Dodaj do ulubionych

Czy kawa szkodzi?

19.07.19, 11:05
Uwielbiam kawę.
Zastanawiam się, czy picie jej w większych ilościach faktycznie szkodzi.
Wczoraj jedna osoba próbowała mnie przekonać, że kawa to zło i fatalne skutki jej picia wychodzą się po latach
W ciągu dnia wypijam 3 lub 4 kubeczki o poj. 0,25 l. z ekspresu bez dodatków, musi być czarna.
Bez kawy nie umiem funkcjonować, o pracy nie wspomnę.

Jak sądzicie? Szkodzi czy nie? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii.
Edytor zaawansowany
  • tifa_lockhart 19.07.19, 11:08
    Piję około 4 kubków dziennie kawy z ekspresu.
    Bardzo lubięsmile A jak jeszcze mam do tego jakieś pyszne ciacho to jestem w niebiesmile
  • owmordke 19.07.19, 11:14
    Jedne badania mowia ze tak inne ze nie. Gdzies obilo mi sie o uszy ze to zalezy od indywidualnego metabolizmu kawy. Jak masz wolny to szkodzi, jak masz szybki to nie. Ja mam wolny, ale i tak pije. Lepszy taki nałog niz inny.
  • qs.ibidem 19.07.19, 11:15
    Większe ilości musiałabyś doprecyzować wink
    Kawę uwielbiam, piję sporo, często i od dawna. Mnie nie szkodzi. Ale gdybym z taką samą częstotliwością piła czarną herbatę, zepsułabym sobie zdrowie, co oczywiście nie znaczy, że ogół też tak ma. Może Twojej koleżance szkodzi właśnie kawa?
  • karotka_plus 19.07.19, 11:17
    Nie piję kawy bo na mnie nie działa. Czasem może dla smaku latte bo lubię. Czy kawa szkodzi? Ja uważam, że wszystko co w nadmiarze szkodzi. Ja bym poprosiła tę osobę o badania naukowe na potwierdzenie jej teorii wink
  • profes79 19.07.19, 11:18
    Podobną niechęć do kawy okazał 30 lat wcześniej inny europejski monarcha – król Gustaw III ze Szwecji. Nie był on, delikatnie mówiąc, wielbicielem tego napoju więc w 1746 roku zakazał nie tylko kawy ale i posiadania jakichkolwiek akcesoriów do jej przyrządzania. Z domów zniknąć miały prażalniki, młynki i inne tego typu przyrządy. Szwedzi musieli być w każdej chwili gotowi na wojskowe kontrole i ewentualne grzywny lub procesy sądowe. Ponadto, ten XVIII-wieczny władca postanowił sprawdzić który z napojów – kawa, czy herbata – jest bardziej szkodliwy. W tym celu wybrał skazaną na śmierć za morderstwo parę bliźniaków jednojajowych i zamienił ich karę na dożywocie. Jednym z warunków złagodzenia kary było to, że jeden z nich miał wypijać dziennie 3 filiżanki herbaty, a drugi – kawy. Więźniami opiekowała się grupa lekarzy, którzy regularnie sprawdzali ich zdrowie. Mijały lata, a obaj bliźniacy charakteryzowali się dobrą żywotnością. Przeżyli swoich lekarzy i nawet samego króla Gustawa. Pierwszy zmarł, w wieku 83 lat, bliźniak pijący herbatę. Nie wiemy jakiego wieku dożył bliźniak „kawowy”, ale Szwedzi do dziś lubią żartować, że nadal żyje gdzieś w Szwecji i wypija 3 filiżanki kawy dziennie…

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • gryfna-frelka 19.07.19, 16:11
    Niezle! Nie znalam tego.
  • czarniejszaalineczka 19.07.19, 17:33
    big_grin

--
    "Emocje, ciepło, tęsknota... wtf? Facet to nie kot, nie trzeba miziac. "
  • gulcia77 19.07.19, 18:14
    Urocza historia 😊

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"
  • majaa 19.07.19, 11:19
    W zasadzie to wszystko w nadmiarze szkodzi. Pytanie, ile to jest nadmiar... Z tego, co czytałam, to w przypadku kawy 3,4 filiżanki są w sam raz.
  • asfiksja 19.07.19, 12:51
    Z jednej strony zawiera korzystne polifenole, z drugiej sporo akrylamidu i nieciekawych tłuszczy. Tłuszcze lepiej więc zostawić na filtrze, nie pić zalewajki i nie przyjmować już nadmiaru akrylamidu z czego innego (nie spiekać, nie smażyć). Ogólnie bilans wychodzi na plus, tak przynajmniej twierdzi nauka, bo każdy kawosz to wie sam z siebiewink
  • agab51 19.07.19, 13:17
    Mnie szkodzi, boli mnie brzuch, mam wzdęcia itp objawy, powinnam odstawić zupełnie, ale lubię, i staram się nie przesadzić z ilością. Wypijemy 2 filiżanki.

--
    Wczoraj było za wcześnie. Jutro będzie za późno. Dzisiaj jest TEN DZIEŃ.
  • agab51 19.07.19, 13:19
    Wypijam 2 filizanki na dzień. ( ale gdyby to były kubki, to z pewnością bym już odczuła )

--
    Wczoraj było za wcześnie. Jutro będzie za późno. Dzisiaj jest TEN DZIEŃ.
  • argentea 19.07.19, 13:51
    Kawa wypłukuje magnez.
  • chlodne_dlonie 19.07.19, 16:18
    Wg mnie - pij na zdrowie wink a wg badań - zależy na jakie trafisz big_grin

--
    What we need, sustain, exhale and breathe again
    Stop and watch, don't complain
    Hope remains, we still have love (we are back to life)
    We are all insane
  • majenkir 19.07.19, 16:19
    Kawa jest dobra w profilaktyce parkinsona, wiec ja sobie nie zaluje smile.

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • aguar 19.07.19, 16:33
    Właśnie pijęsmile Mam taką kupioną we Włoszech - pychotkasmile U mnie to są 2 szklanki dziennie. Trochę szkodzi na żołądek, jak ktoś ma zapalenie czy chorobę wrzodową. Ja dlatego unikam, jak mogę leków p/bólowych z grupy NLPZ, bo regularne ich stosowanie mogłoby dać takie efekt, że już bym nie mogła pić tych kawek, kawuś, kawunieksmile Nie piję też na czczo, dopiero po śniadaniu. Też nie jest wskazana u osób z za wysokim ciśnieniem, bo jeszcze je podwyższa. No i oczywiście dla tych z nadwagą niewskazana słodzona czy z tłustą śmietaną.
  • kryzys_wieku_sredniego 19.07.19, 17:25
    Szkodzi, po 25 latach kłuje mnie czasem w okolicach wątroby, piję jedną, dwie kawy z mlekiem tak około 150ml jedna. I jeszcze kiedyś bardzo mnie bolał brzuch ale to przez kawki siekierki, więc zaczęłam pić lżejsze.
  • bywalec.hoteli 19.07.19, 17:27
    Mi się trzęsą dłonie jak dużo kawy wypiję.

--
    Lato smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka