Dodaj do ulubionych

home office -obowiazki pracodawcy

28.07.19, 14:40
szukam info/podstaw prawnych na temat tego rodzaju pracy
pracując w domu (praca biurowa) pracodawca ma obowiązek udostępnić narzędzia pracy (laptop)
a co z miejscem pracy czyli biurkiem/krzesłem?
czy prawnie jest to jakoś usankcjonowane?
dostęp do internetu- czy pracownik ma prawo otrzymywać dofinansowanie / pokrycie kosztów dostawy netu?
podzielcie się proszę wiedzą
Edytor zaawansowany
  • esperantza 28.07.19, 14:52
    Z mojej pespektywy home office jest przywilejem dlatego o ile pracodawca musi udostępnić laptopa to już odpowiednie warunki muszę zapewnić sobie sama. Nawet podpisywałam jakiś papier na te okoliczność.
    Co innego jeśli praca jest home based wtedy kwestia dogadania sie jest co współfinansuje pracodawca.
  • sasanka4321 28.07.19, 15:00
    Tez sie jeszcze nie spotkalam z sytuacja, w ktorej ktos bylby do home office zmuszany. Zawsze to pracownikowi zalezalo, a pracodawca sie zgadzal lub nie.
  • dezaprobata 28.07.19, 15:03
    owszem ,to teoretycznie wygodniejsze
    ale jednak konieczność zakupu wyposażenia (biurko/krzesło)podłączenia netu na tę okoliczność -w tym przypadku pracodawca nie partycypuje w kosztach
    zatem chyba trochę nie halo?
  • piekna_remedios4 28.07.19, 17:12
    Ale po co kupować biurko i krzesło? 😂😂 nie masz stołu w domu, krzesła czy internetu? Gdzie żyjesz, w lepiance?

--
    Cien años de soledad
  • dezaprobata 28.07.19, 19:24
    nie o mnie tu chodzi.. to po pierwsze
    co do pytania: osoba stół, krzesło ma
    ale codzienna praca przy komputerze (8 godzin) siedząc na zwykłym krześle to chyba nie do końca ok?
    netu ta osoba nie ma-musiałaby podłączyć (ma tylko niewielki net w komórce)
    w umowie widnieje miejsce pracy -konkretne województwo ale praca jest praktycznie biurowa, biura w tym województwie nie ma - jest na drugim końcu Polski
  • piekna_remedios4 28.07.19, 21:56
    Ja pracuję z domu, bywa, że 5 dni w tygodniu i siedzę przy kuchennym stole na kuchennym krześle. Praca w domu ma to do siebie, że nie siedzi sie kołkiem 8h bez przerwy a jeśli nawet, to można się przesiasc na kanapę, łóżko, cokolwiek. Nie widziałam jeszcze nikogo kto do Home office kupowałby sprzęty 😂
    Przy okazji - nie myślałam, że młoda osoba w XXI wieku może nie mieć internetu...

--
    Cien años de soledad
  • sasanka4321 29.07.19, 10:49
    > nie myślałam, że młoda osoba w XXI wieku może nie mieć internetu...<

Dlaczego uwazasz, ze to chodzi o mloda osobe? Zalozycielka watku mowi, ze to nie o nia chodzi (a ona tez nie musi byc mloda - srednia wieku tego forum to pewnie cos kolo czterdziestki). To moze rownie dobrze chodzic o prace dla jej mamy czy wujka.
  • piekna_remedios4 30.07.19, 11:58
    nadal, starsza osoba bez netu jako zdalny pracownik to słabo rokuje. I jeszcze chce kupować biurko i krzesło, jakiś nieogar zupełny. I przy okazji, FYI, najczęściej "nie chodzi o mnie" tongue_out

--
    Cien años de soledad
  • esperantza 28.07.19, 17:14
    To nie korzystaj i pracuj z biura, w czym problem?
  • dezaprobata 28.07.19, 15:01
    ok, ale tu mamy na myśli sytuacje gdy home office jest koniecznością -pracodawca nie zapewnia miejsca pracy w siedzibie, pracownik pracuje w domu bo nie ma innej opcji
    w biurze wszyscy mają profesjonalne stanowiska pracy, dostęp do netu , wszelkie udogodnienia typu kuchnia, nielimitowana kawa/herbata, miejsca relaksacyjne
    a w domu pracownik ma tylko komputer, pracodawca nie zapewnił biurka/krzesła, net jest niezbędny ale pracownik korzysta ze swojego
  • rexona_sport 28.07.19, 15:15
    Takie rzeczy się chyba ustala przy zawieraniu umowy, podobnie jak niektórzy pracownicy oferują służbowe auto a w innym ogłoszeniu o prace jest ze szukamy kogoś z własnym autem. Obie opcje ok przy wstępnym ustaleniu.
    Gdybym zatrudniała kogoś do pracy biurowej zdalnej wybrałabym po prostu osobę która taki temat jest w stanie ogarnąć (przy jasnym przedstawieniu sytuacji, ze będzie pani musiała pracować u siebie i czy ma pani warunki), zamiast zatrudniać kogoś komu muszę jeszcze umeblować mieszkanie.
  • marta.graca 28.07.19, 15:02
    Poszukaj w internecie i kodeksie pracy pod hasłem telepraca
  • dido_dido 28.07.19, 15:42
    Pracuję z domu
    Oprócz laptopa dostaję comiesięczny ryczałt na Internet oraz materiały biurowe
  • dezaprobata 28.07.19, 16:11
    o wlasnie o coś takiego chodzi
    pytanie tylko, cze to jest dobra wola pracodawcy czy obowiązek
  • 35wcieniu 28.07.19, 16:24
    No ale nie rozumiem tego co napisane wyżej - że pracodawca nie zapewnia pracy w siedzibie.
    Masz rozumiem umowę o pracę i co w niej napisane, że gdzie wykonujesz obowiązki?
    Nigdy się nie spotkałam z pracą w domu zlecaną przez pracodawcę, który nie zapewnia żadnego biura. Znam to tylko w wersji przywileju dla pracownika.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • agaagaaga123 29.07.19, 10:56
    Ja tak pracowałam. Firma w innym mieście, w moim mieście miniprzedstawicielstwo dwuosobowe, każdy ze swojego domku pracował. Dostałam z firmy komputer, a materiały biurowe i internet był rozliczany na podstawie moich faktur.
  • princy-mincy 28.07.19, 19:31
    U mnie jest to bardzo szczegółowo opisane w odpowiednim wewn. regulaminie.
    Pracodawca zapewnia laptop, stację dokującą, monitor, urządzenie wielofunkcyjne (scanner, drukarka), wypłaca ryczałt za internet (kiedyś zwracał fakturę za internet i telefon stacjonarny), co x lat zwraca za biurko, krzesło, szafę i szafkę.
  • princy-mincy 28.07.19, 19:33
    Aaa, no I materiały biurowe.
    Nie zwraca za to za prąd i ogrzewanie.
    Jestem zadowolona z warunków, tylko ja do firmy mam 300 km.
  • mysiulek08 28.07.19, 19:43
    nie wiem jak z obowiazkiem, ale my dostajemy zwrot za laptopy a ostatnio do krzesel tez sie szef dorzucil, kosztami internetu glowy sobie nie zawracamy

--
    Podłość ludzka nie zna granic! drastyczne!
  • bo1 29.07.19, 10:41
    Tu masz obszerne i łopatologiczne wynurzenia na ten temat prawnika specjalizującego się w prawie pracy:
    www.rp.pl/Kadry/308269990-Jak-pracodawca-powinien-zorganizowac-stanowisko-pracy-telepracownika.html
    Krótko i węzłowato: pracodawca organizuje zdalnemu pracownikowi osobiste stanowisko pracy tak samo jak w biurze pracownikom stacjonarnym.
    I jeszcze w kwestii formalnej. Zdaniem wielu prawników praca świadczona na odległość na stałe to telepraca. Home office to praca świadczona z domu doraźnie, np. raz w tygodniu. Czyli pracownik świadczy ją i w biurze, i w domu. Przy zawieraniu umowy o pracę lepiej zadbać o właściwe nazewnictwo w zależności od tego, jakie faktycznie będzie miejsce pracy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka