Dodaj do ulubionych

Usunięcie pieprzyka chirurgicznie czy laserowo ?

24.07.19, 11:43
Chirurg onkolog poleca usunąć chirurgicznie, bo podobno ślad mniejszy, jaśniejszy i pobiorą wycinek do badania histopatologicznego .
Ktoś usuwał ? Chirurgicznie czy laserowo ? Opinie ?
Edytor zaawansowany
 • malia 24.07.19, 11:46
  Jak byłaś u onkologa i on tak poleca, to tak zrób anie pytaj się obcych, którzy tego znamienia nie widzieli
 • malgo21 24.07.19, 11:51
  A jakich opinii jeszcze potrzebujesz, skoro znasz zdanie chirurga onkologa który w przeciwieństwie do całego internetu widział ten pieprzyk?
 • elenelda 24.07.19, 12:00
  Usuwałam kilka. Tylko chirurgicznie. Szybciej się goi, nie ma śladu i najważniejsze - można zbadać histopatologicznie. Żadnych znamion nie powinno się usuwać laserem.
 • iza232 24.07.19, 19:03
  elenelda napisała:

  > Usuwałam kilka. Tylko chirurgicznie. Szybciej się goi, nie ma śladu i najważnie
  > jsze - można zbadać histopatologicznie. Żadnych znamion nie powinno się usuwać
  > laserem.

  Dokładnie tak! Usuwałam kilkanaście (albo nawet kilkadziesiąt) w swoim życiu, różnej wielkości i koloru. Niektóre były wykańczanie szwami, niektóre przypalane. Wszystkie cięte chirurgiczne. Nie wyobrażam sobie żyć bez świadomości czy ta zmiana jest nowotworową czy nie. Moja koleżanka miała usuniętą zmianę laserem a po latach okazało się że to czerniak.
 • kotejka 24.07.19, 12:02
  Ja usuwam tak i tak
  Wolę laserowo, bo mniejszy dyskomfort
  Ale jak trzeba do histopatologii, to tylko chirurgicznie
  Zdaj się na lekarza
 • damartyn 24.07.19, 12:27
  Jeżeli jest to znamię barwnikowe to tylko u chirurgicznie ( najlepiej własnie u onkologa). Usunie Ci z marginesem- czyli bezpiecznym obszarem wokół znamienia i da do badania histopatologicznego , czy jest w porządku. Nie ma się nad czym zastanawiać.

 • lot_w_kosmos 24.07.19, 12:29
  Tylko i wyłącznie chirurgia.
 • bo1 24.07.19, 12:40
  Mnie chirurg onkolog usuwał zmianę metodą elektrokoagulacji. Materiał poszedł potem do badania histopatologicznego. Zagoiło się bardzo dobrze. Została nieco jaśniejsza plamka na skórze.
 • snakelilith 24.07.19, 12:47
  Paskudnie. Też dałam się namówić na tę metodę, ale to były moje pierwsze doświadczenia i w latach 90-tych. Mam dlatego dwie małe plamki na plecach. I w porównaniu do innych metod, to to źle się goiło. Mazało się jako po oparzeniach.
  Żadna inne metoda nie zostawia takich blizn, może tylko cięcie połączone z szyciem, bo takie też było u mnie konieczne, ale z tego mam bliznę jak cieniutka niteczka.

  --
  "Mam gdzie indziej włosy smile " - bywalec.hoteli
 • agniesia331 24.07.19, 17:54
  Ja też na biodrze ciemny pieprz bez włosków elektrokolagulacja miałam, spory był ok 8 mm. Poszedł do badania, niegrozny
 • snakelilith 24.07.19, 12:41
  To zależy. Nie ma co panikować. Ja usuwałam już wiele pieprzyków, niektóre, bo rosły i ciemniały, a niektóre profilkatycznie, by nie robić sobie później dużej blizny, na twarzy na przykład. Nie każdy pieprzyk, to potencjalny rak, a dermatolog z onkologiczym doświadczeniem potrafi ocenić z czym ma do czynienia. Dlatego na twarzy usuwałam laserowo, bo to nie zostawia śladów. Przynajmniej u mnie. Cięcia zostawiają blizny. Jedynie maleńkie sztancowania nie zostawiają blizn, ale ja nie dam rady usunąć wszystkiego w takiej fazie, mam tego za dużo i nie wszystko rośnie/ciemnieje. Generalnie należy słuchać lekarza i najlepiej kontrolować się stale u tego samego, który ocenia zmiany profesjonalnym sprzętem diagnostycznym, a nie na widzimisię.

  --
  "Mam gdzie indziej włosy smile " - bywalec.hoteli
 • cosmetic.wipes 24.07.19, 18:39
  Usuwam tylko chirurgicznie i zawsze z badaniem histopatologicznym. Blizny są dla mnie nieistotne, za to informacja, że nie mam czerniaka (lub mam we wczesnym stadium) bezcenna.

  --
  niepokalaność przebiśniegów jest faktem
  natura brzydzi się dogmatem jak nikt
 • anika772 24.07.19, 18:45
  Słuchaj lekarza!
  Usuwałam i tak i tak. Większe chirurgicznie ( po roku mam jasne delikatne kreseczki, trzeba się przyjrzeć żeby je dostrzec), a mniejsze elektrokoagulacją, żadnego śladu. Jeden sobie zostawiłam, bo uważam że jest uroczywink
  I właśnie sobie przypomniałam, że nie odebrałam wyników tej histopatologii...
 • b.bujak 24.07.19, 19:08
  magusia30 napisał(a):

  > Chirurgicznie czy laserowo ? Opinie ?

  przede wszystkim weź pod uwagę względy medyczne i opinię dermatologa;

  --
  5/4 Polaków nie zna się na ułamkach!
 • mamtrzykoty 24.07.19, 19:10
  Oczywiście, że chirurgicznie, właśnie dlatego, że zbadają histopatologicznie i będziesz miała pewność, że to tylko pieprzyk był i nie trzeba nic więcej robić.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka