10.07.19, 13:29
Mam całkowicie wyciętą tarczycę 16 lat temu i codziennie muszę brać Euthyrox N 75.
Jak długo mogę być bez tabletek? Co się stanie?
Letroxu też brak (choć kiedyś źle na mnie działał).
Edytor zaawansowany
  • 35wcieniu 10.07.19, 13:38
    To indywidualne, nie ma jednej odpowiedzi raczej, jak w przypadku każdych hormonów zresztą.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • sundace46 10.07.19, 13:39
    Wiesz, ale to chyba pytanie do lekarza, nie do nas
  • czarna_kita 10.07.19, 13:46
    Ja od 10 lat biorę Euhyrox 125 i teraz nie ma tego leku w aptekach. Na moje pytanie do lekarza co teraz, on mi odpowiada - " szukać gdzie indziej". Więc takie jest podejście do tematu lekarzy.
  • australijka 10.07.19, 15:10
    Kito czy masz pretensje do lekarza, że Ci leku po aptekach nie szuka czy, że nie opracowano przez lata innego leczenia niedoboru hormonu jak podawanie tego hormonu z zewnątrz. Skargi to raczej do ministerstwa. Tam biorą kasę za to, żeby wszystko grało. Jeśli ziemniaków nie dowieźli do marketu to masz żal do kasjerki? Sorry ale po Tusku lekarz jest najczęściej winny wszystkich plag egipskich. A jemu fajnie przepisywać od nowa recepty setkom pacjentów, siedzieć w czarnej dziurze z leczeniem, szukać odpowiedników wiedząc , że to zła taktyka, mieć pacjentów po zmianie leku i źle na tę zmianę reagujących, i wysłuchiwać żalów skierowanych pod złym adresem. Pewnie wiesz jaki mam zawód. Miałam. Już emerytka na szczęście.
  • 1unia4 10.07.19, 16:53
    Ale lekarz nie musi "szukać odpowiedników"_apteka to robi( bez problemu)
  • czarna_kita 10.07.19, 18:06
    australijka napisał(a):

> Kito czy masz pretensje do lekarza, że Ci leku po aptekach nie szuka czy, że n
    > ie opracowano przez lata innego leczenia niedoboru hormonu jak podawanie tego h
    > ormonu z zewnątrz. Skargi to raczej do ministerstwa. Tam biorą kasę za to, żeby
    > wszystko grało. Jeśli ziemniaków nie dowieźli do marketu to masz żal do kasjer
    > ki? Sorry ale po Tusku lekarz jest najczęściej winny wszystkich plag egipskich.
    > A jemu fajnie przepisywać od nowa recepty setkom pacjentów, siedzieć w czarnej
    > dziurze z leczeniem, szukać odpowiedników wiedząc , że to zła taktyka, mieć pa
    > cjentów po zmianie leku i źle na tę zmianę reagujących, i wysłuchiwać żalów sk
    > ierowanych pod złym adresem. Pewnie wiesz jaki mam zawód. Miałam. Już emerytka
    > na szczęście.

Nie mam żalu do lekarza o to że nie ma mojego leku w aptece. Raczej jego podejścia typu - ja swoje wypisałem a Ty pacjencie się martw skąd to wytrzasniesz. Skoro nie ma tego leku trzeba zmienić leczenie, zapisać zamiennik. A nie umywac ręce całkowicie.
    Przecież to nie moja wina ze taki lek dostałam, to lekarz mi go zapisał.
  • angazetka 10.07.19, 18:07
    No ale zamiennik wydadzą ci na receptę z tym lekiem, co masz go wypisanego.
  • dziennik-niecodziennik 10.07.19, 20:16
    Na wypisana recepte zamiennik dostaniesz bez problemu.
    Problem w tym że zamiennikow tez brakuje 😂

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • sundace46 11.07.19, 08:28
    czarna_kita napisał(a):

> Ja od 10 lat biorę Euhyrox 125 i teraz nie ma tego leku w aptekach. Na moje pyt
    > anie do lekarza co teraz, on mi odpowiada - " szukać gdzie indziej". Więc takie
    > jest podejście do tematu lekarzy.

Ale do kogo ty masz pretensje? Do lekarza? On powinien ci poszukać leku? Weź pomyśl
  • magazynka 10.07.19, 14:18
    Spróbuj dostać się dziś do endokrynologa. W moim mieście 14 miesięcy.
    Rodzinny powie,że nie jest specjalistą od tarczycy.
  • nowaczek1 10.07.19, 14:24
    No to prywatnie do endo.
  • dziennik-niecodziennik 10.07.19, 17:06
    No ale co to da?
    Nie ma leku na rynku. Producenci nie dostarczaja. Lekarz nic nie pomoze. No, ewentualnie mozna poprosic o recepte na wyzsza dawke i dzielic tabletki. Nie ma chwilowo innej rady.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • katja.katja 10.07.19, 13:45
    O co chodzi z tymi niedoborami tych leków? Tylko w Polsce czy w ogóle?
    Może coś się zadziało na taśmie produkcyjnej i producent chcąc ukryć jakąś olbrzymią wpadkę wycofuje wszystkie "zakażone" opakowania? Coś mi tu brzydko śmierdzi. Koncerny farmaceutyczne mają sporo kasy, więc spokojnie mogą pójść w politykę "po prostu chwilowy brak w hurtowniach" i motłoch to kupi.
    Obecnie (kupiłam wcześniej) mam zapas z górką wink Letroxu 75 smile

--
    Nie dam się wygasić!
  • angazetka 10.07.19, 14:38
    Niech se motłoch poczyta.
    next.gazeta.pl/next/7,151003,24979310,ministerstwo-zdrowia-przedstawilo-wykaz-ponad-300-lekow-zagrozonych.html#s=BoxMMtImg2
  • katja.katja 10.07.19, 15:12
    Nie przekonuje mnie to.
    Po pierwsze skoro powodem jest "mafia lekowa", która sprzedaje tanie polskie leki za granicę czemu akurat teraz jest niedobór leków? Ten lek (zażywam więc wiem) co najmniej od 3 lat jest tani i dopiero teraz mafia skapowała się, że można na tym zarobić?
    Drugi powód - skąd te nagłe braki substancji czynnych?

--
    Nie dam się wygasić!
  • dziennik-niecodziennik 10.07.19, 17:09
    Co do drugiego - czesc fabryk produkujacych substancje lecznicze (substancje, nie leki jako takie) sie pozamykala i producenci po prostu nie maja z czego produkowac.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • katja.katja 10.07.19, 18:00
    I tak nagle się pozamykały? I to w jednym czasie?

--
    Nie dam się wygasić!
  • dziennik-niecodziennik 10.07.19, 18:01
    A mnie skad wiedziec?...

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • katja.katja 10.07.19, 18:05
    Ja tylko zmuszam do samodzielnego myślenia.

--
    Nie dam się wygasić!
  • dziennik-niecodziennik 10.07.19, 20:16
    Bynajmniej big_grin

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • ichi51e 10.07.19, 19:45
    Ja tam 3 tygodnie temu kupilam 2 paczki letroxu bez problemu

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • angazetka 10.07.19, 14:37
    Biorę euthyrox 50. Mam jeszcze może na tydzień. Martwię się.
  • baszkircef 10.07.19, 14:56
    Mnie udało się kupić dwa ostatnie pudełka w aptece, a byłam już przestraszona bo mój zapas się kończył, ale ja biorę dawkę 88 i się ostały, a tak to od miesiąca nie ma w aptekach.
  • princesswhitewolf 10.07.19, 15:04
    Od poniedziałku 15 lipca pacjenci mogą dzwonić na bezpłatny numer 800 190 590, jest napisane w artykule wyzej wklejonym Magazyna dzwon.

• magazynka 10.07.19, 19:22
    He he he! Myślisz, że od infolinii leków przybędzie?
    Jeśli w ogóle się dodzwonisz (spróbuj), to usłyszysz, że jest 1 opakowanie w Lesku, a mieszkasz w Szczecinie lub Zielonej Górze.
  • sundace46 11.07.19, 08:30
    I co to da? Osoba ze Szczecina dowie się, ze jej leki sa w Krakowie big_grin Na 100% pojedzie big_grin big_grin
  • princesswhitewolf 10.07.19, 15:06
    tu o przyczynach i tzw mafii lekowej www.forbes.pl/biznes/brak-lekow-w-aptekach-mafia-lekowa-przyczyny/xdb1pgr
  • spirit_of_africa 10.07.19, 15:52
    sorry ale nie kupuję mafii lekowej jeśli chodzi o Euthyrox. O mafii lekowej piszą od lat a dopiero teraz owa mafia zainteresowała się Euthyroxem. dziwne
  • katja.katja 10.07.19, 16:24
    Zapewne coś bardzo złego z konsekwencjami dla użytkowników stało się na taśmach produkcyjnych.
    Teraz w pośpiechu zacierają ślady. Nie wiem czy dowiemy się za naszego życia prawdy.

--
    Nie dam się wygasić!
  • miriam_73 10.07.19, 16:44
    Podstawowym problemem sa Chiny. Tam produkuje sie znaczaca czesc substancji czynnych, ktore potem kupuja koncerny. Chiny zaczely ograniczac produkcje i zamykac niektóre zaklady chemiczne bo zatrucie srodowiska juz nie pozwala tego utrzymywac.
  • barbibarbi 10.07.19, 15:46
    Ja mam zapas na pół roku, trafia mnie coś jak pomyślę, że może leków nie być w aptece. Gdzieś czytałam, że kiedyś niedobory hormonu uzupełniało się sproszkowaną świńską tarczycą....... więc może jakoś uda się nam się przetrwać zanim świnie wyginą uncertain
  • baszkircef 10.07.19, 15:48
    Czy może ktoś próbował kupować za granicą? np Węgry
  • magazynka 10.07.19, 19:25
    Jakim sposobem masz zapas na pół roku? Lekarz może przepisać tylko na 3 miesiące. Bierzesz recepty od kilku lekarzy?
    Mnie zostało 5 tabletek, a recepta na następne złożona w aptece 10 dni temu.
  • ichi51e 10.07.19, 19:48
    Mnie lekarz daje recepte na 2 paczki plus recepte opozniona na nastepne 2. I tak masz zapas na pol roku

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • valla-maldoran 10.07.19, 19:51
    magazynka napisał(a):

> Jakim sposobem masz zapas na pół roku? Lekarz może przepisać tylko na 3 miesiąc
    > e. Bierzesz recepty od kilku lekarzy?
    > Mnie zostało 5 tabletek, a recepta na następne złożona w aptece 10 dni temu.

Ja bez problemu dostaję receptę na trzy opakowania, co daje 300 tabletek, czyli prawie rok.
    Chyba że coś się znowu zmieniło, bo ostatnio kupowałam prawie rok temu i jeszcze mam zapas na półtora miesiąca.
  • dziennik-niecodziennik 10.07.19, 20:18
    Przepisy sie zmienily.
    Na jednej recepcie lekarz moze Ci wypisac leku na 120 dni. Ale ogolnie moze Ci wypisac leczenie na rok, na kilka recept z odpowiednio odroczonym terminem realizacji.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • agrypina6 10.07.19, 15:55
    Bez leków możesz być ok. 7 dni.
  • barbibarbi 10.07.19, 16:49
    A potem co? Śmierć?
    Nie, to nie działa tak szybko, wiele osób żyje z niedoczynnością wiele lat i nie wiedzą o tym, ale może oni mają jakieś szczątki tarczycy. Tacy, którzy mają w całości tarczycę wyciętą to myślę, że przeżyliby bez leków rok, może dłużej i powoli organizm przestałby funkcjonować aż do śpiączki www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/spiaczka-hipometaboliczna-przyczyny-objawy-leczenie-aa-pTuY-icJi-xQAG.html
  • magazynka 10.07.19, 19:26
    A co potem? Co się dzieje z człowiekiem bez tarczycy?
  • barbibarbi 10.07.19, 20:36
    Zapada na śpiączkę i umiera, puls się obniża, temperatura ciała spada, zasypiasz i adieu.
  • justyna_be 10.07.19, 16:01
    Magazynka, w ogóle nie możesz być bez tabletki, musisz brać codziennie... Idź do apteki i zapytaj, jakie dawki mają (niedobór nie dotyczy chyba wszystkich dawek, tylko tych najpopularniejszych), a potem do rodzinnego po receptę, najłatwiej 150 dzielić na pół, ale można też pokombinować z innymi dawkami (lekarz Ci powie, w zależności od dostępnych dawek).
  • iberka 10.07.19, 16:28
    Na pewno gdzieś jest. Był już wątek po pierwszych artykułach siejących panikę. W Krakowie kupiłam bez problemu euthyrox (w pierwszej aptece, do której weszłam)
  • magazynka 10.07.19, 19:29
    A u mnie w Szczecinie pytałam w 5 aptekach i nie ma. Podobno brak nawet w hurtowniach.
  • szczypawka100 10.07.19, 19:36
    Apteka NA ZDROWIE, Niepodległści; TILIA, Kaszubska 60

--
    Raczej nie inaczej ...
    by ginger.ale
    #niezesrajciesie...
    by pani-nick
  • szczypawka100 10.07.19, 19:42
    NA ZDROWIE, Niepodległości 29; TILIA, Kaszubska 60; MORSKA, Wyzwolenia 37, DOZ, Wojska Polskiego 28; AVICENNA, Starzyńskiego 2

--
    Raczej nie inaczej ...
    by ginger.ale
    #niezesrajciesie...
    by pani-nick
  • magazynka 10.07.19, 19:58
    Dziękuję, sprawdzę.
  • szczypawka100 10.07.19, 18:22
    Dziś na spacerze w okol. wrocławskiego Rynku weszłam do 4 aptek. W każdej był euthyrox N75.

--
    Raczej nie inaczej ...
    by ginger.ale
    #niezesrajciesie...
    by pani-nick
  • valla-maldoran 10.07.19, 19:08
    Apteka Syrenka w Warszawie ma euthyrox 75.
  • magazynka 10.07.19, 19:31
    Do Warszawy czy Wrocławia jechać z receptą? A jak dojadę, to już nie będzie sad
  • 35wcieniu 10.07.19, 19:42
    Nie sądzę żeby byly tylko 2 apteki w Polsce z zapasem big_grin
    Podzwoń po okolicy i popytaj po prostu.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • ichi51e 10.07.19, 19:43
    Coz zle sie mozesz czuc i po jednym dniu. A praktycznie to ludzie miesiacami wytrzymuja

--
  • piekna_remedios4 10.07.19, 20:28
    Magazynka, jeśli naprawdę nigdzie nie dostaniesz euthyroxu 75 to idź do lekarza po receptę na 88 lub 100, w razie konieczności można tabletkę o większej dawce brać co drugi, nawet trzeci dzień, ważna jest dawka tygodniowa, obliczysz sobie co ile dni musisz brać setkę aby wyszło ci 525mg na tydzień. W końcu leki będą dostępne, a na przeczekanie trzeba kombinować.
  • magazynka 10.07.19, 23:30
    Uff, ulga! Załatwiłam sobie w inny sposób po znajomości.

Bardzo dziękuję wszystkim za dobre rady.
    Może jeszcze pożyję, jeśli nie zejdę na coś innego lub w wypadku wink
  • taki-sobie-nick 10.07.19, 23:58
    Po znajomości lek jest w aptece?
  • magazynka 11.07.19, 01:05
    Nie. Nie z apteki. Ludzka życzliwość i łańcuszek osób.
  • dziennik-niecodziennik 10.07.19, 20:32
    Dziewczyny, to nie jest tak ze tych lekow nie ma wcale. Problem w tym ze one raz sa, a raz nie ma. Dzis dzwoni hurtownia i bez problemu mi rzuca 30 opakowan, a za dwa dni slysze "nie ma" i tak przez miesiac. Jest to problematyczne, bo nie zapewnia stalego dostepu do leku.
    Ale zawsze sa jakies wyjscia:
    - sa (bywaja, bo tez sie robia problemy) zamienniki, których lekarz nie musi wypisywac, mozemy je wydac na juz wypisana recepte;
    - problemy sa z dawkami nizszymi i nietypowymi - mozna kupic dawke silniejsza i dzielic tabletke; nie jest to najlepsze rozwiazanie, ale lepsze to niz nic;
    - metformine w formie SR lekarz moze rozpisac na terapie forma zwykla - fakt, bierze sie wtedy wiecej tabletek na dobe, no ale znow - lepsze to niz nic;
    - jesli bierzecie leki złożone gdzie jednym ze skladnikow jest walsartan - mozecie poprosic lekarza o rozbicie na leki z pojedynczymi substancjami - cenowo strasznej roznicy nie bedzie, a latwiej dostac;
    - warto dzwonic do wszystkich aptek, nie tylko np z jednego brandu - ceny lekow refundowanych sa jednakowe, wiec zadna roznica gdzie je kupicie;
    - warto zrobic rozeznanie w aptekach przed wizyta u lekarza, jak znajdziecie swoj lek to super, pewnie mozna go nawet "zaklepac", jak nie znajdziecie to bedziecie wiedzialy o co prosic lekarza;

To strasznie glupie ze sie trzeba tak nakombinowac, ale co poradzic sad

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • kiddy 10.07.19, 23:05
    Z metforminą jest o tyle lipa, że jak pacjent już sobie znajdzie lek, który najlepiej toleruje, to powinien się go trzymać. 3 miesiące temu endo zapisał mi Siofor, bo już wtedy na rynku brakowało Glucophage. Gdybym teraz musiała zmienić Siofor np. na Metformax, o którym krążą kiepskie opinie, to pewnie zrezygnowałabym z leczenia metforminą. Do pełnej dawki Sioforu przyzwyczajałam się tygodniami, a i tak ciągle zdarzają mi się nieprzyjemne skutki uboczne leku.
  • dziennik-niecodziennik 11.07.19, 06:43
    Ale niedostepne sa tylko formy SR metforminy. Formy "normalne" sa. Jak tolerujesz tylko Siofor, to moze zamiast brac np tabletke SR raz dziennie - bedziesz mogla brac tsbletke zwykla dwa razy dziennie?
    Ja wiem ze to utrudnienie, no ale lepiej tak niz nie brc wcale sad

--
    Pietrek + Solejuk wink

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka