Dodaj do ulubionych

Realizm magiczny - książki

01.08.19, 17:49
Polećcie coś na końcówkę wakacji, coś dobrze napisanego, gdzie styl pisania nie zgrzyta przy czytaniu, lekko magicznego, trochę poetyckiego, wciągającego. Może z humorem, lekkiego, ale niekoniecznie.
Natchnął mnie wątek Remedios o książkach Llosy.

Edytor zaawansowany
  • swiezynka77 01.08.19, 17:51
    Murakami - wszystko co napisał

--
    Obrzeży pochwy nie pokazuje się na dzień dobry.[beataj1]
  • magia 01.08.19, 18:03
    Spełnia wszystkie warunki poza wciągający smile
  • wlazkotnaplot 02.08.19, 06:10
    Murakami dla mnie trochę ciężk, trochę mroczny..
    Dla mnie nieustannie Marguez (pisałam kilkadziesiąt razy😉) właściwie wszystko jego pióra zaczynając od 100 lat samotności. I jeszcze Miłość w płatkach róży Allende i inne..
  • wlazkotnaplot 02.08.19, 06:12
    Nie miłość a przepiórki w płatkach róży 🙂🙂
  • maniaczytania 03.08.19, 14:51
    i nie Allende, a Laura Esquivel

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • eliksir_czarodziejski 01.08.19, 17:53
    Kazuo Ishiguro
  • malia 01.08.19, 17:55
    Czytałam właśnie Pogrzebanego olbrzyma
  • bi_scotti 01.08.19, 17:59
    https://static.tezeusz.pl/images/641/641746/2.jpg

--
    "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
    Leonard Cohen
  • malia 01.08.19, 18:05
    Tego zupełnie nie znam, dzięki
  • wlazkotnaplot 02.08.19, 06:11
    Realizm magiczny w najlepszym wydaniu do tej pory dla mnie to była literatura iberoamerykańska, czas sprawdzić coś innego 🙂
  • memphis90 01.08.19, 21:27
    "Pogrzebany Olbrzym" bardzo mi się podobał ze względu na nastrój i niespieszną fabułę, ale (parafrazując jedna z recenzji), autor zostawił zakończenie tak szeroko otwarte, że kompletnie nikt nie wie, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodziło...

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • zona_glusia 01.08.19, 22:06
    Według mnie Ishiguro pisze wszystkie swe książki (przynajmniej te, które czytałam) na jeden temat. Ile chcemy pamiętać z przeszłości i ile prawdy o przeszłości i o sobie jesteśmy w stanie znieść. Narracja jest często w jego książkach pierwszoosobowa i to zawsze narrator niewiarygodny.
  • zona_glusia 01.08.19, 22:09
    Miało być: "i to jest zawsze narrator niewiarygodny".
  • memphis90 02.08.19, 09:38
    No tak, tylko że tu się nie dowiedzieliśmy ile ostatecznie wróciło tej pamięci o przeszłości, czy były to realne wspomnienia i czy para staruszków je zniosla czy nie, czy to dobrze, że wspomnienia zostały odzyskane (o ile zostały), czy jednak czasem lepiej zyc w nieświadomości.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • malia 02.08.19, 10:53
    A jeszcze - jak brak pamięci wpływa na całe narody, jak można wtedy żyć, wspólnie coś budować
  • memphis90 02.08.19, 19:20
    Tylko ze tez wiemy tyle, że narody żyły zgodnie pozbawione pamieci. Nie wiemy co się stało, kiedy pamięć wróciła? Gdyby opierać się tylko na książce, to uprawniony byłby wniosek, że niepamięć lepsza niz wybaczenie - ale czy naprawde o to chodziło...? Niepamięć niczego nie uczy - wybacznenia, tolerancji, komunikacji, kompromisu.

--
  • dvdva 01.08.19, 18:16
    Przepiórki w płatkach róży Laury Esquivel
  • dvdva 01.08.19, 18:18
    Dom dusz Isabel Allende
  • dvdva 01.08.19, 18:20
    I Marquez
  • malia 01.08.19, 18:21
    Marquez przeczytany
  • scarlett74 01.08.19, 21:32
    Dom dusz jest super👍
  • malia 01.08.19, 18:18
    Znam smile
  • malia 01.08.19, 18:20
    I Dom dusz i Przepiórki w płatkach róży, film z tej ostatniej bardzo mi się podobał
  • dvdva 01.08.19, 18:26
    Perskie narzeczone?
  • malia 01.08.19, 18:27
    A tego nie
  • dvdva 01.08.19, 18:28
    I dzikie serce A Bradbury
  • dvdva 01.08.19, 18:35
    Kraina traw
    Samobojczynie
  • dvdva 02.08.19, 21:11
    Kate Morton Zapomniany ogród? Chociaz nie do konca
  • angeka2 01.08.19, 18:21
    Jonathan Carrol - Muzeum Psów albo Kraina Chichów.
  • malia 01.08.19, 18:28
    Kiedyś przeczytałam wszystkie jego książki, podobały mi się bardzo, teraz jakoś nie mogę się przekonać
  • kosmos_pierzasty 01.08.19, 19:36
    Mnie się nie podobały. Tzn. literacko ok, ale nie przemówiły do mnie.
  • memphis90 01.08.19, 21:25
    Ja czytałam Calujac ul, Zaślubiny Patykow i coś jeszcze z jakimś dziwnym psem i raczej cierpiałam w trakcie lektury, niz się rozkoszowalam. Nie przemówiło. Ale może to też kwestia kiepskiego tłumaczenia, w którym gość zapraszał kobietę na romantyczne-erotyczny wieczór słowami, że "będą się pierdo..c". Dla mnie to był dramat. Tak samo tłumaczenie dosłownie zarznelo Elegie dla biedakow.

--
  • kosmos_pierzasty 02.08.19, 22:46
    Mnie dla odmiany Elegia... się spodobała.
  • memphis90 02.08.19, 23:00
    Ja nie mogłam znieść tych "dulin" i "wui Adama" (czy innego "wui") i innych błędów.

--
  • kosmos_pierzasty 02.08.19, 23:19
    No... Kiedyś już chyba o tym pisałaś. Mnie to aż tak nie raziło, a historia mi się podobała.
  • memphis90 03.08.19, 12:43
    Bo nie mogę przebolec, że tak to popsuli!

--
  • scarlett74 01.08.19, 21:35
    Swego czasu panował jakiś szał na Carrola, Whartona. Do mnie też nie przemówił 😉
  • cosmetic.wipes 02.08.19, 19:05
    Wharton mnie zachwycił raz - w "Niezawinionych śmierciach". Tyle, że to ani lekkie, ani magiczne.

--
    niepokalaność przebiśniegów jest faktem
    natura brzydzi się dogmatem jak nikt
  • mamaafg 01.08.19, 20:42
    Las zna twoje imię - Leceaga. To nowosc, podobno w tym klimacie. Mam juz sciagniete na czytnik, ale jeszcze nie zaczelam.
  • m.y.q.2 01.08.19, 21:05
    Grażyna Jeromin - Gałuszka: Zmowa byłych żon.
    www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4822677/zmowa-bylych-zon&ved=2ahUKEwiv8NDgreLjAhUxMuwKHXApAuMQFjAAegQIBhAB&usg=AOvVaw1qKyQ7Sn5r5jyz5ep6DqPr
    Również tej samej autorki: Magnolia, Długie lato w Magnolii, Bardzo długie przebudzenie.

--
    Ci, którzy mają ideę wciąż w gębie, mają ją zazwyczaj i w pobliskim nosie.
    St.J.Lec
  • dvdva 02.08.19, 21:12
    Dzieki, zaraz zaczne czytac
  • dvdva 06.08.19, 20:11
    Niestety nie polecam, opis zachęcający ale treść pozostawia wiele do życzenia. Mialkie dialogi, drewniane postacie, research lezy.
  • irisq 01.08.19, 21:00
    "Gdybym Ci kiedyś powiedziała" Judy Budnitz - dla mnie super!
  • tinywee 01.08.19, 21:18
    Dzieci północy (Midnight's Children), Rushdie
  • minniemouse 02.08.19, 02:02
    tinywee napisała:
    > Dzieci północy (Midnight's Children), Rushdie

jak Rushdie to i Szatanskie versety. b dobre.

--
    Savoir Vivre czyli jak się zachować
  • ania2806 01.08.19, 22:14
    Przepiękna książka, taka której się nie zapomina

irisq napisała:

> "Gdybym Ci kiedyś powiedziała" Judy Budnitz - dla mnie super!
  • memphis90 01.08.19, 21:20
    Stulecie Winnych - 3 tomy o losach rodziny od 1914 do 2014. Bardzo miło się czyta. Bardziej " magiczne" jest "Alicja w krainie czasu " tej samej autorki, ale 2 tomy i chyba będą kolejne, bo zKonczneie takie ni w kij, ni w oko.

--
  • scarlett74 01.08.19, 21:31
    Tysiąc drzewek pomarańczowych
    Mag
    Świat według Garpa
    Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, Miłość Peonii
    To tak na szybko...
    Dzięki za wątek, sama chętnie skorzystam z podpowiedzi😊
  • biala_adelajda 01.08.19, 23:21
    > Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, Miłość Peonii

Właśnie miałam polecić. I jeszcze Księga Małgorzaty.

--
    pomagam.pl/kasiakuzma
  • dvdva 02.08.19, 20:49
    O tak, druga czesc niestety zdecydowanie gorsza. W poszukiwaniu szmaragdowego lwa.
  • malia 02.08.19, 10:58
    Boże, Mag! Kiedyś byłam pod wielkim wrażeniem tej książki.
    Jak to jest, że książki tak róznie odbiera się w różnych etapach życia.
    Np ten Carol, czytałam te książki bardzo dawno, potem do nich chciałam wrócić i sama się dziwiłam co mnie w nich tak pociągało.
    Dzięki wszystkim za propozycje.
    Ja może jeszcze polecę Żona podróżnika w czasie, Audrey Nieffengger, też kiedyś mi się podobała
  • memphis90 02.08.19, 15:18
    O, Żonę podróżnika w czasie kocham miłością wielką! Mogę czytać i czytać!
    Z lekkich-" 52 uwiedzenia"

--
  • scarlett74 02.08.19, 19:41
    No właśnie ja też czytając (mając +-20lat) byłam pod wielkim wrażeniem Maga. Kiedyś tam chciałam znowu do niego wrócić, ale nie dałam rady...
  • daisy 02.08.19, 18:46
    Jeśli "Tysiąc drzewek pomarańczowych", to koniecznie jeszcze "Uroki" tej samej autorki, Kathryn Harrison, naprawdę magiczna.

--
    Fajna książka dla dzieciaka
  • kosmos_pierzasty 02.08.19, 22:41
    Miłość Peonii i Kwiat... To są b. Fajne książki, ale z realizmem magicznym to one nie mają absolutnie nic wspólnego 😉 BTW. Mnie dobrze wchodzą wszystkie książki L. See.
  • jowita771 03.08.19, 06:51
    Mnie miłość Peonii zupełnie nie podeszła, za to Herbaciana dziewczyna tej samej autorki bardzo.

--
    pieczywo zeby nie obsychalo trzymaj w wiadrze z woda
    a dluga rura z wrotka na kazdym koncu bedzie wspanialym samochodem dla węża /moofka/
  • m.y.q.2 01.08.19, 21:36
    Alicja w krainie czasu to chyba pomyłka autorki. Cała akcja od czapy, nie tylko zakończenie!
    Bohaterka w wieku ponad pięćdziesięciu lat rodzi dziecko, mając sześćdziesiątkę z hakiem wygląda jak młoda dziewczyna, wiele lat wcześniej skończyła medycynę, a później występuje z trupą cyrkowców. Jako nastolatka przebywa w psychiatryku i tam z jakiejś broszurki zdobywa kompleksową wiedzę o budowie i działaniu mózgu ludzkiego. Groch z kapustą, według mnie.

--
    Ślepej wierze źle z oczu patrzy.
    St. Jerzy Lec
  • memphis90 02.08.19, 09:47
    Bo to chyba ma na tym polegać, że ona ma moce i poza tą swoją wsią się nie starzeje - albo nie będzie starzec się nigdy, będąc obserwatorką wydarzeń na przestrzeni wieków. Ja od początku wzięłam poprawkę, że to będzie taka bajka. Choć tom 1 z hrabią obracającym podkuchenne i rzucaniem uroków przez wsiowe wiedźmy bardzo mi się podobał, wpasowal się jakoś w wakacyjny nastrój 😋 Ogólnie pierwszy tom lepszy. Mnie bardziej draznilo, że autorka wprowadzała jakąś moc np rozmowy ze zwierzętami, a potem kompletnie o niej zapomniała (np podczas scen z wilkami czy tygrysem). W drugim tomie mierzilo też nagromadzenie postaci historycznych, wchodzących w interakcje z Alicją. Broszurka o mózgu mnie nie mierzi, bo wówczas "wiedza o mózgu" to się w sumie w broszurce mieściła...

--
  • maniaczytania 03.08.19, 14:58
    memphis90 napisała:

> Bardziej " magiczne" jest "Alicja w krainie czasu " tej samej autorki, ale 2 tomy i chyba będą kolejne, bo zKonczneie takie ni w kij, ni w oko.

Ale przecież jest 3 tom ...
    lubimyczytac.pl/ksiazka/4245599/czas-odzyskany

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • valla-maldoran 02.08.19, 08:32
    Henning Mankell "Włoskie buty" i "Szwedzkie kalosze".
  • kosmos_pierzasty 02.08.19, 22:43
    Serio? Akurat te zostały mi do przeczytania, a przyznam, że Mankell zupełnie mi nie pasuje do realizmu magicznego, trudno uwierzyć po lekturze jego pozostałych kryminałów. Napiszesz więcej?
  • jowita771 03.08.19, 06:55
    To nie są kryminały.

--
    hierarchowie nadal trzymają się opinii arcybiskupa Józefa Michalika, że wszystkiemu winne są rozpasane seksualnie dzieci, które demoralizują cnotliwych z natury księży.
    /by Pudelek/
  • kosmos_pierzasty 03.08.19, 11:44
    Czuję się zaintrygowana smile
  • szorstkawelna 02.08.19, 08:41
    "O bohaterach i grobach" Ernesto Sabato. Bardzo polecam.
  • laruara 02.08.19, 19:04
    Ostatnio wpadła mi w oczy książka Marty Kisiel "Dożywocie". Chociaż to nie moje klimaty, zauroczyła mnie absolutnie. Następnie z rozpędu przeczytałam inne jej książki. Warto przeczytać.

--
    Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć.
  • piekna_remedios4 02.08.19, 19:39
    Mistrz i Małgorzata 😉

--
    Cien años de soledad
  • scarlett74 02.08.19, 19:43
    Muszę zaraz te pozycje 😊, zanotować w notesie...
  • wlazkotnaplot 02.08.19, 21:59
    Od tego to się chyba zaczyna 😉
  • malia 02.08.19, 22:12
    O tak.☺ Tylko taką klasykę znam a chciałabym coś nowego. Pamiętam jak bardzo mnie urzekł kiedyś Marquez i lit iberoamerykanska. Teraz się ukazuje taka masa książek ze trudno coś wybrać, co ostatnio wpadło mi w ręce to gniot jakich mało.
  • kosmos_pierzasty 03.08.19, 11:43
    Może ostrzeż innych chociaż. Jaki to gniot?
  • malia 02.08.19, 22:30
    Dziękuję wam bardzo za wszystkie odpowiedzi. Od samego czytania mi lepiej. Ale piszcie dalej . A może tak założymy wątek z książkami DOBRZE napisanym? Nic nie wkurza mnie tak jak grafomanskie wypociny
  • kosmos_pierzasty 02.08.19, 23:25
    malia napisała:

A może tak założymy wątek z książkami DOBRZE napisanym?

Nie wiem... W sumie dobrze napisanych książek jest sporo, na całe szczęście, nowych też. Pytanie, co by miało być podstawą do oceniania. Wydaje mi się, że kryteria byłyby zbyt płynne. Bo czy dobrze napisana książka, to taka, która pochłania? Czy może taka, która jest nowatorska pod wieloma względami, złożona i oferuje szeroki wachlarz możliwych interpretacji? A może jedno i drugie jednocześnie?

Nic ni
    > e wkurza mnie tak jak grafomanskie wypociny
    Też nie znoszę. Najgorzej jak się natnę na polecenie takich... Ja wiem, że polecający chce dobrze i jemu się akurat podobało, ale zła jestem na siebie, że nie wykazałam się większą dociekliwością i kasę bez sensu wydałam.
  • minniemouse 03.08.19, 03:29
    UMIŁOWANA (Beloved) Toni Morrison
    ZYCIE PI (Life of Pi) by Yann Martel.
    BIAŁE ZĘBY (White Teeth) Zadie Smith
    CÓRKA NASTAWIACZA KOŚCI (The Bonesetter Daughter) Amy Tan

--
    Savoir Vivre czyli jak się zachować
  • malia 06.08.19, 20:50
    Bo z tymi poleceniami to trzeba brać poprawkę na to, kto to poleca. Już się nacięłam w jakimś wątku książkach, gdzie polecane były polskie autorki i choćby te osoby polecały nie wiem co, to chyba nie skorzystam smile . Niestety, to działa od drugiego razu dopiero
  • jowita771 03.08.19, 06:49
    Kroniki kota podróżnika polecam.

--
    hierarchowie nadal trzymają się opinii arcybiskupa Józefa Michalika, że wszystkiemu winne są rozpasane seksualnie dzieci, które demoralizują cnotliwych z natury księży.
    /by Pudelek/
  • maniaczytania 03.08.19, 15:01
    Zafon - cały w zasadzie smile
    Mitch Albom - "Pięć osób, które spotykamy w niebie" i druga część "Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie", "Jeszcze jeden dzień"
    David Mitchell

--
    "Pomyślę o tym jutro"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka