Dodaj do ulubionych

Yo, józki i inne pisoidy!

08.08.19, 10:45
Z radością informuję, że Ukochany Przywódca dobierze się nam głęboko do kieszonek jak tylko go ponownie wybierzecie. Mianowicie jak w zalinkowanym tekście.
Czy ktoś jeszcze wierzy, że pińcetplusy biorą się "znikąd" albo że "PiS da"? ALbo że mozna mieć niski wiek emerytalny? big_grin

Już kiedyś odnośnie sytuacji Polski przytaczałam dowcip o dziadku, stołku i pociągu. (Pointa "Siadaj se dziadek na d...ie i patrz, bo takiej katastrody to żeś jeszcze nie widział". Można powiedzieć, że nabiera on mocy z każdym tygodniem.

Edytor zaawansowany
  • valla-maldoran 08.08.19, 10:49
    Po wyborach w ogóle się okaże, że ukochany przywódca ma w du.. również swoich wyborców, bo jak przywalą podwyżkę za prą i wszystko pójdzie w górę, to się okaże, że nawet i tysiąć pińcet plus nie wystarczy, żeby trzoda poczuła przypływ gotówki.
  • madami 08.08.19, 15:55
    Dokładnie wyborca PISu zapłaci z własnej kieszeni za rozdawnictwo
    Wszelkie podatki i podwyżki nakładane na firmy odbiją się wzrostem cen towarów i usług, nieuniknionym wzrostem
    Zapłaci za to odbiorca końcowy czyli zwykły człowiek.
  • olena.s 08.08.19, 16:01
    Gdyby to był tylko wyborca PiS, to przynamniej byłaby to sprawidliwość dziejowa. Ale zapłacą wszyscy.
  • valla-maldoran 08.08.19, 16:05
    olena.s napisała:

> Gdyby to był tylko wyborca PiS, to przynamniej byłaby to sprawidliwość dziejowa
    > . Ale zapłacą wszyscy.

Fakt, ale na razie wyborca PiS uważa, że tylko dostaje od władzuni i jeszcze nie wierzy, bo nie czuje, skąd władzunia na to bierze. Po wyborach również taki pisoid (ładne smile ) zacznie to czuć i może się wk.rwi... a może nie. Szczerze mówiąc, nie wiem, czego trzeba, żeby coś do tych ludzi dotarło.
  • madami 08.08.19, 17:20
    Dotrze do nich dopiero jak zabiorą 500 plus, wyjdą na ulice - zobaczycie.
    Patrzcie jak zachowywali się Grecy w obliczu kryzysu....
  • valla-maldoran 08.08.19, 17:22
    madami napisała:

> Dotrze do nich dopiero jak zabiorą 500 plus, wyjdą na ulice - zobaczycie.
    > Patrzcie jak zachowywali się Grecy w obliczu kryzysu....

No może tak być, bo kasa będzie potrzebna na inne bajery i przestaną tak rozdawać.
  • madami 08.08.19, 23:03
    kasa się zwyczajnie skończy
    aby dalej rozdawać trzeba będzie skądś brać ----> zwiększyć podatki, najlepiej vat + trylion nowych dziwnych obciążeń
    budżetówka się sypie, pensje niskie, ludzie nie chcą w niej pracować - COŚ musza zrobić bo zaraz nie będzie urzędników, nauczycieli czy policjantów, nie mówiąc o lekarzach bo tych już nie ma, Nie będzie bezpieczeństwa zdrowotnego, obronnego, kto obsłuży mieszkańców? Trzeba będzie podwyższać pensje - skąd na to brac?
    Ano od firm, zlikwidowac podatek liniowy? Zwiększyć zus dla przedsiębiorcy? Doładować inne obciążenia? Jak zareaguje rynek? Będzie uciekać tam gdzie prościej, gdzie taniej. Konsumpcja wyhamuje w związku z podwyższaniem cen, szara strefa będzie się powiększać.
  • valla-maldoran 09.08.19, 10:11
    I wszyscy dostaną po dupie. sad
  • maeve_binchy 08.08.19, 17:21
    gorzej, w większości zapłacą przeciwni PIS-owi. A stado darmozjadów, pobierających 500+, żyjących z zasiłków itp. nie zapłaci, bo nie pracuje. I znów zagłosują na jedynie słuszną partię uncertain

--
    Miś 29.06.2008, Busia 19.07.2011
    http://tinyurl.com/5edc7k
  • valla-maldoran 08.08.19, 17:24
    maeve_binchy napisała:

> gorzej, w większości zapłacą przeciwni PIS-owi. A stado darmozjadów, pobierając
    > ych 500+, żyjących z zasiłków itp. nie zapłaci, bo nie pracuje. I znów zagłosuj
    > ą na jedynie słuszną partię uncertain
    >
    Ale jest szansa, że po gigantycznych podwyżkach wszystkiego 'niepracujące darmozjady' poczują, że 500+ już nie wystarcza na wygodne, a nawet żadne życie.
  • spanish_fly 08.08.19, 10:51
    Oprócz tego uwolnione zostaną ceny prądu. Skalę konsekwencji tego ciężko jest nawet przewidzieć. Ale na bizantyjskie przywileje dla władzuni z pewnością nie zabraknie.
  • 1elka26 08.08.19, 10:53
    Aha - bo tak napisano w GW waszym organie prasowym? Czyli wytyczne już są, teraz lewackie trolle ruszą do ataku.
    Jakże przewidywalny scenariusz
  • sundace46 08.08.19, 10:55
    O elka odmeldowałaś się. Szybko big_grin
  • olena.s 08.08.19, 10:55
    Jak raz, elo z na kraju mesta, przyznam ci rację.
    Istotnie, atakujący przywileje elit na ogół byli lewicowej proweniencji.
    big_grin
  • 1elka26 08.08.19, 11:06
    Oczywiście, że lewicowej - przeciez przywileje są domeną lewicy. Wszystkim innym wara od dostępu do przywilejow wywalczonych z takim trudem przez lud pracujący miast i wsi.
  • olena.s 08.08.19, 11:13
    Oczywiście, że lewicowej. Lewica nie lubi elitarności elit.
    Prawica lubi elitarność elit.
    Gnidy wszelkiej maści politycznej, oraz obrotowe mendy, zawsze zaś będąc elitami uważają, że "to (te pieniadze, te loty, te odprawy, te mieszkania) im się po prostu należą".
  • senin1 08.08.19, 11:43
    Olena napisala:
    Oczywiście, że lewicowej. Lewica nie lubi elitarności elit.
    Prawica lubi elitarność elit."

hahahahahaha!

Przestan, prosze sad

Twoj pozion zjechal w ciagu ostatnich lat do DNA!

a tak lubilam czytywac twoje posty, te o Katarze I o Bliskim wschoszie ogolnie.

I zacznij byc sprawiedliwa, Czytaj elke, nie tylko wyzywaj, nabierzesz wiarygodnosci.

Elka dyskutuje I nie uzywa inwektyw, I za to ja cenie.
    poza tym, chyba wiem kim jest w realu, chyba znalam ja w czasie "burzy I naporu". I jesli jest tym kim mysle, ze jest, to slowa zlego nie powinno sie na nia powiedziec.

no chyba, ze przekresla sie czlowieka za ... pochodzenie, podlady, religie... (dowolne dopisac)

ale to chyba nie Ty, oleno? Twoje wpisy pare lat temu sugerowaly zupelnie inna perspektywe.

Tak wiec zastopuj z inwektywami, myslalam, ze to nie Twoj styl. Szkoda, ze twoje wpisy tak znizaja loty. sad
  • spanish_fly 08.08.19, 11:49
    >>>Elka dyskutuje I nie uzywa inwektyw, I za to ja cenie.

"Lewackie trolle" to jest komplement?
  • livia.kalina 08.08.19, 15:37
    >"Lewackie trolle" to jest komplement?

To się nazywa merytoryczna dyskusja. Tylko nie czytasz elki i przede wszystkim nie znasz jej z reala, a to bardzo szlachetna osoba, to nie potrafisz się poznać. No i gnębisz elkę za religie i kolor skóry. Bo w przeciwieństwie do elki, jesteś bardzo złym człowiekiem i zaniżasz poziom forum. jak coś jeszcze będę miała wyjaśnić, to daj znać!

--
    super_hetero_dyna:
    "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
  • livia.kalina 08.08.19, 15:48
    z 2017:
    "dobrze sie ciebie czyta elka malo kto ma takie wywazone wpisy - mimo ciaglych na ciebie atakow trzymasz poziom "
    forum.gazeta.pl/forum/w,567,163567411,163567411,Przemoc_w_panstwie_przemoc_wobec_kobiet.html?p=163577288

--
    super_hetero_dyna:
  • 1elka26 08.08.19, 15:52
    spanish_fly napisała:

>
    > "Lewackie trolle" to jest komplement?

Musze przypominać kto wyzywa mnie nieustannie od płatnych putinowskich trolli?
    No prosze a teraz odczuwasz dyskomfort za "lewackie trolle"? To nie jest przypadkiem podręcznikowy wręcz przykład hipokryzji?
  • spanish_fly 08.08.19, 16:01
    Najmniejszego dyskomfortu nie odczuwam z powodu Twoich wypowiedzi. Po prostu pokazuję, że wyzwiska lecą w obie strony. Święta nie jesteś.
  • olena.s 08.08.19, 11:54
    Nie bardzo rozumiem, z czym się nie zgadzasz. Możesz sobie nie kochać lewicy (ja na przykład nie kocham) ale faktem jest, że jej postulaty są równościowe i antyelitarne - bez względu na to, czy je lewica spełnia czy nie i w jakim zakresie.

I ja nie przekreślam człowieka (którego niby?) za poglądy.
    Ja przekreślam ugrupowanie za to, co postrzegam jako przyspieszone niszczenie MOJEGO KRAJU.
  • sundace46 08.08.19, 13:46
    senin1 napisała:

>
    > Elka dyskutuje I nie uzywa inwektyw, I za to ja cenie.

No to nic tylko ci pozazdrościć. Masz kogo cenić, faktycznie big_grin
  • biszkopty35 09.08.19, 01:40
    Piszesz o stosunku gdańszczan do mieszkań Adamowicz?
  • bywszy 08.08.19, 11:22
    1elka26 napisał(a):

> Aha - bo tak napisano w GW waszym organie prasowym? Czyli wytyczne już są, tera
    > z lewackie trolle ruszą do ataku.

Z wytycznymi czy bez, pytanie jest inne. Uwaga, skup się: będą te podwyżki, czy nie?

> Jakże przewidywalny scenariusz

Tylko przewidywalny??? Już dawno przewidziany.
    Kiedy tylko PiS zaczął szastać pieniędzmi, zostało to policzone: po 2019 roku albo drastyczny wzrostu obciążeń socjalnych gospodarki, albo drastyczne cięcie wydatków socjalnych państwa.
    Inaczej budżet państwa czeka zderzenie ze ścianą.

• olena.s 08.08.19, 11:27
    No i raczej otoczenie ekonomiczne po roku 19 ma spore szanse się dość upaskudnić.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 14:46
    spanish_fly napisała:

> Oprócz tego uwolnione zostaną ceny prądu. Skalę konsekwencji tego ciężko jest n
    > awet przewidzieć. Ale na bizantyjskie przywileje dla władzuni z pewnością nie z
    > abraknie.

Jak to miło i przyjemnie, kiedy czołowe lewaczki z emamy zaczynają krytykować socjalizm, bizantynizm władzy, walkę z globalnym ociepleniem itd. Idźcie za ciosem i zadeklarujcie jasno: "w najbliższych wyborach głosujemy na Konfederację". No bo chyba chcecie być konsekwentne, prawda? Tylko Konfederacja proponuje zmniejszanie podatków, biurokracji i odmowę uczestnictwa w globalnym oszustwie klimatycznym. Głosowanie na lewicę internacjonalistyczną (PO/SLD/PSL/itd) może zmienić tylko tyle, że pieniądze, które teraz idą na 500+, znów zasilą kieszenie ubeckich mafii vatowskich. Wycieczki lotnicze dygnitarzy czy podwyżki cen prądu przecież zostaną. Politycy PO latali jeszcze więcej, odpowiadają też bezpośrednio za przyzwolenie na narzucenie Polsce przez EU zabójczej polityki energetycznej.
    To jak - 13 października idziemy oddać głos na Konfederację?
  • valla-maldoran 08.08.19, 15:23
    super_hetero_dyna napisał(a):

Politycy PO latali jeszcze więcej, odpowiadają też bezpośrednio za przyzwolenie na narzucenie Polsce przez EU zabójczej polityki energetycznej.

A co jest zabójczego w polityce energetycznej EU? Serio pytam.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 15:26
    Opłaty za "zezwolenia na emisję CO2". Są zabójcze dla rozwoju gospodarczego Polski. A przy okazji także dotkliwe dla kieszeni zwykłych ludzi.
  • olena.s 08.08.19, 15:38
    Ale za to doskonałe dla płuc. smile
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 15:58
    W takim razie powiedz koleżance hiszpańskiej musze, żeby przestała narzekać na ceny prądu, tylko cieszyła się, że będzie miała zdrowe płuca.
  • spanish_fly 08.08.19, 16:32
    Ja narzekam na idiotyczną politykę rządu, który dla krótkotrwałych zysków politycznych postanowił zdestabilizować ceny prądu, nie robiąc przy tym nic, żeby emisja spadała, a nawet efektywnie blokując rozwój OZE.
  • livia.kalina 08.08.19, 15:38
    Fakt, jak się ludzi zagazuje smogiem, to juz nie będą musieli płacić wysokich rachunków. To jest misku1 szalenie przemyślny plan.

--
    super_hetero_dyna:
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 16:09
    Na lekcjach chemii w podstawówce spałaś, ignorantko? CO2 to dwutlenek węgla, który jest GAZEM. Bezbarwnym i bezwonnym. Smog natomiast, to mieszanina mgły i zawieszonych w niej cząstek stałych o wielkości mierzonej w nanometrach. Jedno z drugim ma tylko tyle wspólnego, że zdarza się, że pochodzą z tego samego źródła. Ale płaci się za CO2 a nie za smog. Smog można sobie generować bezpłatnie. Nadążasz?
  • minniemouse 09.08.19, 12:14
    > Na lekcjach chemii w podstawówce spałaś, ignorantko? CO2 to dwutlenek węgla, który jest GAZEM. Bezbarwnym i bezwonnym.

ty tez spałeś
    bo najwyraźniej CO2 pomylił ci sie z CO który rzeczywiście jest bezwonny.
    CO2 natomiast w małym stężeniu jest bezwonny, ale w większym już ma kwaśny zapach.

CO2

Minnie

--
    Savoir Vivre czyli jak się zachować
  • livia.kalina 09.08.19, 14:18
    No misiek1 specjalnie wykształcony nie jest, choć widać u niego histeryczną potrzebę udawania na forum, że jest inaczej.

--
    super_hetero_dyna:
  • super_hetero_dyna 09.08.19, 18:43
    Nie, koleżanko. Dwutlenek węgla jest gazem bezwonnym. Lekko kwaśny SMAK, o czym informują źródła, jest zasadniczo smakiem nie samego gazu, tylko kationów H+, jakie pojawiają się po rozpuszczeniu CO2 w wodzie.
  • minniemouse 09.08.19, 23:29
    > Nie, koleżanko. Dwutlenek węgla jest gazem bezwonnym. Lekko kwaśny SMAK, o czym
    > informują źródła,

smak i ZAPACH - czytac jak widac tez nie potrafisz, poza tym zaznaczone jest, powtarzam, ze zapach pojawia sie w wiekszym stężeniu tego gazu. niemniej- POJAWIA.

Minnie

--
    Savoir Vivre czyli jak się zachować
  • super_hetero_dyna 10.08.19, 10:23
    "W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i niepalny gaz o kwaskowatym smaku"
    pl.wikipedia.org/wiki/Dwutlenek_węgla
    "Dwutlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bez zapachu, o kwaskowatym smaku"
    www.bryk.pl/wypracowania/chemia/chemia-srodowiska/19340-dwutlenek-wegla.html#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=Edge
    "Odourless, colourless"
    www.ilo.org/dyn/icsc/showcard.display?p_version=2&p_card_id=0021
    "Colorless, odorless"
    www.cdc.gov/niosh/npg/npgd0103.html
    "Colorless, odorless"
    www.osha.gov/chemicaldata/chemResult.html?RecNo=183
  • super_hetero_dyna 10.08.19, 11:13
    I już tak całkiem na boku, nie chciałem powoływać się na własne doświadczenia z czasów szkolnych, kiedy dość mocno interesowałem się chemią i miałem do czynienia także z dwutlenkiem węgla, bo byś zaraz, co zrozumiałe, napisała, że to "dowód anegdotyczny", ale jak raz wpadła mi w oko taka oto praktyczna relacja:
    "Sprawa wyjaśniona. Gdy dałem szefowi gazowni niuchnąć tego gazu to stwierdził, że piszemy reklamacje bo coś musieli pomieszać. Wyciągnął nową butlę i odkręcił
    i wszystko ok. Odkręciłem reduktor i z ciekawości odkręcamy tą moją butle i żadnych zapachów nie ma!. Wniosek że to musi być wąż. Ale wąż nie dość że nowy
    to jeszcze z atestem. Szef mówi że przecież co2 nie reaguje a tym bardziej z silikonem. Więc zdziwko do kwadratu Mówił że jak siedzi w tym interesie 20 lat to pierwszy taki przypadek..."
    www.piwo.org/forums/topic/13531-zapach-co2/
  • tanebo6.0 08.08.19, 15:51
    Smog zabija wiecej.
  • spanish_fly 08.08.19, 15:52
    Są zabójcze, bo władza nic z tym nie robi, a wręcz jeszcze celowo blokuje rozwój OZE.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 16:01
    Nie. Są zabójcze, ponieważ cała polska energetyka jest oparta na węglu, a OZE to lewacka brednia, która jest promowana przez Niemcy - dostarczycieli technologii, ponieważ chcą na tym zarobić. Same u siebie stawiając na węgiel, który jako podstawowe źródło energii jest nie do zastąpienia. A już na pewno nie na wiatraczkach i panelach słonecznych, które dają prąd tylko wtedy, gdy słońce świeci i wiatr wieje.
  • spanish_fly 08.08.19, 16:24
    Winą za takie, a nie inne rozwiązanie sprawy opłat za emisję CO2 ponosi PIS, bo nie zastosował veta, kiedy była jeszcze taka możliwość.

OZE to jeden z niewielu możliwych obecnie sposobów, żeby jakoś poprawić sytuację, więc dopóki PIS nie wymyśli nic nowego, obrażanie się na te technologie jest idiotyzmem. Chyba, że plan jest taki, żebyśmy wyszli z UE - wiele osób podejrzewa, że PIS do tego dąży, ale oni jednak zaprzeczają, jeśli ich wprost zapytać.

Polacy się bardzo szybko do fotowoltaiki przekonują. Na mojej wsi świętokrzyskiej co miesiąc pojawiają się nowe instalacje na domach prywatnych. Ty ze swoimi uprzedzeniami jesteś już w mniejszości.

Obecnie PIS korzysta z wysokich cen praw do emisji, bo je sprzedają, dzięki czemu do budżetu trafiają miliardy, a pieniądze są im potrzebne na piękne nowe samoloty dla PIS VIPów, premie, które im się należały, przelewy dla Rydzyka i łapówkę wyborczą dla suwerena. Tragedią jest, że zamiast te pieniądze wykorzystać, żeby efektywnie zmniejszać emisje są wydawane na inne cele.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 19:38
    spanish_fly napisała:

> Winą za takie, a nie inne rozwiązanie sprawy opłat za emisję CO2 ponosi PIS, bo
    > nie zastosował veta, kiedy była jeszcze taka możliwość.

Ach, PiS winien. Bo nie naprawił tego, co Tusk zepsuł. Więcej pytań nie mam. Świadek jest wolny.
  • spanish_fly 08.08.19, 20:04
    PIS był też przed Tuskiem. Już zapomniałeś?
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 20:11
    No i co z tego, że był?
    www.rp.pl/artykul/690642-Pakt-klimatyczny---porazka-Donalda-Tuska.html
  • spanish_fly 08.08.19, 20:14
    To, że nie zastosował veta, kiedy jeszcze można było.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 20:18
    Napisałem - świadek jest wolny.
  • spanish_fly 08.08.19, 20:34
    Przezabawne. Udajesz, że jesteś sędzią? Nietykalna kasta? Czy raczej prokuratorem, jak Ziobro?
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 20:39
    Nie bredź. Z kimś, kto bez względu na fakty i okoliczności powtarza, jak katarynka, "winien PiS,winien PiS,winien PiS,winien PiS,winien PiS,winien PiS,winien PiS,winien PiS" nie ma o czym rozmawiać.
  • spanish_fly 08.08.19, 21:06
    Kiedy ja akurat uważam, że tamta decyzja była zasadniczo słuszna. Tylko Ty błędnie przypisujesz odpowiedzialność Tuskowi.
  • valla-maldoran 08.08.19, 16:09

> Opłaty za "zezwolenia na emisję CO2". Są zabójcze dla rozwoju gospodarczego Pol
    > ski. A przy okazji także dotkliwe dla kieszeni zwykłych ludzi.

No faktycznie taniej będzie, jak ludziska będą umierać od tego CO2.
    A gospodarka może się rozwijać dzięki innym gałęziom gospodarki, a nie tylko węglowi, który ani rozwojowy, ani zdrowy nie jest. Zresztą dla gospodarki też korzystny nie jest, bo do niego dopłacamy. Więc gdzie to zabójstwo?
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 16:13
    Nie wiem, czy będzie taniej, czy drożej, ale nie sądzisz, że to hucpa narzekać na wysoką cenę czegoś, co się zasadniczo popiera, dlatego jedynie, że pojawienie się kosztów jest w koincydencji z rządami, które się zwalcza?
  • valla-maldoran 08.08.19, 16:26

> Nie wiem, czy będzie taniej, czy drożej, ale nie sądzisz, że to hucpa narzekać
    > na wysoką cenę czegoś, co się zasadniczo popiera, dlatego jedynie, że pojawieni
    > e się kosztów jest w koincydencji z rządami, które się zwalcza?

Pojechałeś skrótem, sprytnie pomijając jeden ważny element.
    Narzeka się nie na prąd ani jego cenę, ale na źródło jego wytwarzania i skutki, jakie niesie.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 19:36
    Czy Ty w ogóle czytasz to, do czego się odnosisz? Cytuję:
    "Oprócz tego uwolnione zostaną ceny prądu. Skalę konsekwencji tego ciężko jest nawet przewidzieć."
    Nie narzeka się na cenę. Zupełnie nie. Skądże znowu. Jak komuś taka myśl mogła przyjść do głowy?
  • nimfa_blotna 08.08.19, 19:41

> Czy Ty w ogóle czytasz to, do czego się odnosisz? Cytuję:
    > "Oprócz tego uwolnione zostaną ceny prądu. Skalę konsekwencji tego ciężko jest
    > nawet przewidzieć."
    > Nie narzeka się na cenę. Zupełnie nie. Skądże znowu. Jak komuś taka myśl mogła
    > przyjść do głowy?

A ty czytasz?
    Przeczytaj jeszcze raz.
  • nimfa_blotna 08.08.19, 19:42
    To byłam ja valla-maldoran.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 19:59
    Tak, ja czytam. Przedpiśczyni obawia się "uwolnienia cen prądu", czyli ich nagłej, gwałtownej podwyżki o nieprzewidzianej skali konsekwencji. Ale nie, nie martwi się o cenę. Wcale a wcale.
  • valla-maldoran 08.08.19, 20:38

> Tak, ja czytam. Przedpiśczyni obawia się "uwolnienia cen prądu", czyli ich nagł
    > ej, gwałtownej podwyżki o nieprzewidzianej skali konsekwencji. Ale nie, nie mar
    > twi się o cenę. Wcale a wcale.

To źle czytasz. tongue_out
  • spanish_fly 08.08.19, 19:44
    Uwolnione nagle zostaną wyłącznie dlatego, że zostały sztucznie obniżone na pewien czas. Dlatego nie wiadomo, co będzie. W normalnej sytuacji cena byłaby ustalona przez rynek i zmieniała się stopniowo.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 20:44
    Aha, stopniowo by się zmieniała i ludzie mieliby czas się przyzwyczaić do wyższych cen, tak? Czyli problemem nie jest poziom cen, jako taki, tylko percepcja obywateli. Bo żabę należy gotować powoli?
  • spanish_fly 08.08.19, 21:04
    Nie. Narodowy Bank Polski miałby czas reagować na inflację. A tak, nie wiadomo w jakim tempie łupnie. Pamiętasz takiego pana w towarzystwie dwóch blondynek? Teoretycznie jest odpowiedzialny za stabilność naszej waluty. A czasy trudne - wojna handlowa USA-Chiny i Brexit, spodziewane spowolnienie gospodarcze, a u nas jeszcze dodatkowo zagadka o to, jaki efekt przyniesie skok cen prądu.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 16:21
    Jeszcze tylko spytam - kto Ci naopowiadał, że od dwutlenku węgla w stężeniu rzędu setek ppm się umiera?
    Gospodarka może się rozwijać tylko wtedy, kiedy ma dostęp do energii i kiedy jest w stanie konkurować z innymi gospodarkami. Jeśli nie będzie miała energii, albo jeśli energia będzie tak droga, że nie pozwoli na konkurowanie z gospodarkami, które takich kosztów nie ponoszą, rozwijać się nie będzie.
  • spanish_fly 08.08.19, 16:28
    Nieśmiało przypominam, że w Polsce węgla mamy już niedużo, i jego wydobycie jest coraz trudniejsze, dlatego lawinowo rośnie import węgla z Rosji. Tym samym dalsze upieranie się, że nasza energetyka ma być oparta o węgiel oznacza uzależnianie nas od Rosji.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 19:52
    Niedużo? Kto Ci tak powiedział? Udokumentowane zasoby węgla kamiennego w Polsce wynoszą 43 miliardy ton:
    ww.ekoenergia.pl/index.php?id_akt=580&plik=Zasoby_wegla_kamiennego_w_Polsce.html
    Roczne zużycie węgla w 2017 roku, wg GUS wyniosło ok. 75 mln ton, przy wydobyciu na poziomie 65 mln. ton.
    file:///C:/Users/jacek/AppData/Local/Packages/Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe/TempState/Downloads/gospodarka_paliwowo-energetyczna_2016-2017%20(1).pdf
    Nie widać także "lawinowego wzrostu" importu z Rosji. Popatrz sobie na grafikę na str. 23.
    Przy założeniu, że zużycie pozostałoby na tym samym poziomie i w 100% zaspokajane byłoby wyłącznie przez krajowe wydobycie, udokumentowanych złóż wystarczyłoby nam na ponad 570 lat. Oczywiście potrzeby, wraz z rozwojem gospodarczym, będą rosły, ale i tak widać, że mamy ogromne zasoby, a nie, jak twierdzisz, niedużo.

• super_hetero_dyna 08.08.19, 19:55
    Poprawny link do danych GUS:
    stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5485/4/13/1/gospodarka_paliwowo-energetyczna_2016-2017.pdf
  • nimfa_blotna 08.08.19, 19:58
    A doczytałeś, że większość tych pokładów jest niedostępna albo tak trudno dostępna, że wydobycie jest niemożliwe?
  • spanish_fly 08.08.19, 19:59
    Czemu w takim razie w ogóle importujemy węgiel? Czemu PIS nie wprowadził embargo na węgiel z Rosji, czego się domagali za rządów PO?
    Czemu polski węgiel jest droższy niż ten z Rosji, a mimo to musimy do działalności kopalni dorzucać miliardy z budżetu?
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 20:14
    Pewnie dlatego, że węgiel z Rosji wychodzi taniej.
  • spanish_fly 08.08.19, 20:31
    Czyli mamy trwać przy węglu za wszelką cenę, chociaż:
    1) nie jesteśmy go w stanie w Polsce tanio wydobywać i nie dość, że jest drogi to dopłacamy do kopalni,
    2) żeby obniżać koszty energii musimy kupować tańszy węgiel z Rosji, pompując pieniądze w gospodarkę państwa autorytarnego, które zaanektowało bezprawnie część terytorium naszego sąsiada, Ukrainy, tym samym uzależniając się od tego państwa,
    3) spalając węgiel dokładamy się do katastrofy ekologicznej naszej planety, której skutki są już widoczne i odczuwalne niemal dla każdego.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 20:37
    Nie. Mamy trwać przy węglu dopóty, dopóki nasza energetyka opiera się na węglu. Czy go sobie wydobędziemy we własnym zakresie, czy sprowadzimy taniej z zagranicy, ma mniejsze znaczenie. Podobnie, jak to, czy kupimy go z Rosji, z Chin czy z Australii. Spalając węgiel do żadnej katastrofy się nie przyczyniamy, bo ta rzekoma katastrofa to globalny szwindel wymyślony tylko i wyłącznie po to, żeby obrabować podatników.
  • spanish_fly 08.08.19, 21:10
    Ale nasza energetyka, jeśli nie będzie do tego zmuszona nie zmieni się, dopóki będzie można ten węgiel w miarę tanio kupić. To jest ładowanie pieniędzy w technologię, która jest skazana na marginalizację. A żeby dalej hulało na węglu potrzebne są natychmiast gigantyczne inwestycje i nowe rozwiązania, bo brakuje wody w rzekach.
  • madami 09.08.19, 09:58
    niedługo zabraknie wody w kranach wink
  • sumire 09.08.19, 10:08
    No, brak wody w kranach to całkiem realny scenariusz w pewnych regionach. Ale zdaniem dyni to pewnie lewaccy ekolodzy LGBT wypompowują wodę z rzek pod osłoną nocy i sprzedają Sorosowi.
  • madami 09.08.19, 10:58
    Suwerenowi pewnie brak wody nie przeszkadza wink wazne by piwo w Żabce było i fajeczni, myć się w sumie nie trzeba wink
  • betty_bum 09.08.19, 11:19
    Do produkcji piwa i fajeczek potrzebny jest prąd i ludzie pracujący za rosnąca minimalną płacę. Jakie oburzenie spowodowały drogie owoce, których nikt nie chce zbierać za darmo, to dodajmy jeszcze koszty przechowywania, mrożenia. Suwerena najbardziej zaboli wzrost cen jedzenia, bo im biedniejszy człowiek tym większą część budżetu pochłaniają podstawowe potrzeby.
  • lauren6 09.08.19, 12:06
    Na biednym Mazowszu studnie wysychają, ale bogata Warszawa sobie poradzi.

Spełni się marzenie jozka i będzie mogł wyrywać panny na wodę w kranie 😂
  • super_hetero_dyna 09.08.19, 17:23
    madami napisała:

> niedługo zabraknie wody w kranach wink

No pewnie. Słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba, kury przestaną się nieść, a krowy nie dadzą mleka.
    Czy Soros ustalił już datę końca świata, czy jeszcze się zastanawia?
  • sumire 09.08.19, 17:35
    Śmiej się śmiej, prostaku. Już teraz brak wody pitnej jest problemem dla dużej części świata, no ale to jest to bydło, co mieszka w Afryce i Azji.
    Ciebie ten problem nie dotknie. Twoje wnuki z dużym prawdopodobieństwem tak, i mam nadzieję, że opatrzność oszczędzi ci tego widoku, zabierając cię odpowiednio wcześnie z tego rządzonego przez Sorosa i gejowskich eko cyklistów świata.
  • super_hetero_dyna 09.08.19, 18:24
    Powtarzasz kłamliwą lewacką propagandę, podobnie, jak ta dot. "globalnego ocieplenia", zmierzającą do opodatkowania wody. Gdybyś uważała na lekcjach w podstawówce, to byś wiedziała, że wody na Ziemi jest pod dostatkiem, jest ona zasobem w 100% odnawialnym i w kosmos z Ziemi nie ucieka. Są miejsca na świecie, które borykają się z problemem niedoboru wody OD ZAWSZE. Bo tak wynika z ich warunków geofizycznych. Widzę, że muszę Ci naświetlić sytuację w prostych, żołnierskich słowach: Słońce grzeje, woda, zajmująca 78% powierzchni Ziemi, paruje. Para wodna jest lżejsza od powietrza, ponieważ ma ciężar cząsteczkowy równy 18, podczas gdy powietrze średnio 29. Unosząca się do góry para wodna, napotyka w górze chłodne masy powietrza i skrapla się, a potem spada na Ziemię w postaci opadu atmosferycznego. I tak w kółko i w kółko. Którego z tych elementów, Twoim zdaniem, ma zabraknąć? Słońce przestanie świecić? Górne warstwy troposfery ogrzeją się powyżej 0? Wodę z Oceanów wypiją wieloryby?
  • sumire 09.08.19, 18:50
    Czyli będziesz poił wnuki deszczówką czy wodą z oceanu, gdy tej w rzekach zabraknie, a w Polsce już wysychają? Bo wiesz, uzdatnianie wody też kosztuje. A nie, nie wiesz. Skąd masz wiedzieć. Prawaczki sobie żyją w bańce, w której woda bierze się z kranu, piniondze z bankomatu, a prąd z gniazdka.
    Serio, dyńka.
    To nie ty zapłacisz za twoją i tobie podobnym arogancję i brak szacunku wobec natury. Zapłacą dzieci twoich dzieci. I serio - obyś musiał na to patrzeć.
  • super_hetero_dyna 09.08.19, 19:11
    Widzę, że myślenie Cię boli. Trudno. Nie wszyscy przecież muszą.
  • valla-maldoran 10.08.19, 10:25

> Widzę, że myślenie Cię boli. Trudno. Nie wszyscy przecież muszą.

Ciebie boli na pewno. Beton był już zrozumiał i się pokruszył ze wstydu.
  • chinczyk_z_donbasu 09.08.19, 07:42
    W węgiel brunatny idą ostro Niemcy.
  • iwles 09.08.19, 08:18
    No patrz Jozek, a mimo to w Niemczech udzial wegla (kamiennego i brunatnego) w wytwarzaniu energii wynosi ok 43%, a w Polsce 76-78%.

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • madami 08.08.19, 22:03
    pewnie węgiel z Rosji to wina peło wink
  • madami 09.08.19, 11:10
    No łatwo przewidzieć, firmom wzrosną opłaty za prąd, wzrośnie cena produkcji towarów i usług - wzrosną WSZYSTKIE ceny.
    Władzy dziękujmy, pewnie chodziło o to aby zwiększyć w ten sposób wpływy z VAT
  • super_hetero_dyna 09.08.19, 17:27
    A pewnie, że dziękujcie. Listy z podziękowaniami kierujcie najlepiej bezpośrednio do Bundeskanzleramt, Willy-Brandt-Straße 1, 10557 Berlin.
  • hanusinamama 08.08.19, 11:02
    Ja sie tego spodziwam. Poza tym myśle, ze nagle 500+ na pierwsze dziecko bedzie miało limit. Okaze sie ze pracujący rodzice dostana najmniej , to oni bedą robić nie nierobów.
  • pani07 08.08.19, 11:06
    Olena, wszystko w głowie ok u ciebie? Bo rozumiem, że możesz kogoś nie znosić, ale odczłowieczanie przeciwnika w tytule jest iście nazistowskie. Tak się wzorujesz.
  • 1elka26 08.08.19, 11:09
    Nie rozumiem tego zdziwienia. Przeciez wyzwiska i pomowienia to zachowania które wchodzą w skład "wartosci europejskich" wyznawanych przez lewicę.
  • dzikka 09.08.19, 07:54
    1elka26 napisał(a):

> Nie rozumiem tego zdziwienia. Przeciez wyzwiska i pomowienia to zachowania któr
    > e wchodzą w skład "wartosci europejskich" wyznawanych przez lewicę.

Naprawdę? A kto nazywał przeciwników PiS elementem podłym, animalnym? Gorszym sortem Polaków? Kto siebie okteślał mianem ludzkiego Pana, bo jest panem w przeciwieństwie do innych? Jakie to są wartości? Już kiedyś jeden mikrus krzyczał o rasie panów...
  • olena.s 08.08.19, 11:19
    Pisoidy? A cóż w tym odczłowieczającego? Że istnieją (neutralne emocjonalnie) koloidy? (Nieneutralne emocjonalnie) faktoidy? No negroidy też - końcówka "id" bynajmniej nie determinuje czy opisywany w ten sposób byt jest żywy czy nie, ludzki czy nie, ani też czy go kochamy czy przeciwnie.
    Nie stosuję wyrazów zelżywych, pisoidy moim zdaniem są neutralne mimo zachowania przyjemnego skrótowego charakteru. To nie jest żaden "Drugi sort" stojący tam, gdzie ZOMO przecież.
    Jak byś wolała?
    "Pis-ki? Pis-dki? pis-iarze? Pis-iarczyki?
    Po przeglądzie potencjalnych kandydató pisoidy wydają mi się absolutnie poprawne.
  • mdro 08.08.19, 11:47
    Jej się pewnie wydawało, że od małp wyzywasz wink.

Końcówka "oid" pochodzi od greckiego "eidos" - postać, wygląd, jak insektoid - istota wyglądająca jak owad, android - istota o wyglądzie człowieka (mężczyzny). Z tego też powody te Twoje pisoidy są trochę nietrafione, chyba że przyjąć, że pisoid to osoba o postaci zbliżonej do pisowca - członka PiS wink. Choć oczywiście funkcjonuje też bardziej przenośny faktoid...

--
    "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
  • olena.s 08.08.19, 11:51
    >chyba że przyjąć, że pisoid to osoba o postaci zbliżonej do pisowca - członka PiS<

No przecież że tak, tylko skoryguję: o postaci zbliżonej do wyborcy/zwolennika PiS.
    Ileż tu mamy w końcu "nie głosuję na PiS, ale".
    Pisoidy obejmują także i tę kategorię.
  • sumire 08.08.19, 11:12
    Janusz Piechociński na swoim nieocenionym Twitterze pisze też o masowej deaktywizacji zawodowej - w 2019 na 1000 osób pracujących przypada 862 niepracujących lub biernych zawodowo. To jest megadużo. Na pińceta, niższy wiek emerytalny i inne atrakcje pracuje raptem 16 milionów Polaków.
    Ale niektórzy nadal wierzą, że to się nie skończy katastrofą, bo rząd ma magiczną fontannę, z której tryskają pieniążki. Powodzenia.
  • olena.s 08.08.19, 11:26
    Generalnie co do ZUS, to najzabawniejsze będzie to, że wszelkie partie ad 1995 robiąc reformę usiłowały doprowadzić do ustabilizowania walącego się systemu i pozwolenia ludziom na uzależnienie wypłat od tego, co wpłacili.
    Reforma nie została zakończona, bo opór związany z uszczelnianiem i wiekiem emerytalnym był zbyt silny.
    Ostatecznie PO skoczyła na głowę - bo system się z demografia nie spinał, i było oczywiste, że wiek emerytalny musi zostać podniesiony.
    Suweren nagrodził ją wykopsaniem.
    A teraz PIS doprowadzi do tego, że Suweren będzie zapierniczał do śmierci (o ile rynek pracy będzie mógł coś zaoferować 70-latkom), albo zdychał z głodu. W takim układzie można wręcz jeszcze obniżyć wiek emerytalny. smile
    S
  • sumire 08.08.19, 11:29
    Ja od dawna twierdzę, że to, co się dzieje z służbą zdrowia, ma służyć temu, żeby Polacy nie żyli zbyt długo, bo nie będzie nas stać na emerytów. PiS da mi łaskawie wcześniejszą emeryturę, żebym mogła możliwie szybko kopnąć w kalendarz wskutek nieleczonych chorób i ubóstwa.
  • 1elka26 08.08.19, 11:39
    Ciekawe dlaczego stan służby zdrowia podczas rządów poprzedniej, pożal się Panie Boże, koalicji najwyraźniej nie przeszkadzał? Czyżby było tak super??
  • olena.s 08.08.19, 11:43
    big_grin
    "Taka liczba zgonów jak w 2018 r. była przewidywana dopiero na lata 30. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W zeszłym roku w Polsce zmarło aż 414 tysięcy osób".
  • olena.s 08.08.19, 11:45
    A, nemocnica, jakbyś szukała po tytule, to brzmi on "Drastyczny wzrost zgonów Polaków. Tak źle nie było od czasów II wojny światowej". Datowany na luty BR.
    "Od ośmiu lat Polcy i Polaki..."
  • sumire 08.08.19, 11:44
    Nie zamykano oddziałów onkologicznych dla dzieci, szpitale psychiatryczne nie trzymały dzieci razem z dorosłymi, a ludzie nie musieli do Bydgoszczy jezdzić po leki, więc tak, było lepiej. A poza tym, eluś, "a za PO" już się zgrało. To było CZTERY LATA TEMU. Wysil trochę siwy łepek i jakiś nowy argument wymyśl, bo ten już nie ma cienia sensu.
  • dzikka 09.08.19, 08:03
    1elka26 napisał(a):

> Ciekawe dlaczego stan służby zdrowia podczas rządów poprzedniej, pożal się Pani
    > e Boże, koalicji najwyraźniej nie przeszkadzał? Czyżby było tak super??

A niech mnie zbanuja ale nie mogę już czytać tego twojego skomlenia. Fraza "podczas rządów poprzedniej, pożal się Panie Boże, koalicji" umieszczasz niemal w każdej wypowiedzi. Narzekalismy, PO poleciała za to 4 lata temu a Ty dalej na każdy temat pierdolisz to samo: bo za peło...... Choć na jedno zagadnienie odpowiedź ns temat albo zamilcz.
  • lauren6 08.08.19, 12:00
    Już teraz PIS po cichu wycofuje refundację leków na choroby rzadkie, co jest de facto eutanazją tych ludzi w majestacie prawa. I to wszystko w wykonaniu partii wycierajacej sobie mordę wartościami chrześcijańskimi.
  • jdylag75 08.08.19, 11:53
    Spokojnie, śmierć będzie zbierała żniwo, już teraz nie ma kto leczyć, a system lecznictwa w Polsce właśnie dogorywa, do tego wzrost liczby ludzi otyłych załatwi sprawę, mało kto dożyje emerytury, a jesli nawet to I tak zemrze z niedożywienia I braku kasy na podstawowe leki.
    Spoczko, kto ma zarobić, zarobi, kto ma zarabiać na to wszystko i tak zapłaci podatki.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 15:00
    Aha, to ci otyli zemrą z niedożywienia? To wygląda jak "sprawiedliwość dziejowa".
  • morekac 08.08.19, 19:02
    Nie, koteńku, z powodu cukrzycy, udarów i zawałów.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 20:19
    Umiesz czytać? "mało kto dożyje emerytury, a jesli nawet to I tak zemrze z niedożywienia"
  • jdylag75 08.08.19, 20:43
    Łapanie za słowa faktów nie zmieni, ludzie są otyli przeważnie z taniego i podłego jedzenia, mają anemię, miażdżycę. Biedni ludzie biednie jedzą.
  • super_hetero_dyna 08.08.19, 20:48
    Ludzie są otyli od nadmiaru jedzenia, bez względu na to, czy tanie i podłe, czy drogie i wykwintne.
  • iwles 08.08.19, 21:13
    Slyszales o czyms takim, jak obrzęk głodowy? (inaczej opuchlizna glodowa).

--
    Paweł

• super_hetero_dyna 09.08.19, 17:28
    Oczywiście Najczęściej spotykany w Afryce. Chcesz powiedzieć, że problemem Afryki jest otyłość? A co mówią lekarze?
  • betty_bum 09.08.19, 09:07
    Jasne, bo kilogram dobrej ryby i taniego mielonego z promocji w Biedronce ma tyle samo kalorii i wartości odżywczych. Nie wstyd ci chwalenia się głupotą?
    Tłuste, słodkie jedzenie dla biednych ludzi zabija, ale jest tańsze od owoców i warzyw, więc ludzie kupują, zwłaszcza tacy, którzy do skody na tylnie siedzenie pakują 4 dzieci bez fotelików, bo myślą, że prawa fizyki ich nie dotyczą.
  • super_hetero_dyna 09.08.19, 17:33
    Kilogram atlantyckiego łososia ma tyle samo kalorii, co kilogram taniego mięsa z kurczaka. Jakieś pytania?
  • jdylag75 09.08.19, 10:27
    Piszesz tylko po to żeby się kłócić i mieć ostatnie zdanie, bo sam wiesz ze to co piszesz to brednie.
    Jedynym celem prowadzenia tego dialogu jest to, ze być może ktoś inny z mniej zrytym beretem zacznie myśleć, marna szansa, ale zawsze.
  • super_hetero_dyna 09.08.19, 17:46
    Nie. Piszę to, żebyście Wy zaczęły wreszcie samodzielnie myśleć i nie powtarzały kocopałów. Porównajcie zdjęcia A. Kwaśniewskiego sprzed prezydentury i z jej końca. To od taniego mielonego z Biedronki tak spuchł? A Ryszard Kalisz? Pewnie od kilogramów tanich frytek z McDonalda, bo na dobre jedzenie go nie stać? Nie wstyd Wam tak pieprzyć trzy po trzy?
  • jdylag75 11.08.19, 09:52
    Pisz swoje mądrości do upojenia.
    Nie na darmo Zalewska walczyła jak lwica o szybkie przeprowadzenie reformy, ludzie którzy mają wątpliwości ile to dwa plus dwa dla obecnej władzy są bezcenni.
  • woman_in_love 08.08.19, 11:20
    -ch. A jak nie starczy, to nawet 20%. To macie jak w banku.

A najbardziej się ucieszę, jak wprowadzi podatek katastralny dla złodziei kamieniczników, pokroju naszej dulskiej. Czyli arwenki big_grin.
  • spanish_fly 08.08.19, 11:36
    Ten podatek musiałby przewidywać mnóstwo wyjątków. Politycy PIS też się podorabiali, a największym właścicielem nieruchomości w Polsce jest kościół.
  • aerra 08.08.19, 13:07
    Kościół rzecz jasna będzie wyłączony.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • woman_in_love 08.08.19, 15:14
    Zrobią przelew o 9:00. Za granicę.
    O 20:00 Adrian podpisze ustawę.
  • olena.s 08.08.19, 15:41
    W latach 50 zrobili wymianę pieniądza.
    Decyzję ogłosili w dzienniku wieczornym w sobotę. Wszystko pozamykane, zero możliwości działania.
    Kto miał pieniądze w gotówce, straszliwie tracił na wymianie. A na operację wybrano dzień, kiedy kupa ludzi odebrała miesięczną wypłatę - naturalnie w keszu.
  • madami 08.08.19, 17:24
    Wciąż jesteśmy na to za biedni, i tak ściągalność dość niskich podatków od nieruchomości jest dosyć słaba.
    Firmy i tak płacą dużo, dużo więcej.
  • spanish_fly 08.08.19, 11:35
    Czemu nie zrobisz kazania Elce, która nas wyzywa od "lewackich trolli"? Jej wolno?
  • 1elka26 08.08.19, 11:38
    spanish_fly napisała:

> Czemu nie zrobisz kazania Elce, która nas wyzywa od "lewackich trolli"? Jej wol
    > no?

Aha - przeszkadza? Ale mnie wyzywać od płatnych trolli mozna?
    To jest własnie mentalnośc lewacka. Nam wolno, gdyż my wiemy lepiej. Kłania się filozofia Kalego.
  • j_malec 09.08.19, 07:53
    Zawsze mnie fascynuje jak prawacy wszelkiej maści robią się nagle delikatni w stosunku do własnej osoby. Określenia w rodzaju gorszy sort, lewacy, małpa w czerwonym, kwik świń odrywanych od koryta, itp, serwowane wobec ludzi o innych poglądach jest normą. Oczywiście takie określenia nie mają nic wspólnego z obrażeniem. Jak rozumiem to taka mentalność prawacka ?
  • olena.s 08.08.19, 11:42
    E, te lewackie trole elutka i ten jej marsizm są po prostu już nudne do wyrzygu.
  • spanish_fly 08.08.19, 11:47
    Nie chodzi o to, że się przejmuję miotaniem się Elki, skądże znowu. Pytałam Pani07 czemu nie dostrzega dehumanizacji drugiej strony dyskusji.
  • olena.s 08.08.19, 11:51
    Bo jej się nie chce, a druga strona stoi tam, gdzie ZOMO przeciez.
  • spanish_fly 08.08.19, 11:53
    Liczyłam, że mi jakoś kreatywnie odpowie. wink
  • lauren6 08.08.19, 11:43
    Z dumą będę pobierać moje 1000+ wiedząc, że idą na to składki bezdzietnych józków, emerytek elek i innych matołków 🤣🤣🤣
  • chinczyk_z_donbasu 08.08.19, 16:31
    Wolę żeby moje składki i podatki szły na 500+, niż do mafii vatowskiej. Za PO by była kasa na 500+, ale PO zawsze o to chodziło by Polakom nie było za dobrze i żeby był rynek pracodawcy (niemieckiego najlepiej).
  • lauren6 08.08.19, 17:02
    To teraz jest rynek dzieciorobów, które potrafią tylko żyć na cudzy koszt i w przeciwieństwie do pracodawcy nie tworzą miejsc pracy. Jest pięknie w Polsce!
  • chinczyk_z_donbasu 08.08.19, 17:44
    Wolę to niż duże bezrobocie i głodowe stawki. Na zachodzie też słabo wykształcone tybylczenie siedzą w domach, a proste niskopłatne prace fizyczne wykonują imigrantki.
  • morekac 08.08.19, 19:03
    chinczyk_z_donbasu napisał:

> Wolę to niż duże bezrobocie i głodowe stawki.

Ale to jeszcze będzie.

--
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • bistian 08.08.19, 20:02

> Wolę to niż duże bezrobocie i głodowe stawki. Na zachodzie też słabo wykształco
    > ne tybylczenie siedzą w domach, a proste niskopłatne prace fizyczne wykonują im
    > igrantki.

Mało wiesz, bo nigdzie nie byłeś. W najbliższych Niemczech, kobiet siedzących w domach z braku pracy realnie nie ma. Urzędy starają się wypchnąć kobiety z domów po koniecznej opiece nad małym dzieckiem. Kobiety tam biorą bardzo różne prace, również niektóre z tzw. męskich. Nie da się również w nieskończoność brać zasiłków dla bezrobotnych, a choćby ubezpieczenie trzeba mieć, jest obowiązkowe, najwyżej dług rośnie wobec kasy chorych.
  • dzikka 09.08.19, 08:24

> Wolę to niż duże bezrobocie i głodowe stawki. Na zachodzie też słabo wykształco
    > ne tybylczenie siedzą w domach, a proste niskopłatne prace fizyczne wykonują im
    > igrantki.

No popatrz, jakoś mi pensja nie wzrosła przez ostatnie 4 lata a obciążenia i owszem. Jakość życia diametralnie się pogorszyła. Mój mąż nie ma leków na swoją chorobę, córka będzie się kisić trzy lata w przepełnionej szkole z powodu cud reformy, o służbie zdrowia, która już szoruje dno nawet nie wspomnę. Ale jest pięknie.
  • valla-maldoran 08.08.19, 17:25

> Wolę żeby moje składki i podatki szły na 500+, niż do mafii vatowskiej. Za PO b
    > y była kasa na 500+, ale PO zawsze o to chodziło by Polakom nie było za dobrze
    > i żeby był rynek pracodawcy (niemieckiego najlepiej).

OJP, ale nudzisz jak zdarta płyta.
  • iwles 08.08.19, 17:38
    Jozek, a jak ci sie polepszylo w pracy, odkad pis doszedl do wladzy? Tak konkretnie, skoro za PO zylo ci sie nie za dobrze.

--
    Paweł

• chinczyk_z_donbasu 08.08.19, 17:45
    Jest lepiej, za PO to trójka z przodu zdarzała się bardzo rzadko.
  • lauren6 08.08.19, 17:49
    Przy rosnącej od 3 lat inflacji ta 3 z przodu tak wiele ci da 🤣
  • iwles 08.08.19, 18:16
    Wysluga lat ci sie zwiekszyla? 😄

--
    Paweł

• chinczyk_z_donbasu 08.08.19, 18:46
    Ja nie jestem urzędasem. Po prostu jestem solidnym pracownikiem niższego szczebla w sektorze prywatnym. Jak na samotnego kawalera to co mam mi starcza. Ja jestem trochę minimalistą i nie wyobrażam sobie urlopu spędzać na szparagach.
  • iwles 08.08.19, 19:47
    Czyli pis ci w niczym nie poprawil komfortu zycia zawodowego i prywatnego. No coz 😄

--
    Paweł

• chinczyk_z_donbasu 08.08.19, 21:14
    Zarabiam za PiSu lepiej i radzę sobie mieszkając na swoim. Za PO było mi gorzej. Bywałem nawet bezrobotnym.
  • iwles 08.08.19, 21:23
    A mieszkanko kupiles kiedy?

--
    Paweł

• olena.s 08.08.19, 20:01
    Mamy w ... nosie twój stosunek do szpargów.
    Lepiej powiedz, czy rozumiesz, czym jest inflacja.
    Tu masz to wyjaśnione prosto, jak dla dzieci z podstawówki.pl.khanacademy.org/economics-finance-domain/core-finance/inflation-tutorial/inflation-scenarios-tutorial/v/hyperinflation
    A tu, ty niesapiens, masz wyjaśnione, z czym musiał sobie radzić ten opluwany przez ciebie Balcerowicz.
  • dzikka 09.08.19, 08:26
    iwles napisała:

> Wysluga lat ci sie zwiekszyla? 😄
    >
    raczej lepsza płaca za "wpisy po lini partii" smile
  • nenia1 08.08.19, 11:44
    Podwyżki będą ze zmianami przepisów czy bez zmian, bo składki są naliczane procentowo od wynagrodzeń, a te idą do góry, zarówno minimalne jak i średnie, co niestety generuje również podwyżki dla przedsiębiorców, bo ich składki nalicza się od wysokości przeciętnych średnich wynagrodzeń.
  • olena.s 08.08.19, 11:48
    Bzdecik.
    Tak, składki naliczane są od wynagrodzeń, i łącznie z nimi rosną lub maleją.
    Tu jednak mowa jest o innym naliczaniu składek, oraz o tej chwilówce, jaką PiS zaciąga (a suweren spłaci) pod postacią zlikwidowania ograniczania składek od najlepiej zarabiających.
    (Dla laików - ograniczenie wprowadzono nie po to, żeby dobrze zrobić Solorzowi, tylko daltego, że była to dla społeczeństwa tańsza opcja, niż wypłacanie Solorzowi emerytury od całości oskładkowanych zarobków).
  • nenia1 08.08.19, 12:09
    Bzdecik? Rozumiem, że własnej działalności nie prowadzisz i pracowników nie zatrudniasz?
    Szykuje się z wyżej opisanego powodu najwyższa kwotowo podwyżka składek w historii, a olena "bzdecik" big_grin
  • simply_z 08.08.19, 13:19
    jak to mowia Z proznego i Salomon nie naleje. Wiadomo, ze tak to sie skonczy..czeka nas Grecja drogie e-mateczki, tylko niestety Grecja w postaci kryzysu.
  • betty_bum 08.08.19, 13:55
    Nie bądź taką optymistką. Grecją to mały kraj i to w strefie euro, nam nikt nie pomoże, zwłaszcza teraz, Grecji to my będziemy zazdrościć.
  • araceli 08.08.19, 13:44
    nenia1 napisała:
    > Bzdecik? Rozumiem, że własnej działalności nie prowadzisz i pracowników nie zat
    > rudniasz?

Pracownikom płacisz składki od "wzrastającej" średniej? big_grin

--
    Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
  • nenia1 08.08.19, 14:43
    Czytać potrafisz? Napisałam dość wyraźnie czyje składki nalicza się od średniej.
  • araceli 08.08.19, 14:46
    nenia1 napisała:
    > Czytać potrafisz? Napisałam dość wyraźnie czyje składki nalicza się od średniej

Właśnie potrafię czytać:
    "Rozumiem, że własnej działalności nie prowadzisz i pracowników nie zatrudniasz?
    Szykuje się z wyżej opisanego powodu najwyższa kwotowo podwyżka składek
    "

Nie - pracownikom składki od średniej nie rosną. Więc nie "z tego powodu".

--
    Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.
  • nenia1 08.08.19, 14:58
    Buhahahaha, ależ ty bredzisz, słowa "z wyżej opisanego powodu" już przeoczyłaś?
    Ależ tobie się musi w życiu nudzić, wiecznie się czepiasz z powodu takich pierdół, że głowa mała.
  • araceli 08.08.19, 15:38
    nenia1 napisała:
    > Buhahahaha, ależ ty bredzisz, słowa "z wyżej opisanego powodu" już przeoczyłaś?

Nie - nie przeoczyłam:
    "Podwyżki będą ze zmianami przepisów czy bez zmian, bo składki są naliczane procentowo od wynagrodzeń, a te idą do góry, "

Tyle masz pojęcia pani "to przedsiębiorcy płacą VAT a nie klienci' big_grin

--
    Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
  • nenia1 08.08.19, 15:47
    Szkoda z tobą gadać, bo wszystko przekręcasz, może od razu powycinaj poszczególne słowa z wypowiedzi i stwórz z nich zdania jaki ci się podoba, zamiast tylko ciachać wypowiedź na pół, choć druga powoła brzmi "bo ich (przedsiębiorców) składki nalicza się od wysokości przeciętnych średnich wynagrodzeń" i wszystko staje się proste, chyba nawet dla ciebie (choć najwyraźniej nie). A skoro do tej pory nie łapiesz, że VAT wpływa w znaczący sposób na cenę towaru i usług, a cena przekłada się wprost na wielkość sprzedaży to mnie się naprawdę nie chce tłumaczyć etatowcowi oczywistości o których wie każdy, kto ma własną działalność.
  • araceli 08.08.19, 16:00
    nenia1 napisała:
    > Szkoda z tobą gadać, bo wszystko przekręcasz, może od razu powycinaj

Nie wycinam - zgodnie z netykietą cytuję to do czego się odnosisz. Na posta Oleny odpowiedziałaś, że 'Podwyżki będą ze zmianami przepisów czy bez zmian' - taki szczególny typ symetryzmu smile Potem wyjechałaś z pracownikami co zupełnie nie jest na temat ale jak to brzmi! Nie zmiana przepisów winna tylko średnia, która wpłynie... jedynie na twój 'zatrudniaczko pracowników' ZUS.

> A skoro do tej p
    > ory nie łapiesz, że VAT wpływa w znaczący sposób na cenę towaru i usług

Wpływa ale płaci go konsument.

--
  • nenia1 08.08.19, 16:09
    O rany, myślałam, że ci w końcu przeszło z tym symetryzmem, ale widzę że to ostra choroba...

naści, poczytaj sobie, bo zdaje się nie łapiesz kompletnie niuansów, tylko proste zdanie jak budowa cepa, "płaci konsument" i ciul, koniec dyskusji dla araceli, która nie ma zielonego pojęcia przykładowo o tym:

"Im wyższa stawka podatku VAT, tym niższa wielkość popytu na dane dobro
    czy usługę. W tym miejscu należy zauważyć, iż podatek od towarów i usług ma
    bezsprzecznie negatywny wpływ na wysokość cen. Można stwierdzić, iż podatek
    VAT stał się dodatkową, aczkolwiek niechcianą i nieprzynoszącą żadnych wymiernych korzyści ekonomicznych marżą dla przedsiębiorców. Nakładanie tego podatku ma niewątpliwie wpływ na wysokość obrotów i chęć wydatkowania pieniędzy przez konsumentów.
    Należy również zauważyć, iż pomimo tego, że podatek
    wartości dodanej określany jest jako neutralny dla podatnika (tj. podmioty gospodarcze wytwarzające towary lub świadczące usługi przerzucają ciężar podatku na
    kolejnych uczestników transakcji), to jednak ma on wpływ na ostateczne kształtowanie się ceny, a co za tym idzie na wielkość popytu i podaży oraz punkt równowagi rynkowej.
    Pomimo faktu, iż podatek jest zawarty w cenie, a obowiązkiem odprowadzenia został obciążony podmiot, który teoretycznie podlega zasadzie „neutralności
    podatku”, podatek od towarów i usług ma negatywny ekonomicznie wpływ na obydwie strony – sprzedającego (strona podażowa), jak i kupującego (strona popytowa). Bezsprzecznym pozostaje fakt, iż w przypadku stosowania cen netto (nieuwzględniających wartości podatku VAT) wielkość popytu będzie większa (ogólne prawo popytu i podaży).
    Istotny wpływ na ciężar ponoszonego podatku przez strony ma elastyczność
    popytu. Może się bowiem okazać, iż w przypadku nałożenia podatku VAT na dobro, które nie podlegało wcześniej obowiązkowi opodatkowania albo dokonano
    zmiany stawki podatku na wyższą – ekonomiczny koszt podatku – może zostać
    „podzielony” zarówno przez nabywcę, jak i sprzedającego, który uwzględni negatywny wpływ podatku na cenę w swojej marży, obniżając ją i godząc się tym samym na mniejsze przychody.
    Analizy teoretyczne oraz obserwacje zachowań rynkowych, przywołanych
    w literaturze, pozwalają na sformułowanie wniosku, iż im mniej elastyczna jest
    krzywa podaży oraz bardziej elastyczna krzywa popytu, w tym w większym stopniu
    dojdzie do przerzucenia ciężaru opodatkowania na sprzedawcę niż na nabywcę."
  • olena.s 08.08.19, 15:11
    Bzdecik to twój argument.
  • nenia1 08.08.19, 15:30
    To nie argument, tylko opis rzeczywistości jaka nadchodzi.
  • araceli 08.08.19, 16:00
    olena.s napisała:
    > Bzdecik to twój argument.

Dokładnie.

--
  • araceli 08.08.19, 13:43
    nenia1 napisała:
    > bo ich składki nalicza si
    > ę od wysokości przeciętnych średnich wynagrodzeń.

Bardzo bym chciała płacić składki takie jak na DG. Ale nie - dopie..lą mi jeszcze zniesienie limitu. Dla Neni to oczywiście to samo - "zawsze drożało" big_grin

--
    Gdzie wszyscy myślą tak samo - nikt nie myśli zbyt wiele.
  • nenia1 08.08.19, 14:40
    To ją sobie załóż a nie skoml ciągle.
  • araceli 08.08.19, 14:45
    nenia1 napisała:
    > To ją sobie załóż a nie skoml ciągle.

I po raz kolejny - nie mogę. A opodatkowanie powinno być równe dla wszystkich.

--
    Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.
  • nenia1 08.08.19, 15:00
    Ojej, nie możesz, to się zwolnij, co za problem. Może wtedy odkryjesz na czym polega różnica pomiędzy małą jednoosobową firmą zaczynającym od zera, a pracownikiem zatrudnionym przez moloch, któremu połowę składek, urlopy, chorobowe itd. finansuje pracodawca.
  • madami 08.08.19, 17:31
    Każdy może założyć DG.
    I większośc widzi tylko korzyść
    a trudności? a ryzyko?

w większości małych firm w Polsce właściciel pracuje 2 x więcej niż jego pracownik, nie ma urlopów, nie ma przywilejów
  • iwles 08.08.19, 14:49
    Gdzie te srednie pensje ida w gore?
    Nie pomylilo ci sie przypadkiem ze wzrostem sredniej krajowej, spowodowanej wzrostem placy minimalnej?

--
    Paweł

• nenia1 08.08.19, 15:06
    Dokładnie to "wysokości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw". Na podstawie danych o średniej krajowej wyliczane są składki na ZUS, które za siebie płacą przedsiębiorcy, więc już wiadomo, że wzrost składek w przyszłym roku będzie rekordowy. W sumie to sprytny knyf, niby się stawek podatków nie zwiększa a coraz więcej wszyscy płacą. Podobnie jak z uwaleniem w tym roku odpisów w koszty wydatków eksploatacyjnych na samochód. Też stawki podatków takie same, ale koszty mniejsze, więc podatek w efekcie większy. Takie sztuczki.
  • madami 08.08.19, 11:52
    Nie każdy ma prenumeratę Wyborczej sad
  • asfiksja 08.08.19, 14:35
    Ty informujesz z "radością", ale w gruncie rzeczy jest to jednak pewna ulga, że po prostu podwyższą podatki (taaaa, wiem, że będą nosić takie wdzięczne nazwy, jak "składki", "daniny" i "opłaty"), a nie będą tylko prowadzić kreatywnej księgowości, spychologii na kolejną ekipę czy prymitywnego drukowania pieniędzy.
  • spanish_fly 08.08.19, 14:37
    To też będą. A pieniądze już drukują.
  • yva-na 08.08.19, 14:58
    MAM POMYSŁ!
    Wybierzmy PO - Schetynę, Kopacz, Muchę, Sikorskiego etc. etc... Wybierzmy ich wszystkich jeszcze raz. Oni mają szuflady pełne ustaw. Oni nas uratują. Uratują naszą gospodarkę, służbę zdrowia, szkolnictwo. Zabiorą 500+, wydłużą wiek emerytalny, ukręcą lody na szpitalach, rozszczelnią VAT, przekonają plebs, że piniendzy nie ma i nie będzie, bogatszym wcisną sztaby złota i... ZNÓW BĘDZIE TAK JAK BYŁO.
    Wybierzmy przeszłość!
  • iwles 08.08.19, 15:00
    Lepsza jest przeszlosc sprzed 4 lat niz sprzed 30+.

--
    Paweł

• spanish_fly 08.08.19, 15:10
    Jestem za. Wybierzmy. Na 500+ PIS mi zabiera ponad 10 tys. z OFE, więc jeszcze długo czasu minie zanim będę na plusie, o ile w ogóle to nastąpi, wiek emerytalny to jest w przypadku mojego pokolenia jedynie wiek, w którym nabywa się prawo do niewielkiego zasiłki emerytalnego, pracować będzie trzeba do śmierci, bo emerytura nie pozwoli na utrzymanie się. VAT uszczelniono dzięki ustawom uchwalonym przez PO, i to nie w takim stopniu, o jakim bajdurzy pisowska propaganda. Nawet jeśli PO kręciło lody na szpitalach (ale gdzie wyroki?), to i tak nie było takiej zapaści jak obecnie, więc widocznie PIS kręci jeszcze większe lody. Pieniędzy nie ma, jako społeczeństwo coraz bardziej się zadłużamy i warto, żeby wszyscy sobie to uzmysłowili.
  • chinczyk_z_donbasu 08.08.19, 17:04
    Tylko czemu PO uchwaliło te ustawy dotyczące VAT na ostatnią chwilę? Żeby dać do końca swojej kadencji czas "vatowcom" na nachapanie się, by mogli jeszcze przez chwilę zbierać żniwa karuzelowego eldorado?
  • lauren6 08.08.19, 17:07
    Bo wcześniej nie mogli, bo Polska miała zbyt wysoki dług publiczny. To oczywiste, podejrzewam że również dla takiego ignoranta jak ty. Wolisz jednak manipulować i pisać półprawdy. Typowy PISior.
  • olena.s 08.08.19, 18:26
    Przecież ten nieszczęśnik nie ma o tym pojęcia! Najbledszego!
  • dzikka 09.08.19, 08:29
    lauren6 napisała:

> Bo wcześniej nie mogli, bo Polska miała zbyt wysoki dług publiczny. To oczywist
    > e, podejrzewam że również dla takiego ignoranta jak ty. Wolisz jednak manipulow
    > ać i pisać półprawdy. Typowy PISior.

daj spokój, przecież on tylko paski przepisuje.
  • chinczyk_z_donbasu 10.08.19, 10:39
    No chyba po to się takie rozwiązania wprowadza, by poziom długu publicznego być w stanie zmniejszać? Nie ma co czekać z takimi ustawami.
  • chinczyk_z_donbasu 10.08.19, 10:40
    Wytłumacz mi, niby jaka ustawa nie pozwala wprowadzać JPK przy zbyt wysokim długu publicznym.
  • bistian 10.08.19, 10:46

> Wytłumacz mi, niby jaka ustawa nie pozwala wprowadzać JPK przy zbyt wysokim dłu
    > gu publicznym.

Widzę, że nic nie rozumiesz. Wszystko trwa, jeśli to ma być rozwiązanie systemowe. Tutaj nie da się spotkać w nocy i przegłosować ustawę, żeby od poniedziałku już działało, przygotowanie to dobre kilka lat.
  • chinczyk_z_donbasu 10.08.19, 10:49
    Mogli ustawę przegłosować parę lat wcześniej, to i JPK by można było wdrożyć kilka lat wcześniej.
  • bistian 10.08.19, 12:14

> Mogli ustawę przegłosować parę lat wcześniej, to i JPK by można było wdrożyć ki
    > lka lat wcześniej.

Tłumaczyłem, ale nie czytasz. Nie mogli przegłosować ustawy wcześniej, bo trzeba było najpierw wszystko opracować bardzo starannie, w dodatku w porozumieniu z innymi państwami Unii. Można przyspieszyć o kilka miesięcy, jeśli ktoś jest na tyle odważny, że weźmie odpowiedzialność za nieprzetestowany system. Ja bym nie miał tyle odwagi, bo jestem za bardzo odpowiedzialny, nie jestem z PiS. smile
    W ramach systemu jest tworzone całe oprogramowanie, są na to przetargi, jest tworzone oprogramowanie na systemy u przedsiębiorców, a przedtem opracowuje się standardy. Potem są szkolenia obsługi, testy, poprawki, a wcześniej jakaś grupa wprowadza dokumenty równolegle z działającym systemem. Ogólnie, bardzo duża zmiana.
    Gdy opublikowano ustawę, większość spraw była już dopięta.
  • olena.s 10.08.19, 11:59
    >ie da się spotkać w nocy i przegłosować ustawę, żeby od poniedziałku już działało, przygotowanie to dobre kilka lat.<

Toż ty rozmawiasz z rozwielitką.
    Nie wyjaśnisz jej, dlaczego Mozart jest lepszy niż disco polo, no bo jak?
  • spanish_fly 08.08.19, 17:09
    Może Morawiecki im źle doradzał.
  • chinczyk_z_donbasu 10.08.19, 11:22
    On tam najwięcej doradzał akurat. Nie wiem, czy ta cała rada przy Bieleckim miała w ogóle jakieś znaczenie. Tak samo jak ta rada przy Dudzie, gdzie min. jest lub był Jarubas. To są chwyty wizerunkowe, na zasadzie że Tuskowi doradzają prezesi najbogatszych banków co są praktykami jak mało kto i na ekonomii znają się lepiej niż politycy.
  • chinczyk_z_donbasu 10.08.19, 11:26
    P.s. Są teorie, że gdyby w 2015 roku PO wygrało III raz, to Morawiecki mógłby u nich zostać ministrem finansów. Nie zdziwiłbym się, jeśli przed wyborami negocjował z obiema stronami na temat stanowiska w rządzie, dla którego mógłby porzucić fotel prezesa banku.
  • bistian 08.08.19, 17:24

> Tylko czemu PO uchwaliło te ustawy dotyczące VAT na ostatnią chwilę? Żeby dać d
    > o końca swojej kadencji czas "vatowcom" na nachapanie się, by mogli jeszcze prz
    > ez chwilę zbierać żniwa karuzelowego eldorado?

Ale p...isz bez sensu. big_grin Takie rzeczy się przygotowuje kilka lat, raczej bliżej 6-8, niż 2-3.
    Trzeba było przygotować systemy do rozliczeń elektronicznych, uruchomić i solidnie przetestować, wprowadzić poprawki do wszystkich programów księgowych, które mogą teraz generować wszystkie typy koniecznych plików. Nadal są wprowadzane systematyczne poprawki, systemy są poprawiane, co jest normalne przy takich projektach.

Z Wikipedii:
    W skład JPK (Jednolity Plik Kontrolny) wchodzą następujące pliki[10]:

JPK_KR – z danymi z ksiąg rachunkowych,
    JPK_WB – z danymi z wyciągów bankowych,
    JPK_MAG – z danymi z magazynów,
    JPK_VAT – z danymi z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT,
    JPK_FA – z danymi o fakturach VAT,
    JPK_PKPIR – z danymi z podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
    JPK_EWP – z danymi z ewidencji przychodów,
    JPK_SF — sprawozdania finansowe elektroniczne.
    JPK_VDEK- będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 i ma zastąpić obecny plik JPK_VAT oraz deklarację VAT.[11]

JPK został wprowadzony ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa. Wprowadza się takie rozliczenia, razem z innymi państwami Unii. Pierwsza była Portugalia w 2018, potem reszta. U nas też był plan wprowadzenia wszystkich procedur stopniowo i, szczęśliwie, PiS tam nie nawalił. Premier potem jeździł i dziękował z bananem na twarzy.
    Utrzymuje się jeszcze stare systemy, oprócz tych nowych. Dla nas najważniejsze są import i eksport, bo tam można robić przewały na VAT. Szczęśliwie, mamy dobrze przygotowane służby celne, w przeciwieństwie do zazwyczaj kiepskich urzędów skarbowych. Dzięki temu udało się wprowadzić zmiany i efekty są.

Ps. Ty faktycznie gdzieś pracujesz? I nie na łopacie? wink
  • nenia1 08.08.19, 15:11
    Masz rację, nie uratowali i nie uratują, ale nie ma co udawać, że teraz idzie w dobrym kierunku. Zarżnięcie firm do niczego dobrego nie doprowadzi, a kasa na 500+ dla wszystkich jak leci też się z powietrza nie bierze. Należy pobudzać gospodarkę między innymi poprzez obniżkę obciążeń podatkowych i uproszczenia przepisów, a nie stałe zmiany, niestabilne prawo i stały wzrost obciążeń podatkowych, bo te tzw. pieniądze z "uszczelniania" to w większości mit i skończą się szybciej niż myślisz.
  • betty_bum 08.08.19, 15:13
    Zabranie 500+, wydłużenie wieku emerytalnego, przywrócenie służby zdrowia i edukacji do poziomu z czasów rządów PO to jedyne co może nas uchronić przed katastrofą przy której Grecją to mały pikuś. Kolejki do lekarzy się wydłużyły, śmiertelność wzrosła, leków w aptekach brakuje, edukacja leży. Niespotykany nepotyzm, złodziejstwo, okłamywanie obywateli, to osiągnięcia pislandu.
  • simply_z 08.08.19, 15:31
    Tyle, ze nie ma innej alternatywy. Widzial ktos jakies swiatelko wsrod opozycji..?
  • lauren6 08.08.19, 17:05
    Ale chrzanisz. I PO i Lewica są lepszym wyborem niż miernoty intelektualne z PISu.
  • dramatika 08.08.19, 19:25
    lauren6 napisała:

> Ale chrzanisz. I PO i Lewica są lepszym wyborem niż miernoty intelektualne z PI
    > Su.

Jeden wielki socjalistyczny POPiSowski grzyb.
    Śmieszne jest to narzekanie na "dzieciorobów 500+" i popieranie PO, które ustami Schetino obiecuje utrzymanie pińceta i przyznaje sie, że popełniła błąd podwyższając wiek emerytalny.
    Ludzie, miejcie choć odrobinę przyzwoitości.
  • kropka_kom 08.08.19, 22:50
    ano wlaśnie...jak one mogą głosować na kogoś kto chce dawać 500 zł.i nie zwiększa wieku emerytalnego...no jak przecież byłyście oburzone że to wprowadzono a teraz głosujecie na PO które proponuje to co pis ...nie rozumiem
  • dzikka 09.08.19, 08:35
    kropka_kom napisała:

> ano wlaśnie...jak one mogą głosować na kogoś kto chce dawać 500 zł.i nie zwięks
    > za wieku emerytalnego...no jak przecież byłyście oburzone że to wprowadzono a t
    > eraz głosujecie na PO które proponuje to co pis ...nie rozumiem

No nie do końca, czasem warto poczytać coś więcej niż tylko przekazy dnia stacji telewizyjnych, niezależnie komu kibicujacych.
  • betty_bum 09.08.19, 08:54
    I nie zrozumiesz, bo to przekracza twoje możliwości.
  • kropka_kom 09.08.19, 11:53
    ojej..to były słowa Grzecha przecież...że podniesienie wieku emerytalnego to błąd ...wytłumacz mi zatem co one oznaczają, spróbuj , chyba że nie masz nic do powiedzenia...
  • betty_bum 09.08.19, 12:01
    To był błąd, bo przeceniono inteligencję suwerena. PiS podnosi podatki, daniny, obniża emerytury bardziej subtelnie, suweren tego nie rozumie
  • bistian 09.08.19, 12:09
    betty_bum napisał(a):

> To był błąd, bo przeceniono inteligencję suwerena. PiS podnosi podatki, daniny,
    > obniża emerytury bardziej subtelnie, suweren tego nie rozumie

Podniosą składki na ZUS, to może się odbić czkawką. Ludzie pracujący za granicą, podatki płacą tam, a składki w Polsce. Przestanie to się opłacać i nikt nie będzie po tym płakał, a potem zazwyczaj trzeba będzie im płacić emerytury tutaj.
    Rząd powinien stworzyć system, gdzie opłaca się pracować i wszyscy płacą składki, ale to nie jest w interesie politycznym tego rządu. Oni działają na krótką metę, zarobić dużo, a potem uciec od odpowiedzialności.
  • olena.s 09.08.19, 15:59
    >wytłumacz mi zatem co one oznac<

Dokładnie to, co my tu piszemy. Ale ja mogę bardziej bezpośrednio skoro nie dostrzegasz.

Akt pierwszy: Polskie sejmy od pierwszej połowy lat 90 szykowały reformę emerytalną. Robiła to prawica, lewica, dialog, chłopstwo i niezrzeszeni. Za głosowali także obecni PiSowcy, i głosowali słusznie, bo reforma emerytalna była niezbędna.

Akt drugi: PO, uczciwie, otwarcie, rozciągając ile sie dało, podniosło wiek emerytalny, tłumacząc jak krowie na rowie dlaczego jest to nieodzowne, żeby elektorat (zwłaszcza żeński) szedł na emeryturę później. Efekt - PO zebrało bęcki za podwyższenie.

Akt drugi: PiS, hucznie obniżywszy wiek emerytalny, prowadzi taką politykę w efekcie której jego elektorat będzie zasuwał do 70, bo nie będzie miał innego wyjścia. Efekt - PiS zebrał aplauz za obniżenie, a lud i tak będzie pracował.

Pointa: Smutny wniosek jest taki: należy nasz elektorat okłamywać, mamić, głośno robić jedno - mimo świadomości, że te słodkie słówka się nie będą mogły w praktyce zrealizować - a cichutko wykręcać tak, żeby oszukani głosy dali nam, a robili i tak to, co robić z powodów oczywistych (coraz dłuższe życie, coraz dłuższy okres edukacji, nikły przyrost*) zrobić będą musieli.

*Żeby uniknąć absurdalnej dyskusji: nawet gdybyśmy mieli nie 1,7, ale złote 2,1 dziecka na kobietę, to i tak trzeba by wiek emerytalny podnosić. Ba, trzeba by go podnosić nawet, gdyby każda kobieta miała po trójce. A to dlatego, że obecnie ludzie żyją coraz to dłużej i są wszelkie szanse, że ten trend będzie kontynuowany. Co więcej: gdybyśmy byli najbardziej pożądanym dla imigrantów krajem, i przyjmowalibyśmy co najlepsze z otwartymi ramionami (oba założenia surrealistyczne, wiem), to i tak problem by pozostał, mielibyśmy tylko nieco więcej czasu na jego rozwiązanie. Albowiem imigranci też by mieli mniej więcej tyle dzieci co my, jak nie w tej, to kolejnej generacji, i ich życie też by się wydłużało.)
  • vessss 09.08.19, 12:08
    Po tym bagnie, które zostawicie, trzeba będzie sprzątać ze 20 lat, jak w ogóle się uda. Zapchajgębom 'tu i teraz' ciężko będzie zabrać kasę spadającą z nieba i rujnującą państwo. Wiem! Zamknijmy jeszcze parę oddziałów/szpitali/poradni, zabierzmy przyznane już emerytury wrogom reżimu itp i kasa będzie! A nie, czekajcie.. pisdacy już na to wpadli.
  • chinczyk_z_donbasu 08.08.19, 16:29
    Nikt tak Polakom krzywdy po transformacji nie zrobił, jak różne mutacje UD/KLD.
    A ja bym np. zgodził się na PIT wyższy o 1 pkt procentowy, gdyby np. zmuszony do przymusowej relokacji rząd wolał zapłacić karę za rezygnację z niej. Powrót PO do władzy może oznaczać relokację.
  • iwles 08.08.19, 17:45

> A ja bym np. zgodził się na PIT wyższy o 1 pkt procentowy,

Tos Jozek zaszalal 😄😄😄

--
    Paweł

• olena.s 08.08.19, 18:23
    Ty oszalałeś? jeden PUNKT PROCENTOWY? Może sprawdź łaskawie znaczenie w jakim słowniku czy guglu.
  • taniarada 08.08.19, 19:47
    olena.s napisała:

> Ty oszalałeś? jeden PUNKT PROCENTOWY? Może sprawdź łaskawie znaczenie w jakim s
    > łowniku czy guglu.
    Straszne dzisiaj jesteś rozpalona.Zimne lody i kompres na czoło .Oraz zakaz pisania.Hosanna.
  • olena.s 08.08.19, 20:02
    Spad.
  • morekac 08.08.19, 19:10

> A ja bym np. zgodził się na PIT wyższy o 1 pkt procentowy, gdyby np. zmuszony d
    > o przymusowej relokacji rząd wolał zapłacić karę za rezygnację z niej. Powrót P
    > O do władzy może oznaczać relokację.

I tak zapłacisz. Za relokację marszałka.

--
  • taniarada 08.08.19, 19:45
    Zrezygnować z 500+.To czytelnie i adres zamieszkania.Amen.
  • j_malec 09.08.19, 07:09
    Zapomniałeś jeszcze dopisać jeszcze: amen i w imię boże. Przecież to tak bardzo po katolicku nazywać dzieci bachorami.
  • betty_bum 09.08.19, 09:00
    Czytelnie i adres zamieszkania tych, którzy nie płacą podatków, nie zarabiają i pobierają 500+. Potem niech nie skomlą, że przymierają głodem, a dzieciątkom takich rodziców dodatkowa daninka.
  • chinczyk_z_donbasu 10.08.19, 12:29
    Olena, Ty bardzo lubisz wierzyć w jakiejś hipotezy że społeczna gospodarka rynkowa jest możliwa tylko w państwach skandynawskich. Nie zdziwiłbym się, jak takie teorie wymyśla ktoś po to by były na rękę wielkiemu kapitałowi i bogatym, którzy chcą dużych różnic społecznych i taniego prekariatu. Przecież to tak łatwo takim Polakom powiedzieć, że na komfort i dobrobyt to jeszcze nie zasługują bo za mało ciężko pracują, a to co jest teraz to i tak dla nich jest raj. Może jeszcze napiszesz, że marzy Ci się RPP Balcerowicza która tak podniesie stopy procentowe że z kredytobiorców hipotecznych takich jak ja zrobi nędzarzy.
    Żeby nie było tak słodko, to my krajem nędzarzy już jesteśmy na tle UE. Pod względem zarobków jesteśmy ogonem UE. Możemy sobie mieć duży wzrost PKB, a nawet Grecji prędko nie dogonimy.
  • bistian 10.08.19, 12:55

> Pod względem zarobków jesteśmy ogonem UE. Możemy sobie mieć duży wzrost PKB,
    > a nawet Grecji prędko nie dogonimy.

To nie jest takie proste i oczywiste, kto kogo goni. Oprócz zarobków, liczy się wartość posiadanego majątku i wartość nabywcza. Wzrosną ceny nieruchomości i automatycznie staniemy się bogatsi.
    Jeżeli byłeś gdzieś za granicą, to pewno widziałeś, że w wielu krajach wcale nie jest aż tak kolorowo. Choćby w takich Niemczech, są drogie budynki w fatalnym stanie, ale nic się nie da z tym zrobić, zarobki są niskie, robocizna i materiały bardzo drogie. Państwo daje tanie kredyty na dachy i ogrzewanie, ale na tym się kończy. Podobnie jest w Anglii, jakość wielu budynków zostawia wiele do życzenia, szczególnie instalacje, w Holandii jest trochę lepiej, ale też bez rewelacji, a domy są bardzo drogie, do tego jest jeszcze kataster.

Polecam raport:
    www.credit-suisse.com/media/assets/corporate/docs/about-us/research/publications/global-wealth-report-2018-en.pdf
    Od strony 19. Sam porównaj.
  • morekac 11.08.19, 09:41
    >Jeżeli byłeś gdzieś za granicą, to pewno widziałeś, że w wielu krajach wcale nie jest aż tak kolorowo.

Józek? Za granicą? Przecież on się szczyci, że nie bywa. Więc dla niego trawa gdzie indziej jest bardziej zielona.

--
  • chinczyk_z_donbasu 11.08.19, 10:08
    Bywałem, a obecnie nie bywam, bo nie mam po co.
  • sumire 11.08.19, 10:11
    Chyba raczej nie masz za co.
  • chinczyk_z_donbasu 11.08.19, 10:16
    Jakbym wyskoczył z oszczędności, to bym miał za co.
  • chinczyk_z_donbasu 11.08.19, 10:19
    Rozumiem, że mam się powiesić z powodu niewysokich zarobków?
  • olena.s 10.08.19, 14:57
    Nie, ja po prostu wiem, czym różni się etyka wyrosła na gruncie protestantyzmu od tej wyrosłej na gruncie katolicyzmu.
    Wiem również, jakie skutki niesie dla nowoczesnego społeczeństwa solidarystyczna kultura skandynawska, i dlaczego jest ona różna od (na przykład) naszej kultury folwarcznej.
    A jeżeli uważasz, że tkwię w błędzie, pokaż mi proszę przykłady jakiejś udanej "trzeciej drogi", zamiast swoich prymitywnych idei na temat tego, co ja uważam na temat A czy B.

2. "rzecież to tak łatwo takim Polakom powiedzieć, że na komfort i dobrobyt to jeszcze nie zasługują "
    Tobie się wydaje, że komfort i dobrobyt to coś, co ktos ci da, jezeli tylko uzna, że "zasługujesz"?? Oczywisty debilizm, ale ładnie pokazujący, skąd bierze się u suwerena to maniakalne udowadnianie, żeśmy czyści i święci. Dobrobyt bierze się z dekad mądrej polityki gospodarczej doprawionej szczyptą farta.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka