (sama takiego doświadczyłam) i żadno z nich nie nastąpiło po przyjęciu argumentów religijnych czy jakichkolwiek innych. Podobnie jak odejście od wiary nie następuje po spekulacjach intelektualnych ale jest wypadkową kilku czynników, w tym kondycji duchowej - zwykle najpierw pojawia się grzech a dopiero potem racjonalizacja swojej postawy.
    Jeśli więc choć jedna ematka zastanowi się nad swoim życiem _ Chwała Panu.
  • asia.sthm 05.07.19, 23:25
    yva-na:
    >Podobnie jak odejście od wiary nie następuje po spekulacjach intelektualnych ale jest wypadkową kilku czynników, w tym >kondycji duchowej - zwykle najpierw pojawia się grzech a dopiero potem racjonalizacja swojej postawy.

Jesli grzechem jest przejrzenie na oczy. I nie myl odejscia od wiary z wyrwaniem sie spod samozwanczych posrednikow, tzw. uczonych w pismie faryzeuszy z przeroznych sekt. Prawdziwa wiara nie potrzebuje zadnych posrednikow, ani nikogo kto grzmi z ambony niby w imieniu Boga. Glodne kawalki i nic wiecej.

--
    Gdyby nos Kleopatry był trochę krótszy, cały świat wyglądałby inaczej.
  • yva-na 05.07.19, 23:50
    "Jesli grzechem jest przejrzenie na oczy. I nie myl odejscia od wiary z wyrwaniem sie spod samozwanczych posrednikow, tzw. uczonych w pismie faryzeuszy z przeroznych sekt. Prawdziwa wiara nie potrzebuje zadnych posrednikow, ani nikogo kto grzmi z ambony niby w imieniu Boga. Glodne kawalki i nic wiecej."
    x
    Pewnie jesteś bardzo młoda i masz niską samoświadomość skoro w procesie "przejrzewania na oczy" pomijasz kwestię grzechu... Sięgnij pamięcią do momentu "przebudzenia", zbadaj okoliczności, przypomnij sbie beg wydarzeń..
    Nie rozumiem o jakiej wierze mówisz i w co prawdziwie i samotnie wierzysz?
  • iwles 05.07.19, 23:36
    Tyle ze ty iwanie, bierzesz z biblii to, co ci pasuje, pomijając swiadomie to, co ci nie pasuje.
    I dlatego wszystko, co mowisz jest przeklamaniem.

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • yva-na 05.07.19, 23:44
    1. Nie jestem iwanem, szanuj jeśli chcesz by ciebie szanowano
    2. "bierzesz z biblii to, co ci pasuje, pomijając swiadomie to, co ci nie pasuje" - a skąd ty wiesz czy i co pomijam? Biblii się nie połyka na raz, Biblię się przeżuwa. Całe życie, każdego dnia na nowo.
    3. "I dlatego wszystko, co mówisz jest przeklamaniem." - co konkretnie nazywasz przeklamaniem? cytaty? smile
  • asia.sthm 05.07.19, 23:52
    yva-na napisała:
    >Temat jest o cytowaniu Biblii więc trochę przewrotnie odpowiadam cytatami.
    > Biblia to księga niezwykła i fascynująca - ...

Mam cytat dla ciebie i przewrotnie spytam: do jakiego celu mozna wykorzystac ten cytat.
    Instrukcja obslugi zony dla poboznego meza?

Oto jest tu córka moja, dziewica, oraz jego żona, wyprowadzę je zaraz, obcujcie z nimi i róbcie, co wam się wyda słuszne, tylko mężowi temu nie czyńcie tego bezeceństwa».
    Mężowie ci nie chcieli go usłuchać.
    Człowiek ten zatem zabrawszy swoją żonę wyprowadził ją na zewnątrz. A oni z nią obcowali i dopuszczali się na niej gwałtu przez całą noc aż do świtu.
    Puścili ją wolno dopiero wtedy, gdy wschodziła zorza. Kobieta owa, wracając o świcie, upadła u drzwi owego męża, gdzie był jej pan, i pozostała tam aż do chwili, gdy poczęło dnieć.
    Pan jej, wstawszy rano, otworzył drzwi domu i wyszedł chcąc wyruszyć w dalszą drogę, i ujrzał kobietę, swoją żonę, leżącą u drzwi domu z rękami na progu.
    «Wstań, a pojedziemy!» - rzekł do niej, lecz ona nic nie odpowiadała.
    Usadowiwszy ją przeto na ośle, zabrał się ów człowiek i wracał do swego domu.
    Przybywszy do domu, wziął nóż, i zdjąwszy żonę swoją, rozciął ją wraz z kośćmi na dwanaście sztuk i rozesłał po wszystkich granicach izraelskich.
    Wysłańcom swoim dał następujące polecenie: «Czy kiedykolwiek widziano podobną rzecz, począwszy od dnia, kiedy Izraelici wyszli z Egiptu, aż do dnia dzisiejszego? Zastanówcie się, naradźcie się i wypowiedzcie!» A wszyscy, którzy to widzieli, mówili: «Nigdy podobnej rzeczy nie było i nie widziano, od kiedy Izraelici opuścili Egipt, aż do dnia dzisiejszego».

--
    Gdyby nos Kleopatry był trochę krótszy, cały świat wyglądałby inaczej.
  • yva-na 06.07.19, 00:17
    Cofnijmy się zatem o parę wersetów - podkreślę dwa aspekty tej historii, fakt, że kobieta ta zdradziła swojego męża i ten, iż Gibeonici, którzy napadli na ten dom chcieli cieleśnie obcować z mężem (Lewitą) a nie z kobietą:

"W owych dniach - nie było wówczas króla w Izraelu - pewien mąż, lewita, mieszkający u stóp góry Efraima, wziął sobie za żonę1 kobietę z Betlejem judzkiego. 2 Żona go zdradziła2 i udała się do domu swego ojca w Betlejem judzkim. Tam przebywała przez cztery miesiące. 3 Udał się więc jej mąż do niej, aby przekonawszy ją sprowadzić z powrotem do siebie. Miał ze sobą swego sługę i parę osłów. Zaprowadziła więc go żona do domu swego ojca. Ojciec młodej kobiety ujrzawszy go bardzo się uradował z jego odwiedzin. 4 Teść jego, ojciec młodej kobiety, zatrzymał go, tak że pozostał u niego przez trzy dni jedząc, pijąc i nocując tam. 5 Dnia czwartego wstali wcześnie i lewita przygotowywał się do odjazdu. Ale ojciec owej młodej kobiety rzekł do swego zięcia: «Posil się kawałkiem chleba, po czym wyruszycie». 6 Gdy zasiedli do stołu i posilali się obaj razem, i pili, ojciec młodej kobiety rzekł do jej męża: «Zostań, proszę, jeszcze przez noc, a niech serce twoje się raduje». 7 Gdy człowiek ten mimo to wstał, chcąc przecież wybrać się w drogę, teść przymusił go, tak że pozostał tam jeszcze jedną noc. 8 Dnia piątego wstał znów bardzo wcześnie chcąc wyruszyć w drogę. I znów ojciec młodej kobiety powiedział do niego: «Posil się przedtem, proszę cię». I zwlekali aż do schyłku dnia, biesiadując we dwóch. 9 I wstał ów mąż, aby udać się w drogę wraz ze swą żoną i sługą, gdy teść, ojciec młodej kobiety, rzekł do niego: «Oto dzień się nachylił już ku wieczorowi3, pozostań więc na noc tutaj, a niech serce twoje się raduje. Jutro wczesnym rankiem wyprawicie się w drogę i udasz się do swego domu». 10 Lecz człowiek ten odmówił pozostania na noc, ruszył w drogę i przybył aż do Jebus - to jest do Jerozolimy. Miał ze sobą dwa osły obładowane oraz swoją żonę <i sługę>.
    11 Gdy mijali Jebus, a dzień się już bardzo nachylił, rzekł sługa do swego pana: «Chodź, proszę, a skręcimy do tego miasta Jebusytów i przenocujemy w nim».
    12 Lecz jego pan dał mu taką odpowiedź: «Nie skręcajmy do miasta cudzoziemców, nie pochodzących z rodu Izraela, ale idźmy aż do Gibea». 13 Nadto rzekł jeszcze do swego sługi: «Jedźmy i starajmy się dotrzeć do jednej z tych miejscowości, aby przenocować, do Gibea albo do Rama». 14 Ruszyli więc dalej. Tymczasem słońce im zaszło przy Gibea, które należy do pokolenia Beniamina. 15 Skręcili więc tam, aby przenocować w Gibea. [Lewita], wszedłszy do miasta, zatrzymał się na placu, gdyż nie było nikogo, kto by ich przyjął do domu i udzielił noclegu. 16 Tymczasem pewien starzec wracał wieczorem ze swojej pracy w polu. Człowiek ten pochodził z góry Efraima i w Gibea był przybyszem, gdyż mieszkańcy tego miasta byli Beniaminitami. 17 Podniósł oczy i zauważył podróżnego na placu. «Dokąd idziesz i skąd przybyłeś?» - zapytał go starzec. 18 Ten odparł: «Wracamy z Betlejem judzkiego w strony góry Efraima, skąd pochodzę. Odwiedziłem Betlejem judzkie, a teraz wracam do domu4 i nie mam nikogo, kto by mnie przyjął pod dach. 19 Mamy słomę i żywność dla naszych osłów oraz chleb i wino dla siebie, dla twej służebnicy i dla tego młodego człowieka, który idzie z twoim sługą. Nie brak mi niczego». 20 «Bądź spokojny - rzekł starzec - pozwól mi zaradzić wszystkim twoim potrzebom, ale nie spędzaj nocy na ulicy». 21 Przyprowadził go więc do swego domu, osłom dał obrok, po czym umyli nogi, jedli i pili. 22 Tymczasem, gdy oni rozweselali swoje serca, przewrotni mężowie tego miasta otoczyli dom, a kołacząc we drzwi rzekli do starca, gospodarza owego domu: «Wyprowadź męża, który przekroczył próg twego domu, chcemy z nim obcować». 23 Człowiek ów, gospodarz domu, wyszedłszy do nich rzekł im: «Nie, bracia moi, proszę was, nie czyńcie tego zła, albowiem człowiek ten wszedł od mego domu, nie popełniajcie tego bezeceństwa.

a dalszy ciąg już znasz
  • asia.sthm 06.07.19, 00:34
    I co te dwa aspekty maja zmiec w pokazowym zbiorowym gwalcie i instrukcji cwiartowania zony?

> a dalszy ciąg już znasz

yhy jak w filmowym horrorze tyle ze to ponoc slowo boze dla potrzebujacych wychowania w wierze. Yhy.

--
    Antygona pochowała brata, splunęła moralnie na króla i powiesiła się.
  • yva-na 06.07.19, 00:59
    Ależ to są właśnie wydarzenia wyjęte z kontekstu - historycznego i kulturowego. Zasada gościnności była święta, przyjętemu pod dach gościowi nie mogła stać się krzywda, byłaby to hańba dla gospodarza, jak widać większa nawet niż shańbienie córki. To co dziś nas tak szokuje i wydaje się niepojęte, wciąż zdarza się w krajach Bliskiego Wschodu... Doprawdy tego nie rozumiesz? Nie było ONZ i Deklaracji praw człowieka.
    Co szokujące nie było UE, PE i KE!
  • aerra 06.07.19, 12:51
    yva-na napisała:

> Ależ to są właśnie wydarzenia wyjęte z kontekstu - historycznego i kulturowego.
    > Zasada gościnności była święta, przyjętemu pod dach gościowi nie mogła stać si
    > ę krzywda, byłaby to hańba dla gospodarza, jak widać większa nawet niż shańbien
    > ie córki. To co dziś nas tak szokuje i wydaje się niepojęte, wciąż zdarza się w
    > krajach Bliskiego Wschodu... Doprawdy tego nie rozumiesz? Nie było ONZ i Dekla
    > racji praw człowieka.
    > Co szokujące nie było UE, PE i KE!

Właśnie o to chodzi - Biblia to bazgranina barbarzyńców i pastuchów, dla których takie okrucieństwo i traktowanie kobiety jak rzeczy (jak już chciał uchronić gościa, bo gościnność święta, to czemu swojej dupy nie zaoferował, tylko cudzą?) to normalne.
  • yva-na 06.07.19, 13:14
    "jak już chciał uchronić gościa, bo gościnność święta, to czemu swojej dupy nie zaoferował, tylko cudzą?"
    Zapytaj Onet
    ps. widocznie homosie jego starego tyłka nie chcieli?
  • aerra 06.07.19, 13:45
    A skąd wiadomo, że nie chcieli, skoro nie proponował?
    Nie, zwyczajnie z kobietą można było zrobić co się chciało i takie właśnie jest przesłanie.
  • yva-na 06.07.19, 13:50
    Biorąc pod uwagę liczebną przewagę, jakby chcieli to by wzięli, wszystkich po kolei łącznie z osłami...
    wstrząsające to ale na Wołyniu gorsze rzeczy się działy...
  • aerra 06.07.19, 14:45
    Jasne, tak, oczywiście, to jest właśnie najbardziej logiczne wyjaśnienie. Szkoda tylko, że to logika właśnie takich barbarzyńców i degeneratów.
  • yva-na 06.07.19, 15:09
    Nie rozumiem o jakiej logice mówisz? Chciałąbyś aby w Biblii ciemne strony życia "pastuchów" sprzed tysięcy lat były przemilczane? czy o co ci chodzi?
  • asia.sthm 06.07.19, 16:10
    > ...ciemne strony życia "pastuchów" sprzed tysięcy lat były przemilczane?

Nie musza byc przemilczane, ale powinny byc ostro ganione a nie taktowane jako nakazy Boga, przywolywane i cytowane jako nauki Pisma Swietego. Masz przyklad co ow Tomasz zacytowal i w jakim celu. Gorliwcy powoluja sie nadal na prawo pastuchow twierdzac ze jest to slowo boze.
    Tak to Biblie traktowano od wiekow, wykorzystywano do zarowno niecnych jak i barbarzynskich celow.
    Tez tu to robisz ty faryzeuszu jeden.
    Wiec w odpowiedzi na tytul tego watku : Nie, cytowanie Biblii nie jest niewinna czynnoscia .
    No chyba ze jest to np. Piesn nad Piesniami ale dziwnie nie jest popularna wsrod krzykaczy biblijnych.

--
    http://1.bp.blogspot.com/-P2HXVmRDoW4/VYrC3IqVzPI/AAAAAAAAB6o/0VKo6vEbt6I/s1600/linia_ozdobna.gif
  • yva-na 06.07.19, 19:54
    "No chyba ze jest to np. Piesn nad Piesniami ale dziwnie nie jest popularna wsrod krzykaczy biblijnych."

- oj, Asiu, Asiu, na jakim świecie ty żyjesz? 😂
  • yva-na 06.07.19, 20:14
    "No chyba ze jest to np. Piesn nad Piesniami ale dziwnie nie jest popularna wsrod krzykaczy biblijnych."
    - na marginesie, Pieśń na Pieśniami jest doskonałym przykładem dla rozważań nad wymową Pisma św., polecam lekturę św. Jana od Krzyża
  • yva-na 06.07.19, 01:00
    Aha, i te 12 gwiazd we fladze UE nawiązuje do 12 pokoleń Izraela...
  • yva-na 06.07.19, 01:04
    Aha, i przypominam, że ta banda rzezimieszków chciała sobie homoseksualnie i analnie pogwałcić mężczyznę (młodej dziewicy nie tknęli), czy w kontekście źródła wątku nie budzi to pewnych refleksji?
  • iwles 06.07.19, 01:18
    A ja tylko przypomne, ze Biblii nie czyta sie doslownie. Biblie sie interpretuje, a nie cytuje slowo w slowo, bo jest to ze szloda dla Biblii.

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • yva-na 06.07.19, 02:05
    1. Tak, nie czyta się dosłownie, dlatego idiotyzmem jest uznać fragment mówiący o karze za sodomię za groźbę mordu, choć grzech ten faktycznie sprowadza śmierć [duchową] dlatego podobnie jak każde cudzołóstwo jest określony w KK jako śmiertelny.
    2. Czy każdy może dowolnie interpretować? Prywatnie pewnie tak ale może to go doprowadzić do wielu błedów a niektórych, co powszechne na tym forum, do irracjonalnych wniosków, patrz pkt 1
  • asia.sthm 06.07.19, 10:57
    > A ja tylko przypomne, ze Biblii nie czyta sie doslownie.

Oczywiscie, dlatego kazda sekta wlacznie z KK znajduje sobie swoj sposob czytania, wlasna interpretacje, wybiorcze stosowanie, a wszyscy w historii papieze nieomylnie manipulowali wedlug wlasnych potrzeb. Wolnoc Tomku w swoim domku - tak jak to zrobil slawny juz na caly swiat pan Tomasz z IKEA.
    Ja uwazam, ze Biblii nie da sie uczciwie zinterpretowac, zadna religia tego nie dokonala bo ta ksiega jest sztucznym zlepkiem wielu ksiag. Biblia potwierdzi kazde zalozenie i obali kazde zalozenie, nawet nie trzeba sie bardzo starac.
    Religijni interpretatorzy maja to w malym palcu - a historia tylko pokazuje rezultaty.

No i na zakonczenie - to Biblia legitymuje represyjny patriarchat. Od poczatku panu Bogu z kobieta nie bylo po drodze - cos mu nie po mysli poszlo big_grin

--
  • yva-na 06.07.19, 11:10
    asia.sthm
    "Ja uwazam, ze Biblii nie da sie uczciwie zinterpretowac, zadna religia tego nie dokonala bo ta ksiega jest sztucznym zlepkiem wielu ksiag. Biblia potwierdzi kazde zalozenie i obali kazde zalozenie, nawet nie trzeba sie bardzo starac."

- CHAPEAU BAS mądrość nad mądrościami 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂

"No i na zakonczenie - to Biblia legitymuje represyjny patriarchat. Od poczatku panu Bogu z kobieta nie bylo po drodze - cos mu nie po mysli poszlo big_grin"

- i dlatego właśnie uczynił kobietę "koroną stworzenia", kropką nad "i", oddał się jej cały (ryzykując wyskrobanie czy porzucenie - żart) a na koniec uczynił Królową aniołów i pośredniczką wszelkich łask (ponoć niczego Jej nie odmawia)

Oj Asia, Asia.... big_grin

• asia.sthm 06.07.19, 11:26
    >- i dlatego właśnie uczynił kobietę "koroną stworzenia", kropką nad "i", oddał się jej cały (ryzykując wyskrobanie czy
    > porzucenie - żart) a na koniec uczynił Królową aniołów i pośredniczką wszelkich łask (ponoć niczego Jej nie odmawia)

Taa, te jedna ale najpierw trzeba ja bylo wykorzystac w wieku 13 lat, potem pochwalic i problem z glowy.
    Nie, fatalnie to pan Bog wykombinowal - z mezczyznami sie kumpluje, w jednej druzynie z nimi gra.

--
    http://1.bp.blogspot.com/-P2HXVmRDoW4/VYrC3IqVzPI/AAAAAAAAB6o/0VKo6vEbt6I/s1600/linia_ozdobna.gif
  • yva-na 06.07.19, 11:37
    A ty bidulko z koła gospodyń wiejskich jesteś?
  • yva-na 06.07.19, 11:42
    "trzeba ja bylo wykorzystac w wieku 13 lat" - e tam, 9 l - nie żałuj sobie
    W jakim wieku Asiu straciłaś dziewictwo? ile lat miałaś gdy pierwszy raz uprawiałaś samogwałt? Wtedy właśnie przejrzałaś na oczy i ujrzałaś obłudę krzyczących z ambony?
  • asia.sthm 06.07.19, 11:57
    A ty co, juz w konfensjonale przysiadlas?
    Samogwałt - zmyslne slowo - uzywaj na zdrowie, nie żałuj sobie.

--
    Casanova: Jak pani na imię?
    Nieznajoma: Nabuchodonozor.
  • yva-na 06.07.19, 12:06
    A wyspowiadałaś się szczerze czy "po łebkach" świętokradzko? No to od tego momentu jesteś ślepa i duchowo martwa.

Wiem, że masturbacja z laciny milej brzmi ale to samo - podrażnianie własnych narządów płciowych w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych; in. ipsacja, onanizm, onania, samogwałt

• asia.sthm 06.07.19, 12:18
    > No to od tego momentu jesteś ślepa i duchowo martwa.

Ciebie od momentu nawrocenia duchowosc rozpiera, a wzrokiem sięgasz, ho ho, gdzie wzrok nie sięga. Scyt oswiecenia.

--
    Stop! Latać tylko prawą stroną
  • yva-na 06.07.19, 12:42
    To nie jest wyraz mojego oświecenia, tak mówi Pismo św., takie jest nauczanie KK, taka wykładnia katechizmu, takie doświadczenie członków Kościoła
    Posługując się w sporze argumentami religijnymi wchodzisz na grząski grunt (dramatika to dobrze ujęła).
  • miriam_73 06.07.19, 17:57
    Ktore Pismo Swiete? To blednie przetlumaczone na grecki i potem odpowiednio "wmontowane" przez tzw Ewangelustiw oraz Szawla w opowiastki tzw Nowego Testamentu? To ulozone przez sonory i poprawiane oraz cenzurowane przez KK? Nie zartuj sobie. Gorliwosc neofity zalozyla ci klapki na oczy. Do tego nie masz, poza mieleniem oklepanych cytatow (ktore klepoesz bez kontekstu i bez wiedzy), pojecia o Biblii. Zwaszcza tej jej wiekszej, starszej czesci, nie w przeklamanych tlumaczeniach.
  • yva-na 06.07.19, 20:27
    Pani Miriam Starozakonna?
  • miriam_73 06.07.19, 20:55
    Jakakolwiek bym nie byla, nie twoj interes. Tyle, ze troche zorientowana w temacie. Dla przyjemnosci pisze doktorat z teologiii, na szczescie nie na katolickiej uczelni.
  • yva-na 06.07.19, 21:38
    Na temat mojej orientacji w temacie i znajomości teologii wypowiadasz się z wyższością na podstawie garści rzuconych cytatów? (piszący o tym, że bez ładu i związku chyba nie ogarniają drzewka...) Studiując teologię powinnaś wiedzieć a przynajmniej mieć świadomość, że znajomość pism a pozna[wa]nie Boga to dwie różne sprawy, choć niekoniecznie się wykluczające. Przepaść dzieli teologiczne rozważania od kontemplacji. Biblię można studiować w róznoraki sposób (też kabalistyczny np.) a można ją traktować jako żywe Słowo Boga i dialog ze Stwórcą, o czym zresztą cytat już był więc nie będę go powtarzać.
    i nie, nie jestem neofitą, minęły już dekady a cytatami zaczerpniętymi wprost z racjonalisty czy wykopu, bez osobistej refleksji, posługują się raczej moi rozmówcy smile
  • miriam_73 06.07.19, 21:45
    Wystarczy tego belkotu. Bo to jest nawiedzony belkot gorliwego neofity. Nic nowego, nie jestes pierwsza ani ostatnia. I jak inni przed toba masz przekonanie, ze masz monopol na racje i inni sa w bledzie oraz niczego nie rozumieja. Nihil novi.
  • yva-na 06.07.19, 12:48
    "Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego. Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku? Podobnie i tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Boży. Otóż myśmy nie otrzymali ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, dla poznania darów Bożych. A głosimy to nie uczonymi słowami ludzkiej mądrości, lecz pouczeni przez Ducha, przedkładając duchowe sprawy tym, którzy są z Ducha.

Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić. Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony. Któż więc poznał zamysł Pana tak, by Go mógł pouczać?"
  • ur-nammu 06.07.19, 13:06
    iwles: A ja tylko przypomne, ze Biblii nie czyta sie doslownie. Biblie sie interpretuje, a nie cytuje slowo w slowo, bo jest to ze szloda dla Biblii.

Warto zwrócić uwagę na to, jak to dawniej z interpretowaniem Biblii bywało.
    Otóż Kościół, gdy tylko poczuł się na tyle silny, że mógł narzucać otoczeniu swoje poglądy, czynił to z całą bezwzględnością i bardzo dosłownie. Kwestia interpretacji Biblii była przez całe wieki domeną tych, co kierowali Kościołem, a kto popadł w konflikt z oficjalnym stanowiskiem, narażał się na zarzut herezji.
    Gdy wpływ Kościoła na społeczeństwa europejskie zaczął słabnąć (w znacznym stopniu za sprawą Oświecenia), Kościół stracił możliwość tak bezwzględnego egzekwowania posłuszeństwa wobec swoich dogmatów. Z czasem coraz częściej pojawiały się rozbieżności między nauczaniem Kościoła, zupełnie nie nadążającym za zmianami zachodzącymi w otaczającym świecie, a ogłaszanymi wynikami badań naukowych. Reakcja Kościoła zawsze była taka sama – najpierw histeryczny atak na nowość z wytoczeniem argumentów o bezbożności, zepsuciu i próbie zniszczenia Kościoła, wiary i społeczeństwa, po pewnym czasie, gdy nowości nie dało się zniszczyć, opowiastka o tym, że ewidentna bzdura, za którą Kościół we wcześniejszych epokach gotów był ludzi palić na stosie, a która została przez tę niepokonaną nowość zdemaskowana, jest czymś niedosłownym, co trzeba traktować przenośnie.
    Innymi słowy – przyzwolenie na interpretowanie Biblii jest przejawem zmniejszenia się realnych wpływów Kościoła oraz niemożności pozostania przy dosłownym traktowaniu ewidentnych bzdur w tejże Biblii opisanych.
  • yva-na 06.07.19, 13:26
    "przyzwolenie na interpretowanie Biblii jest przejawem zmniejszenia się realnych wpływów Kościoła oraz niemożności pozostania przy dosłownym traktowaniu ewidentnych bzdur w tejże Biblii opisanych"

dla przeciwwagi przytocz trochę ewidentnych naukowych bzdur, prześledzimy jak to zmieniało się i ewoluowało na przestrzeni wieków.
  • ur-nammu 06.07.19, 16:29
    yva-na: dla przeciwwagi przytocz trochę ewidentnych naukowych bzdur, prześledzimy jak to zmieniało się i ewoluowało na przestrzeni wieków.

Sama je sobie przytocz, skoro właśnie takiej przeciwwagi potrzebujesz. Na portalach dla rozmodlonych naiwniaków pewnie znajdziesz w tej kwestii coś durnego i ochoczo to tu zaprezentujesz.

I jeszcze mała podpowiedź: istotna różnica między nauką a religią polega między innymi na tym, że żaden rzetelny naukowiec nie twierdzi, iż nauka jest nieomylna, podczas gdy sutannowi co chwilę wdeptują w kupę o nazwie nieomylność.
  • yva-na 06.07.19, 13:36
    ur-nammu
    "Gdy wpływ Kościoła na społeczeństwa europejskie zaczął słabnąć (w znacznym stopniu za sprawą Oświecenia), Kościół stracił możliwość tak bezwzględnego egzekwowania posłuszeństwa wobec swoich dogmatów. Z czasem coraz częściej pojawiały się rozbieżności między nauczaniem Kościoła, zupełnie nie nadążającym za zmianami zachodzącymi w otaczającym świecie, a ogłaszanymi wynikami badań naukowych."

- Już św. Paweł na długo przed epoką oświecenia głosił:
    "Tak też i ja przyszedłszy do was, bracia, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością głosić wam świadectwo Boże1. 2 Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego 3 I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem2. 4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy3, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
    6 A jednak głosimy mądrość między doskonałymi4, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających. 7 Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, 8 tę, której nie pojął żaden z władców tego świata5; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały5; 9 lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
    ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
    ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
    jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują"
  • ur-nammu 06.07.19, 16:35
    ur-nammu: Gdy wpływ Kościoła na społeczeństwa europejskie zaczął słabnąć ... a ogłaszanymi wynikami badań naukowych.
    yva-na: - Już św. Paweł na długo przed epoką oświecenia głosił:
    "Tak też i ja przyszedłszy ... przygotował Bóg tym, którzy Go miłują"

Twoja odpowiedź jest nie na temat. Działasz jak katarynka bezmyślnie wyrzucająca z siebie cytaty zupełnie nie pasujące do kontekstu. Ogarnij się, bo nie jesteś teraz na zlocie podobnych sobie świrów religijnych.
  • yva-na 06.07.19, 19:59
    "Twoja odpowiedź jest nie na temat. Działasz jak katarynka bezmyślnie wyrzucająca z siebie cytaty zupełnie nie pasujące do kontekstu. Ogarnij się, bo nie jesteś teraz na zlocie podobnych sobie świrów religijnych."

jest jak najbardziej na temat, mówi właśnie o tym, dlaczego tacy jak ty tego nie rozumieją
  • ur-nammu 06.07.19, 20:23
    yva-na: jest jak najbardziej na temat, mówi właśnie o tym, dlaczego tacy jak ty tego nie rozumieją

Pieprzysz trzy po trzy, przetykając te swoje bzdury niedorzecznie dobranymi cytatami, a ja twoje cytaty mam gdzieś. Twój horyzoncik umysłowy zaczyna się i kończy na zmurszałej kompilacji, której sztukowanie zakończono prawie dwa tysiące lat temu.
    I tak to właśnie wygląda, gdy się życie spędziło z nosem w tyłku biskupa – zero wiedzy, zero umiejętności krytycznego myślenia, tylko klepanie religianckich idiotyzmów. Puknij się w głowę.
  • yva-na 06.07.19, 20:49
    "Pieprzysz trzy po trzy, przetykając te swoje bzdury niedorzecznie dobranymi cytatami, a ja twoje cytaty mam gdzieś. Twój horyzoncik umysłowy zaczyna się i kończy na zmurszałej kompilacji, której sztukowanie zakończono prawie dwa tysiące lat temu.
    I tak to właśnie wygląda, gdy się życie spędziło z nosem w tyłku biskupa – zero wiedzy, zero umiejętności krytycznego myślenia, tylko klepanie religianckich idiotyzmów. Puknij się w głowę.+

te słowa świadczą o szerokosci twoich horyzontów i niestety podwyższonym poziomie agresji. Myślałam, ze wątek umarł w sposób naturalny a tu taki "rzyg".
    Czemu mnie to nie dziwi?
    W temacie o Biblii żegnam inteligentne interlokutorki.
  • miriam_73 06.07.19, 12:17
    3/4 Biblii nie jest wasze, chrzescijanskie. Do tego kompletnie jej nie rozumiecie bazujac na blablaniu niejakiego Szawla z Tarsu.
  • aerra 06.07.19, 12:43
    yva-na napisała:
    > Podobnie jak odejście od wiary nie następuje po spekulacja
    > ch intelektualnych ale jest wypadkową kilku czynników, w tym kondycji duchowej
    > - zwykle najpierw pojawia się grzech a dopiero potem racjonalizacja swojej post
    > awy.
    W moim przypadku to właśnie "spekulacje intelektualne" sprawiły, że całkowicie odeszłam od wiary. Żadnych grzechów racjonalizować nie musiałam, no, przynajmniej swoich, bo "racjonalizacja" postawy KK owszem, trochę się przyczyniła.
  • yva-na 06.07.19, 12:50
    "W moim przypadku to właśnie "spekulacje intelektualne" sprawiły, że całkowicie odeszłam od wiary."
    Przeceniasz się
  • aerra 06.07.19, 12:54
    Ty oczywiście znasz mnie lepiej i lepiej wiesz, co mną kierowało. O moich przemyśleniach nie wspominając.
    Z kuli wróżysz, czy z palca wysysasz?
  • yva-na 06.07.19, 13:21
    Już napisałam, przeceniasz swoją intelektualną dociekliwość.
  • aerra 06.07.19, 13:48
    To z kuli czy z palca?
  • yva-na 06.07.19, 13:53
    masz spirytystyczne doświadczenia?
  • aerra 06.07.19, 14:46
    Tylko jak czytam to co tu wypisujesz.
  • yva-na 05.07.19, 22:17
    Czytam twoje posty z ogromną uwagą. Inteligentne, rozsądne, rzeczowe, wolne od emocji. Masz niezwykłe poczucie sprawiedliwości... jeśli nie misja, co Tobą kieruje?
  • dramatika 05.07.19, 22:43
    yva-na napisała:

> Czytam twoje posty z ogromną uwagą. Inteligentne, rozsądne, rzeczowe, wolne od
    > emocji. Masz niezwykłe poczucie sprawiedliwości... jeśli nie misja, co Tobą kie
    > ruje?

Dziękuję.
    Po części szczera misja, po części słabość, czyli satysfakcja z niskich pobudek.
  • yva-na 05.07.19, 22:57
    cudna szczera odpowiedź smile
    pozdrawiam
  • znowu.to.samo 05.07.19, 22:16
    Mnie sie podoba historia Jozuego, który jest stawiany za przykład bogobojności u ŚJ, gdzie wyciął w pień całą wioske od niemowlaka do starca, tylko dlatego że byli innej nacji. Potem był postrachem w całej okolicy i na wrogów padał blady strach na sam dźwięk jego nazwiska.

--
    *Jeśli nie masz po co żyć, żyj innym na złość*
  • mgla_jedwabna 04.07.19, 00:13
    Niemal każdą tezę można podeprzeć odpowiednio dobranym cytatami z biblii. Również taką niedopuszczalną. Ikea wyjaśniła, że facet nie poleciał za cytowanie biblii, tylko za poglądy, które tymi cytatami uzasadniał.
  • lauren6 04.07.19, 09:11
    To jest akurat oczywiste.

Dziwią się tylko prawaccy idioci, których rządy PIS wychowali w przekonaniu, że mowa nienawiści jest jakąś normą. A tu takie zdziwko.
  • majaa 04.07.19, 10:10
    To tym gorzej. Skoro karze się za poglądy, to znaczy, że cofamy się cywilizacyjnie.
  • lauren6 04.07.19, 10:48
    Coś ci się pomerdało. W polskim kk od dawna jest przepis karzący propagowanie nazizmu czy nienawiści rasowej, narodowosciowej itd.

Widocznie tęsknisz za Hitlerem i obozami zagłady, skoro cie dziwi, że poglady nawołujace do przemocy są absolutnie nieakceptowalne w cywilizowanych społeczeństwach
  • majaa 04.07.19, 11:32
    Ale żeby nałożyć karę, należy najpierw udowodnić winę. O tym, czy w tym albo innym przypadku doszło do "propagowania" albo "nawoływania do przemocy" ma decydować sąd, a nie IKEA czy jakakolwiek inna organizacja.
  • lauren6 04.07.19, 11:44
    Tutaj nie trzeba sądu. Wystarczy umiejętność czytania słowa pisanego 😁
  • iwles 04.07.19, 11:58
    majaa napisała:

> Ale żeby nałożyć karę, należy najpierw udowodnić winę. O tym, czy w tym albo in
    > nym przypadku doszło do "propagowania" albo "nawoływania do przemocy" ma decydo
    > wać sąd, a nie IKEA czy jakakolwiek inna organizacja.

mój światopogląd jest np. taki, że nienawidzę każdej majaa.
    I za chwilę np. na FB napiszę - błogosławiony niech będzie każdy, kto uśmierci choc jedną maję (mając np. ciebie w swoich znajomych)

Czy to mieści się w twoich granicach wolności głoszenia poglądów ?

• yva-na 04.07.19, 12:07
    W tym cytacie nie żadnego Tytusa, Romka czy Atomka.... Czy wszystkie nierządnice na tym świecie też zaczną protestować z powodu dyskryminujących je tekstów biblijnych?
  • majaa 04.07.19, 13:02
    Nie ma znaczenia, co się mieści w czyich granicach czy jakie kto ma umiejętności. Jeśli istnieją kwestie sporne, to rozstrzyga je sąd. Do sądu należy też orzekanie winy. A przynajmniej tak to powinno wyglądać w cywilizowanym kraju.
  • livia.kalina 04.07.19, 13:27
    A zwykła ludzka przyzwoitość, że nie życzymy drugiemu człowiekowi śmierci, że nie wtrącamy się w jego życie, jeśli nie pyta o rady, nie łamie prawa a jego wybory nas nie dotyczą, to już niemodne? Szacunek dla drugiego człowieka i wolność jednostki bez znaczenia?

--
    super_hetero_dyna:
  • yva-na 04.07.19, 13:40
    Kto komu życzył żmierci?
    BTW ostrzeżenie przed śmiercią, karą i konsekwencjami swoich wyborów jak najbardziej mieszczą się a nawet są wyrazem miłości, troski i szacunku.
  • iwles 04.07.19, 13:48

ale pier....sz.

• jowita771 04.07.19, 13:59
    Byłam na marszu równości ostatnio. Poraziły mnie wyrazy miłości, troski i szacunku (zwłaszcza szacunku!) prezentowane przez przeciwników marszu zza parkowego ogrodzenia.

--
    w ukladzie wolna kobieta-niewolny facet co sie maja ku sobie:
    czlowiek z wagina to scierka i szmata
    czlowiek z penisem to odpowiedzialny i przetestowany ojciec i maz /by k1k2/
  • araceli 04.07.19, 14:12
    yva-na napisała:
    > BTW ostrzeżenie przed śmiercią, karą i konsekwencjami swoich wyborów

Kto wymierza rzeczoną "karę" czy egzekwuje "konsekwencje"?

--
    Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.
  • majaa 04.07.19, 13:55
    "Zwykłą ludzką przyzwoitość" też każdy może rozumieć po swojemu. To nie jest paragraf, na podstawie którego można kogoś wylać z roboty. A szacunek do człowieka i wolność jednostki nie może być stosowana wybiórczo, w zależności od tego, co i komu się w danym momencie opłaca.
  • livia.kalina 04.07.19, 14:09
    Ale na czym polega problem? Ktoś panu Tomaszowi od wieszania kamienia u szyi współpracowników, zabrania iść do sądu pracy?

--
    super_hetero_dyna:
  • iwles 04.07.19, 15:14
    majaa napisała:

> "Zwykłą ludzką przyzwoitość" też każdy może rozumieć po swojemu. To nie jest pa
    > ragraf, na podstawie którego można kogoś wylać z roboty.

i tu się mylisz. Jeżeli pracownik działa na szkodę wizerunku firmy - to pracodawca jak najbardziej może go zwolnić.

• yva-na 04.07.19, 15:18
    Czy "jak najbardziej" wypowie się sąd
  • majaa 05.07.19, 12:28
    iwles napisała:

>
    > i tu się mylisz. Jeżeli pracownik działa na szkodę wizerunku firmy - to pracoda
    > wca jak najbardziej może go zwolnić.
    >

Najpierw trzeba jeszcze udowodnić, że wymiana opinii na wewnętrznym firmowym forum to "działanie na szkodę wizerunku".
  • 1matka-polka 04.07.19, 17:30
    "Szacunek dla drugiego człowieka i wolność jednostki bez znaczenia?"
    Wedlug ciebie na pewno, wystarczy przsledzic twoje forumowe rozmowy z osobami, ktore maja inne poglady, niz ty. I wziac poprawke na to, ze duza czesc z twoich postow zostala wykasowana za przeklenstwa i chamstwo.

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • livia.kalina 04.07.19, 19:51
    Chłopcze, bawisz mnie nieustanniesmile W twoich wpisach tyle samo prawdy, co w twoim DNA kobiecości.

--
    super_hetero_dyna:
  • 1matka-polka 04.07.19, 20:23
    Mnie tez bawi twoja hipokryzja i podwojne standardy, zwlaszcza ze na forum są tak latwe do zdemaskowania. No i dlaczego nazywasz swoich oponentow chlopcami, to obelga w twoim swiecie, cos zlego?

--
    „porzuciwszy tradycyjne formy religijności i duchowości... zyskaliśmy jakąś gigantyczną lukę, która zasysa wszystkie śmieci, które znajdują się w polu naszego widzenia” D. Masłowska
  • livia.kalina 04.07.19, 20:51
    Nie ma ani hipokryzji, ani podwójnych standardów. Tylko, że albo jesteś za głupi albo masz za dużo złej woli, żeby to pojąć. Zresztą podejrzewam, że oba te powody się u ciebie splotły.

Do chłopca zwracam się per chłopcze. A jak się mam niby zwracać?

--
    super_hetero_dyna:
  • 1matka-polka 04.07.19, 21:26
    Wszystko jest i moralnosc kalego tez. Dla ciebie liczy sie, do ktorego plemienia ktos nalezy. Lewacy to dla ciebie ludzie, reszta to glupki, swiry, incele, trolle i prawacy, mozna ich obrazac do woli jednoczesnie piszac o zasadach moralnych, czy szacunku do ludzi. Bo najwyrazniej dla ciebie nie wszyscy sa ludzmi. O tym, ze nie jestem chlopcem pisalam wielokrotnie, ale ty nie szanujesz mnie jako czlowieka, tylko chcesz sie mnie pozbyc, zdyskredytowac to co pisze, poprzez przyklejanie mi roznych latek, przypisywanie negatywnych cech, ktorych nie posiadam. I doskonale o tym wiem, ze gdybys mogla, wsadzilabys mnie do psychiatryka, do łagru albo puscila przez komin, zebym ci nie przeszkadzala w przejmowaniu wladzy przez twoje dzikie plemie.

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
  • bi_scotti 04.07.19, 13:50
    majaa napisała:

> Ale żeby nałożyć karę, należy najpierw udowodnić winę.

"Wina" w przypadku employee gloszacego publicznie (!!!) poglady niezgodne z profile pracodawcy moze (moze!) byc udowadniana w sadzie pracy jesli ktoras ze stron do takiego sie zwroci o wyrok. Ale w bardzo wielu przypadkach strony po prostu agree to disagree i rozstaja sie, czyli employee albo sam sie zwalnia, albo zostaje zwolniony. I tak sie to wydarzylo w dyskutowanym tym przypadku. Uffff ...
    Czy ten Pan Tomasz odwolal sie juz do sadu pracy zeby przedyskutowac sprawe jeszcze bardziej publicznie? Czy raczej posypal glowe popiolem, wdzial wlosienice i zaczal przemieszczac sie w strone Canossy?
    Good for IKEA - o ile przeszlosc jej zalozyciela na zawsze pozostanie embarrassing, o tyle terazniejszosc i przyszlosc samej firmy budza nadzieje na cywilizowanie nie tylko interior decorations wink Cheers.

--
    Leonard Cohen
  • arwena_11 04.07.19, 16:03
    Tak, pan Tomasz poszedł do sądu.
  • yva-na 04.07.19, 00:32
    I nie bierz się lepiej za wolną interpretację wyrwanych fragmentów ST bez historycznego i teologicznego kontekstu, bez odniesienia do NT, twoje komentarze są żenujące.
  • livia.kalina 04.07.19, 00:55
    Daruj sobie te protekcjonalne brednie, ty kaznodziejo z bożej łaski. Ośmieszasz się tylko i te całą twoją religię.

--
    super_hetero_dyna:
  • yva-na 04.07.19, 09:42
    Czy wobec ignoranta można byc ośmieszonym? Błaźni się podwójnie, ale w swoim gronie możesz oczywiście stosować dowolną wykłądnię i tłumaczyć co Stwórca wcszechświata ma na myśli smile
  • woman_in_love 04.07.19, 10:43
    Jak na razie to wy od 1700 lat staracie się stosować różne wykładnie "i tłumaczyć co Stwórca wcszechświata ma na myśli".
  • yva-na 04.07.19, 10:47
    «Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.
    Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».
  • lauren6 04.07.19, 10:50
    Co to za spamerski troll? Nowe wcielenie Elki?
  • woman_in_love 04.07.19, 13:44
    to jest prawdziwy i realny problem oraz PRAWDZIWY grzech, bo krzywdzi inne osoby: dzieci.
  • anahera 04.07.19, 00:45
    Powiem tylko tyle: jesli mnie by pracodawca usilowal przymusic do wspierania idei z ktora sie nie zgadzam to sama bym z tej pracy poszla.
  • memphis90 04.07.19, 07:40
    Nie masz wspierać idei, masz sprzedawać torby na zakupy. A jak jest mundial, to masz sprzedawać torby w piłki nożne i pracodawca ma prawo mieć w d..., że nie znosisz Lewandowskiego.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • spirit_of_africa 04.07.19, 07:57
    memphis90 napisała:

> Nie masz wspierać idei, masz sprzedawać torby na zakupy. A jak jest mundial, to
    > masz sprzedawać torby w piłki nożne i pracodawca ma prawo mieć w d..., że nie
    > znosisz Lewandowskiego.
    >
    Dokładnie memphis.
  • spirit_of_africa 04.07.19, 07:56
    Pracodawca przymuszał? Pracodawca wysłał tekst nt włączenia LGBT, a facet wyjechał na forum z komentarzem ze promocja i AKCEPTACJA homoseksualizmu to sianie zgorszenia i poparł to wywodami z Biblii, w których homoseksualizm karany jest śmiercią. To mniej więcej tak, jakbym ja maile od mojego pracodawcy dot. włączania osób niepełnosprawnych ( tak były takie) skomentowała ze promocja kalectwa to sianie zgorszenia i przytoczyła cytaty z literatury nt Spartan i zrzucania ze skaly.
  • araceli 04.07.19, 09:06
    anahera napisał(a):
    > Powiem tylko tyle: jesli mnie by pracodawca usilowal przymusic
    > do wspierania idei z ktora sie nie zgadzam

Nie zgadzasz się z Konstytucją? To masz problem.

--
    Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
  • biologiczny_zegar 04.07.19, 01:00
    Oto "Słowo Boże":

Z cyklu: "miłosierny" Bóg daje przykazanie "nie zabijaj" a sam morduje, jak leci !

Księga Rodzaju 6, 7 -13 Mord dzieci i ciężarnych. Katastrofa naturalna, czyli wg. wiernych kara boska. Potop:
    "Wreszcie Pan rzekł: «Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem»."
    13 rzekł do Noego: «Postanowiłem położyć kres istnieniu wszystkich ludzi, bo ziemia jest pełna wykroczeń przeciw mnie; zatem zniszczę ich wraz z ziemią."

Psalm 137,8 Mord dzieci....
    "Córo Babilonu, niszczycielko,
    szczęśliwy, kto ci odpłaci
    za zło, jakie nam wyrządziłaś!
    9 Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije
    o skałę twoje dzieci.
    "

Księga Ozeasza 14. 1 Mord dzieci i ciężarnych...
    "1 Samaria odpokutuje
    za bunt przeciw Bogu swojemu:
    poginą od miecza, dzieci ich będą zmiażdżone,
    a niewiasty ciężarne rozprute »
    ."

Księga Liczb 31. 7
    7 "Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i
    pozabijali wszystkich mężczyzn ."

Księga Liczb 31. 14 Kolejny krwawy mord...
    14 I rozgniewał się Mojżesz na dowódców wojska, na tysiączników i
    setników,którzy wracali z wyprawy wojennej. 15 Rzekł do nich: «Jakże mogliście
    zostawić przy życiu wszystkie kobiety
    ? 16 One to za radą Balaama spowodowały, że
    Izraelici ze względu na Peora dopuścili się niewierności wobec Pana. Sprowadziło
    to plagę na społeczność Pana. 17 Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich
    chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. 18 Jedynie
    wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla
    siebie przy życiu ."

1 Księga Samuela 15.2
    "2 Tak mówi Pan Zastępów: Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak
    stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. 3 Dlatego teraz idź, pobijesz
    Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad
    nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci
    , woły i
    owce,wielbłądy i osły »."

Księga Powtórzonego Prawa 22:20-21 Kamieniowanie kobiet.
    "Lecz jeśli oskarżenie to okaże się prawdziwym, bo nie znalazły się dowody dziewictwa młodej kobiety, wyprowadzą młodą kobietę do drzwi domu ojca i kamienować ją będą mężowie tego miasta, aż umrze , bo dopuściła się bezeceństwa w Izraelu, uprawiając rozpustę w domu ojca. Usuniesz zło spośród siebie."

Księga Izajasza 13:15-18 Mordowanie dzieci....
    " Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach, ich domy będą splądrowane, a żony - zgwałcone. Oto Ja pobudzam przeciw nim Medów, którzy nie cenią sobie srebra ani w złocie się nie kochają. Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone. Nad noworodkami się nie ulitują, ich oko nie przepuści także niemowlętom. "

Księga Wyjścia 12:29-30 Mord dzieci...
    "O północy Pan pozabijał wszystko pierworodne Egiptu : od pierworodnego syna faraona, który siedzi na swym tronie, aż do pierworodnego tego, który był zam
    knięty w więzieniu, a także wszelkie pierworodne z bydła. I wstał faraon jeszcze w nocy, a z nim wszyscy jego dworzanie i wszyscy Egipcjanie. I podniósł się wielki krzyk w Egipcie, gdyż nie było domu, w którym nie byłoby umarłego ."

Księga Kapłańska 20:9 Mord dzieci...
    Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią: złorzeczył ojcu lub matce, ściągnął śmierć na siebie.

Księga Kapłańska 20:27 Dla odmiany mord na wróżkach...
    Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Kamieniami zabijecie ich. Sami ściągnęli śmierć na siebie.

2 Księga Królewska 19:35 Kolejny mord na wszystkich dookoła...
    "Tejże samej nocy wyszedł Anioł Pański i pobił w obozie Asyryjczyków sto osiemdziesiąt pięć tysięcy ludzi . Rano, kiedy wstali, oto ci wszyscy byli martwymi ciałami".

List do Rzymian, 13:1 Krwawy sojusz Tronu i Ołtarza...
    "1 Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. 2 Kto więc przeciwstawia się władzy - przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok potępienia. 3 Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego. A chcesz nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. 4 Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzenia sprawiedliwej kary temu, który czyni źle."

Księga Wyjścia 21:15 Mord na dziecku...
    "Kto by uderzył swego ojca albo matkę, winien być ukarany śmiercią".

Księga Jeremiasza 51:20-26 Kolejny mord na wszystkich, tak dla zabawy ?!
    Byłeś dla mnie młotem - narzędziem wojny. Miażdżyłem tobą narody,burzyłem tobą królestwa.
    Miażdżyłem tobą konia i jeźdźca,
    miażdżyłem tobą wóz i jego woźnicę.
    Miażdżyłem tobą męża i kobietę,
    miażdżyłem tobą starca i dziecko,
    miażdżyłem tobą młodzieńca i dziewicę.

......
    Odpłacę Babilonowi i wszystkim mieszkańcom Chaldei
    za wszystko zło wyrządzone Syjonowi na waszych oczach - wyrocznia Pana."

Księga Izajasza 14:21
    "Przygotujcie rzeź dla jego synów z powodu niegodziwości ich ojca. Niech nie powstaną i nie wezmą świata w dziedzictwo, niech nie napełnią miastami powierzchni ziemi!"
  • znowu.to.samo 05.07.19, 23:14
    O, ile ja sie o to z moim tatą (który całe lata był ŚJ) kłóciłam!!!

--
    *Jeśli nie masz po co żyć, żyj innym na złość*
  • biologiczny_zegar 06.07.19, 20:27
    znowu.to.samo napisała:

> O, ile ja sie o to z moim tatą (który całe lata był ŚJ) kłóciłam!!!
    >

Świadkowie Jehowy to heretycy.

Fundamentem KK jest Biblia i Tradycja Ojców Kościoła.

Tomasz z Akwinu. Suma Teologiczna. Traktat o Człowieku, Cz. II

Artykuł 2

CZY KOBIETA WINNA BYĆ UTWORZONA Z ŻEBRA MĘŻCZYZNY ?

Utworzenie kobiety z żebra mężczyzny było uzasadnione. Pierwsze, by dać do zrozumienia, że miedzy mężczyzną i kobietą winna istnieć więź wspólnotowa. Bowiem ani kobieta nie powinna „przewodzić nad mężem”3: i dlatego nie jest uczyniona z głowy, ani też mężczyzna nie powinien jej lekceważyć jakby jakąś podległą niewolnicę: i dlatego nie jest uczyniona ze stóp.

CZY W STANIE NIEWINNOŚCI DO RODZENIA
    DOCHODZIŁOBY DROGĄ SPÓŁKOWANIA ?

Niektórzy ze starożytnych doktorów - ze względu na obrzydliwość pożądliwości, jaka w obecnym stanie występuje w spółkowaniu – utrzymywali, że w stanie niewinności rodzenie nie odbywałoby się drogą spółkowania.

Augustyn tak na to odpowiada: w owym stanie „mąż wlewałby w łono żony bez żadnego naruszenia dziewictwa. Tak bowiem nasienie męskie mogło być wpuszczone w łono żony bez naruszenia kobiecych członków rodnych, jak teraz bez ich naruszenia z łona dziewicy może wydostać się comiesięczny upływ krwi. Bowiem jak przy rodzeniu nie jęk bólu ale impuls dojrzałości [płodu] rozluźniałby wnętrzności kobiety - tak do poczęcia łączyłby jedną i drugą naturę nie ogień żądzy, ale używanie woli”

p. s.
    Do dzisiaj na plebaniach w modzie.
  • katriel 04.07.19, 02:21
    > NIe przeszkadzałoby wam gdyby ktoś we wspólnej przestrzeni (np pracy) wygłaszał cytaty z Biblii i mówił, że zgodnie z nimi należy postępować?

To znaczy gdyby ktoś (w sensie: ktoś niepowołany, np. współpracownik) mi mówił, jak mam postepować, to by mi zasadniczo przeszkadzało. Natomiast nie postrzegałabym głównego problemu akurat w cytowaniu Biblii. I na tytułowe: tak, cytowanie Biblii w schemacie "oto, co w danej sprawie pisze święta księga jednej z wielkich religii, warto przemyśleć" jest czynnością dosyć niewinną. Winę zaciąga się dopiero wtedy, kiedy próbuje się z Biblii robić narzędzie w dyskusji. I to od razu zarówno winę przeciwko regułom logiki i sztuki dyskutowania, jak i przeciwko majestatowi Słowa Bożego. Biblia jest do czytania i medytowania, nie do przerzucania się wyrwanymi z kontekstu cytatami.

--
    Kaczki jedzą muchy; muchy jedzą robaki; Indianie jedzą kaczki, muchy i robaki; dzikie koty jedzą Indian; biali ludzie jedzą dzikie koty; i w ten sposób wszystko ślicznie się układa. (Mark Twain)
  • szarsz 04.07.19, 06:28
    Ale kiedy problem polega dokładnie na używaniu Biblii jak tarczy po tym, jak się głęboko kogoś obraziło.
  • livia.kalina 04.07.19, 13:31
    Dokładnie o to mi chodzi. Jak rozmawia sobie z koleżanką z pracy, co to znaczy „prawdziwa miłość” i ona cytuje mi Pieśń nad Pieśniami, to oczywiście mi to nie przeszkadza. Ale jak współpracownik mówi, że „morda w kubeł” bo jestem kobietą i tylko jego zdanie się liczy i podpiera się w tym miejscu cytatem z Biblii to mi to wtedy przeszkadza. A „autorytet” Biblii niczego nie załatwia.

--
    super_hetero_dyna:
  • triss_merigold6 04.07.19, 06:53
    Cytowanie świętych ksiąg tj. spisanych przekazów na temat praw i obyczajów pustynnych pastuchów kóz sprzed wieków, uważam za niestosowne i żenujące w przestrzeni publicznej <nie dotyczy analiz literackich i kulturoznawczych>.

Nieproszone podejście "oto, co mówi na temat X święta księga jednej z religii, warto przemyśleć", uważam za obraźliwe. To samo dotyczy eksponowania swojej religijności i kultów w środowisku pracy, nauki, rekreacji powszechnie dostępnej.
  • lauren6 04.07.19, 09:53
    > Cytowanie świętych ksiąg tj. spisanych przekazów na temat praw i obyczajów pustynnych pastuchów kóz sprzed wieków, uważam za niestosowne i żenujące w przestrzeni publicznej

Amen.
  • black.emma 04.07.19, 11:40
    Nomen omen big_grin
  • iwles 04.07.19, 08:12
    > "warto przemyśleć" jest czynnością dosyć niewinną.

co wartego przemyślenia jest w tym cytacie?:

"Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije o skałę twoje dzieci"

• livia.kalina 04.07.19, 14:11
    No naprawdę, nie chcesz tego przemyśleć? big_grin

--
    super_hetero_dyna:
  • asfiksja 04.07.19, 08:12
    Akurat występek córek Lota jest w Biblii potępiony, a to "wyjaśnienie" pochodzenia Ammonitów i Moabitów jest uznawane przez biblistów za wyraz pogardy dla tych narodów, a nie opis faktów. A tym bardziej nie pochwała kazirodztwa. Wprawdzie Abram i Saraj też byli rodzeństwem, ale kto by się tym przejmowałwink
    Co ciekawe, Jezus też słyszał te wszystkie zarzuty, które z takim zbulwersowaniem przedstawiasz. Tylko od drugiej strony, tzn. "dlaczego ty mówisz tak, przecież nam Mojżesz kazał tak i tak"smile
  • yva-na 04.07.19, 09:48
    smile
  • valla-maldoran 04.07.19, 08:19
    Żenujące są te dyskusje o biblii, jako o czymś prawdziwym, do czego trzeba się stosować. Przecież to tak jakby ktoś cytował baśnie Andersena.
  • yva-na 04.07.19, 09:57
    I za cytowanie baśni został zwolniony pracownik...
    To w końcu potraktowano jego słowa poważnie czy nie?
  • triss_merigold6 04.07.19, 10:04
    Potraktowano jako napastliwą dyskryminujaca agitację.
  • valla-maldoran 04.07.19, 10:05
    yva-na napisała:

> I za cytowanie baśni został zwolniony pracownik...
    > To w końcu potraktowano jego słowa poważnie czy nie?

Słusznie został zwolniony, bo wybrał sobie cytaty mało przyjazne otoczeniu i co gorsza traktował je poważnie.
  • yva-na 04.07.19, 10:10
    "i co gorsza traktował je poważnie."
    😂 😂 😂 😂 😂
  • jowita771 04.07.19, 08:53
    Przeszkadzałoby mi cytowanie Biblii i Koranu i innych świętych ksiąg, bo cytujący wyobrażają sobie, że cała reszta świata powinna się do tych zaleceń stosować. Mnie nie interesuje, czy inni postępują według zaleceń religii, sama nie postępuję i nie życzę sobie, aby ktoś mnie przekonywał, że jednak powinnam. I uważam, że jeśli ktoś w pracy nie potrafi się powstrzymać przed nawracaniem współpracowników, którzy sobie tego nie życzą, to powinien pracę zmienić i zostać kaznodzieją. Jeśli pan cytował w Ikei, zwracano mu uwagę, a on dalej to robił, to słusznie z pracy wyleciał.

--
    hierarchowie nadal trzymają się opinii arcybiskupa Józefa Michalika, że wszystkiemu winne są rozpasane seksualnie dzieci, które demoralizują cnotliwych z natury księży.
    /by Pudelek/
  • jdylag75 04.07.19, 09:16
    Żenujące jest oczekiwanie, że wygłoszenie cytatu z Biblii da wygraną cytującemu i automatycznie zamknie dyskusję. Żenujące jest obrażanie się cytujących na adwersarzy.
  • dramatika 04.07.19, 09:51
    jdylag75 napisała:

> Żenujące jest oczekiwanie, że wygłoszenie cytatu z Biblii da wygraną cytującem
    > u i automatycznie zamknie dyskusję. Żenujące jest obrażanie się cytujących na
    > adwersarzy.

Żenujący to jest pogląd, że ma się prawo dyskryminować kogoś, komu się prawo do dyskryminacji odbiera.
  • lauren6 04.07.19, 09:54
    Bredzisz .
  • jdylag75 04.07.19, 09:59
    Co z nadstawianiem drugiego policzka?
  • yva-na 04.07.19, 10:07
    Literalnie mniej więcej to samo, co ""Jeśli twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie"
    big_grin
  • valla-maldoran 04.07.19, 10:07
    dramatika napisał(a):

> Żenujący to jest pogląd, że ma się prawo dyskryminować kogoś, komu się prawo do
    > dyskryminacji odbiera.

Chyba nie wiesz, co to dyskryminacja.
    Idąc twoim tokiem myślenia całe prawo karne jest jedną wielką dyskryminacją, bo zabrania wielu rzeczy i jeszcze za nie surowo karze.
  • yva-na 04.07.19, 10:12
    "Idąc twoim tokiem myślenia całe prawo karne jest jedną wielką dyskryminacją, bo zabrania wielu rzeczy i jeszcze za nie surowo karze."
    to działa w obie strony, przypominam
  • valla-maldoran 04.07.19, 10:21
    yva-na napisała:

> "Idąc twoim tokiem myślenia całe prawo karne jest jedną wielką dyskryminacją, b
    > o zabrania wielu rzeczy i jeszcze za nie surowo karze."
    > to działa w obie strony, przypominam

Ale co działa w obie strony?
  • jdylag75 04.07.19, 10:36
    Nie wiadomo co, ale zawsze można znaleźć jakiś dowolny cytat biblijny i postarać się zamknąć dyskusję, a jeśli jednak zamknięcie nie wyjdzie powołać się na urazę wrażliwych uczuć religijnych oraz opowiadać o dyskryminacji chrześcijan.
  • dramatika 04.07.19, 10:33
    valla-maldoran napisała:

> Chyba nie wiesz, co to dyskryminacja.
    > Idąc twoim tokiem myślenia całe prawo karne jest jedną wielką dyskryminacją, bo
    > zabrania wielu rzeczy i jeszcze za nie surowo karze.

No ale w postępowaniu karnym decyzji chyba nie podejmuje prywatna firma, tylko sąd?

Słusznie jednak zauważyłaś - całe życie jest jedną wielką dyskryminacją. Na przykład przy wyborze partnera do seksu czy na męża dyskryminujesz wszystkich innych, których odrzucasz. Natomiast całkowity brak dyskryminacji ze względu np. na seks oznacza w praktyce konieczność wyrażenia zgody na seks z każdym, kto ma na to ochotę i jeszcze do tego konieczność odczuwania przy tym przyjemności. Inaczej można poddać dyskryminacji np. osobę transpłciową.
    Widać wyraźnie, że gdzieś musi przebiegać granica i nie jest nią wcale ograniczenie wolności czy doznawana krzywda innej osoby, ponieważ zakaz dyskryminacji w konkretnej sytuacji też może oznaczać ograniczenie wolności i krzywdę. Na przykład specyficzny zakaz dyskryminowania katolików w praktyce może oznaczać konieczność znoszenia religii w szkole, a więc czyjąś krzywdę. Pytanie dlaczego tę krzywdę mamy znosić krzywdą katolików, którzy we własnym odczuciu zostaną poddani dyskryminacji, jeśli wyrzuci się religię ze szkoły. Czyje prawo do dyskryminacji jest ważniejsze?
    Można zadawać takie pytania i się nad nimi zastanawiać próbując dojść do jakiegoś konsensusu, ale w środowisku, które nie jest zideologizowane. Teraz bowiem mamy taką sytuację, że "to oczywiste, że krzywda katolików ma mniejsze znaczenie niż krzywda ateistów". Zaraz jednak może być, że krzywda kobiet ma mniejsze znaczenie niż krzywda mężczyzn będących kiedyś kobietami i te kobiety mogą zostac napiętnowane jako transfobki, gdy odmówią związku z osobą transpłciową tylko dlatego, że to osoba transpłciowa.
  • valla-maldoran 04.07.19, 11:09
    dramatika napisał(a):

> Widać wyraźnie, że gdzieś musi przebiegać granica i nie jest nią wcale ogranicz
    > enie wolności czy doznawana krzywda innej osoby, ponieważ zakaz dyskryminacji w
    > konkretnej sytuacji też może oznaczać ograniczenie wolności i krzywdę. Na przy
    > kład specyficzny zakaz dyskryminowania katolików w praktyce może oznaczać konie
    > czność znoszenia religii w szkole, a więc czyjąś krzywdę. Pytanie dlaczego tę k
    > rzywdę mamy znosić krzywdą katolików, którzy we własnym odczuciu zostaną poddan
    > i dyskryminacji, jeśli wyrzuci się religię ze szkoły. Czyje prawo do dyskrymina
    > cji jest ważniejsze?
    > Można zadawać takie pytania i się nad nimi zastanawiać próbując dojść do jakieg
    > oś konsensusu, ale w środowisku, które nie jest zideologizowane. Teraz bowiem m
    > amy taką sytuację, że "to oczywiste, że krzywda katolików ma mniejsze znaczenie
    > niż krzywda ateistów". Zaraz jednak może być, że krzywda kobiet ma mniejsze zn
    > aczenie niż krzywda mężczyzn będących kiedyś kobietami i te kobiety mogą zostac
    > napiętnowane jako transfobki, gdy odmówią związku z osobą transpłciową tylko d
    > latego, że to osoba transpłciowa.

Teraz to popłynęłaś, nazywając krzywdą coś co nią nie jest.
    Wystarczy odrobina rozsądku, którego wielu osobom brakuje, żeby nie było naciąganych "krzywd" i dyskryminacji.
  • yva-na 04.07.19, 11:21
    Jaką hipotetyczną krzywdą jest cytowanie słów Boga, w którego się nie wierzy z księgi sprzed blisko 3 tysięcy lat, którą się uważa za baśnię?
    Czy Ikea nie dyskryminuje przypadkiem swoich potencjalnych pracowników zakładając pewnego rodzaju ich umysłowe upośledzenie?
  • araceli 04.07.19, 11:55
    yva-na napisała:
    > Jaką hipotetyczną krzywdą jest cytowanie słów Boga,

Zastraszaniem. Niegy nie wiadomo kiedy takiemu odjebie jeszcze bardziej i nie zacznie strzelać w imię swojego niewidzialnego przyjaciela z bajki.

--
    Emigrancka troska o ojczyznę:
    araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
    black_halo: Na zlosc tobie spale.
  • yva-na 04.07.19, 12:16
    Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości ktoś cię nie zmusi do zmiany "orientacji" seksualnej...
  • araceli 04.07.19, 12:27
    yva-na napisała:
    > Nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości ktoś cię nie zmusi do zmiany "orientacji"
    > seksualnej...

<zieeeeeew>

--
    - What if people try to corroborate all this information?
    - Don't worry. They won't.
  • yva-na 04.07.19, 12:40
    Nie ma co ziewać, poważne i realne zagrożenie naruszenia nietykalności cielesnej, było akceptowani, jest promowanie, będzie narzucanie
  • valla-maldoran 04.07.19, 15:12
    yva-na napisała:

> Nie ma co ziewać, poważne i realne zagrożenie naruszenia nietykalności cielesne
    > j, było akceptowani, jest promowanie, będzie narzucanie

OJP, jak zryty rozum trzeba mieć, żeby tak myśleć.
  • memphis90 04.07.19, 12:59
    Nie ma znaczenia, czy zacytujesz Biblię, Mein Kampf czy refren piosenki Podsiadło - liczy się tresc i intencja.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • yva-na 04.07.19, 13:47
    jest różnica, Mein Kampf jest prawnie zakazane
  • aerra 04.07.19, 15:07
    Nie jest.
    Zakazane jest propagowanie faszyzmu.
    Natomiast sam Mein Kampf zakazany nie jest, istnieją nawet polskie wydania.
    A w tej chwili to wydać może sobie każdy, bo weszło do domeny publicznej.
  • olena.s 04.07.19, 11:17
    >ecyzji chyba nie podejmuje prywatna firma, tylko sąd?V
    Nie. Podejmuja ją jednostki, organizacje i instytucje na podstawie stanowionego prawa.
    Które to prawo poprzez (m.in)zakaz przesladowania, wzywania do nienawisci (kk, konstytucja) upoważnia na przykład firmy, aby w swoim zakresie (jak np.regulaminy, zarzadzenia bhp idt) tworzyły odpowiednie środowisko pracy.
    Co tez IKEA uczyniła niedopuszczając do budowania w firmie atmsfery nienawiści.
  • valla-maldoran 04.07.19, 11:21
    olena.s napisała:

> Nie. Podejmuja ją jednostki, organizacje i instytucje na podstawie stanowionego
    > prawa.
    > Które to prawo poprzez (m.in)zakaz przesladowania, wzywania do nienawisci (kk,
    > konstytucja) upoważnia na przykład firmy, aby w swoim zakresie (jak np.regulam
    > iny, zarzadzenia bhp idt) tworzyły odpowiednie środowisko pracy.
    > Co tez IKEA uczyniła niedopuszczając do budowania w firmie atmsfery nienawiści.
    >
    Piątka smile
  • dramatika 04.07.19, 14:28
    olena.s napisała:

> Co tez IKEA uczyniła niedopuszczając do budowania w firmie atmsfery nienawiści.

Pytanie czy przepisy KP nakładające na pracodawcę obowiazek pilnowania, by nie było "atmosfery nienawiści" kosztem prawa do wyrażania swoich poglądów są zgodne z konstytucją, która gwarantuje prawo do wyrażania swoich poglądów bez zastrzeżeń
  • lauren6 04.07.19, 14:31
    Zagrożenie komuś śmiercią to nie poglądy, ale zbydlęcenie.
  • yva-na 04.07.19, 15:16
    "Zwycięzca odziedziczy to wszystko, i będę mu Bogiem, a on będzie mi synem. Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga.” Ap 21
  • woman_in_love 04.07.19, 18:07
    Iwan, jesteś niezłym świrem religijnym big_grin.
  • yva-na 04.07.19, 18:25
    "Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: "Sługa nie jest większy od swego pana". Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał. Gdybym nie przyszedł i nie mówił do nich, nie mieliby grzechu.
    Teraz jednak nie mają usprawiedliwienia dla swego grzechu"
  • woman_in_love 04.07.19, 21:28
    Ależ my cię nie nienawidzimy. Jesteś agresywnym religijnym dewiantem. My się ciebie raczej poważnie obawiamy, bo ludzie twojego pokroju rozpalali stosy i mordowali w imię religii. Jesteś opętany przez szatana, który każe ci głosić mowę nienawiści, a nie miłości.
  • yva-na 04.07.19, 21:36
    Wy, towarzyszu?
    Bóg jest źródłem miłości, On i tylko On.
    "Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? [...] Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza."
  • dramatika 04.07.19, 21:40
    woman_in_love napisała:

> Jesteś opętany przez szatana

A to śmiała teza w ustach ateisty tongue_out
  • yva-na 04.07.19, 21:48
    "Irracjonalny lęk i nienawiść wobec chrześcijan nazywany jest przez niektórych socjologów chrystofobią[...]
    Według dr Tomasza Korczyńskiego do 2010 r. śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, z czego w dwudziestym wieku 45 mln"
  • woman_in_love 04.07.19, 23:18
    45 mln w XX wieku HAHAHAHAHAHAHAHAA.
    Faktycznie, jeżeli doliczyć ofiary:
    1) I wojny światowej - rozpętanej przez KATOLICKĄ Austrię
    2) II wojny światowej - rozpętanej przez Hitlera, którego kolebką była katolicka Bawaria i którego popierał oficjalnie Kościół Katolicki
    to faktycznie tych chrześcijan zginęło trochę. Tyle, że zabijali się wzajemnie.
  • yva-na 05.07.19, 13:05
    «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam1 i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie»
  • woman_in_love 05.07.19, 13:21
    Buhahahahahaha... Iwan, ty świrze, przez setki ostatnich lat dewianci religijni twojego pokroju stawali się różnej maści inkwizytorami i z takimi cytatami na ustach mordowali, palili, zarzynali jak zwierzęta wszelkich innych, po to by zmusić ich do "nawrócenia" i "uchronić" od grzechu. Pamiętaj o tym świrze bo się faktycznie kiedyś zradykalizujesz i też zechcesz kogoś zrobić krzywdę.
  • yva-na 05.07.19, 13:30
    "Jak naczynie stłuczone jest wnętrze głupiego:
    nie zatrzyma żadnej wiedzy."
  • woman_in_love 05.07.19, 15:22
    Właśnie w tym rzecz Iwan, jesteś takim dzbanem pełnym cytatów, z którego - jak się go popuka - to coś się tam wylewa. Problem w tym, że mądrości w tym nie ma za grosz.

Mam 100% pewność, że w 33 roku stałbyś razem z faryzeuszami i wygłaszał biblijne cytaty Jezusowi prowadzonemu na śmierć.
  • yva-na 05.07.19, 15:33
    "Jak chwieją się nogi chromego,
    tak w ustach głupiego przysłowie."
    x
    "Mam 100% pewność...
    - "Jak pies wraca do tego co zwymiotował, tak głupiec powtarza swoje głupstwa."
  • asia.sthm 05.07.19, 16:01
    > - "Jak pies wraca do tego co zwymiotował, tak głupiec powtarza swoje głupstwa."

To dokladnie o tobie yva-na.

--
  • yva-na 05.07.19, 16:11
    „Kto z Boga jest, słów Bożych słucha; wy dlatego nie słuchacie, bo z Boga nie jesteście.”
  • woman_in_love 05.07.19, 16:16
    big_grinbig_grinbig_grin
    Iwan, ale napisz coś od siebie, a nie tylko cytujesz wyrwane z kontekstu zdania.
  • yva-na 05.07.19, 16:21
    "Nie odpowiadaj głupiemu według jego głupoty,
    byś nie stał się jemu podobnym."
  • ur-nammu 05.07.19, 16:23
    @yva-na

Myślę, że z tym swoim kompulsywnym wyrzygiwaniem biblijnych cytatów powinnaś się zgłosić do psychiatry.
  • yva-na 05.07.19, 16:24
    "Z obfitości serca mówią wargi"
  • asia.sthm 05.07.19, 16:31
    Ty cierpisz na sraczke biblijna cytatami.
    To jest jak nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - powazne wykroczenie i bardzo naganne zjawisko w oczach bozych.
    Jakas kara cie mur beton czeka, sad bozy cie nie ominie, moze jeszcze nie ogien wieczny ale wieczne kleczenie na grochu masz juz przeznaczone. Strzez sie!

--
    (…) zdziczałe amory nadal niebezpieczne.
  • yva-na 05.07.19, 16:32
    "Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. spełnia się na nich przepowiednia Izajasza:
    Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie,
    patrzeć będziecie, a nie zobaczycie.
    Bo stwardniało serce tego ludu,
    ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli,
    żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli,
    ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił."
  • woman_in_love 05.07.19, 20:55
    No właśnie: sr..sz cytatami i nic z tego nie rozumiesz big_grin.
  • olena.s 04.07.19, 15:13
    Art. 256 KK.
  • valla-maldoran 04.07.19, 15:48
    olena.s napisała:

> Art. 256 KK.

big_grin
  • araceli 04.07.19, 16:05
    dramatika napisał(a):
    > b]kosztem prawa do wyrażania swoich poglądów[/b]

Wyrażanie poglądów nie musi oznaczać grożenia śmiercią.

--
  • dramatika 04.07.19, 17:05
    araceli napisała:

> Wyrażanie poglądów nie musi oznaczać grożenia śmiercią.

Grożenie śmiercią występuje, jeżeli tak orzeknie sąd. Póki nie orzeknie, ktoś może mieć co najwyżej podejrzenie, że że taka groźba wystąpiła. A tu proszę, cud - "skazany" za groźby karalne bez wyroku.
  • valla-maldoran 04.07.19, 17:13
    dramatika napisał(a):

> araceli napisała:
    >
    >
    > > Wyrażanie poglądów nie musi oznaczać grożenia śmiercią.
    >
    > Grożenie śmiercią występuje, jeżeli tak orzeknie sąd. Póki nie orzeknie, ktoś m
    > oże mieć co najwyżej podejrzenie, że że taka groźba wystąpiła. A tu pros
    > zę, cud - "skazany" za groźby karalne bez wyroku.

Ja tam bym wolała nie czekać, czy grożenie stanie się ciałem.
  • asia.sthm 04.07.19, 17:11
    dramatika napisał(a):

> Pytanie czy przepisy KP nakładające na pracodawcę obowiazek pilnowania, by nie
    > było "atmosfery nienawiści" kosztem prawa do wyrażania swoich poglądów s
    > ą zgodne z konstytucją, która gwarantuje prawo do wyrażania swoich poglądów
    > bez zastrzeżeń

to "bez zastrzeżeń" wyraznie sobie wysnilas - pytanie tylko po czym tak sie sni.

Slowo "pogląd" zaczelo byc uzywane jako slowo wytrych i zaslona dymna w jednym - trzeba byc bardzo zdemoralizowanym albo pelnym zlej woli aby kazde plugastwo nazwac pogladem w oczekiwaniu ze ktokolwiek to kupi.
    Poglądy, cenzura - Gwałtu! Rety! Co się dzieje!
    --
    https://forumdlazycia.files.wordpress.com/2014/06/linia-ozdobna_www-margonem-pl.gif
  • dramatika 04.07.19, 17:43
    asia.sthm napisała:

> to "bez zastrzeżeń" wyraznie sobie wysnilas - pytanie tylko po czym tak sie sni.

Pomyślmy, dlaczego mogłabym sądzić, ze konstytucja gwarantuje prawo do wyrażania swoich poglądów bez zastrzeżeń.
    Mam!
    Moze dlatego, że nie formułuje żadnych zastrzeżeń?
    Tak, wiem - śmiała teza.

Art. 54
    1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
    2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

> Slowo "pogląd" zaczelo byc uzywane jako slowo wytrych i zaslona dymna w jednym
    > - trzeba byc bardzo zdemoralizowanym albo pelnym zlej woli aby kazde plugastw
    > o nazwac pogladem w oczekiwaniu ze ktokolwiek to kupi.

Nikt nie oczekuje, że ktokolwiek "kupi" stanowisko wyłożone w ostry sposób, a tym bardziej w sposób obraźliwy. Jeśli ktoś ma problem z byciem obrażonym, to może iść do sądu i żądać zadośćuczynienia. Natomiast sytuacja, w której o tym, czy ktoś poczuł się obrazony lub, co gorsza, mógł się poczuć obrażony, decyduje jakaś korporacja, jest sytuacją patologiczną.

Gdzie jesteście wszystkie orędowniczki walki z plugastwem i dlaczego nie żądacie nie tylko usunięcia przez spółkę Agora postów o "rzyganiu gów.em" skierowanych w moją stronę, ale też przykładnego ukarania użytkowniczki, która dopuściła sie tego plugastwa? Czy chodzi o to, że skoro ustawa nie nałożyła na spółkę Agora obowiązku "dbania o dobrą atmosferę" na forum oraz obowiązku wyciągania za to konsekwencji, to już wszystko jest w najlepszym porządeczku i nikt tu nie jest ani zdemoralizowany, ani pełny złej woli?

Podpowiem - bo macie moralność Kalego. Nie pisz mi więc o byciu zdemoralizowanym z pozycji osoby "moralnej" i pełnej troski o tych, którzy zostali obrzuceni publicznie gów.em, bo sama masz ich centralnie w odwłoku, jeśli tylko mają inne poglądy niż ty.
    Żeby nie było - nie czuję się osobiście obrażona i nic mi nie ubyło z tego powodu, ze jakaś osoba niezrównoważona psychicznie "psuje atmosferę". Tym bardziej nawet nie chciałabym, aby konsekwencje wobec takiej osoby miała wyciągać jakaś korporacja, która jednocześnie decydowałaby za mnie czy poczułam się obrażona, czy nie. Sama chcę o tym decydować.
  • asia.sthm 04.07.19, 18:02
    > o "rzyganiu gów.em" skierowanych w moją stronę,

I co te rzygi ktos ci chcial na kole mlynnym przywiazac do szyi i wrzucic w glebine?
    Nie przypominam sobie, moze jednak wycieto a winowajce wywalono z forum.
    Mam jednak pytanie: jak ty sobie te wszystkie panstwowe sądy umiejscowiene przy wszystkich korporacjach , ktore beda orzekac o kazdym wykroczeniu kodeksu pracy. Chcesz te sądy utrzymywac z wlasnych podatkow czy owe sądy maja byc niezalezne lecz utrzymywane przez korporacje? Masz pewnie genialne rozwiazanie na swoje postulaty.

> Sama chcę o tym decydować.

Najlepiej prowadz wlasna firme we wlasnym wszechswiecie, zdecydujesz spokojnie o wszystkim.

--
    https://forumdlazycia.files.wordpress.com/2014/06/linia-ozdobna_www-margonem-pl.gif
  • dramatika 04.07.19, 18:23
    asia.sthm napisała:

> I co te rzygi ktos ci chcial na kole mlynnym przywiazac do szyi i wrzucic w gle
    > bine?

Acha, czyli jednak można obrażać?

> Nie przypominam sobie, moze jednak wycieto a winowajce wywalono z forum.

Nie, nie wycięto i nie, nie wywalono.

> Mam jednak pytanie: jak ty sobie te wszystkie panstwowe sądy umiejscowiene przy
    > wszystkich korporacjach , ktore beda orzekac o kazdym wykroczeniu kodeksu prac
    > y.

O złamaniu kodeksu pracy dotyczącym dyskryminacji werbalnej,psuciu atmosery etc, czyli czegoś, czego obiektywna ocena jest utrudniona. Nie trzeba wprowadzać żadnych dodatkowych "oddziałów" sądów, spokojnie mogą to robić sądy powszechne. Jeśli 90% spraw będzie załatwiana na posiedzeniach niejawnych, to koszty i czas będą zminimalizowane. Jakoś dziwnym trafem nikt nie ma problemu w załatwianiu w ten sposób np. nakazów zapłaty dla przedsiębiorców od pożyczkobiorców/kontrahentów, a niedługo dzięki organizacjom prokonsumenckim w Polsce każdy konsument będzie mógł załatwić w ten uproszczony sposób sprawę w sądzie przeciwko nieuczciwemu przedsiębiorcy (telekomy, banki itp) oferującemu klientowi naszpikowaną bezprawnym badziewiem umowę.
    A więc tak, jeśli koniecznie chcemy zostawiać to porąbane prawo, na podstawie którego pracodawca ma dbać o "dobrą atmosferę w pracy" i o zdrowie psychiczne swoich pracowników i w związku z tym arbitralnie "orzekać" co kogo obraziło, a co nie - to pracownik powinien mieć ułatwioną drogę załatwiania spornych spraw, jako osoba będąca słabszym uczestnikiem rynku.
  • araceli 04.07.19, 18:44
    dramatika napisał(a):
    > A więc tak, jeśli koniecznie chcemy zostawiać to porąbane prawo, na podstawie k
    > tórego pracodawca ma dbać o "dobrą atmosferę w pracy"

Piepe - pierwsza walcząca o przemoc, rasizm, mobbing, molestowanie, dyskryminację. Bo po co świat miałby być lepszy?

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • dramatika 04.07.19, 18:49
    araceli napisała:

> Piepe - pierwsza walcząca o przemoc, rasizm, mobbing, molestowanie, dyskryminac
    > ję. Bo po co świat miałby być lepszy?

W tyłku centralnie mam przemoc, rasizm i dyskryminację razem z resztą lewackich słów - wytrychów, które w praktyce nie znaczą kompletnie nic. Interesuje mnie wolnośc słowa, bo tylko ona gwarantuje, że w ogóle będzie możliwa jakaś dyskusja. Ciebie dyskusje nie interesują - za mordę i do kubła prawackiego oszołoma. Zaorać, zniszczyć, zapełnić więzienia i psychiatryki, wszystko w imię miłości.
  • araceli 04.07.19, 18:53
    dramatika napisał(a):
    > W tyłku centralnie mam przemoc, rasizm i dyskryminację razem z resztą lewackich
    > słów - wytrychów, które w praktyce nie znaczą kompletnie nic. Interesuje mnie
    > wolnośc słowa, bo tylko ona gwarantuje, że w ogóle będzie możliwa jakaś dyskusj
    > a. Ciebie dyskusje nie interesują - za mordę i do kubła prawackiego oszołoma.

Dyskusje z płaskoziemcami nie mają sensu. Takie osoby jak ty skutecznie leczą z przeświadczenia, że da się każdemu przemówić do rozumu.

--
    Gdzie wszyscy myślą tak samo - nikt nie myśli zbyt wiele.
  • dramatika 04.07.19, 18:57
    araceli napisała:

> Dyskusje z płaskoziemcami nie mają sensu.

Ktoś inny w innym czasie uważał, że dyskusje z Żydami nie mają żadnego sensu, czy z monarchami, Murzynami czy z inteligentami.
    Spalić, zagazować, uciąć łby, powsadzać do więzień - w imię tolerancji i miłości.
  • araceli 04.07.19, 19:03
    dramatika napisał(a):
    > Ktoś inny w innym czasie uważał, że dyskusje z Żydami nie mają żadnego sensu, c
    > zy z monarchami, Murzynami czy z inteligentami.

A głosili coś takiego co zostało naukowo obalone?

--
  • dramatika 04.07.19, 19:21
    araceli napisała:

> A głosili coś takiego co zostało naukowo obalone?

Nie przypominam sobie. Natomiast dający sobie prawo do eksterminowania tych, którzy byli przeszkodą w walce ze" złem" lubili korzystać z "naukowych teorii" typu genetyczna niższość ras, schizofrenia bezobjawowa, łysenkizm.
    Jesli zatem nic nie wiedziałabym o np. homoseksualizmie i jego przyczynach, a znałabym twoje poglądy (prawaki morda w kubeł) oraz to, w jaki sposób aktywiści LGBT podpierają się "badaniami naukowymi" to automatycznie zapaliłaby mi się czerwona lampka. Bo to już było.
  • araceli 04.07.19, 19:24
    dramatika napisał(a):
    > Nie przypominam sobie.

No właśnie. Kropka.

--
  • dramatika 04.07.19, 19:46
    araceli napisała:

> No właśnie. Kropka.

Morda w kubeł, prawku!
    Zostało przecież naukowo obalone że coś tam, więc mamy prawo mówić ci "morda w kubeł" i zniszczyć społeczność, w której żyjesz.

Zostalo naukowo udowodnione, Żydzie, że nie masz prawa żyć, bo należysz do rasy genetycznie uszkodzonej.

Zostało naukowo udowodnione, że można być wariatem nie mając żadnych objawów oprócz złych poglądów, więc gnij w psychiatryku.

Zostało naukowo obalone istnienie genów, więc każdy, kto twierdzi, że człowiek czy roślina nie może zostać dowolnie uksztaltowana pod wpływem środowiska to niebezpieczny wariat, któremu należy się czapa.

Oni wszyscy uważali, że nauka pomaga im walczyć o wyższe dobro.
  • araceli 04.07.19, 19:50
    dramatika napisał(a):
    > Morda w kubeł, prawku!

Nadal nie ogarniasz.

--
  • dramatika 04.07.19, 20:12
    araceli napisała:

> dramatika napisał(a):
    > > Morda w kubeł, prawku!
    >
    > Nadal nie ogarniasz.

"Dyskusje z płaskoziemcami nie mają sensu."

Jak rozumiem płaskoziemca to taki ktoś, kto nie uznaje badań naukowych. A więc odmawiasz dyskusji z kimkolwiek, to nie uznaje badań naukowych, tak samo jak czynili to zwolennicy eugeniki, schizofrenii paranoidalnej, łyskenizmu. Dla nich ich teorie naukowe były w sposób oczywisty tak prawdziwe, jak to, że ziemia nie jest płaska.
    Po tym co wyczyniali ludzie w XX w człowiek musi być naprawdę ostrożny. 99% zwolenników "demokracji, konstytucji i tolerancji" chce być tylko dobrymi ludźmi. Natomiast ten 1% ma potencjał, by wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się słusznej idei (popartej badaniami naukowymi) wykluczyć, odebrać mikrofon, zbanować, wywalić z roboty, wsadzić do psychiatryka i poddać humanitarnej eutanazji.
  • araceli 04.07.19, 20:53
    dramatika napisał(a):
    > "Dyskusje z płaskoziemcami nie mają sensu."
    >
    > Jak rozumiem płaskoziemca to taki ktoś, kto nie uznaje badań naukowych.

Szukaj dalej.

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • yva-na 04.07.19, 19:24
    Co zostało naukowo obalone? smile
  • aerra 04.07.19, 19:44
    Płaskoziemstwo np.
  • dramatika 04.07.19, 19:54
    yva-na napisała:

> Co zostało naukowo obalone? smile

Ciężko powiedzieć. Moze to, że estetyczne obrzydzenie czy niezgoda na akceptację szkodliwych dla zdrowia praktyk seksualnych to irracjonalna fobia nadająca się tylko do leczenia na ostrym wydziale szpitala psychiatrycznego? Nie zdziwiłabym się.
  • dramatika 04.07.19, 19:57
    To znaczy to musiałoby być naukowo udowodnione. Obalone musiałoby być zasadność odczucia indywidualnego estetycznego obrzydzenia oraz obalone musiałyby być badania wskazujące, że niektóre zachowania sprzyjają częstszemu występowaniu okreslonych chorób. Nie watpię, że ktoś pewnie podjął w tym temacie wiele prób i został za to sowicie wynagrodzony ;P
  • asia.sthm 05.07.19, 14:51
    dramatika:
    > A więc tak, jeśli koniecznie chcemy zostawiać to porąbane prawo, na podstawie którego pracodawca ma dbać o "dobrą >atmosferę w pracy" i o zdrowie psychiczne swoich pracowników i w związku z tym arbitralnie "orzekać" co kogo obraziło, a >co nie - to pracownik powinien mieć ułatwioną drogę załatwiania spornych spraw, jako osoba będąca słabszym >uczestnikiem rynku.

To nie jest zadne porabane prawo, tylko prawo i swiety obowiazek kazdego pracodawcy, a wszystko to stosowane w imieniu dobra swoich wszystkich pracownikow.
    O konsekwencjach #metoo tez nie slyszalas? Pracodawca ma obowiazek reagowac na kazdy objaw molestowania i pokrewnych wykroczen. Tak samo z objawami rasizmu, sexizmu, nasizmu i innych niedopuszczalnych w naszej cywilizacji przestepstw.
    Pracownik od kazdej nieslusznej decyzji pracodawcy ma prawo sie odwolac do wyzszej i najwyzszej instancji i tak sie dzieje. Pracownik ma ulatwiona droge chociazby wsparciem na przyklad wlasnego zwiazku zawodowego, ktory w jego imieniu zawalczy uzywajac wszystkich mozliwych srodkow.
    Ty chcesz sie spierac dla samego spierania - ciekawe jak radzisz sobie w miejscu pracy skoro forsujesz postulaty z kosmosu, utkane wedlug wlasnej przekombinowanej logiki. Kupy to sie nie trzyma.

--
  • araceli 04.07.19, 18:36
    dramatika napisał(a):
    > Podpowiem - bo macie moralność Kalego.

Nie - po prostu odróżniamy czas, miejsce na odpowiednie kwestie. I osobę od czynu.

Twoje poglądy są złe i szkodliwe. Dlatego nazywam je i będę dalej nazywać gównem. Jak gównem można nazwać gwałt czy kradzież. Jeżeli chcesz czynić zło - nie licz na to, że będzie ci klaskane.

--
    Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
  • dramatika 04.07.19, 18:51
    araceli napisała:

> Twoje poglądy są złe i szkodliwe. Dlatego nazywam je i będę dalej nazywać gówne
    > m. Jak gównem można nazwać gwałt czy kradzież. Jeżeli chcesz czynić zło - nie l
    > icz na to, że będzie ci klaskane.

Masz prawo nazywac sobie cokolwiek jak chcesz. Tylko nie rozumiesz, że jeśli odbierzesz to prawo innym, to sobie też będziesz musiała odebrać. O ile oczywiście nie chcesz być hipokrytką.
  • araceli 04.07.19, 18:56
    dramatika napisał(a):
    > Tylko nie rozumiesz, że jeśli od
    > bierzesz to prawo innym, to sobie też będziesz musiała odebrać.

Odebrać sobie prawo do walki o zło? Nie muszę. Nie walczę o zło.

--
  • dramatika 04.07.19, 19:03
    araceli napisała:

> Odebrać sobie prawo do walki o zło? Nie muszę. Nie walczę o zło.

Nieistotne o co walczysz, ale jakie realne skutki wywołuje walka. Marksizm to ideologia równości szans, a zaowocował milionami ofiar. Własnie dlatego, ze zawsze, ale to zawsze ktoś w końcu uznawał, że z pewnymi osobami nie warto rozmawiać, tylko trzeba je eksterminować, bo stanowią przeszkodę w dążeniu do pełni szczęścia.
  • araceli 04.07.19, 19:04
    dramatika napisał(a):
    > Nieistotne o co walczysz, ale jakie realne skutki wywołuje walka.

Twoja walka o piekło na szczęście pali na panewce.

--
  • woman_in_love 04.07.19, 21:06
    Ojej biedactwo. Twoje chrześcijaństwo też zaowocowało milinami ofiar.
  • yva-na 04.07.19, 21:17
    tysiącami, znaj proporcje
  • woman_in_love 04.07.19, 21:24
    Przez 1700 lat istnienia wymordowaliście setki milionów. Znaj proporcje.
  • yva-na 04.07.19, 21:37
    Doucz się, towarzyszu, to nie jest wiedza tajemna.
  • woman_in_love 04.07.19, 21:44
    Iwan, ale ja nie chcę iść na jakaś durną apologetykę* po to, by potem kłamać, oszukiwać, przeinaczać fakty i głosić fałszywe świadectwo. Ja wiem, że tam uczycie się takich rzeczy, ale naprawdę mi to niepotrzebne big_grin. A teraz zacytuj coś z biblii big_grin.

*Apologetyka - dział teologii zajmujący się obroną wiary, w szczególności chrześcijańskiej, przed zarzutami przeciwników.
  • yva-na 04.07.19, 21:52
    "Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest Królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu."
  • yva-na 04.07.19, 21:59
    I nie jestem ani mężczyzną ani Iwanem. Czy bycie mężczyzną jest w twoim umyśle na tyle poniżające, że próbujesz mnie w ten sposób zdeprecjonować i obrazić?
    Chamskie to i prostackie, daje o tobie jak najgorsze świadectwo.
  • dramatika 04.07.19, 21:38
    woman_in_love napisała:

> Przez 1700 lat istnienia wymordowaliście setki milionów. Znaj proporcje.

I dlatego wy, zwolennicy "demokracji, tolerancji, konstytucji" postanawiacie powiększać dalej ten zbiór ofiar wciąż wierząc, że "to nie był prawdziwy marksizm/scjalizm/komunizm".
    Moze dla odmiany jakiś inny pomysł, na przykład taki, który nie musi uwzględniać wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnych milionów ofiar walki o świetlaną przyszłość?
  • woman_in_love 04.07.19, 21:55
    Ojej biedactwo. Dodaj jeszcze do tego popieranych przez Kościół Katolicki:
    1) niemiecki narodowy socjalizm i Hitlera,
    2) faszyzm Mussoliniego,
    3) faszyzm Franco w Hiszpanii,
    4) faszyzm Salazara w Portugalii,
    5) ustaszy w Chorwacji,
    6) dyktaturę księdza Jozefa Tiso na Słowacji
    itd.....
  • aerra 04.07.19, 23:28
    To są drobne straty przy wybiciu połowy obu Ameryk, bo katolicka Portugalia i Hiszpania z błogosławieństwem papieża nawracała mieczem.
  • dramatika 04.07.19, 18:54
    araceli napisała:

> Nie - po prostu odróżniamy czas, miejsce na odpowiednie kwestie. I osobę od czy
    > nu.

A, to też jest piękne. Tak zwana etyka sytuacyjna. Coś jest dobre/mądre/złe/niewłaściwe zależnie od sytuacji, osób, ocen.
    Arystoteles nie lubi tego big_grin
  • araceli 04.07.19, 18:57
    dramatika napisał(a):
    > Coś jest dobre/mądre/złe/nie
    > właściwe zależnie od sytuacji, osób, ocen.

Oczywiście, że tak. Rozmawianie jest cudowne ale nie w trakcie sztuki w teatrze. Takich podstaw nie ogarniasz?

--
  • dramatika 04.07.19, 18:59
    araceli napisała:

> Oczywiście, że tak. Rozmawianie jest cudowne ale nie w trakcie sztuki w teatrze
    > . Takich podstaw nie ogarniasz?

Jasne. Tak samo jak dyskryminacja jest zła w zalezności od tego, kogo dyskryminujemy. Oraz poglądy są złe lub dobre w zalezności od tego, kto je wypowiada.
  • araceli 04.07.19, 19:01
    dramatika napisał(a):
    > Jasne. Tak samo jak dyskryminacja jest zła w zalezności od tego, kogo dyskrymin
    > ujemy. Oraz poglądy są złe lub dobre w zalezności od tego, kto je wypowiada.

Nie ale jak pisałam - nie ogarniasz.

--
    Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.