Dodaj do ulubionych

Dziecko bez zerówki?

08.07.19, 21:47
Znacie dzieci, które nie poszły/nie pójdą do zerówki? Mojej znajomej dziecko nie dostało się do żadnej szkoły do zerówki (brak punktów bo dziecko jest z pełnej rodziny, nie wielodzietnej, bez niepełnosprawności). Mały chodził do prywatnego przedszkola ale pół roku temu musiał zostać wypisany z przyczyn finansowych i teraz ani przedszkola ani szkoły. Do państwowego przedszkola nie ma szans się dostać. Jak sądzicie, czy takie dziecko poradzi sobie w 1 klasie? Czy rodzice daliby radę przerobić program zerówki w domu?
Edytor zaawansowany
  • marisol25 08.07.19, 21:52
    Ale zerowka jest obowiązkowa tzn nie można nie chodzić na mój gust. Ja w temacie bo młoda od września idzie, do niepublicznej, więc do końca nie wiem jak to jest z państwowymi. A edukacja domowa? Wolę w to nie wchodzić.. Xd
  • berdebul 08.07.19, 21:57
    Zalezy od rodziców, jeżeli jedno jest w domu i ma czas, to tak. Zerówka jest obowiązkowa, musi znaleźć sie miejsce.
  • rosie 08.07.19, 21:58
    bzdura, dziecko ma szkołę obwodową tam gdzie mieszka. Idzie się do urzędu gminy/miasta i zgłasza się dziecko jako mieszkające w obwodzie. Co prawda może nie być już mijscs w przedszkolach ale w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej dla dziecka musi być mijsce. Edukacja w PL jest obowiazkowa a za niewywiązywanie się z tego obowiazku można dostać grzywnę. Rodzice muszą wypełnić kartę zgłoszenia dziecka do szkoły obwodowej, można to zrobić mawet jeślu już jest po rekrutacji. Bez rocznego przygotowania przedszkolnego będzie provlem z pierwszą klasą
  • slonko1335 09.07.19, 07:28
    nie musi, nie ma czegoś takiego jak obwód dla zerówki, musi być miejsce ale równie dobrze na drugim końcu miasta

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • ichi51e 09.07.19, 08:58
    Oczywiscie ze jest. Ja musialam isc do szkoly tejonowej i zglaszac gdzie dziecko jest skoro nie jest u nich

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • ela.dzi 09.07.19, 09:03
    Zerówka nie jest, natomiast jest obowiązkowa i trzeba informować, jeśli dziecko idzie do prywatnej placówki.
  • slonko1335 09.07.19, 09:07
    nadzór na wykonywaniem obowiązku przedszkolnego prowadzi dyrektor szkoły rejonowej bo jest obowiązkowa, to nie jest jednoznaczne z rejonizacją zerówki

--
  • rosie 09.07.19, 14:18
    pomimo wolnych miejsc w innych szkolach w gminie nie przydzielono mi szkoły poza obwodem. Do każdej szkoły położonej powyżej 3 km od miejsca zamieszkania gmina musi zapewnić dowóz z opieką podczas dowozu. Z tego powodu w najbliższej szkole zamiast jednego oddziału zrobili dwa(chociaż ja powiedziałam w gminie: może być jakakolwiek szkoła ale z dowozem zapewnionym przez gminę)
  • alicia033 08.07.19, 21:59
    nie znacie.
    Znajoma niech zadzwoni, a najlepiej osobiście przejdzie do wydziału oświaty miasta czy gminy, w której mieszka - to jest ich problem, żeby dla tego dziecka znaleźć miejsce w jakiejś zerówce.
    samorzad.infor.pl/sektor/zadania/reforma-oswiaty/2761583,Roczne-przygotowanie-przedszkolne-2019-r.html
  • aurinko 08.07.19, 22:03
    Dziękuję za link, wydrukuję i dam znajomej do przeczytania. W rejonowej szkole powiedzieli jej, że nie mają obowiązku przyjąć dziecka do zerówki, co innego gdyby to była 1 klasa. Ja nie bardzo się znam, bo nie miałam problemu z zerówkami.
  • rosie 08.07.19, 22:14
    stowarzyszenie rzecznik praw rodziców ma dyżur eksperta od prawa oświatowego. W zeszłym roku miałam problem z rekrutacją do zerówki, opisałam wszystko w mailu, oni mi wyjaśnili co i jak, podali konkretne przepisy i z tą wiedzą poszłam do gminy. Udało się wszystko załatwić po mojej myśli.
  • aurinko 08.07.19, 22:28
    Rosie bardzo Ci dziękuję smile
  • slonko1335 09.07.19, 07:30
    dobrze powiedzieli, zerówek nie obowiązuje rejonizacja ale miejsce dla dziecka gdzies musi się znaleźć. Podejrzewam, że wystarczy wizyta w wydziale edukacji i znajdzie się nawet blisko domuwink Gmina ma obowiązek zapewnienia miejsca w zerówce, kłopot polega tylko na tym, ze niekonicznie tam gdzie wymarzyli sobie rodzicesad

--
  • slonko1335 09.07.19, 07:31
    mamadu.pl/136957,rekrutacja-do-zerowek-czy-obowiazuje-rejonizacja
    --
  • aerra 08.07.19, 22:03
    Musi się dostać przynajmniej do rejonowego przedszkola/zerówki w szkole rejonowej, bo zerówka obecnie jest obowiązkowa.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • ela.dzi 09.07.19, 08:23
    Nie musi, musi dostać się w obrębie gminy.
  • kryzys_wieku_sredniego 08.07.19, 22:16
    Zerówka jest obowiązkowa.
  • andaba 08.07.19, 22:21
    W rejonie chyba muszą go przyjąć.
    Co do meritum - tak, znam dziecko, które nie poszło do zerówki, stanowczo odmówiło. Dziecko było kumate, obiecało, że do szkoły pójdzie. Obyło się bez problemów i tak był do przodu jak poszedł (społecznie też).

Aaa, teraz sobie przypomniałam, z najmłodszą chodziła dziewczynka, która nie chodziła do zerówki, bo mamusia nie miała czasu, a babcia była ślepa i nie miał jej kto zaprowadzać. Też sobie zupełnie dobrze radziła.
  • tymianek21 08.07.19, 23:47
    andaba nie wierz ludziom którzy opowiadają ci takie rzeczy i w ich opowieści! roczne przygotowanie do szkoły tzw. zerówka jest obowiązkowe od lat. jeśli dziecko nie realizuje tego w przedszkolu lub w szkole dyrekcja zawiadamia po jakimś czasie sąd (jeśli rodzice lub opiekunowie odmawiają przyprowadzania dziecka na zajęcia).
    nie ma możliwości żeby dziecko nie zostało przyjęte do grupy tzw.zerówki gdyż jest objęte obowiązkiem szkolnym (może być realizowany w przrdszkolu). wystarczy pójść do kuratorium i zapytać gdzie jest szkoła rejonowa dla tego dziecka i tam udać się.
  • memphis90 08.07.19, 23:52
    Może ta opowiastka jest z lat 70...?

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • memphis90 08.07.19, 23:51
    >tak, znam dziecko, które nie poszło do zerówki, >stanowczo odmówiło.
    Jakież to szczęście, że 6- letnie dziecko nie odmówiło stanowczo szczepień, kladzenia się spać w nocy, nauki w szkole i mycia pach!

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • ophelia78 09.07.19, 09:09
    Prawda....? wink
  • memphis90 08.07.19, 23:53
    Nie ma opcji "nie dostał się". Jest obowiązek i jest rejonizacja. Może nie dostał się do żadnej spoza rejonu wybranej przez mamusię?

--
  • aurinko 09.07.19, 06:59
    Nie, do tych spoza rejonu poszła jak odmówiono w rejonowej. Wszędzie tłumaczą się brakiem miejsc. Mówiłam znajomej żeby wzięła z rejonowej szkoły na piśmie odmowę przyjęcia, ale nie było komu wystawić (obecna tylko sekretarka). Rejonowa szkoła poleciła dzwonić w połowie sierpnia bo "może coś się zmieni". Sekretarka rejonówki powiedziała że zerówka nie jest obowiązkowa!
    Teraz przynajmniej wiadomo co robić, gdzie "uderzyć", dodatkowo skargę na sekretarkę przydałoby się złożyć.
  • lucky1983 09.07.19, 07:07
    Nie ma opcji Muszą przyjąć dziecko do SP pod którą podlega dzielnica/ulica zamieszkania dziecka. Jasne że spoza rejonu dzieci przyjmowane są w drugiej kolejności w przypadku wolnych miejsc. My aplikując do SP do pierwszej klasy wiedzieliśmy że w najgorszym wypadku syn „wyląduje” w rejonówce i taką informacje dostałam w sekretariacie. Nie dostał się do sportowej o czym pisałam, ale po 3 tygodniach zadzwonili że są dzieci które nie przeszły badań w przychodni sportowej a my pierwsi na liście byliśmy (rezerwowej) skorzystaliśmy i tym sposobem w rejonówce zwolniliśmy miejsce. Koleżanka coś kręci zerówka jest obowiązkowa a rejonowa musi przyjąć dziecko choćby 1.09!
  • ela.dzi 09.07.19, 08:29
    Do zerówek nie ma rejonizacji, miejsce musi znaleźć się w obrębie gminy. Szkoła to inna sytuacja.
  • araceli 09.07.19, 07:09
    W rejonie przyjąć nie muszą ale gmina ma obowiązek zapewnienia gdzieś miejsca.

--
    Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
  • ela.dzi 09.07.19, 08:24
    Dokładnie tak. Gorzej jeśli to oznacza bardzo oddaloną placówkę.
  • verdana 09.07.19, 08:26
    Mój syn nie chodził do zerówki. Ale było to tuż przed wprowadzeniem zerówki obowiazkowej - bo on chodził do młodszej grupy w przedszkolu, a program zerówki robiłam z nim w domu. Omijając zerówkę poszedł do pierwszej klasy, braków nie miał. Ale teraz zerówka jest obowiązkowa.
  • aga_sama 09.07.19, 08:51
    Zerówka jest obowiązkowa, dziecko musi zrealizować roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. SZKOŁA REJONOWA NIE MUSI PRZYJĄĆ DZIECKA DO ZERÓWKI. Miejsce w oddziale przedszkolnym MUSI ZAPEWNIĆ GMINA (w Warszawie dzielnica). Koleżanka niech się uda do urzędu miasta/ gminy/ dzielnicy i zapyta, gdzie jest miejsce dla jej dziecka. Może złożyć pisemny wniosek o wskazanie placówki, w której syn będzie realizował roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Niestety wizja dowożenie dziecka na drugi koniec miasta/ gminy/ dzielnicy jest realna, jeżeli odległość dom-szkoła będzie większa niż km, należy się bezpłatny dowóz z gminy lub zwrot jego kosztów
  • aga_sama 09.07.19, 08:53
    oo trzy mi nie działa
    Niestety wizja dowożenie dziecka na drugi koniec miasta/ gminy/ dzielnicy jest realna, jeżeli odległość dom-szkoła będzie większa niż TRZY km, należy się bezpłatny dowóz z gminy lub zwrot jego kosztów
  • ichi51e 09.07.19, 08:57
    Znam mase dzieci z tym ze nie ma takiej mozliwosci zeby dziecko sie cudem samo nigdzie nie dostalo. Jest rejonizacja i dziecko gdzies musialo sie dostac.
    Co do programu podstawowki to wez nie zartuj

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • ela.dzi 09.07.19, 09:07
    Jeszcze nie musiało, organy prowadzące mają czas do końca wakacji na wskazanie placówki w obrębie gminy, która ma przyjąć dziecko. W przypadku Warszawy czasem oznacza to placówkę na drugim końcu Warszawy.
  • memphis90 09.07.19, 09:52
    W Warszawie ponoć w obrębie dzielnicy, więc nie na drugim końcu miasta...

--
  • ela.dzi 09.07.19, 10:20
    Nie wiesz jak jest w rzeczywistości, ale napisać musisz. Nie masz racji, władze starają się jak mogą, żeby dzieci dostały miejsca w obrębie dzielnicy, ale placówki nie są z gumy. Wielokrotnie spotykałam się z sytuacją, gdzie dziecko dostało przydział w przedszkolu oddalonym o kilkanaście km od domu i ponad godzinę dojazdu, 2-3 dzielnice dalej. W praktyce oznacza to rezygnację na rzecz placówki prywatnej, ale władze swój obowiązek spełniły.

Dlatego zrezygnowałam z rekrutowania dziecka do zerówki przy szkole rejonowej, bo gwarancji nie było i mógł dostać się gdziekolwiek w Warszawie.
  • mia_mia 09.07.19, 09:36
    Moje dziecko idąc do zerówki było jednym z kilku czytających, po zerówce czytały wszystkie lub prawie, więc jednak czegoś tam się uczą.
  • aaa-aaa-pl 09.07.19, 09:11
    Znajomi " ściemniają"- szkoła obwodowa musi przyjąć dziecko.
  • ela.dzi 09.07.19, 09:19
    Nie musi, nie wprowadzaj w błąd.
  • ela.dzi 09.07.19, 09:20
    Szkoła ma obowiązek przyjąć do I klasy, zerówki to nie dotyczy.
  • aga_mon_ber 09.07.19, 11:31
    Jak najbardziej dotyczy,,
  • agata_abbott 09.07.19, 11:51
    Nie dotyczy. Rekrutacja do zerówek przebiera rownolegle z rekrutacja do przedszkoli (przynajmniej w Warszawie). Można się nie dostać.

--
    teoriachaosu.blog/
  • agata_abbott 09.07.19, 11:52
    W sensie - można się nie dostać do swojej rejonowej zerowki.

--
    teoriachaosu.blog/
  • mia_mia 09.07.19, 09:40
    Czy sobie poradzi to zależy od dziecka i tego co będzie robiło w domu.
    Zerówka jest obowiązkowa, gdzieś się musi znaleźć miejsce, a jeśli rodzice nie przekażą szkole informacji gdzie dziecko chodzi to ta musi powiadomić odpowiednie instytucje.
  • janja11 09.07.19, 09:48
    Coś tu nie pasuje. Zerówka jest obowiązkowa. Nie zawsze uda się dzieciaka umieścić w najbardziej preferowanej placówce, ale miejsce musi się znaleźć.
    Znam dzieciaki, które bez zerówki poszły do pierwszej klasy, ale z tego co wiem, to zasięgali opinii psychologa ( 6 latek).
    Były tu wątki e-matek, które uważały, że czytający i liczący dziubdziś będzie się nudził w zerówce jak mops.
    A dla moich dzieciaków ta zerówka była nieoceniona we wprowadzeniu dzieciaka w tryb szkoły. Dzieciaki bardzo rozwinęły się też w tym czasie społecznie (społeczny i emocjonalny rozwój jest kluczowy dla decyzji o wcześniejszym posłaniu dzieciaka do szkoły).
    Do tego każdy rok różnicy, to różnica w rozwoju fizycznym dzieciaka, co na WFie będzie widoczne bardzo długo.

Takiego posyłania dzieciaka do szkoły, tylko dlatego, że bliżej niż zerówka jest, zdecydowanie nie polecam.
  • aga_mon_ber 09.07.19, 11:31
    anja11 napisał(a):

> Coś tu nie pasuje. Zerówka jest obowiązkowa. Nie zawsze uda się dzieciaka umieś
    > cić w najbardziej preferowanej placówce, ale miejsce musi się znaleźć.

Dokładnie.
  • ela.dzi 09.07.19, 10:26
    Przede wszystkim niech idą do odpowiednich władz, żeby znalazł się przydział dla tego dziecka. Władze mają czas do końca wakacji. Niestety, nie musi to być miejsce w wybranych placówkach, ale w obrębie gminy. Nie słuchaj bzdur, że musi znaleźć się miejsce w szkole rejonowej, żadnego takiego obowiązku nie ma. Sama chciałam rekrutować dziecko do zerówki w szkole rejonowej i z powodu braku pewności przyjęcia zrezygnowałam i zostawiłam dziecko w przedszkolu.
  • rosie 09.07.19, 14:02
    może być w obrębie gminy ale wtedy odległość do szkoły przekracza 3 km i gmina musi zapewnić dziecku bezpłatny transport i opiekę podczas transportu. Wiem co mówię, w zeszłym roku pomimo że w innych szkołach na terenie gminy były wolne miejsca to ze względu na moje dziecko w najbliższej szkole zrobiono dwa oddziały przedszkolne (zamiast planowanego jednego). Moje dziecko było 26, chcieli go dopisać do zaplanowanej grupy. Wiedziałam że to jest niezgodne z prawem, walczyłam o swoje prawa i pomimo że nie było im na rękę podzielili dzieci na dwie grupy.
  • ela.dzi 09.07.19, 15:56
    O odległości nie wiedziałam, dzięki.
  • bella_roza 09.07.19, 10:52
    Moi nie chodzili do zerówki, po przedszkolu poszli do szkoły w wieku 6 lat

--
    Fryzjer jest wazniejszy niż pasztet, to oczywiste. Przynajmniej do póki nie masz dziecka z własciwym facetem. [by Piepe]
  • ichi51e 09.07.19, 12:36
    Ale zapewne odbyli roczne przygotowanie w przedszkolu w wieku lat 5. To wlasnie zerowka

--
  • slonko1335 09.07.19, 12:40
    niekonicznie, mogły też miec zaświadczenie z PPP o gotowości szkolnej i dwa lata temu wystarczył sam fakt uczęszczania do przedszkola, nie do zerówki

--
  • bella_roza 09.07.19, 13:01
    Nie realizowali przygotowania i nie mieli zaświadczenia z PPP. warunkiem było chodzenie do przedszkola

--
    Fryzjer jest wazniejszy niż pasztet, to oczywiste. Przynajmniej do póki nie masz dziecka z własciwym facetem. [by Piepe]
  • aga_mon_ber 09.07.19, 11:30
    Co za bzdury???
    Od kiedy i gdzie, dziecko zaczyna edukację bez zerówki???
  • slonko1335 09.07.19, 12:21
    sześciolatek może iść do pierwszej klasy przecież

--
  • tymianek21 09.07.19, 13:05
    slonko 6 latek może iść do 1 klasy ale musi mieč opinię z PPP gdzie badają jego gotowość do szkoły. Kilka lat temu przed reformą roczne przygotowanie do 1 klasy miały dzieci 5 letnie ( to był ten rocznik który jako jedyny MUSIAŁ iść do szkoły w wieku 6 lat). teraz roczne przygotowanie jest w ostatniej grupie przedszkolnej tzw.zerówce lub w szkole.
  • slonko1335 09.07.19, 13:10
    tak teraz musi mieć opinię z PPP ale nie musi mieć zerówki, wcześniej nie musiał ani opinii ani zerówki wystarczył sam fakt uczęszczania do przedszkola

--
  • asia_i_p 09.07.19, 15:06
    Mój brat nie chodził do zerówki, dał sobie radę spokojnie jeśli idzie o naukę, miał pewne problemy, jeśli idzie o dojrzałość szkolną, ale nieduże, bo miał sporo zajęć dodatkowych. U niego zadecydował fakt, że nie chodził do przedszkola, a w tym okresie zerówki były raczej przy przedszkolach. Poszedł do pierwszej klasy jako sześciolatek.

Ja będę miała problem z synem, już to widzę, bo jego przedszkole nie prowadzi zerówki, państwowe przedszkola też już nie prowadzą, zerówki są w szkołach, a szkoła, do której chce go oddać (prywatna integracyjna), ma zerówkę jako część swojego przedszkola, nie szkoły - czyli to jest kontynuacja dla dzieciaków z tego przedszkola. Mam rok na ustalenie, co zrobić.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • asia_i_p 09.07.19, 15:08
    Aha - formalnie wyglądało to tak, że żeby iść do pierwszej klasy, a nie zerówki, musiał przejść badania w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • tymianek21 09.07.19, 15:30
    Asia nie rozumiem jak przedszkole syna "nie prowadzi zerówki"? Nie ma takiej możliwości- chyba że chodzi ci o to żeby dziecko chodziło do przedszkola TYLKO na 5 godz. To się nie dziwię bo każdy dyrektor chce żeby dzieci było w jego placówce dłużej niż 5 godz.Każda ostatnia grupa przedszkolna to tzw. zerówka. Oczywiście to wygląda jak zwykła grupa przedszkolna - posiłki, zabawa w ogródku, zajęcia pladtyczne, muzyczne ale realizowany jest roczny program przygotowania do szkoły. Dzieci mają najczęściej zestawy- karty pracy, uczą się literek, mają zabawy matematyczne, próby czytania. To jest wszystko w ramach ostatniej grupy przedszkolnej!
  • slonko1335 09.07.19, 15:50
    W niektórych gminach "zerowka" jest organizowana wyłącznie jako oddziały przedszkolne w szkołach, w niektórych tylko w przedszkolach, w niektórych i tu i tu .

--
  • ela.dzi 09.07.19, 15:57
    Normalnie, w Warszawie w niektórych dzielnicach też się z tym spotkałam. Generalnie straszny bałagan.
  • cytrynowacytryna 09.07.19, 16:04
    Normalnie, nie prowadzi zerówki. Ostatnia grupa w moim przedszkolu to 5-latki. Zerówka (czyli oddział przedszkolny przy szkole podstawowej) jest
    w szkole. Przedszkole nie jest z gumy i żeby zapewnić miejsce wszystkim 4 i 5 latkom musieli wywalić zerówki do szkoły. Małe miasteczko, jedno przedszkole i jedna szkola.
  • tymianek21 09.07.19, 16:22
    czyli dzieci opuszczają predszkole po 3 latach? pierwszy raz słyszę o czymś takim! w moim mieście przedszkola trwają 4 lata.
  • slonko1335 09.07.19, 16:24
    dokładnie tak, do zerówki wędrują do oddziału przedszkolnego przy szkole

--
  • ichi51e 09.07.19, 16:52
    3 lata. Ida 3latki. Jak maja 6lat robia roczne przygotowanie (w szkole lub przedszkolu) i do 1 klasy jak maja 7. Jak sie uprzesz mozesz poslac mlodsze dziecko

--
  • asia_i_p 09.07.19, 17:00
    Normalnie. Prowadzi grupy młodszą, średnią i starszą, a oddziały zerówkowe w naszej gminie są przy szkołach. Wyjątkiem jest, jak na złość, ta szkoła, do której ja go chcę posłać.

--
  • kryzys_wieku_sredniego 09.07.19, 16:28
    A ile dziecko ma lat?
    Może jest z rocznika 5 latków i wówczas nie musi zostać przyjęte.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka