Dodaj do ulubionych

Nadwaga. Polska tyje na potęgę

17.07.19, 21:36
2015:
To już problem wagi państwowej. Co czwarty Polak jest otyły, ponad połowa ma nadwagę. Polskie dzieci tyją najszybciej na świecie.
www.newsweek.pl/polska/nadwaga-wsrod-polakow-polska-tyje-ile-wazy-polak-newsweekpl/0ej8yrv
2017
Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że jeszcze w 2008 r. przeciętne roczne spożycie cukru przetworzonego (a więc zawartego w różnego rodzaju innych, gotowych produktach spożywczych) wynosiło w Polsce 21,5 kg na osobę, podczas gdy w 2017 r. wzrosło aż do 33,3 kg. Jest to m.in. skutek dużego wzrostu konsumpcji słodzonych napojów, np. gazowanych, energetycznych oraz izotonicznych. „Około 30 proc. dzieci w wieku 8 lat spożywa napoje gazowane – inne niż woda – co najmniej raz w tygodniu. Ponadto, około 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne” – czytamy w analizie NFZ.
Dlaczego to takie ważne? Resort zdrowia ocenia, że wzrost konsumpcji cukru przetworzonego – pod postacią napojów, słodkich przekąsek i innych produktów spożywczych – należy do głównych przyczyn obserwowanej od wielu lat, narastającej epidemii nadwagi, otyłości i różnych chorób przewlekłych, powiązanych z otyłością i nieprawidłowym żywieniem. Chodzi o takie choroby jak np.: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zwyrodnienie kolan, choroby dróg żółciowych, bezdech senny, miażdżyca, a także niektóre choroby nowotworowe.
Na otyłość cierpi już 23 proc. dorosłych kobiet i 25 proc. mężczyzn w naszym kraju, a z kolei nadwaga jest problemem 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn. Równie niepokojące są jednak dane dotyczące dzieci i młodzieży do 20. roku życia – już 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt ma nadwagę, z kolei otyłość dotyczy 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt. „Warto zauważyć, że przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także przedwcześnie umieramy. Szacuje się, że w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia takich napojów, żyje przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku” – ostrzegają eksperci NFZ.

2018
Już co piąty uczeń boryka się z nadwagą i otyłością. Polskie dzieci w wieku szkolnym od kilku lat należą do najszybciej tyjących w Europie. – Ale możemy to zmienić – przekonują eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia.
W całej populacji dzieci i młodzieży odsetek chłopców oraz dziewcząt z nadwagą i otyłością wynosi odpowiednio 21,9 proc. i 17,8 proc. (Lancet, 2014). Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę (22 proc.), podczas gdy jeszcze w latach w latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc.

Przez ostatnie 40 lat liczba otyłych osób potroiła się – w 1975 r. stanowiły one 3,2 proc. populacji, a w 2014 roku już 10,8 proc. (Lancet 2016). Przewiduje się, że jeśli to tempo się utrzyma, to w 2025 r. na otyłość będzie już cierpieć 18 proc wszystkich mężczyzn i 21 proc kobiet na świecie. Najbardziej niepokojące jest to, że w Polsce już 64 proc mężczyzn i aż 49 proc. kobiet ma wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25, czyli ma nadwagę. To daje nam 5 miejsce pod względem występowania nadwagi i otyłości wśród dorosłych da świecie (DuPont, Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego, 2016).
– Polska zdecydowanie przesuwa się do ścisłej czołówki, w zasadzie już trzymamy w dłoni czarną koszulkę lidera otyłości w Europie – komentuje prof. dr hab. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia

itp
Edytor zaawansowany
 • 35wcieniu 17.07.19, 21:46
  I co, i co? Zaczniesz temat, czy rzucasz te wycinki w oczekiwaniu na coś, co nie nastąpi, bo temat byl tu walkowany jakiś tysiąc razy?

  --
  - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
  - Ale jak przez głowę?
  - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
 • majenkir 18.07.19, 19:26
  Najlepiej niech kazdy zacznie od siebie i poczyta sobie te statystyki zanim wezmie nastepne ciastko czy loda wink.

  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
  Abby&Prada
 • double-facepalm 18.07.19, 19:34
  Ematka ma rozmiar 32/34
 • katja.katja 18.07.19, 20:00
  Bardzo smutny i niedoceniany problem.
  W ogóle coraz bardziej tabu, napiszesz coś na ten temat to od razu Ci napiszą o 0,5% populacji, która jest otyła faktycznie z powodu poważnej choroby metabolicznej czy konieczności leczenia sterydami albo że jakaś tłuścioszka z Instagrama "wygląda na szczęśliwą i pozytywną, więc o co chodzi" itd.
  Jest tu obrzydliwy hejt na osoby, które zwracają uwagę na ten problem zdrowotny.

  --
  Nie dam się wygasić!
 • raczek47 18.07.19, 20:01
  Troll.
  Nie piszcie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka