Dodaj do ulubionych

Wyższe progi po SP w Krakowie

04.07.19, 21:43
Krakowianki, a jak się mają progi po gimnazjum do ubiegłorocznych? Nie chce mi się szukać, a Wy pewnie macie je niemal w pamięci.
Widać, że po SP są o 5-6 pkt. wyższe od gimnazjalnych. Zapewne w innych miastach też tak będzie, można więc będzie oszacować tegoroczne progi.
krakow.pl/aktualnosci/231535,26,komunikat,rekrutacja__progi_punktowe_w_najpopularniejszych_liceach_i_technikach.html
Edytor zaawansowany
  • iwoniaw 04.07.19, 21:47
    Zapewne w innych miastach też tak będzie

Niekoniecznie, Kraków jako nieliczny (albo w ogóle jedyny?) z dużych miast podwoił ilość klas we wszystkich liceach, więc i dla 8-klasistów i dla gimnazjalistów jest tyle samo miejsc w danej szkole, co w ubiegłym roku dla gimnazjalistów. W innych miastach tak nie jest, wystarczy popatrzeć na Warszawę, gdzie część szkół ma więcej klas dla 8-klasistów, część profili z ubiegłych lat została zmieniona.

--
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
  • mum2004 04.07.19, 22:09
    Sugerujesz, że w Warszawie będzie lepiej? Temat był już wałkowany, począwszy od rozbudowanej listy konkursów w Warszawie, po brak ok. 5000 miejsc, to niestety nie wróży dobrze.
  • iwoniaw 04.07.19, 22:27
    Nie, myślę że właśnie może być gorzej, bo i konkursów punktowanych mnóstwo (co podniesie progi w szkołach ze średniej półki) i nie ma podwojonych klas. Ale też nie sądzę, żeby progi wzrosły aż o tyle, o ile niektórzy tu panikują.

--
    Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
    Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
  • wenusza 05.07.19, 00:14
    Ciekawe jak będzie w Poznaniu.. Wyniki dopiero 16 lipca
  • zlosliwebydle 05.07.19, 09:22
    Punktowane konkursy były i rok temu i dwa lata temu, w takiej samej dzikiej ilości. Nie mówię o tym, że progi w Krakowie będą niższe niż w Warszawie, bo tego się nie da porównać, ale rok do roku już coś tam mówi, np. że populacyjnie egzamin gimnazjalny poszedł slabiej. Wiadomo, że dużo zależy od polityki miasta, ale mam nadzieję, że miasta robiły, co mogły...

Już zresztą sprawdziłam, że progi po gim w porównaniu do ubiegłego roku nieco spadły w KRK.
    No nic, jakoś te 11 dni wytrzymam. Dobrze, że zainteresowana na obozie, przynajmniej ona myśli o czymś innym smile
  • wenusza 05.07.19, 09:35
    Progi spadły???
  • mokrasa71 05.07.19, 09:56
    Sytuacja z konkursami była podobna w Krakowie (krótka lista) i w W-wie (długa lista i uznawane spoza listy) więc punkt odniesienie się nie zmienia.

iwoniaw napisała:

> Nie, myślę że właśnie może być gorzej, bo i konkursów punktowanych mnóstwo (co
    > podniesie progi w szkołach ze średniej półki) i nie ma podwojonych klas. Ale te
    > ż nie sądzę, żeby progi wzrosły aż o tyle, o ile niektórzy tu panikują.
    >
    >
  • mum2004 05.07.19, 06:32
    iwoniaw napisała:

> W innych miastach tak nie jest, wystarczy popatrzeć na Warszawę, gdzie część s
    > zkół ma więcej klas dla 8-klasistów, część profili z ubiegłych lat została zmie
    > niona.
    >
    No ale przecież ósmoklasistów jest więcej, więc samo podwojenie to za mało. Niestety progi znacznie bardziej wzrosną 8 klasistom, bo jest dla nich proporcjonalnie mniej miejsc w lepszych szkołach. Gimnazjalistów jest porównywalna ilość do zeszłego roku i tyle samo klas.
  • dido_dido 05.07.19, 09:39
    Jak mają wzrosnąć progi dla ósmoklasistów jeżeli tych progów nie ma bo w zeszłym roku rekrutacji nie było?
    Porównywanie wyników 8klasistów i gimnazjalistów to tak jak porównywanie jabłek i gruszek - pisali inne egzaminy (inna ich ilość i zakres), startowali w różnych konkursach. Nie można ich porównywać do siebie!
  • iwoniaw 05.07.19, 09:52
    Doprecyzuję: progi dla 8-klasistów są wyższe niż dla gimnazjalistów w tych samych szkołach. Oczywiście, że nie można porównywać 8-klasistów z gimnazjalistami (jak piszesz: inne egzaminy, inne konkursy), ale jakoś celować w szkoły ci 8-klasiści muszą, więc chyba naturalne, że jeśli ktoś ma np. 170 punktów po 8 klasie, to się rozgląda za szkołą, w której w ubiegłych latach przyjmowano od tylu punktów i zastanawia się, czy da radę się dostać do tej, do której gimnazjaliści potrzebowali 180, czy ledwo się załapie tam, gdzie wystarczało im 160.

--
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • dido_dido 05.07.19, 10:23
    Tak, rozumiem, trzeba przy rekrutacji brać pod uwagę jakieś poprzednie wyniki, dla gimnazjalistów. Ale nie można potem pisać, że 8klasistom progi wzrosły, wzrosną bardziej. Oni mają inne progi!
  • mum2004 05.07.19, 10:35
    Niestety problemem nie jest tylko trudność egzaminu (wyniki były ciut wyższe niż w gimnazjum) ale więcej kandydatów na jedno miejsce w 8 klasach. Oczywiście miasto i minister będą szukać wymówki ale tak naprawdę po prostu 8 klasy to stracony rocznik.
  • iwoniaw 05.07.19, 09:48
    To zależy gdzie jest ich więcej - przecież to się nie rozkłada równomiernie we wszystkich miastach. Znalazłam informację o tytułowym Krakowie - na 13,3 tys. absolwentów tegorocznych 6,2 tys. to gimnazjaliści, 7,1 tys. - ósmoklasiści, więc tych ostatnich jest o 13% więcej, a w innych miastach sytuacja może być zupełnie inna, trzeba by porównać dla konkretnych lokalizacji.

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • luska1973 05.07.19, 09:49
    A w moim mieście w LO dla gimnazjalistów są 2 klasy więcej niż dla 8-klasistów (mimo porównywalnej liczby chętnych w rocznikach). Efekt jest taki, że 16 lipca dowiemy się, że gimnazjaliści z punktacją poniżej 100 dostali się do wybranej klasy, a 8-klasiści ze 150 punktami nie. Do kogo iść na skargę??? Mogę do Prezesa???
    PS. Tych, co winę zrzucą na samorząd (bo to oczywiście ich decyzja o nierównym rozkładzie klas) uprzedzam, że PiSowski sad((
  • 45rtg 05.07.19, 10:08
    luska1973 napisała:

> A w moim mieście w LO dla gimnazjalistów są 2 klasy więcej niż dla 8-klasistów

> PS. Tych, co winę zrzucą na samorząd (bo to oczywiście ich decyzja o nierównym
    > rozkładzie klas) uprzedzam, że PiSowski sad((

A to ma jakieś znaczenie, że pisowski? Jak do d*py zorganizowali szkoły, to będą problemy niezależnie od orientacji politycznej. A może akurat (choć to przeciw ogólnej tendencji) w powiecie jest właśnie więcej postgimbusów, niż normalnych ósmoklasistów.
  • dzikka 05.07.19, 10:25
    A kto to jest postgimbus? To jacyś ułomni w porównaniu do "normalnych ósmoklasistów"? Fajnie obraża się cudze dzieci? Chyba nie za wiele masz w tym posmóżdzku w porównaniu do zawartości mózgów normalnych ludzi.
  • mokrasa71 05.07.19, 10:17
    Na innym forum czytałam, że ktoś przeanalizował progi punktowe z innych miast i doszedł do wniosku, że w Warszawie powinny trochę spaść dla gimnazjów i trochę wzrosnąć dla SP. I tego się będę trzymać smile smile
  • dzikka 05.07.19, 10:29
    W liceum mojej córki progi wzrosły choć to i tak szkoła z najwyższymi progami. Jednak u nas nie było ani jednej klasy samych laureatów, w Warszawie, porównując ilość konkursów taka sytuacja na pewno może mieć miejsce. Generalnie progi wzrosły, ale raczej o kilka niż kilkanaście punktów, choć w szkołach słabszych progi mogły wzrosnąć dużo bardziej niż w tych najlepszych.
  • jan.nowak.7 05.07.19, 10:35
    Spory wzrost progów odnotował wczoraj Lublin. W szkołach, które miały już bardzo wysokie progi to jest do 10 punktów (w III LO Unii Lubelskiej ostatni przyjęty miał w tym roku 167 punktów, rok temu 158), w szkołach ze średniej półki to jeszcze większy skok. Wklejam tu wpis mamy z Lublina z innego forum:

W zeszłym roku by zakwalifikować się do "średniego" liceum trzeba było mieć 110-130pkt. W tym roku 150-160pkt. Do wymarzonej klasy mojej córki 176pkt a w zeszłym 165pkt. Dodatkowo został podniesiony próg za tzw egzamin predyspozycji o 25%. Ja osobiście zainwestowałam 500+ w prywatna szkole córki i myślę że w tym roku to najlepsza inwestycja.
  • kurt.wallander 05.07.19, 13:23
    jan.nowak.7 napisał:

> Spory wzrost progów odnotował wczoraj Lublin. W szkołach, które miały już bardz
    > o wysokie progi to jest do 10 punktów (w III LO Unii Lubelskiej ostatni przyjęt
    > y miał w tym roku 167 punktów, rok temu 158),

Zaczynam żałować, że nie wysłałam córki do Lublina, tam dostałaby się do renomowanego LO Unii Lubelskiej, a w Warszawie walczy o miejsce w średnich liceach uncertain
  • mokrasa71 05.07.19, 18:15
    Do Krakowa z punktami też było spokojnie smile smile
    kurt.wallander napisała:

> Zaczynam żałować, że nie wysłałam córki do Lublina, tam dostałaby się do renomo
    > wanego LO Unii Lubelskiej, a w Warszawie walczy o miejsce w średnich liceach :-
    > /
  • larix_decidua77 05.07.19, 10:55
    U nas jeszcze nie ma wyników ale na pewno wzrosną i to mocno. Miejsc jest 2 x tyle ile w zeszłym roku ale jest więcej dzieci. Widocznie sporo z rocznika 2005 wybrało się do szkoły jako 6 latki. Do szkoły, którą moje dziecko wybrało jest kilkadziesiąt chętnych więcej niż w zeszłym roku. Powinna się dostać ale wielu się nie dostanie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka