Dodaj do ulubionych

Fajna sprawa

20.07.19, 22:46
...tu gdzie mieszkam

Bardzo mi sie podoba w Australii zwyczaj wystawiania przy drodze budek, przyczep itp z lokalnymi owocami I warzywami I z tzw. honesty box, na zaplate. Przy mojej drodze np. banany po $1 za "hand". - to prywatna inicjatywa.

A 'urzedowa', to gazowe grille w miejscach piknikowych (gaz jest za darmo smile.

A u was? Sa jakies lokalne zwyczaje czy rozwiazania przyjazne lokalnej spolecznosci?

Ciekawi mnie to, bo moja bratowa z USA byla zachwycona tymi grilami.
Edytor zaawansowany
  • tryggia 20.07.19, 22:51
    Proszę cię! 🙄

--
    Hope
  • senin1 20.07.19, 22:54
    a co ?
  • sasanka4321 20.07.19, 23:00
    Powaznie one sa gazowe??? Myslalam, ze to grile na wegiel drzewny, i wegiel kazdy, kto chce sobie pogrilowac w parku czy na plazy, przynosi ze soba. Czy tez sa i takie i takie?

W sumie to Australia jest dokladnym przeciwienstwem Stanow pod tym wzgledem. W jednym kraju wszedzie jakies kaciki z lawkami, zeby mozna bylo sobie przysiasc wygodnie nic nie placac i odpoczac. W drugim kazdy kawalek czegokolwiek, na czym daloby sie usiasc nie bedac tego prywatnym wlascicielem albo zagrodzone albo z jakimis kolcami a przewaznie poprostu nie istnieje.
    W sumie to my jestesmy gdzies posrodku.
  • senin1 20.07.19, 23:27
    >>>Powaznie one sa gazowe??? Myslalam, ze to grile na wegiel drzewny, i wegiel kazdy, kto chce sobie pogrilowac w parku czy na plazy, przynosi ze soba. Czy tez sa i takie i takie?<<

sa rozne, ale tu gdzie mieszkam glownie gazowe. W innym miescie byly na zwykle drewno, ale drewno bylo zazwyczaj przygotpwane dla grillowiczow przez gmine.
    sa tez w poblizu toalety (czasem nawet prysznice). O takich oczywistosciach jak biezaca woda I"pojnoki" nawet ne wspomne. Ja wprawdzie rzadko z tego korzystam, ale fajnie ze jest.
  • senin1 20.07.19, 23:29
    *"pojniki"
  • bywalec.hoteli 21.07.19, 01:00
    I jak to nie twierdzić ze USA to dziki kraj? smile

--
    Lato smile
  • bywalec.hoteli 21.07.19, 10:24
    smile

--
    Lato smile
  • anahera 21.07.19, 01:24
    Potwierdzam ze gazowe.
  • bukietlisci 20.07.19, 23:37
    taaak.
    właśnie ob...no mi mirabelki z gałęzi zwisających na ulicę. gałęzie też ob...li.
    urokliwy zakątek z ujściem wody pitnej został zamieniony w betonowisko z zaśmieconym parkingiem.
    a znajomi w Wilanowie ( bo ja to głęboka prowincja) mieli na osiedlu takie miejsce z ławeczkami, miejscem na ognisko i ogólnie Wisteria Avenue. dziś mają ... miejsce. reszta znikła albo została zniszczona
  • senin1 21.07.19, 00:08
    ha! mnie tez "zebrano" milosiernie pasiflore jak sie zwieszala na zewnatrz ogrodzenia,
    nie wszysko to jest takie doskonale, zwlaszcza ludzie wink
  • slonko1335 20.07.19, 23:48
    Na osiedlu zrobiono nam park z ogródków działkowych. Jest siłownia plac zabaw boiska wybieg dla psów miejsca na grilla i ognisko . Drewno na ognisko jest wystawiane do dyspozycji mieszkańców. Jako że to park po działkach drzewa i krzewy są w nim glownie owocowe co cieszy zwłaszcza dzieci które na wyciągnięcie ręki mają owoce jako przerywnik w zabawie.

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • senin1 21.07.19, 00:00
    O, i to jest super.
    Zwlaszcza te drzewa owocowe
  • senin1 21.07.19, 00:04
    a w Polsce podobaly mi sie baaardzo chatki w Sudetach - mozna sie bylo za darmo przespac, cos upichcic I czesto ludzie zostawiali jakies konserwy, czy inne niepsujace sie jedzenie. No raj dla 'strudzonego wedrowca.

a w NRD wyposazenie schronisk mlodziezowych

Ale to bardzo dawno bylo, nie wiem czy te "chatki" wciaz istnieja
  • anahera 21.07.19, 01:31
    Takie chatki masz tez np. W Victorian Alps, z tym ze sa bardzo bardzo proste, no ale schronienie przed burza daja napewno lepsze niz namiot. A np. Na Overland Track na Tasmanii sa sa darmo schroniska, niektore naprawde na fajnym poziomie. W sezonie wliczone sa w koszt korzystania ze szlaku (okolo $200 za wejscie na szlak 7-mio dniowy, oplata z identyfikatorami ustawiona jako metoda limitowania ilosci osob przemierzajacych szlak, codzien moze startowac tylko 30 osob). Poza sezonen bez oplat czy limitow.
  • morekac 21.07.19, 02:03
    Są i w Szkocji różne chatki.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • senin1 21.07.19, 10:33
    tylko ze ja z takich hatek juz nie korzystam. Za wygodna sie zrobilam. Hoteli tez nie lubie, chyba tylko w domciu siedziec wink
  • gryfna-frelka 21.07.19, 10:55
    Niedawno dowiedzialam sie ze w Belgii tez. W conajmniej jednym miejscu gdzies w Walonii. Fajna sprawa smile
  • bei 21.07.19, 01:16
    W mojej miejscowości zeszłej jesieni przy ogrodzeniu pewnej posesji były wystawione w skrzynkach jabłka do częstowania się. Ilekroć spacerowałam z koleżanką to brałyśmy sobie po jabłku, nad skrzynkami widniała kartka- jabłka zero złotych-smacznego 😊
  • senin1 21.07.19, 01:46
    Tutaj tez jest taki zwyczaj - w sezonie pomarancze, grapefuity, mango, ziola itp. Tez korzystam.
  • konsta-is-me 21.07.19, 05:56
    Sympatycznie 👍
  • summerland 21.07.19, 07:14
    U nas sa torebki na psie kupy w parkach ale nie we wszystkich dzielnicach-inicjatywa zarzadu miasta.
    W niektorych miejscach sa takie malutkie domki-bibioteczki-kto chce bieze ksiazke, moze ja oddac do tej samej lub innej boblioteczki, moze zostawic swoja ksiazke.
  • senin1 21.07.19, 10:20
    u nas tez torebki sa, I przy pojnikach dla ludzi sa rynienki na wode dla psow. Moj nigdy nie korzysta, a za to w domu pije jakby wrocil z 40-to dniowej wycieczki na pustyni.

z ksiazkami mamy podobny zwyczaj w pracy.
  • gryfna-frelka 21.07.19, 10:57
    U nas tez sa, choc niestety padaja ofiara osob handlujacych uzywanymi ksiazkami sad
  • jkl13 21.07.19, 08:12
    Zazdroszczę. U nas takich inicjatyw jak na lekarstwo.
    Z moich obserwacji to urzędowo na cmentarzu w Gdyni (witomino) są udostępnione stanowiska z konewkami,grzankami,łopatkami. Można skorzystać i odłożyć na miejsce. Fajna rzecz,nie trzeba nosić własnego sprzętu.
    I niedawno u mnie w mieście wydzielono miejsce piknikowe z ogniskiem,tuż przy lesie,gdzie służby miejskie dbają o stały dostęp drewna na to ognisko. Można sobie przyjść Z kiełbasa,kije i drewno są gotowe i spędzić fajnie czas. I zaczynają pojawiac się poidełka, woda u nas jest dobra,wiec korzystam bez obaw. Na rower po miescie nie zabieram juz wody,bo w kilku miejscach moge sie napić z takiego poidełka.
  • jkl13 21.07.19, 08:13
    Nie grzankami, A grabkami. Uwielbiam,jak telefon wie lepiej ...
  • eliszka25 21.07.19, 10:26
    Stanowisko z grzankami na cmentarzu, to by było coś! Zgłodniejesz przy grabieniu grobu, to możesz wziąć darmową grzankę 😁
  • senin1 21.07.19, 10:24
    o, poidelko, nie pojnik smile.

>Zazdroszczę. U nas takich inicjatyw jak na lekarstwo.>

ale sa, zaczyna sie dobrze,... nie of razu Krakow zbudowano smile
  • katja.katja 21.07.19, 10:31
    Nie, u nas Pani tylko Murzynów biją sad

--
    Nie dam się wygasić!
  • senin1 21.07.19, 10:38
    a u nas Polakow wink
  • bergamotka77 21.07.19, 10:49
    Ja wystawiam worki z dobrymi nie noszonymi lub za małymi już ubraniami, zabawki dla dzieci itp. Zabieraja je błyskawicznie mieszkańcy okolicy głównie Ukraińcy. Ja się pozbywam rzeczy inni korzystają - same plusy. Podobnie wystawiam inne rzeczy np. walizki, sprzęty domowe, dywany, drobne meble - na wszystko jest zapotrzebowanie i wszystko znika.

--
    bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
  • bergamotka77 21.07.19, 10:53
    Takie domowe wyprzedaze tylko za darmo. Kiedys fajny przystojny mlody Ukrainiec przechodził i zapytal czy mozna to wszystko zabrac. Ucieszyłam się, ze mu sie przyda.

--
    bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
  • katja.katja 21.07.19, 10:55
    Jak przystojny to tak całkiem za darmo bym mu nie dała wink

--
    Nie dam się wygasić!
  • 21mada 21.07.19, 16:23
    😁 Katju, widzę że nie jest z Tobą jednak tak źle jak tu nieraz piszesz? 😉
  • gryfna-frelka 21.07.19, 11:08
    W Brukseli i okolicach sa tzw. frigo solidaire, czyli lodowki w ktorych mozna zostawic jedzenie ktorego ma sie za duzo i osoby potrzebujace moga podejsc i wybrac co je interesuje. Sa tez tzw. give boxy gdzie zostawia sie male przedmioty ktore chce sie oddac komus innemu zamiast wyrzucac. Mozna oczywiscie wziac sobie cos samemu. Wiem ze sa tez podobne inicjatywy z szafami z ubraniami dla bezdomnych / potrzebujacych ale nie wiem czy tylko w zimie czy przez caly rok.

Jak pisalam wyzej, sa tez skrzyneczki na ksiazki gdzie mozna zostawic jedne i wziac drugie, wedle potrzeb, chociaz one niestety sa grabione przez osoby zajmujace sie sprzedaza ksiazek uzywanych - niektorzy robia to bo nie maja wyjscia, dla innych jest to zawod.

Inna naprawde (ale to naprawde) fajna sprawa to sympatycznosc ludzi. W autobusach miejskich niektorzy kierowcy sa wrecz genialni, czesto nie rusza z przystanku do momentu az osoba starsza / z widocznymi problemami z poruszaniem sie typu kule nie znajdzie miejsca siedzacego. Widzialam tez kierowce ktory stojac w korku opuscil szybe po lewej stronie i odgial zlozone lusterko boczne w samochodzie obok "zeby lepiej sie jechalo" smile
  • senin1 21.07.19, 11:27
    sympatycznosc ludzi tez mnie wzrusza

jakis czas temu gdy zatrzymalam sie na stacji benzynowej bo mialam problem z cieknaca chlodnica (dual fuel/dual cooling) podjechal do mnie samochod - mial napis "biznesowy" wlasnie takie "cooling systems" itp.

sprawdzil, odlaczyl chlodzenie napedu gazowego, powiedzial ze spokojnie moge dojechac do domu... I nawet slyszec nie chcial o zaplacie.

do fejsbooka mu sie wpisalam,
    ale to tez fajne bylo
  • 3fanta 21.07.19, 12:33
    Kurtynki wodne do schładzania się w upały w różnych punktach miasta.Koksowniki w zimie.A w upały jeszcze darmowa woda ze starego PRLowego saturatora

--
    http://www.suwaczki.com/tickers/klz9piqv3bf14lza.png

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka