Dodaj do ulubionych

Rozdrapany pieprzyk / znamię czy to groźne

22.07.19, 15:31
Córka od urodzenia ma takie ok 0,5 cm znamię jakby rozlany pieprzyk, płaski w okolicy skroni na czole. Parę dni temu rozdrapała go i kawałek odeszło, pojawiła się taka jakby narośl, skóra i stało się to lekko wypukłe. Nie wiem czy najpierw do dermatologa i on oceni co dalej czy od razu do chirurga onkologa by go może wyciąć ? Czy któraś się z takim czymś spotkała ? Czy to groźne ? Czy usuwać laserowo czy chirurgicznie ? Czy nie usuwać ?
Edytor zaawansowany
  • amast 22.07.19, 15:39
    Ja w swoim życiu rozdrapałam kilkanaście znamion, płaskich, wystających, różnych. Najwcześniejsze jakie pamiętam, to jakieś 37 lat temu. Z żadnym z nich nigdy nie poszłam do lekarza. Ale nie polecam mojego podejścia do zdrowia i lekarzy. Chciałam tylko powiedzieć, że od tego się nie umiera od razu wink
  • noemi29 22.07.19, 15:47
    Od urodzenia miałam pieprzyk na brzuchu. W dzieciństwie bujałam się na drzewie i brzuchem otarłam się o korę. Zrobiło mi się coś podobnego, do tego co opisujesz. Nikt się tym niezainteresował, dopiero w dorosłym życiu poszłam do chirurga na usunięcie. Zbadano histopatologicznie - nic złośliwego.
    Jestem za usuwaniem chirurgicznym, można od razu zbadać. Mam że 20 usuniętych znamion i pieprzyków- żadnych blizn i śladów
  • bambzgrozja 22.07.19, 20:32
    Jakim cudem, żadnych blizn i śladów???
  • noemi29 22.07.19, 21:30
    bambzgrozja napisała:

> Jakim cudem, żadnych blizn i śladów???

Trafiłam na chirurga cudotwórcę wink do tego usuwałem jesienią i zimą ( brak słońca dobrze wpływał, żadnych przebarwień). Gdybym się nie bała zdemaskowania, to wdtawiłabym zdjęcia. Miałam 3 szpetne, duże pieprzyki na twarzy. Obecnie ich już nie mam, a nawet grama śladu nie ma. Buzia bez żadnych blizn. Reszta ciała też. No może po jednym. Ale to z mojej winy.
  • majenkir 22.07.19, 16:05
    Usuwać! Toż to żadna dekoracja.

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • anorektycznazdzira 22.07.19, 17:16
    W większości przypadków rozdrapanie nie jest groźne, co nie znaczy, że można radośnie rozdrapywaćwink
    z którymś razem może się okazać, że zaczęło być groźne niestety
    dlatego jeśli jest eksponowane na urazy, to zdecydowanie trzeba usunąć.
    Ja usuwałam 3 najgorzej ulokowane, chirurgicznie. Bardzo sobie chwalę, bo zwyczajnie przeszkadzały. Zabieg bezproblemowy, zrobiony na NFzet bezpłatnie, ambulatoryjnie oczywiście. Skierowanie miałam chyba od dermatologa. Musiałam zapisywać się na termin ileś miesięcy wcześniej, ale w końcu skoro łaziłam z tym parę lat, to zapisać się i poczekać pół roku też mogłam smile

--
    medal ma dwie strony: dobrą i nienajgorszą- Murakami
  • 35wcieniu 22.07.19, 18:24
    Jak wyżej - usuwać. Rozdrapała raz, pewnie rozdrapie kolejny, po co to komu. Niech to obejrzy dermatolog i usunąć. Metoda dowolna.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • elizax 22.07.19, 18:33
    Iść do dermatologa on oceni. Jeśli rozdrapała pierwszy raz to jeśli będzie uważać już nie rozdrapie. Dermatolog doradzi oceni czy to groźne , czy usuwać. Na usunięcie trzeba będzie poczekać więc zacząć od wizyty u dermatologa.
  • noemi29 22.07.19, 21:36
    elizax napisał(a):

> Iść do dermatologa on oceni. Jeśli rozdrapała pierwszy raz to jeśli będzie uważ
    > ać już nie rozdrapie. Dermatolog doradzi oceni czy to groźne , czy usuwać. Na u
    > sunięcie trzeba będzie poczekać więc zacząć od wizyty u dermatologa.

Mój dermatolog był przeciwny usuwaniu. Uparłam się więc dał mi skierowanie. Z kolei chirurg radośnie usuwał mi po kolei wszystko, za co jestem mu wdzięczna. Te wystające pieprzyki to jakiś koszmar. Zupełnie inna jakość życia. Nie wiem, czemu z tym tyle czekałam. Wszystko odbyło się w ramach NFZ, przebadane i do tego koronkowa robota.
  • magusia30 22.07.19, 21:49
    Jeśli dermatolog da skierowanie do poradni chirurgicznej dziecięcej to czy mogę iść do dowolnej, np w pobliskim mieście wojewódzkim czy on mi konkretnie napisze do której ? Ile czekałaś na NFZ ?
  • mum2004 23.07.19, 07:14
    Do dowolnej.
  • kk345 22.07.19, 18:41
    >Metoda dowolna.
    Przy laserowym nie da się zbadać próbki histopatologicznie...
  • 35wcieniu 22.07.19, 18:49
    No tak, to oczywiste, ale dermatolog po obejrzeniu mówi czy jest sens badać, czy można potraktować laserem. Nie każde znamię trzeba badać histopatologicznie.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • betty842 22.07.19, 18:56
    Obaj moi synowie w wieku ok 8 lat mieli zdrapane pieprzyki. Najpierw szłam do pediatry po skierowanie do dermatologa. W obu przypadkach dermatolog zaleciła wymrożenie. U starszego syna po 2 wymrażaniach po pieprzyku nie było śladu. Młodszy miał wymrażany 5 razy i nadal mała kropeczka została. Wkurzyłam się bo ileż to dziecko męczyć tym wymrażaniem będzie i poszłam prywatnie do chirurga który tą kropeczkę wyciął i wysłał do zbadania. Wyniki prawidłowe. Żałowałam że od razu z tym do chirurga nie poszłam. Tak więc sugeruję żeby iść to znamię wyciąć lub chociaż ocenić u dermatologa. Teraz nic się nie dzieje ale za kilka/kilkanaście lat może zacząć mutować...
  • mum2004 23.07.19, 07:56
    Nic nie wymrażać - wycinać i histo.
  • lumeria 22.07.19, 20:23
    Usunąć znamię u chirurga, im wcześniej, tym lepiej.

Miałam pieprzyk tak niefortunnie położony, ze ubraniem co kilka miesięcy go do krwi rozdrapywałam. Sama się dziwie, ze po takich urazach nie zaszły jakieś szkodliwe zmiany. Usuniecie było wielką ulgą. Nie ma co się zastanawiać.

• bambzgrozja 22.07.19, 20:40
    Jak usuwać to u chirurga plastyka, a nie onkologa, bo i tak przesle wycinek do zbadania a blizna będzie mniej widoczna, ładniejsza. Ja zrobiłam ten błąd i większość piperzyków usuwałam u zwykłego chirurga. Mam teraz sporo dużych paskudnych rozciągniętych blizn. Dopiero na twarzy wycięłam u plastyka i po znamieniu została tylko mało widoczna cienka kreseczka.
  • anonimowapodczytywaczka 22.07.19, 20:54
    Jak miałam może 10-12 lat to paskudnie rozdrapałam sobie znamię na brzuchu. Cała rodzina na mnie krzyczała i straszyła nowotworem wink Znamię usunęłam 2 lata temu już jako dorosła kobieta. Wynik badania histopatologicznego - prawidłowy. Po zabiegu został mały ślad, ale komfort życia znacząco mi się poprawił.
  • evee1 23.07.19, 03:33
    Jezeli znamie bylo nierownomiernym pieprzykiem, wystawionym na slonce (skron) i jeszcze pojawila sie jakas narosl, to jak najbardziej usunac i to chirurgicznie, zeby zrobili badanie histopato. Slad, jezeli w ogole widoczny, bedzie minimalny, a Wy bedziecie mieli swiety spokoj. Oczywiscie, ze prawdopodobnienstwo rozwoju melanomy jest znikome, ale lepiej, upewnic sie, ze wszystko jest OK.
    Ja mam osobiscie dwa pieprzyki usuniete. Jeden na plecach, wlasnie byl taki nierowny. Blizna mi sie rozlazla, ale przynajmniej badania wrociily z winikiem OK.
    Z takich podejrzanych, mam jeszcze taki rozlany pieprzyk na spodzie stopy i tuz kolo paznokcia na nodze. Slonca to nigdy nie widzialo i nie zobaczy (no, moze ten kolo paznokcia troche), ale lekarka tez kazala mi je obserwowac.

--
    Internet... You start reading about sequoias and two hours later you know everything about Russian Revolution
  • magusia30 23.07.19, 19:29
    Przejrzałam zdjęcia córki od urodzenia i ten pieprzyk pojawił się 4 lata temu, wcale nie był od urodzenia jak mi się wydawało. Wcześniej był mniejszy więc rośnie z roku na rok. Byliśmy dziś prywatnie u chirurga onkologa , obejrzał , zalecił wycięcie chirurgiczne ( po laserowym powiedział że większe znamię by było jakby poparzenie ) , następna wizyta za tydzień , będzie wycinał oraz próbka będzie wysłana do badania histopatologicznego. Wszystko prywatnie ale cieszę się że pozbędziemy się tego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka