Dodaj do ulubionych

Rekrutacja - kilka "głupich" pytań...

18.07.19, 12:52
Chociaż podobno, głupich pytań nie ma tongue_out

Rozumiem ogólne poruszenie tegoroczną rekrutacją do szkół średnich. A ponieważ, w przypadku mojego dziecka to jeszcze dość odległa perspektywa - to szczerze mówiąc nie mam jeszcze dość dobrego pojęcia o kryteriach wyboru szkoły.
To znaczy - wiem, że są w Warszawie (bo tego miasta dotyczy ewentualna przyszłość) renomowane licea typu Batory, Cervantes, Czacki, Poniatowski, Staszic (kolejność alfabetyczna wink ). I mnóstwo innych szkół.
Przesledziłam zalinkowane w innym wątku progi do poszczególnych liceów i klas. Rozrzut jest ogromny - od samych laureatów, 200 punktów (a nawet 600 w przypadku klasy pływackiej w szkole sportowej - skąd taka liczba?) do 60, a nawet mniej.
Co odzwierciedlają te punkty? W przypadku laureatów ne mam wątpliwości. Ale w tych mniej punktowanych liceach? Czy to oznacza, że im mniej punktów tym "słabsze" liceum? A co w przypadku dużych różnic punktowych do danych klas w tym samym liceum? Czy to "słabsze" klasy?
Czy to takie proste przełożenie?
Czy licea o progach punktowych 130-150 to jeszcze tzw porządne licea?
Tak, wiem, naiwne pytania, ale czy ktoś mnie oświeci?
Edytor zaawansowany
  • triss_merigold6 18.07.19, 12:58
    W skrócie - próg punktowy świadczy o zainteresowaniu daną szkołą i poziomie kandydatów, mierzonym stopniami i wynikiem. Na popularność danej szkoły ma też wpływ np. lokalizacja. Różnice w progach punktowych między klasami w jednej szkole wynikają z wyborów kandydatów, do mat-fiz są sporo wyższe progi niż do klas humanistycznych, jakichś kulturoznawczych, dziennikarsko-społecznych etc. To nie są słabsze klasy tylko klasy z dziećmi, które będą zdawać np. rozszerzony wos, historię czy drugi język, a nie matematykę czy fizykę.
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 13:06
    o dzieki,
    Chodziło mi o taką (np) sytuację:
    Wola CLXI Liceum Ogólnokształcące 1AL [D] geogr-mat (hisz-ang) 121,51
    Wola CLXI Liceum Ogólnokształcące 1BL[O] biol-chem-ang (angniem*,hisz*) 69,35
    Wola CLXI Liceum Ogólnokształcące 1CL[O] pol-hist-wos (anghisz*,niem*) 119,6

Rozrzut między IA a IB duży...
    Jeszcze te literki muszę rozszyfrowac...
  • peggy1 18.07.19, 13:16
    Akurat podałaś za przykład szkołę która jest liceum dopiero drugi rok (powstała z gimnazjum) - A to chyba dwujęzyczna z tego co pamiętam (wiec zainteresowanie większe), a B humanistyczna ? LO mało jeszcze popularne, ale w moim odczuciu to dość dobra szkoła (gimnazjum było niezłe). Przy tym LO jest podstawówka tez z naprawdę niezłym poziomem. To był nasz drugi wybór szczerze powiedziawszy (syn dostał się do pierwszego wyboru - technikum - tam trzeba było mieć więcej punktów).

--
    smile
  • kurt.wallander 18.07.19, 13:18
    kochamruskieileniwe napisała:

> o dzieki,
    > Chodziło mi o taką (np) sytuację:
    > Wola CLXI Liceum Ogólnokształcące 1AL [D] geogr-mat (hisz-ang) 121,51
    > Wola CLXI Liceum Ogólnokształcące 1BL[O] biol-chem-ang (angniem*,hisz*) 69,35
    > Wola CLXI Liceum Ogólnokształcące 1CL[O] pol-hist-wos (anghisz*,niem*) 119,6
    >
    > Rozrzut między IA a IB duży...

Te punkty, to po prostu punkty dziecka z najmniejszą liczbą punktów, jakie zostało do danej klasy przyjęte. Literki to po prostu oznaczenia klas, A, B, C

• wzosia 18.07.19, 13:31
    Akurat wybrałaś jedno z najbardziej nietypowych LO w Warszawie. To jest nowe LO uruchomione w 2018 roku i to jest jego 2 rekrutacja w karierze. Ale wyjaśniam bo akurat wiem co tam się działo:
    1AL jest klasą dwujęzyczną. Do takich klas trzeba było napisać dodatkowy egzamin i w związku z tym max nie wynosi 200 pkt a 225,65. Próg oznacza osobę z najmniejszą liczbą punktów która została przyjęta do tej klasy. A średnia akurat była całkiem niezła (140-150).
    1BL tu próg niski z tego powodu, że szkoła w ostatniej chwili uruchomiła 2 klasy o tym profilu. Ponieważ szkoła nowa i nie ma renomy to często była ostatnią deską ratunku co widać jak uwzględni się fakt, ze zamiast 32 uczniów przyjęła 64. Po drugie tu szkoła wprowadziła podział na klasę "lepszą" i "gorszą" i w częsci lepszej próg jest 123 lub 127 (nie pamiętam dokładnie)

Tak jak pisały przedmówczynie - na ilość punktów ma wpływ popularność danego profilu/klasy wśród uczniów. Są szkoły które są z czegoś znane np" Staszic - matma; Hoffmanowa - biol chemy; Cervantes - j.hiszpański; Żmichowska i Sempołowska- j.francuski, Goethe - j.niemiecki, Czacki - przedmioty humanistyczne i wos itd
    A w innych zwykle większą popularnością cieszą się klasy ścisłe matfiz i biolchem niż humanistyczne. Ale każdy znajdzie coś dla siebie...
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 13:41
    Tego nie wiedziałam big_grin
    Szkołę tę wybrałam losowo jako przykład różnicy punktowej w poszczególnych klasach. Nie chodziło mi o same punkty, tylko o róznicę punktów!

I o ile, rozszyfrowałam literki A, B, C, to nadal nie wiem, co oznaczają literki w nawiasach kwadratowych.
  • wzosia 18.07.19, 13:48
    Jest kilka takich literek
    S sportowa
    M matura międzynarodowa
    I integracyjna
    D dwujęzyczna
    O ogólna czyli zwykła
  • zlosliwebydle 18.07.19, 13:51
    [o] - ogólna, [d] - dwujęzyczna, [i] - integracyjna i tak dalej.
    Zwykle humany mają niższe progi, niż matfizy - różnice dochodzą do 30 punktów.
    Klasy z francuskim albo rosyjskim też mają niższe progi, niż z hiszpańskim albo niemieckim.
    A na czym polega specyfika tej konkretnej szkoły to Ci wytłumaczono.
  • djkk22 18.07.19, 16:27
    Są wyjątki. Np w warszawskim LO im Słowackiego najwyższy próg był właśnie do klasy humanistycznej.
  • wzosia 18.07.19, 16:40
    Co potwierdza moją wypowiedź, że szkoły się specjalizują.
    Słowacki ma bardzo dobre humany i tam chcą iść uczniowie baaardzo dobrzy. Podobnie jak do Czackiego. Zresztą w Słowackim próg do humana wzrósł 9 pkt a to sporo. Tak samo jak bardzo popularny stał się w tym roku Prus bo uruchomił klasę do matury międzynarodowej. Próg w dotychczas istniejącej klasie dwujęzycznej wzrósł o 18 pkt. Obecnie próg jest wyższy niż średnia z zeszłego roku.
  • djkk22 18.07.19, 16:52
    Odpowiadałam Triss, nie wiem czemu wyszło, ze Tobie smile
  • arwena_11 18.07.19, 13:04
    Im mniej punktów tym słabsi uczniowie. Warto patrzeć też na EWD.

W normalnej rekrutacji masz 200 pkt
    100 z egzaminu i 100 za "osiągnięcia"
    W tej drugiej setce masz
    max 72 pkt za punktowane przedmioty ( zależy od klasy, obowiązkowe to chyba matma i polski i do tego dwa wybrane przez szkołę ) - za 6 jest 18 pkt, za 5 - 17 pkt, za 4 chyba 12, za 3 - 8? i za 2 - 2.
    do tego świadectwo z wyróżnieniem 7 pkt i wolontariat 3

Z tego już robi się 82 pkt. Pozostałe idą na konkursy. Za finalistę olimpiady to chyba 13?. Ale można uciułać np laureat Olimpusa z angielskiego 3 pkt ( bo to konkurs ogólnopolski ), ale już laureat Kangura ( tylko chyba miejsca 1-3 ) - to 5 pkt, bo konkurs międzynarodowy.

Są konkursy sportowe, plastyczne, muzyczne itd. Tylko punkty dostaje się za różne konkursy. Możesz mieć 5 konkursów z angielskiego, a punkty dostaniesz jakbyś miała tylko jeden.

Jeśli chodzi o licea z progami ok 130 - to jednak słabsze. Średnie to tak 140-160?
    Ale wszystko zależy od rocznika. Kołłątaj czy Królówka w Warszawie to średnie licea, ale trzy lata temu miały progi 130-140 pkt.
    Z drugiej strony Goethe kiedyś był dobrym liceum, a 3 lata temu miał progi poniżej 130 pkt.
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 13:09
    A jak się patrzy na EWD? Jak to jest "mierzalne"?

Bo taka szkoła
    Wawer
    XXVI Liceum Ogólnokształcące
    im. gen. Henryka Jankowskiego"KUBY" 1A4[O] geogr-biol-ang (anghisz*,niem*) 29,65

XXVI Liceum Ogólnokształcąceim. gen. Henryka JankowskiegoKUBY" 1B4(o)[I-o] hist-pol-ang (anghisz*,niem*) 47,55

XXVI Liceum Ogólnokształcące im. gen. Henryka Jankowskiego"KUBY" 1C4[O] pol-ang (anghisz*,niem*) 44,65

Gdyby patrzec na progi punktowe to - no "nienajlepsza"..?
  • heca7 18.07.19, 13:16
    Tej nie bierz pod uwagę suspicious Chyba, że chcesz aby dziecko używało słowa dErekcja wink Do tego od lat siedzi tam nauczycielka matematyki- nie do ruszenia, która kompletnie nie ogarnia nauczania. Bywa, że nie ma jej na co drugiej lekcji, nie przekazuje wiedzy dzieciom, wymyśla jakieś bzdurne sposoby obliczania, klasówki wiecznie do wglądu bo sama się myli, nie umie. Połowa dzieciaków nie wiadomo dlaczego jest u niej zagrożona bo śmiała wykonać zadanie (dobrze) innym sposobem. Chodząca TRAGEDIA.
    Aaa i mają klasę integracyjną.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 13:19
    nie - to był tylko przykład. Jak taka punktacja wygląda. Staszic - w jednej klasie tylko laureaci. Albo 200 punktów w Batorym smile
  • arwena_11 18.07.19, 13:35
    Laureat olimpiady kuratoryjnej ma 200 pkt i może mieć resztę w d....
  • kurt.wallander 18.07.19, 13:25
    kochamruskieileniwe napisała:

> A jak się patrzy na EWD? Jak to jest "mierzalne"?

EWD możesz sobie sprawdzic np. na stronie waszaedukacja.pl. Przykładowo dla Poniatowskiego, pod wykresem masz wyjaśnione, jak go czytać.

waszaedukacja.pl/ponadgimnazjalne/v-liceum-im-ks-jozefa-poniatowskiego-warszawa-325/ewd
    Wygodniej chyba tu sprawdzać, bo wpisujesz sobie nazwę szkoły, albo wyszukujesz po dzielnicach, mozna tez porównać ewd kilku szkół na jednym wykresie: ewd.edu.pl/wskazniki/matura/witamy/
  • heca7 18.07.19, 13:11
    Z grubsza można tak napisać, że im niższy próg punktowy tym słabsze liceum. Wg mnie licea między 130-150 to przyzwoite placówki (ale na ematce to dno dna wink ). Są takie, które przyjmują z pocałowaniem ręki kandydatów z 50 punktami. Znam takiego jedno- na stronie internetowej szkoły było zaproszenie na dzień otwarty podpisane "dErekcja szkoły" big_grin Im wyższy próg tym więcej kandydatów z lepszymi wynikami, paskowych, chętnych do nauki, szybko przyswajających materiał- z takimi uczniami łatwiej się pracuje. Nie ukrywajmy, że każdy lubi widzieć efekty swojej pracy, orka na ugorze nikogo nie cieszy. Jeśli masz całą taką klasę praca idzie szybko, można rozszerzyć materiał podstawowy itd. To przekłada się na wyniki matur. A matury na studia. Inaczej w klasie gdzie połowa uczniów trafiła bo się udało, bo rodzice kazali a chęci i ciągu nie ma. Wtedy próbujesz pracować z drugą połową a pierwsza przeszkadza z nudów.
    Zwykle w szkołach wyżej punktowane są mat-fizy i biol-chemy. Najniżej humany. Mat-fizy dają (teoretycznie) wstęp na politechniki, biol-chem na medycynę, weterynarię itd. Human na kierunki typu prawo, polonistyka itd. Życie oczywiście pokazuje, że nie zawsze i nie do końca bo znam takich co po humanie są biegłymi rewidentami a po mat-fizie lekarzami smile

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • arwena_11 18.07.19, 13:11
    Jednak jest różnica między 130 a 150
  • triss_merigold6 18.07.19, 13:17
    Niespecjalnie. 2 lata temu do Mickiewicza, przyzwoitego i przyjaznego liceum na Pradze, progi były na poziomie 135 pkt, rok temu do mat-fiz 147 pkt, a w tym roku okolo 157 pkt. Szkoła się nie zmieniła.
  • arwena_11 18.07.19, 13:20
    No ale mnie chodzi o jeden rocznik, a nie porównując kilka
  • heca7 18.07.19, 13:19
    Oczywiście. Ale w tym roku jest takie zamieszanie, że uczeń lepszy źle "obstawiający" profile może trafić do tej niżej punktowanej. Więc za parę lat mogą się Pierogi zdziwić bo jednej szkole skoczy a innej spadnie wink O te 20 punktów spokojnie mogą się progi zmienić.

--
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 13:17
    u mnie po mat-fizie kilku (dosyć znanych) lekarzy smile A takze prawników smile
    Oraz przyrodników big_grin
    Ale to było sto lat temu, gdy jeszcze były egzaminy.

Męczy mnie ta EWD. Jak się na to patrzy....
  • triss_merigold6 18.07.19, 13:22
    Na waszaedukacja masz instrukcję jak odczytywać EWD, przy czym nie przywiązywalabym się do tych wartości jakoś bardzo, bo EWD też się zmienia.
  • heca7 18.07.19, 13:23
    Mój brat skończył liceum w Rembertowie (rocznik 64) i dostał się na Politechnikę, został inżynierem a od lat jest rzeczoznawcą majątkowym smile

--
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 13:25
    No wiesz.... smile
  • heca7 18.07.19, 13:31
    Ja wiem. To daaaawno było... wink

--
  • triss_merigold6 18.07.19, 13:29
    Przypomnij proszę, jaki % dzieci z rocznika 1964 szedł do liceów i ile było liceów w Warszawie.
  • heca7 18.07.19, 13:31
    Puściłam oko, Pierogi wiedzą dlaczego.

--
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 13:44
    Wiem smile
  • kosmos_pierzasty 18.07.19, 13:27
    Wyczytałam, że najlepsze klasy mają tego niecałe 10. Cokolwiek to jest i jakkolwiek jest mierzone wink Porównują poziom egzaminu po szkole podstawowej (już teraz) z wynikiem matur i sprawdzają, ile wyniki uczniów się poprawiły.
  • feliz_madre 18.07.19, 13:33
    Te rozrzuty punktowe potrafią być kosmiczne. W LO Herberta próg w klasie geo-mat-wos 165 pkt, a w klasie geo-mat-niem 77 pkt 🤔
  • zlosliwebydle 18.07.19, 13:39
    130-150 to połowa rankingu, bardzo przyzwoite szkoły dla dobrych, nie genialnych dzieci. Pierwsza warszawska trzydziestka ma zwykle progi 160+. Kryteria wyboru u nas były następujące: dojazd (najlepiej szynowy, najlepiej tylko z jedną przesiadką, do godziny), drugi język, profil, realne możliwości punktowe (nie mniej niż 130, nie więcej niż 165). Takich szkół okazało się w stolycy osiem, z czego z idealnie dopasowanym profilem trzy.

150 punktów to pasek, jedna czwórka punktowana, średnio zdane egzaminy (czyli np. 80-70-80), może jakiś konkursik.
    Klasy sportowe i dwujęzyczne mają dodatkowe egzaminy, stąd progi powyżej 200.
  • katriel 18.07.19, 16:53
    > (a nawet 600 w przypadku klasy pływackiej w szkole sportowej - skąd taka liczba?)

Bo do klasy pływackiej jest pewnie jakiś test sprawnościowy, z którego dostaje się mnóstwo punktów.

> Co odzwierciedlają te punkty?

Bezpośrednio - w zasadzie nic. Uszeregowano dzieci, które chciały się dostać do tej akurat klasy, wg liczby punktów, z tego przyjęto 30 (czy ile tam było miejsc) najlepszych i powiedziano ci, ile punktów miał ostatni przyjęty.
    Pośrednio - no cóż: jeśli ostatni przyjęty do danej klasy miał np. 70 punktów, to znaczy, że w całej Warszawie nie znalazło się 30 chętnych spośród dzieciaków z większą liczbą. Może dlatego, że najlepsi kandydaci uważają dane liceum za słabe i nie umieszczają go wysoko na swojej liście preferencji, a może dlatego, że np. profil wyjątkowo niepopularny albo lokalizacja na końcu świata.
    Pośrednio w drugą stronę - jeśli jest próg stosunkowo niski, to w klasie będą dzieci o stosunkowo niskich wynikach w nauce i takichże możliwościach. Ale próg to tylko część informacji: klasa w której wszyscy mają 70-100 punktów, a klasa w której masz 5 dzieci z przedziału 140-160, 10 ze 120-140, 10 ze 100-120 i 5 z 70-100, to dwie różne klasy (a każda z nich poda ten sam próg). Takie klasy jak ta druga zdarzają się raczej w małych miasteczkach albo przy niszowych profilach, ale się zdarzają.

Generalnie, progów nikt przecież odgórnie nie ustalał, tylko wynikają one z tego, kto się do danej szkoły próbował dostać - a to z kolei wynika z opinii, jaką o szkole mają kandydaci i ich rodzice. Z ich opinii możesz oczywiście jakoś tam pośrednio wnioskować o jakości szkoły, ale nie jest to "takie proste przełożenie".

--
    Chrzęskrzyboczek pacionkociewiczarokrzysztofoniczny.
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 16:59
    Dzięki wszystkim. Rozjaśniło mi się mocno smile
    Na razie się nie "martwię", bo to jeszcze dobrych parę lat. A jak wiadomo w tym czasie wiele może się zmienić. Nawet bardzo wiele....
  • arwena_11 18.07.19, 17:00
    Ale jednak zaczęłabym szukać konkursów na których można nabić punktów. Jeśli się nie mylę, to liczą sie nawet z 4-5 klasy? Jakieś pisanki czy karmniki tongue_out
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 17:01
    No co Ty, jeszcze ma czas... Zaczyna dopiero III klasę!
    Bez jaj.
  • scarlett74 18.07.19, 18:12
    Tak to jednak nie działa, aby zwycięstwo czy tam wyróżnienie były uznane, konkurs musi być wpisany na kuratoryjną listę.
  • arwena_11 18.07.19, 18:20
    A widziałaś tę listę? Nie wiem jak teraz, ale kiedy mój syn zdawał do liceum - to jednym z konkursów punktowanych i to 2 punktami ( wojewódzki ) był konkurs na najładniejszą pisankę organizowany przez szkołę w jakiejś pipidówie.

Poza tym szkoły mogą dołożyć punkty za konkurs spoza listy lub za miejsce nie wymienione na liście.

Lista konkursów jest tworzona na podstawie zgłoszeń od organizatorów/dyrektorów szkół.
  • kochamruskieileniwe 18.07.19, 17:00
    Jedno mnie tylko zastanawia - do mat-fizu wielu kandydatów (sądząc o progach punktowych). A i tak, potem większość wybiera niekoniecznie kierunki ścisłe.... smile
    Zawsze tak było?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka