Dodaj do ulubionych

Skosy - dlaczego?

26.07.19, 18:41
Ogladam sobie oferty domów i właściwie większość ma skosy. Niektóre nawet parter maja ze skosami 🤦‍♀️
Dlaczego ludzie tak sobie projektują? Przecież to jest tak bardzo niepraktyczne.
Edytor zaawansowany
  • lacunalegis 26.07.19, 18:59
    Jeżeli chodzi o domy sprzed kilkunastu lat, to powiedziałabym, że to mogła być moda. Zdaje się, że wtedy pokoje ze skosami uchodziły za przytulne. Można było też w ten sposób nieco "rozciągnąć" przestrzeń, jeżeli budowało się z dofinansowaniem typu "mieszkanie dla młodych". Te programy wyznaczały maksymalny dopuszczalny metraż domu, a skosy są przeliczane na metry kwadratowe powierzchni mieszkalnej w dosyć korzystny sposób.

A tak poza tym to względy praktyczne - użytkowe poddasze przy spadzistym dachu siłą rzeczy będzie mieć skosy, a rodzaj dachu nie zawsze można sobie swobodnie wybrać.
  • ajrisz.ka 26.07.19, 19:47
    A co to te zakosy?
  • cosmetic.wipes 26.07.19, 19:49
    Nie pisz po pijaku.

--
    Przychodzi Ziobro do apteki:
    - Poproszę czopek.
    - Jaki?
    - Może być.
  • baltycki 26.07.19, 21:40
    ajrisz.ka napisała:

> A co to te zakosy?

Ulica w Gdansku..

• ajrisz.ka 27.07.19, 01:24
    Dzięki, Bałtycki. Facet z klasąsmile
  • double-facepalm 27.07.19, 18:55
    Idź do lekarza, piszę z troski. Długotrwałe rozkojarzenie to nic dobrego.

Budynek ma dach. Domy jednorodzinne - często mają dach skośny. Dla osoby mieszkającej na poddaszu -mało wygodne.
  • ajrisz.ka 28.07.19, 08:18
    Masz rację, przepraszam.
  • bistian 26.07.19, 20:22
    pani-nick napisała:

> Dlaczego ludzie tak sobie projektują? Przecież to jest tak bardzo niepraktyczne.

Nawet, jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to są warunki zabudowy i tam na większości terenu objętą małą zabudową, jest limit wysokości do kalenicy, maksymalna wysokość do najniższej krawędzi dachu, więc nie da się zrobić pełnego piętra, a nie każdy ma działkę, na której można postawić sensownego parterowca.
    Klocki parterowe z koszami na dachu*) i dachami z kratownicą**), nie są takie proste do wykonania, dużo można zepsuć, mają dużą powierzchnię dachu i do ocieplenia, więc ludzie się nie rzucają na takie rozwiązania z entuzjazmem. Ludzie wybierają prostsze rozwiązania, gdzie można mniej popsuć.

*) kosz - wklęsła krawędź dachu powstała z przecięcia dwóch połaci, częstym problemem jest przeciekanie w tym miejscu, ale nie wiadomo dokładnie, w którym wink
    **) kratownica dachowa - lekka konstrukcja dachu oparta na zazwyczaj na trójkątach z kantówek/listew, związanych regularnie innymi elementami drewnianymi usztywniającymi taki element. Problemem tutaj jest dobra jakość drewna i wymagana duża dokładność wykonania oraz długie terminy u producenta
  • pani-nick 27.07.19, 10:35
    Dzięki smile a musza być ten kosz albo kratownica? Chodzi o odpływ wody? Nie ma możliwości budowy dachu lekko nachylonego?
  • bistian 27.07.19, 13:07
    pani-nick napisała:

> Dzięki smile a musza być ten kosz albo kratownica? Chodzi o odpływ wody? Nie ma mo
    > żliwości budowy dachu lekko nachylonego?

Dachy z kratownicy są najtańsze, można nad pomieszczeniami zrobić tanio strop. Elementy konstrukcyjne to trójkąty, ramiona budują konstrukcję dachu, a podstawy można wykorzystać do budowy lekkiego stropu nad ostatnią kondygnacją. Tanio i szybko, bo nie trzeba czekać aż lany strop uzyska sensowną wytrzymałość.
    Przy parterówce, gdy się robi dach kopertowy i jest w budynku garaż, to kosz wychodzi naturalnie, budynek nie wygląda jak w czapce krasnala, a dach nie jest za wysoki, tylko są faktycznie dwa dachy kopertowe i wspólna krawędź, ten kosz właśnie.
    Widziałem duże budynki o podstawie kwadratu z wysokim dachem kopertowym, nie w Polsce. Trzeba się przyzwyczaić do takiego widoku. smile
  • pani-nick 27.07.19, 16:31
    Wyguglalam ten kopertowy. A nie można już robić po prostu płaskich? Moi dziadkowie mieli taki typowy klocek - piwnica, parter i piętro. Dach prosty.
    I często widuje takie nowoczesne kloce - ale to takie maks 3-4 letnie. Czyli się da.
  • bistian 27.07.19, 16:40
    pani-nick napisała:

> I często widuje takie nowoczesne kloce - ale to takie maks 3-4 letnie. Czyli si
    > ę da.

W większości miejsc, poza zabudową dużych miast, nie ma zgody na płaskie dachy. Przed zakupem działki, lepiej o to zapytać.
  • pani-nick 27.07.19, 18:51
    Ale dlaczego?
  • little_fish 28.07.19, 09:51
    Bo zabudowa ma być spójna. My budowalismy dom na działce otoczonej starymi domami. W warunkach zabudowy dach nie mógł być płaski
  • magia 28.07.19, 10:19
    Są miejsca gdzie się da, są takie gdzie się nie są. Zależy od lokalnych przepisów i wymogu min. Kąta nachylenia.
    No i jest jeszcze kwestia gustu.
    Ja marzyłam o domu typu stodoła i taki mam. Silą rzeczy pociąga to za sobą skosy, ale zupełnie nie przeszkadzające w niczym bo dość wysokie - 120cm przy ściance kolanowej i do tego mam duże pokoje, więc nie muszę kombinować z meblami przy tej ściance.
  • budyniowatowe 26.07.19, 20:43
    Z oszczednosci. Taniej jest zrobic pokoj na poddaszu niz pociagnac normalne pietro. tak samo jak buduja domy bez podpiwniczenia.
  • kryzys_wieku_sredniego 26.07.19, 20:57
    Nie prawda, na całej mojej gminie i sąsiednich jest zakaz podpiwniczania domów z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych.
    A dom może być parterowy, przy obecnie budowanych domach 120m2 pow. uż. rozkład 60 dół i 60 góra daje altankę na działce.
  • budyniowatowe 27.07.19, 02:29
    kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> Nie prawda, na całej mojej gminie i sąsiednich jest zakaz podpiwniczania domów
    > z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych.

to wyglada na to, ze w calej Polsce as wysokie wody gruntowe smile

Ale istnieje cos takiego jak pompy, tylko, ze to tez kosztuje.
  • heca7 27.07.19, 07:48
    A u nas możesz sobie wybudować piwnicę pod i będzie ona jednym z najsuchszych miejsc w domu. Ja piwnicę mam bo dom z przełomu lat 80/90. Tak się wtedy budowało, teraz pewnie byłby bez.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • bambzgrozja 27.07.19, 07:42
    A po co piwnica? Teraz kiedy jest moda na minimalizm i nie gromadzi się w domu starych zbędnych gratów, zamiast piwnicy starczy większa lodówka i spiżarnia przy kuchni.
  • betty842 27.07.19, 19:43
    Ok zdziwiła byś się. Mój M piwnicy w domu nie chciał a ja się upierałam że musi być. Dobrze że postawiłam na swoim bo inaczej wszystkie graty trzymalibysmy w garażu (a samochód stałby przed garażem). Tak właśnie dzieje się kiedy domki nie mają piwnic. A pisząc o gratach nie mam na myśli starych niepotrzebnych gratów tylko np rzeczy których używa się sezonowo np kosiarka,basen,trampolina,sanki i wiele wiele innych rzeczy. Jak ktoś nie ma piwnicy to trzyma te rzeczy w garażu (tym samym nie ma miejsca na samochód) lub musi postawić jakąś szopę .
  • kryzys_wieku_sredniego 26.07.19, 20:51
    A czemu nie, pierwszy projekt który poruszył moje serce miał jedną połać dachu do ziemi. Teraz mam skosy na piętrze, bardzo je lubię.
  • plasmaplus 26.07.19, 21:23
    Ja nie znoszę skosów w pomieszczeniu, od razu się duszę i mam wrażenie że sufit leci mi na głowę. Szukałam domu bez skosów i to był najważniejszy warunek.
    Ale znam osoby, które uwielbiają i zakochują się w takich pomieszczeniach. I jeszcze mówią, że to jest więcej przestrzeni bo pod skokami można wykorzystać.
    No dla mnie to jednak jest mniej, bo jakby ściana była wyższa w tym miejscu to i szafę można postawić.

Także są różne odczucia i co kto woli.
  • pani-nick 27.07.19, 10:34
    No właśnie - albo taki skos nad wanna - miałabym wrażenie, ze za każdym razem wstając z wanny, będę walić głowa w skos.
    Ogólnie wnioski mam takie, ze sensownych projektów jer mało. Standard to 3 sypialnie i salon z aneksem.
    Najczęściej jedna łazienka na te trzy sypialnie.
    A jak jest dom z czterema sypialniami, to albo skosy albo ponad 1,5 miliona za „rezydencje” do remontu (200m) sad
  • ichi51e 26.07.19, 21:26
    Moda i metraz. Ze skosami inaczej sie liczy

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • solejrolia 26.07.19, 22:07
    Nie chodzi o skosy wewnątrz a spadziste dachy.

Kiedyś nie było takich technologii jak dziś, a były śnieżne zimy, jak sądzisz, jaki dach/o jakiej konstrukcji/ utrzymałby czapę śniegu ? Więc od górali (zwłaszcza u górali) po Bałtyk w naszym klimacie budowało się tak domy, i koniec.
    Także biorąc z doświadczeń wcześniejszych pokoleń, i czerpiąc z tradycji , w Polsce nadal dominują budynki z dachami spadzistymi.
    A niektórzy poddasza robią jako użytkowe, stąd skosy w mieszkaniach.

--
    Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
  • budyniowatowe 27.07.19, 02:34
    ale dach spadzisty mozna dac nad pietrem, a nie na poddaszu robic pokoje ze skosami.
  • mum2004 27.07.19, 07:59
    No ale tu w grę wchodzi ekonomia. Nie rozumiem zdziwienia autorki. Skośny dach to skosy w użytkowym poddaszu, najpopularniejsze w Polsce rozwiązanie.
  • pani-nick 27.07.19, 10:38
    Tylko ze spora większość domów w okolicy mnie interesującej (nie Podhale wink ) ma po prostu piętro całe w skosach. Nie jest to opisane jako poddasze użytkowe, tylko jako piętro. Po prostu.
  • mum2004 27.07.19, 16:40
    Piętro w skosach? Myślę, że raczej poddasze użytkowe. Czy piętro normalnej wysokości i nad tym skosy (raczej nie sądzę...).
  • kotejka 27.07.19, 06:00
    pani-nick napisała:

> Ogladam sobie oferty domów i właściwie większość ma skosy. Niektóre nawet parte
    > r maja ze skosami 🤦‍♀️

Była jakaś moda, której nigdy nie rozumiałam
    Sama mam parterowke o bardzo wysokich ścianach i prostych symetrycznych pomieszczeniach, bo tak chciałam
    Wszelkie mieszkalne krzywizny zle na mnie działają
    Kiedyś nie do pomyślenia były salony czy sypialnie na strychach
    Najwyżej jakieś pomieszczenia brudne czy pokoje dla służby
    Ja tam całkiem wierze w fengshui które sprawdza się od tysięcy lat i znikąd się nie wzięło, a wg niego skosy sa bardzo niekorzystne i przytłaczające
    Zreszta i w polskim funkcjonuje ‚nierówno pod sufitem’ co nie świadczy o dobrostanie i równowadze wink
  • rosie 27.07.19, 06:04
    oszczędność przy budowie, dom piętrowy to dwa stropy, dom z poddaszem to jeden strop a skosy z płyty.
    Wąskie działki, zachowując odległość od granicy działki plus przejazd, nie na każdej działce można zmieścić parterowy dom.
  • kotejka 27.07.19, 06:10
    Nie tylko - moja przyjaciółka kupując mieszkanie u developerami miała do wyboru kilka kondygnacji i wybrała właśnie poddasze ze skosami, bo wydawało jej się klimatyczne
    No ale to było wiele lat temu, a mieszkanie już sprzedała, bo wcale nie mieszkało jej się tam dobrze
  • wlazkotnaplot 27.07.19, 07:19
    Mamy dom parterowy z dachem kopertowym. Dlaczego? Bo nam się podobał? Jak się mieszka na poddaszu? Tam mamy sypialnie i pokoje dzieci.
    Żałuję że jednak nie podnieśliśmy ścianki kolankowej o jeden bloczek. Pokoje są nie ustawne więc zrobiliśmy meble na wymiar. Reasumując.. Cieszę się że jestem u siebie jednak kolejny dom byłby zdecydowanie parterowy (o ile działka by na to pozwoliła).
  • bambzgrozja 27.07.19, 07:45
    Często w planach miejscowych są wymogi, aby dachy były spadziste (dopuszcza się np domy dwukondygnacyjne w tym użytkowe poddasze). Skosy przy wyższej ściance kolankowej i spadku dachu 40-45 stopni są do zaakceptowania. Natomiast kiepsko to wyglada przy dachu wielospadowym o nachyleniu 35-25 stopni.
  • afro.ninja 27.07.19, 07:51
    Oszczędność.
  • bywalec.hoteli 27.07.19, 16:59
    Tez mi się nie podobają skosy. Pewnie po to są spadziste, żeby spadał deszcz i śnieg z dachu.

--
    Lato smile
  • tanebo2.0 27.07.19, 18:25
    Owszem. Dach płaski jest bardziej energooszczędny i można wykorzystać jego powierzchnię. Dlaczego ludzie wolą skosy? Da się wyciągnąć człowieka z wiochy ale vice versa nie...

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • bistian 27.07.19, 18:50
    tanebo2.0 napisał:

> Owszem. Dach płaski jest bardziej energooszczędny i można wykorzystać jego powi
    > erzchnię.

Przy dobrym ustawieniu budynku i dachu spadzistym, można mieć niezły zysk na panelach fotowoltaicznych. Przy płaskim dachu potrzebna jest dodatkowa konstrukcja. Oba typy dachów mogą być dobrze zaizolowane, oba domy mogą być energooszczędne, ale to dach płaski wymaga stałego nadzoru, nie tylko zimą.
    Jeśli myślisz o lądowisku dla helikopterów, to masz pełną rację, ale taki dach raczej będzie wymagał wzmocnienia.
  • tanebo2.0 27.07.19, 19:00
    Nie, dach płaski jest bardziej energooszczędny. Dach płaski można wykorzystać na przykład na taras. Albo zielony dach. Zielony dach obniża temperaturę w domu. A także zwiększa skuteczność paneli fotowoltanicznych.

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • bistian 27.07.19, 19:25
    tanebo2.0 napisał:

> Nie, dach płaski jest bardziej energooszczędny. Dach płaski można wykorzystać n
    > a przykład na taras. Albo zielony dach. Zielony dach obniża temperaturę w domu.

Temperaturę może obniżać, ale taki dach musi być bardzo starannie wykonany, a później systematycznie podlewany.

> A także zwiększa skuteczność paneli fotowoltanicznych.

Niby w jaki sposób, jeżeli kąt paneli nie jest optymalny? Popatrz na farmę z PV na ziemi, że zawsze są konstrukcje ustawiające panele możliwie optymalnie. Zawsze są stojaki i kąt około 50 stopni.

A tarasy są do d... Przy naszych zimach, nie da się zrobić tego dobrze i na zawsze, w końcu gdzieś cieknie. Widziałem bardzo dużo tarasów, które zostały zlikwidowane z tego powodu.
    Taras tak, ale z osłoną, jakiś ogród zimowy, czyli jednak klasyczny dach.
  • tanebo6.0 27.07.19, 19:36
    www.chronmyklimat.pl/projekty/eko-lokator/aktualnosci/efekt-synergii-dachy-zielone-z-instalacjami-solarnymi
  • bywalec.hoteli 27.07.19, 18:58
    Mówisz, ze skosy są charakterystyczne dla wiochy?

--
    Lato smile
  • tanebo6.0 27.07.19, 19:15
    W sumie to tak.
  • chatgris01 27.07.19, 19:55
    Dużo widziałeś (polskich) pałaców i zamków z płaskimi dachami? big_grin

--
    http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
  • tanebo2.0 27.07.19, 20:06
    pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_S%C5%82awikowie a choćby ten...

--
  • chatgris01 28.07.19, 09:27
    Ale czy taka jest większość?

--
  • tanebo2.0 28.07.19, 09:37
    Ale oi ci chodzi? Niestety, ale to nie wieś tworzy nowe trendy w architekturze. To nie stamtąd pochodzi ani secesja ani art deco. Jeśli pojeździsz po Polsce to dach płaski znajdziesz w zasadzie tylko w miastach. Wiem jest teraz trend wazeliniarstwa wobec wsioków ale bez przesady...

--
  • chatgris01 28.07.19, 09:47
    Chodziło mi o to, że skosy nie są charakterystyczne dla wsi. Jeśli już, to prędzej dla klimatu (np. śnieg).

Z innej beczki, skąd u Ciebie (pretendującego wszak do bycia tolerancyjnym i postępowym człowiekiem) taka pogarda dla "wsioków"? Nieładne to.

--
  • bistian 28.07.19, 09:56
    chatgris01 napisała:

> Z innej beczki, skąd u Ciebie (pretendującego wszak do bycia tolerancyjnym i po
    > stępowym człowiekiem) taka pogarda dla "wsioków"? Nieładne to.

To nie pogarda dla "wsioków", tylko dla każdych innych, inaczej myślących, taki psychopatyczny rys charakteru. Teraz już wiemy, dlaczego jest sam? Udawał miłego długo, ale cały czas się nie da.
  • tanebo2.0 28.07.19, 09:59
    Nie dla myślących inaczej. Tylko dla niemyślących.

--
  • tanebo2.0 28.07.19, 10:04
    Raczej możliwości konstrukcyjne.

--
  • bywalec.hoteli 29.07.19, 18:07
    Co masz do wsi?

--
    Lato smile
  • tanebo2.0 29.07.19, 18:21
    Chodzi o mentalność.

--
  • barattolina 28.07.19, 12:32
    To nie jest kwestia woli czy wyboru.
    W Polsce gminy nakazują budowę domów ze skośnym dachem dla większości działek przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną.
    Ci, którzy mają możliwość budowy domu z płaskim dachem, należą do nielicznych szczęściarzy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka