Dodaj do ulubionych

Dwa pytania o rośliny.

30.07.19, 12:21
1. Moje dzieci dostały racę wakacyjną (dla chętnych). Robią zielnik. Trochę im pomagam oznaczać rośliny. I stanęłam przed murem. Za nic nie mogę znaleźć jednej. Bardzo popularnego chwastu miejskiego. Przeszukałam dostępne mi książki, pologowałam się w różnych internetowych atlasach roślin i nic.
Roślina przypomina wyglądem kapustę, gorczycznika zwyczajnego, rzodkiew świrzepę. Ale. Jest niska, drobna, raczej pojedyncza, nie jak kapusta czy rzodkiew (znaczy nie rośnie w kępach). I liście ma drobne, przypominające wrzeciono .Liście o gładkich brzegach, raczej cienkie, nie mięsiste, jak u w/w. Kwitnie drobnymi żółtymi kwiatkami. Na każdym miejskim trawniku można ją znaleźć. Nie mam zdjęcia - a zdjęcia z netu nie wstawię, bo nie znalazłam.
Może ktoś ma pomysł. Chociażby nazwy - sprawdzę.

2. Mam na balkonie/tarasie hortensję ogrodową niebieską. Kiedy ją kupowałam miała kwiaty-kule. Czyli więcej płonych. Obecnie wyrosła pięknie, ale proporcje kwiaty płone/płodne się odwróciły. Teraz jest więcej płodnych, otoczone wianuszkiem dużych. Jak odwrócić proporcje, tak by znowu kwiatostan był kulisty? Jak na zdjęciach z angielskich ogrodów smile
Edytor zaawansowany
  • stwory_z_mchu 30.07.19, 12:36
    1. Sprawdź rzepak smile

--
    Aby zrozumieć rekurencję należy najpierw zrozumieć rekurencję.
  • 35wcieniu 30.07.19, 12:52
    Też tak pomyślałam, ale on raczej nie rośnie na każdym trawniku no i "niski i drobny, pojedynczy" też nie jest.
    Nie mam pojęcia o co może chodzić.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • alpepe 30.07.19, 16:13
    gorczyca?

--
    "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 16:30
    Liście ma drobniejsze i gładkie - nie takie powcinane.
    Nie umiem wstawiać skrótów linków, ale
    Przypomina to (gorczyca, polna, ognicha), jeśli chodzi o liście i kwiaty:
    www.google.pl/search?hs=qmq&q=gorczyca+polna&tbm=isch&source=univ&client=opera&sa=X&ved=2ahUKEwimnYL96tzjAhXtwosKHV1mCzkQiR56BAgKEBI&biw=1326&bih=658#imgrc=gjKUbOgGwz48ZM:

Nie przypomina tego, jeśli chodzi o liście, a to też ponoć gorczyca polna, ognicha:
    www.google.pl/search?hs=qmq&q=gorczyca+polna&tbm=isch&source=univ&client=opera&sa=X&ved=2ahUKEwimnYL96tzjAhXtwosKHV1mCzkQiR56BAgKEBI&biw=1326&bih=658#imgrc=czjn6nkPkD584M:

Lubię korzystać z wirtualnych atlasów - rysunek, owszem przypomina - bo prywatne strony internetowe i prywatne zielniki są, jak zauważyłam pełne błędów (jestem na etapie, że podstawowe błędy widzę)
    www.google.pl/search?hs=qmq&q=gorczyca+polna&tbm=isch&source=univ&client=opera&sa=X&ved=2ahUKEwimnYL96tzjAhXtwosKHV1mCzkQiR56BAgKEBI&biw=1326&bih=658#imgrc=f-qFBq1BKL9-EM:
    ale tu nie ma zdjęcia. Zaraz sobie zobaczę w płatnym atlasie...
  • 35wcieniu 30.07.19, 12:49
    Szukasz nazwy tej rośliny czy jej samej? Bo piszesz że rośnie na każdym trawniku, to weź jej zrób zdjęcie i wrzuć.
    Z opisu podobna zupełnie do niczego.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 13:03
    Ok. Jutro wezmę aparat i zrobię. Bo w telefonie aparat mam do kitu, więc nie używam.
    Męczy mnie ten chwast, z innymi kłopotów aż takich nie miałam. Nawet znalazłam dwurząd murowy, o którym nie miałam pojęcia, że się tak nazywa. A widuję go często.
    Z tego wszystkiego, chyba ja najbardziej wsiąkłam w ten zielnik, chociaż nie powiem, dzieciaki mocno się do niego przykładają
  • 35wcieniu 30.07.19, 13:50
    A może nostrzyk? Albo pięciornik gęsi?
    Chociaż to tak już strzelam bo opis tylko częściowo pasuje big_grin

--
    - Ale jak przez głowę?
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 14:46
    A nie, nie nie.... o co wymieniłaś jest kompletnie inne (haha, już wiem, już się tych nauczyłam!). Szukam czegoś podobnego do do tego właśnie rzepaku...
  • berdebul 30.07.19, 13:43
    Wrotycz?
  • 35wcieniu 30.07.19, 13:47
    Nie no co Ty, wrotycz każdy zna, a jak nie to i tak by już jej google pokazalo. Poza tym on ma kulki a nie typowe kwiaty.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 14:48
    Nie wrotycz. Wrotycz zna chyba każdy, w każdym razie ja znałam, choć jestem raczej botaniczną nogą.wink
  • ankanka3 30.07.19, 14:28
    A sprawdź rukiewnik wschodni.
  • erzulie 30.07.19, 14:29
    Może gorczyca albo rukiewnik?
  • asfiksja 30.07.19, 14:37
    A w czym przypomina kapustę, skoro liście ma w kształcie wrzeciona?
    Do gorycznika trochę podobny jest rzepak i rukola.
  • 35wcieniu 30.07.19, 14:38
    No w kwiatach pewnie.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 14:52
    No własnie. W kwiatach, generalnie pokrój, ogólny wygląd. Drobne żółte kwiatki tworzace "główki: na długiej łodydze, z czasem na tej łodydze poniżej "główki" kwiatkowej tworzą się "łupinki" z owocami. Czyli tak, ogólnie jak gorczycznik, kapusta, rzodkiew świrzepa, rzepak itp...
  • bialeem 30.07.19, 14:39
    Pożycz klucz z biblioteki. Oznacza się z kluczem. Sam zielnik robi się zdaje się po to żeby nauczyć się używac kluczawink

--
    "weź takie rady, zwiń ciasno i rozważ znaczenie słowa "czopek""
  • 35wcieniu 30.07.19, 14:46
    Można go też wygooglać tongue_out

--
    - Ale jak przez głowę?
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 14:55
    Wykupiłam dostęp do internetowego. Uczę się go. Ale tej popularnej cholery nie mogę znaleźć. A jak wyjdę na ulicę, to na każdym, niemal, warszawskim trawniku go widzę.
    Nic to, zrobię zdjęcie.
    I w końcu rozpoznam. I nauczę się używać klucza smile
  • aqua48 30.07.19, 16:22
    Ożędka groniasta? Rzepicha austriacka?
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 16:31
    o - zaraz sprawdzam smile
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 16:38
    Najbardziej przypomina rzepichę jeśli chodzi o liście. Austriacka to ona raczej nie jest, bo z tego co widzę ten gatunek jest na czerwonej liście roślin zagrożonych. Czyli popularnym chwastem, raczej nie jest.
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 16:41
    Ożędka (orzędka! smile ) wysokość ok, liście ok, ale ona tworzy kulki, a nie strąki.
    Wrrrr.... szukam dalej smile
    W każdym razie kapustowate to cholerstwo jest.
  • ankanka3 30.07.19, 17:00
    A rukiewnik sprawdzałaś?
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 17:05
    Tak, ale jest za wysoki, ma dużo większe liście i rośnie jakby w kępach.
    To, czego szukam jest raczej niskie, widziałam kwitnące już ok 20 cm, ale zwykle ok 60 cm. I jest, jakby to powiedzieć - pojedyncze.
  • ankanka3 30.07.19, 17:18
    Jak jesteś bardzo zdesperowana, żeby zidentyfikować roślinkę to tu na dole strony masz wykaz nazw chwastow z rodziny kapustowatych: www.medianauka.pl/kapustowate
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 17:24
    Dzięki. Posprawdzam, bo wku....a mnie ten chwast.
  • ankanka3 30.07.19, 17:27
    A zobacz jeszcze stulisz.
  • kolibeer2 30.07.19, 18:06
    moze pszonak?

--
    Jędza_do_kwadratu
  • tylko.bez.hipokryzji 30.07.19, 20:05
    Tak, tak, tak! Pszonak, najprawdopodobniej drobnokwiatowy.
    Dziękuję ! Odzyskałam spokój nareszcie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka