10.07.19, 19:23
Weźcie mi pomóżcie dziewczyny - sąsiad, starszy pan, Niemiec, który kiedyś żył na terenach około mazurskich, meczy mnie wspomnieniem z dziecinstwa o potrawie zwanej wg. Niego "beba".
Opisał ja tak" ciasto jak na placki ziemniaczane, z podsmażanym boczkiem i cebulka, z dużą ilością majeranku, zapiekane w foremce w piekarniku. Nihdy nie słyszałam o czymś takim A on twierdzi, że on to w Polsce jadl i chce abym znalazla prawiidlowa nazwe twj potrawy.

To starszy pan, pewnie niedużo czasu mu zostało. Pomożecie z tą bebą?

--
Why be racist, sexist, homophobic, transphobic, when you could be just quiet?
Edytor zaawansowany
  • mysiulek08 10.07.19, 19:25
    wpisz w gugla 'babka ziemniaczana' wyglada, ze o to chodzi

--
    Podłość ludzka nie zna granic! drastyczne!
  • mysiulek08 10.07.19, 19:26
    mojemazury.pl/134861,Kakor-czyli-mazurska-babka-ziemniaczana.html
    --
    Podłość ludzka nie zna granic! drastyczne!
  • szczypawka100 10.07.19, 19:27
    Baba (babka) ziemniaczana smile

--
    Raczej nie inaczej ...
    by ginger.ale
    #niezesrajciesie...
    by pani-nick
  • daniela34 10.07.19, 19:28
    Toż to babka ziemniaczana- faktycznie na tych terenach znana (choć pochodzi chyba z Podlasia)
  • afro.ninja 10.07.19, 21:05
    W sumie pomylil sie z jedna literka- baba. Choc u mnie mowiono na to kartoflak.
  • szczypawka100 10.07.19, 22:26
    Myslę, że nie pomylił a nie mógł wymówić.
    Nawet cały przepis podal dokładnie smile
    > Opisał ja tak" ciasto jak na placki ziemniaczane, z podsmażanym boczkiem i cebulka, z dużą ilością majeranku, zapiekane w foremce w piekarniku.

• daisy 10.07.19, 21:07
    Podlaska baba ziemniaczana. Świństwo straszne. wink

--
    Fajna książka dla dzieciaka
  • piataziuta 10.07.19, 21:40
    babka ziemniaczana/blacharz/blaszak/szeperds paj ;p
  • rozalia_olaboga 10.07.19, 23:01
    Szeperds paj drastycznie się jednak różni od babki ziemniaczanej wink
  • sineado 10.07.19, 22:43
    Też obstawiam babkę ziemniaczaną. Dawno temu moja mama robiła, bardzo mi smakowało. Ale ja lubię takie rzeczy, placki ziemniaczane, pieczonki... O tej babce nawet niedawno myślałam ale nie umiem odtworzyć.
  • szmytka1 11.07.19, 22:20
    Latwa jest. Czesto robie. Zeby miala ldniejszy kolor to czesc soku wydzielonego przez ziemniaki zastapic mlekiem. Bedzie jasniejsze i delikatniwjsza konsystencja.
  • chocolatemonster 10.07.19, 22:46
    Bedziesz te bebe dla tego pana piekla? Fajny z Ciebie czlowiek!
  • ga-ti 10.07.19, 22:53
    Babka ziemniaczana, przepyszna smile
  • szafireczek 10.07.19, 22:56
    Kartoflak. Czasem, oprócz boczku, też kielbaska drobno pokrojona lub podsmazone mielone.
  • kosheen4 10.07.19, 23:02
    Kugiel

--
    Mecz Real Madryt-Surreal Madryt zakończył się wynikiem 1:ryba.
  • the_silly_lily 11.07.19, 00:50
    O ooo! Właśnie. Kugiel smile Dzięki.
  • pani_libusza 10.07.19, 23:05
    Rejbak.
  • szmytka1 11.07.19, 00:39
    Babka ziemniaczana przez niemiecka starsza pania nazywana beka wiec bardzo podobnie do beba.
  • the_silly_lily 11.07.19, 00:49
    W kieleckim to się nazywało chyba tarciuch. Czyli babka ziemniaczana. Słyszałam też nazwę "kugel"?
    Wersji jest pewnie z tysiąc. U nas to chodziło z mięsem z żeberek. Boczek w plastrach szedł na spód i wierzch.
  • lucerka 11.07.19, 05:27
    Super dziewczyny, dzieki. Teraz wygooglam przepis i spróbujemy upiec...

--
    Why be racist, sexist, homophobic, transphobic, when you could be just quiet?
  • ykke 11.07.19, 08:13
    Ale daj znać jaka reakcja Pana na smak z młodości.
    Fajnie sprawić komuś taką przyjemność.

--
    Izka

"Dzień bez śmiechu to dzień stracony"
  • mona-taran 11.07.19, 09:06
    Żeby tylko nie było tak, jak z zupą dyniową mojej babci :p Babci się kiedyś przypomniała zupa z dzieciństwa, dyniowa na słodko. Wykopałam z pod ziemi jakiś przedwojenny przepis na tą zupę, babcia potwierdziła, że to ta. Narobiłam tej zupy cały gar, jakieś upierdliwe kluseczki do tego a babcia spróbowała i stwierdziła, że chyba jej się przez lata smak zmienił, bo ta zupa to świństwo jakich mało 😂 ( tu musiałam przyznać rację, fujowa była :p)
  • tt-tka 11.07.19, 10:46
    E, nie, babka ziemniaczana dobra jest smile, inna sprawa, ze jadlam to w roznych regionach kraju i w roznych wersjach i takiej z suwalszczyzny nie zmoglam - oni to szpikuja slonina i dla mnie bylo za tluste. Ale tak, jak ten pan to pamieta, to w porzo, byle nie przesadzic z majerankiem.

--
    Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
  • snakelilith 11.07.19, 16:44
    mona-taran napisała:

Narobiłam tej z
    > upy cały gar, jakieś upierdliwe kluseczki do tego a babcia spróbowała i stwierd
    > ziła, że chyba jej się przez lata smak zmienił, bo ta zupa to świństwo jakich
    > mało 😂 ( tu musiałam przyznać rację, fujowa była :p)

big_grin Ale to bardzo typowe jest, pamięć, a raczej sentymentalne upiększanie wspomnień, bardzo często płata nam psikusa.

--
    "Założyć, większość facetów bedzie się przyglądać czy widać cycki" - bywalec.hoteli
  • baatexja 11.07.19, 10:57
    mojemazury.pl/134861,Kakor-czyli-mazurska-babka-ziemniaczana.html
    Z Warmii i Mazur- przepis taki jak piszesz.
  • elenelda 11.07.19, 16:27
    Babka ziemniaczana zwana też kartoflakiem.
  • bombalska 12.07.19, 00:40
    Kolezanka z Podlasia mnie tym poczestowala - babka ziemniaczana. Dobre. W zachodniej Polsce nie spotkalam.
    Czy kiszka ziemniaczana to nie to samo co ciasto na babe ziemniaczana, tylko ze we flaku? W "Testosteronie" robili.

--
    Kazdy ma swojego trupa w szafie
  • aqua-27 12.07.19, 09:16
    Mój teść taką babkę robił - na Podkarpaciu mówili na to "bubal".
  • basiastel 12.07.19, 15:37
    może baba ziemniaczana?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka