Dodaj do ulubionych

Pokoje w domku jednorodzinnym , która opcja ?

27.07.19, 14:09
Salon plus 3 pokoje ( 14 m , 13 m obok siebie od strony południa oraz 10 m pokój od strony północy ) .
1) Córce dać jeden pokój 14 m. W 13 m zrobić sobie sypialnie. 10 m mieć jako dodatkowy np dla gościa ( przenocowanie rodziców np w okresie świąt ) a na co dzień mieć tam np szafy na ubrania , pościel itd (brak typowej garderoby ). Taki był pomysł od początku. Teraz być może chwilowo pojawiła się druga opcja :
2) Córce dać dwa pokoje 14 m i 13 m . Mają wspólną ścianę, więc może mieć przejście , połączyć jej. Sypialnie zrobić 10 m , dalej od tych pokoi. Z tym , że byłaby mała i byłby kłopot z pomieszczeniem ubrań, ręczników,. pościeli .
Wtedy na czas pobytu gości ( bardzo sporadycznych raz, dwa razy w roku) gdzie ich ulokować ?
Obecnie córka ma w bloku pokój 9 m więc w domu i tak.dostałaby ten 14 m .
Edytor zaawansowany
  • grazka1234 27.07.19, 14:16
    A po co córce dwa pokoje? Dwa pokoje to na swoim może mieć 😉
    Jej ten 14m, sobie sypialnie z 13m i idealny dla gości ten 10m na co dzień, taki w którym przechowuje się to i owo.
    Zawsze ten 10m może też być użyteczny gdy ktoś śpi u córki, lub gdy po imprezce mąż śpi osobno 😉 bo chrapie 😁
  • mary_lu 27.07.19, 14:19
    To już sama musisz wiedzieć, czy córce tyle miejsca potrzeba, ile jeszcze w domu pomieszka, czy moźe będzie więcej dzieci.
    Mój syn ma sypialnię ponad 20m2, ale to uwielbiający mnóstwo rzeczy 10-latek, jego Lego zajmuje tyle miejsca, że i drugi taki pokój by się przydał.

A nie da się kosztem jednej z tych większych sypialni wydzielić dużej szafy dostępnej z holu, albo mikrogarderoby? A duźy pokój córki dalej mieć podzielony ścianą na część dzienną i sypialnianą, z podwójnymi suwanymi drzwiami pośrodku, wtedy na rzadkie wizyty gości (o ile to np. bliska rodzina) oddawałaby jeden z pokoi?
  • jematkajakichmalo 27.07.19, 14:20
    Ja bym wybrała pierwszą wersję, ale ja z opcji chętnie przyjmującej gości. Jak się ktoś na nocleg pojawia i nie jest to kolezanka córki to uważam, że powinien mieć osobny kat tylko dla siebie, jakaś intymność itp. Ja zresztą też, więc nie chciałabym, żeby ktoś spał na środku salonu na sofie jak mi się zechce w nocy zejść w piżamie do kuchni po szklankę wody.

--
    "Bosze, dziewczyno to tylko wszy!!!! Mogłabyś mieć raka trzustki to był by problem!" by zefirkowapola
  • jematkajakichmalo 27.07.19, 14:23
    P.S. mój mąż też jakiś dziwny, uważa, że pokój dopiero jedenastoletniej córki (20 m2) będzie dla niej niedługo za mały i chce jej oddać nasza sypialnię (prawie 34 m). Jeszcze małe dziecko to ma nawet więcej zabawek, ale taka nastolatka? Co wielce potrzebuje?

--
    "Bosze, dziewczyno to tylko wszy!!!! Mogłabyś mieć raka trzustki to był by problem!" by zefirkowapola
  • elenelda 27.07.19, 17:12
    Mojej nastolatce w pokoju przybyło pianino, gitara elektryczna, gitara basowa i sporych rozmiarów wzmacniacz. I półki na książki. Mąż wie, co mówi. Z drugiej strony - po co Wam 34 m sypialnia?wink
  • jematkajakichmalo 27.07.19, 19:20
    No ale ta sypialnia to po pierwsze na dwie osoby więc wypada "tylko" po 17 na łebka wink , po drugie mamy spora garderobę i tam też wlasnie trzymamy np. pościele, ręczniki itp.
    Nie wyobrażam sobie wstawiania pianina do pokoju dziecięcego, poza tym mojemu dziecku (jak zresztą całej rodzinie) słoń nadepnął na ucho więc raczej jej to nie grozi. Trenuje tylko sport, który nie wymaga w domu żadnego sprzętu (no może matę do ćwiczeń).

--
  • leni6 27.07.19, 14:21
    Córce dałabym pokój 14 m, a.pozostałe to już jak wam wygodnie.
  • quannity 27.07.19, 14:26
    Od początku planów właśnie taki był zamiar. Córka 14 m. Sypialnia 13 m. Ten dodatkowy pokoik ,,wspólny , 10 m . Będzie to opcja wygodna dla wszystkich. W tym pokoju będzie wspólna szafa na rozmaite rzeczy oraz miejsce do przenocowania kogoś. Nigdy nie wiem co życie przyniesie , może się zdarzyć że rodzice lub teściowie przyjadą na parę dni czy będą wymagać jakiejś czasowej pomocy i bez problemu w tym pokoju przenocują , nie trzeba będzie ,,przeganiać ,, córki z jej dwóch pokoi ... Nam też będzie wygodniej , mąż po imprezach donośnie chrapie także też mógłby tam sporadycznie spać wink
  • smerfetka_1 27.07.19, 14:35
    Dom ma służyć przede wszystkim twojej wygodzie. Po co córce dwa pokoje ? Nie wyobrażam sobie sytuacji gdy pojawią się goście i mają iść spać do pokoju połączonego z pokojem córki bo ona ma dwa pokoje i jeden im udostępnia ? To zero prywatności dla córki i dla gości, nawet dziadków. Córka i tak.kiedys pójdzie na swoje. 14 m to pokój w sam raz dla niej. Ty sobie zrób wygodną sypialnię .
  • hassaka 27.07.19, 14:28
    Pierwsza opcja. Córce jedną największą sypialnie i koniec. Średnia dla was. A najmniejszy pokój na taki gabinet czy dla gości
    Rozważyłbym też opcje żeby to wasza sypialnia była największa metrażem....ale dawać dziecku dwa pokoje? Po co?
  • hanusinamama 27.07.19, 14:32
    PO co córce dwa duze pokoje....chociaz u nas tak by było jkaby sie młodsza nie urodziła. Powiem tak. Ja mam salon i 4 pokoje( 2 sypialnie dzieci, jedna duza nasza i gabinet). Ja pracuje w domu, mąz czesto tez wiec gabinet był nam bardzo potrzeny. Z załozenia miał to byc gabinet z kanapą jakby ktoś miał przenocować....jakos nikt nie nocuje, wiec w tym miejscu mam maszynę do szycia. Jak córka ma miec sypialnie od południa zainwestujdzie w dobre rolety. U nie pokoje dzieci mają duze okna w scianie od wschodu, i po jednym duzym oknie dachowym. Jeden pokoj ma własnie dachowe od południa, mam dobre, odbijajace promieniowanie rolety.
  • mary_lu 27.07.19, 14:35
    Z tymi roletami to prawda. Mamy sypialnie od południa i bez całych systemów ochrony prżed słońcem latem to jest koszmar.
  • agneskau 27.07.19, 14:46
    Trzymaj się pierwszej opcji i nie kombinuj. Córka ma mieć dla siebie na 1 osobę więcej metrów niż ty razem z mężem ? To przesada. Nie znam dzieci ,które mają swój pokój np 25 metrowy czy nie znam takich które posiadają dla siebie dwa pokoje . Może tak bywa jeśli ktoś buduje wille 200-300 metrowe. Z reguły dziecko ma jeden pokój zwykle między 9-15 m . Sporo dzieci dzieli taki pokój z rodzeństwem . Nastolatka nie posiada już zabawek, klocków by musiała mieć większy metraż wink
  • kosmos_pierzasty 27.07.19, 15:57
    Dla odmiany mi mamy od południa i zwykłą roletę, bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń.
  • mamtrzykoty 27.07.19, 15:49
    Ja bym zrobiła sypialnię w tym 10 m od północy, żeby było w niej chłodniej i słońce po oczach nie świeciło, jak bym chciała w dzień spać.
    Córce 14, a w 13 gabinet, szafy, gościnny, i inne sprawy, żeby nie trzeba było wszystkiego i zawsze w salonie robić np.prasowania, suszenia czegoś na suszarce, rozłożenia jakiejś pracy itp.
  • kosmos_pierzasty 27.07.19, 15:55
    Pokój gościnny bardzo się przydaje, także jak rodzice zrobią się mniej mobilni i łatwiej np. w święta im przenocować niż jeździć, dalej - jak ktoś Ci by np. pilnował domu, gdy jesteś na urlopie, nie musiałabyś udostępniać własnej sypialni, nie mówiąc już o zwykłych gościach.
    Nie dawałabym dziecku dwóch przy takiej liczbie pomieszczeń w sumie w domu.
  • malia 27.07.19, 16:46
    Salon, kuchnia, łazienka są wspólne, wszystkich domowników, i was i córki. I corka ma mieć do tego dwa spore pokoje, a wy z mezem 10 metrową klitkę. A szafy na różne rupiecie gdzie dacie?
  • quannity 27.07.19, 18:14
    Ten pomysł z dwoma pokojami dla córki to taki chwilowy , z ciekawości też co inni o takim pomyśle myślą. Jako wersja opcjonalna , do rozważenia. Jednak zostaniemy przy wersji nr 1 , córka dostanie pokój 14 m .
  • solejrolia 27.07.19, 16:58
    Córka ile ma lat? Może niech sobie wybierze sama pokój?

Natomiast ja mam sypialnię od strony północnej i moim zdaniem to świetne !
    Córce dałabym 14m, a pokój gościnny niech by był najmniejszy. ( dla takich gości którzy przyjeżdżają raz na ruski rok w pokoju biurowym postawiłam tapczan. I faktycznie ten pokój jest mniejszy niż pokój mojej córki, czy nasza sypiania. I to się bardzo sprawdza

--
    Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
  • quannity 27.07.19, 18:15
    Jak wykończymy dom i się wprowadzimy na pewno będzie pełnoletnia smile
  • al_sahra 27.07.19, 17:58
    Jak szalejemy, to jest jeszcze opcja 3: dać córce również ten trzeci pokój, a sami śpicie w salonie. Opcja 4, salon przeznaczyć na sypialnię dla córki, dwa większe pokoje na jej bawialnię i garderobę, a Wy zostajecie w tym 10-metrowym. I opcja 5: wszystkie pokoje dla córki, a Wy do przedpokoju.
  • fawiarina 28.07.19, 00:29
    Może złośliwe, ale za to zabawne smile
  • berdebul 27.07.19, 18:40
    13 m przerobilabym na goscinno-składnikowy, bo sypialnia od południa to koszmar. Za to ciemna, chłodna, od północy to ideał. Plus nie będziecie zza ściany słyszeć muzyki/filmów/co córka robi po nocy.
  • swetta 27.07.19, 19:05
    Ja bym nic nie zmieniała i została przy twojej pierwszej myśli. Wolałabym większą sypialnie niż większy pokój , który będzie stał w sumie mało wykorzystywany. Lubię slońce i wolałabym słoneczny ciepły widny pokój. W dodatku można sobie zrobić bezpośrednie wyjście z sypialni na słoneczny taras . Pokoje od strony północnej są chłodniejsze , ciemniejsze i taki bym zostawiła jako mało używany. Ja specjalnie kupiłam działkę tak by dało się zaprojektować dom z wejściem i kuchnią, łazienka , pomieszczeniem gospodarczym od strony północy , by od południa mieć słoneczny taras i pokoje . Zależy co kto lubi. Tak jak jedni chcą poddasze i tam przecież też mają ciemniej , okna w dachu , latem skwar , w zimą zalegający śnieg . Ich wybór.
  • berdebul 27.07.19, 20:13
    Słoneczny, ciepły i widny pokój, to latem jasno od przed 4 i gorąco. Gabinet, salon, pokój dziecka (bo tam się uczy, bawi, przyjmuje gości) ok, ale sypialnia?
  • thea19 27.07.19, 20:42
    są rolety zaciemniające, nawet w środku dnia jest noc
  • swetta 27.07.19, 20:46
    Dokładnie. Ja na sypialnię bym wolała ciepły , słoneczny pokój i rolety.
  • thea19 27.07.19, 20:53
    w przypadku sypialni strona świata nie ma znaczenia jeśli ma się dodatkowo wentylację mechaniczną z klimatyzacją. Słoneczny pokój jeśli jest sypialnią nie musi być słoneczny bo śpi się zazwyczaj w nocy. Ja mam od wschodu wielkie okna tarasowe w sypialni i jakoś mnie to nie cieszy bo musiałam dopłacić do rolet w wersji zaciemniającej. U synów są duże okna od północy i dachowe wschód, zachód i jest przyjemniej.
  • ramelos 27.07.19, 20:50
    Dla córki ten największy pokój, sypialnia średnia dla was. Od południa jak dla mnie najlepiej, widniej i słonecznie. Od południa pokój mało używany. Jakoś nie znam osoby która świadomie wybrała sobie pokój od północy, ciemniej i chłodniej. Słoneczne widne pokoje są przytulniejsze, dają jakby więcej energii, polepszają nastrój
  • 35wcieniu 27.07.19, 21:00
    "Słoneczne widne pokoje są przytulniejsze, dają jakby więcej energii, polepszają nastrój"

A to już zależy komu. Już tu kiedyś była taka rozmowa. Nigdy świadomie nie wybrałabym ŻADNEGO pokoju od południa bo nienawidzę upału, więc to nie są żadne ogólne zasady tylko kwestia preferencji.

Po co sypialnia miałaby być słoneczna i dodawać energii to swoją drogą zupełnie nie rozumiem. big_grin

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • berdebul 27.07.19, 21:04
    Ile czasu spędzasz w sypialni, jeżeli masz do dyspozycji gabinet, oraz salon?
  • berdebul 27.07.19, 21:07
    I koszt tych rolet jest wyzszy, niż zwykłych. Jeżeli ktoś buduje mały dom (a przy takim układzie i takich sypialniach, jest mały), to raczej liczy się z kosztami, więc klimatyzator i dodatkowe rolety podwyższają koszty.
  • thea19 27.07.19, 21:22
    budowa domu ogólnie jest droga. sypialnie na piętrze bez odpowiedniej wentylacji to i tak będzie sauna nawet przy dobrze zaizolowanym poddaszu. są pewne rozwiązania, bez których ciężko funkcjonować. jak mi raz prądu zabrakło na dobę, to na górze na korytarzu było 28 stopni, w sypialniach więcej. rolety niewiele dały. dom mam energooszczędny i nie ścibiłam na materiałach.
  • quannity 27.07.19, 21:45
    Dom sam parter , 110 m, uważam że dla 3 osób wystarczający metraż. Dach czterospadowy , bez okien w dachu, poddasze nieużytkowe a jedynie jako strych ( schować jakieś mniej potrzebne rzeczy można będzie spokojnie gdyż będzie tam 2,5 m wysokości ) .
    Dziękuję za wpisy. Trzymamy się 1 opcji. Córka zapewne i tak pomieszka parę lat i się wyprowadzi , usamodzielni więc spokojnie wystarczy jej te 14 m. Projekt był robiony indywidualnie ,na zamówienie pod nasze potrzeby i wymagania , także akurat my z tych ciepłolubnych i świadomie zdecydowaliśmy się na salon, sypialnie i pokój córki od strony południowej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka