Dodaj do ulubionych

Kto się zna na L-4?

12.07.19, 21:20
Czy są jakieś możliwości odwołania części L-4? Poszłam dzisiaj rano do lekarza ze złym samopoczuciem, potrzebując - moim zdaniem - zwolnienia na dzisiaj oraz odpoczynku w weekend. Lekarz wystawił od razu do końca przyszłego tygodnia. A ja - chwilowo skołowana - nie protestowałam.

Najchętniej poszłabym w poniedziałek, powiedziała, że już się dobrze czuję i chcę iść do pracy. Czy da się wtedy odwołać to L-4? Czy to musi być ten sam lekarz?

Zanim zwyzywacie mnie od pracoholików - lubiè swoją pracę, nie siedzę po godzinach, nie przemęczam się, ale nie chcę zostawić zespołu na lodzie. Poza tym trochę za często (IMHO) idę na uzasadnione L-4, żeby teraz iść znowu, kiedy go de facto nie potrzebuję.

Edytor zaawansowany
 • anka.g1 12.07.19, 22:27
  Lekarz może anulować wystawione dziś zwolnienie i wystawić nowe. Chociaż zależy to oczywiście od jego dobrej woli wink

  --
  Zadzwoń do mamy!
 • mgla_jedwabna 12.07.19, 23:54
  Ale czy to musi być ten sam lekarz?
 • the_silly_lily 13.07.19, 00:10
  Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że tak. Bo przykładowo - jeśli lekarz pomyli się w wystawianym zwolnieniu np. poda zły PESEL, czy walnie się w dacie, to może to poprawić tylko ten sam lekarz. Wiem, bo musiałam przez tydzień polować na jedną jedyną panią doktor z opieki całonocnej i weekendowej.
 • aqua48 13.07.19, 07:57
  mgla_jedwabna napisała:

  > Ale czy to musi być ten sam lekarz?

  Tak.
 • tojamarusia 13.07.19, 07:49
  Ostatnio byłam też zainteresowana takim rozwiązaniem i w kadrach udzielono mi informacji, że musiałabym pójść jeszcze raz do tego lekarza. Wtedy on po badaniu wydaje zaświadczenie, że nastąpiła poprawa zdrowia umożliwiająca pójście do pracy i tyle. Co z tym dalej to nie wiem, bo nie skorzystałam, przesiedziałam na zwolnieniu do końca.

  --
  http://emotikona.pl/gify/pic/pajak.gif
 • demodee 13.07.19, 11:37
  A czy przypadkiem pracownik nie może na własną odpowiedzialność wrócić do pracy wcześniej lub w ogóle nie wykorzystywać zwolnienia? Pisze wtedy oświadczenie dla pracodawcy.

  Oczywiście wykluczone są w tym przypadku choroby zakaźne.
 • mgla_jedwabna 13.07.19, 11:52
  To jest akurat problem niezakaźny. Wiem, że u mnie na L-4 nie pozwalają pracować, ale zapytam w poniedziałek, jak z tym oświadczeniem.
 • leni6 13.07.19, 12:41
  Nie może.
 • maslova 13.07.19, 17:27
  Pracodawca absolutnie nie może przyjąć takiego pracownika do pracy. To lekarz wystawił zwolnienie lekarskie i to on posiada kompetencje do określenia konieczności przebywania pracownika na L-4. Pracodawca nie może podważyć decyzji lekarza, nawet jeśli pracownik twierdzi, że już dobrze się czuje. Gdyby pracownikowi podczas pracy na zwolnieniu coś się stało, pracodawca mógłby mieć poważne kłopoty z powodu dopuszczenia takiej osoby do pracy.
  Przed erą e-ZLA istniała jeszcze możliwość, że pracownik po prostu nie poinformował pracodawcy o zwolnieniu i mógł przyjść do pracy. Obecnie lekarz wysyła zwolnienie elektronicznie, więc takiej możliwości już nie ma.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka