Dodaj do ulubionych

Nad morzem zimno wieje i duuupaco czytać?

07.07.19, 09:31
Jestem nad morzem, naszym zimnym. Leje, wieje i zimno. Paskudnie, wczoraj rower dziś tak wieje że chyba rowery też odpadają. Kupiłam sobie kindla smile i.. .polećcie co czytać. Chodzi o to żeby wciągnęło na maxa. Przeczytam wszystko byle nie romanse.... Kryminały Mroza niby ok jednak szału nie ma. Lacberg, tu lepiej cała też przeczytana.
Realizm magiczny to coś co uwielbiam. Te najlepsze książki przeczytałam a z naszych Tokarczuk jakoś do mnie nie przemawia. Piszcie kobiety...
Edytor zaawansowany
  • em_em71 07.07.19, 09:37
    Nesbo też masz przeczytane?
  • tojamarusia 07.07.19, 09:49
    Kto mieszka za ścianą? Pochłonęłam w dwa wieczory

--
    http://emotikona.pl/gify/pic/pajak.gif
  • kryzys_wieku_sredniego 07.07.19, 09:56
    Boszeee, myślałam, że jej proponujesz zacieśnianie więzi z sąsiadem ;P
  • czarniejszaalineczka 07.07.19, 10:11
    big_grin

--
    "Emocje, ciepło, tęsknota... wtf? Facet to nie kot, nie trzeba miziac. "
  • aaa-aaa-pl 07.07.19, 10:48
    Ściągnęłam sobie "tę ścianę".
    Też pomyślałam o zacieśnianiu stosunków z sąsiadami smile
  • tymianek21 07.07.19, 09:57
    Hej! Piszesz: "Realizm magiczny to coś co uwielbiam" czy możesz podać choć kilka tytułów, które ci się spodobały żebym wiedziała jaki typ książek polecić? Na początek (ale to literatura wakacyjna a nie Dostojewski czy W.Hugo)
    seria: Kwiat paproci Miszczuk czyli co by było gdyby we współczesnej Polsce nadal wierzono w słowiańskich bogów
    www.kanapaliteracka.pl/ksiazki/szeptucha-recenzja/
    i seria Siedem sióstr Riley
    lubimyczytac.pl/ksiazka/4091307/siedem-siostr
    Pozdrawiam
  • kosmos_pierzasty 07.07.19, 10:00
    Znów to napiszę - Miszczuk nie da się czytać, jest tak słaba, że aż drażni i z całą pewnością nie wciąga...
  • tymianek21 07.07.19, 10:04
    a nie sądzisz że każdy ma inny gust i upodobania?
  • kosmos_pierzasty 07.07.19, 10:15
    Oczywiście, tyle że polecane tego jest b. Ryzykowne, uważam że autorka powinna wiedzieć, że nie jest to pozycja dość jednoznacznie niezła w swojej klasie jak np. taki Nesbo.
  • tymianek21 07.07.19, 10:20
    dlatego napisałam że to nie Dostojewski ani Hugo i że to literatura wakacyjna☺
  • mamaafg 07.07.19, 11:11
    A ja mimo ze najczesciej czytam literature faktu i reportaze, i ogolnie nie lubie polskich autorow, pochlonelam serie Kwiat Paproci w mgnieniu oka. Bardzo mi sie podobalo. Cos innego. Rowniez polecam. A teksty typu "miszczuk nie da sie czytac" odnosnie jakiegolwiek autora sa ogolnie burackie. Zupelnie insczej brzmi: czytalam, ale mi sie nie podobalo. Uwazam to i tamto. Ale pewnie, lepiej byc wyrocznia. Kosmos nie polubila to juz koniec, klamka zapadla, alfa i omega przemowila, nalezy wycofac naklad.
  • zona_glusia 07.07.19, 11:46
    Wiesz, dla niektórych, na przykład dla mnie, opinia, że książki nie da się czytać jest cenna. Na rynku wydawniczym jest wiele chłamu, na który szkoda mi czasu. I wolę nazywanie rzeczy po imieniu. Nie podobać może mi "Sto lat samotności", które jest książką wybitną. W przypadku czytadeł chcę porządnie zrobionej rozrywki a nie kiepskiego kiczu.
  • kosmos_pierzasty 07.07.19, 19:35
    Faktycznie nie jestem z frakcji, która uważa, że różnica w odbiorze np. między rozrywkowymi utworami Mozarta a disco polo to rzecz gustu. Oczywiście nie każdemu musi takie podejście odpowiadać.
  • wlazkotnaplot 07.07.19, 10:50
    100 lat samotności i cały Marguez (nie dorównuje mu nikt) Allende cała. I kilka innych autorów.
  • zona_glusia 07.07.19, 13:33
    Niespecjalnie lubię realizm magiczny, ale parę miesięcy temu czytałam zbiór opowiadań napisany w tym stylu i mi się podobał: "Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch". To jest mieszanka właśnie realizmu magicznego, fantastyki, motywów baśniowych, bardzo dziwna momentami.
  • fandorina 07.07.19, 09:59
    Polecę dobre polskie kryminały Wojciech Chmielarz lub Anna Kańtoch-Łaska lub Wiara.
  • zona_glusia 07.07.19, 11:32
    Też bardzo lubię książki tych autorów.
    Fajne są również włoskie kryminały Donny Leone, Camilliariego, Carofiglio
  • chicarica 07.07.19, 10:09
    Jak chcesz coś lekkiego i wakacyjnego, to poczytaj serię o Majorce Majewskiej. Mnie ogólnie rozdrażniła z przyczyn powiedzmy społecznych, ale jako czytadło się nadaje.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • krejzimama 07.07.19, 10:14
    Po pierwsze. To niemożliwe żeby nad Bałtykiem wiało i padało. Emama nad Bałtykiem ma zawsze swietną pogodę.Wręcz jest jej za gorąco i musi orzeźwiać się biorąc kapiel w wodzie o temperaturze 16 stopni.
    Ale jeśli już nawet wieje i pada to emama uwielbia taką pogodę. Ubiera walonki, czapkę uszankę oraz kozuch i sztormiak i chłonie atmosferę bałtycką, która jest jedyna i niepowtarzalna spacerując w deszczu.
    Zacianający i uderzający w twarz deszcz doprowadza ją do ekstazy.

--
    Polak to nie narodowość tylko diagnoza.
  • bigzaganiacz 07.07.19, 10:20
    Hehe , esencja bredni na temat wypoczynku nad polskim baltykiem
  • bigzaganiacz 07.07.19, 10:22
    Jutro jade do hiszpanii, bez zbytnich emocji sprawdzilem pogode a tam 29-30 z mala chmurka ,
    Sztormiaka chyba nie biore
  • bergamotka77 07.07.19, 11:44
    Jestem w polskich górach i tez mam 30 stopni wink

--
    bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
  • vodyanoi 07.07.19, 10:24
    Tak, dokladnie tak. Ja to uwielbiam. Bez najmniejszych wyrzutow sumienia siedze wtedy z ksiazka przez caly dzien i obżeram sie chipsami. W domu bym tego nie zrobila, bo w domu zawsze jest cos do zrobienia, a jak na wakacjach jest piekna pogoda, to czuje obowiazek wykorzystania jej.
  • wlazkotnaplot 07.07.19, 10:54
    Oooo właśnie tak! Dodam jeszcze popijam drinka i zażeram milion kalorii..
  • ira_08 07.07.19, 10:20
    "Jak zawsze" Miłoszewskiego
  • vodyanoi 07.07.19, 10:27
    Cykl o Sebastianie Bergmanie, hjordt i Rosenfeldt
  • asiairma 07.07.19, 10:44
    A co czytałaś z realizmu magicznego i co polecasz? Dla mnie całkiem ciekawy był cykl Protektorat parasola (wiktoriański Londyn), a z polskich Cykl o Nikicie i Cykl o Wiedźmie Jadowskiej. Z skrytykowanej Miszczuk lubię 3 tomy: Ja, anielica. Ostatnio przeczytałam całkiem fajne dwa tomy cyklu o Rusi i legendach: Niedźwiedź i słowik oraz Dziewczyna z wieży. Bawią mnie też Kroniki Żelaznego Druida. Z kryminałów całkiem fajny debiut hiszpański: Cisza białego miasta.
  • wlazkotnaplot 07.07.19, 11:00
    Gdzieś tam wyżej pisałam, nr 1 Marguez 100 lat samotności, Miłość w czasach zarazy.
    Dom dusz, Miłość w płatkach róży. Z innych Zapach cedru oraz Murakami.
  • dzidzia_ch 07.07.19, 11:44
    A dlaczego na rower nue?
    My właśnie dojechaliśmy do Helu.
    Bardzo przyjemna wycieczka .

--
    Aniołek (5.X.2009)
    Oleńka
    Antos
  • livia.kalina 07.07.19, 11:50
    Ja nieodmiennie polecam „Morawiecki i jego tajemnice” T. Piątka. Oprócz opisanych powiązań premiera i jego ojca jest też ciekawa panorama lat 80 i 90 w Polsce. Z ciekawostek na zachętę: Solidarność Walczącą Kornela Morawieckiego współpracowała z ...RAF. Tak, tak - Frakcją Czerwonej Armii zbrojnym ramieniem skrajnie lewicowej, terrorystycznej grupy Baader-Meinhof, odpowiedzialnej za zamachy w których zginęły 34 osoby. Zresztą finansowani byli m. Nie przez STASI. Stasi musiała wiedzieć o tej współpracy, zresztą może i ją inspirowała. Solidarność Walczącą dostała od nich urządzenia podsłuchowe do podsłuchiwania UB.

--
    super_hetero_dyna:
    "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
  • ichi51e 07.07.19, 11:59
    Archipelag Gulag. Czytasz i oczom nie wierzysz nawet smiejesz sie z absurdu.

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • bei 07.07.19, 12:10
    Tom Sharpe- „ Wilt”- mam zakwasy ze śmiechu 😊,
  • zona_mi 07.07.19, 12:13
    Zapadła dziura Bone Gap.
  • zabka141 07.07.19, 13:10
    Historia Wilkow, Emily Fridlund
  • tawananna 07.07.19, 13:11
    Uwaga, to będą typowe czytadła:

Mnie bardzo wciągnęła Magdalena Kordel i jej powieści z akcją osadzoną w miejscowości Malownicze. Schemat zdarzeń typowy i banalny - czyli osoba z miasta przenosi się na wieś i w końcu odnajduje tam sens życia wink ("Każdy ma swój wymarzony dom. Miejsce, w którym może znaleźć ukojenie, szczęście i miłość." - no, dość to sztampowo-banalne smile). Ale uważam, że to - jak na czytadła - całkiem zgrabnie napisane powieści, sporo też humoru, trochę nietypowych zwrotów akcji itd. Teraz czytam jeden z tomików serii "Uroczysko" (kolejna chronologicznie, inna bohaterka-narratorka) i jest chyba nawet lepiej, mniej sentymentalnie, bardziej z dystansem i ironią.

Karolina Wilczyńska i cykl "Stacja Jagodno" - podobny zalążek akcji, ludzie z miasta lądują na wsi, a wieś powala ich sielankowością, prostotą życia i mądrością zwykłych ludzi wink. No, czytadło. Pierwsze bodaj dwa czy trzy tomy przeczytałam w każdym razie jednym tchem w któreś wakacje, bardzo mnie wciągnęło. Parę tomów dalej zrobiło się dla mnie już niestrawne i zemdliło mnie od tych wiejskich babcinych mądrości i podkreślania smaku własnoręcznie pozbieranych poziomek wink, ale początek baaardzo mi się podobał.

Olga Rudnicka i cykl "Natalii 5" (zaczynający się od książki o tym samym tytule - bo teraz widzę, że wyszedł świeżo prequel). Zwariowane pogodne kryminały / komedie kryminalne, mocno inspirowane Chmielewską. Przeczytałam jednym tchem, miejscami płakałam ze śmiechu. Niektóre dialogi mocno sztampowe - ale co z tego, skoro cykl o Nataliach wciąga aż miło. Przy czym próbowałam paru innych książek Rudnickiej pisanych w tym samym stylu i przebrnęłam z pewnym trudem albo wcale, miejscami za bardzo były to dla mnie "popłuczyny po Chmielewskiej". Ale Natalie się bronią! (a i do Chmielewskiej zajrzeć warto!).

Debora Geary, cykl "Nowoczesna czarodziejka" (A Modern Witch) - też przyjemne czytadło, mocno sielankowe, taka obyczajowa bzdurka o czarodziejach w realistycznym świecie (ale nie dla osób, które czytają fantasy, one by to wyśmiały wink). Mnie to wciągnęło, dużo pogody ducha i dobre ileś tomów przeczytałam prawie jednym tchem. (Przy czym na polski chyba tylko dwa pierwsze zostały przetłumaczone).
  • kosmos_pierzasty 07.07.19, 19:36
    Kordel też uważam za całkiem przyjemną na hamak 😊
  • mokka39 07.07.19, 19:23
    nie wiem czy to akurat lektury z kręgu twoich zainteresowań, ale świetnie czytało się "Rosja w łagrze" Iwana Sołoniewicza, poza tym Jim Curran "K2. Triumf i tragedi" - chociaż alpinizmem się nie fascynuję, ale od tej książki nie mogłam się oderwać, biografia Gabrieli Zapolskiej pióra Arael Zurli, Wypominki Joanny Siedleckiej, Mgdalena Grzebałkiewicz Beksińscy. Potret podwójny, Czarny Obelisk Erich Maria Remarque. Z weselszych, bo widzę, że same ponure czytam, może to przez depresję, to Dzienniki gwiazdowe Lema np. Z kryminałów cykl Tess Gerristen o detektyw Rizzoli i lekarz sądowej Maurze Isles.

--
    www.perfumanka.pl
  • kosmos_pierzasty 07.07.19, 19:38
    Tak, Remarque jest wciągający i fajnie się czyta. Osobiście najbardziej lubię Łuk triumfalny. Oczywiście na wakacje to bardziej jego romanse niż powieści wojenne.
  • kosmos_pierzasty 07.07.19, 19:44
    Sama mam odwrotną filozofię - biorę na wyjazd jakąś cegłę, za którą nie mogłam się jakoś zabrać w domu, a przeczytać chcę. Np. taką na 500 stron w języku, który znam najgorzej😀 Jak wezmę jako jedyną książkę to już nie mam wyboru i czytam.

A z kryminałów podobało mi się ostatnio Całkiem normalna rodzina, czy jakoś tak. Albo Posłuszna żona - czytało, i to obyczajowe, ale dość strawne. Przynajmniej dla mnie 😉
  • andaba 07.07.19, 19:54
    Tak, Posłuszna żona też mi się podobała, nawet wbrew oczekiwaniom.. Strasznie gładko wchodziła smile
  • sonia-3 07.07.19, 19:49
    B.A.Paris. "Za zamkniętymi drzwiami" i " Na skraju załamaniu". Super thrillery psychologiczne.

--
  • ankanka3 07.07.19, 21:11
    Jeżeli lubisz realizm magiczny polecam "Czas beboka" Adamusa. Cegła, ale bardzo wciągająca i klimatyczna.
  • ankanka3 07.07.19, 21:13
    Rany... Antonius, a nie Adamus... Ruchard Antonius -"Czas beboka"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka