Dodaj do ulubionych

Kraina Baskow francuskich i hiszpanskich

08.08.19, 17:02
Wynajelam mieszkanie na 2 tyg w Hendaye ( od strony franc
) na granicy francusko hiszpanskiej. Do tych co bylli tam. San Sebastian, Bayonne, Barittz. Szynka bajonska, ich kanapeczki, tarta baskijska, ossey irraty ser - co jeszcze polecie?
Edytor zaawansowany
  • cauliflowerpl 08.08.19, 17:23
    Wino Txakoli obowiązkowo. Najlepiej w Getaria, najlepiej z widokiem na ocean.
    Cydr, ale to kwestia gustu bo baskijski cydr jest kwaśny.
    Z deserów możesz spróbować cuajada (byle z miodem, bo ona sama w smaku to jest jak mleko, to taka galaretka z mleka) i goxua. To ostatnie w SS powinnaś dostać bez problemu.
    Papryczki nadziewane dorszem - pimientos rellenos de bacalao - jest często w menu i wśrod pintxos.
    Bacalao al pil-pil - dorsz w takim galaretowatym sosiku... nie przekonuje mnie, ale jest bardzo tutejszy i to kwestia gustu. Nie przekonuje mnie ze względu na konsystencję.
    Ser Idiazabal. Pycha.
    Piparras, czyli ostre papryczki zielone, najlepiej z pół godziny przed obiadem, żeby wk**wić żołądek.

A na jeden dzień po prostu pojedź do San Sebastian na stare miasto na pintxos, od baru do baru. Zawsze mnie mocno dziwi, że wystarczy przekroczyć granicę tak bardzo zmienia się sposób żywienia turysty. Niby Kraj Basków, a jednak inaczej.

Acha, po drugiej stronie masz Hondarribia, przecudna dzielnica rybacka. Jeździ pociąg turystyczny za 4 Euro od osoby, fajny nawet (z tego co pamiętam jesteś z małym dzieckiem, może mu się spodobać).
    Dalej w stronę San Sebastian jest Pasajes, łódeczką się płynie na urocze stare miasto z Pasajes San Pedro, z portu.
    W SS masz też oceanarium, też pod kątem młodocianego.

Byłam w piątek w Hendaye, myślałam o Tobie bujając się na falach w dmuchanym kole big_grin
  • cauliflowerpl 08.08.19, 17:28
    Aaah i Saint-Jean-de-Luz nie przegap po drodze do Biarritz wink
  • cauliflowerpl 08.08.19, 17:50
    A, i jeszcze. 15 sierpnia w Amaiur/Maia, niedaleko, trochę na południe, jest dzień psa pasterskiego (Artzai Eguna) i będą psie mistrzostwa w zaganianiu owiec. A przy okazji wioska i okolica jest piękna. To jest Dolina Baztán znana z trylogii Dolores Redondo.
    Nie znam szczegółów i nie mogę znaleźć, zawody są po południu, pewnie koło 17. W zeszłym roku zaczęły się o 17:30

Za jakieś dwa dni powinien być dostępny cały artykuł z całym programem fiesty.
    www.noticiasdenavarra.com/2019/08/08/vecinos/baztan-bidasoa/preparados-para-el-artzai-eguna
  • princesswhitewolf 08.08.19, 18:23
    Dziekuje. Masa rewelacyjnych informacji. Ale to az tak sie rozni tzn w Hendayes nie kupi sie tych pinxtos kanapek? Bo to na granicach sie czesto przenika.
    A po stronie francuskiej maja cos smacznego?
  • cauliflowerpl 08.08.19, 18:32
    W Hendaye pintxos nie widzialam, troszke w Biarritz, ale odnosze wrazenie, ze kuchnia w tych miejscowosciach po stronie francuskiej jest nastawiona bardziej na miedzynarodowego turyste ze wskazaniem na surferow (Biarritz, podobnie zreszta jest w hiszpanskim Zarautz), stad w restauracji czesto zje sie i spaghetti i hamburgera i swieza rybe. Po hiszpanskiej stronie jest bardziej "zamknieta" gastronomia.
    Pintxos sa juz w Hondarribia, cale lady zawalone.

Sama sie chetnie dowiem co po francuskiej stronie mozna zjesc ciekawego, poza nalesnikami oczywiscie. W Biarritz tak przy samym nabrzezu byla nalesnikarnia, mieli slodkie i slone, gryczane, pycha. Google mi pokazuje Creperie le Ble Noir, to tam.
  • princesswhitewolf 08.08.19, 22:24
    a jest jakis mos pomiedzy Hondarribia a Hendaye czy na okolo sie jezdzi?
  • cauliflowerpl 09.08.19, 07:56
    Naokolo przez Irún trzeba.
    Ale moze stateczek jest. Na logike powinien byc, potem poszukam.
  • cauliflowerpl 09.08.19, 11:10
    Jest stateczek, od 10 do 1 w nocy, co 15 minut, 2 Euro od osoby.
    www.jolaski.com/boat-from-hondarribia-to-hendaye
    turismovasco.com/gipuzkoa/que-ver-gipuzkoa/barco-de-hondarribia-a-hendaia/

W drugim linku jest zdjecie na ktorym jest zaznaczona trasa, zeby latwiej zlokalizowac skad wyplywa.
  • cauliflowerpl 09.08.19, 11:13
    O, stad wink

www.google.com/maps/place/Barco+Hendaya+-+Hondarribia/@43.3701738,-1.7856805,136m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0xd51090d964d4121:0xd64de52d8d815ae6!8m2!3d43.37015!4d-1.7852817
  • princesswhitewolf 08.08.19, 18:25
    >Jeździ pociąg turystyczny za 4 Euro od osoby, fajny nawet (z tego co pamiętam jesteś z małym dzieckiem, może mu się spodobać).

Takie cos jak Petit Train? Tzn na kolach czy na szynach cos jak OrientExpress?

Dzidciort lubi te Petit Trains bo wiesz....Tomas Tank The Engine te sprawy...
    My samochod wypozyczamy
  • cauliflowerpl 08.08.19, 19:05
    Na kolach, po miasteczku, 40 minut, na gorke wyjezdza, przewodniczka opowiada po hiszpansku i francusku.
  • faustine 08.08.19, 22:09
    Gaztelugatxe polecam niezmiennie i klify w Zumaia u hiszpanskich Baskow. I Bilbao bylo dla mnie bardziej klimatyczne niz San Sebastian.
  • princesswhitewolf 08.08.19, 22:21
    to jak jest z tym Bilbao w koncu? Gdzies czytalam dzis ze Bilbao to nic poza muzeum bo to nowoczesne miasto po prostu
  • homohominilupus 08.08.19, 22:53
    Bylam tylko w okolicy muzeum, to nie pomoge.
    Ale pozdrawiam z Zarautz!
    Hondarribia tez boska.
    Uwielbiam País Vasco

--
    Early to bed and early to rise makes a man wealthy and healthy and wise wink
  • cauliflowerpl 09.08.19, 07:56
    Jestes w Zarautz? Ja jade jutro rano, gdzies do 13 bede sama, amante potem dojedzie na rowerze na obiad z kumplami.
    Ma padac rano, moze kawa?
    Jak chcesz to dawaj na pw wink
  • cauliflowerpl 09.08.19, 08:00
    Mysle, ze na jakąs 9:30 powinnam dojechac, eby mi surferzy calego parkingu nie zajeli.
  • homohominilupus 09.08.19, 09:51
    Juz!

--
    Early to bed and early to rise makes a man wealthy and healthy and wise wink
  • cauliflowerpl 09.08.19, 10:05
    Odpisalam!
  • cauliflowerpl 09.08.19, 07:59
    Bilbao ma fajna starowke i jest bardziej swojskie niz San Sebastian. S.S. to kurort, luksus. Bilbao z kompletnie robotniczego miasta udalo sie przeksztalcic w przyjemne miejsce a muzeum przyciaga turystow.
    No i Portugalete jest swietne ze swoim mostem i starą czescia, bardzo klimatyczne.
  • faustine 09.08.19, 11:26
    Portugalete! Mnie też urzekło mnie niesamowicie.
  • cauliflowerpl 09.08.19, 08:04
    O tak, do Zumaia bardzo warto zobaczyc flisz. Tez sa stateczki zeby obejrzec to cudo z morza (wpisz "flysh zumaia") ale z plazy tez obejrzysz wystarczajaco. Na mnie zrobil wielkie wrazenie.
  • fusun1804 09.08.19, 10:30
    Pincess, napisz koniecznie jak było. Kraj Baskow to mój cel nr 1.
  • princesswhitewolf 09.08.19, 14:09
    we wrzesniu. Bo jade na przelomie miesiecy
  • cauliflowerpl 09.08.19, 12:41
    I sprawdz jeszcze te dwa linki:
    Kolejka na szczyt La Rhune (piekne widoki)
    www.rhune.com/en/
    I zaraz bliziusienko jaskinie w Sare
    www.grottesdesare.fr/en/index_en.php
  • princesswhitewolf 09.08.19, 14:09
    ooo to rewelacja. Daleko od Hendaye i da sie wyciagnac moich piecuchow tam??
  • princesswhitewolf 09.08.19, 14:10
    lubia jaskinie. Chyba dadza sie wyciagnac
  • princesswhitewolf 09.08.19, 14:11
    juz widze gdzie. bliziutko. Na pewno pojedziemy
  • princesswhitewolf 24.08.19, 20:42
    caulilower, a co po stronie hiszpanskiej polecasz jesli chodzi o lokalne rarytasy
  • cauliflowerpl 25.08.19, 06:17
    No w pierwszej odpowiedzi wymienilam troche...
  • princesswhitewolf 25.08.19, 11:09
    tzn mi chodzi o to ze jade dzis czy jutro do hypermarketu po stronie hiszpanskiej i zastanawiam sie co przywlec. Ze strony francuskiej juz nazbieralam pimento tutejszego pepperady itd
  • cauliflowerpl 25.08.19, 14:55
    Dzis czy jutro masz zamknieta granice wink do wtorku konkretnie. Nie jechalabym zanim sie G7 nie skonczy, mozecie spedzic pol dnia w korkach na przeleczach.
    Wino Txakoli, cydr, ser Idiazabal, ser Roncal, papryki piparrak dlugie cienkie zielone, pimientos de Lodosa czerwone w sloiczku, likier tarninowy Patxaran (byle nie el Zoco)...
  • cauliflowerpl 25.08.19, 15:03
    A dokładnie: do wtorku jedyne drogi do Hiszpanii prowadzą przez Valcarlos i Dantzarinea. To są wysokie Pireneje, bardzo kręte drogi, nie warto się narażać, ruch będzie pewnie większy niż zwykle, jest upał, pełno policji wszędzie, więcej czasu spędzicie w samochodzie niż na zewnątrz.
  • cauliflowerpl 25.08.19, 15:11
    A nie, sorry, we wtorek już granice otwarte. Daty mi się pomieszały.
  • princesswhitewolf 25.08.19, 20:47
    No bylismy dzisiaj w San Sebastian.Autostrada jechalismy. Policji po stronie francuskiej masa oczywiscie i samochody zatrzymuja co rusz. Ale co ciekawe na granicy w Irun( granicy ktorej nawiasem mowiac nie widac bo nie ma napisow tylko jezyk napisow sie nagle zmienia) tez i hiszpanskiej policji duzo stalo.Nas nie zatrzymuja bo widza rodzine wiec nudy. Jak jechalismy jednak z Bordeaux to w zyciu nie widzialam tyle policji. Ale setki tego wszedzie. W samochodach, na motorach, placac za toll. Setki wszedzie jak w czasie okupacji czy cos...

Niewykluczone ze GPS prowadzil nas jakas okrezna droga kie wie bo my sie nie znamy i jedziemy jak google pokazuje.
  • princesswhitewolf 25.08.19, 20:51
    >jest upał,

No tu nie. Slonca w San Sebastian dzis niet. A we wt moze nawet padacuncertain
    Jutro albo ta koleja bedziemy jezdzic albo do tej wioski obok Hondarriba
  • princesswhitewolf 25.08.19, 20:49
    Ser Idiacostam kupilam i membrilo, ten czerwony pieprz tez. Ooo Roncal mowisz? To kupie jutro w sklepie w Irun
  • princesswhitewolf 25.08.19, 20:53
    A i Baskowie to lovelasy. Nigdy we Francji w chlopa nie musialam wszczapiac bo tak zaczepiaja. We Francji spokojnie jak w UK nie mecza.
  • cauliflowerpl 27.08.19, 09:40
    Tak? To mnie albo nie zaczepiają, albo tak się przyzwyczaiłam, że się z obcymi gada na ulicach, że nie odbieram tego jako "zaczepiania" big_grin Ba, sama zagaduję, może wychodzę na lovelasa big_grin
  • princesswhitewolf 27.08.19, 20:03
    przeciez jest roznica w gadaniu o czyms a nachalnym podrywie, no wez przestan. Wiadomo, ze jak ktos do mnie na inny temat to ja go nie uznaje za lovelasa. Oni maja lulu tu jak Wlosi na tle jasno wlosych i jasnookich. Lulu.
  • cauliflowerpl 27.08.19, 20:53
    Jestem jasnowłosa i jasnooka. Obrzydliwie słowiańska z wyglądu.
    Musi mnie nie podrywają po prostu.
  • princesswhitewolf 27.08.19, 22:02
    no to ja juz nie wiem... ale moze ty jestes z bardziej cywilizowanych regionow Hiszpanii. Na poludniu tez nie byli obslizgli bo wiecej obcokrajowcow widuja
  • nangaparbat3 27.08.19, 10:06
    Nie mogę się powstrzymać, ile razy widzę "Kraina BAsków" chcę to umieścić, chociaż mam mieszane uczucia, trochę mnie wciąga, a trochę budzi niepokój, jak każdy połączony uniesieniem tłum.

--
    "Tolerancja u nas od wieków kwitła i dlatego nie musimy jej już praktykować."
  • cauliflowerpl 27.08.19, 10:14
    Wszyscy kolarze jadcy Vuelta a Espana nieustannie twierdzą, że takich kibiców jak Baskowie nie ma nigdzie:
    www.youtube.com/watch?v=p3pBxL4C_04
  • cauliflowerpl 27.08.19, 10:20
    Ale w sumie takie coś zobaczysz we wszystkich częściach Hiszpanii, oni się po prostu lubią jednoczyć w zabawie i są wielkimi patriotami lokalnymi.
    Na tym byłam: stulecie miejskiej orkiestry - 3000 muzyków gra walca, który stał się hymnem fiesty San Fermin. 20 tysięcy luda śpiewającego, włosy stawały dęba.
    www.youtube.com/watch?v=CHIolN2AgLQ
  • cauliflowerpl 27.08.19, 10:24
    A, Baiona to Francja przecież.
    Ciekawe, czy w innych częściach Francji mają podobnie.
  • nangaparbat3 27.08.19, 17:44
    No nie wiem. Mam sentyment do Basków, bywam tam od dziecka, mamy baskijską gałąź w rodzinie, bardzo smpatyczną. Ale jak się tak patriotycznie jednoczą w tłumie, to jednak - za mojego życia ETA miała swoje największe dokonania, jednak.
    Z trzeciej strony - "La pena baiona" mnie bierze, a jakże, a Bayonne uwielbiam.
    W życiu nie ma lekko wink

--
  • princesswhitewolf 27.08.19, 20:05
    dla mnie fajne i fajnie sie bawia. O ile nie sa niemili dla obcokrajowcow to czemu i nie maja podkreslac swojej tozsamosci narodowej?
  • nangaparbat3 27.08.19, 21:05

Niech podkreślają, sympatyczni są, ale ich patriotyzm - jak zresztą chyba każdy - miał też swoją ciemną stronę, dopiero co:

--
  • cauliflowerpl 27.08.19, 21:51
    No mial, ale trzeba tez pamietac, ze w 97' na ulice Bilbao, w protescie przeciwko ETA wyszlo pol miliona ludzi. Krzyczeli, miedzy innymi, "no son vascos, son asesinos".
  • nangaparbat3 28.08.19, 13:22
    Pamiętam smile

--
  • bywszy 27.08.19, 14:53
    cauliflowerpl napisała:

> www.youtube.com/watch?v=CHIolN2AgLQ

Coś duży ten lajkonik. tongue_out

> Na tym byłam: stulecie miejskiej orkiestry - 3000 muzyków gra walca, który stał
    > się hymnem fiesty San Fermin. 20 tysięcy luda śpiewającego, włosy stawały dęba

Giuseppe Verdi miał dwa pogrzeby.
    Kiedy chowano go na cmentarzu miejskim w Mediolanie, przechodnie na ulicach, po których szedł kondukt, spontanicznie intonowali Va, pensiero.
    Miesiąc później ciało Verdiego przeniesiono do krypty w ufundowanym przez niego domu opieki dla emerytowanych muzyków. Va, pensiero wykonał wtedy ponad 800-osobowy chór (dyrygował Toscanini), a ceremonia zgromadziła trzysta tysięcy (słownie: trzysta tysięcy) ludzi. Trzysta tysięcy! shock

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka