Dodaj do ulubionych

Który profil liceum wybrać ?

19.07.19, 11:45
Humanistyczny z rozszerzonym językiem polskim, językiem obcym i historią czy społeczny z rozszerzoną geografią , wosem, językiem obcym. Po którym jakie kierunki studiów ? Który profil lepiej przygotuje do matury ? Dziewczyna nie wie dokładnie co chce w życiu robić , interesowałaby ją administracja, psychologia, mediacja .Skłania się ku klasie humanistycznej. Czy wasze dzieci są zadowolone z humana i jakie potem wybierają kierunki studiów.
Edytor zaawansowany
  • aqua48 19.07.19, 11:49
    Moje dziecko było bardzo zadowolone, wybrało polonistykę. Ale jeśli dziewczyna nie wie co chce robić, ani w czym jest dobra, to human jednak bardzo zawęża możliwości.
  • agneskau 19.07.19, 12:03
    Czytałam teraz co po klasie społecznej , głównie dalej to geografia, gospodarka , stosunki międzynarodowe, turystyka, hotelarstwo, stosunki międzynarodowe, psychologia, filologia , kryminologia, bezpieczeństwo narodowe. , pielęgniarstwo, kosmetologia .
    Po humanistycznym : filologia polska i obca, dziennikarstwo, media, psychologia , dyplomacja europejska, kulturoznawstwo, bibliotekoznawstwo, archeologia , politologia , stosunki międzynarodowe, socjologia , administracja i prawo., Coaching, historia sztuki
    Pokrywają się : filologia, stosunki międzynarodowe, psychologia .Wydaje mi się że więcej możliwości daje profil humanistyczny ?
  • aqua48 19.07.19, 12:14
    agneskau napisał(a):

> Czytałam teraz co po klasie społecznej, co po humanistycznym...

Ale czy to ją interesuje? Czy nadaje się na te studia?
    Hotelarstwo, filologia, kryminologia i pielęgniarstwo to bardzo odległe kierunki studiów. Dla ludzi o rozmaitych predyspozycjach zainteresowaniach i uzdolnieniach. Po niektórych kierunkach i tak nie ma pracy w zawodzie, (socjologia, bibliotekoznawstwo, historia sztuki) lub jest jedynie dla najlepszych, inny bardziej konkretny kierunek trzeba wybierać na stopniu magisterskim.

• arwena_11 19.07.19, 12:22
    Geografia to też kierunki ekonomiczne, prawo - zwłaszcza w połączeniu z WOS
  • ira_08 19.07.19, 12:53
    To BEZ ZNACZENIA. Nie jest tak, że po klasie społecznej jej nie wpuszczą na prawo, a po humanistycznej psychologię big_grin
  • arwena_11 19.07.19, 13:04
    Bez znaczenia o tyle, że maturę może zdawać z czego chce. Ale łatwiej jest, jeżeli dany przedmiot masz w szkole niż jak go kończysz po 1-2 klasie.
  • blanka-78 19.07.19, 13:48
    Wg mnie ma znaczenie które przedmioty są rozszerzone i będą zdawane na maturze. Jeśli ktoś myśli o wydziale administracji czy prawa to lepiej być na profilu humanistycznym gdzie ma się rozszerzoną historię i język polski. Język polski jest obowiązkowy i też lepiej mieć go więcej to uczeń będzie lepiej przygotowany do matury. Jeśli ktoś chce turystykę, hotelarstwo to wybrać społeczny z rozszerzoną geografią . Obstawiałabym jednak humanistyczny.
  • arwena_11 19.07.19, 14:14
    akurat na prawo polski to tylko 10% z całości punktów. Po 30 % z punktacji maturalnej brane jest z przedmiotów rozszerzonych. 15% to matematyka i język
  • arwena_11 19.07.19, 14:17
    a nie, polski 15%, język 10%. Ale nadal to mało
  • blanka-78 19.07.19, 14:22
    Bratanek dostał się na prawo , zdawał na pewno rozszerzoną historię a co jeszcze nie wiem. Dlatego uważam że jeśli ktoś myśli o kierunku prawniczym to potrzebuje więcej historii , zatem lepszy profil humanistyczny.
  • bo_ob 19.07.19, 14:23
    blanka-78 napisała:

> Bratanek dostał się na prawo

Ale przecież dziewczyna nie chce iść na prawo.
  • arwena_11 19.07.19, 14:46
    Ale ten profil społeczny rozszerza geografię i wos - czyli dwa punktowane na prawo przedmioty.
    Można też historię i język - ale wtedy trzeba na maturze zdawać jeszcze jeden język - bo będą się liczyły w takim wypadki dwa.
  • blanka-78 19.07.19, 15:01
    Ale moja córka by chciała kiedyś na wydział administracji i prawa , dlatego w naszym przypadku lepiej by była na profilu humanistycznym , chyba że będzie utworzony np profil prawniczy.
  • blanka-78 19.07.19, 15:03
    Córkę autorki interesowałaby prawdopodobnie administracja mediacja, psychologia to też bardziej po profilu humanistycznym, zwłaszcza administracja.
  • ettri 19.07.19, 15:32
    Wszystko zależy od typu studiów. Co prawda na maturze może zdawać co chce ale lepiej np do zdawania historii rozszerzonej miała tą historię rozszerzona w profilu humanistycznym . Bo to tak samo jakby z humanistycznego zdawać na maturze biologię czy chemie. Może ale lepiej już mieć ukierunkowane typy zdawania na maturze by jak najwięcej mieć tych przedmiotów w liceum.
    Wg mnie humanistyczny .jest więcej możliwości. Dodatkowo samo dziecko jeśli chce to może przecież poduczyć się wos i geografia i też zdawać to na maturze,
  • chlodne_dlonie 19.07.19, 16:14
    arwena_11 napisała:

> a nie, polski 15%, język 10%. Ale nadal to mało

Wszystko zależy od uniwersytetu - bywa po 30 % za jęz. polski rozszerzony - zależy gdzie dana osoba chce aplikować.

--
    What we need, sustain, exhale and breathe again
    Stop and watch, don't complain
    Hope remains, we still have love (we are back to life)
    We are all insane
  • arwena_11 19.07.19, 12:00
    To może niech zobaczy jakie przedmioty maturalne są punktowane na dane studia. Myślę jednak, że po klasie społecznej będzie miała więcej możliwości.
  • xylinka 19.07.19, 12:08
    Popatrzcie które przedmioty bardziej przydadzą się na maturze pod kątem kierunku studiów. Jeśli administracja , psychologia , dziennikarstwo czy np prawo to human. Po społecznym na administrację i prawo nie , bo tam liczy się historia i to rozszerzona czyli to co w klasie humanistycznej.
  • arwena_11 19.07.19, 12:25
    No chyba żartujesz. Na prawo dwa rozszerzenia z - historia, wos, geografia, łacina i coś tam jeszcze.

Po humanistycznym - nie ma szansy
  • merilia80 19.07.19, 12:33
    Moim zdaniem klasa humanistyczna gdzie jest rozszerzony j.polski. j.obcy. historia daje większe możliwości dostania się na prawo, administrację bo większość uniwersytetów bierze wtedy pod uwagę polski i historię oraz wos. Też można media, dziennikarstwo, psychologia, logopedia i inne kierunki po humanistycznym. Profil społeczny rozszerzona geografia i wos też może być na prawo ( ale brakuje tu rozszerzonego polskiego i historii) . Wg mnie więcej daje humanistyczny gdzie dodatkowo trzebaby było popracować nad wos jeżeli kierunek studiów dodatkowo by tego wymagał.
  • merilia80 19.07.19, 12:35
    Tu masz na prawo.podobnie będzie na administrację
    www.uczelnie.info.pl/PL-H10/aktualnosc/6205/prawo-jakie-przedmioty-na-maturze.html
  • merilia80 19.07.19, 12:42
    Na psychologię koleżanki córka zdawała i też polski angielski historia była na pewno i chyba coś jeszcze.
    W humanistycznej masz już rozszerzony polski,angielski ,historię a w społecznej angielski, geografię i wos. Wszystko zależy co córka chciałaby robić w przyszłości ( nawet pod kątem kilku zawodów jeśli nie ma sprecyzowanego) i zobaczyć co bardziej przyda się na maturze....
  • ira_08 19.07.19, 12:47
    Szczerze? To raczej bez znaczenia. Na wszystkie ww kierunki + na masę innych może iść po obydwu profilach. Oczywiście, jak chce zdawać geografię to rozszerzona geografia, a jak chce historię - to historia. Chyba wie, co woli, co jej lepiej idzie? Na studia humanistyczne często biorą pod uwagę maturę zamiennie historia/wos. Ja skończyłam klasę humanistyczną (polski, WOS, historia) i polonistykę, na pracę nie narzekam (nie jestem nauczycielką).
  • morekac 19.07.19, 16:26
    Sprawdźcie kryteria naboru na wymienione kierunki na uczelniach, które was interesują.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • ramelos 19.07.19, 20:45
    Patrz też pod kątem które przedmioty córka lubi, chętnie się ich uczy i oczywiście na te które będą brane pod uwagę na studia. Jeśli lubi geografię i wos to profil spoleczny a jeśli lubi historię i polski to humanistyczny.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka