Dodaj do ulubionych

Martwię się o syna -wątek zdrowotny

28.07.19, 17:17
Hej Dziewczyny.Mam prośbę o poradę.Oczywiście wybiorę się do lekarza,ale może któraś miała podobnie ze swoim dzieckiem.Syn ma 12,5 roku.Od pół roku z przerwami ma takie dziwne objawy,które trochę mnie już niepokoją.np syn chrząka .Jest zdrowy,nie ma żadnych problemów z gardłem itp itd,ale ciągle pochrzakuje.Po drugie jakoś nie może spokojnie usiedziec w miejscu.To rusza nogami,to dotknie szyi,nosa itp.Wiem,ze to brzmi śmiesznie,ale patrząc z boku nerwowo to wygląda.Tak jakby miał jakiś nie wiem rejlamowabyy zespół niespokojnych nóg itp.Martwię się..Nie ma żadnych stresów jak się pytałam.A to wygląda trochę na tle nerwowym.A może czegoś mu brakuje ?
Edytor zaawansowany
  • aaa-aaa-pl 28.07.19, 17:23
    Pewnie to nie to zaburzenie, ale ostatnio o nim czytałam ...
    www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-i-zaburzenia-psychiczne,zespol-tourette-a---przyczyny--objawy--terapia,artykul,1587436.html
  • cytrynowa1978 28.07.19, 17:29
    O.rety..dzięki za jakąś wskazówkę.
  • bergamotka77 28.07.19, 17:51
    Znałam chłopaka z Tourette ale on też wykrzykiwal słowa, choc może są różne formy.

--
    bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
  • valla-maldoran 28.07.19, 17:54
    aaa-aaa-pl napisał:

> Pewnie to nie to zaburzenie, ale ostatnio o nim czytałam ...
    > www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-i-zaburzenia-psychiczne,zespol-tourette-a---przyczyny--objawy--terapia,artykul,1587436.html

Zespół Tourette'a ma inne objawy i jest od urodzenia.
  • aaa-aaa-pl 28.07.19, 19:44
    Czytałam ostatnio na ten temat, stad takie skojarzenie.W artykule matka opisywała, że pierwsze objawy, to było właśnie chrzakanie i nieskoordynowane ruchy.Kobieta długo szukała przyczyny takiego stanu rzeczy.Stąd ten link.
    Oczywiście wierzę, że zaburzenie to nie dotyczy dziecka autorki( pewnie dziecko ma tiki).
  • bergamotka77 28.07.19, 17:24
    To tiki nerwowe. Nie zwracaj uwagi bo to pogorszy sprawę.

--

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
  • cytrynowa1978 28.07.19, 17:28
    Dzieki.Ale z czego one się biorą ? Jak mówię dużo rozmawiam z synem.W szkole nic się nie działo, z kolegami nie ma problemów,w domu też sytuacja ok
    .Mogą być jakieś rozwojowe?
  • kryzys_wieku_sredniego 28.07.19, 17:32
    Mój też zaczął chrząkać pewnie migdał, bo jeszcze jest, a już kiedyś tak miał.
    Ja chrząkałam jak miałam gronkowca w gardle.
    A coś z sercem może?
  • donica35 28.07.19, 17:40
    Tiki, nie zwracaj uwagi, czasami może być trudno, w okresie dojrzewania (Twój syn) mogą się albo pojawić, albo nasilić.
    Prawdopodobnie przejdą.
  • karme-lowa 28.07.19, 17:52
    Tiki. Córki koleżanka ma tak samo.
  • cruella_demon 28.07.19, 17:54
    Tiki nerwowe.
  • thaures 28.07.19, 18:02
    Mój młodszy syn też tak miał... Raz chrząkał, raz strzelał palcami... Nie trwało to jednak miesiącami, najwyżej tygodniami. Miało się nie zwracać uwagi, wiem. Ale trudno było. Wyrósł z tego. Teraz ma manie poprawiania włosów.
  • leyla76 28.07.19, 18:07
    Tiki, mój 14sto latek tez tak ma. Zaczęło sie w wieku ok 5 lat od mrugania oczami. Potem chrząkaniu, popiskiwania, mruczenie , pociąganie nosem. Raz jest lepiej, raz gorzej. Próbuje nie zwracać uwagi, ale jak sie nasila bardzo mocno to niestety zwracam. Czasami go nagram i mu pokazuje. Im starszy to jakby ma większa kontrole nad tym.
    Mój syn jest dość skryty wiec pewnie tak wyładowuje swoje emocje, do tego nie potrafi usiedzieć w miejscu, szybko sie nudzi, problemow z nauka zero. Wszystko mu aż za łatwo przychodzi. Jest tez nerwowy, stresują go nowe sytuacje , nie lubi być w centrum uwagi. Niestety tego nie okazuje, dusi wszystko w sobie. Np zapisał sie na obóz piłkarski i zanim sie obóz zaczął to pare dni przechorował. Bol brzucha, wymioty, prawie nic nie mógł zjeść. Po pierwszym dniu obozu, wszystko wróciło do normy. Tak samo było po wyprowadzce i zmianie szkoły.
    To, ze dziecko mówi ze nie ma stresów, to nie zawsze oznacza ze ich nie ma. Mój tez powie, ze wszystko ok, a stresować moze dosłownie wszystko, np gra na playstation.
  • b.bujak 28.07.19, 19:02
    może pasożyty?

--
    5/4 Polaków nie zna się na ułamkach!
  • piekna_remedios4 28.07.19, 21:50
    Lol

--
    Cien años de soledad
  • leeah 28.07.19, 22:10
    też od razu o nich pomyślałam
  • backup_lady 29.07.19, 13:31
    To samo pomyślałam, ale ja po przeczytaniu książki Allany Collen "10% Human" (którą gorąco polecam!!) wszędzie i o wszystko obwiniam pasożyty.
  • molik28 28.07.19, 19:27
    Tiki nerwowe. Ja chrząkałam, syn podrzucał głową, bratanek dziwnie mrugał.
  • molik28 28.07.19, 19:29
    Prawdopodobnie tiki nerwowe. U mnie rodzinne. Wszyscy wyrośli. Lekarz nie zaszkodzi. Ale ja bym obstawiała tik.
  • hosta_73 28.07.19, 19:35
    Siostrzenica tez chrząkała, wyrosła z tego.
    Nie mów, ze nie ma stresów, bo bycie 12 latkiem w grupie rowiesniczejj to już jest stres.

--
    Zwierzę z meblem? Waran z komodo.
  • lot_w_kosmos 28.07.19, 19:41
    Nie wuerz tym, co mówią, żebyś nie zwracała uwagi.
    Moja bratowa tak z bratem nie zwracali, bo to nerwowe, bo to tiki, sriki.
    A teraz 26-latek już ciszej, bo kontroluje, ale chrząka lekko, zarzuca ramieniem, i pociąga nosem często, takie krótkie ciche pociągniecia, jak piesek.

Także idź do lekarza, pracuj i doprowadz do zakonczenia tego. Psychoterapią, lekami, czym tam lekarze zaproponują, ale nie przespij tego.
  • azja001 28.07.19, 19:55
    Spróbowałabym odrobaczyć, chrząkanie może być spowodowane pasożytami
  • mary_lu 28.07.19, 20:15
    Jest kilka powodów występowania trików, niezwracanie uwagi to fatalna rada, dziewczyny, skąd Wyście się urwały? Oczywiście, nie moźna dziecka karać, krzyczeć, upominać, ale trzeba mu powiedzieć, że ma takie objawy i idziemy z tym do lekarza. Pediatra na pewno da skierowanie do psychiatry i neurologa, może będzie psychoterapia.
  • karme-lowa 28.07.19, 20:46
    mary_lu napisała:

> Jest kilka powodów występowania trików, niezwracanie uwagi to fatalna rada, dzi
    > ewczyny, skąd Wyście się urwały? Oczywiście, nie moźna dziecka karać, krzyczeć,
    > upominać, ale trzeba mu powiedzieć, że ma takie objawy i idziemy z tym do leka
    > rza. Pediatra na pewno da skierowanie do psychiatry i neurologa, może będzie ps
    > ychoterapia.
    Hmmm, koleżanka córki przeszła całą tę drogę. Neurolog, psychiatra, psychoterapia. Spokój był przez miesiąc.
  • mary_lu 28.07.19, 21:57
    Są choroby/przypadki, w których nie tylko nie daje się trików pozbyć, ale też wyciszyć, a nawet jest coraz gorzej.

Ale bywa inaczej, a są i przypadki, kiedy ten objaw jest np. wywołany przez paciorkowce i dziecko trzeba szybko leczyć. Oprócz tego jest cała gamą przypadków dla psychiatry dziecięcego/psychologa
  • bergamotka77 28.07.19, 21:56
    Jezu jakas ty mądra... Nie zwraca sie uwagi tylko leczy jesli to coś da, bo zwracanie uwagi powoduje stres i nasilenie objawow, pani.wszystkowiedzaca.

--

• mary_lu 28.07.19, 22:00
    Pani nicniewiedząca, poczytaj choćby o pandas.

Nawet jeśli to „tylko” problem nerwicowy, to dziecku też trzeba wszystko nazwać i wytłumaczyć nim „wytłumaczą” mu jakieś złośliwe osoby postronne.
  • bergamotka77 29.07.19, 00:47
    Nie jesteś lekarka, pomyliłaś role. Pielęgniarki jeszcze nie leczą.

--

• rosie 28.07.19, 21:58
    13 rok życia to wiek, w którym podaje się szczepionkę pw błonicy, tężcowi i krztuścowi. U nas pielęgniarka zaprasza na szczepienie kilka dni po 12 urodzinach. Może to ma jakiś związek?
  • mamtrzykoty 29.07.19, 00:22
    Idź do alergologa, to zachowanie typowe dla alergików.
  • mgla_jedwabna 29.07.19, 00:30
    Zanim zaczniesz badania w kierunku nerwów, tików itd. zajmij się może wykluczeniem lub leczeniem "zwykłej" kwestii somatycznej - czyli sprawdź, czy dziecko nie ma alergii, zasięgnij porady laryngologa (to chrząkanie!), może trzeba będzie zrobić np. tomografię zatok lub rynomanometrię (zleca je laryngolog). Bo wiercący się non stop dwunastolatek to chyba nic niezwykłego...
  • zwierzakowa13 29.07.19, 12:49
    Bez chrzakania, ale podobnie zachowywała się córka koleżanki jak miała pasożyty. Była nerwowa, wiercila się, generalnie dziwnie się zachowywała( łącznie z lękami na koniec) . Nie musi być to ale może odrobaczyc nie zaszkodzi.
  • an.16 29.07.19, 13:14
    Moja córka tez tak miewała. Pochrząkiwanie. Potem, dokładnie rok temu doszło skubanie przy włosach. Takie właśnie typowo "natręckie". Nie zwracałam uwagi, córka zdrowa, z dobrymi relacjami towarzyskimi, bez kłopotów w szkole. Przeszło nie wiadomo kiedy, czytając watek o tym sobie przypomniałam. Ma 12 lat. Z pochrząkiwaniem byłam nawet u laryngologa (miała wtedy jakieś 9 lat). Niczego nie stwierdził. Dla mnie lekarze to ostateczność. Jestem też przeświadczona, ze podłożem choroby jest zawsze psychika. A dorastanie nie jest łatwe.
  • kanga_roo 29.07.19, 13:38
    dla mnie to tiki. powiedz młodemu, że tak robi, ale nie nalegaj, żeby przestał czy się kontrolował, bo to tak nie działa. nie zwracaj bez przerwy uwagi, daj mu czas, powinno przejść samo. może wrócić, w okresie dojrzewania szczególnie. ale jeśli problem jest od pól roku, i jeszcze z przerwami, to bym nie latała po lekarzach, przy okazji najwyżej pogadała z pediatrą.
  • pade 29.07.19, 13:42
    Tak często wygląda tłumiona nadpobudliwość. Ciało chce się ruszać, ale umysł już wie, że "nie wypada". Stąd chrząkanie, tiki, wiercenie się.
    Czy syn ma wystarczająco dużo ruchu w dzień? Wysypia się?
    Możesz mu kupić piłeczki do zgniatania, albo dać coś, co nie będzie wydawać dźwięków, a on będzie mógł sobie to podrzucać/turlać, cokolwiek, co zajmie ręce.
    I nie zwracaj mu uwagi, jedynie wyjaśnij co się z nim dzieje, a potem nie komentuj, żeby nie zwiększać napięcia.

--
    "Na berge trzeba mieć wygląd i pieniądze🤣 Dla Ciebie jestem pani bergamotka77."
  • hassaka 29.07.19, 14:00
    Najpierw idź do laryngologa. Wg mnie to wszystko chrząkanie, ruszanie nogami, dotykanie to na tle nerwowym. Hydroxyzinum na receptę.
  • saszanasza 29.07.19, 14:10
    Przypomniałaś mi, że mój syn tak miał, i to chyba nawet w tym wieku (albo później). Przez dłuższy czas. Nawet nie wiem kiedy to mu przeszlo... hyba wtedy kiedy przestaliśmy na to zwracać uwagę. Ale bylo to denerwujące😒

--
    „To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać.” S.Kisielewski

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka