Dodaj do ulubionych

Emerytura - IK(Z)E czy obligacje?

07.07.19, 20:38
Jestem po czterdziestce, chcę zacząć oszczędzać na emeryturę. Po przeanalizowaniu różnych rozwiązań waham się między IKZE i IKE (np. Pakiet emerytalny PKO TFI) a samodzielnym kupowaniem wieloletnich obligacji Skarbu Państwa. Mogłabym odkładać 500 zł miesięcznie. Ktoś to rozkminił, ktoś coś doradzi?
Edytor zaawansowany
  • tifa_lockhart 07.07.19, 20:48
    Ale jakiego panstwa? Bo chyba nie polskiego.
    No i raczej lokuj w produkty których panstwo ci nie zabierze. Najlepiej złoto. Przy zakupie podawaj fałszywy pesel oraz imie i nazwisko.
  • kryzys_wieku_sredniego 07.07.19, 21:13
    To z pińcet ;P. Zakładając, że pracujesz i odkładasz do 62 lat a masz 40, to uzbierasz, o ile nie stracisz:
    500*12*22=132 000zł.
  • kryzys_wieku_sredniego 07.07.19, 21:15
    Pamiętaj o podatku od wzbogacenia, o kosztach obsługi itp, ale jak jesteś sumienna to oszczędzanie na pewno jest oki, o ile nie robisz to z zamysłem: na emeryturze poszaleję - nie poszalejesz, wybij to sobie z głowy.
  • tapatik 07.07.19, 22:02
    kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> Pamiętaj o podatku od wzbogacenia, o kosztach obsługi itp,

Jakim podatku od wzbogacenia?
    Podatek od zysków kapitałowych - 19% od zysku.

> ale jak jesteś sumienna to oszczędzanie na pewno jest oki,
    > o ile nie robisz to z zamysłem: na emeryturze poszaleję - nie poszalejesz,
    > wybij to sobie z głowy.

Jeśli dzięki temu będzie na leki, to już będzie dobrze.

--
    Pieniądze nie zmieniają człowieka.
    Pieniądze pozwalają mu być sobą.
  • tifa_lockhart 07.07.19, 21:19
    To zawsze 132 000 pln netto dodatkowo. Zakładając, że autorka będzie sobie dokładać z tego do emerytury przez 10 lat to będzie to dodatkowe 1100 pln miesięcznie.
    Koszty praktycznie pomijalne.
  • tapatik 07.07.19, 21:57
    Możesz kupować obligacje w ramach IKE/IKZE i przy okazji korzystać z odliczeń podatkowych.

--
    Pieniądze nie zmieniają człowieka.
    Pieniądze pozwalają mu być sobą.
  • jeste_m_sobie 08.07.19, 08:26
    Właśnie jest tak, że jeśli zakładam IKZE, to owszem, mogę co roku dokonywać odliczeń podatkowych, ale na emeryturze płacę 10% podatku od WSZYSTKIEGO, co uzbierałam - nie tylko od zysków! No powiem, że zbiła mnie z nóg taka informacja. Przecież odkładam z czegoś, co już raz zostało opodatkowane! Dowiadywałam się też o pracownicze plany emerytalne w mojej firmie (PPK na razie nie będzie) - otóż tam, wpłacając, musze od razu dopłacić 19% podatku. Czyli jeśli wpłacam 50 zł z mojej pensji, świeżutko opodatkowanej, to na dzień dobry dopłacam do tego 95 zł podatku. Im dłużej zbieram informacje, tym bardziej rozumiem niechęć do oszczędzania na emeryturę...
  • riki_i 08.07.19, 12:41
    Przecież IKZE jest po to, żeby dostawać zwrot podatku z PIT !!! Zachodzę w głowę skąd się biorą głupi ludzie, którzy tego nie rozumieją. IKZE zakładasz wtedy jak możesz odzyskać zaliczki na podatek. Nie zakładasz IKZE jeśli nie pracujesz, jesteś "przy mężu", robisz na czarno, albo utrzymujesz się z zasiłków i pińcet plusów.

Idea IKZE jest taka, że otrzymany zwrot podatku reinwestujesz w IKZE. Wtedy instrument ten notuje kosmiczną stopę zwrotu. Dla bezpieczeństwa najlepiej założyć go jako lokatę bankową (w banku spółdzielczym, bo inne tego nie oferują). Ja mam 3,35% netto, dostaję około 1000 zł rocznie z oprocentowania i około 2000 wkładam ze zwrotu z PIT (bo robię też inne odliczenia). 10% podatku od całości salda przy wypłacie, zakładając otrzymywanie i reinwestowanie zwrotów z PIT jest zrozumiałe.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka