Dodaj do ulubionych

Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg

26.07.19, 14:24
też latem. Była u mnie wcozraj znajoma. Akurat kilka dni jesteśmy w domu, do córki na cały dzień przyszła koleżanka. Bawiły sie klockami, potem poszły do ogródka. Znajoma pyta sie do ktorej bedzie kolezanka- mowie ze pewnie do 20-21. "To kiedy twoja X będzie sie uczyc? Jutro dasz jej podwójną porcje". Głupiałam, stoję z 2 filiżankami kawy w ręku i intensywnie myśle...koleżanka mnie łaskawie uświadomiła o co jej chodzi. Jej dziecko rok starsze od mojego (do drugiej klasy SP idzie) i ma codziennie zaplanowane zajecia "umysłowe" jak to ona określiła. A to ma zrobić ileś tam z matematyki, a to coś napisać, przepisać, narysować. Codziennie czytanie. Bo ze jak dziecku mózg w wakacje nie pracuje to sie rozleniwia i potem efekty w szkole marne...no przyznam ze moja córka jak narazie to ma wakacyjny luz. Tzn 2 dni układała technicsa, jakis tydzien meczyła sudoku - ale sama chciała tak jej spodobało...i tyle. A wasze dzieci ćwiczą mózgi w wakacje?
Obserwuj wątek
    • jehanette Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 14:29
      Oczywiscie. Codziennie czyta, co tylko chce. Cwiczy matematyke obliczajac czy jej starczy na lody. Sensoryke na piasku i w wodzie. Rownowage nana kraweznikach. Pisanie na tajnych zapiskach w swoim pamietniczku. Historia, geografia i etnografia tez wpadają, flora i fauna Polski rowniez. I tak dalej smile

--
      Error 404
    • australijka Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 14:32
      Ja myślę, że ćwiczenie mózgu to nie tylko wakacyjna mini szkoła. Każda nowa umiejętność, nowa znajomość, nowa książka, wycieczka, miasto, kino to ćwiczenie mózgu. Bo mózg już taki jest, że się ćwiczy nawet gdy go o to nie podejrzewamy.
      Stara dobra maksyma. Pracujesz fizycznie, rozwijaj mózg ćwiczeniami umysłowymi i na odwrót. A czytanie to czysta przyjemność a nie obowiązek o ile widzi się czytających i dyskutujących rodziców. Wystarczy po przyjściu do domu odłożyć wszystkie telefony do koszyczka w przedpokoju.
      • hanusinamama Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 14:35
        Moja aktualnie zaczytana w komiksie...no ale to nie ejst czytanie. Ma siedziec i czytać na głos. |Mówie ze moja srednio lubi na głos (kto lubi??) ze sobie na lezaku polegiwuje, czyta i chichra się....ale to nie to samo. Codziennie 4-5 stron czytania na głos inaczej nie osiągnie sukcesu. Ponieważ na słowo "sukces" mam drgawki połączone z mdłosciami....odpuściłam dyskusję.
        • australijka Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 14:59
          Wiesz ja myślę, że powinnaś odciąć się od tej pani. Szkoda, że dziecko nie może. Przypomina mi panią Dulską , która kazała chodzić mężowi wokół stołu zamiast iść na spacer po mieście. Pełna kontrola. Ja miałam koleżankę, której mam mówiła " Gabrysiu nie pozmywałaś talerzy. Za karę będziesz czytać zamiast iść na podwórko". Ja książki dostawałam w nagrodę. Ta pani jest blisko mamy Gabrysi. A co ma na myśli mówiąc o sukcesie? Sukces niejedną ma twarz. Czy mama odniosła sukces? Na ile jest przekonana, że to dzięki codziennemu, głośnemu czytaniu lub właśnie klapa przez jego brak.
              • double-facepalm Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 27.07.19, 19:28
                zona_glusia napisał(a):

> Pomysł fajny smile ale istnieje kwestia praw autorskich.
                Z innego forum:

"(W domysle: autor posta cytuje ustawę o prawach autorskich i pokrewnych)
                >>Art. 33-1. Wolno korzystać z już rozpowszechnionych utworów dla dobra osób niepełnosprawnych, jeżeli to korzystanie odnosi się bezpośrednio do ich upośledzenia, nie ma zarobkowego charakteru i jest podejmowane w rozmiarze wynikającym z natury upośledzenia.<<

Stąd prosty wniosek, że Jikan MOŻE nagrać dowolnego audiobooka o ile:
                1. Ne weźmie za to wynagrodzenia (co NIE oznacza, że nie może wziąć za to pieniędzy np. na pokrycie udokumentowanych kosztów lub może też pojechać po bandzie i założyć fundację wspomagającą grupę opisaną w punkcie 2 - niżej wink
                2. zadeklaruje, że jego kanał na youtube jest stworzony aby oświecić ludzi niewidomych - audio jak najbardziej "odnosi się bezpośrednio do ich upośledzenia".

<<

BTW: Hejterki sio, przykro mi, że współczesny język prawniczy obraża osoby niewidome.
            • double-facepalm Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 27.07.19, 19:20
              rexona_sport napisał(a):

> Mogłabyś nagrywaći wrzucać na yt, ja chętnie słucham audiobooków jak ktoś fajni
              > e czyta, kanały z książka czytana maja dużo subskrypcji a z tego podobno i jaka
              > ś kaśka się robi (nie wiem jak ale są tu ematki z kanałem na yt)
              "Kaśka się robi" jeżeli widzowie nie uciekają w c*olerę po tym, jak im się wyświetla przydluga i nudna reklama.
        • double-facepalm Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 27.07.19, 19:14
          hanusinamama napisała:

> Moja aktualnie zaczytana w komiksie...no ale to nie ejst czytanie. Ma siedziec
          > i czytać na głos. |Mówie ze moja srednio lubi na głos (kto lubi??) ze sobie na
          > lezaku polegiwuje, czyta i chichra się....ale to nie to samo. Codziennie 4-5 st
          > ron czytania na głos inaczej nie osiągnie sukcesu. Ponieważ na słowo "sukces" m
          > am drgawki połączone z mdłosciami....odpuściłam dyskusję.
          Kolezanka nawiedzona. Jeśli jej osobiste dziecko nie ma trudności w nauce i nie jest pod opieką PP to przesadza.
        • dziennik-niecodziennik Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 29.07.19, 09:42
          sa badania ktore wykazuja, ze dziecko ktore juz czyta płynnie - nie powinno czytac na głos. chodzi o to ze sie rozmija to co widzą i czytają oczy a to co wypowiadają usta. przy pewnym stopniu wprawy w czytaniu (naprawde nie takim znów ogromnym) różnica ta jest na tyle szybka ze czytanie na głos pogarsza jakosc czytania "oczami" (spowalnia przetwarzanie). dlatego na glos czyta sie do momentu osiągnięcia względnej płynnosci.
          poza tym czytanie na glos rozkojarza. zamiast skupic sie na tresci, dziecko skupia sie na pojedynczych wyrazach i składaniu ich w zdania, a nie mysli o tym co z nich wynika.
          jak czyta płynnie - niech czyta cicho.

--
          "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
          Pietrek + Solejuk wink
    • iwoniaw Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 14:42
      Moje dzieciątka mają wakacyjny luz i na tym polega obecnie ćwiczenie ich mózgów. Czytają dla rozrywki tyle, ile same chcą i to, co chcą. Poza tym grają na straszliwym kompie. Jeżdżą na rowerach. Pływają. Oglądają filmy. Snują się. Jeżdżą na zaplanowane wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Śpią do południa. Grają w planszówki. I tak dalej. Robią tak od lat i jeszcze nie stwierdzono dramatycznych skutków tej działalności dla efektów szkolnych big_grin

--
      "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
    • czekoladazkremem Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 15:09
      Mojej znajomej syn już w czerwcu miał zakupione podręczniki i ćwiczenia do następnej klasy i przez wakacje systematycznie je przerabia, połowę matematyki już zrobił. Jedzie też na dwa obozy - jeden z intensywną nauką angielskiego, drugi - dwutygodniowy kurs gotowania. W przerwie między wyjazdami odwiedzają z matką muzea - ma listę, co powinien przez wakacje zobaczyć. Każdego dnia ma obowiązek obejrzeć film dokumentalny i zrobić krótką notatkę na temat tego, o czym się dowiedział. Plus codziennie wieczorem oglądanie "Faktów", żeby wiedzieć, co się na świecie dzieje. Wieczorem co najmniej godzinny trening - bieganie, rower, siłownia. Dwa razy w tygodniu może się spotkać z kolegami.
    • morekac Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 15:35
      Może niektórzy tak mają, że jak się nie edukują w szkole, to im mózg nie działa. Nic nie poradzisz.

--
      -------------------------------------------------------------
      "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
    • heca7 Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 15:36
      Mój był na dwutygodniowym obozie językowym w Brighton gdzie mieszkal u ludzi nie znających polskiego z 3 kolegami- z Francji, Włoch i Rosji. Codziennie szedł do autobusu , jechał do szkoły na 4 godziny angielskiego. Samodzielnie szwendal się po obcym mieście, zamawiał jedzenie i dysponował kasą. Ma 14 lat i sądzę, że dużo mu to dało. Teraz więc może sobie posiedzieć i pograć w minecrafta na xboxie, podobno to też rozwija wink
      Drugi jest na obozie harcerskim, 3 tygodnie. Też niezła nauka przetrwania. W zeszłym tygodniu mieli 3 dniowy rajd. Sami nieśli namioty, plecaki, karimaty. Ma 12 lat. Jak wróci będzie mógł leżeć do góry gwizdkiem. Do 7 sierpnia kiedy rodzinnie wyjeżdżamy wink

--
      Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
    • la_mujer75 Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 16:10
      Moi maja luz. Fakt- że sporo starsi - jeden będzie szedł do VI klasy, a drugi do I klasy L.O. Naukę czytania opanowali wiele lat temu wink
      Starszy- sam z siebie - uczy się codziennie hiszpańskiego (góra 15 -20 minut). I czyta, czyta... Teraz na tapecie ma Kinga i Koonza. Czyli to sama przyjemność, bez wysiłku intelektualnego.
      Młodszy - nic "rozwijającego" nie robi.
      Mają przykazany całkowity reset. Zwłaszcza Starszy zasłużył sobie na to.
      Za to pomagają w codzienny obowiązkach- co w ciągu roku szkolnego ich to w dużej mierze omija - drobne zakupy, rozpakowywanie, zapakowywanie zmywarki, rozwieszanie prania, układanie ciuchów, podlewanie ogródka, odkurzanie, mycie podłogi, itd.
      Bardzo mi się to podoba smile
      Pewno z niecierpliwością czekają, jak my (ja i mąż) wyskoczymy do znajomych, a oni zostaną sami na kilka dni. Założę się, że od rana do późnej nocy będą tylko grali na kompie.

• memphis90 Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 16:15
      Moje maja w wakacje defragmentację dysku, żeby poukładać wiedzę, wyrzucić bzdury i mieć więcej miejsca na głupoty z kolejnego roku szkolnego.

--
      "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
    • mary_lu Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 16:43
      Oczywiście - głupia matka. To dziecko będzie miało mózg zamknięty jak puszka. Raczej nie będzie lubiło czytać i jak tylko wyrwie się od matki, to zaprzestanie jakiejkolwiek edukacji.

Mój syn jest właśnie na obozie windsurfingowym. Cały dzień kombinuje jak skompletować sprzęt, a potem postawić żagiel i złapać wiatr. Po kilku dniach miałam wraźenie, ze jest doroślejszy o 2 lata

Czyta od zawsze sam, bo wiedziałam, ze nie wolno go zmuszać, tylko rozkładać po domu fajne książki. Jak miał 9 miesięcy to zaczął wgapiać się w obrazki i przekładać strony, od tej pory bez ksiąźki widuje się go rzadko.

Do gier na konsoli czy kompie podchodzi jak do ważnego zadania - czyta podręczniki, gazety, ogląda filmy na yt. Jest chodząca encyklopedią kaźdej gry która akurat go kręci.

Angielski zna bardzo dobrze, całe wakacje sobie coś czyta, ogląda, łapie nowe słówka. Sam zupełnie. Ale jakby wolał latać do zmroku z piłką, to nawet uważałabym, że lepiej spędza czas i bardziej rozwijająco, niż w tych swoich słówkach i książkach.

• mrs.solis Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 18:31
      Moja corka na koniec szkoly przynosila zestaw zadan , ktore miala rozwiazywac podczas wakacji. W pierwszym roku probowalam ja zmuszac zeby to robila. W nastepnych latach wszystko od razu wyrzucalam. Dzieciak chodzi do szkoly , po szkole odrabia zadania domowe, dwa razy w tygodniu zajecia dodatkowe z matematyki plus zadania domowe i w sobote polska szkola plus zadania domowe. Uwazam, ze wakacje powinny byc do tego zeby robila to na co ma ochote. Jedynie codziennie musi czytac to wszystko.

--
      http://s17.rimg.info/94f1aa849ae7d6fc1cd7782d5aa29dac.gif
    • obrus_w_paski Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 18:45
      Akurat dzisiaj rozmawiałam z koleżanka z pracy na obiedzie i pytałam się jej jak tam dzieci (8-10 lat) a ta mi na to, ze spoko, wczoraj usłyszała super feedback od nauczycielki matematyki - okazało się zw koleżanka im załatwiła lekcje 2 razy w tygodniu. Zaznaczam- nie maja problemów w szkole ani z matematyka
    • nangaparbat3 Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 18:56
      Wakacje są po to, żeby dzieci zapomniały o szkole, o obowiązkach, "zresetowały się".
      Ta kobieta znęca się nad dzieckiem, działa wbrew jego potrzebom, naraża zdrowie. Piszę to zupełnie serio.
      Zastanawiam się, co można zrobić w takiej sytuacji. ona dziecka nie bije - ale dręczy.
      Uważam, że powinno się interweniować, natomiast nie mam pojęcia, w jaki sposób - żeby było skutecznie i nie zaszkodziło jeszcze bardziej. Najlepiej żeby matka poszła na terapię - może.

--
      "Koło Wiedeńskie najchętniej z Heideggera czerpało przykłady dla swej tezy, że twierdzenia filozoficzne pozbawione są sensu."
    • bistian Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 19:04
      Panią trzeba izolować od społeczeństwa, bo ma idiotyczne pomysły smile
      Mózg wypoczęty i nie obciążony pracą, sam sobie znajdzie zajęcie.

W naszym systemie szkolnym, jest jedna dłuższa przerwa, oprócz tej świątecznej. Byłoby lepiej, gdyby takie przerwy tygodniowe były co dwa miesiące. Mózg przemęczony jest nieefektywny. Obecny system jest nieskuteczny, mózg musi mieć czas na przeorganizowanie wiadomości i uporządkowanie tego, a do tego konieczny jest czas bez obciążenia i dodatkowo, codziennie czas na długi sen.
          • triss_merigold6 Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 19:39
            Wyjazd na obóz w listopadzie, a na wczasy z rodzicami w marcu?
            System organizacji odpowiednika "Lata w mieście" co dwa miesiące z rejestracją elektroniczną, potwierdzaniem się, opłacaniem z góry posiłków etc. formalnościami?
            Skorelowanie wakacji uczniów co dwa miesiące z wakacjami przedszkolaków i systemem przedszkoli zastępczych?
            • iwoniaw Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 19:49
              Być może. Przedszkolaków bym tu w ogóle nie liczyła, bo to jednak - przynajmniej w PL - inny system niż szkoła i w zasadzie nie widzę przeszkód, by pracowały cały rok, a dzieci na wakacje rodzice zabierali wówczas, gdy sami mają urlop, a starsze rodzeństwo wakacje szkolne.

Bo jednak badania rzeczywiście wskazują na to, że lepiej jest mieć co kilka miesięcy te 2 tygodnie wolnego, niż identyczną ilość wakacji w jednym kawałku.

--
              "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
        • bistian Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 20:03
          triss_merigold6 napisała:

> Jasne, a co w tym czasie rodzice mieliby zrobić z dziećmi? Mowa o tych rodzicac
          > h, z którymi dzieci mieszkają, oczywiście.

Niemcy tak mają, oprócz tego, w każdym landzie inaczej. Jakoś sobie radzą.
          W tygodniu dzieci mają zajęcia z gotowania, czasami wycieczki.
          Nie trzeba zamęczać ucznia bez rezultatów, tylko dla zasady.
            • bistian Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 27.07.19, 19:08
              triss_merigold6 napisała:

> W Polsce jest wystarczająco wiele rzeczy i zjawisk, z którymi trzeba "jakoś sob
              > ie radzić", kolejne są zbędne, zwłaszcza rodzicom.
              > Czyli w tygodniach wolnych od szkoły, dzieci mają zajęcia zorganizowane w szkol
              > e. Aha. Faktycznie, trzyma się kupy.tongue_out

Nie zrozumiałaś, nie pierwszy i nie ostatni raz wink
              Dzieci mają wolne od szkoły. W tym czasie zazwyczaj spotykają się ze znajomymi, trochę polenią w domu, czy u rodziny, jest to zwykły odpoczynek.
              W szkole, podczas normalnej nauki mają również luźniejsze zajęcia, warsztaty, zajęcia z gotowania, malowanie itd. Nie rozmawiałem na ten temat z nauczycielami niemieckimi, ale sam widziałem, że to są dłuższe zajęcia, bez specjalnego stresu i patrzenia na zegarek. Poza tym, w szkole niemieckiej, nie podnosi się głosu na ucznia. Teraz mają dużo trudniej, przez te różne nowe grupy uczniów, które nie uznają tych zasad.

To wszystko ma sens. Przerwa między większymi częściami jest konieczna. Przerwa w tygodniu i luźniejsze zajęcia również. Stres przy uczeniu się, zupełnie nie pomaga. Nie można wkuwać cały czas rzędu cyferek czy literek, bo efekt będzie bardzo słaby.
      • mayaalex Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 23:03
        Tak, moje dzieci tak maja. I super jest to, ze przerwy sa regularne (tydzien w listopadzie, dwa tygodnie na Gwiazdke, tydzien w lutym, dwa tygodnie na Wielkanoc, tydzien w maju). Plus dwa miesiace latem. I pojezdzic troche mozna, nie tylko w lipcu i sierpniu, i odpoczac. Jak akurat nie wyjezdzamy to szkoly/gminy/kluby sportowe/firmy nastawione na rozrywke dla dzieci organizuja mnostwo polkolonii wiec zawsze cos fajnego sie znajdzie (moze byc edukacyjne (zazwyczaj jezykowe), moze byc sportowe, artystyczne, teatralne, muzyczne). System jest nastawiony na to, ze nie wszyscy beda wyjezdzac na kazde ferie wiec oferta jest bogata i rodzice nie maja problemu z opieka.
    • frey.a86 Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 19:44
      Jak udzielałam korków dzieciom, to w każde wakacje miałam jakiegoś ucznia, którego rodzice domagali się angielskiego w wakacje i bynajmniej nie byli to poprawkowicze. Raz trafiło mi się dziecko, które oprócz angielskiego miało w wakacje jeszcze matmę i polski, także nic mnie już nie zdziwi.
    • ania.n-82 Re: Dziecko ma wakacyjny luz czy ma ćwiczyc mózg 26.07.19, 22:38
      Mój 8-latek dostał na imieniny łamigłówki ze smart games i jak mamy chwilę czasu wolnego od plaży to siedzi i je rozwiązuje (z własnej nieprzymuszonej woli). Poza tym chciał żeby mu kupić książeczkę z sudoku i też trochę z nią siedzi. A my tylko pilnujemy żeby czasem coś przeczytał.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka