Dodaj do ulubionych

Program 1 LO po SP i gimnazjum

22.07.19, 18:18
Zaczęłam przeglądać listę podręczników córki i patrzę, że matematyka jest ta sama po SP i gimnazjum. O co w tym chodzi, ktoś w ogóle te programy ogarnia? Czy znowu jakieś programowe partactwo nas czeka i naprędce przedrukowywane podręczniki? Czy faktycznie 7 i 8 klasa to były 3 lata gimnazjum?
Edytor zaawansowany
  • morekac 22.07.19, 18:20
    Spytaj się w MENie. Ale pewnie sami nie wiedzą.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • plasmaplus 22.07.19, 18:26
    Podręczniki są inne, więc nie wierzę, że się niczym nie różnią. 8 klasa nie miała takiego programu jak 3 gimnazjum.
    Podejrzewam że rozdziały nazywają się tak samo, bo zawsze mamy geometrię, algebrę czy arytmetykę, ale po podstawówce musi tam być więcej rzeczy podstawowych, których jeszcze nie przerobili.
  • mum2004 22.07.19, 18:29
    No właśnie nie, matematykę mają do kupienia dokładnie taką samą po SP i gimn. Też mi się wydaje to dziwne.
  • scarlett74 22.07.19, 18:52
    Serio, dopiero co dziubdziusie dostały się do LO, a wy już przeglądacie podręczniki, martwicie się programem? No to się już nie dziwię wpisom: zdaliśmy, napisaliśmy wypracowanie, poprawiliśmy sprawdzian ...🤢
  • mum2004 22.07.19, 19:00
    No to już się nie dziwię, że dobra uczennica z córki klasy, dostała się do LO z progiem 40 pkt bo nikt rozsądny nie zweryfikował jak poustawiała klasy w rekrutacji. (Miała tylko topowe i awaryjną...)
  • aaa-aaa-pl 22.07.19, 19:06
    Tutaj, co druga, tak się wypowiada: zdawaliśmy, złożyliśmy dokumenty...
    Zawsze mamusia może zażądać podręczników, takich, które ona(!) uważa za godne dziubaska.
  • mum2004 22.07.19, 19:42
    aaa-aaa-pl napisał:
    > Zawsze mamusia może zażądać podręczników, takich, które ona(!) uważa za godne d
    > ziubaska.

No niestety zdaję sobie sprawę, że zwolennicy deformy mają w nosie programy, poziom nauczania, w końcu rok nauki w te czy we wte - jakie to ma znaczenie? A jak ktoś próbuje odnaleźć w tym jakąkolwiek logikę - to wróg publiczny i po co w ogóle się takimi głupotami jak programy interesuje.
  • arwena_11 22.07.19, 20:01
    Wiesz, moja córka ma identyczne podręczniki do LO jak syn. Dwa lata różnicy między nimi, teoretycznie dwie różne podstawy programowe, bo u córki weszła podstawa dla sześciolatków.
  • mum2004 22.07.19, 20:04
    Ale nie było roku różnicy w nauczaniu przedmiotów więc nie przesadzaj. Po prostu wcześniej zaczęła. Program przedmiotów od 4 klasy się nie zmienił, może tylko w klasach 1-3 trochę formę dostawali do młodszych dzieci (albo i nie).
  • morekac 22.07.19, 20:19
    Powiedzmy sobie, Arweno, że na poziomie liceum bycie 6latkiem 10 lat wcześniej jest dość nieistotne.

--
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • makurokurosek 22.07.19, 20:27
    Nie, no co ty zawsze można powiedzieć że gorzej poszły egzaminy,matura bo jest młodszy , bo to sześciolatek smile
  • arwena_11 22.07.19, 20:51
    No przecież nie o to mi chodzi. Ja byłam wkurzona obniżeniem podstawy. Córka szła jako 7 latek ( rocznik 2002 ). W jej klasie nie było żadnego sześciolatka.
    Wkurzona byłam, bo musiałam kupić nowe podręczniki - a różniły się od tych co syn miał, najczęściej zmianą układu rysunków lub paroma innymi zdaniami. No ktoś musiał zarobić.
    W gimnazjum na szczęście nauczyciele wybierali podręczniki z podstawy syna ( gimnazjum prywatne ). Obecnie w LO też ma takie jak miał syn ( jeżeli się pokrywają ) z czego jestem zadowolona bardzo. Zmienianie podstawy pod sześciolatki było chore.
  • mamalgosia 23.07.19, 15:57
    Ważny jest jeszcze miesiąc urodzenia, bo można być sześciolatkiem ze stycznia i siedmiolatkiem z grudnia

--
    misiedlakazdego.blox.pl/html
  • plasmaplus 22.07.19, 19:20
    Nie no lepiej się nie interesować co dziećmi wcale, przecież wystarczy że 9 miesięcy nosiłyśmy w brzuchach odmawiając sobie alkoholu, tyle poświęcenia w zupełności wystarczy.

A serio, po chu się odzywasz w wątku, w którym nie masz nic przydatnego do napisania?
  • little_fish 22.07.19, 19:26
    Ja na przykład interesuję się dzieckiem. Ale nie widzę powodu, żeby w związku z tym analizować listę podręczników do Lo po sp. A tak serio, jeśli chodzi o matmę - zapewne część materiału się powtarza, a być może nauczyciel uznał, że podręcznik dla absolwentów gimnazjum jest lepszy. Nauczyciel ma realizować podstawę programową, nie jest ważne jakiego podręcznika użyje
  • plasmaplus 22.07.19, 19:35
    Z tym się w pełni zgodzę.

Ale słabe jest wyśmiewanie się z zalozycielki wątku, tylko dlatego że interesuje się czego będzie uczyć jej dziecko.
  • mum2004 22.07.19, 19:44
    Przecież suweren nie zadaje pytań, reforma to sukces, wszystko policzone. Tylko pacjent zmarł....
  • dzikka 23.07.19, 10:15
    mum2004 napisała:

> Przecież suweren nie zadaje pytań, reforma to sukces, wszystko policzone. Tylko
    > pacjent zmarł....

bardzo trafna diagnozasmile
  • nangaparbat3 23.07.19, 17:44
    Ale może warto odpocząć od szkoły i przede wszystkim dać dzieciom odpocząć?

--
    "Koło Wiedeńskie najchętniej z Heideggera czerpało przykłady dla swej tezy, że twierdzenia filozoficzne pozbawione są sensu."
  • mum2004 23.07.19, 17:46
    Widzisz tu jakieś dzieci?
  • plasmaplus 22.07.19, 19:01
    Mój po SP ma inny podręcznik niż ci po gimnazjum w tej samej szkole - inne listy, inne podręczniki. Także pewnie u was coś nie tak.
  • szeptucha.z.malucha 22.07.19, 19:38
    U syna w LO też zupełnie inne podręczn
  • kurt.wallander 22.07.19, 19:43
    plasmaplus napisał(a):

> Mój po SP ma inny podręcznik niż ci po gimnazjum w tej samej szkole - inne list
    > y, inne podręczniki. Także pewnie u was coś nie tak.

Z ciekawości spojrzałam na listę podręczników w szkole, do której dostała się moja córka i część się powtarza dla klas pierwszych po gimnazjum i podstawówce. Jak ktoś wyżej zauważył, nauczyciel ma realizować podstawę programową, może to robić korzystając z wybranych przez siebie podręczników.
  • mum2004 22.07.19, 19:46
    Nie no spoko - rok różnicy, te same podręczniki, niby jakim cudem nauczyciel ma to dostosować. To jest po prostu kpina.
  • kurt.wallander 22.07.19, 19:54
    mum2004 napisała:

> Nie no spoko - rok różnicy, te same podręczniki, niby jakim cudem nauczyciel ma
    > to dostosować. To jest po prostu kpina.

Dobiję cię bardziej. W LO starszej córki w ogóle nie używali podręczników na wielu przedmiotach.
  • mum2004 22.07.19, 19:59
    Już sama nie wiem co gorsze, sklecone na prędce podręczniki czy ich brak... No nic, liceum dobre, pozostaje mieć nadzieję, że nauczyciele podołają, choć biorąc pod uwagę kumulację, ilość klas i dzieciaków- łatwo nie będzie...
  • makurokurosek 22.07.19, 20:25
    Ja się bardziej obawiam podejścia takiego jakie wspomina moja teściowa (reforma gimnazjum) ,proszę nadrobić z dziećmi braki .
  • plasmaplus 22.07.19, 20:32
    A co będą przerabiać przez dodatkowy rok? Przecież po SP jest 4-letnie liceum a po gimnazjum 3-letnie, to oczywiste że programy się różnią.
  • lena2222 22.07.19, 21:31
    plasmaplus napisał(a):

> A co będą przerabiać przez dodatkowy rok? Przecież po SP jest 4-letnie liceum a
    > po gimnazjum 3-letnie, to oczywiste że programy się różnią.
    W 4 klasie podręczniki akademickie.
  • luska1973 23.07.19, 09:37
    Mój syn po 8 klasie też ma na liście podręczników matematykę po gimnazjum.
  • lena2222 22.07.19, 19:31
    Ja jak to przeczytałam też sprawdziłam i u mnie niestety też takie same. Chore to trochę.
  • mokrasa71 22.07.19, 19:34
    A nie są te same tytuły i wydawnictwa a jednak inny nr dopuszczenia i podręcznik do 4-letniego liceum i technikum?
  • kurt.wallander 22.07.19, 19:44
    mokrasa71 napisał(a):

> A nie są te same tytuły i wydawnictwa a jednak inny nr dopuszczenia i podręczni
    > k do 4-letniego liceum i technikum?

Na listach podręcznikó w liceum córki nie ma żadnej informacji o nr dopuszczenia, tytuły i autorzy ci sami.
  • mokrasa71 22.07.19, 20:16
    to na naszej liście wszystkie nowe. Kilka to dopiero zapowiedzi
    kurt.wallander napisała:

>
    > Na listach podręcznikó w liceum córki nie ma żadnej informacji o nr dopuszczeni
    > a, tytuły i autorzy ci sami.
  • plasmaplus 22.07.19, 20:27
    Mamy tych samych autorów ale inne numery i wydania 2019 - jak patrzyłam na podgląd pdf to różnią się zakresem.
  • iwoniaw 23.07.19, 13:08
    U nas dokładnie tak samo - nawet jeśli podręcznik ma taki sam tytuł i autora, to jest podkreślone, że inny nr dopuszczenia i rok wydania. Do I klasy po gimnazjum można kupić używane (wydania od bodajże 2012 roku), po 8 klasie niektórych jeszcze nawet nie ma dostępnych, są zapowiedzi wydawnicze. W liceum, do którego się dostało dziecko, to są zupełnie osobne listy, a nr dopuszczenia przy tytułach wyboldowano, żeby zwrócić ludziom uwagę na różnice.

--
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • lena2222 22.07.19, 21:32
    mokrasa71 napisał(a):

> A nie są te same tytuły i wydawnictwa a jednak inny nr dopuszczenia i podręczni
    > k do 4-letniego liceum i technikum?

Nie wiem mam podane tylko tytuł i autora, nie ma nr dopuszczenia i nie pisze czy są do 3 letniej czy 4 letniej szkoły .
  • mamalgosia 22.07.19, 19:37
    W materiale chemii jest różnica taka, że po 8 klasie jest dużo więcej wiedzy, niż po gimnazjum (dla podstawy, bo dla rozszerzenia tylko dwa działy więcej). Przy czym założenie jest takie, że z taką samą wiedzą przychodzą

--
  • mum2004 22.07.19, 20:01
    mamalgosia napisała:

> W materiale chemii jest różnica taka, że po 8 klasie jest dużo więcej wiedzy, n
    > iż po gimnazjum (dla podstawy, bo dla rozszerzenia tylko dwa działy więcej). Pr
    > zy czym założenie jest takie, że z taką samą wiedzą przychodzą
    >

Świetne założenie, biorąc pod uwagę, że w podstawówce doświadczenia chemiczne to owszem widzieli - ale na tablicy interaktywnej. W SP brak pracowni, nauczycieli, czuję, że będzie wesoło.
  • mamalgosia 22.07.19, 20:55
    No ba

--
  • morekac 22.07.19, 21:36
    Ale przecież po 8 klasie mieli chyba tej chemii mniej i dlatego teraz będą mieli więcej? I chyba też sam przedmiot kończy się później niż po pierwszej klasie?

--
  • mamalgosia 22.07.19, 22:34
    Nie. Teoretycznie maja miec przerobiona chemie w takim samym stopniu po 8 klasie i po gimnazjum.

Tak, przedmiot ciagnie sie dluzej

--
  • morekac 23.07.19, 12:34
    Tylko teoretycznie. W praktyce nawet jeśli to zrobiono, informacje były skomasowane (ostatecznie nie tylko z chemii mieli taki sam program), niepowtórzone (przygotowanie do egzaminu to powtórka) - słowem pezyswojone na zasadzie 3Z.

--
  • mamalgosia 23.07.19, 12:49
    Alez oczywiscie. W praktyce 8klasisci maja znacząco mniejsza wiedze niz gimnazjalisci. Oczywiście uogolniajac

--
  • morekac 23.07.19, 12:35
    Tylko teoretycznie. W praktyce nawet jeśli to zrobiono, informacje były skomasowane (ostatecznie nie tylko z chemii mieli taki sam program), niepowtórzone (przygotowanie do egzaminu to powtórka) - słowem pezyswojone na zasadzie 3Z.+

--
  • arwena_11 23.07.19, 12:58
    Bo nie mieli z tych przedmiotów egzaminów. Ty myślisz, że gdyby gimnazjaliści mieli egzaminy tylko z polskiego, matmy i języka - to ktokolwiek przykładałby się do przedmiotów go nie interesujących? Byłoby dokładnie tak samo 3Z.
    Tak jak obecnie w LO. Przedmioty kończące się w pierwszej klasie są właśnie zaliczane na zasadzie 3Z.
  • mamalgosia 23.07.19, 12:59
    Ale ja ucze byłych gimnazjalistow przedmiotu nieegzaminacyjnego i wiem co wiedzasmile Znam tez wiedze obecnych 8klasistow...

--
  • little_fish 23.07.19, 16:29
    Z tego co wiem, chemia była na eg9w gimnazjum
  • plasmaplus 22.07.19, 21:00
    A skąd to założenie?
  • mamalgosia 22.07.19, 22:34
    Z kosmosu chyba

--
  • plasmaplus 22.07.19, 22:48
    Ale skąd ty to wiesz? Wg mnie jest zupełnie inaczej, podstawówka nie przerobiła całego materiału gimnazjum z chemii i nikt tego nie oczekuje w liceum.
    Skąd masz takie informacje, bo jeśli z kosmosu to nie ma o czym mówić...
  • mamalgosia 22.07.19, 23:19
    Nie no, uczę chemii w liceum smile

Absolwenci 8klasowej podstawowki i gimnazjum posiadly (teoretycznie) ten sam zakres wiedzy

--
  • luska1973 23.07.19, 09:39
    Oczywiście, że przerobiła. Mieli po 2h chemii w tygodniu.
  • mamalgosia 23.07.19, 10:44
    I innych przedmiotow takze.
    Tak wiec teoretycznie w 2 lata przekazano im wiedze z 3 lat z wielu przedmiotow. Tyle, ze nie byli w stanie jej należycie przyswoic

--
  • arwena_11 23.07.19, 10:53
    Znam wiele gimnazjów, gdzie chemia czy fizyka była tylko przez dwa lata. Bo szkoły mogły same ustalać co w danym roku będzie. Miały 4 h na 3 lata - a jak je rozłożą, to już ich sprawa.
  • mamalgosia 23.07.19, 11:41
    Ale wtedy inne przedmioty były rozłożone inaczej, prawda? Nie były wszystkie wepchnięte w te dwa lata

--
  • arwena_11 23.07.19, 11:44
    A to bywało różnie. Często pierwsze dwa lata wszystko - a ostatni rok tylko powtórki.

Poza tym, nie rób z tych dzieci idiotów. Ile miałaś godzin fizyki, chemii, biologii itd w 7-8 klasie. Ja po 2. Podobnie jak geografii, historii.
  • mamalgosia 23.07.19, 12:13
    A, czyli byl ten dodatkowy rok na powtorkismile 8 klasy tego nie mialy.

Nie robie z dzieci idiotow. Po prostu jestem pedagogiem z 25 letnim stazem i wiem, co dla mlodziezy jest dobre, a co nie. I to co zrobil PiS w 100 % nie jest dla tego rocznika dobte, jakkolwiek bys nie zaklinala rzeczywistosci

--
  • mamalgosia 23.07.19, 12:15
    A zeby napisac to co napisalas w ostatnim zdaniu, warto by znac podstawe programowa z lat 80tych i obecna. A widac, ze nie znasz. Typowe: gadac zeby gadac, bez glebszej znajomosci tematu

--
  • arwena_11 23.07.19, 13:01
    Z całą pewnością z matematyki podstawa programowa była większa niż obecnie.
    W podstawówce było badanie funkcji, trygonometria, wszystkie figury ( włącznie z kulą ), tales itd.
    Historia to też większy materiał w dawnej podstawówce niż obecnie.
  • mamalgosia 23.07.19, 14:33
    Zapytałaś: "Ile miałaś godzin fizyki, chemii, biologii itd w 7-8 klasie. Ja po 2. Podobnie jak geografii, historii.", to ja w naiwności swojej myślałam, że na temat tych przedmiotów ma być odpowiedźwink A tu odwracanie kota ogonem w pełnismile

--
  • iwoniaw 23.07.19, 15:10
    Historia to też większy materiał w dawnej podstawówce niż obecnie.

Jak ty coś palniesz, to nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Jaki znów "większy materiał" z historii w "dawnej podstawówce"? Chyba że masz na myśli podstawówkę 6-letnią przed deformą, to tak, zdecydowanie lepiej (choć dużo możnaby poprawić) był rozłożony materiał niż obecnie, gdy 4 klasa ma marnować rok na dyrdymały o bohaterskich bohaterach ludowych.

--
    "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
  • arwena_11 23.07.19, 12:59
    Ale i nie miały egzaminów z chemii, biologii, geografii, wosu, historii i fizyki.
  • mamalgosia 23.07.19, 13:00
    No i? Znam ich wiedze z chemii

--
  • makurokurosek 22.07.19, 20:21
    Przejrzałam tylko listę podręczników pod kontem wydawnictw, nie analizował ich treści. Cześć działów matematyki w sp została okrojona , kwestia które działy będą omawiane klasie 1.Być może podręcznik klasy pierwszej nie zawiera tych zredukowany działów lub nauczycielka przyzwyczajona jęst do tego podręcznika i woli ten nieprzerobiony materiał wprowadzić na własnych kartach pracy, aniżeli zmieniać podręcznik . Wydaje mi się ,że matematyka może tu być najmniejszym problemem ,przypomnę ze dzieciaki miały okrojona o rok materiał z biologii, geografii i fizyki,wątpię aby w podręcznikach to uwzględnili bo niby jak, w klasie pierwszej omówić na poziomie gimnazjum gady ,ptaki i ssaki by je później w klasie 2 przerobić jeszcze raz ale w sposób poszerzony .
  • mama-ola 22.07.19, 20:23
    Liceum 3-letnie i liceum 4-letnie idą wg dwóch różnych podstaw programowych i wg różnych podręczników. Jeśli ktoś twierdzi, że tych samych, tzn. że czytał listę zbyt pobieżnie. Warto sprawdzić nr dopuszczenia i daty wydania.
  • plasmaplus 22.07.19, 20:28
    Chyba że nauczyciele jednak mieli to gdzieś i po prostu robią swoje nie patrząc na zalecenia MEN.

Podstawy się różnią i są rozłożone na inną ilość lat, jak mogą być takie same podręczniki?
  • makurokurosek 22.07.19, 20:40
    Sądzę ,że tytuły są takie same tak jak to bylo w kl7 i 8,aczkolwiek ciekawi mnie jak zostanie rozwiązany problem z biologia. Ale póki co są wakacje, młoda za chwile jedzie na obóz i tematem podręcznikow zajmiemy się pewnie w połowie sierpnia ,tak jak i wyprawka dla młodszego .
  • mama-ola 23.07.19, 09:07
    plasmaplus napisał(a):

> Chyba że nauczyciele jednak mieli to gdzieś i po prostu robią swoje nie patrząc na zalecenia MEN.

Dyrektor szkoły powinien dopilnować, żeby brali co trzeba.
  • ela.dzi 22.07.19, 21:09
    Gdy ja szłam do gimnazjum, to podręcznik z matematyki do I klasy GIM był kopią podręcznika do VI klasy SP z dodanym jednym działem. Tak to jest, gdy pisze się reformę na kolanie i akurat jest się początkowym rocznikiem.
  • ophelia78 22.07.19, 23:07
    Moze wynika to z tego, że nauczyciel zakłada, że podręczników do LO po SP nie będzie, bo nie zdążą ich wydrukować (???), więc woli wziąć taki sam, jak dla LO po gim niż przez pół semestru bujać się z problemem "książka w druku".
  • makurokurosek 22.07.19, 23:27
    Pod wpływem tego wątku spojrzałam w podgląd podręczników na stronie nowej ery i cóż, nie jest ciekawie. Uczniowie po podstawówce niezależnie czy będą mieli biologię podstawową czy rozszerzoną, nie przerobią materiału który był omawiany w klasie 1 gimnazjum jak również poszerzany w klasie 1 liceum . Tak więc nie poznają świata bakterii, roślin, kręgowców i bezkręgowców .
    Nie wyobrażam sobie przyszłego studenta medycyny z takimi lukami
  • morekac 23.07.19, 00:05
    Ale w 1 klasie się nie poszerzało, co do zasady. Możliwe więc, że na rozszerzonej biologii to będzie. Są już podręczniki?

>Nie wyobrażam sobie przyszłego studenta medycyny z takimi lukami
    Z takimi brakami to raczej nie zda biologii na tyle dobrze, by dostać się na medycynę.

--
  • makurokurosek 23.07.19, 09:25
    Nowa Era jak zwykle ( duży plus dla tego wydawnictwa) na swojej stronie prezentuje swoje podręczniki, co ciekawe w przypadku biologi jest również informacja jakie zagadnienia przewidziane są w nowych podręcznikach dla klasy 2 i 3.
  • mamalgosia 23.07.19, 11:42
    Cudownie, prawda? "Już" jest informacja (nie podręcznik, nie nie), co będzie w cyklu kształcenia w momencie gdy młodzież już zaczyna naukę...

To powinno być 5 lat wcześniej znane

--
  • arwena_11 23.07.19, 13:04
    Taaa, a jak wchodziła debilna reforma 6 latków to podręczniki były przygotowane na kilka lat do przodu?
    Bo dziwnym trafem część podręczników ( moja córka pierwszy rocznik tej "cudownej" reformy ) bywała dopiero od semestru. I tak od klasy czwarte do szóstej.
  • iwoniaw 23.07.19, 13:20
    Taaa, a jak wchodziła debilna reforma 6 latków to podręczniki były przygotowane
    > na kilka lat do przodu?

Dokładnie tak.

Bo dziwnym trafem część podręczników ( moja córka pierwszy rocznik tej "cudowne
    > j" reformy ) bywała dopiero od semestru.

Twoja córka nie była żadnym "pierwszym rocznikiem" żadnej reformy, bo jest na to po prostu za stara, poza tym sama pisałaś wielokrotnie, że poszła jako 7-latka. Podobnie jak i o tym, że chodziła do prywatnej szkoły, gdzie nauczyciele "sami wybierali zupełnie inne i wg własnych kryteriów" podręczniki, więc może nie wypowiadaj się o czymś, o czym nie masz pojęcia, a przede wszystkim - przestań tak ordynarnie kłamać, bo wszyscy wokół nie mają jeszcze demencji i sami też pamiętają, jak to było z reformą 6 latków, której niestety nie wdrożono do końca i wycofano się z niej pod naciskiem szurów.

--
    Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
    Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
  • arwena_11 23.07.19, 14:06
    Była. Nowa podstawa dla 6 latków weszła w tym roku co moja córka poszła do szkoły - ona rocznik 2002, rocznik 2003 mógł iść jako 6 latki. I podstawa była pod nich.
    Gdyby było inaczej, moja córka mogłaby spokojnie korzystać z podręczników po synu, bo w ich szkole rok po roku były te same podręczniki.
    Może warto sprawdzić - pierwszy rocznik 6 latków szedł w 2009 roku. Czyli z rocznikiem mojej córki.
  • mamalgosia 23.07.19, 14:35
    a to my rozmawiamy o reformie 6-latków, tak?wink

--
  • arwena_11 23.07.19, 15:04
    Każda reforma jest problemem dla 1 rocznika.
  • iwoniaw 23.07.19, 15:07
    No, obecna deforma na pewno nie jest problemem dla jednego rocznika - mają rozmach, s...yny. uncertain

--
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • mamalgosia 23.07.19, 15:10
    Nieprawda, dobrze przygotowana (tresci nauczania i organizacja) i prawidlowo wprowadzana (np ze chodzisz 8 lat do podstawowki a nie 6, dowiadujesz sie w 1 lub najpozniej w 3 klasoe, a nie w polowie 6, gdy myslisz, ze jestes na wylocie) nie bylaby.

Ale to nie jest priorytetem PiSu

--
  • arwena_11 23.07.19, 15:35
    O tym, że podstawa programowa będzie obniżona - też dowiedziałam się niewiele wcześniej niż córka szła do szkoły.
  • mamalgosia 23.07.19, 15:56
    rozumiem, że to nadal na temat obecnej reformy wink

--
  • mum2004 23.07.19, 16:32
    Ta pani wchodzi we wszystkie wątki szkolne i niezależnie od tematu zamęcza starymi historiami swoich dzieci. W wątku o ósmoklasistach z reguły wyskakiwała ze swoimi licealistami ale widać, że i sześciolatka można wcisnąć smile Byle dalej od tematu wątku. Jak to powiedział naczelny wódz: proszę nam nie przeszkadzać...
  • mamalgosia 23.07.19, 16:49
    Rzadko bywam na emamie, ale nick Arwena jest mi znany - z irracjonalnych prob obrony PiSowskich nonsensow edukacyjnych smile Jeszcze Maniaczytania byla od tego, ale nie widze jej tutaj

--
  • maniaczytania 25.07.19, 18:11
    makurokurosek napisała:

> Pod wpływem tego wątku spojrzałam w podgląd podręczników na stronie nowej ery i cóż, nie jest ciekawie. Uczniowie po podstawówce niezależnie czy będą mieli biologię podstawową czy rozszerzoną, nie przerobią materiału który był omawiany w klasie 1 gimnazjum jak również poszerzany w klasie 1 liceum . Tak więc nie poznają świata bakterii, roślin, kręgowców i bezkręgowców .

Na rozszerzonej chyba jednak będzie - jest wpisane przy spisie treści - Klasa 2 - różnorodność organizmów.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • esperantza 25.07.19, 19:27
    No to rzeczywiście słabo ze trzeba mieć rozszerzona biologię żeby w ogóle o tym dowiedzieć
  • morekac 27.07.19, 04:36
    Ogólnie na podstawie jest tylko o człowieku. Gdyby komuś się chciało iść na studia, na które będzie potrzebny egzamin z biologii rozszerzonej z innego profilu, to i tak będzie musiał się bardzo douczać. To dla tych apologetów dobrej zmiany w oświacie, którzy "martwili się", że w analogicznym przypadku w liceum (po gimnazjum) trzeba tak bardzo nadrabiać. I że po zmianie uczeń będzie musiał douczyć się tylko troszeczkę.

--
  • dzikka 23.07.19, 10:13
    Nie był ten sam. W liceum mojej córki klasy matematyczne po SP będą miały dodatkowo 2 godziny matematyki, czyli aż 8 tygodniowo w pierwszym roku. Dyrekcja wie, jaki braki są po SP i stąd taka decyzja. Co do podręczników, na co można liczyć przy takich dyletantach? jakiś program, skład i ład? Śmiech na sali.
  • maniaczytania 23.07.19, 17:28
    Tu masz listę dopuszczonych podręczników do nowej podstawy, sprawdź sobie, czy to te.
    podreczniki.men.gov.pl/dopuszczone_lista5.php

Może być też tak, że nauczyciel woli wybrać inny.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • bluea.nne 23.07.19, 19:50
    Nie mogą być takie same podręczniki do matematyki: w sp nie ma np. brył obrotowych i układów równań a w gim nie było np. wzoru na środek odcinka
  • lena2222 25.07.19, 19:23
    A tak teraz przyszło mi do głowy program szkoły branżowej po sp i gim różni się czymś?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka