Dodaj do ulubionych

A co do czytania dla 11-latki?

21.07.19, 19:17
Lubi książki niezbyt oderwane od rzeczywistości. Na chwilę obecną czyta "Dziewczynka, która wypiła księżyc" ale jak się nie podoba - zbyt odjechane.
Dotychczas podobał jej się "Pax", "Powiedz wilkom, że jestem w domu".

Co jej podrzucić? Chodziła mi po głowie "Gwiaz naszych wina" ale nie czytałam sama i nie wiem czy nie będzie zbyt poważna.
Młoda lubi czytać ale musi mieć dobrą książkę ; )
Edytor zaawansowany
  • maniaczytania 21.07.19, 19:23
    A takie starsze lubi? Anie, Emilki?

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • manala 21.07.19, 19:29
    Zastanawiałam się nad Anią. Może rzeczywiście je podrzucę bo nie czytała. Tyle, że książki, którymi zaczytywało się nasze pokolenie są czasami tak oderwane od obecnej rzeczywistości, że trudno je zrozumieć. Jak była młodsza to próbowałam czytać jej Pana Samochodzika (ja uwielbiałam) ale teraz to zupełnie inacej się czytało ; ) Nudy panie ; )
    A jeszcze "Hotel Winterhouse" jej się podobał i to polecam innym (2 części)
  • maniaczytania 21.07.19, 19:43
    To prawda, ale Ania i dla nas już przecież była mocno 'stara' , wydaje mi się, że jak chwyci, to będzie dobrze smile

Pomyślę, co jeszcze, bo sama nieraz czytam te dziecięce książki, jestem też aktywnym wypożyczającym w oddziale młodzieżowym biblioteki wink

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • zolza79 22.07.19, 11:52
    Moja jedenastolatka zachwycona Anią. Czyta już czwartą część
  • monique_alt 22.07.19, 11:47
    Jeżeli zdecydujesz się na Anię to polecam nowy przekład - Pawła Beręsowicza. Jest bardziej uwspółcześniony i obecnym nastolatkom chyba łatwiej się go przyswaja. Jedyny problem, że tylko 2 tomy są przetłumaczone i jeśli chwyci to następne trzeba będzie czytać w starych przekładach. I może być zonk dlaczego pani Rachela Lynde nagle stała się Małgorzatą Linde smile
  • odnawialna 22.07.19, 11:47
    Spróbuj Anię. Ja mojej 10 latce podrzuciłam, próbowała czytać, ale widziałam, że raczej książka leży odłogiem. Wreszcie pomyślałam, że sama chętnie sobie przypomnę, a Młodej już dawno nic nie czytałam i wieczorem przeczytałam jej 2 rozdziały. Chwycilo smile Dalej czyta sama i widzę, że się podoba, bo opowiada sporo smile
  • m.y.q.2 21.07.19, 19:43
    Joanna Chmielewska: Nawiedzony dom, Wielkie zasługi, Skarby, 2\3 sukcesu, Wszelki wypadek.
    Gerald Durrell: Moja rodzina i inne zwierzęta, Moje ptaki, zwierzaki i krewni.
    Czesława Niemyska - Rączaszkowa: Jadwiga i Jagienka.
    L.M.Montgomery: Janka z Latarniowego Wzgórza.
    Jean Webster: Tajemniczy opiekun, Kochany wrogu.

--
    Ci, którzy mają ideę wciąż w gębie, mają ją zazwyczaj i w pobliskim nosie.
    St.J.Lec
  • manala 21.07.19, 19:46
    Dziękuję : )
  • tojamarusia 21.07.19, 19:40
    Moja czyta teraz harrego pottera, wcześniej więźnia labiryntu.

--
    http://emotikona.pl/gify/pic/pajak.gif
  • rademenka 21.07.19, 20:22
    Ostatnio znajomej nastolatce kupiłam: Ryba na drzewie i Szeptane P. Boręsewicza. Sama czytałam niedawno Czternasta złota rybka i Zielone martensy - podobało się. Może coś Jacqueline Willson, lub Szczygielskiego jesli jeszcze nie czytała .

• m.y.q.2 21.07.19, 20:31
    A może Mała księżniczka i Tajemniczy ogród F.H.Burnett? Albo Godzina pąsowej róży Marii Kruger?

--
    St.J.Lec
  • manala 21.07.19, 23:46
    Małą Księżniczkę i Tajemniczy Ogród czytała. Pottera też oczywiście.
  • kurt.wallander 21.07.19, 20:27
    Szczerze polecam "Ewolucja wg Calpurnii Tate" i "Niezwykły świat Calpurnii Tate"
  • pitupitt 22.07.19, 11:22
    Potwierdzam, bardzo dobre książki

--
    Z zasady nie wchodzę dwa razy do tego samego wątku, więc prawdopodobieństwo, że przeczytam wasze "cięte" riposty, jest żadne big_grin
  • maniaczytania 21.07.19, 20:28
    A może Kroniki Archeo A. Stelmaszyk?
    Szczygielskiego też polecam bardzo

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • manala 21.07.19, 23:47
    Kroniki Archeo - czytała pierwszy tom i tak sobie. Nie chciałą więcej.
  • truscaveczka 23.07.19, 09:06
    Mój niespełna dziewięciolatek to czyta teraz, z samozaparcia i podejścia "jak się zaczyna, trzeba skończyć" #zboczeniepotatusiu Moim zdaniem to jest dla młodszych dzieci.

--
    Ci z was, którzy myślą, że wiedzą wszystko, są bardzo irytujący dla tych z nas, którzy rzeczywiście wszystko wiedzą. /Agatha Christie/
  • mika_p 21.07.19, 20:34
    M.Niemycki, cykl o detektyw Zuzi, od "Zuzia na zamku Białej Damy"
    www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=6799
    Bohaterka w I tomiku ma 12 lat, więc w sam raz smile

Mors i Pinky D.Rekosza może? Tylko bohaterowie młodsi, cykl zaczyna się, jak są w IV klasie:
    www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=3703

Dzika Mrówka A.Perepeczki też powinien chwycić, ja to czytałam właśnie w wieku 11-12 lat, moje dziecięta też czytały:
    www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=2471

Pełny realizm, żadnej magii

--
    Dla starożytnych Rzymian algebra była niesamowicie prosta, ponieważ X zawsze było 10.
  • kruszysia 21.07.19, 20:37
    "Wojna, która ocaliła mi życie", "Wojna, którą w końcu wygrałam"
  • m.y.q.2 21.07.19, 23:47
    I oczywiście wszystkie książki Hanny Ożogowskiej, Niziurskiego, Bahdaja.

--
    St.J.Lec
  • manala 21.07.19, 23:54
    Dzięki za pomysły.
  • deszczu_kropelka 22.07.19, 10:57
    A czy Curwooda dzieciaki teraz czytają? "Szara Wilczyca", "Bari, syn Szarej Wilczycy", "Włóczęgi północy"...
  • arwena_11 22.07.19, 13:42
    Jak Curwood to jeszcze Łowcy wilków i Łowcy Złota.
  • deszczu_kropelka 22.07.19, 17:18
    Moim zdaniem, duuużo słabsze niż wyżej wymienione tytuły. Curwoodowi zdecydowanie lepiej wychodziło opisywanie świata z perspektywy zwierzęcia niż człowieka smile
  • biala_adelajda 22.07.19, 20:02
    Pewnie masz rację. Ale gdy miałam 12 lat, to się w łowcach zaczytywałam. Podobnie, jak w kiczowatych Złotych sidłach.

--
    pomagam.pl/kasiakuzma
  • pitupitt 22.07.19, 11:17
    Moja zaczytuje się teraz 'Jeżycjadą'Musierowicz

--
    Z zasady nie wchodzę dwa razy do tego samego wątku, więc prawdopodobieństwo, że przeczytam wasze "cięte" riposty, jest żadne big_grin
  • edycja_kopiuj_wklej 22.07.19, 11:30
    Proponuję "Gra Endera" bo w szóstej klasie ma w książce do polskiego zakończenie co burzy później całą przyjemność czytania, cieszę się, ze przeglądam za wczasu tematykę. A jak córka przeczytała grę to zaraz i cała serię
    Mojej córce podeszła też Belgariada, gruba pozycja, ale przyjemny język i wciągająca historia.
    Z luźniejszych polecam "Moja pierwsza Mitologia" K, Marciniak oraz serię "Ale historia..." G. Bąkiewicz, po której dostała parę piątek za zgłaszanie się na lekcji historii wink
    A Ani moja też nie strawiła.
    Obecnie czyta Dobry Omen, bo przymierzamy sie do serialu na wolne wieczory. Ale u nas zasada, najpierw książka, a później film.
  • annia_ko 22.07.19, 12:06
    Polecam serię "Miętowa" Ewy Nowak - 1 tom "Wszystko tylko nie mięta" i każdy kolejny wink
  • tymianek21 22.07.19, 19:45
    Hej- kilkanaście dni temu na forum "książki dla dzieci i młodzieży" było podobne pytanie i też dotyczyło 11 letniej dziewczynki.
    Daję link bo znajdziesz tu dużo podpowiedzi:
    forum.gazeta.pl/forum/w,16375,168363515,168363515,Zeby_nie_przestaly_czytac_11_i_8_lat.html
    Ja też proponowałam książki Ewy Nowak ale wspomniana tu seria "miętowa" wg.mnie nadają się dla licealistki a nie dziewczynki w 4-5 klasie (nawet na stronie książek Ewy Nowak określane są jako literatura młodzieżowa).
    Tu jej strona i gorąco polecam z części "Dla młodszych nastolatków").
    ewanowak.com/ksiazki/
    Pozdrawiam
  • manala 22.07.19, 20:49
    Dzięki, za linka.
  • tymianek21 23.07.19, 08:13
    Hej! na tym forum o książkach , który zalinkowałam jest dużo innych dyskusji o książkach dla dzieci w różnym wieku.
    Tu jeszcze jeden wątek o książkach dla dziewczynek w wieku Twojej córki. forum.gazeta.pl/forum/w,16375,167042003,167042003,Klasyka_i_nowosci_dla_dziewczynek_9_10_11_lat_.html
    Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka