Dodaj do ulubionych

Język koreański

06.08.19, 13:32
Chciałabym nauczyć się nowego języka. Ostatnio oglądam " Pyrę w Korei" i wymyśliłam sobie naukę koreańskiego.
Zna, któraś z was ten język ?
A może polecicie inny, " fajny" wink język ?
Edytor zaawansowany
  • stara.mostowiakowa 06.08.19, 13:51
    węgierski
  • aaa-aaa-pl 06.08.19, 15:07
    O ... ciekawe.Posłucham sobie. Jako dziecię byłam nad Balatonem- fantastyczne wakacje.
  • arista80 06.08.19, 14:48
    włoski, hiszpański, szwedzki... może zacznij najpierw od tego, który kraj cię interesuje i sprawia, że masz ochotę dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
  • kokosowy15 07.08.19, 06:55
    Wilamowski albo walijski.
  • cauliflowerpl 06.08.19, 15:11
    Baskijski wink

Kontuz! Txirrindulariak! Larunbat eta jaiegunetan big_grin
  • beneficia 06.08.19, 16:11
    Wygląda jakbyś te wyrazy na poczekaniu wymyśliła big_grin
  • cauliflowerpl 06.08.19, 16:26
    Co nie? A taką tablicę mijam co drugi dzień big_grin
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ac/lj/uy6c/HsKjoinPR7Mqr9fL2X.jpg
  • cauliflowerpl 06.08.19, 16:39
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ac/lj/uy6c/HsKjoinPR7Mqr9fL2X.jpg
  • niu13 07.08.19, 23:39
    Podobno baskijski uchodzi za najtrudniejszy język świata, bo nikt, kto nie jest nativem nie nauczy się go biegle. Prawda to wg Ciebie?
  • cauliflowerpl 08.08.19, 07:18
    Tak? Nie sądzę, szczerze mówiąc. Nie ma w nim niczego takiego, co by na to wskazywało. Gramatyka jest trudna ale nie niemożliwa do opanowania, wymowa dla polaka prosta (i w drugą stronę, osoby znające baskijski nie miewają problemów z wymową polską*), ze słuchu też się wszystko rozumie.
    Trudny jest dlatego, że nie kojarzy się zupełnie z niczym. Nowe słowa są ściągnięte z hiszpańskiego, ale stare po prostu trzeba wkuć na pamięć, nie pomoże francuski, włoski ani żaden inny język. Po prostu trzeba całe słownictwo wkuć na pamięć.

Jest tu zresztą wiele osób, które euskera nauczyły się w szkole czy nawet na kursach, znajomy nawet od zera doszedł do poziomu, który pozwolił mu zostać nauczycielem w baskijskojęzycznej szkole.

Myślę, że to bardziej otoczka tajemniczości języka baskijskiego przyczynia się do tej opinii, niż jego rzeczywista trudność.

*www.youtube.com/watch?v=jOg-6pnkkU0
    Znam te dziewczynę osobiście, mówi po polsku lepiej niż niejeden Polak wink
  • cauliflowerpl 08.08.19, 07:21
    Bożu, jak ja się powtarzam ostatnio...
  • niu13 08.08.19, 08:45
    Dzięki za filmik, dziewczyna super mówi po polsku. A z tą tajemniczością masz rację- dla Europejczyka to pewnie taki egzotyczny pradawny język jak etruski albo sts. Zresztą widziałam też inne zestawienia, gdzie prym wiódł chiński. Polski tradycyjnie, zawsze w pierwszej 5.
  • erzulie 06.08.19, 16:23
    Marzy mi się fiński. Ładnie brzmi.
  • morsk2 06.08.19, 16:29
    Ja się kiedyś dla przyjemności uczyłam litewskiego.
    Potem miałam satysfakcję, kiedy pojechałam do Wilna i mogłam się dogadać.
    Ale teraz po kilkunastu latach niewiele mi z tego w pamieci pozostało.
    Wybierz język, którego bedziesz używać i utrwalać mówiąc, czytając książki czy chociażby słuchając piosenek.

--
    sygnaturki brak
  • cauliflowerpl 06.08.19, 16:38
    O, ja łotewskiego. Do dziś STRASZNIE mi się podoba, choć pamiętam ze 20 słów...
  • kosmos_pierzasty 06.08.19, 16:40
    A ja włoskiego. I nawet się przydał kilkakrotnie na wakacjach, nie tylko we Włoszech. Okazało się np. że w Tunezji czasem łatwiej po włosku się dogadać niż po angielsku.
  • kosmos_pierzasty 06.08.19, 16:39
    Chętnie bym się arabskiego pouczyła.
  • taki-sobie-nick 06.08.19, 22:43
    Arabski lub chiński bardziej ci się przydadzą. tongue_out
  • jasnoklarowna 07.08.19, 00:44
    Ja się uczę koreańskiego czysto hobbystycznie.
    W sieci cała masa materiałów.
    Alfabet wizualnie wydaje się trudny ale jest łatwy do opanowania. Moim zdaniem ważne jest osluchiwanie z językiem. Kiedyś już pisałam na forum że lubię koreańskie dramy więc oglądam je z polskimi napisami w ramach osłuchania z językiem.
    Nie wiem czy kiedyś brde miała okazję się dogadać po koreańsku ale satysfakcja i oslupiale miny niektórych znajomych jak się wygadam że się uczę tego właśnie języka bezcenne.
  • tt-tka 07.08.19, 07:17
    Kiedys krociutko uczylam sie indonezyjskiego, tzn jezyka, w ktorym wydaje sie prase w Dzakarcie, jak on sie ma do tamtejszych dialektow, nie wiem do dzis. Latwo bylo, bo dysponowalam slowniczkiem w alfabecie lacinskim. Dzis pamietam tylko, ze slowo orangutan pochodzi wlasnie stamtad, orang utan= czlowiek z lasu. I ze liczbe mnoga w pismie zaznaczalo sie "do kwadratu", a w mowie powtorzeniem, orang orang=ludzie.
    A wzielam sie za to, bo wpadla mi w rece tamtejsza gazeta i ow slowniczek, czystym przypadkiem. Po nic mi to bylo.

--
    Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
  • ira_08 07.08.19, 07:28
    Ja się uczę szwedzkiego i nie wiem czy język można "polecić", zależy co kto lubi. Jaką masz motywację? Znać jakiś "egzotyczny" język, wyjechać do pracy, móc znaleźć lepszą pracę w Polsce, czytać książki w oryginale?
  • aaa-aaa-pl 07.08.19, 12:06
    Tak dla przyjemności...Stąd ciut dziwne pytanko o "polecenie" języka wink
    W Polsce mam najlepszą pracę na świecie - szkoła( nie żartuję). Nie chcę jej zmieniać .
    Ja- typ, który lubi się uczyć ( ukończyłam w czerwcu dwie podyplomówki ).
    I tak szukam czegoś nowego.

• ira_08 07.08.19, 19:07
    No to ja polecam szwedzki wink
  • aaa-aaa-pl 07.08.19, 19:37
    Dzięki.Zapoznam się- może mnie zachwyci.
  • summerland 07.08.19, 18:53
    Podobno koreanski jest trudny, trudniejszy od chinskiego i japonskiego uncertain
  • jasnoklarowna 07.08.19, 21:42
    To chyba kwestia indywidualna.
    Niektórzy za najtrudniejszy uważają chiński. Tam prawie nie ma gramatyki natomiast tzw tony i wymowa są skomplikowane. Np ten sam dźwięk wymawia y różnym tonem różne rzeczy znaczy.
    Co do japońskiego się nie wypowiem bo nie wiem.
    W koreańskim mylące może być to że są tam formy honoryfikatywne. W różny sposób rozmawia się z osobami ważniejszym od siebie, z osobami równym i osobami mniej ważnymi.
    Ta ważność może dotyczyć stanowiska lub wieku.
    Na razie koreański mi się podoba ale ja się wogole kulturą ich zafascynowałam.
  • niu13 08.08.19, 08:47
    W koreańskim na pewno prostsze jest to, że ma krótszy " alfabet" od chińskiego i japońskiego.
  • jasnoklarowna 08.08.19, 14:43
    Jest bardzo prosty do nauczenia ten alfabet.
    Potem kwestia ćwiczeń w czytaniu. Bo te same znaki w różnych miejscach słowa wymawia się inaczej, np na początku k a jak w środku to wymawiasz jak g
  • berdebul 07.08.19, 21:31
    Indonezyjski jest bardzo prosty, mozna go opanować bardzo szybko. Gramatyka jest wręcz uboga.
    Koreański jest ciekawy, zwłaszcza alfabet.
    Wybierz język, którym bedziesz sie posługiwać, inaczej szybko zapomnisz.
  • tt-tka 07.08.19, 23:32
    berdebul napisała:

> Indonezyjski jest bardzo prosty, mozna go opanować bardzo szybko. Gramatyka jes
    > t wręcz uboga.

Zgadza sie. Dysponujac kieszonkowym slownikiem bylam w stanie przeczytac gazete smile

> Wybierz język, którym bedziesz sie posługiwać, inaczej szybko zapomnisz.

To tez to. Uczenie sie jezyka dokladnie po nic to moze byc mily wypelniacz czasu, ale nic wiecej. jezeli zamierzasz w tym jezyku czytac, ogladac filmy, rozmawiac (i masz takie mozliwosci), to ma sens.

--
    Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka