Dodaj do ulubionych

Pomocy - samochód przy rozwodzie - jak?

22.07.19, 22:02
Drogie Panie. Może jest tu mądra emama która się zna?
Sytuacja taka: samochód w praktyce mój ale formalnie kupiony na firmę męża. Przy podziale majątku dostał się mnie (ja go używam). Mam nawet podział majątku u notariusza podpisany, w którym pisze że samochód będzie mój (właściwie to chyba dosyć głupio to zrobione, ale wtedy byłam w takim stanie że nie ogarniałam takich rzeczy). Nie wiem jak to załatwić formalnie i czy się da w ogóle skoro jest na firmę? Przeprowadziłam się do dużo mniejszego miasta, tu mogę mieć dużo tańsze ubezpieczenie (poprzednie zresztą idiotycznie drogie, sama nie wiem dlaczego takie wybrane było)
Chciałabym przerejestrować samochód na siebie, ubezpieczyć na nowych warunkach i zrezygnować z poprzedniego ubezpieczenia.
Jest w ogóle taka możliwość? Bez sprzedaży?
Edytor zaawansowany
  • 35wcieniu 22.07.19, 22:07
    Oczywiście że jest, przerejestrowanie i rezygnacja z ubezpieczenia to nie jest żaden problem, ale to że samochód kupiony na firmę męża dostałaś Ty jest trochę dziwne. Przy przerejestrowaniu będziesz musiała pokazać jakiś dokument stwierdzający przejęcie przez Ciebie tego auta, zwykle jest to umowa sprzedaży, ale jak masz dokumenty podpisane u notariusza potwierdzające że to teraz Twoja własność, to przerejestrujesz go na tej podstawie.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • damajah 22.07.19, 22:19
    Po prostu firmę prowadziłam ja, ze względów podatkowych i Zusowych była na męża (ja jako żona mogłam prowadzić jego firmę) Samochód od początku był "mój" - kupiony dla mnie, na potrzeby pracy i domu, tylko ja go używałam i było oczywiste że ja go dostanę. Ze mną jest 3 dzieci i 3 zwierząt i potrzebujemy tego auta wink
    Mąż (prawie były) ma wypasioną furę od swojej korporacji.
  • damajah 22.07.19, 22:19
    Czyli wystarczy notarialny podział majątku w którym pisze że samochód w podziale majątku dostaję ja?
  • sol_13 22.07.19, 22:23
    Moim zdaniem tak, ale najlepiej zadzwoń najpierw do wydziału komunikacji u Ciebie.
  • 35wcieniu 22.07.19, 22:33
    Wystarczy. To jest dokument potwierdzający ze jesteś właścicielką auta.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • daniela34 22.07.19, 22:24
    To jak Ty to masz zapisane w tym notarialnym podziale majątku? Czy jakiś prawnik (Twój) widział projekt tego podziału. Auto można oczywiście przerejestrować, ale trzeba mieć dowód przejścia własności. P.S. w jakiej formie jest ta działalność gospodarcza męża? Jednoosobowa? Spółka? I jak to zostało rozwiązane przy podziale majątku?
  • damajah 22.07.19, 22:28
    No właśnie w tym problem. Że chyba ten zapis jest nieco nieprawidłowy. O ile pamiętam (nie mam teraz jak sprawdzić) to jest to ujęte jako majątek wspólny. Działalność była jednoosobowa (nie wiem czy jej nie zawiesił) W podziale nie ma o tym mowy. On ten podział opracował na podstawie wspólnych ustaleń co dla kogo. W akcie nie ma o ile pamiętam słowa że auto na firmę. A ja sobie z tego zdałam sprawę dopiero teraz kiedy musiałam się zająć nowym ubezpieczeniem (stare się kończy)
  • damajah 22.07.19, 22:31
    Ja się pytam co ja mam zrobić. Co mnie wystarczy do przerejestrowania samochodu. Jego sprawy firmowe to jego problem. Nie chcę się zagłębiać w to jak on to rozwiąże od swojej strony. On chce i ja chcę żeby samochód był formalnie na mnie (On się boi że jak nie zapłacę ubezpieczenia to ubezpieczyciel będzie ścigał jego, a ja nie chcę płacić więcej niż trzeba i chcę żeby samochód był na mnie)
  • damajah 22.07.19, 22:33
    Ja wiem że to brzmi głupio. Ale przy rozstaniu ja byłam w takim stanie że nie wiedziałam jak się nazywam. Teraz mam się świetnie ale zapomniałam o tym że ten samochód nawet nie jest na mnie przez te kilka miesięcy, miałam strasznie dużo na głowie z organizacją nowego życia. Ubezpieczenie mi przypomniało i uświadomiło problem.
  • 35wcieniu 22.07.19, 22:35
    To nie jest problem, idź z papierami od notariusza i tyle. Ewentualnie licz się z tym że Cię pouczą że trzeba było przerejestrować szybciej, prawie zawsze pouczają jak się ktoś ociąga big_grin

--
    - Ale jak przez głowę?
  • daniela34 22.07.19, 22:34
    Ale masz zapisane w akcie, że auto stanowiące składnik majątku wspólnego staje się twoja własnością? To normalnie przerejestrowujesz w oparciu o akt notarialny.
  • 35wcieniu 22.07.19, 22:36
    Jak rozumiem ma, dlatego problemu żadnego tu nie widzę. wink

--
    - Ale jak przez głowę?
  • daniela34 22.07.19, 22:37
    Też nie widzę, jeśli jest taki zapis. Działalność była jednoosobowa. Wszystko jest ok.
  • damajah 22.07.19, 22:36
    Tak, tak mam zapisane. Oki, to tak zrobię. Dziękuję za porady smile
  • damajah 22.07.19, 22:41
    O, znalazłam. Mam napisane w akcie umowy podziału majątku że w ramach podziału ruchomości zatrzymam na własność i pełny użytek samochód taki a taki znajdujący się już w moim użytkowaniu.
    Nie wiedziałam czy to wystarczy, myślałam że jakaś darowizna jest konieczna.
  • damajah 22.07.19, 22:42
    Dzięki za porady! Na emamę zawsze można liczyć smile
  • volta2 23.07.19, 01:41
    Kochana, ja zarejestrowałam samochód który kupiłam sama od siebie, zdziwko urzędnika spore ale umowy nie podważył i przerejestrował.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka