Dodaj do ulubionych

Torbiel jajnika

11.07.19, 22:09
U mojej mamy zdiagnozowano torbiel jajnika. Dostała skierowanie na zbadanie markerów nowotworowych. Poza tym ma mięsniaki, ale lekarz powiedział że tym ma się nie przejmować. Mama ma 62 lata. Wizyta u lekarza za 3 tygodnie, gdy będą znane również wyniki cytologii. Mam się zacząć bać że to coś groźnego? Nie wiem zupełnie co o tym myśleć.
Edytor zaawansowany
  • snakelilith 11.07.19, 22:25
    Mięśniaki w tym wieku, to faktycznie nic specjalnego. Podobno po 40-tce ma je, większe czy mniejsze, co druga kobieta. Po wejściu w menopauzę jednak dalej już nie rosną, bo ich rozwój zależny jest od estrogenów.
    A co do torbieli, to u kobiet jeszcze mieisączkujących też się zdarzają, zwykle tzw. torbiele czynnościowe i często nawet samoistnie zanikają, jedynie jakaś tam mała część wymaga w ogóle leczenia, a jeszcze mniejsza jest zmianami nowotworowymi. U kobiet w menopuzie jest już trochę inaczej. Pytanie, czy u mamy torbiel jest nowa, pokazała się nagle, czy jest już tam dłużej i jest jakimś wolno rosnącym i niegroźnym gruczolakiem, który rozwija się od lat? Więc trzeba odczekać wyników badań.

--
    "Jeśli to dziury na dupie, to nie mam nic przeciwko..." - bywalec.hoteli
  • 1papryczka.chili 11.07.19, 22:32
    Mama raczej regularnie robi badania a ta zmiana wyszła w tym wczorajszym usg. Wynik markerów ma być jutro ale wizyta jest za 3 tygodnie i nie wiem czy w przychodni powiedzą przynajmniej czy można spokojnie czekać te 3 tygodnie.
  • snakelilith 11.07.19, 22:53
    To pytaj i nalegaj o interpretację wyników. W sumie, nikt ci dziś nie powie, co to może być. Na pocieszenie napiszę tylko, że bardzo złośliwa forma raka dopada zwykle oba jajniki na raz, więc jeżeli nowotwór jest na jednym, to w razie czego szanse na wyleczenie są większe. Ale życzę wam by nie było to nic groźnego.

--
    "Hehe, niezłe, czyli niby cięta osa ale jak dostanie klapsa to złość mija i przechodzi w ochotę smile" - bywalec.hoteli
  • niktmadry 11.07.19, 22:57
    Markery pownie beda podwyzszone. Nie przejmujcie sie tym. Takiej diagnostyki, zeby z badania krwii wykryc raka jeszcze w Polsce nie ma. Badanie wykryje sluzowke. Ona musi byc obecna przy torbieli. Przy raku jajnika markery potrafia wynosix kilka tysiecy ale tez bywaja przypadki, ze sa w normie. Pisze to ja, ktora torbiel jajnika wycinalam na onkologii ginekologicznej.
  • ardiss1 12.07.19, 11:43
    czy torbiele usuwa się na innym oddziale niż onkologia ginekologiczna? Chyba nie.. wiec to tak bardzo poważnie brzmi.
  • niktmadry 12.07.19, 13:02
    U mnie w miescie tak. Tylko operacja trwa dluzej bo karetka zawozi wycinek do drugiego szpitala do histopatologa. W tym czasie operowany czeka na sali operacyjnej na telefon z drugiego szpitala. Po telwfonie w zaleznosci id wynikow - albo sie pacjenta zaszywa i wybudza albo kroo dalej wg wskazan od histopatologa przekazanych przez telefon.
  • niktmadry 11.07.19, 22:58
    Tylko 2% torbieli to nowotwory zlosliwe.
  • niktmadry 11.07.19, 23:02
    Nie wiem jak duza jest torbiel ale powiedz mamie, ze w razie naglego, zilnego bulu brzucha ma dzwonic po karetke. Torbiel raczej nie jest grozna ale jesli peknie i jej zawartiac wyleje sie do otrzewnej dochodzi do zapalenia i trzeba to natychmiast operowac. Moja torbiel miala 15 cm. Jesli mama ma 2, 3cm to sppkojnie niech poczeka. Mala torbiel koze sie wxhlonac samoistnie.
  • snakelilith 11.07.19, 23:33
    Jej mama ma 62 lata, więc jest prawdopodobnie w menopauzie. Małe prawdopodobieństwo, by chodziło o torbiel czynnościową, czyli pęcherzykową, to dotyczy tylko kobiet jeszcze miesiączkujących. W tym wieku się raczej nie czeka, aż torbiel urośnie, albo się wchłonie w następnym cyklu, tylko prowadzi od razu dokładniejszą diagnostykę.

--
    "Jeśli to dziury na dupie, to nie mam nic przeciwko..." - bywalec.hoteli
  • 1papryczka.chili 12.07.19, 07:51
    Mama jest kilka lat po menopauzie.
  • kropka_kom 11.07.19, 23:46
    nie musi być nic groźnego...ostatnio znajoma po menopauzie właśnie miała torbiel plus bóle brzucha i wysyp hormonów...też robiła markery...wyszły ok a torbiel po pewnym czasie się zmniejszyła i w zasadzie ma zalecenie jedynie obserwacji i po jakimś czasie ponowienia badania markerów
  • ajaksiowa 12.07.19, 06:54
    Kilka lat te.u miałam usuwaną torbiel w szpitalu jednodniowym,czeka£am na zabieg trochę ,histopatogia ok i markerów wtedy nie robili.Nie martw się👍👍

--
    ,,Oddajemy sprawiedliwość w ręce skazanych,,to Twój ideał?
  • 1papryczka.chili 12.07.19, 07:52
    Dzięki dziewczyny.
  • kosikosilap 12.07.19, 08:00
    mialam usuwaną w listopadzie. Markeró nie miałam robionych, wstepna diagnoza potworniak (nazwa jest potworna) a okazałą sie zwykła prosta torbiel. Zabieg laparoskopowy, z perspektywy czasu LUZ
  • ardiss1 12.07.19, 11:41
    Ja miałam torbie l- ok 5 cm jak ją znaleziono, urosła do 6,5cm w ciągu ok +/- pół roku. Początkowo brałam tabletki, bo miała się rozejść, markery też robiłam- wyszły ok. Ale po pół roku zdecydowano ze mnie zoperują - miałam laparoskopię. Ok tygodnia "dochodziłam do siebie", miałam miesiąc zwolnienia. Po operacji zostały mi 3 maleńkie ok 1 cm blizny- w pępku, i pod brzuchem w spojeniu łonowym.
    Niech Mama się nie denerwujesmile
    I mięśniaki też miałam- 9 msc temu miałam operacje i tu już rozkroili mi brzuch- miałam laparotomię, a mięśniaki były bardzo duże 11 i 8 cm. Usunęli, zbadali, wszystko ok. Została duża blizna-22 szwy. Chcieli usuwać macicę, ale ze zwgledu na wiek- jestem w okolicy 40tki, zdecydowano ze usuną tylko mięśniaki.
    U Twojej mamy nawet jeśli usunęliby całe jajniki, czy macicę czy w ogóle wszystko to nie dramat. Dzieci juz rodzić przecież nie będzie, a na prawdę kobiety świetnie funkcjonują po takich operacjach. Mam w rodzinie to wiem - Pani ma 67 lat.
    Zdrówka!
  • 1papryczka.chili 12.07.19, 13:28
    Dziekuję za Twój wpis ☺

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.