Dodaj do ulubionych

kleszcz-antybiotyk pytanie

12.07.19, 08:23
jakieś 3,5 tyg temu znaleźliśmy u syna kleszcza
wyjęty został
na pytanie o anktybiotyk usłyszeliśmy od 3 lekarzy, ze teraz już prewencyjnie się nie podaje
dostałam od pediatry skierowanie do dermatologa , by za jakieś 3,5-4 tyg udać się w celu wykonania testu na ew boreliozę -pediatra zalecila
z miejscem po ukąszeniu na szczęście nic się nie działo
teraz dermatolog zrobila test (wynik za tydzień) ale zdziwiła się,ze nie dostał antybiotyku...
zapisala antybiotyk aż na 4 tygodnie
i sami nie wiemy co robić -sprzeczne info kompletnie
czekać na wyniki testu czy mimo wszystko podawać
nie oczekuję,ze dacie diagnozę ale może ktoś miał podobny problem?
Edytor zaawansowany
  • 35wcieniu 12.07.19, 08:26
    Można bylo kleszcza po prostu zbadać od razu.

Ale ogólnie nie ma się co martwić, zobaczysz wyniki i wtedy lekarz zdecyduje.
    A prewencyjnie faktycznie nie za bardzo jest sens, niektórzy w ciągu wakacji łapią kilka kleszczy, musieliby brać antybiotyk non stop, gdyby chcieć za każdym razem dawać antybiotyk.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • 35wcieniu 12.07.19, 08:28
    Dodam że nie wiem i nie odniosę się do testu na boreliozę robionego u dermatologa. Badania robi się w laboratorium, dlaczego akurat dermatolog miałby robić testy na boreliozę.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • gryzelda71 12.07.19, 08:35
    Toż też będą w laboratorium te badania, ot dermatolog wypisze skierowanie.
  • 35wcieniu 12.07.19, 08:38
    "dostałam od pediatry skierowanie do dermatologa , by za jakieś 3,5-4 tyg udać się w celu wykonania testu na ew boreliozę "
    "teraz dermatolog zrobila test"

Wygląda z tego opisu jakby pediatra skierowala do dermatologa, który zrobił test. Dlatego pisze że się do tego nie odniose bo nigdy o takich praktykach nie słyszałam.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • dezaprobata 12.07.19, 12:58
    skrót myślowy -dermatolog miał wypisac skierowanie
    do pediatry naszego mam zaufanie.. sama powiedziała, ze test zrobiłaby dla własnego spokoju sumienia .
    kazała obserwować miejsce-gdyby zrobił się rumien , to miałam przyjść i od razu było by jakieś działanie, a teraz (w momencie wizyty) nie ma sensu na antybiotyk.
    dlatego zalecenie demratologa o tym antybiotyku aż 4 tygodniowym mocno mnie zaskoczyło i nie ukrywam mam mieszane mega uczucia. Niestety, pediatra niedostepna wiec nie skonsultuję..
    nie chcę nic na wyrost robić i ja osobiście skłaniam się do poczekania na wyniki i jeśli byłyby złe (tfu tfu) wredy jakieś działanie..
  • berdebul 12.07.19, 08:42
    Bo moze wypisać skierowanie na NFZ, czego pewnie nie moze zrobic pediatra? Podejrzewam, bo ostatnio słyszałam o wizytach u alergologa, tylko w celu wypisania skierowania, bo bez wyników i tak nic nie moze zrobic, a pediatra wypisać nie mógł. 🙄🙄
  • estrellka1206 12.07.19, 08:36
    Jesli nic sie nie dzialo, brak rumienia, to nie ma wskazan do antybiotyku. Profilaktycznie sie nie podaje.
  • an.16 12.07.19, 08:39
    A co ma dermatolog do testu na boreliozę? Mógłby ewentualnie stwierdzić rumień i wtedy przepisać antybiotyk. Miałam podobna sytuację u syna. Nie daje się antybiotyku prewencyjnie. Należy obserwować skórę i jeżeli nie ma objawów, to po 6-7 tyg. robi się test na boreliozę. Płatny, można iść bez skierowania. Test wyszedł ok, tj. bez śladów zarażenia. W życiu bym nie podała zdrowemu dziecku 4 tyg. antybiotyku.
  • beata7305 12.07.19, 08:59
    Moje dziecko nie miało rumienia, nie zauważyłam nawet u niego kleszcza a boreliozę ma. I to tzw starą. Więc obserwacja nic by tu nie dała. Nie zawsze przy boreliozie występuje rumień. Boreliozę leczy się w poradni chorób zakaźnych a nie u dermatologa.
  • 35wcieniu 12.07.19, 09:01
    No to jest oczywiste, dlatego robi się testy.
    Chociaż przy rumieniu wiadomo od razu, to juz lepiej jak się pojawia tongue_out

Podejrzewam że boreliozę ma masa osób, które o tym nie wiedzą, ja tez mam "starą".

--
    - Ale jak przez głowę?
  • an.16 12.07.19, 09:07
    Dlatego robi się testy. Jak jest rumień to test niepotrzebny.
  • mamalgosia 12.07.19, 10:48
    Zrob 100 osobom WesterBlotta, a 50 bedzie miala IgG dodatnie

--
    misiedlakazdego.blox.pl/html
  • kubek0802 12.07.19, 09:03
    Nigdy nie brałam profilaktycznie antybiotyku po wyjęciu kleszcza. Gdyby tak było to właściwie cały sezon byłabym na antybiotykach bo kleszcza wyciągam średnio co tydzień.
  • kyrelime 12.07.19, 08:54
    U nas podobnie, tzn.zalecona obserwacja, profilaktycznie nie podaje się antybiotyku. Kleszcza do badania zdaniem lekarki bez sensu wysyłać, gdyż rzadko wychodzi coś z tych testów. A miało dziecko niestety 3 naraz, na szczęście dość szybko wyjęte. Było to rok temu, rumień się nie pojawił i nic się nie działo.
  • agrypina6 12.07.19, 08:59
    Radzę się zaopatrzyć w aptece w kleszczolapki. Im szybciej wtedy kleszcz, tym mniejsze ryzyko zachorowania 🙂
  • agrypina6 12.07.19, 09:00
    Wyjęty
  • 35wcieniu 12.07.19, 09:02
    Z kleszczołapkami czy bez, jak juz ktoś widzi że ma to chyba od razu wyciąga, a nie czeka. Mam nadzieję przynajmniej tongue_out

--
    - Ale jak przez głowę?
  • an.16 12.07.19, 09:08
    Właśnie, z kleszczem nie lata się po przychodniach tylko łapie i wyrywa jak najszybciej.
  • berdebul 12.07.19, 09:20
    Albo idzie do najbliższego weterynarza. wink Szybciej niź na sor, zazwyczaj też sprawniej wyciągnięty.
  • 35wcieniu 12.07.19, 09:25
    SOR z kleszczem to pomysł z piekła rodem.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • agrypina6 12.07.19, 09:26
    Mnie bawi wiara społeczeństwa w kwalifikacje lekarza do usunięcia akurat kleszcza. Mogą trafić na takiego, który u nich czy u dziecka robi to pierwszy raz. No na kimś trzeba się uczyć 😛. Weterynarz jest dużo sensowniejszy jak już szukać fachowca.
  • 35wcieniu 12.07.19, 09:35
    Albo ktoś kto ma/miał zwierzęta często łapiące kleszcze. big_grin Ja doszłam do takiej wprawy że wyciągam wszystkim - psom sąsiadów, napotkanym bezdomnym kotom, znajomym dzieciom, rodzinie, sobie samej... big_grin Przydatna umiejętność big_grin

--
    - Ale jak przez głowę?
  • an.16 12.07.19, 10:11
    Ja też. Wyciąganie kleszczy z kota/psa to moja specjalność. Raz poprosiłam o to weterynarza, tak przy okazji bo cel wizyty był inny. Tak długo majstrowała zanim go w końcu wyciągnęła, że kot był ledwie żywy, a moje plecy zdrętwiałecrying
  • 35wcieniu 12.07.19, 10:22
    Raz widziałam ofertę w psim salonie piękności: wyciągnięcie kleszcza: 15 zł. Myślałam o przebranżowieniu bo mam już renomę w tym fachu, raz nawet przyszła do mnie obca kobieta z rottweilerem bo jej sąsiedzi mnie polecili big_grin big_grin

--
    - Ale jak przez głowę?
  • princy-mincy 12.07.19, 11:57
    Kleszcza się nie wyrywa!!
    I też polecam kleszczołapki, są najlepsze z wielu różnych utensyliów, które przetestowałam.
  • agrypina6 12.07.19, 09:10
    Niektórzy inteligentni nie potrafią i w tym celu udają się uwaga, uwaga, na SOR. Mało, że robią tam tłok, to jeszcze im dłużej mają kleszcza, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia.
  • 35wcieniu 12.07.19, 09:25
    O takich nie pomyślałam big_grin

--
    - Ale jak przez głowę?
  • aguar 12.07.19, 10:49
    Albo idą na SOR czy do lekarza, bo jak sami wyciągali, to im kawałek utknął. Nie trzeba go wyciągać! Z czasem się wykruszy.
  • mum2004 12.07.19, 09:38
    Córka teraz na obozie, jest inwazja kleszczy, pielęgniarka każdego dnia komuś usuwa. Jakoś nie wyobrażam sobie, że cały obóz będzie na profilaktycznym antybiotyku.
  • rulsanka 12.07.19, 09:53
    Antybiotyku nie daje się profilaktycznie, bo jeśli ktoś złapie 4 kleszcze w ciągu sezonu w odstępie miesiące, to brałby antybiotyki przez prawie pół roku, a to katastrofa dla zdrowia.

--
    www.siepomaga.pl/uratujemy-amelie
  • aguar 12.07.19, 10:37
    Nie chce mi się wszystkiego czytać, ale wg aktualnej wiedzy:
    - nie podaje się antybiotyku profilaktycznie po ukąszeniu (kiedyś tak było, ale uznano, że ze względu na działania niepożądane antybiotyku, lepiej poczekać aż wystąpią (lub nie) objawy - poczekanie nie zmniejsza skuteczności leczenia, poza tym kogoś mogą gryźć kleszcze regularnie)
    - nie bada się kleszcza (bo co potem - kleszcza leczyć? U kleszcza można stwierdzić zakażenie, a ukąszony człowiek nie zachoruje, a i zdarzały się przypadki boreliozy, gdzie wynik badania kleszcza był ujemny)
    - nie robi się badań przeciwciał u ukąszonych pacjentów bez żadnych objawów (bo sam wynik dodatni bez objawów też nie jest wskazaniem do leczenia)
    - w przypadku wystąpienia rumienia wędrującego podaje się antybiotyk bez badań
    - w przypadku innych, mniej specyficznych objawów można zbadać przeciwciała po 4-6 tygodniach od ukąszenia, najpierw ELISA, a jeśli wyjdzie dodatnio, to Western-Blot (nigdy nie zaczynamy od Western-Blot, bo sam wynik dodatni tego badania, gdy nie było wcześniej dodatniego ELISA, też nie jest wskazaniem do leczenia)
    Amen.
  • aguar 12.07.19, 10:56
    A jeszcze zapomniałam dodać, że po przeleczeniu nie ma sensu robić badań kontrolnych, bo dodatni poziom przeciwciał może się utrzymywać do końca życia!
  • kyrelime 12.07.19, 10:57
    Dokładnie takie informacje dostałam od pediatry dziecka.
    Widzę, że się znasz, więc zapytam: w sytuacji, gdy dziecko zostało ukąszone w trakcie antybiotykoterapii z innego powodu (augmentin)- czy ten antybiotyk dziala ochronnie? (Było to na sam koniec przyjmowania leku, jeśli na to znaczenie).
  • aguar 12.07.19, 13:34
    To jest, niestety, niezbadany obszar. Może trochę chroni, ale nie ma gwarancji.
  • kyrelime 12.07.19, 15:26
    Dzięki. Lekarka pocieszała mnie, że powinno chronić. Młody miał 3 kleszcze, ale zostały przeze mnie raczej szybko wyjęte, rumień się nie pojawił, mam więc nadzieję, że mieliśmy szczęście.
  • mamalgosia 12.07.19, 10:47
    Wyciagamy kilkanascie kleszczy na sezon, musielibysmy stale byc na antybiotyku ...

Obserwujeny. Zaszczepilam przeciwko kleszczowemu zapaleniu mozgu, a borelioze probuje okielznac bez "prewencyjnego" brania antubiotyku

--
    misiedlakazdego.blox.pl/html
  • vinca 12.07.19, 15:44
    Dobrych kilka lat temu łapałam po kilka kleszczy w każde lato - serio miałam za każdym razem prewencyjnie brac antybiotyk?? Trzeba dokladnie oglądac sie po powrocie z lasu/parku, łąki, etc i jesli jakis sie przyczepi to jak najszybciej usuwac.
    To jakas bzdura z podawaniem antybiotyku na wyrost...
  • dezaprobata 12.07.19, 16:05
    Vinca, a kto Ci każe podawać??
    maż kilka lat temu miał kleszcza -zauważony dopiero na 2, może 3 dzień , przeze mnie-"wbił" się w plecy w takim miejscu ,ze ciężko nawet przy myciu wyczuć.. , wyjęliśmy ale wtedy od razu maż dostał antybiotyk
    dlatego teraz, jak dotyczyło to dziecka , to pewni byliśmy, ze też dostanie od razu (kleszcz znaleziony na drugi dzień )-ale powiedziano, ze się nie podaje
    i ok, przyjelam do wiadomości i nie robiłam z tego powodu problemu-postępowaliśmy jak kazał pediatra
    zadałam pytanie, bo wczorajsza wizyta u dermatologa kompletnie zbiła mnie z tropu
  • aniadawid1 12.07.19, 16:36
    Ja kupiłam test w aptece
    Tik'alert, szybki test do wczesnego wykrywania infekcji Borrelia (kleszcze).
  • jak_matrioszka 13.07.19, 16:51
    Przydatny watek, w sam raz na lato. Ja wyciagnełam kleszcza dziecku kilka tygodni temu, pensetka. Dopiero jak wyciagnełam, to zobaczyłam co to jest 😮 Wyszedł cały, mały był i chyba cały (pod szkłem powiekszajacym drania ogladałam, nogi było widać i łeb). Do dziś dziecko ma lekko różowa plamke w tym miejscu, ale białego krażka nie było. Bede szukać tych testów, dla własnego spokoju.
  • majenkir 25.07.19, 20:52
    Podciagam watek, bo dzisiaj mi sie zrobil rumien po kleszczu sad.
    Jutro ide do lekarza, a poki co jestem zalamana sad sad

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • 35wcieniu 25.07.19, 21:01
    Załamana czym? Jak był rumień to dostaniesz antybiotyk i tyle.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • 35wcieniu 25.07.19, 21:03
    W sumie pewnie już to pisałam, ale napiszę jeszcze raz - dobrze że był ten rumień. Przynajmniej sprawa jasna. Często go nie ma a i tak później się okazuje że jednak borelioza jak byk tongue_out

--
    - Ale jak przez głowę?
  • majenkir 25.07.19, 21:08
    O boreliozie nie wiem w zasadzie nic tongue_out, ale jawi mi sie wizja jakichs tajemniczych niedomagan do konca zycia z powodu tego jednego pier....ego kleszcza uncertain.

--
    Abby&Prada
  • 35wcieniu 25.07.19, 21:15
    Zaniechaj wink . Wiesz od razu bo był rumień, dostaniesz antybiotyk i będziesz żyć szczęśliwie następne kilkadziesiąt lat.
    Nie wiem czy Cię to uspokoi ale miałam rumień w czasach kiedy nikt o boreliozie nie mówił, zbadałam się dopiero niedawno, oczywiście wyszło co wyjść musiało. Moja mama tak samo (chociaż ona byłą ze swoim rumieniem u lekarza ale było to ze 20 lat temu i nikt nie skumał co to). Obie pomimo tego faktu żyjemy w dobrym zdrowiu tongue_out

--
    - Ale jak przez głowę?
  • agrypina6 25.07.19, 21:02
    Zrób western -blota. Szybko usunęłas kleszcza?
  • 35wcieniu 25.07.19, 21:04
    Nie ma po co robić jak jest rumień.
    Można mieć boreliozę nie mając rumienia, ale rumień czyni sprawę jasną i na pewno dostanie antybiotyk.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • agrypina6 25.07.19, 21:09
    No ja bym jednak sprawdziła.
  • 35wcieniu 25.07.19, 21:12
    No nikt nie broni, pewnie że można ale przy rumieniu sprawa jest oczywista.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • majenkir 25.07.19, 21:24
    No wlasnie, pierwsze co wyguglalam to czy mozna miec rumien bez borelizozy i sie okazuje, ze nie.
    A ten rumien Cie bolla (jesli pamietasz), bo wszedzie pisza, ze nie, a mnie piecze jak cholera...

--
    Abby&Prada
  • aguar 25.07.19, 21:25
    To może jednak nie to. A on jest powyżej 5 cm, powiększa się na obwodzie, a w środku ma przejaśnienie?
  • majenkir 25.07.19, 21:41
    zrobilam zdjecie

po srodku jest taki malunki bialy cyceczek, a dookola zaczyna sie robic jakby ciemniejsza ramka. Calosc lekko ciepla i twardawa, srednica ok. 6 cm.
    --
    Abby&Prada
  • 35wcieniu 25.07.19, 21:45
    Będzie to to, ale nic się nie martw, będziesz żyć.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • majenkir 25.07.19, 21:49
    troche mnie pocieszylas smile

--
    Abby&Prada
  • mum2004 25.07.19, 21:48
    Nie wygląda to na rumień, raczej ukąszenie jakieś meszki....
  • 35wcieniu 25.07.19, 21:51
    Przecież napisała że to po kleszczu. I wygląda na rumień, trust me... Teraz może się jeszcze rozlać w najbliższym czasie, albo zmieniać zabarwienie częściowo. W sumie nie musi.
    Może gdyby to była reakcja po czymś niezidentyfikowanym to można by mieć wątpliwości, ale jak na pewno po kleszczu to cóż...

--
    - Ale jak przez głowę?
  • ida_listopadowa 25.07.19, 22:06
    majenkir napisała:

> zrobi
    > lam zdjecie

>
    > po srodku jest taki malunki bialy cyceczek, a dookola zaczyna sie robic jakby c
    > iemniejsza ramka. Calosc lekko ciepla i twardawa, srednica ok. 6 cm.

tak IMO to nie jest rumien po kleszczu tylko reakcja alergiczna jakas, po ugryzueniu. Moze wez cos antyhistsminowego bez recepty, posmaruj fenistilem i obkladaj lodem - jak sie zmniejszy to nie ten rumien.
    Runien wedrujacy to taki obwarzanek, pojawia sie raz tu, raz tam, zmienia sie. Jestes pewna, ze tutaj cie cos uzarlo?
  • 35wcieniu 25.07.19, 22:08
    Obwarzanek to to jest w najbardziej książkowych przypadkach, w praktyce wygląda bardzo różnie.
    Jeżeli nie ma pewności co użarło to jeszcze mogłabym się zgodzić że jest jakaś wątpliwość, ale jak wiadomo że kleszcz to wg mnie sprawa jest jasna. (Na dodatek jestem pewna że mam rację wink )

--
    - Ale jak przez głowę?
  • majenkir 25.07.19, 22:47
    Dokladnie w tym miejscu gdzie jest ten bialy punkcik kilka tygodni temu wyciagnelam penseta cos, co wygladalo na wbita glowe kleszcza. Calego kleszcza nie widzialam nigdy, mysle, ze moze go zdrapalam nie wiedzac (to miejsce jest pod zgieciem kolana, wiec malo widoczne).

--
    Abby&Prada
  • 35wcieniu 25.07.19, 21:43
    Pamiętam bo w sumie miałam więcej niż raz, chociaż jak czytam co wcześniej napisałam to można wnioskować że jeden. Może nie bolał, ale uczucie jakby spuchnięty siniak, ból przy dotyku, pieczenie, później swędzenie.... Ja byłam przez wiele lat pewna że takie reakcje u mnie występują ze względu na rozmaite alergie, dopiero jak dłuuuugo po tych atrakcjach zobaczyłam zdjęcie rumienia wędrującego to zaskoczyłam co to było.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • aguar 25.07.19, 21:24
    Tak. Po prostu daje się wtedy antybiotyk NIEZALEŻNIE od wyniku.
  • jola_ep 26.07.19, 09:31
    Antybiotyk powinien być podawany przez 4 tygodnie. Zadbaj o to, bo nie każdy lekarz jest świadomy (tzn. są różne standardy, ale z doświadczenia wiem, że tydzień-dwa to zdecydowanie za mało)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka