Dodaj do ulubionych

Rosja-rady i wskazówki miłe widziane

09.08.19, 13:56
Sporo było wątków podróżniczych na ematce, dokładam swój.
Pod koniec września wybieram się z kumpelą na wycieczkę po Rosji. Mała objazdowka pociągami: Petersburg, Kazań, Moskwa (przynajmniej na razie taki jest plan). Czy ematki były? Poproszę o wskazówki i rady smile
Edytor zaawansowany
  • anorektycznazdzira 09.08.19, 14:00
    Były. Ale co byś właściwie chciała wiedzieć???

--
    'A teraz wzbudzę w was poczucie niższości. Zresztą uzasadnione.' by król Julian
  • hellen 09.08.19, 14:13
    Tipy dotyczące bezpieczeństwa, ludzi. Jaką walutę lepiej zabrać (internety są podzielone, ruble/dolar/euro), nieoczywiste miejsca do zobaczenie (tzw must see znam), gdzie jeść.
  • anorektycznazdzira 10.08.19, 05:43
    Jest bezpiecznie, ludzie są cudowni. Patrząc na to z jakim chamstwem spotykali się w PL ze strony rodzimych patryjotów wyklętych moi znajomi Rosjanie, to kontrast jest niesamowity. Ja się w Rosji spotykałam wyłącznie z pomocą i życzliwością, to prawdziwi Słowianie u których gość jest święty.
    Waluta- kup ruble w dobrym kantorze, a jak nie zdołasz, to dolary, wymiana wypadnie bardzo dobrze, nic nie stracisz. Transakcje bankowe oczywiście wszędzie możliwe, ale kalkulują się znacznie gorzej.
    Transport- pociągi sa 100% punktualne, co do minuty, włączam w to kolej transsyberyjską i linię Moskwa-Petersburg. Na transsyberyjską polecam zabrać zapasy jedzenia i nauczyć się korzystać z rozkładu pojazdów w pociągu, bo ichni "Wars" daje diabelnie małe porcje. Szukając połączeń korzystaj z tutru. Do Petersburga dobrze się jeździ nocnym, w którym śpisz. Specjalnie tak jest zrobione, jesteś do przodu z czasem i noclegiem, mój kumpel z Moskwy mnie nauczył. Jedziesz akurat tyle, że się wyśpisz.
    Kup sobie kartę lokalną SIM z internetem (np. Megafon), to kupisz byle gdzie. Roaming jest oczywiście miażdżący i nie wszystkie hotele dalej od Moskwy mają dobre WiFi (chociaż mają chyba wszystkie).
    Dobrze by było, gdybyś chociaż czytała (cyrylica!), a jeszcze lepiej trochę mówiła po Rosyjsku.
    Jeść wszędzie, Rosja ma bardzo dobre jedzenie, jadałam w najróżniejszych miejscach z Syberią włącznie i nigdy się nie strułam.
    O zwiedzaniu nie będę Ci truła, bo to łatwo znajdziesz w interentach, i tak wszystkiego nie zdążysz.
    Miłej zabawy!

--
    'Daruj, ale czy mógłbyś stąd wyjść, bo to jest biznesklasa? Naprawdę, to nic osobistego, po prostu jesteśmy od ciebie lepsi.' by król Julian
  • anorektycznazdzira 10.08.19, 05:45
    PS. Te ewentualne dolary wymienisz w banku, ale musisz wejść do środka i zlokalizować kasę, bo od jakiegoś czasu info o kursach na zewnątrz nie wiesza się, zakaz wszedł, więc z ulicy szukaj gdzie bank. U nas bank się nie opłaca, tam jak najbardziej ok.

--
    '[Zwierzęta: I to zadziała???] Nie!!! A nawet tak!!! Maurce, powiedz im. [Maurice: Tak z 50%...] by król Julian
  • qs.ibidem 10.08.19, 16:10
    Niestety muszę sprostować; walutę €/$ lepiej wymienić w kantorze (i jak najbardziej przelicznik jest wyświetlony na ulicy, zazwyczaj bez dodatkowych opłat "bez komisji"). W Moskwie mogę Ci podać adres jednego z lepszych punktów wymiany.
  • anorektycznazdzira 10.08.19, 16:52
    Kiedy ostatnio byłaś w Rosji? Bo ja w zeszłym miesiącu
    www.rp.pl/Finanse/311259967-Rosja-utajni-kursy-walut.html

--
    zasady są po to, by je zobojętniać
  • qs.ibidem 10.08.19, 17:44
    big_grin
    Ja mieszkam w Moskwie. Pensja w €, co tydzień latam wymieniać, jak widzę, jak się kurs waha.
  • anorektycznazdzira 11.08.19, 04:51
    big_grin
    no to musiałaś zauważyć, że tablice z kursami poznikały, skoro ja zauważyłam. Zresztą uprzedzili mnie rodowici Moskwiczanie.
    Ale jak masz namiar na jakiś użyteczny kantor (wszystko mi jedno czy z tablica czy bez), to ja też poproszę smile

--
    'Daruj, ale czy mógłbyś stąd wyjść, bo to jest biznesklasa? Naprawdę, to nic osobistego, po prostu jesteśmy od ciebie lepsi.' by król Julian
  • qs.ibidem 11.08.19, 10:22
    Z mojego punktu widzenia niestety poznikały niektóre kantory. Tylko jeden zdjął tablicę z cenami (ale w ogóle się remontował, myślałam że to dlatego wink zawsze miał lepszy przelicznik (Smoleńska naprzeciwko Sportmastera, w okolicach poczty) Te w podcieniach Nowego Arbatu wciąż wyświetlają (stąd wiem, że tam nie warto sprzedawać €) ale mój hit to kantor na Krasnej Presni, na przeciwko M.Video. Wejście ukryte, wchodzi się przez kwiaciarnię wink
    Teraz uwaga; to są zwykle różnice 0.5-1 rubla na euro, ma znaczenie przy dużych sumach.
    Druga uwaga; stan na dziś. Jutro ich tam może nie być wink o wrześniu nie wspominając. Mogę potem uaktualnić.
    Anorektyczna, jeśli znasz dobre przeliczniki bankowe, daj znać gdzie i co, ale ja nawet z konta zrezygnowalam (było wygodnie, od razu w rbl), bo niekorzystnie to wychodziło.
    Autorko wątku, nie wymieniaj oczywiście na lotnisku ani na dworcach.
  • anorektycznazdzira 11.08.19, 19:58
    Dzięki!
    Ja wymieniałam zawsze po prostu w oddziale banku, mam ulubiony na Nikolskim. Nie wykluczam, że są lepsze opcje, ale w zupełności mnie satysfakcjonowało, bo wymiana dolca zakupionego u mnie w mieście wychodziła nawet drobne grosze lepiej, niż pojedyncza wymiana u nas na Ruble i ich przywiezienie (!).
    Totalnie nieopłacalne są wszystkie znane mi opcje kart i kont osadzonych w PL, nieważne czy brać gotówkę z bankomatu (największa masakra) czy machać kartą (nadal dużo gorzej niż gotówka). To rosyjska specyfika, w wielu innych krajach byłoby to zupełnie ok.

--
    Dzisiaj samochody same wiedzą, gdzie ich pas ruchu, kiedy ze zbyt dużą prędkością zbliża się przeszkoda, potrafią odczytywać znaki drogowe. Słowem, przeciętne niemieckie auto jest inteligentniejsze od przeciętnego polskiego kierowcy.
  • anorektycznazdzira 10.08.19, 05:46
    * korzystać z rozkładu POSTOJÓW pociągu

--
    Dzisiaj samochody same wiedzą, gdzie ich pas ruchu, kiedy ze zbyt dużą prędkością zbliża się przeszkoda, potrafią odczytywać znaki drogowe. Słowem, przeciętne niemieckie auto jest inteligentniejsze od przeciętnego polskiego kierowcy.
  • bywalec.hoteli 13.08.19, 12:31
    A to fajnie, ze znasz Rosję. Moje marzenie to zwiedzić Rosję, ale również Syberię.

--
    Lato smile
  • kasia_piet 09.08.19, 17:43
    Byłam, nie wszystko zobaczyłamsmile chcę jechać jeszcze raz. Byłam w Petersburgu - żadnych złych wrażeń, mieszkańcy pomocni sami z siebie - widząc nas nad rozłożoną mapą oferowali pomoc, wyjaśniali, doradzali. Nie wiem, czy macie w planach, ale polecam Kunstkamere - wrażenia zapewnione i Muzeum zoologiczne - pozdrówcie zdziwionego kangurasmile. Każda stacja metrasmile - u mnie oglądanie okupione strachem, że spadnę z tych strasznie dlugich ruchomych schodów. Ze względu na ograniczony budżet nie poszaleliśmy z jedzeniem, najczęsciej jedliśmy naleśniki z rozmaitym nadzieniem w sieciówce Czajnaja łożka, ceny bardzo przystępne. Bardzo podoba mi się kontrast między starym Petersburgiem a sypialnianymi okolicami - wśród tych wielkich budynków mieszkalnych czułam się jak mrówka. Co do waluty - same zdecydujcie, bo faktycznie co człowiek to inne rady. Może karta do bankomatu? My braliśmy ruble, na wycieczkę wiosenną również zabieramy ruble. Pociągi w stronę Moskwy - należy uważać na złodziei (tak twierdzą znajomi z Petersburga, my nie jechaliśmy).
    Na jak długo jedziecie?
  • hellen 10.08.19, 01:46
    Dzięki serdeczne! Musimy się zamknąć w 13 dniach- wyrobienie krótszej wizy jest mniej uciążliwe. W planach Petersburg, Kazań i Moskwa (4 dni, 2,4, przejazd pociągiem Piter-Kazań, potem do Moskwy). Jak z cenami obecnie? Rubel stoi nisko, po cenach noclegów widać, ze raczej przystępnie
  • anorektycznazdzira 10.08.19, 05:49
    Jest tanio, zwłaszcza jak porównam z różnymi światowymi stolicami. To właśnie dzięki bardzo korzystnemu kursowi. Pamiętam jak rubel był po 10 groszy, teraz jest po 6, więc sama widzisz, relacja na wymianie jest jak 60% tej ceny co kiedyś smile

--
    'A teraz wzbudzę w was poczucie niższości. Zresztą uzasadnione.' by król Julian
  • hellen 10.08.19, 11:27
    Mega wielkie dzięki! Cyrylicę już czytam, uczę się zwrotów, na szczęście jadę z kumpelą, która po rusku gada płynnie. Na razie głównym problemem jest dostanie się do Petersburga- po zniesieniu granicy białorusko-rosyjskiej obywatele państw trzecich nie mogą jej przekraczać, a pociągi z Warszawy są z przesiadką w Brześciu. Spróbujemy przez Rygę albo samolotem. Na jedzenie bardzo się cieszę, bo uwielbiam uchę i soljankę smile
    Zastanawiam się jeszcze nad kolejnością objazdu, ale wydaje mi się, ze Petersburg-Kazań-Moskwa będzie optymalny. Gdyby przypomniały Ci się jeszcze jakieś istotne informacje to będę w opór wdzięczna!
  • berber_rock 10.08.19, 11:51
    A jakim cudem ty NIE mówisz w RU???
  • hellen 10.08.19, 19:12
    ??? Nie uczyłam sie nigdy rosyjskiego? Nie miałam do tej pory motywacji żeby się nauczyć? W sumie nie rozumiem Twojego zdziwienia
  • berber_rock 10.08.19, 20:53
    No nie wiem, czego nie rozumiesz. W naszym obozie politycznym to w sumie była, taka lingua franca - rzadko spotykam Polaków którzy w RU nie mówią, stąd moje zdziwienie.
  • hellen 10.08.19, 21:13
    Nie wszyscy Polacy żyli i wychowywali się w PRL smile mnie nikt nie kazał się uczyć rosyjskiego, w szkole miałam ang i niemiecki. Może dlatego, ze zaczęłam podstawówkę w latach 90tych smile
  • anorektycznazdzira 11.08.19, 04:53
    Berber_rock, a ja nie rozumiem Twojego zdziwienia: ostatnie roczniki, które zetknęły się jeszcze z rosyjskim w szkole kończą właśnie 40 lat. Po tym nastąpiło totalne odbicie wahadła w drugą stronę, wśród ludzi 20-30 nie znam NIKOGO kto coś duka po rosyjsku.

--
    'Bóg zapłać, pradawni bogowie!' by król Julian
  • berber_rock 11.08.19, 11:44
    20 lat to mój syn. Z takimi rzeczywiście towarzyskich kontaktów nie miewam więc ciężko mi przyjąć stanowisko.
    A szkoda... Język tak podobny do PL, że tylko miotla nie rozumie.
  • bywalec.hoteli 13.08.19, 12:25
    berber_rock napisał(a):

> No nie wiem, czego nie rozumiesz. W naszym obozie politycznym to w sumie była,
    > taka lingua franca - rzadko spotykam Polaków którzy w RU nie mówią, stąd moje z
    > dziwienie.

Dobrze mówisz po rosyjsku? Wiem, ze Polacy maja przekonanie, ze znają rosyjski, ale to mit. Ja się uczyłem rosyjskiego w podstawówce, ale nie znam. Umiem jedynie czytać cyrylicę.

--
    Lato smile
  • berber_rock 10.08.19, 21:01
    A do tego trzeba było mieć motywację? Wujek Stalin kazał....
  • sol_13 10.08.19, 21:00
    Do metra w Moskwie sciagnij sobie aplikacje Yandex Metro Moskwa, działa offline, bardzo przydatna
  • kasia_piet 11.08.19, 09:25
    No fakt, dojazd jest teraz nienajlepszy. Jak wyszukasz optymalny transport, daj znaćsmile Ja zaczęłam juz co prawda przeglądać aktualne mozliwości, ale może coś dobrego przeoczyłam. Sama najchętniej poleciałabym samolotem, ale chłop nie za bardzo chce i mielibyśmy problem z bagazem, bo musimy zabrać duży. Wyszłoby okropnie drogo a jakby jeszcze bagaż zaginął.... Kiedyś były fajne połączenia pociągowe przez kraje nadbałtyckie, skorelowane porządnie, teraz chyba nie ma (moze zle szukałam....) no i pozostaje chyba autokar... bezpośredni pociąg tez zlikwidowany, no i ta konieczność posiadania wizy na przejazd przez Białoruś... chociaż teraz bym się zdecydowała.
  • hellen 11.08.19, 12:17
    Zależy dokąd jedziesz. Do Moskwy jest bezpośredni pociąg z Warszawy, podróż 24h około, trzeba mieć wizę tranzytową na Białoruś, ale bez przesiadki można tę granicę przekroczyć. Do petersburga nie ma żadnych sensownych połączeń kolejowych przez kraje nadbałtyckie, dopiero z Rygi jest pociąg bezpośredni. Do Rygi można dojechać autokarem ecolines za 99 zł, podróż 11h, niestety nie zgrywa się z pociągiem do Petersburga, więc trzeba ogarnąć tam nocleg. Jeżeli jedziesz tylko do Petersburga i nie chcesz lecieć to możesz pojechać do Moskwy i stamtąd w 4 h szybkim pociągiem przejechać do Petersburga, koszt ok 200zł. Tyle na razie udało mi się ustalić.
    My chyba wybierzemy samolot do Pet albo zaczniemy i skończymy wycieczkę w Moskwie.
  • kasia_piet 11.08.19, 13:02
    Widzę że potwierdzasz niestety to co udało mi się znaleźć. Nie chciałoby mi się czekać w Rydze, więc chyba ecolines od razu do Petersburga pojedziemy - chyba ok 2 -3 h sie czeka na przesiadkowy autokar. Wersję przrz Moskwę musze przemyślec i porównac, bo tego nie brałam pod uwagę. Dzięki.
  • qs.ibidem 11.08.19, 13:35
    >>Jak z cenami obecnie?

To zależy, co i gdzie chcesz kupić.
    Jeśli supermarket będzie tani (np. Piatioroczka) to kupisz bułkę za 5 rbl. A jak drogi (Azbuka Wkusa) to 80.
    W tanich sieciówkach jedzeniowych typu Teremok czy MuMu (ach, barszczyk smile zjesz porządny (w sensie ilości na pewno) obiad za 400 rbl. Ale jak pójdziesz na obiad do Majaka (bosssski Strogonoff), już nie mówiąc o Café Puszkin, to tyle będzie kosztować przekąska. Świetne są restauracje kuchni ormiańskiej, gruzińskiej itp.
    Jest fajne bistro na Nowym Arbacie, możesz tam popróbować wszystkiego, czego zapragniesz, płaci się w zależności od wagi dania, cenowo dość ekonomiczne.
    Jeśli w Moskwie będziesz się poruszać komunikacją miejską, kup sobie kartę Trojka (przy wyjeździe sprzedasz w kasie), naładuj. Przejazdy są w cenie 37-59 rbl (naziemne-metro), 1 przesiadka 21 rbl, za drugą przesiadkę już nie pobiera opłaty (w ciągu 90 min).

• hellen 11.08.19, 17:00
    Super rady, właśnie na coś takiego liczyłam smile w internetach piszą dużo, ale sporo info sprzed kilku lat albo zupełnie nieprzydatne.
    Miejsca w Moskwie nieoczywiste turystycznie? Może jakieś fajne knajpy/bary?
  • qs.ibidem 11.08.19, 17:19
    Moskwa jest ogromna. Można w Moskwie robić wszystko, czego tylko zapragniesz; od wyrafinowanego kursu kuchni hiszpańskiej po latanie w tunelu aerodynamicznym. Dlatego ja bałabym się polecać nieoczywiste atrakcje; już na te oczywiste braknie Ci czasu wink
    I jeszcze zależy od tego, co lubisz. Ja polecałabym wizytę w ruskiej bani, już kiedyś polecałam na forum moją, jeśli jesteś zainteresowana, podam więcej szczegółów.
    Jeśli chodzi o knajpy, to zależy w której części miasta będziesz sypiać. Gastronomicznie wybór jest też ogromny.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka